Dat'sKWATTA Bene raadselachtige verdwijning. JAVA REEPEN DAGBLAD If0©#? SGH6EDMM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. Slechts een merk kan't beste zyn 49ste Jaargang. Donderdag 30 September 1926 No. 14671 Bureau ^KOEMARKT 4. Teleïoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. A b o n n e m e n t e n j per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertent iën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, S'maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 20O bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd'door deN.Holl.Algem.Vcrz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Naar het einde van de staking. Uit Londen meldt men, dat de berichten, die uit de mijndistricten komen, toonen dat het begrip van het eind in het mijnconflict bereikt is. In verschillende districten, die als sterkten der mijnwerkersfederatie worden beschouwd, zooals Zuid-Wales, Schotland en Lancashire zijn heden een aantal arbeiders naar de mijnen terugge keerd. De terugkeer tot den arbeid van een vooraanstaand mijnwerkersleider in de Midlands, die zijnfunctie inde mijnwerkersvereeniging heeft opgegeven, is een ernstige slag voor de federatie. Zijn houding zal waarschijnlijk tot gevolg heb ben, dat vele arbeiders eveneens het werk her vatten. In de zitting van het bestuur der mijnwerkers- federatie werd eenige opwinding gewekt door het bericht, dat de mijnwerkers bij een geheime stemming in zekere districten van Lancashire met een meerderheid van 31 besloten het werk te hervatten, in weerwil van de krachtige oppositie van de bestuurders der federatie. De gevolgen van deze verzwakking in de houding der mijnwerkers zal waarschijnlijk te zien zijn in de besluiten der gedelegeerdencon ferentie. In het debat van eergisteravond in het Lager huis over het steenkoolconflict zeide Hartshorn overtuigd te zijn dat, indien er niet iets gedaan werd om aan de stillegging der mijnen een eind te maken vóór het parlement uiteenging, de strijd opnieuw zou voortgaan totdat de volks vertegenwoordiging weer zou bijeenkomen. Volgens Hartshorn was een criterium of de industrie loonend zou zijn, als de voorstellen werden aanvaard. Hij meende, dat de abnor male groote vraag naar kolen, die er zal zijn na het einde van den strijd, liooge prijzen tot gevolg zal hebben. Op die veronderstelling bouwde hij zijn betoog, dat de voorstellen der mijnwerkers de industrie zouden veroorloven met winst te werken gedurende een zekere periode, waarin een autoritair onderzoek naai de mogelijkheid in de toekomst kon worden ingesteld, Daar de voorgestelde overeenkomst dus economische zou zijn, behoeft de kwestie der werkuren daarbij niet te worden betrokken. OOSTENRIJK. Mgr. Seipel kabinetsformateur. Uit Weenen meldt men Het kabinet -Ramek zal binnen veertien dagen aftreden. De voor malige Bondskanselier Mgr. Seipel zal zich op nieuw met de kabinetsformatie belasten. Aardbeving. Uit Weenen wordt bericht, dat gistermiddag om 4 uur 40 een lichte aardbeving werd waarge nomen te Weenen en Semmering tot Graz. In de fabrieksstad Neunkirchen werd aanzienlijke schade aangericht. Te Weenen zelf bespeurde men van de aardbeving echter slechts weinig- RUSLAND. Agitatie tegen Trots k i. Naar aan de „Dni" gemeld wordt, gaan er te Moskou hardnekkige geruchten over een nieuw langdurig verlof, dat aan Trotski verleend zou worden. De aanleiding hiertoe zou zijn, dat in verscheidene conferenties voor de aanstaande partij-conferentie moties zijn aangenomen, waar in vertrouwen wordt uitgesproken in de oppositie leiders Kamenef, Kroepskaja en Trotski, terwijl 16 I oen men met deze voorzorg gereed was, begon men op het voorstel van den kommandant een zorgvuldig onderzoek langs de waterdichte af deelingen en de wanden. Men moest zich er van overtuigen of zij wel goed dicht waren en nazien, of zij geen enkel gebrek vertoonden, Waardoor op het onverwachtst het water een mval kon doen. Dit onderzoek scheen des te meer noodig. omdat sedert de kalmte was te ruggekeerd een zeker gebruis een lok deed veronderstellen. Men bekeek alle verbindingen van nabij en men moest erkennen, dat de weer stand even volmaakt als mogelijk was. Alleen drie kleine waterstreepjes waren op den stuur- boordswant zichtbaar. Twee ervan werden zoo spoedig mogelijk gestopt. Wat de derde be treft, deze liet men loopen in een leeg kalkvat, omdat men water noodig had, zelfs zeewater, Want van zeewater kon men zoet water maken. Op dit oogenblik liet Halgouët een lang ge blaat hooren, dat hij zoo goed mogelijk trachtte te verdooven, maar dat hij toch niet geheel en a' kon binnenhouden. Vergeving! verschoonirg! zeide hij. klaar het is de maag. Ik begin honger te krijgen en daar de hofmeester van den kommandant bij de partijverkiezingen in bedoelde gouverne menten verscheidene aanhangers van Trotski en slechts zeer weinig aanhangers van Stalin gekozen zijn. Als plaatsvervanger van Trotski in diens functie van voorzitt<y der hoofdcom missie voor de concessies wordt genoemd Kwi- zing. Oeglanof, de secretaris van de Moskousche af deeling der communistische partij, heeft te Moskou verklaard, dat in de naaste toekomst vooral het „Irotskiisme" bestreden dient te worden. Trotski heeft zeide Oeglanof -den laatsten tijd zijn aanhang zien vergrooten en het mag zeker geacht worden, dat van die zijde een nieuwe strijd wordt voorbereid. Voorts wordt nog gemeld, dat het bestuur van de Gee-pee-oe op voorstel van Stalin be sloten heeft, een speciaal „dictator" te benoemen voor de bestrijding van de oppositie-beweging. Het Russisc h-L itausch verdrag. Uit Moskou wordt bericht, dat het tusschen Sovjet-Rusland en Litauen gesloten verdrag voor vijf jaar geldt. Het verdrag behelst de instandhouding van het verdrag' van Moskou van 1020 tusschen beide landen, de wederzijdsche eerbiediging van eikaars souveieiniteit onder alle omstandig heden, wederkeerige verplichting niet over te gaan tot aanvals handelingen tegen den ander en de verplichting om in geval van een aanval op óén der verdragsluitende partijen den aan vallenden derden staat geen militaire, politieke, economische of financieele hulp te verleenen. BELGIE. Brussel onderneemt Waarschijnlijk voorloopig niets. Uit Brussel wordt gemeld, dut de Belgische minister van de Schatkist, Francqui, heden middag van Parijs is teruggekeerd. I lij heeft geen enkele verklaring afgelegd over zijn onder houd met Poincaré over de stabilisatie. De kwes tie of de stabilisatie van den franc in België en Frankrijk tegelijkertijd zal plaats vinden, zal binnen kort door den kabinetsraad worden besproken. POLEN. De begrooting verworpen. Uit Warschau meldt men, dat de Poolsche Senaat de begrooting heeft verworpen en naai den Landdag heeft teruggezonden. De Landdag b ij e e n. Uit Warschau bericht men, dat de Poolsche Senaat met 40 tegen 37 stemmen en 6 ont houdingen de resolutie der rechtsche oppositie heeft aangenomen, waarbij de begrooting voor het vierde kwartaal van 1926 van 484 millioen zloty tot op 450 millioen zloty wordt terugge bracht. Ingevolge dit Senaatsvotum is een zit ting van den Landdag noodig om het conflict te beslechten. Die zitting zal heden plaats vinden. Volgens de bladen zal de regeering daarbij tegenwoordig zijn en de vertrouwenskwestie stellen. Ingeval dat het vertrouwen geweigerd wordt, zal de Landdag waarschijnlijk bij presi dentieel decreet ontbonden worden, waarna nieuwe verkiezingen in December zouden plaats vinden. GRIEKENLAND. De aanstaande verkiezingen. Maandagochtend had Kondoeriotis, de pre sident van de Grieksche republiek de partij- wel denzellden weg zal genomen hebben als de kok zal zijn maag ook verontrust zijn. Het zal evenwel goed zijn dat zij leeren wachten. Het is zeker antwoordde George, dot wij daar een andere zijne van het vraagstuk leeren kennen." „Wij zullen het zeer waarschijnlijk oplossen, merkte de dokter op.maar, waarde kommandant, ik zou u gaarne een weinig opgewekter willen zien." „Wat wilt ge, mijn dappere dokter! ondanks mij zeiven, denk ik, te midden van het harteleed van dit uur, aan mijn bemanning, die ongetwij feld omgekomen is. En vervolgens denk ik aan de mijnen." „Voor de uwen, waarde vriend, is de beste wijz.waarop gij aan hen denken Kimt, pogingen in het werk te stellen u voor hen te bewaren." „Gij hobt gelijk." „En wat de bemanning betreft, die verkeert in benijdenswaardiger toestand dan wij. En omdat wij toch op dit oogenblik den dans ont sprongen zijn, zie ik de noodzakelijkheid er niet van in, om tot nader orde, deernis 'te hebben met de kerels, die op dit uur misschien zich aan boord van de Investigator zoo huiselijk moge lijk inrichten." „Wat drommel zei Halgouët, waarom zitten wij ook op den boden van het water Wat is er dan toch voorgevallen „Wij zullen dat later trachten te doorgronden, onderbrak de dokter. Voor het oogenblik moe- Ct. 3029 10 leiders bij zich ontboden om te bespreken hoe het beste de vrijheid van stemming bij de komen de verkiezingen, gewaarborgd kan worden. De anti-venizelisten eischen, naar men weet, dat eerst Kondilis zal aftreden. De correspondent van de „Times" te Athene heeft aan zijn blad gemeld, dat Venizelos als zijn zienswijze te kennen gegeven heeft, dat generaal Kondilis in functie moet blijven en de verkiezin gen volgens het stelsel van evenredige verte genwoordiging moet leiden. Dat is de eenige manier om den partijhaat te verzwakken. Na de verkiezingen zou een coalitiekabinet gevormd moeten worden met het hoofd van de sterkste partij als premier. Deze coalitie zou ten minste twee jaar lang het land moeten regeeren om het vertrouwen en de welvaart te herstellen. Veni zelos zou bereid zijn als minister van buitenland- sche zaken aan dit kabinet deel te nemen. Naar uit Athene gemeld wordt, is de afgetrede premier Kondilis opnieuw met de kabinetsformatie belast. INDIE. C if m in u n i s t i s c h e werkzaamheden. Evenals het vorige jaar, schijnen de commu nisten van Batavia van plan te zijn geweest, om de feestvreugde der Pasar Gambir, waar iederen dag tienduizenden hunner Iandgenodten zich komen vermaken, te verstoren door het werpen van bommen. Eon paar der bommen werpers zijn, zelf in dc lucht gevlogen, terwijl de politie bij huiszoekingen nog enkele van die ge vaarlijke voorwerpen vond, met het gevolg, dat thans 12 vooraanstaande communisten in ver zekerde bewaring zijn gezet. Tevens werden bij de huiszoekingen aanwijzingen gevonden, dat- er plannen waren, om aanslagen te plegen tegen verschillende hooggeplaatste Europeesche en inlandsche ambtenaren, waarvan men reeds een heele lijst met namen aantrof. In het Bantamsche, waar de communistische groep een algemeenen opstand tegen het Neder- landscho gezag voorbereidde, is de onrust nog niet geheel verdwenen de militairen vertoeven nog steeds ter plaatse, terwijl tal van arrestaties plaats hebben. Onder de gearresteerden bevinden zich ook twee agenten van de Bantamsche veld politie, die leden van de communistische partij bleken te zijn en heulden met de onruststokers. van CHINA. Een buitenlan dsche leenin 1 0.0 0 0.0 0 0 dol I a r. Uit, Moskou wordt, berichtNaar uit Moekden gemeld wordt, heeft maarschalk Tsiang Tso Lin zich tot eenige Amerikaansche en Engelsche groote banken gewend met het verzoek hem een leening van 10 millioen dollar toe te staan. De banken zouden zich hiertoe bereid verklaard hebben, doch onder de voorwaarde, dat de opbrengsten van de spoorwegen in Mantsjoerije als borg gesteld zouden worden. ten wij zoeken, om aan den kost te komen. Wat meer is, terwijl wij ons daarmede bezig houden, zullen wij misschien het middel vinden, om ons bestaan te verlengen, en wie weet om ons geheel en al tu redden." „Als mijnheer de dokter voor gaat met ideeën te hebben, zei Halgouët, zal ik beginnen met mijn maag het stilzwijgen op te leggen." „Welnu, ik heb eenige ideeën. Alleen heb i.c maar gebrek aan de noodige gereedschap pen." „Gereedschappen Ja, maar dat zullen wij straks nader onder zoeken. Hé, kommandant, wilt ge op de schou ders van Halgouët gaan staan en deze kleine ijzeren staf ter hand nemen." George deed, wat hem verzocht werd. „Daar, zeer wel. Wilt ge nu met die kleine ijzeren staaf, welke gij in de hand hebt, tegen den wand slaan, boven uw hoofd Deze wand was tot nu toe het waterdichte middenschot, dat ons van de kombuis scheidde. Onze schip breuk, welke de Sirius een .loodrechtenstandbe- bezorgde, heeft hem tot de waardigheid van plafond verheven. Is de kombuis ondergeloopen, ja, of neen Dat is het wat wij moeten weten." Na een zeker getal slagen op verschillende deelen van de oppervlakte te hebben laten neder- vajlen, kwam men tot de slotsom dat de vierde waterdichte afdeeling, welke dc kombuis, d.w.z. de levensmiddelen, bevatte, nog niet door het water overstroomd was. Het was noodig zich Honderden slachtoffers van hongersnoo d._ Uit Hankau meldt men, dat Chineezen gister morgen op een Engelsche sleepboot bij Hanyang geschoten hebben. De tegenstand van Woetsjang, dat door de Cantontroepen wordt belegerd, duurt voort. Uil Chineesche bron wordt vernomen, dat verscheidene honderden meuschen te Woetsjang den hongerdood zouden zijn gestorven. JAPAN. Oppositie tegen de regeer ing. Uit Tokio meldt men De oppositie-partijen hebben zich aaneengesloten teneinde het af treden der regeering ~te bewerken, alvorens de Landdag in December bijeen komt. Er zijn echter aanwijzingen, dat de regeering tot dc heropening van het Parlement in functie zal blijven om dan den Landdag te ontbinden en vervroegde al- gemeene verkiezingen uit te schrijven. ALLERLEI. Uit Genéve bericht men De Turksche dele gatie, die zich in verband met het „Lotus"- incident naar Den Haag begeeft, ter bijwoning der zitting van het Permanent Hof van Inter nationale Justitie, is onder leiding van den minister van Justitie, Mahmoed Essad bey, te Genéve gearriveerd. Zij zal zich vandaar recht streeks naar Den Haag begeven. - Uit Teheran Een aantal personen is gearresteerd in verband met een ontdekt com plot tegen den Sjah. Onder dc gearresteerden bevinden zich verscheidene hooggeplaatste offi cieren. Uit Moskou wordt bericht Het neutrali- teits- en non-agressieverdrag tusschen Rusland en Litauen werd eergisteren getcekend. Uit Berlijn Naar de bladen melden, is een ontwerp-overeenkomst in zake de schade vergoeding aan het voormalige Pruisische ko ningshuis Hohenzollern thans opgesteld. Flet zal binnenkort aan het Pruisische kabinet worden voorgelegd. Uit Reval De Russisch-Poolsche bespre kingen over de spoorwegverbinding tusschen Europa en het Verre Oosten hebben geleid tot een overeenkomst, krachtens welke een recht- streeksche verbinding Parijs—Wladiwostok via Warschau in dertien dagen wordt tot stand ge bracht. Volgens een bericht in de „Matin" zal de Volkenbondsraad zijn volgende zitting op 6 December a.s. te Genéve houden. Binnenland DE ZOMERTIJD. Dit jaar eindigt de zomertijd in den nacht van 2 op 3 October, dus van Zaterdag op Zondag a.s., om 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 2 uur, gerekend naar den gewonen tijd. De Nederlandsehe gezant te Washington. Binnen eenige dagen is te verwachten de benoeming van mr. J. H. van Royen, thans Nederlandsehe gezant bij het Quirinaal te Rome, tol gezant van Nederland te Washington. e Den De St. Franciscusfeesten. De Nationale viering t Bosch. Ter voorbereiding der nationale viering wordt te 's-Bosch een plaatselijk triduum gehouden in de kathedrale keilt van Sint Jan. dezo zekerheid' te verschaffen, alvorens men be slissende maatregelen nemen ging. Daarom was het noodig, dat men in den ijzeren wand een zoo klein mogelijk gaalje boorde. Maar, zooals de dokter gezegd had, men bezat geen enkel werktuig, hetwelk geschikt was voor dit werk. De mannen krabden zich achter de ooren. Doch hoe men ook dacht, niemand wist een oplossing te vinden. „Wat mij betreft, zei Quosé, nadat hij zijn harden Bretonschen kop op eenige vuistslagen onthaald had ik zie geen middel om daarginds een gaatje te boren." „Hé, mijn vriend, antwoordde Sergeant, kent ge de nieuwe geschiedenis „Slecht, mijnheer de dokter. Maar ik ben met de reizen van Ulysses bekend, die, als mijn ge heugen goed is, in de streken voer, waarin wij zijn, om zijn eiland Ithaka op te zoeken. Als dat dienen kan „Voor het oogenblik nog niet. Herinner u alleen, dat Bonaparte gebrek hebbende aan alles, van de vlakte van Lombarije gescheiden was door bergen, die veel verschrikkelijker waren dan die dunne geslagen stalen plaat en dat hij het middel vond om die afschrikwekken de hinderpalen te overschrijden, om aan den anderen kant der Alpen datgene te zoeken, wat noodig was om zijn troepen te voeden en te kleeden. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ME5:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1