F 1 een stevige hartver sterking. B Z K wekt nieuwen moed en doet vermoeidheid verge ten. Door de stevig heid is B Z K 't voor- deeligst in het gebruik. 3030 108 Wordt vervolgd. De feestredenaar van hot triduum is pater Josaphat van de Orde der Capucijnen, die eiken avond van het triduum zal spreken. Hedenavond om acht uur plechtige opening met pontificaal Lof, dat Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's Bosch zal celebreereu. Vrijdag 1 October, 's Morgens om tien uur pontificale H. Mis op te dragen door Mgr. A. Smets, aartsbisschop van Gangra, Apostolisch Delegaat van Perzië. 's Avonds om acht uur, pontificaal Lof, te celebreeren door den Mgr. G. G. Prinsen, Protono- tarius Apostolicus a.i.p. pastoor van Sint Jacob te 's-Bosch. Zaterdag 2 October, 's morgens om tien uur pontificale H. Mis op te dragen door Mgr. Th. A. K. M. van Roosmalen, tit. bisschop van Anti- gonië, Apostolisch Vicarius van Suriname. 's Avonds om acht uur plechtig Lof te cele breeren door den Mgr. Dr. B. J. Eras, huisprelaat van Z. H. den Paus, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome. Alle katholieken worden verzocht op Zondag 3 October 's morgens te naderen tot de H. Tafel en de H. Communie te ontvangen om het voor gestelde doel der feestviering te bereiken. 's Morgens om half elf pontificale IT. Mis op te dragen door Mgr. A. F. Diepen. 's Middags om half twee op de parade Kinder- hulde (van circa 3500 kinderen) aan den H. Fran- ciscus van Assisië onder leiding der fraters en zusters en hoofden der R. K. bijzondere scholen. Voorzitter dezer huldiging is pater Albertus, O. M. Gap. De kinderzang wordt begeleid door het koninklijk muziekkorps Goulmy en Baar onder directie van J. A. M. Wierts. Spreker pater Rosarius van der Linden, Domi nicaan. Défilé der kinderen voor St. Franciscus' beeld en voor de bisschoppon. Bij eventueel slecht weder heeft deze kin- derhulde in de kathedraal van Sint Jan plaats. Van zes tot zeven uur beiaard-concert door den stadsbeiaardier C. van Balkom. Om zeven uur beginnen allo klokken van alle kerken en kapellen der' geheele stad te luiden tot half acht, orn den nationalen dag van 4 October in te luiden. Om acht uur pontificaal Lof tot sluiting van het plaatselijk triduum te celebreeren door Mgr. M. P. J. Möllinann, Protonotarius Aposto licus a.i.p., Vicaris Generaal van het Bisdom Haarlem. Nationale viering op Maandag 4 October. Om tien uur pontificale H. Mis, welke opge dragen wordt door Z.D.H. Mgr. van do Wetering, aartsbisschop van Utrecht, waarbij meerdere bisschoppen en hoogwaardigheidsbekleders te genwoordig zullen zijn. Van twaalf tot een uur beiaard-concert door den stadsbeiaardier. Om twee uur vergadering in het Concert gebouw, waar als spreker zal optreden Dr. G. Brom, prof. aan de R. K. Universiteit te Nijme gen. Onderwerp de H. Franciscus van Assicië. Om twee uur vergadering in Casino, waar als spreker zal optreden Mr. Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer. Onderwerp de H. Franciscus van Assisië. Om half vijf in het Concertgebouw, St. Fran- ciscus-oratorium voor declamatie, tenor en ba- ritonsolo en koor, met begeleiding van strijk- orchest, vleugel en orgel. Tekst van Gylbertus Lohuis, O. F. M. Muziek van Willem van Kalm- hout. Declamator Pater Gijlbertus Lohuis, O.F.M. Weert; tenorNiek van Wensen, Utrecht bariton Rob. Gevers, 's-Bosch vleugelMej. M. de Rooij, 's-Bosch harmonium A. Mosmans, 's-Bosch dirigentP. Kallenbaoh, 's-Bosch. Om zeven uur pontificaal Lof tot sluiting der nationale viering, te celebreeren door Z.E. Mgr. Lorenzo Schioppa, tit. aartsbisschop van Mo- cissos, Apostolisch Internuntius te 's-Graven- hage. Onder dit Lof zal pater Borromeus de Gree- ve, O.F.M. de feestrede uitspreken. Volgens de ,,Msb.", zullen behaalde de reeds genoemde bisschoppen en andere hoogwaardig heidsbekleders ook aan deze Franciscusfeesten deelnemen de hoogeerw. heeren Janssens, Abt te Versailles en Prelaat van den Berg van Berne en vermoedelijk door de ministers Lambooy en Waszinn en oud-minister-president Jhr. Mr. Ch. Ruys de BeerenbroucK. Er zijn voor de plechtigheden in de Kathe draal eeds bijna 1300 kaarten verzonden en voor de uitvoering van het Oratorium in het Concertgebouw ongeveer 900. Na het spoorwegongeluk bij Leiden. Aan de „Telegr." wordt gemeld, dat naar aan leiding van het spoorwegongeluk bij De Vink, de chef van den dienst van tractie heeft bepaald, dat op het traject Leiden—Den Haag onder geen omstandigheden (dus tok niet wanneer de trein eventueele vertraging heeft in te halen) met groot ere snelheid dan 75 K. M. per uur gereden mag worden. liet Nederlandseh-Bclgisehc verdrag. De memorie van antwoord op het verslag van het hernieuwde onderzoek in de afdeelingen der 1 weede Kamer van het Nederlandsch- Btlgische verdrag is, naar het „Hdbl."meldt, gereed ter Landsdrukkerij in druk gegeven. Zij zal, zoo mogelijk, van de week verschijnen. Een nieuw vliegterrein. Naar wij vernemen is de vestiging van een vliegterrein in Twente door den staat verzekerd is. Stadx- en Gewestelijk Nieuws. net Theresia-feest. De E.E. zusters Theresianen verzoeken ons te berichten dat wegens het feest van St. Bavo dat morgen in het bisdom Haarlem gevierd wordt, het feest van kleine Theresia niet is morgen, doch Zaterdag daarom dien morgen om 8 uur gezongen H. Mis. «..s» IL K. Volksuniversiteit. Openingsavond. tiixu Zooals elk jaar was ook voor deze avond, georganiseerd door de R.K, Volksuniversiteit ter opening van het nieuwe curcusjaar groote belangstelling. De zaal van de St. Josephgezel- len was geheel bezet met een aandachtig luisterend publiek. (Waren er ookSchiedammers?) dat met belangstelling het keurige programma volgde. Pater Molkenboer OP. sprak de inaugurale! rede om in universiteitstermen te blijven, uit, waarin hij met -eenvoedige woorden de noodza kelijkheid van een instelling als de R.K. Volks universiteit vaststelde. Ten allen tijde is gebleken dat de mensch een kennishonger met zich draagt, die om bevrediging vraagt. Reeds bij het begin der wereldhistorie, in het paradijs, heeft zich die kennisdorst geopenbaard bij het eerste menschenpaar. Als de drang naar kennis echter door ons op verkeerde wijze, zooals het drama in het paradijs ons leert, waarvan de ontzetende gevolgen doorallejeeuwen heen op het menschdom drukt, bevrediging zoekt, zijn wij onherroepelijk voor God verloren. Spr. noemt daarom de R. K. Volksuniversi teit, welk instituut om het Vlaamsche woord te gebruiken, geacht kan worden te zijn een universiteits-uitbreiding, een voortreffelijke in stelling, die gelegenheid biedt, onder leiding van onze voormannen op wetenschappelijk- sociaal- en kunstgebied onze kennisdorst te lesschen. Om deze rede durft spr. te vragen hoe de katholieken van Rotterdam en omstreken zich zullen stellen tegenover de R. K. Volksuniver siteit. Spr. betitelde zijn rede „Adel verplicht" en wel om twee reden. De adel onzer mensche- lijkheid verplicht ons op deze wijze onze kennis te verrijken, terwijl de Roomsche adel ons ver plicht de gelegenheid, die God ons geeft te be nutten om voor goed, het sub. „ezel" dat wij al 3 eeuwen dragen van ons af te werpen. De opwekkende rede van den geleerden spre ker oogstte veel applaus. De tooneelspeler Frits Bouwmeester, die een buitengewoon begaafd voordrachtskunstenaar is, heeft verder, afwisselend met mej. Ans v. Weerelt, die op voortreffelijke wijze eenige lie deren zong daarbij geaccompagneerd door den heer H. Kraayvanger, den avond tot een heer lijken kunstavond gemaakt. De voorzitter pater B. C. Ten Haaf O.P. deed inededeeling, dat, indien de belangstelling voldoende was, ook talen-curcussen zullen worden georganiseerd. Voor onze stadgenooten zij nog vermeld, dat de curcussen gegeven worden in de R.K. Industrie-school aan de v. d. Duynstraat te R'dam. Voor programmenboekjes en verdere inlichtingen wendde men zich tot den heer Rebers, boekhandel, Hoogstraat, alhier. Concert „O.B.K." Hedenavond 1\ uur zal het, wegens de weers gesteldheid, uitgestelde laatste Concert, op het Marktplein door het Harmoniegezelschap „Oe fening baart kunst" worden gegeven. Wij - willen hierbij nog even herinneren aan de collecte voor het „Padang Comité" die op het Markiplem ussihen de muzieknummers gehou den zal worden.Laat ieder die nog komt genieten van het mooie concert, iets afzonderen voor de dames die zich hiermede belasten, zoo kan op dezen avond nog een tweeledig doel bereikt worden. 20-Jarig bestaan. Morgen, 1 October, zal de capsulenfabriek „Holland" aan de Schie, alhier, 20 jaar in werking zijn. De oprichter van deze zaak, onze bekende stadgenoot, de lieer v. d. Toorn, die deze onder neming tot bloei bracht, heeft ook thans nog de leiding van het bedrijf. De Padang-avond. De kaartenverkoop van den Padang-avond is uitermate gunstig verloopen,zoodat er nogslechts enkele kaarten verkrijgbaar zijn. Wie dus op de zen avond aanwezig wil zijn, moet zich tijdig van kaarten voorzien. De kaarten zijn verkrijg baar bij den boekhandel J. S. v. Leeuwen, Broers- vest en bij mej. M. v. Buysen, Plein Eendracht 3. Huishoud- en Industrieschool. In een gisteravond gehouden bestuursvergade ring van de Huishoud- en Industrieschool, die o. m. werd bijgewoond door de eere-voorzitster der vereeniging, Mevr. Poortman—Vaillant, heeft het bestuur op hartelijke wijze afscheid genomen van den heer G. Sauer, arts te Kethel, die ge durende ruim 18 jaren buitengewoon leeraar in de gezondheidsleer van de school is geweest. De voorzitter, de heer S. Hijman, verwelkomde den heer en mevr. Sauer en memoreerde hetgeen de dokter al die jaren met groote toewijding voor het onderwijs van de school had gedaan en bood hem namens het bestuur en directie een fraaie veldkijker als gedachtenis aan, terwijl hij tevens aan mevr. Sauer bloemen overhandigde. Getroffen door deze attentie antwoordde de heer Sauer op de waardeerende woorden en dankte voor het zoo mooie geschenk, waardoor een jarenlange wensch in vervulling komt. Hij heeft van bestuur en directie steeds de grootste medewerking en vrijheid bij het geven van zijn onderwijs ondervonden en kan van zijn tijd en werk blijde herinneringen bewaren. Hierna bleef men nog eenige tijd gezellig bijeen, waarbij nog aardige herinneringen uit den ouden tijd werden opgehaald. FabripleinJ ericholaan. De aanvankelijk reeds bepaalde datum van wederinvoering van een 20-minutendienst op het traject Fabriplein-Jericholaan is nader vastgesteld op Woensdag 13 October, daar de aflevering der niéuwe bussen aan de S.A.B.O. is vertraagd. Concert-avonden in Suisse. De gezellige wintermaanden komen weer aan, de tijd van intieme gezelligheid, die alleen de korte dagen ons geeft. Zooals ieder jaar zal vanaf 1 October weer iederen Zaterdag- en Zondag avond in Suisse de winterstemming in dé zalen gebracht worden door het geven van concerten. Hetzelfde strijkje van verleden jaar zal weer op treden. Ziet de annonce in dit blad. Commissie voor onderwijs aan volwassenen. Onder verwijzing van de in dit blad voorko mende advertentie der commissie, willen wij even de aandacht vestigen op deze nuttige onderwijs inrichting, waartoe alle personen dus zoowel vrouwelijke als mannelijke, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, kunnen worden toege laten. Men ontvangt er uitstekend onderwijs voor een zeer minimale bijdiage a 10 cent per weck, terwijl werkloozen niets behoeven te betalen. Zooals bekend mag heeten, bestaat de com missie uit leden der diverse vakcentrales, n.l. den Schied. Bestuursdersbond, den R. K. Volks bond en den Prot. Chr. Besturenbond. Het onderwijs in Nederlandsche taal, schrijven, rekenen, beginselen boekhouden en Engelsche taal wordt gegeven door ervaren leeraren, die er slag van hebben, hun leerlingen bezig te houden zonder dat bij deze het gevoel naar boven komt, dat zij weder in de schoolbanken zitten. Er heeft nog steeds tusschen leeraar en cursist een aan gename verhouding bestaan, welke het onder wijs ten goede kwam. Van zeer veel belang achten wij het verder, dat de gelegenheid bestaat, naast de hierboven genoemde vakken, ook anderen te beoefenen. Wij denken hierbij b.v. aan aardrijkskunde, ge schiedenis, Fransch, Duitsch en speciaal boek houden. In de toekomst zal het dan ook zoo moeten zijn, dat men aan deze school als volwassene vol ledig onderwijs kan ontvangen. Om dit te be reiken zal de lust der leerlingen om nog meer te leeren zich uuidelijk moeten demonstreeren. Zijn er dus voor een nieuw vak voldoende cursisten, dan wordt er mede begonnen. Het is verder een misverstand als men denkt dat deze school uitsluitend voor de arbeiders zou zijn. leder, die lust heeft zijn kennis wat op te frisschen of het in zijn jeugd te weinig genoten onderwijs aan te vullen, kan deze in stelling bezoeken. Wij denken hierbij aan kleine zakenlui en patroons, die in hun jeugd de gelegen heid misten om lang genoeg te leeren en nu het tekort dagelijks voelen. Wij weten dat voor sommigen de stap moei lijk zal zijn om nu als volwassene weder naar school te moeten "gaan. Valsche schaamte en andere verkeerde gevoelens houden velen terug. Men moet echter die gevoelens op zijde weten te zetten. Iedereen die het onderwijs volgde, zal gaarne willen verklaren dat het hem is medege- vallen. Ieder jaar worden nog een aantal men- schen ingeschreven, die geheel of gedeeltelijk analphabeet zijn. Het wil toch zeker wel wat zeggen dat er in 1926 nog menschen rondloopen. die van lezen en schrijven enz. totaal niets weten, Wil toch eens begrijpen wat die menschen missen. Ten slotte voldoen wij gaarne apn het verzoek en nogmaals de aandacht op te vestigen dat ieder zich persoonlijk voor inschrijving moet aanmel den in de school Prins Mauritsstraat. Alleen wanner men verhinderd is, kan men zich opgeven bij het secretariaat Tielrnan Oemslraal 14. Gisterenmiddag te 12f uur reed F. van W. wonende St. Anna Zusterstraat, met een met steen beladen wogen de Vellevest af, terwijl P. v. d. H. hetzelfde deed met een met papier beladen wagen. Door de glooiing van den weg konden beiden den door henbestuurden wagen niet houden, waardoor de wagens tegen elkander borsten en van W. kwam te vallen, die het linkerbeen kneusde Binnengebracht in het café Beyerbergen is hij op last van een ge neesheer door de politie per rijwielbrancard naar het ziekenhuis vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Terwijl de 14-jarige J. van Z. uit de Voornsohestraat gisterenmorgen in de Gerrit Verboonstraat reed in de richting Koemarkt- brug, werd hij aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. de J. die met die auto plotse ling de Westvest opreed, zonder vooraf een teek en te geven,dat hij die straat wilde inrijden. Het rijwiel van van Z. werd zoo goed als ver nield, terwijl hij zelf aan een knie werd gewond. Gisterenavond is door baldadi- ge jongens een glazen reclamebord vernield met een steen. Bedoeld bord was bevestigd aan het pand van de firma Papenhuijzen zijde Broers- veld. De vermoedelijke daders zijn bekend. Onderzoek wordt door de politie ingesteld. J. v. d. R., wonende Parallelweg, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn tuinhuis in den Spieringhoek gisterennacht is opengebroken en daaruit groenten en een half mud aardappelen zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De winkeleir J. K. aan de Hoog straat heeft gisterenavond bij de politie een jongen gebracht, J. PI. genaamd. De jongen v. S. had een flesch limonade gestolen uit de portiek étalage en deze overgegeven aan H. die er mede vandoor was gegaan. Toen hij bemerkte dat hij werd achtervolgd, wierp hij de flesch stuk. De vader van PI. zou de schade zijnde 0.43 ver goeden. In den afgeloopen nacht is een ruit van de winkelier den drogist II. aan de Kethelstraat hoek Breedstraat ingeduwd. De politie stelt een onderzoek in. De schade be draagt ongeveer 5. UIT ROTTERDAM. Jubilea. De WelEerw. pater Adrianus O. M. Cap.) leider van het zeelieden-Secretariaat en redac teur van het internationale weekblad „Recht door Zee" en geestelijk-adviseur van verschil lende jeugd-organisaties, is 4 October 25 jaar lid van de orde der Capucijnen. 7 SéÊÉ^. ■isre»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2