Bij Scheren Het personeel gelieve daarom er toe mede to werken, dat in de treinen naar het buitenland voor het plaatsen van handbagage over niet meer ruimte beschikt wordt dan ongeveer door de breedte van de zitplaats van den reiziger aangegeven wordt. Indien te veel handbagage medegenomen wordt, moet getracht worden de overblijvende bagage nog voor vertrek uit Nederland te doen bevrachten, waarbij het personeel de rei zigers zooveel mogelijk behulpzaam zijn moet. De Katholieke Jtadio-omroe|). Het schijnt bij sommigen ouder ons nog maar niet duidelijk te zijn, waarom wij ons kanten tegen een neutralen omroep. En de reden daar van is het volgend Men weet wel, dat het op den duur niet vol te houden is neutraal uit te zenden, tenzij men den omroep ongeveer terug bracht tot een gewonen amusementsfactor van het dagelijksche leven. Men gevoelt wel dat het jammer zou zijn otn deze prachtige vinding on benut te laten voor de godsdienstige en intel- lectueele ontwikkeling van ons volk, maar men zegt,,nog liever zoo, dan te moeten hooren de opruiende taal b.v. van de socialisten en straks van nog ander slag van oproerkraaiers en re volutiemakers. Als men een neutralen omroep heeft, dan is men tenminste gevrijwaard voor de onhebbelijke redevoeringen en welke misschien een zekere klasse van menschen als muziek in de ooren klinkt maar die eenvoudig irriteerend werken op al degenen is ons land, die noch van revolutie noch van klassenstrijd gediend zijn." Deze redeneering is begrijpelijk. Er is voor de luistenaars, die niet sympathiseeren met de wijze waarop de S.D.A.P. sommige sprekers voor de microfoon laat spreken iets onaange naams, niets irriteerends in hun redevoeringen. Men kan dikwijls maar niet nalaten op anderen af te geven. Aanvallenderwijze wordt somtijds opgetreden tegen degenen, die tot de bezittende klasse behooren. Men ontziet zich wel eens niet persoonlijk te zijn, men doet ongeveer niets anders dan uit den treure herhalen dat het socialisme evenals Akkers abdijsiroop voor alles goed is. Maar is dit nu zoo erg Zouden daarmede nu zooveel zieltjes gewonnen worden Ik kan het niet gelooven. Maar goed, als men dat niet hooren wil kan men toch heel gemakkelijk z'n ontvangtoestel op een anderen golf instellen. Trouwens men moet er zich wel van overtuigen dat al zou er een zoogenaamde neutralen om roep komen, men toch zeker niet het doel zou bereiken, wat men zich daarmede voorstelt Het zou b.v. de S.D.A.P. evenals iederen anderen bij zonderen omroep maar heel weinig moeite kosten om van een buitenlandsch zend station uit heel Nederland te bereiken. Toen men voor eenigen tijd met allerlei geheime en niet-geheiine middelen trachtte te beletten, dat wij katholieken een eigen uitzending zou den krijgen, werd ons toch onmiddellijk van be trouwbare zijde medegedeeld, dat Munster be reid zou zijn de Katholieke uitzending te ver zorgen. En zoo geen buitenland»ch station zich beschikbaar stelde, dan bleef toch nog altijd de mogelijkheid bestaan om met gelijkgezinden van onze naburige landen dicht bij onze grenzen een zender op te richten, waarmede men geheel Nederland onder zijn bezit had. Laten sommige Katholieken en vele niet-katholieken er zich toch rekenschap van geven, dat men evenmin als een socialistische of ongeloovige pers kan belet ten zich te verspreiden onder het volle, men even min en nog veel minder dat kan doen met. be trekking tot den omroep; en dat dus deze weg is aangewezen: gebruik te maken van de vrij heid die ieder staatsburger heeft om zijn ideeën te verspreiden en dit te doen óók met het mo dernste middel dat er bestaat, de draadlooze uitzending. Als wij katholieken in den loop der jaren met veel opofferingen ons verzekerd heb ben van een goede Katholieke pers,laten zij het zelfde doen met de radio, en voor geen offers terugschrikken om ons in de toekomst een goede K.R.O. te verzekeren. Dat is de eenige weg. Hoe eerder wij dien opgaan hoe eerder wij ons doel zullen bereiken. Wij willen iedereen de vrijheid laten, die hem door de grond wet gegeven wordt, maar diezelfde vrijheid willen wij ook voor ons gebruiken om een uitzen ding te hebben die aan onze idealen en aan onze behoeften voldoet en voor geen enkele andere onderdoet. Dat kan, als wij maar willen en zoo slim zijn om de vogels die in sommige luistergidsen zulke mooie liedjes zingen tot lof der neutra liteit, te laten zingen zoolang zij maar willen, en er voor zorgen dat zij ons niet van de wijs afbrengen. L. H. PERQUIN. Voorz, K.R.O. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De W eldadigheids voors te 111 n g ten bate van de getroffenen bij d Padangramp. Zaterdagavond j.l. had in het gebouw van den R. K. Volksbond een weldadigheidsvoor stelling plaats, ten bate van de getroffenen bij de Padang-rarnp. Dat het een weldadigheids-voor stelling was, bleek wel duidelijk, door een aan houdende bestorming van dames, die met loten, bloemen, versnaperingen enz. enz., de zaal rond gingen en, zooals we tot ons genoegen konden opmerken, met veel succes. Om 8 uur hield de heer W. Rademaker voor de goed bezette zaal een openingsrede, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette. Spr. hoopte, dat wij de hulp, welke Indië ons bij onze rampen heeft bewezen, even spontaan zouden terug bewijzen. Hij eindigde met een aange- namen avond toe te wenschen. Daarna nam de heer Rd. Ms. Noto Soeroto het woord. Deze hield een korte beschouwing over de ramp. Lang wilde hij niet spreken, daar hij zulks als een drievoudige beleediging be schouwde 1. spraken de feiten genoeg voor zich zelf, zoodat het de indruk zou maken, als stond hij als een bedelaar in ons midden 2. het zou een beleediging zijn voor zijn volk, daar het den indruk zou maken, alsof het een moreele sjacheraar was 3. was het een beleediging voor ons en wel een blijk van gebrek aan vertrouwen in ons. Spr. eindigde met de verklaring, dat zijn volk in zulk een goede gezindheid leefde met ons,, dat het doel van dezen avond een werk van liefde was en bezield riep hij uit „Zij zullen u trouw blijven, als mensch naast rnensch, als broeder naast broeder. Na deze speelde mej. Coba Rijneke met bewonderenswaardige techniek een piano-solo, bestaande uit een drietal stukjes. Het bestuur zal niet te klagen hebben gehad over zijn keuze van den conferencier. De beer James Yeoland heeft zich schitterend van. zijn taak gekweten. Op prettige wijze leidde hij de verschillende nummers van het programma in, terwijl hem daarbij telkens één of andere anec dote te binnen schoot, welke hij dan even op humoristische wijze vertelde. Geen wonder dus, dat het volgend nummer van het programma „litdjes door den heer en mevr. James en Jacky Yeoland" bijzonder in den smaak vielen. De muzikale voordracht door mevr. M. Boers- maHage, die een viertal liedjes op gevoelvolle wijze voordroeg, werd door den heer W. v. d. Meer aan den vleugel begeleid. Onder geestdriftig applaus van het publiek nam zij een bouquet in ontvangst. Na nog een voordracht door het echtpaar Yeo land en een piano-solo door mej. Rijneke, waarbij beide dames ook bloemen w-rden aangeboden, was er gelegenheid een half uurtje te pauseeren. Deze pauze werd opgeluisterd door de Jimmy Parker's Dance Orchestra. De clou van dezen avond vond hierna plaats. Nadat de gelukkige winnaars de prijzen op hun loten in ontvangst hadden genomen, werd een één-acter, „Hoog Spel" genaamd, opgevoerd. Hoewel we het stuk het best kunnen plaatsen onder „zooveelste rang"-stukken, louter onbeteekenonde sensatie, moeten we de spelers en speelsters toch een woord van lof toezwaaien. Hun spelkwaliteit was een mooier stuk waardig. De dames kregen na afloop van den een-acter dan ook een welver diende bloemenhulde. Overigens gelooven wij, dat deze avond wol geslaagd mag heeten. Een (jouden Professie-feest. Den 24en September herdacht de zeereenv. pater rector P. Cremer den dag van zijne pro fessie. De plechtigheid had een zeer intiem karakter. Gisteren had de viering plaats in het kloostei Aan het smaakvol vei sierde altaar in het even mooi met allerlei bloemen getooide kapelletje droeg de rector een plechtige H. Mis van dank zegging op. Het was voor de Eerw. Zusters en de geloovigen een ware vreugde, dat mede aan wezig was „de Kleine Henri", n.l. Pater Marijnen, Een achttal zangers van het Frankeland zorgde voor de uitvoering der gewijde zangen, de heer St. Engering bespeelde het instrument. Na het Evangelie sprak de Feesteling een kort woordje tot de zusters en de geloovigen. Na een nederige bede om vergiffenis voor de fouten en gebreken van deze 50 jaren en op wekking .tot uiting van groote dankbaarheid jegens den goeden God besloot de rector. Zijneerw. heeft van Pater Marijnen een prach tig geschenk ontvangen, n.l. een uit de hand gedreven kelk met zeer kunstig geëmailleerden voet, zooals alleen de Ghineezen dat kunnen, zoodat allerlei versieringen zeer fijn utgevoerd zichtbaar waren. Het was werkelijk een prachtig cadeau, hetwelk voor den jubilaris nog meer waarde heeft, omdat het, voor hem is als een waar- deering voor hetgeen hij voor zijn beschermeling doet.. Gisteravond was er we(y plechtig lof, waar onder de Eerw. Broeders op de hun eigene ver dienstelijke wijze het muzikale gedeelte verzorg den. Dat ook het feest door de Eerw. Zusters is medegevierd, is te begrijpen. De allereerste feli citatie was dan ook van haar. De Eerw. Moeder uitte deze in een mooi vers, waarvan de tekst den Pater werd aangeboden. De Eerw. Zusters, met haar Overste achter de tralies vereenigd, boden aan het verhaal van de samenkomst van St. Dominicus, St. Franciscus en den FI. Angelus in het jaar 1219, in de cel van Vader Dominicus. Tevens hadden de zusters gezorgd voor nieuwe togen en kappen voor de misdienaars, zoodat alles tot in de puntjes verzorgd was. Moge het Pater Rector gegeven zijn, nog vele jaren in Schied.am werkzaam te mogen blijven en zeker de wensch der zusters in vervulling gaan, dat hem na dit gouden Professiefeest nog moge sieren de gouden Priester kroon. Dit wenschen allen met haar Het spoorweg-ongeluk bij Kethel. Een ooggetuige, een oud-spoorman, die in den trein zat, vertelde aan de ,,N. R. C." dat hij door een zeer geringen schok bemerkte, dat, er iets haperde. De trein reed ruim een K.M. door en stopte toen eerst. De passagiers hadden blijk baar van het ongeval niets gezien. Ik spoedde mij, aldus de ooggetuige, met den hoofdconduc- teur en den treinconducteur naar de plaats van het ongeluk. Onderweg zagen wij reeds onder- doelen van den auto, melkkannen enz. over het spoorwegbed verspreid liggen. Bij den overweg gekomen, vonden wij de beide slachtoffers deer lijk gehavend langs den spoordijk liggen. De da geraad begon juist te gloren en er hing een vrij dikke mist, zoodat het uitzicht op den weg ten hoogste tot 50 M. beperkt was. Dit zal waarschijnlijk wel de reden van het ongeval zijn. géén Pijn en nasohrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL 3094 7 Helaas was er ter plaatse nagenoeg geen directe hulp te krijgen en zooals gewoonlijk, wisten de conducteurs ook niet wat ze doen moesten. Er waren geen verbandmiddelen aanwezig noch ter plaatse verkrijgbaar en ook scheen het trein personeel die niet ter beschikking te hebben. Aan de wegwerkerswoning heeft men toen den burgemeester van Kethel om hulp getelefoneerd en tevens de hulp ingeroepen van een dokter. De dienstdoende spoorweg wachter en diens vrouw weigerden de slachtoffers bij zich in huis te nemen, omdat bij de drie vorige ongelukken, die daar reeds hebben plaats gehad, de justitie daar later aanmerking op heeft gemaakt. De hoofdconducteur heef zich daarna weer naar den stilst.aanden trein begeven en de conducteur is met onzen zegsman achtergebleven, teneinde den machinist van den trein, komende uit de richting Schiedam naar Maassluis te waarschu wen, dat de spoorbaan ter plaatse van het onge val gevaar opleverde, waar stukken van den auto de baan versperd hadden. Intusschen scheen dat de stationschef te Schiedam reeds gewaar schuwd was, zoodat de trein met vertraging uit Schiedam vertrok. Sedert de bewaking is opgeheven, is dit op dezen weg het vijfde ongeluk met vijf dooden en vier gewonden. Een der slachtoffers overleden. De 40-jarige Arie van Vliet, uit de Gerrit Jan Mulderstaat te R'dam Zaterdagochtend met zijn vrachtauto met melkbussen door een trein aangereden, op den onbewaakten overweg te Kethel, is in het ziekenhuis aldaar aan de ver wondingen overleden. Hij was vader van zeven kinderen. De toestand van zijn 18-jarigen zoon was gis teravond zeer ernstig. Oplichting Door de politie is Zaterdag in het kantoor van de Expressbank in de Emma- straat op vermoeden dat er een strafbaar feit werd gepleegd, een onderzoek ingesteld. Admi nistratie en coupons zijn inbeslag genomen, terwijl een groot aantal coupons van een vorige uitgifte eveneens in beslag is genomen. De „Wereld-$" geeft een geheel uitgewerkte berekening en beschrijving van het systeem waarvan bovengenoemde bank zich bij het uit geven van coupons gebruik maakte. Wij ont- leenen daarvan het volgende Voor onze lezers, die er nog niet voor eenige kwartjes of guldens zijn ingevlogen, zullen wij even in het kort dit, inderdaad handig in elkaar gezette systeem verklaren. Men koopt hij een der agenten van de bank eenige coupons, die ieder een nummer bevatten, gelegen tusschen 1 en 5000. Het gaat er nu om, uit de gekochte coupons er drie te kiezen, zoo danig dat wanneer men ze optelt, een getal krijgt, waarop volgens een lijst, die men overal kan krijgen, een prijs is gevallen. Weet men bij voorbeeld drie coupons in handen te krijgen, die, bij elkaar opgeteld, tot resultaat 5008 geven, dan heeft men recht op 10.000. Wij zijn zoo vrij geweest, belangstellend als steeds voor eiken nieuwen vorm van oplichterij, die zich voordoet, het systeem van de bank onder het vergrootglas te nemen. Want ze looft prijzen uit van 10.000, 7500, 5000, 4000, 2500, 2000, 1500, 1000, 500, 200, 100, 10, en 2.50 uit bij menigte, in totaal een bedrag van niet minder dan ruim 57.000 zegge zeven en vijftig duizend gulden. Wanneer nn de bank de nummers van 1 tot en met 5000 uitgaf, zou een kind begrijpen, dat het daarmee mogelijk zon zijn, alle gewen- schte combinaties te maken. De hank had dan 5000 kwartjes (verminderd met de provisie aan de agenten) ontvangen of 1250 en zou 57000 uitkeeren. Wanneer inderdaad de opzet zoo filantropisch ware, dan zouden wij niet anders dan lof hebben voor een zoo uitnemende bedoe ling 1" Hierna volgt een uitvoerige berekening aan de hand van een aantal bemachtigde coupons, waaruit de „Wereld-S" het volgende conclu deert De Express-bank te Schiedam houdt in por tefeuille de nummers 1 t/in 4, 25 t/m 38, 55, 59 t/m 72, 76 t/m. 89, 93 t/m. 106, 110 t/m. 123 127 t/m. 140, 144 t/m. 157 enzoovoorts, en laat de prijzen vallen op de nummers 5 t/m. 11,22 t/m. 28, 39 t/m. 45, 56 t/m 62, 79, 90 [t/m 96, 107 t/m. 113 enzoovoorts, terwijl ze bovendien enkele getallen uitgeeft, uitmakende een 17-voud -|- 12. Op deze wijze is haar risico, te moeten uitkeeren, beperkt tot een rijksdaalder voor elk dezer laatstgenoemde nummers. Op het prospectus staat dan ook niet, dat de nummers van 1 tot 5000 worden uitgegeven, maar dat de „coupons zijn genummerd van 1 tot ten hoogste 5000." Districts-Arbeidsbeurs. Op 31 Augustus stonden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven 1027 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den Ioojj der maand Septem ber bedroeg 805, afgevoerd werden in dezelfde maand 571 inschrijvingen.Het aantal plaatsingen bedroeg 366, zoodat op 30 September nog ston den ingeschreven 895 werkzoekenden. Inspecteur van het Lager Onderwijs. De beer M. Horn, die weer geheel hersteld is, zal, doordien zijn opvolger als inspecteur bij liet gemeentelijk onderwijs, den heer W. J. Goslinga, eerst met 1 Januari 1927 zijn functie kan aanvaarden, op verzoek van het gemeente bestuur liet Inspecteurschap tot dien tijd blijven waarnemen. Sclieepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwe Waterweg ingekomen 490 schepen, waarvan 69 Ncderlansche, 156 Engelsche, 49 Noorsche, 32 weedsche, 14 Deensche, 67 Duitsche 53 Fransche, 4 Amerikaansche, 5 Belgische, 12 Italiaansche, 8 Grieksche, 1 Japanseh, 1 Rumeen- sche, 13 Spaansche, 1 Russisch, 3 Finsche, 1 Hongaar en 1 Portugeesch. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 353, Schiedam 24, Vlaardingen 20, Maassluis 3, Hoek van Holland 11, Poortershaven 5, Vonde lingenplaat 4, Kapelle a/d IJsscl 1 en bovendien voor Rottcrdam/S chiedém 18, voor Vlaar dingen 5, voor Poortershaven 8 en voor Vonde lingenplaat 36 schepen om te bunkeren. Hiervoor waren bestemd voor Rotterdam 210 Schiedam 11, Vlaardingen 14, Maassluis 1, Hoek van Holland 7, Pernis 3, Dordrecht 1 Hendrik Ido Ambacht 1, Zwijndrecht 2 schepen. Bovendien voor Schiedam 2, voor Vlaar dingen 2 en voor Vondelingenplaat 13 schepen om te bunkeren. Verstekelingen. Zaterdagmiddag werd der politie telefonisch kennis gegeven door den kapitein van het Deen sche stoomschip „-Natal", liggende in* de Wil- helminahaven, dat zich aan boord van zijn schip 2 verstekelingen bevonden. Door de politie zijn daarop aan boord van dat schipaangehouden de Duitschers P. D. en K. M., beiden uit Bam berg, die verklaarden, zich te Hamburg aan boord te hebben verstopt en op zee voor den dag te zijn gekomen. Beide vreemdelingen, die nog minderjarig zijn, zullen naar Duitsch- land worden uitgeleid. Baldadige jeugd. Baldadige jongens hebben Vrijdagavond een touw gespannen over den rijweg in de West- frankelandschestraat, waardoor de wielrijder J. V. is komen te vallen. De politie stelt een onderzoek in. Nog steeds brutale liefhebbers. C. de K. uit de Heerenstraat had Zaterdag middag eenigen tijd staan praten in de Ma>ia- straat, terwijl hij tegen zijn rijwiel leunde Toen hij op het rijwiel wilde stappen, bemerkte hij, dat zijn rijwielbelastingmerk van zijn rijwiel was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Onachtzaamheid. Mej B. wenende Raam, is Zaterdagmiddag op de Hoogstraat aangereden door den slagers jongen D. v. d. S. Ter hoogte van de Zvvaansteeg steeg stapte Mej. B. plotseling liet trottoir af om den rijweg over te steken en overtuigde zich niet of dit wel veilig kon geschieden, waar door zij werd aangereden. Zij kwam te vallen en ontwrichtte een pols. Een getuige verklaarde dat de wielrijder nogal snel had gereden. Door de politie is de vrouw naar haar huisdokter ge bracht, die constateerde, dat de linkerknie was gekneusd. Later is zij naar hare woning ge bracht. Zaterdagmorgen te 9 uur had er op de Koemarkt een aanrijding plaats tus schen een met paard hespannen wagen en een vierwielig motorrijtuig. A. J. B. reed met zijn voertuig in de richting Rotterdainsche Dijk, toen hij wegens het drukke verkeer moest stop pen. H. P., die het motorrijtuig bestuurde, reed op het voertuig in, waardoor de auto aan de voorzijde werd beschadigd. De schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagmiddagten 12| u u r kwam de vrachtauto der firma B. D op de Sehie in aanraking met een staaldraad van een aldaar gemeerd liggende zandschuit. Hetbovengedeelte van de auto bekwam nogal schade, die door verzekering wordt gedekt Zaterdagavond ten, lüf uur ont stond een schoorsteenbrand ten huize van J. B. wonende Achter de Teerstoof. Door het uitne men van de schoorsteenplaat, waarop het bran dende roet lag, is het vuur door de politie ge- bluscht. Schade werd niet aangericht. Door de poli"tie is gisteren op het Fabriplein aangehouden H. v. T., die een rijwiel bereed, dat niet was voorzien van een rijwielbelastingmerk Zaterdagnacht is een ruit ver nield van het Postkantoor, zijde Gerrit Ver- boonstraat. Gisterenavond ten 6J uur is het stoomschip „Mathilde" liggende in de Wilhel- minahaven, in aanraking gekomen met het uitvarende stoomschip „Arete", waardoor beide schepen aan stuurboordzijde werden bescha digd. Laatstgenoemd schip heeft de reis niet voortgezet, doch ligplaats genomen aan de werf „Nieuwe Waterweg" om te repareeren. Gisterenavond is in de Lange Kerkstraat een hond door een motorrijder over reden en gedood. Het cadaver is naar de Ge meente Reiniging overgebracht. ENORME BRAND IN EEN GEMEENTE- COMPLEX. Opslagplaats van het Leger des Heils in vlammen opgegaan. Een groote fout. Zaterdag is R'dam wederom getuige geweest van een brand op groote schaal. Om even over

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2