Het program vermeldt een filmvertooning van de missie, die aan de zorgen van father Jansen zal worden toevertrouwd. Bovendien zullen hunne gewaardeerde medewerking ver- leenen het dubbel-mannen-kwartct van het Frankelandsche koorgezelschap en last not least mejuffr. Ans van Weerelt met een gezel schap, dat haar zang met levende beelden zal illustreeren. Plaatskaarten zijn gratis verkrijgbaar bij kapelaan L. Beune (bij schriftelijke aanvraag zullen ze thuis bezorgd worden), bij de missie- zelatricen en kunnen bovendien besteld worden per telefoon no. 68004, Schiedam. Eerste steenlegging Koemarktbrug. Te half twee hedenmiddag heeft de plechtig heid der eerste steenlegging voor de Koemarkt- brug plaats gehad. Boven het in aanbouw zijnde landhoofd woeien de Schiedamsche en Neder- landsche vlaggen. In de architectenkeet, waar zich een aantal genoodigden en belangstellenden verzameld had, hield de burgemeester, de heer A. J. Gijsen een rede, waarin hij de belangrijkheid en noodzakelijkheid van dezen brugbouw schets te. Morgen komen wij nader op deze rede terug- Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de wethouders D. Boddeüs en P. de Bruyn, resp. van financiën en Onderwijs en eenige gemeente raadsleden; de heer Gerlach, directeur van ge meentewerken, ir. H. Aykema, de commissaris en hoofdinspecteur van politie e.a. Nadat allen zich naar de plaats van de plechtigheid dei- eerste steenlegging hadden begeven, richtte de weth. van gemeentewerken en grondbedrijf, de heer G. Houtman, zich tot de aanwezige dames en heeren om in uitvoerige bewoordingen den gang van zaken betreffende den bouw van deze brug na te gaan. Met vele technische bijzon derheden belichtte de wethouder dit belangrijke bouwwerk. Aan het einde sprak spr.de hoop uit, dat. met. dezelfde goede verstandhouding tusschen de aannemers, de uitvoerders en de directie van gemeentewerken dezer stad, mag worden voort- gewerkt als tot op heden is geschied. Hierna trad de jongeheer Jan Houtman, zoontje van den heer G. Houtman^ naar voren om den eersten steen te plaatsen. De plechtigheid werd door allen met applaus begroet. De burgemeester dankte in enkele bewoor dingen, waarna deze voor Schiedam zoo gewichti ge gebeurtenis beëindigd was. Onbevvoonbaarverklaringen. In de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die gisternamiddag werd gehouden, werden behandeld de bezwaren, door de eigenaren van de panden Bakkerstraat 14, 16, 18, 20, 22 en 24 en Broersveld 127/4, 133/2 en 168/2 alhier tegen de onbewoon baarverklaring hunner perceelen ingediend. De inspecteur der volkshuisvesting, de heer W. van Boven, achtté deze on bewoon baarver- klaring noodzakelijk. Mr. M. N. v. Praag, vertegenwoordiger van Het ï^adslidde heer van der Tempel, verklaarde, aan de onbewoonbaarverklaring ze f te hebben medegewerkt. Hij achtte echter do woning Broersveld 133/2 nog zeer voldoende voor bewoning geschikt. De eigenaar van perceel Bakkerstraat 22 ver zocht intrekking, resp. uitstel der onbewoon baarverklaring. De woning is z.i. nog zeer ge schikt en hij heeft or verschillende verbeteringen in laten aanbrengen. De vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur merkte op dat het perceel op andere wijze, bijv. als pakhuis, nog kan worden verhuurd, daar afbraak nog niet aan do orde is. Een beslissing volgt later. Volksbadhuis. Op 1 en 2 Oct. 1926 werden genomen 445 baden. 1ste Klasse kuipbaden 31. regenbaden 60, inclusief 1 kinderbad. 2de Klasse kuipbaden 42, regenbaden 300, kinderbaden 12. Streeknet. In de maand September werden van Schiedam naar Rotterdam 83832 telefoongesprekken ge voerd, van Rotterdam naar Schiedam 74434 te zamen werden dus 158266 gesprekken tus schen Rotterdam en Schiedam gewisseld. De ochtendtreinen tusschen Rotterdam on Den Haag naar Utrecht. In verband met de weinige ochtendtreinen die tusschen Den Haag en Rotterdam naar Utrecht bij de winterdienstregeling loopen, zal de D trein 171, vertrekkende van Rotterdam en Den Haag resp. 7.43 en 7.42 tot Utrecht wor den gewijzigd in een gewonen trein, zonder bij- betaling van don gewonen toeslag. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van l tot 2 uur 's middags sleutel, penning, portemonnaie inh. 291 ct medaillon met portret, Kettinkje, revolverfou- draal, halsketting, portemonnaie inh. pakje naalden, ceintuur. Bij vinders d. rijwiel, Firma Bijloo, St. Li- duinastr. 52 kinderkousen en borstrok, J. Duk Ki eupelsti14; badmuts, J. Wuister, Abben- broekschestr. 12b d. armbandhorloge, C. Schmid Pendrechtschestr. 5 witte handdoek, G. Din- genhous, Rozenburgerstr. 23zakdoek, A. Offerman, Hoofdstr. 231 rijwielbelastingplaat- je, J. Beijers, Brugmanstr. 56a; lot van ten toonstelling, W. Koning, Brugmanstr. 20a dou blé armbandhorloge, J, Kemper, St. Liduinastr. 41 sleutel en rozenkrans in étui, P. Eijken- broek, Brugmanstr. 18b alpenbaret, H. Mar- kensteijn, Nieuwe Haven 47adameshorloge, J. Muis, Fabriplein 27c muilkorf Hi Krabben dam, Grofbaan 49 hondje, H. Kronmeuhoek, Raam 30pet, J. Albert, Brugmanstr. 48 parapluie, J. Staal, Bakkerstr. 21/27 kip, F. Feijen, Broersvest 36a broche met steen, P. van Ooijen, Hoogstr. 36; hond, P. Collignon, Lange Haven 71; damesporternonnaie met inh., G. v. d. Winkel, Noordmolenstr. 22b motorstep, J. Hoogstad, Mariastr. 50; damesarmbandje, B. Versluis, Amalia van Solmstr. 31 bruin kinderschoentje, N. Wit,berg, Lange Nieuwstr. 89/22kinderportemonnaie met inh., C. van Raven, Overschieschestr. 57b rijwielbelasting- plaatje, mej. Kins, Zijlstr. 66 ring met sleutels, J. Korpel, Groenelaan 50 tafelmes, P. Bezemer Rozenburgerplein la heerenportemonnaie met inh., A. van Veelen, Havendijk 174a rozen krans, A. v. d. Heiden, Middelharnisschestr. 22 rijwielbelastingplaatje, A. VerhoefParal lelweg 108c paal, J. v. d. Gaag, Buitenhaven weg 176/5 zakken copra, Roeivereeniging „Vol harding", Havenstr. 5hondenhalsband, A. Troost, Rozenburgerstr. 9 drinkblik, G. v. d. Zee, Maashofje 30/1 damesporternonnaie met inh., A. Rensman, Anth. Muijsstr. 34 kinder- taschje, J. v. d. Linden, Puttorshoekschestr. 27. A. R.vandeVellevestsingel, deed gisteravond bij de politie aangifte, dat terwijl hij eenige jongens van zijn vvagen wilde jagen, zeker J. S. uit het Broersveld hem van den wagen had getrokken, waardoor zijn jas, ter waarde van pl.m. 8 scheurde. Proces-verbaal wordt terzake opgemaakt. G.J van B. uit de Bourbonstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij gis terenavond op het Oude Kerkhof is mishandeld door een persoon, die met een meisje aldaar stond te praten. De aanvaller was van meening, dat van B. die daar met een rijwiel waarop een brandende lantaarn, reed, zich daar bevond uit nieuwsgierigheid, van B. werd bloedend ver wond. De politie stelt een onderzoek in. Gisterenavond omstreeks 9 uur reed mej. L. B., wonende Bakkershaven, be neden dijks aan den Rot.terdamschen Dijk in de richting van Schiedam, toen 3 personen op het rijwielpad liepen, die niet spoedig genoeg uitweken, toen zij door bellen te kennen gaf te willen passeeren. Een dier personen werd aangereden, waardoor de wielrijdster kwam te vallen en beide knieën ontvelde. IndeKerkderNed. H crv. Gemeen- te te Vier Polders zal een rein-pneumatisch kerkorgel worden geplaatst met electrische windvoorziening. De firma A. Standaa*u, &i liicr is mei, ue levering belast. Het blijkt, dat onze Schiedamsche firma een niet geringe re putatie geniet in den lande. UIT ROTTERDAM. Het conservatorium. Aan het Conservatorium voor Muziek te Rotterdam is naast Max Orobio de Gastro voor de hoogstecello-klassebenoemdMarixLoevensohn lste solo-cellist van het Concert-gebouworkest te Amsterdam en Professeur au Conservatoire royal te Brussel. De nieuwe luchtverbinding. De „Haagscbe Courant" deelt omtrent een luchtverbinding tusschen Rotterdam en Duis burg mede, na de eerste conferentie te Rot terdam, waar het plan werd besproken, den heer Plesman, directeur van de K.L.M. te hebben gevraagd, wat hij van een dergelijke verbinding dacht. Hij bleek er zeer sceptisch tegenover te staan en verwachtte er voorloopig zoo weinig heil van, dat hij er de medewerking van de K.L.M. niet aan kon verbinden. Natuurlijk zou de Luchtvaart-maatschappij gaarne toestemming verleenen tot landen op of bij Waalhaven, wanneer van Duitscho zijde een proefneming werd ondernomen. an De ervaring zal nu leeren, of de heer Plesm juist hoeft gezien. Gemeenteraad. Vergaderingvan Vrijdag 24 Sept Vervolg Agenda. 8. Schrijven van de raadscommissie voor de Wethouderspensioenen, waarbij zij een sche ma aanbiedt van de pensioenregeling, zooals zij die zich voorstelt met de bedoeling den Raad in de gelegenheid te stellen zich omtrent hoofdpunten hiervan uit te spreken. In de vergadering van 29 December 1924 dien de de heer Scheffers de volgende motie in „Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een voorstel bij den Raad in te dienen om de Verordening regelende de pensiouneering der Wethouders in dien zin te wijzigen, dat Wet houders, die na 1 Januari 1925 voor de eerste maal zullen worden verkozen, een uitgesteld pensioen zullen krijgen" De op 2 Oct. 1925 ingestelde raadscommissie heeft daarop een schema uitgewerkt. De hoer C o 11 betreurde het feit, dat bij de voorbereidingvan diestukken is vergeten, dat hier een onrechtvaardigheid wordt gepleegd, doordat mannen in de kracht van hun leven parasieteeren op de gemeentekas. Tevens verweet hij de ge noemde raadscommissie, dat zij zich niet aan de opdracht heeft gehouden. De heer Scheffers (R. K.) zeide, dat de heer Collé niet begreep waar het om ging en trachtte het hem duidelijk te maken, hetgeen evenwel niet mocht gelukken. De heer Collé deed nog twee voorstellen, die met op 2 na algemeene stemmen werden ver worpen De heer Dinkelaar. (S.D.A.P.) zeideden heer Collé, dat, hij z'n eigen glazen ingooit. Hierna sprak de raad zich, die intusschen in ledental zeer was ingekrompen, gunstig uit over de hoofdpunten van het schema. Het laatste punt wordt uitgesteld tot de vol gende vergadering. Gemengd Nieuws. Een beruchte dief. Uit Eisenach is bij de politie te Leiden bericht ontvangen, dat de 26-jarige Duitscher R. M„ die te Eindhoven is gearresteerd als verdacht van inbraak ten stadhuize te Leiden, tot een internationale in brekersbende behoort. Doodeiijk au I, o-o ugeluk. Te Heer- lcrheide is bij het verkeerd uitwijken voor een wielrijder een automobilist, die in snelle vaart in de richting Treebeek reed, in aanra- xing gekomen met de paal van een electrische leiding. Door den schok is een der inzittenden, de 35-jarige A. S„ tusschen den wagen en de paal bekneld geraakt. Zwaar verwond is de man naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, waar hij is overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De chauffeur van den auto kreeg geen letsel, doch een andere inzittende, A. K„ en de wiel rijder kregen verwondingen aan het hoofd. De chauffeur is door de politie gearresteerd. Doodeiijk ongeval. Op den Heereweg te Groningen ter hoogte van de R. K. begraaf plaats werd gistermorgen het 7-jarig zoontje van den heer J. K. Ploeg bij het oversteken van de straat door den baanschuiver van 'n tram wagen gegrepen. Het ventje werd deerlijk ge wond en overleed spoedig. Hetspoorwegongelukb ij Leiden, Naar men verneemt zijn de voorbereidende werkzaamheden van de door den Minister van Waterstaat ingestelde commissie van onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bij De Vink thans zoover gevorderd, dat, naar ver wacht wordt, met de openbare verhooren hoogst waarschijnlijk de eerste dagen van November een aanvang zal gemaakt worden. Van andere zijde wordt vernomen, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen de snelheid der treinen niet alleen tusschen den Haag en Leiden, maar op het baanvak S c h i e- d a mLeiden heeft beperkt tot een maximum van 75 K. M, per uur. Gisternacht zijn de laatste stellen wielen van de bij dit ongeluk in een sloot terecht gekomen wagens op het droge gebracht. Tot heden werd verder niets in de sloot van eenige waarde ge vonden. Met de patiënten blijft het goed gaan; ook de ernstige gewonden, de heeren Metz uit Rot terdam, Hageman uit Leiden en Elgstrom uit Berlijn, gaan vooruit. Het tragische verkeersongeval. De 69-jarige heer Weitkainp is Maandagmor gen te vijf uur aan de bekomen verwondingen overleden. Mevrouw Weitkamp heeft een on- rudtigen nacht doorgebracht, doch haar toe stand was gistermorgen niet levensgevaarlijk Arie Grund maakt het betrekkelijk goed en ook voor dit kind bestaat geen direct levensgevaar. Ooggetuigen verklaren dat de chauffeur van den auto geen schuld treft. Voor het onderzoek heeft de politic proces verbaal opgemaakt. Do ordelijke val. Zaterdagmiddag is de 60-jarige W. K., die in zijn boomgaard in de buurtschap Ilaerst bezig was met peren-plukken, door het breken van een tak uit een boom geval len. De man was onmiddellijk dood. tragisch. Fe Hoorn is een tweeling, vier maanden oud, plotseling overleden, 's Avonds waren de kinderen naar het scheen nog gezond en 's morgens lagen ze dood in hun bedje. Naar de oorzaak van den dood wordt een justitieel onderzoek ingesteld. De t yp h u s-e p i d e m i e. Te Maastricht heerscht in vrij sterke mate een meerendeels licht verloopende typhus, doch heeft zich het voorgedaan, dat de geneeshceren in de meening verkeerden, dat aangifte niet noodig was, om dat uit het laboratorium-onderzoek bleek, dat dc paratyphusbacil hier de verwekker is. De betrokken inspecteur, dr. Piekerra, te Velp, heeft echter bevolen, de ziekte als typhus aan te geven en alle maatregelen aan te nemen om te trachten, haar voortgang te stuiten. Spoorwegongeluk in Roemenië. Uit Boekarest wordt bericht, dat te Cotzofeni bij Craiova eon expres-trein op een personen trein is gereden. Vijf personen werden gedood, 12. gewond. Spirituss mok kelen. Groot opzien heeft te Berlijn gemaakt de ontdekking door de Brandburgsche douanen van een wijdvertakte spiritussmokkelzaak De hoofdschuldige is een ingenieur, Bauer genaamd. Hij had zijn pleizierjacht tot tankboot veranderd. In de Oostzee bevond zich permanent een groote tankboot, die het jacht van spiritus voorzag. Eenige Berlijnsche bankiers, w.o. zekere Linde man, financierde den smokkelhandel. De staat is voor een millioen Mark benadeeld. Naar verluidt, zijn eenige likeurfabrieken bij deze zaak betrokken. Zigeunersstrijd. Uit Berlijn meldt men dat, naar uit ITaltern in Westfalen be richt wordt, 50 zigeuners aldaar een geregelden veldslag hebben geleverd waarbij zes zigeuners levensgevaarlijk gewond werden. De brandweer moest er aan te pas komen om dc vechtenden van elkaar te scheiden. Een leeuwentemmer gered maar hoe!. Een bericht uit Rio de Janeiro meldt, dat een tiental personen door revolverkogels gewond werden toen de toeschouwers in een circus op een leeuw schoten, die zijn temmer aan viel. De temmer werd gered doch levensgevaar lijk gewond door revolverschoten. Stormramp in Noord Italië. Uit Rome bericht men Hevige stormen hebben ge woed in Noord-Italië. De schade is groot. Zes personen werden gedood. Groote overstroomingen in A - m er i k a. Uit New-York bericht men dat: uit Springfield wordt gemeld, dat een cata- strophale oyerstrooming het midden-Westen van de Vereenigde Staten heeft geteisterd, ten gevolge van zes dijkdoorbraken. Duizenden ge zinnen zijn hierdoor dakloos geworden, terwijl de spoorwegverbindingen verbroken zijn. Ver scheidene plaatsen zijn geisoleerd. Het land is over een groote uitgestrektheid overstroomd de oogsten werden, vernield. De materieele schade is echter zeer groot en loopt in de milli- oenen dollars. Te Beardstown (Illinois) is de toestand het meest critiek. De geheel industrie is daar door het water ontwricht. Patrouilles militairen doorkruisen de straten om de verlaten huizen te bewaken en zoodoende roof te voorkomen. Het water stijgt nog snel. Tal van hulp-expedities zijn reeds naar de geteisterde strekei^ gemobiliseerd. Telegrammen. NEDERLAND EN DE DUITSCH- BELGISCIIE STAALDRAADCONVENTIE. BERLIJN, 5 Oct. (draadloos) Naar aan de Duitsche Handelsdienst uit Brussel gemeld wordt, zijn aldaar gisteren besprekingen ge voerd tusschen de vertegenwoordigers der staal draad producenten in Duitschland, België en Nederland. Men heeft het voornemen Nederland op te nemen in de Duitsch-Belgische staaldraad conventie en een kartel te vormen op de wijze van het pas gesloten staalkartel. De nieuwe bepalingen zullen dan voornamelijk betrekking hebben op de productie-verdeeling. De vol gende bijeenkomst heeft waarschijnlijk 20 Oct. te Parijs plaats. Laatste Berichten. Weerbericht. Verandering Zwakke tot matige O. wind helder tot licht bewolkt; droog weer, koeler des nachtsoverdag weinig verandering in temperatuur. Uitspraak. Heden heeft de rechtbank te Rotterdam uit spraak gedaan in de zaak tegen den deurwaar der M. van hier, wien verduistering van gelden was ten laste gelegd. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf de uitspraak luidde heden 4 maanden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 4 Oct. 5 Oct. Londen12.11 s/8 12.117/8 Berlijn -59 48 - 5950 Parijs - 6.991/, 7 08 België- 6.78 - 6 80 Zwitserland- 48.26 - 48 24Va Amerika - 2.493/4 - 2.4913/i« Weenen- 35.25 - 35.25 Kopenhagen66.32x/, - 66 30 Stockholm- 66 76V, 66.76 Oslo- 54 67Va - 54.72V2 Madrid34.671/, - 37 54 Milaan9 41 - 9.40^ SPORT. Oefcnings-avonden S. Z. C. Het bestuur der S. Z. C. is erin geslaagd een regeling te treffen met de directie van de over dekte zweminrichting in de Tuinderstraat te R'dam, zoodat gedurende het geheele winter seizoen kan geoefend worden en wel op Vrijdag' van 9!/4 tot 101ji uur. Vrijdag a.s. zal de ope ningsavond plaats hebben. Kerknieuws. Benoemingen. Z.D.H. de bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Rotterdam (O.L.V.v.L.) den w.e. heer P. R. den Boer en te Meye en Zeg veld den w.e. heer J. W. J. van Kampenhout, die rector was te Amst u-dam en voorts tót kape laan te Hillegom (H. Martinus) den w.e. heer A. Mathot, die kapelaan was te Leiden (H. Jozef). De St. Franeiscusfeesten. De nationale herdenking van het zevende eeuwfeest van St. Franciscus te 's Bosch heeft een schitterend verloop gehad. De kinderhulde leverde een machtig schouwspel op, terwijl voor de pontificale H. Missen en feestvergade- ringen groote belangstelling was. De nationale viering is gisteravond besloten het gemeentebestuur van Schiedam, rieelHo moh dj»i dc opruiming dezer perceelen door den Raad noodig werd geacht in verband met een grooter plan van woningbouw. Verbetering der woningen zelf zou ten aanzien van slechts enkele mogelijk zijn en zij zou dan nog met groote kosten moeten gepaard gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2