DAGBLAD WGOR SCHIEDAM EN L 49ste Jaargang. Vrijdag 8 October 1926 No. 14678 Bureau K 0 E MAR K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postehèque- en girodienst No. 81440. dvertentiën: 15 regels]/Jl .75 elke regeljdaarboven 35 cent, 3]maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75. ct.' per'regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood 1 206 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinge£;^15Jjij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HolI.Algem.Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. Binnenland. De wegenbelasting. Verschenen zijn het verslag van hef afdcelings- onderzoek en de nota van de regcering naar aan leiding van dit verslag inzake het wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. Het verslag van de afdeelingen was op 19 Juli j.l. naar de Regeering gezonden, waarna op 17 September een door de ministers van financiën en van waterstaat onderteekende nota werd in gezonden. Daarna had op 28 September nog een mon deling overleg plaats met genoemde ministers, die vergezeld waren van de heeren mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal, ir. G. J. van den Broek, hoofd-ingenieur van den Rijks waterstaat en mr. M. A. van Rijn van Alkemade, adjunct-commies bij waterstaat. Zoowel het schriftelijk als het mondeling overleg waren voor de regeering aanleiding om in het ontwerp ecnige wijziging aan te brengen. Het landelijk contract in de bouwvakken. Conflict. Gisteren heeft te Utrecht een gecombineerde hoofdbesturenvergadering plaats gehad van de confessioneele en moderne bouwvakarbeiders bonden ter bespreking van de komende contrac-- tatie. Naar het „Volk" verneemt, heeft deze ver gadering besloten de bondsinstanties te advi- seeren, het contract op te zeggen. De forensenbelasting. Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland zond 7 October onderstaand request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, inzake de voorgenomen wijziging van de Forensenbelasting Het was ons zeer aangenaam in de laatste Troonrede de aankondiging te lezen van eene voorgenomen wijziging der Forensenbclasting. Sedert vernamen wij,dat het de bedoeling van Uwe Excellentie zou zijn art. 244 a der Gemeen tewet te wijzigen in dezen zin, dat, personen, wier inkomen minder dan SOOflfcbedraagt, ontheven zullen zijn van de Forensenbelasting. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken eene zoodanige wijziging aan te brengen, dat zullen zijn vrijge steld alle natuurlijke personen, wier belasibaar inkomen, na toepassing van art. 38 der Wet op de Bijksinkomslenbelasling, minder dan 2500.be draagt. Het wil ons voorkomen, dat de door Uwe Excellentie blijkbaar beoogde wijziging, die on tegenzeggelijk reeds eene verbetering is, niet vol doende rekening houdt met de draagkracht dei belasting-betalers, dat. met name de groote zorg, waaronder de talrijke gezinnen veelal gebukt gaan, geheel wordt buiten beschouwing gelaten. Zijn onze inlichtingen omtrent de voornemens van Uwe Excellentie juist, dan zou het immers kunnen voorkomen, dat een ongehuwde met een inkomen van 1950.wél, een vader van een talrijk gezin met een inkomen van 2000., niet buiten de Forensenbelasting zou vallen. Uwe Excellentie zal het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat dan de bil ijkheid geheel zoek ware. Bovendien schijnt ons eene grens van 2000.— wat aan den lagen kant. Verscheidene hoofd arbeiders, wier inkomen boven de 2000.be draagt, maar die uithoofde van hun andere positie even zwaar door financieele zorgen ge drukt worden als gewone arbeiders, zijn met de blijkbaar beoogde wijziging niet gebaat. Wij vertrouwen daarom, dat Uwe Excellentie alsnog bereid zal zijn de grens tot 2500.te verhoogen. Geen luchthaven bij Den Haag Omtront de actie tot inrichting van een luchthaven in de onmiddellijke nabijheid van deze gemeente, vernam het Ned. Corr. Bureau dat voornamelijk financieele overwegingen den aanleg dier haven voorals nog in den weg staan. De aankoop- en inrichtingskosten van het terrein dat men zich gedacht heeft onder de gemeenten Rijswijk of Delft worden op 1| a 2 millioon gulden geiaamd terwijl de ex ploitatie althans vooiloopig nog een aamnerne lijn jaarlijnsch tekort zou zijn te vreezen. In verband hiermede wordt herinnerd, dat de. destijds benoemde commisie, teneinde te trachten in samenwerking met Rotterdam een luchthaven in te richten, welke gunstiger ge legen en voor het internationale verxeer doel matiger dan de Waalhaven niet tot een resul taat is gekomen. Is het Corr. Bureau wel ingelicht, dan is bij het afdeelingsondvrzoek der gemeente begroo ting op bespoediging dezer zaak aangedrongen. In naam der Koningin Hare Majesteit de Koningin-Moeder was dezer dagen opgeroepen als gedaagde in hooger beroep voor den Centralen Raad van Beroep, zoo meldt „De Standaard." Het bestuur der Rijksverzekeringsbank trad als eischer op. De kwestie waarover dit rechts geding liep, was de volgende De Rijksverzekeringsbank achtte den arbeid dien H. M. doet verrichten in Haar dienst in de gemeente Baarn, Eemnes en Soest als te zijn een verzekeringsplichtig bedrijf, 'twclk aan gemerkt moest worden als een afzonderlijke onderneming. De Raad van Beroep te 's-Gra- venhage had ten deele den eisch van do Rijks verzekeringsbank toegewezen. En de Centrale Raad besliste alsnu, dat ook het houden van paarden moest worden aangemerkt als ver zekeringsplichtig. En alzoo is 't geschied, dat de Centrale Raad van Beroep, recht doende in naam der Koningin, de Moeder der Koningin veroordeelde om de personen, die in Haai dienst eenigen tak van arbeid verrichten als genoemd in de Landbouwongevallenwet, te be schouwen als te vallen onder deze wet. Wetenschappelijk Nieuws. Obiturine. Op de medische tentoonstelling te Londen, die elk jaar gehouden wordt, om de geneeshee- ren de nieuwste snufjes in hun beroep te toonen, trekt ditmaal vooral het praeparaat „obiturine" de aandacht. Het dienst om die twijfelachtige gevallen vast. te stellen of iemand dood is ot' niei. Als de dood is ingetreden gebeurt er bij inspuiting onderde huid niets, doch bij schijn dood treedt na een minuut of vijf in den om trek van de injectie een groenachtige verkleu ring op. Prof. Calmette meent dat over twintig jaar de tuberculose een historische ziekte zal zijn. B e s 11' ij d i n'g van do tuberculose. Prof. 1 almctte heeft op het congres voor sociale hygiëne te Reims mededeelingen gedaan over de anti-tuberculeuse-inenting met B.C.G. Prof. Calmette heeft reeds geruimen tijd zijn vaccinaties toegepast, maar hij had er nog nooit, een definitief besluit uit getrokken voor de doeltreffendheid van zijn methode. De tot nu toe verkregen resultaten maker» echter dat die verhouding niet langer gerecht vaardigd zou zijn In Frankrijk zijn in twee jaar 14.635 kinde ren gevaccineerd, zonder er 't minste nadeel van te ondervinden, want de methode is vol- volstrekt onschadelijk. Van de 1.210 kinderen, die gevaccineerd zijn, is slechts 1% gestorven, terwijl zonder inenting de sterite door tuber culose 25% minimum zou zijn geweest. Wan neer men slechts deze cijfers beschouwt, is het resultaat reeds bewonderenswaardig. Maar naar allen schijn zullen de cijfers in de toekomst nog veel beter zijn. De eerste inentingen zijn geschied bij bij zonder bedreigde kinderen, bij zoogenaamde gepredestigeerden. Wanneer de methode rui mer wordt toegepast, zal ze een minder ongun stig terrein vinden en het percentage zal nog minder worden. In alle landen van de wereld begint men de methode-Galmette toe te passen. Over eenige jaren zal men dan ook statistieken bezitten over honderdduizenden gevallen en dan zal het uur gekomen zijn, waarop men kan zeggen of de algeheele overwinning is behaald. Thans kan men reeds vaststellen dat van 1200 kinde ren 265 ten doode waren opgeschre ven en dat ze gered zijn. Zelfs al vindt men geen methode om de tu berculose van den volwassene te genezen, dan kan men nu hopen dat de tuberculose over twintig jaar een „historische ziekte" zal zijn geworden, nadat ze de geesel van de mensch- heid is geweest, de nachtmerrie van den ge neesheer en de meest belangwekkende zorg van den hygiënist, den socioloog en de regeeringen. Een Britse he expeditie naar het binnenland van AbeSsinië. Er zijn weinig landen, waarvan men zoo weinig weet als van Abessinië. Niemand weet met zekerheid, welke geheimenissen de onme telijke woestenijen, die nooit door Europeanen bestegen gebergten, de nooit geëxploreerde hooglanden verborgen houden. Er is een om nium de stad in Abessinië, waar nooit een vreem deling binnendrong, een groote rivier, de Ila- wasj, waarvan niemand weet, op welke plaats zij in zee uitmond. I'och was Abessinië reeds eeuwen vóór do ontdekking van Amerika een Ghristcnstaat. D., tegenwoordige heerscher zegt af te stammen van de koningin van Scheba en koning Salomo. Eenige dagen geleden is een wetenschappelijke expeditie uit Londen vertrokken, onder leiding van dr. Wilfred Osgood. De expeditie, die uit vijf' personen bestaat, is voorzien van een korte golf zendinstallatie, en zal dus, wanneer zij niet in de gelegenheid is, „over den draad" met d"|l)uitenwei eld in contact te blijven, draadloos haar wederwaardigheden uitzenden. Het reisplan omvat drie tochten, alle met Addis Abbeba, de hoofdstad van Abessinië, als uitgangspunt. Dr. Osgood verwacht tal van nieuwe diersoorten te zullen .ontdekken. Zijn terugkeer naar Addis Abebba na eiken tocht heeft dan pok ten doel, de gevangen exemplaren naar Europa te verzenden. De eenige verbin ding tusschen Addis Abbeba en de buit< nwereld, n.l. de havenstad Djiboeti, is een vijfhonderd K.M. lange spoorweg. Treinen loopen er slechts overdag, want 's nachts is het verkeer te ge vaarlijk. SPOUT." s.v.v. A.s. Zondag spelen op 't S.V.V.-terrein S.V.V. D.FI.C. Beide elftallen hebben hun voorgaande wedstrijden gewonnen, terwijl een doelpunt niet tegen hen werd gemaakt. De winnaar van deze wedstrijd komt voorloopig op do bovenste plaats van het competitie-lijstje, zoodat er wel hard om de overwinning gestreden zal worden. Te elf uur speelt S.V.V. Ill tegenV.D.L. II Maassluis voor de 3e kl. reserve N.V.B. Rechtzaken. De zaak-Verschoor. Gister werd door de rechtbank te Rotterdam vonnis gewezen in de zaak van de verduistering- van gelden voor de Drentsche venen de ver dachte werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf met aftrek van drie maanden voorloopige hechtenis. Kerknieuws. Wijding Cbineesehe bisschoppen. Z. H. de Paus zal op het einde van deze maand eigenhandig in het Vaticaan te Rome verschil lende Chineesc-he priesters tot bisschop wijden. Naar de „Grondwet" verneemt, is de weleerw. pater J. Jansen CssR. te Wittem, uitgenoodigd van 1824 te Rome de nieuwe bisschoppen tot deze hooge wijding voor te bereiden in een re traite, te geven in de Latijnsche taal. Pater Jansen zal zich hiertoe binnen enkele dagen naar Rome begeven Gemengd Nieuws. Gestolen geld tprug gevonden- Uit Berlijn meldt men, dat. eenige dagen geleden twee ambtenaren van het Departement van Buifenlandsche Zaken een actentaseh met 53.000 mark in .een auto lieten liggen. De chauffeur en de auto konden niet teruggevonden worden. Het eenige aanknoopingspunt was we! het terug vinden van 'Ié tasch in het Noorden van Berlijn. Hot geld was er echter uit verdwenen. Het gelukte ten slotte hot nummer van de auto vast te stellen. De chauffeur had sedert het ver dwijnen* van het geld niet meer gereden en was ook niet meer in zijn dienst teruggekomen. De politie liet de chauffeurs, die in de omgeving- van de plaats, waar de ambtenaren uit den wagen waren gestapt, wonen, achtervolgen en tenslotte kwam zij te weten dat de chauffeur Horheherger niet meer in zijn woning was terug gekeerd. Eerst gisteren gelukte het Horneber- ger, toen hij zijn woning weer wilde binnen gaan, te arresteeren. Na eerst ontkend te hebben, gaf hij later toe het geld meegenomen te hebben. De som van 51.440 mark is in zijn woning te rug gevonden. De rest van het geld had Horne- bergcr reeds uitgegeven Een e x e ii t r i e k k a m erheer. Een Engelsch blad meldt, dat lord Hamilton of Dalzell, ouf-officier en oud-kamérkeer des Konings een melkwinkel te Motherwell bij Glasgow is begonnen. Het blad vermeldt niet, of hij dit uit liefhebberij of nood gedwongen doet het laatst is echter niet zeer waarschijnlijk, aangezien hij nog veel land bezit. Imitatie groote volksverhui zing. Sins weken staat Stockholm in het teeken van de verhuizing. Tusschen vraag en aanbod van woningen is thans weer eindelijk een zeker evenwicht ingetreden, zoodat na ruim tien jaar de huurders weer het beslissende woord heb ben. Zij hebben die macht dan ook wel gebruikt en de huisbazen in den steek gelaten. Eén op de zes Stochholmers verhuist in deze dagen. Alle bewoners der Zweedsche hoofdstand moe ten nu plotseling een kleine maar modern in gerichte woning met bad, cleetrische keuken, lift e.d. hebben,"terwijl de zeer groote woningen leeg staan en nog alleen als kantoorlokalen ver huurd worden. kruidenier Paupardi. Sindsdien is zijn winkel herhaaldelijk van de eene hand in de andere overgegaan. 1 loewel veel veranderd is, is iets, een kleinigheid, onveranderd en onveranderlijk gebleven. Het aanslagbiljet in de inkomsten belasting, ten name van den kruidenier Paupardi. Deze wordt, er van verwittigd, dat hij den staat een bedrag van 43 centimes schuldig is de eerste aanmaning, zoo heet het in de toevoe ging, zal 20 centimes kosten. Het. bedrag is telken jare volmaakt hetzelfde. Net als de sociale positie van den belasting plichtige. Ook dit jaar is het aanslagbiljet weer rond- gcwecst, aan heL voormalig adres van den over ledene c-erst, daarna bij al zijn echte of veron derstelde bloedverwanten. De familie heeft nog steeds de 43 centimes voldaan. Maar de verre neven, die nog alleen over zijn, willen het niet in der eeuwigheid blijven doen. De aardigheid wordt wat vervelend, en de tijden zijn duur Het is de Matin", die het geval relateert. TempelroofinBrrtscTiIndië. ter waarde van 600.000. Uit Londen wordt bericht dat een brutole tempeldiefstal uit Dwarka wordt gemeld. De roovers drongen door dtn beroemden tempel van Krisjna binnen en stalen daar juweelen en kostbare steenen, waarmede de tempelbcelden getooid zijn tot een geschatte waarde van 50.000 pond sterling. Hoeveel cigar et ten fabriceert Amerika. Carl Avery Werner, de directeur van het tijdschrift Tobacco Leaf', bezingt in een artikel den „triomf der cigaret". De V. S. fabriceerden in 1869 1.751.495 cigaret- ten in 1870 13.881.417 in 1880 ^08.708.366 in 1890 2.233.254.680 in 1910 7.874.239,863 en in 1925 heeft Amerika vervaardigd vijfen zeventig milliard Amerikaansche cigaretten, (10% meer dan in 1924, tegen 7 milliard si garen Het aantal fabrieken, dat in 1907 nog 451 bedroeg, is thans niet grooter dan-164. Zij staan v.n. in Now-York, Brooklyn, Jersey City, Richmond en Wiuston-Salem. Per duizend cigaretten beurt do Amerikaan sche schatnist gemiddeld 3 dollar, zoodat het cigarettenverbruik over 1925 225 millioen dollar in het staatslaadje heeft gebracht. De cigaret- tenfabrikanten hopen nog in 1926 honderd milliard stuks te halen A m erikaansche grill e m Het Cha teau de Goureelles in Normandië wordt steen voor steen, afgebroken. De steenen worden in groote kisten naar de Vereenigde Staten ver scheept, waar de koóper, een Amerikaansche millionair voornemens is het kasteel op zijn landgoed nabij New-Yoik weer te laten opbou wen. Hoelang b 1 ij ft men in F rankt ijl;, belastingplichtig?. Te Moret sur Luing een dorpje bij Fontaincbleau, stierf in 1890 de Hoe de nieuwe Turkse he codex ontvangen is. Het nieuwe Turksche bur gerlijke wetboek is dan Maandag van kracht gewoulen. Talrijke Turken beseffen er nog niet goed de voordeelen van, met name wat betreft het, huwelijksrecht. Zoo hebben Zondag te Constantinopel drie honderd menschen staan vechten om een plaatsje in de queue, ten einde ae machtiging te verkrij gen om nog volgens den ouden codex te trouwen. Vijftig Mohammedaansche geestelijken hadden den geheelen dag werk om huwelijken te vol trekken. De kappers moeten toch ook le ven? Een Parijsch kapper, trekt het zich blijk baar ten zeerste aan, dat de shingled- bobbed en kopjes der Parisiennes geen behoefte meer hebben aan zijn kunst. In zijn uitstalkast zijn verschillende photo's geplaatst van mannen, die tot volkeren behooren waar het lange haar voor de mannen nog in eere wordt gehouden Birmanen, Afghanen en dergelijk.en.Wat er al niet gewrocht kan worden van de lange lokken eens mans L hier aanschou welijk voorgesteld, in de hoop, dat de afbeel dingen de heeren der schepping er toe zullen brengen af te zien van het millimeteren. Of deze propaganda reeds succes heeft ge had, wordt niet gemeld. Van een amicale Duitschor. Gis teren hield de Pruisische landdag een zitting. Een van de heeren communisten n-k Sobotka, viel een spreker in de rede met den schoonen en weisprekenden volzin „De volgende zitting breng ik een knuppel mee, en dien smijt ik dan naar je bek." De gulle redenaar werd het verder bijwonen dor. vergadering ontzegd. Die tijd kon hij nu goed gebruiken om een knuppel op te zoeken voor de volgende zitting, die vandaag plaats heeft. NIEUWE EDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5