KWAHAiV fttsHmnA Verven „BS Hl" Tel. No. 68015. Stoomen gSMGBLMB WGQ§9 SCHIEDAM BPS OMSmOBEM. Eene raadselachtige verdwijning. JSm. REEPEN FEUILLETON. Slechts één merk kan 't beste zijn 49ste Jaargang. Maandag llTOctober 1926 No. 14680 Bureau KOEMARKT 4. Tclcloon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. s 1 A d'v ertenti ëjn 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen i wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoII.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Berlijn geeft goud mark voor papiermark terug. Uit Berlijn meldt men De stad Berlijn heeft besloten de leeningen uit de voor-oorlogs- en inflatie-periode af te lossen. Wat de vooroor- logsche leeningen betreft, zullen van deze af lossing alleen kunnen pröfiteeren de houders van het z.g. oud bezit. Hun biedt de stad 8 der oorspronkelijke goudwaarde hunner obliga ties aan. Houders van tijdens de inflatie uitgegeven leeningen komen er nog slechter af. Wie m 1922 aan de stad een papieren millioen leende, krijgt hoogstens 58,75 Mark terug, terwijl voor een millioen papiergeld uit het jaar 1923 niet meer dan 2.50 Mark terugbetaald wordt. Het compromis met de Hohenzollern. Uit Berlijn wordt bericht, dat in den Pruisi- schen Landdag voral van sociaal-democratische zijde scherpe oppositie tegen artikel 7 van het nieuwe regeeringsontwerp bestaat, welk artikel als het ware als een uitnoodiging aan den ex- keizer wordt beschouwd, om naar Duitscliland terug te keeren. Het voornemen bestaat, het ontwerp aangenomen met de Hohenzollern zoo snel mogelijk door den Landdag te doen aannemen. Heden zal het in eerste lezing worden behandeld, Dinsdag in tweede en Vrijdag in derde, zoodat men in een week tijds met de geheele aangelegen heid gereed hoopt te zijn. De opvolger van Von Seeckt. Uit Berlijn wordt bericht Tot opvolger van Von Seeckt als chef van de legerleiding werd be noemd luitenant-generaal Heye, tot dusver commandant der eerste divisie en bevelhebber van het eerste district van de Rijksweer. ENGELAND. De m ij n werkersstaking. Uit Londen bericht men De secretaris van de Internationale mijnwerkersfederatie, Frank Hod ges, heeft Zaterdag de Britsche mijnwerkers federatie heftig aangevallen wegens het ont zetten uit al zijn functies van den gedelegeerde Spencer. Hodges zeide verder, dat de mijnwer kersfederatie bezig is ineen te storten en slechts de districtsorganisaties stand zullen houden. OOSTENRIJK. De staking uitgesteld. Uit Weenen wordt gemeld De staking van de Oost.enrijksche ambtenaren die Zaterdag had moeten beginnen is uitgesteld tot na de onder handelingen, welke de regeering a.s. Dinsdag wil houden. ITALIË. De opperste fascistische Raad. Uit Rome bericht men In den nacht van 7 op 8 dezer gehouden zitting van den Grooten Fas- cistischen Raad,nammenverschillende maatrege len aan betreffende den vierden verjaardag van den fascistischen opmarsch naar Rome. Voorts werden de nieuwe statuten der partij goedge keurd, evenals het besluit van Mussolini het opperbevel over de militie op zich te nemen. De Raad hoorde daarna het rapport van Mussolini aan over den binnenlandschen en buitenland- schen toestand en zijn uiteenzettingen over den financieelen toestand. Ten slotte hoorde de Raad het rapport aan van den minister van Financiën, 24 Halgouët zette groote oogen op de oude ka pitein, die hem onderwezen had had verwaar loosd hom de gronden der scheikunde in te pren ten 't was hem evenwel te vergeven, hij had nooit op de wederlceerige werkingen der licha men gelet. ,,Zeg eens, mijnheer de dokter, ondervroeg hij, is de chloorzure potasch een wit poeder?" „Volkomen juist." „En gaat gij daar lucht uithalen, welke wij kunnen inademen „Ja, of ten minste een harer samenstellende deelen, de zuurstof, die onder de samenstel lende deelén voorkomt voor een vijfde deel." ,Een hoe zult ge dat ten uitvoer brengen „Op zeer eenvoudige manier. Ik breng dt chloorzure potasch in een kolf en verwarm haar boven de alkolollamp van het distellatie- toestel, dat ge hier in den hoek ziet Haan." „Maar, als ik mij niet vergis, zeide George, moet deze verhitting onder bepaalde omstan- digheen plaats hebben, zonder dat „Zonder dat er een korst aan de oppervlakte Van de gesmolten massa wordt gevormd, want Volpi, aan het slot waarvan de minister zich in optimistischen zin over de revalorisatie van de lire uitliet. GRIEKENLAND. Pangalos' misdadige beurs- manoeuvres. Uit Athene meldt men, dat tegen Pangelos en tegen den voormaligen minister van Finan ciën, fandalidis een vervolging wordt ingesteld op grond van beursmanoeuvres, waardoor zij op misdadige wijze zes millioen drachmen in handen moeten hebben gekregen. Zij worden er namelijk van beschuldigd, aan de beurs het gerucht te hebben verspreid, dat een Amerikaanschc lee ning verzekerd was. Hierdoor ontstond een groo te hausse, waaruit zij persoonlijk voordeel moe ten hebben getrokken. RUSLAND. De gisting. Uit Riga meldt men Ondanks het besluit het Politiek Bureau te Moskou om aan de partij rechtbank te verzoeken een actie in te' stellen tegen de communistische oppositieleiders, gaan de leden der oppositie voort de partijbijeen komsten in alle belangrijke centra te verstoren. Reizigers uit Rusland melden, dat het in de communistische partij gist en dat officieele rapporten niet den werkelijken toestand weer geven. Voorstellen om tegen Trotski c. s. sancties te verleeneb. Uit Moskou wordt bericht, dat het politieke bureau van de communistische partij besloten heeft in de eerstvolgende plenaire zitting van het centraal-comité aan de controle-commissie voor te stellen op Trotski, Zinovjef en Pjatakoff partij sancties toe te passen. De inbreuk op de disci pline ^an genoemde leiders bestaat daarin, dat zij pogingen hebben gedaan nieuwe bespre kingen te openen, ten einde de besluiten der partij onmogelijk te maken. Het politiek bureau spreekt in een resolutie zijn tevredenheid uit over de afwijzende houding, die de communisti sche arbeiders te Leningrad jegens Zinovjef hebben aangenomen. POLEN. Comité van landsverdediging. Uit Warschau meldt men De Poolsehe mi nisterraad besloot in zijn-Vrijdag gehouden zit ting een comité voor landsverdediging in te stel len. Tot de competentie van dit comité,dat krach tens een door den staatspresident uit te vaar digen decreet bijeengeroepen kan worden, be lmoren de behandeling van kwesties betref fende de bescherming van den staat en even tueel betreffende de vereischte. mobiliseering der volkskrachten. Het comité zal bovendien het recht hebben prae-advies uit te brengen over maatregelen, genomen tot bescherming van den staat. De staatspresident zal voorzitter van het comité zijn. 3163 10 Definitief einde der boycot. Uit Hongkong wordt gemeld, dat in het offi cieele blad van Canton wordt medegedeeld, dat de anti-Britsche boycot op 19 October definitief zal eindigen. De verbindingen te water met Hongkong zullen voortaan geheel vrij zijn en de stakersposten zullen niet meer tusschenbeide komen. CHINA. Is Woetsjang ingenomen? Een draadloos telegram uit Berlijn meldt, dat volgenss uit Peking ontvangen berichten Woetsjang door de Canton-troepen genomen is. Er heerscht groote nood onder de burgerij. De vreemdelingen zouden echter goeddeels in veiligheid zijn. ALLERLEI. Uit Warschau meldt men, dat bij een confe rentie tusschen PiLoedski en Zaleski de houding der Poolsehe regeering ten aanzien van het Russisch-Litausch garantieverdrag wordt vast gesteld. Er zal binnen zeer kort door den Pool- schen gezant te Moskou een nota aan de Sovjet- regcering worden overhandigd. Do Duitscli-Nationalen eischten in den Pruisischen Landdaginvoering van arbeidsdienst plicht ter gemoetkoming aan de werkeloosheid. Uit Simla: De conferentie van vertegen woordigers der Indische en Zuid-Afrikaansch, regeeringen ter bespreking van de moeilijkheden in zake het statuut der Indiërs in Zuid-Afrika, zal 20 December a.s. worden gehouden. Een bericht uit Berlijn meldt, dat tot opvolger van den poli tie-president, van Berlijn, Grzensinski, die, zooals gemeld, minister van Binnenlandsche Zaken van Pruisen is geworden, werd benoemd de huidige poli tie-resident van Keulen Zoergicbel. Uit Londen: Uit Ottawa wordt gemeld, dat de Canadeesehc regeering het voorstel overweegt president Coolidge en den prins van Wales uit, te noodigen, deel te nemen aan de opening op Vietoria-dag in 1927 van de internationale Vrëdosbrug. Deze brug zal Fort Erie met Buf falo verbinden, en is gebouwd ter herdenking van don honderd-jarigen vrede tusschen Canada en de Ver. Staten. De brug kost 4 millioen dollar. Binnenland. De mijnwerkers tot staking gereed. Aan do verschillende mijnen wordt een mani fest verspreid, uitgaande van de vier samen werkende mijnwerkersorganisaties, waarin o.a. gezegd wordtdat de vier vakverbonden gereed zijn om tot staken op te roepen. De A.-R. en het Ned.-Belg. verdrag. Een aantal Rotterdamsche anti-revolution- nairen hebben een brief gezonden aan de a.-r. leden van de Staten-Generaal, waarin zij er op aandringen het verdrag in zijn tegenwoordigen vorm niet te aanvaarden. Na den watersnood. Het bedrag van de bij de algemeene vereenigde commissie ter Ieeniging van rampen door waters. 3090 6 dat zou in den bodem van de kolf openingen doen ontstaan. Dan zon de chloorzure potascli op liet vuur vallen, zij zou ontbranden en de menschen die de proef namen, dooden of kwet sen. De kommandant heeft gelijk, dat hij er mij aan herinnert. Doch om zulke onaangename voorvallen te vermijden, is het voldoende om de vlam op hooge temparatuur te houden, 't Is juist deze omstandigheid, welke ik bedoel de, toen ik straks sprak van bet nemen van voorzorgen. „En denkt gij, zei George, dat de alkohol- vlam U deze hooge temperatuur verschaffen kan?" „Ik hoop het, omdat ik er nog een bijzonde ren maatregel aan toevoeg, een soort van pijp, waardoor zuurstof gaan zal, hetwelk de ver hitting verhoogen zal en waardoor wij in het begin een deel van den voorraad, -\yelke nog in de cylinders aanwezig is, zullen gebruiken. Wij zullen de vlam vervolgens voeden, door ons van liet gas te bedienen, hetwelk wij zu'len verkrijgen. Dat zaakje is dus geregeld. „En hoe de verkregen zuurstof te verzame len Zeer eenvoudig. Aan het laatste vat van het toestel, dat ik in orde ga brengeh, verbinden wij een elastieken buis, die ge hier ziet. Wij keeren een der zuurstofcylinders in het water om, nadat wij er eerst een gaatje in geboord nood in Nederland te Amsterdam ingekomen gelden bedraagt thans na de 67ste verantwoor ding 4,619,970.76. Bespoediging Indische mail. De Ned.-Indische Vereoniging voor de Lucht vaart heeft, naar het Aneta-bureau meldt, het plan opgevat, bij wijze van proef en propaganda, in samenwerking met den Marine-vliogdienst in Ned.-Indië, het Comité en den Rotterdam sche Lloyd een mailvliegtocht te doen verrich ten tusschen Sabang en Tandjong Priok, resp Soerabja, in aansluiting op de mailboot, die daar uit Europa zal aankomen en naar Europa zal vertrekken. hebben. Daarna brengen wij de elastieken buis om de kraan naarmate het gas ^ontstaat, zal het in den cylinder het water wegdringen, en dit wegdringen heeft door de kleine opening plaats. Zoodra de cylinder vol is, maken wij liet gaatje dicht, wij sluiten de kraan en wij zullen een cylinder hebben, welke steeds ge reed zal zijn, onzen dampkring te verlevendi gen. Wij hebben dus zuurstof. Maar dat is niet alles. Als wij ademen maken wij een zekere hoeveelheid koolzuur vrij, omstreeks 21 liters per uur Dit gas is wel vergiftig, maar het is werkeloos, maar toch moet het weg. Het is dus van belang, het te doen opslorpen Wij zijn hiermede reeds begonnen. Het zal voldoende zijn voort te gaan met overal kalk te strooien, waarvan wij verscheidene vaten voorhanden hebben." „Eindelijk ademen wij ook waterdamp uit, maar dit zal ons niet hinderen, want dit zal tot waterdruppels verdicht worden tegen de wanden van het schip, die met het zeewater in verbin ding staan, dat van veel lager temperatuur is dan de plaats, waarin wij ons bevinden. Ons huis zal dus weldra een weinig vochtig worden, maar dat zal een volkomen weinig beteekenen- de hindernis zijn. „En bovendien, merkte Halgouët op, die Halgouët op, die altijd een aardig woord klaar Opening Koloniaal Instituut. Zaterdag is door H. M. de Koningin het groot- scho gebouw van het koloniaal Instituut aan de Mauritskade te Amsterdam officieel ge opend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Voor de openbare vergadering van den ge meenteraad van Schiedam op Vrijdag 15 October 1926, des namiddags te 2 uren, staan de volgende mededeelingen en ingekomen stukken op de agenda. 1. Aanbeveling van de commissie voor het Gemeente Ziekenhuis ter benoeming van een lid gekozen uit de burgerij van hare com missie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. J. Id. C. Kok. 1. Mr. J. H. C. Kok 2. M. van Apeldoorn. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan den heer M. Wouters oveieenkomstig zijn verzoek, als zoodanig ver leend eer/ol ontslag. Aanbevolen worden de heeren 1. E. A. Zeiand, directeur der St. Josephscholen, 2. E. Westerweld, hoofd der R.*K. school aan de Warande 150. 3. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid der commissie van beheer der fondsen van hat voormalig Oude Manhuis in verband met de periodieke aftreding als zoodanig van de lieer W. A. Beukers A. Jzn. Aanbevolen worden de heeren 1. A. J. Beukers A. Jzn. 2. J. A. J. Nolet. 4. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van den heer A. Hoogerwerf als ha venloods. 5. Voorstel van B. en W. tot instelling van een afzonderlijk Georganiseerd Overleg voor ambtenaren en in verband hiermede voorstel tot vaststelling van verordeningen regelende de wijze, waarop door het gemeentebestuur mej.de Vakvereenigingen van ambtenaren en werk lieden overleg wordt gepleegd. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw tarief en voorwaarden voor de levering van gas der gasfabriek van de gemeente Schiedam uitsluitend voor industrieele doelein den. 7. Voorstel van B. en W. om aan het ver lengde van de West-Frankelandsche straat en van de Burgemeester Knappertlaan dezelfde namen en om aan een drietal daartusschen gelegen de namen van Jan van Avennesstraat, Graaf Florisstraat en Dirk van Wassenaarstraat te geven. 8. Schrijven van B. en W. waarbij ter goed keuring wordt aangeboden de jaarlijksche lijst had, hebben wij de voldoening niet, er bij den eigenaar over te kunnen klagen." „Wij hebben dus, behoudens onvoorziene omstandigheden, de zekerheid, dat wij hier eenige dagen kunnen leven. Om dc waarheid te zeggen, geloof ik niet, dat wij eenig gevaar te vreezen hebben de Sirins is een bijna nieuw vaartuig, de naden tusschen haar platen zijn waterdichtwij hebben, het is waar, sedert de kombuis overstroomd is, de watermassa boven onze hoofden. Maar de bovenwand is met een laag caoutchouc hestreken, die voldoende is, haar te onderhouden en wat meer is, de stapel vaten, dien wij er onde geplaatst hebben, zal een handje helpen. In de mijnen doorstaan veel zwakkere pilaren grootere drukking. Boven dien worden wij door niets gedwongen den sta pel omver t3 werpen." „Nu blijft de vraag over, hoe hier uit te ko men, zei George, die met een handbeweging de woorden van den dokter had goedgekeurd. „Zeei juist, en zeg mij eens, waarde komman dant, of ge ten aanzien van dit punt ook eenig idee hebt, van hetgeen er gedaan moet wor den." „Mijn God, antwoordde de officier, die vraag is zoo op den man af, dat er niet veel over te praten valt. [Wordi vervolgd.) m NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1