DAOBLJUO EN OMSTREK """f e u i l leto n. Bene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Dinsdag 12 October 1926. No. 14681 Postbus Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intereoramunanl 68085 A b o n n^e m"e n[t e n^"per^3 [maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers met Officieel Kerkbericht 10 ets. Poslehèquc cent. Zaterdagavondnummer en girodienst No. 01440. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; verlies van eiken anderen vinger A d v e r t e n t i ëjn 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsah Nieuws. DUITSCHLAND. De oorzaak van het vertrek van von Seeckt. Uit Berlijn bericht men aan „de Tel." Een correspondentiebureau meldt, dat het ontslag van generaal Von Seeckt zich als volgt zou heb ben toegedragen. Von Seeckt had inderdaad den rijksweer-mi- nister niet ingelicht omtrent hot deelnemen aan de manoeuvres door den zoon van den ex-kroonprins, doch zij droegen de volle goed keuring weg van rijkspresident Von Hinden burg. Von Seeckt echter achtte zich door de goedkeuring van den rijkspresident, die krach tens art. 45 van de grondwet zijn hoogste supe rieur is, volkomen gedekt. Hierin is hij dus ten bitterste teleurgesteld. Prins Wilhelm aangeklaagd wegens dragen van uniform. Uit Berlijn bericht men, dat de Deutsche Liga fur Menschenrechte naar de „Montag- morgen" verneemt, bij de Oberstaatsanwalt- schaft van Potsdam een aanklacht tegen Wil helm, prins van Pruisen zal indienen, daar prins Wilhelm in den tijd van 14 Augustus tot 9 Sep tember op verschillende plaatsen, o.a. ook in Potsdam, onrechtmatig de uniform van de rijks- weer heeft gedragen. Art. 360, alinea 8 van het Wetbook van strafrecht verbiedt het onrecht matig dragen van de uniform op straffe van een boete van ten hoogste honderd vijftig mark. Tegen Friedrich Wilhelm, prins van Prui sen, alsmede tegen generaal von Seeckt en den commandant van het rijksweer-infanterie, den commandant van het rijksweer-regiment No. 9 te Potsdam, kolonell Meyn, zal de Liga eveneons een strafvervolging aanvragen wegens mede plichtigheid. Ernstige botsingen te Potsdam. Uit Potsdam wordt berichtNaar aanleiding van een groote nationaal-socialistische bijeen komst hebben Zaterdagavond te Potsdam ern stige botsingen plaats gehad, waarbij de politie moest ingrijpen. Bij een optocht vielen de natio- naal-socialisten de voorbijgangers lastig. Daarna drongen zij een werkplaats binnen, waar zich, naar zij vermoeden, links georiënteerde arbeiders bevonden. Er ontstond een bloedige vechtpartij, die op straat werd voortgezet. Verschillende personen werden gewond. De politie arresteerde eenige nationaal-socialisten. FRANKRIJK. Herriot en zijn part ij. Een bericht uit Lyon meldt, dat Herriot in een rede voor het congres der radicaal-socialistische federatie van de Rhóne bevestigd heeft, dat hij zich niet candidaat voor het presidentschap der radicaal-socialistische partij zal laten stellen, daar hij eenigen tijd in de gelederen wenscht terug te treden. Het congres nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin de houding van Herriot onvoorwaardelijk wordt goedgekeurd. Oud-strijders over Frankrijks schulden. Uit Parijs wordt bericht, dat de voorzitter der nationale vereeniging van oud-strijders van Frankrijk een brief heeft gezonden aan Poin- caré, waarin hij er tegen protesteert, dat Frank rijk aan die landen, welke, zonder evenwel gevaar geloopen te hebben, mede van de overwinning spreken meer zou moeten betalen dan het zelf Van Duitschland ontvangt. 25 Er bestaat slechts een middel om hier van daan te komen n.l. den zijwand van de Sirius doorboren en de dertig of veertig vademen, Welke ons van de oppervlakte scheiden te door zwemmen. Daarna, aangenomen, dat we de oppervlakte bereiken, blijft er niets anders te Wenschen over, dat er juist op dat punt een schuit ligt, welke ons opneemt. „Wat de schuit betreft, dat kan ik u niet beloven antwoordde Seergeant. Het zou te veeleischend zijn. Maar, aangenomen, zooals ge *egt, dat wij de oppervlak te kunnenbereiken, zullen wij misschien geen behoefte aan een schip hebben. Op het oogenblik van de aanva ring hadden wij aan bakboord op een kleinen afstand een vulkanisch eilandje, dat ge wel Zult hebben opgemerkt." „Ik heb het gezien 't is het eiland Syrtos." „Wij zullen het dus kunnen bereiken. En daar öcze streken zeer bezocht worden, zal er geen dag voorbijgaan, voor wij door het een of andor Schip, 't zij een kustvaarder of visscher, worden °Pgenomen. Ik zie daarin de groote moeilijk heid dus niet en indien gij toestaat, dat ix het 2egi dan vind ik, dat wij door over dit punt te Tegen de aanslagen in het bezette gebied. Uit Parijs meldt men Het „Journal" ver neemt uit Mainz In verband met de talrijke aanvallen op Franschen, georganiseerd door Duitsche nationalisten uit het onbozette gebied, met de duidelijke bedoeling onrust te verwekken, zal de opperbevelhebber van het Rijnleger krach tige repressie- en contrölemaatregelen nemen. Men overweegt, de verwekkers der wanordelijk heden krachtig te vervolgen. Bekenden natio- nalistisclien agenten zal verzocht worden den link er-Rijnoever te verlaten. Gewapende sol daten zullen druk patrouilleeren in allo steden van het bezette gebied. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit. Londen wordt gemeld, dat de Mijnwerkers- raad van Leicestershire besloten heeft den leden instructie te geven onmiddellijk het werk te hervatten op de voorwaarden der eigenaars. Hiermede is de staking in Leicestershire ge ëindigd. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen de arbeid in Leicestershire weer normaal zal zijn. Over de veiligheids manschappen. Aan „de Tel." wordt uit Londen berichtCook heeft Zaterdag en Zondag redevoeringen ge houden in Nottinghamshire en Derbyshire, om te trachten, een einde te maken aan den terug keer der mijnwerkers naar de mijnen, waarbij hij gewezen heeft op de gevaren voor de mijnwer kers van een terugtrekking der veiligheids- ploegen. Hij heeft daarbij den mijnwerkers den raad gegeven, dezen stap zorgvuldig te over wegen en zich vooral rekenschap te geven van de uitwerking, welke die maatregel kan hebben op den toestand in de mijnen, wanneer de tijd komt om het werk te hervatten. De verschillende afdeelingen, waaruit de mijnwerkersfederatie bestaat, zullen deze week over de toekomstige politiek der federatie moe ten beslissen, doch het blijft zeer te betwijfelen, of zij in staat zullen zijn, eenigen invloed uit te oefenen op de oplossing van het conflict. Het schijnt overigens, dat overeenkomsten|.in den regel in de districten verkregen zullen worden door de districtsorganisaties en vaak zelfs niet eens door deze, doch door de mijnwerkers zelve. BELGIE. De gemeenteraads verkiezingen. Uit Brussel meldt men De gisteravond be kende uitslagen van de gemeenteraadsverkiezin gen laten nog niet toe een definitieve conclusie te trekken. Wij kunnen er echter nog niet aan denken reeds met eenige kans op juistheid een voorloopig overzicht te geven van het aantal zetels, dat door de verschillende partijen zou gewonnen of verloren zijn, als men nagaat, dat de strijd geleverd werd in 2250 van de 2600 Belgische gemeenten. In Brussel behaalden de katholieken in totaal 13.697 stemmen (waarvan 38.158 voor de groep- Patria en 5533 voor de Vlaamsche democraten) de socialisten 26.826, de liberalen 30.588, de communisten 7384, middenstanders 2211 de fronters 1300 en de oud-strijders 911 stemmen. Gekozen 17 Katholieken, o.w. een Vlaamsch democraat, die anderzijds te Brussel twee zetels verloren, 12 liberalen, 10 socialisten, 2 commu nisten. Aan de hand van de in den loop van den dag ingekomen resultaten werd de socialistische bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een _De_verzekeringwordtgewaArborgjjooi^deN^.HoII.AIgem.Verz. bank Schiedam praten, bezig zijn de paarden achter den wagen te spannen." ,,'t Zij zoo, hoe zullen wij de oppervlakte be reiken „Laat eens hooren, hoe gij daarover denkt." „Wij moeten drie hinderpalen overwinnen, hernam George de Malher, na lang te hebben nagedacht. De eerste is de schok, welke het water zal veroorzaken, als het door het gat, dat wij geboord zullen hebben, onze schuil plaats binnenstort. Wij staan hier tegenover een vraagstuk, dat, op het eerste gezicht onop losbaar is." „Welk vraagstuk „Indien wij met een slag, door middel van een werking welke nog gevonden moet worden, een voldoend stuk van den wand, dat groot genoeg is om ons doorgang te verleenen, weg nemen, zal het water, door deze kracht terug gedreven, ons verpletteren. Indien wij langzaam te werk gaan, zal het water langzaam binnen stroomen, maar zal het ons ook onderdompelen alvorens wij gelegenheid hebben een uitgang te maken." „Goed, zeer goed, antwoordde Sergeant. Laten wij aannem. n, dat de eerste hinderpaal overwonnen is en beginnen wii de twee andere te bespreken." „Aangenomen nu, hernam George, dat wij de Sirius verlaten hebben. Wij zullen dan on middellijk een ontzettende drukking te verdu- achteruitgang iets verminderd. In Antwerpen blijkt de definitieve uitslag de volgende te zijn Katholieken 51.165 (15 zetels). Liberalen 49.127 (15 zetels). Middenstand 5865. Fronters 8104 (1 zetel). Socialisten 45.574 (14 zetels). Communisten 2308. De liberalen winnen in het geheel twee zetels, de fronters verliezen er twee. ZWITSERLAND. Zwitserlandenvreemdelingen. Uit Bern bericht men In den Nationalen Raad protesteerde heden de socialistische af gevaardigde Graber tegen het feit, dat de Bonds raad den toegang tot Zwitserland aan onder danen van andere mogendheden ter deelneming aan de zitting van het executief comité der arbeidersinternationale slechts onder de uit drukkelijke voorwaarde toestond, dat zij zich van iedere politieke manifestatie zouden ont houden. Het lid van den Bondsraad Haberlin herin nerde er aan, dat de secretaris der Internatio nale te Londen, de Oostenrijker Adler, in zijn vaderland wegens moord veroordeeld is en dat de hem verstrekte verblijfsvergunning slechts voorloopig werd gegeven. Spreker zeide Zwit serland heeft het recht alle maatregelen te treffen, om aan buitenlanders te beletten, zich op Zwitsersch grondgebied aan politieke pro paganda te buiten te gaan. Graber verklaarde zich over het antwoord niet voldaan, doch de Raad ging over tot de orde van den dag. RUSLAND. Maatregelen tegen de oppositie. Uit Riga wordt gemeld, dat een speciale commissie, welke bij het Politiek Bureau der Sovjet-Unie is aangesloten, kortgeleden een aantal methodes heeft voorgeschreven, ten einde aan de oppositie het houden van rede voeringen en communistische vergaderingen onmogelijk te maken. De meest doeltreffende dezer methodes bleek te zijn, zoo wordt mede gedeeld, het gebruik van „strijdvaardige troe pen", bestaande uit trouwe aanhangers van het centraal-comité. Deze „troepen" trokken naar alle vergaderingen, waar verwacht non worden, dat de oppositieleiders zouden optre den. Zij trachtten dan van te voren de menigte aan te sporen de oppositie 't spreken te beletten In de meeste gevallen gelukte de opzet, ook zelfs waar het vooraanstaande leiders als Radek en Piatakof betrof. Er hebben zich evenwel ook gevallen voorge daan, waarbij de pogingen mislukten, zoo b.v. te Leningrad, waar Zinowjef een vergadering kon toespreken, ondanks het geschreeuw der Stanilisten. Het Politiek-Bureau heeft voorts een speciale censuur-commissie benoemd, welke onafhanke lijk van de gewone censuur, alle verslagen van vergaderingen, waaraan de oppositie deel nam, moet nagaan. POLEN. De begrooting. Uit Warschau meldt men Het totaal der uitgaven der begrooting 1927 zal tusschen de 1750 en 1830 millioen zloty bedragen. De voor ziene uitgaven zullen geheel door de ontvang sten gedekt worden en een deficit is derhalve uitgesloten. Talrijke belastingen, die in den loop van den herfst vervallen, zullen den mi nister van Financiën in staat stellen vóór 1 ren hebben. Laat ons aannemen, dat wij ons op oen diepte van dertig vademen bevinden. De waterkolom, welke zich boven ons verheit, zal bijna een hoogte A an 49 meter hebben, wat een drukking vertegenwoordigt van bijna vijf kilogram op één vierkante centimeter. Zou onze vlakke hand in alle richtingen een drukking van 900 kilogram kunnen verduren Zullen wij er weerstand aan kunnen bieden „Ga voort." „De laatste moeilijkheid spruit uit de voor gaande voort. Hoe, aannemend dat wij de druk king kondon doorstaan, zullen wij onze gees telijke en Iicharm lijke kracht bewaren om te zwemmen en do oppervlakte te bereiken? Hoe zullen wij in dit tijdsverloop, 't moge nog zoo kort zijn ademen. „Is dat alles vroeg Sergeant op kouden toon. „Dat is alles en het schijnt mij toe meer dan genoeg te zijn" „Welnu, zie hier de oplossingen." George en Halgouët, vol zorg, als zich denken Iaat, plaatsen zich dichter bij den dokter. George stond over diens koelbloedigheid als aan den grond genageld. Wat den Bretagner betreft, hij verwonderde er zich niet meer over, den dokter teger de natuur te zien strijden en hij luisterde dan ook met evenveel vertrouwen als nieuwsgierigheid. „Gij geeft toe, hernam Sergeant, dat wij be- Januari belangrijke bedragen te innen. Nog meldt men uit Warschau, dat het Pool- sche parlement op 28 October weer bijeengeroe pen wordt om de begrooting voor 1927 te behan delen. Het begrootingsontwerp, dat, zooals gemeld, op een totaal bedrag an omstreeks 1800 millioen sluit, heeft in industrieeleenbeurs- kringen groote verontrusting gewekt, daar zulk een hooge begrooting een groote bedrei ging voor de verdere ontwikkeling van Polens financiën en nijverheid wordt geacht. Inzon derheid wordt er critiek op uitgeoefend, dat, ondanks alle bezuinigingsplannen, het zeer hooge militaire budget toch weer verhoogd is. GRIEKENLAND. De royalisten. Uit Berlijn Volgens de „Daily Mail" verklaar den de leiders der Grieksche royalisten, dat zij, wanneer zij bij de verkiezingen mochten over winnen, niet terstond de monarchie zouden her stellen, maar een tweede volKsstemming zouden laten houden. OOST-INDIE. De gebruikelijke gratie-verleen i n g. Dit jaar hebben ter gelegenheid van Konin ginsverjaardag de gebruikelijke gratieverle ningen en remisses van straf aan de veroor deelden, die daarvoor in aanmerking Kwamen, plaats gehad. De „Java-Bode" vernam, dat als gevolg daar van in geheel Indië wederom 800 veroordeel den, behoorende tot de z.g. zwaar gestraften (meer dan 1 jaar tot 20 jaar g.s.) hun vrijheid hebben herkregen, voordat hun straftijd be ëindigd is. Dit aantal zal wollicht tot 1000 stijgen, aangezien nog niet van allen de be sluiten zijn ontvangen. Onder hen bevindt zich o.m. een in 1917 tot 20 jaren gevangenis straf veroordeelde inlander, die nu reeds dus na 9 jaar wordt vrijgelaten. Dit behoort evenwel tot de uitzonderingen. Als regel geldt, dat de veroordeelde tenminste drie-vierde van zijn straf heeft uit te zitten. Aan 3500 andere veroordeelden is een remis sie van straf toegekend. Te Tandjong Priok zijn in de afgeloopen week circa 400 van deze in vrijheid gestelde gevangenen geëxpedieerd naar hunne respec tieve kampongs in de Buitengewesten. Thans wachten nog ongeveer 140 anderen op scheeps gelegenheid. Communistische moord aanslag bij wijze van wraakneming. Over den moordaanslag, die gepleegd werd op den heer mr. Andrée Wiltens, don voorzit ter van don landraad te Solo, meldt de „Java- Bode" Op een avond tegen zeven uur vervoegde zich ten huize van den heer Andrée Wiltens een in lander, die een brief kwam brengen. De heer des huizes wilde staande den brief doorlezen. Op dit oogenblik haalde de kerel een revolver to voorschijn, waarmede hij op den hoer Wiltens schoot. Een kogel vloog de lucht in, doch do tweede trof doel. De heer Andrée Wiltens werd in den schouder getroffen, waarbij het een geluk was, dat de kogel op het sleutelbeen afstuitte. Onmiddellijk daarop nam de aanvaller de vlucht in een Ford-auto. Hierin bevonden zich nog twee inlanders, terwijl geconstateerd is kunnen worden, dat de auto niet was voorzien van een nummerplaat. De geneesheer constateerde, dat de wond wel paalde kansen op lijfsbehoud hebben, als wij die drie moeilijkheden te boven komen. Hoor nu eens welke maatregelen wij zullen nemen ,Ik begin met te verklaren, dat uwe opmer kingen volkomen juist zijn. Wij moeten dus eerst den verschrikkelijken waterval verwijde ren, die onze schuilplaats zal binnenstorten, zoodra wij een bres zullen geopend hebben en ik verwerp onmiddellijk de werking, die ons langzaam zou doen overstroomen. Ziehier hoe ik meen, dat wij te werk moeten gaan i „Wij telkenen op de metalen plaat een vier kant, voldoende om ons doorgang te verleenen en wij vijlen het metaal uit, volgens elke lijn van het vierkant, opdat wij door middel van een hevigen schok, de afgeteekende oppervlak te zullen kunren laten springen. Het behoeft geen betoog, dat wij het inrukken door het water van ons vierkant moeten voorkomen. Wanneer wij voor do ontsnapping geieed zijn, dan plaatsen wij rondom de toekomstige ope ning en op eenigen afstand er van oen reeks van afsluitingen, gemaakt van al het hout, dat wij bezitten wij hebben er gelukkig geen gebrek aan. Het binnenstortende water zal ze de een na de andere breken en den tegenslag, welken wij te verdragen zullen hebben, zal belangrijk gebroken zijn. Het is zeker, dat wij een zeer on aangenaam oogenblik te doorleven zullen heb ben, maar dat is een kwestie van koelbloedig heid." (Wordl vervolgd EDAMSC COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1