Nog een Vlaardtnger logger vergaan. ernstig, maar niet levensgevaarlijk was. De politie-autoriteiten werden gealarmeerd, die onmiddellijk heel Solo deden doorzoeken en de collega's in andere plaatsen van het gebeurde op de hoogte stelden. Omtrent dc reden van dezen moordaanslag tast men in het duister. Daar de heer Andrée Wiltens veto communisten daar tor plaatse heeft doen straffen d.w.z. natuurlijk de landraad, dien hij presideert vermoedt men, dat men hier met een wraakneming van com munistische zijde te doen heeft. Maar zekerheid heeft men uit den aard van de zaak niet. Vermeldenswaard in dit verband is, dat op den heer Andrée Wiltens, toen hij eenige jaren geleden voorzitter van den landraad te Poer- wakarta was, eveneens een aanslag gepleegd werd, welke gelukkig goed afliep. Ook hier be trof het een wraakneming, naar aanleiding van een geveld vonnis. Binnenland. NederlandBelgie. Naar „De Tijd" mededeelt, zal de Katholieke Tweede Kamerfractie Vrijdag a.s. vergaderen o.m. ter bespreking van het verdrag met België. De kanaalverbinding AmsterdamDe Waal. Op initiatief van de Kamer van Koophandel te Tiel is Zaterdagmiddag, opgericht een ver- eeniging tot het bevorderen van de kanaalver binding van Amsterdam met de Waal, over Via- nen of over Wijk bij Duurstede. Een uitgebreid comité werd gevormd. De Zuiderzee-steunwét. Naar men verneemt, mag verwacht worden, dat de Zuiderzee-Steunwet van 19 Juni 1925, spoedig in haar geheel in werking zal treden. Het dreigend mijnconfliet. Zaterdag 9 October vonden te Utrecht ern stige besprekingèn plaats tusschen vertegen woordigers van den Ned. R. K. Mijnwerkers- bond en het R. K. Werkliedenverbond, in ver band met een dreigend conflict in liet mijn bedrijf. Als oorzaak van het dreigend conflict moet op de. eerste plaats worden aangemerkt de op 1 November-1925 ingevoerde werktijdregeling op Zaterdag tengevolge waarvan duizenden mijn werkers Zaterdags nachtarbeid verrichten, waar door het voor hen moeilijk, zoo niet onmogelijk vföi'dt ter kerke te gaan en den Zondag te vieren. Dé directies weigeren tot nu toe in te gaan op het voorstel, mede door den Katholieken Mijnwèrkersbond gedaan, om wederom in te voeren dè vóór dien tijd bestaande werktijd regeling, volgens welke op Zaterdagen drie diensten van zes uren werden verricht en de arbeid des Zaterdagsnachts om 12 uur eindigde. Zoo noodig dient heel de katholieke arbeiders- eweging voor een algemeene steunbeweging in hét gêWeef té worden geroepen. Naar wij vernemen is de Ned. R. K. Mijn- werkersbond aangesloten bij het Centraal Reser vefonds. De staking bij Hcemaf. In de gister gehouden vergadering van stakers tij „Heemaf" te Hengelo werd verslag uitge bracht van de Vrijdag gehouden conferentie met de directie en het Tweede-Kamerlid Engels, waarvan de voorstellen reeds zijn medegedeeld. Deze voorstellen werden aan ernstige^ be sprekingen onderworpen, waarbij bleek, dat de stakers op het standpunt staan, dat aan allen Verhooging moet worden gegeven. Na langdurige discussie werd een schrifte lijke stemming gehouden, met den volgenden uitslagtegen de aanneming der voorwaarden 272, vóór de aanneming 172, blanco 15. Werk lieden beneden de 18 jaar namen aan de stem ming niet deel. '-'Na de stemming sprak de vergadering met algemeene stemmen uit, dat de stakers bereid zijn, dein arbeid te hervatten onder voorwaarde, dat aan alle arbeiders en arbeidsters twee cents pén uur verhooging wordt toegekend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sint Liduina-Palronaat. Ten gevolge van moeilijkheden bij het zoeken nam- voldoende plaatsruimte is de opening van de wintercursus van het Liduina-patronaat der Frankelandsche parochie wel twee weken ver laat. Maar ,we beginnen toch weer. Moeilijkheden zijn er om te overwinnen. En er is overwonnen, althans weer voorloopig. We hebben bij Sint yirisentius onderdak gevonden en gekregen. We-beginnen weer aan de. godsdienstlessen, de lesseir voor een algemeene ontwikkeling, die p/actisch zijn kan voor toekomstige huismoe ders.; er wordt weer voortgewerkt met nuttige en Iraaie..handwerk en, met strijkles en waschbehan- dejing. De nieuwe.cursus begint met 54 meisjes, dus 14 meer dan verleden jaar, die allen evenals de overigen lid zijn der meisjescongregatie. Maar wc zijn moeten verhuizen en verhuizen Lost geld, vooral als men uit een goed gemeubeld huis vertrekken moet naar oen niet-gemoubi- leerde woning. Y\ o hebben geen kachels, geen fornuis, geen sirijkijzors en -plankon, geen mangel, we hebben te kc.rt aan naaimachines, we komen in een lokaal met steenon vloer, waarvan de optrekken de. kou bedwongen moet worden met kleeden. Kan iemand ons aan het een of ander helpen, van harte welkom Och, wees dan zoo vriende lijk dit even te doen weten aan mevrouw G. MeijerOosterlaan, Nassaulaan G7 of aan kape laan L. Beuue, Nieuwe Haven 117, Tel. >68285. Stedelijk museum. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer u hierbij aan te bicden het om advies in onze handen gestelde aar. uwe vergadering gerichte adres van de Commissie van Administatie en Beheer over het stedelijk museum, waarin wordt verzocht, ten einde het museum ook in zijn tegenwoordige lokalen een verzorgde en wetenschappelijke huisvesting te waarborgen, de jaariijksche bijdrage, welke tot nog toe 200 bedroeg, tot 700 te verhoogen. Tevens verzoekt de commissie de beschik king over een extra-bedrag van 500 om een betere plaatsing en verdeeling dervoorwerpen te verkrijgen. Naar aanleiding van dit laatste verzoek heb ben wij met verwijzing naar de gronden, waarop het adres steunt de eer uwen raad voor te stel len, ten laste van den dienst 1926 als nog een bedrag van 500 te brengen. Een ontwerp tot wijziging van de bcgroo- fing, dienst 1926 gaat hierbij. Wat betreft de verhooging van den gewonen post van 200 op 700 kunnen wij u mededee- len, dat op de gemeente-begrooting voPr 1927 hiermede is rekening gehouden. Daaromtrent kan dan bij de behandeling der begrooting nader worden beslist. Moedcrcursus. De Schiedamscho Vcroeniging tot Bescher ming van zuigelingen wil een moedcrcursus houden, welke door Dr. do Ranitz zal worden gegeven in den Doelen te 8 uur des avonds op 21 en 28 Oct. en 4. 11 en 8 Nov. De toegangsprijs voor den geheelen cursus bedraagt maar 1.—, terwijl onvermogenden gratis aan den cursus kunnen deelnemen. Wij vertrouwen, dat vele deze mooie gelegenheid niet onbenut voorbij zullen laten gaan. Voor nadero bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. S. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd en daar ter verplegingop- genomen. J. R. uit de Aleid astraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van ccn elec- trische deurschel zijner woning de koperen knop is ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in UIT ROTTERDAM. De gezonken sleepboot. Omstreeks 3 uur in den middag heeft do drij vende bok de Adelaar de Denemarken aan de oppervlakte van het water gebracht. De twee nog vermiste lijkon bleken niet in de boot aan wezig te zijn. Over het geheole dek lag een laag slib. Bij den stuurstoel lag nog een pakje met 4000 aan bankpapier en specie. Dit geld had do kapitein van do Denemarken ontvangen van de maat schappij Hillegersberg, om te overhandigen aan den gezagvoerder van de Larcnberg, die met dit geld de gages van de ojwarenden zou betalen. De kapitein van dc Denemarken had dit geld in een pakje naast zich neergelegd. De Denemarken zal vandaag naar een werf wo.deh gebracht ter reparatie. De begrooling voor 1927. Thans is verschenen het centraal rapport over de begrooting van Rotterdam voor den dienst 1927. Over het algemeen wordt door de leden vol doening uitgesproken over den velen arbeid, die door B. en W. in de afgeloopen bestuurspe riode in het belang der gemeente is verricht doch op het financieele beleid, zoowel als op de politiek in zake de haven en de bedrijven ge voerd, wordt critiek uitgeoefend. Er wordt gewezen op het feit, dat nog steeds kortingen op de loonen worden toegepast. De bezuini ging bij de politie wordt ook aan ernstige cri- t'iek van de zijde van verschillende raadsleden onderworpen. vielen van de trap af. Meer dan dertig kinderen werden zwaar gewond. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Een drama door electrocu tie. Een heel vreemd ongeluk, dat het gevolg is van een uitzonderlijken samenloop van omstan digheden, heeft zich te Toulon voorgedaan. Een vliegtuig maakte toeren boven de stad toen een der spandraden losraakte on met een hoog spanningskabel in aanraking kwam. Steeds con tact houdend met don olectrischen kabel, sloeg het uiteinde van den spandraad even tegen den schouder van een vrouw, die in een tuintje boo- nen stond te plukken. Zij werd geëlectrocuteerd en viel dood neer. Haar moeder, die te hulp was geschoten, boette er ook het leven bij in. De Siameesche tweelingen van Minneapolis ovorleden. Bessie en Lucy Mcdich, de Siameesche tweelingetjes Cechiseh van afkomst Amerikaanschen van nationaliteit, zijn to Minneapolis in Amerika ge storven, slechs vier maanden oud. Een van heide aanoengegroeido kleintjes, Lucy, had longont steking gekregen on weinige minuten nadat zij den geest had gegeven, stierf ook Bessie, of schoon zij tot dat oogenblik volkomen gezond was geweest. Op avontuur. Bij de politie te Zaandam is kennis gegeven, dat de 14-jarige S. en zijn 14-jarig vriendje H., beiden aldaar woonachtig drie dagen geleden de ouderlijke woning ver laten hebben. Naar de jongens aan kamera- de hadden verteld, zonden ze op avontuur uit gaan. Vermoedelijk zouden zij proheeren plaat sing op een zeeschip te krijgen. Drie maanden verborgen. Dooi de politiete Haarlem is Vrijdagmorgen de tweede medeplichtige aan den eenige maanden geleden gepleegden diefstal in het kantoor van de A. P. C. aldaar, gearresteerd. De gezochte had zich gedurende drie maan den in zijn woning weten schuil te houden- Reeds tweemaal was door de recherche huis zoeking gedaan, zonder resultaat Zaterdagmorgen werd hij echter ontdekt in een vernuftig gemaakte schuilplaats achter den houten wand van een kast. Hij liet zich gewillig arresteeren en is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Droog Amerika! Het Amerikaansche ministerie van Justitie deelt mede, dat in het jaar eindigend 1 Juli j144.000 veroordeelingen in de VS. zijn uitgesproken wegens overtre ding der drankwet. Te zamen zijn 5666 jaar ge vangenisstraf en meer dan 7.700.000 dollar boete opgelegd. Alleon Now-York telt reeds 6161 veroordeelingen. Straatklinkers met rubberbo de k k i n g. De Londensche City ondergaat een nieuww verkeers-experiment. Er worden in New Bridge Street n.l. proeven genomen om de straat te plaveien met klinkers, bedekt met een laag speciale rubber, waarvan het effect een aanzienlijke geluiddemming moet zijn. levens zou veel minder stof worden „op gewaaid" en zouden automoblielen er niet op kunnen slippen. Amerika heeft op z ij n 1 o c o motief een melodische stoompijp. De spoor- locomotieven van de spoorlijnen der Chicago, Millwaukee and St. Paul Railroad Cy. zullen door de goede zorgen der directie voorzien worden van een stoompijp, waarvan de ontwer per is een zekere Sillox. Ofschoon de klank van deze pijp zacht is, moot de toon even ver dragen als het gekrijsch van het totdusver gebezigde type. Geen typhus aan boord van de Slamat? In verband met een gerucht, dat onder de Javaansche bedienden van het s.6. „Slamat", van den „Rotterdamsche Lloyd" typhus zou zijn geconstateerd, kunnen we me- dedeelen, dat daar niets van bekend is. Wel is tijdens de reis een tweede kok overleden, of dit echter ten gevolge van typhus was, kon men ons niet met zekerheid zeggen. De „Slamat" wordt Donderdag a.s. te Rot terdam verwacht. Telegrammen. BRANDWEERLIEDEN VERONGELUKT. BIJ DEN REDDINGSARBEID. HAMELN 12 October (draadloos). Een grooto brand heeft alhier gewoed in een kapitale boer derij. Bij den reddingsarbeid werden 6 brand weerlieden onder instortende muren bedolven. Twee brandweerlieden zijn gedood, de anderen gewond BALDADIG. GLADBECK, 12 Oct. (draadloos) Arbeiders rapporteerden, dat door hen eenige jongelieden op do spoorlijn OberhausenHamm gezien werden, toen zij bezig waren verscheidene op een dijkspoor staande wagons aan het rollen te bren gen. loen dit niet gelukte, legden zij een zwaar stuk ijzer over de rails. De arbeiders, die alles zagen gebeuren snelden toe, waarop verschil lende misdadigers vluchtten. Verscheidene van hen zijn hekend. Laatste Berichten. Uit Hoek van Holland meldt men, dat Zondag j.l. op de Doggersbank de logger Kopernicus VI. 46, schipper D. Penning, is vergaan. De VI. 47 kou 7 leden der bemanning redden, van wie er echter 4 op de terugreis stierven. In totaal zijn 15 personen bij deze ramp omgekomen.- Besmettelijkc- ziekten. Ter gemeente-secretarie is in de afgeloopen weck aangifte gedaan van 3 gevallen van rood vonk en 1 geval van mazelen. Jubileum. Den 17cn October k de heer TI. Volk 25 jaar lid van 't college van collectanten van de kerk van O. L. Vr. A. R. Gelegenheid om don jubilaris te complimenteeren is Zondag a.s, van 2 tot 3 uur Boterstraat No. 1 Volksbadhuis. Op 8 en 9 October werdon genomen 442 baden, lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 55, kinderbaden 1. 2de Klasse kuipbaden 31, regenbaden 314, kinderbaden 12. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie op alle work dagen van 1 tot 2 uur 's middags dop van reservoir, zakmes, muilkorf, oude jas, sleutel, d. handschoon, ring met 2 sleutel tjes, pet, ceintuur, portemonnaie inh. 25 ct., helft van een klokslot. Bij vinders k.armband, L. van Santen, Ploeg- str. 9 hond, J. v. Dijke, N. Buurt 4 2 portret ten, B. v. d. Does, O. Maasstr. 3 jachthond, N. Rodenburg, Snoekstr. 6b.Rotterdam pet, P. Gijtcnbeek, Maasdijk 130a ring met sleutels, J. Dries, Boterstr. 71a; hondenzweep, J. Mid delburg, Dam 32katoenen zak, A. Wessel, Heinrichs, Zwartewaalsehestr. 46ceintuur, J. Wolfswinkel, L. Haven 8b d.portemonnaie met inh., H. Lowan, Breedstr. 64; paren kinder kousen, J. Apon, Aleidastr. 135spinaziebus en sleutel, J. Meure, Spinhuispad 3rijwiel- plaatje, Wed. den Brinker, Doelhofje hondje P. Pater, Visscherstr. 16 k.taschje met inh. A. Beukers, N. Haven 163/15 gouden manchet knoop, A. Herlaar, Oosterstr. 26 ring met steen, L. Visser, N. Maasstr. 2a duivenmand, P. Ver waal, Rott. Dijk 75 handwagen, M. Akkerman, Groenelaan portemonnaie met inh., C. Tijssen, Broersveld 48/4 boord, J. Bras, L. Costerstr. 4b rijwielpomp, C. Noordijk, L. Achterweg 8/1 rozenkrans, A. Meerhof, Kreupelstr. 6 sjaal, J. Bras, Hagastr. 12; rijwielplaatje, H. Gouka, Doelhofje 4 dameskousen, C. Pijper, van Beve- renstr. 28 rozenkrans, G. Matze, Huijsmanstr. 10a duimstok, I. Schoei, Abbenbroekschestr. 13; rijwielpomp, Boes, Maasstr. 11; rijwiel- plaatje, P. van Weele, Villastr. 95; schippers- haak A. Zoetmulder, B. Knappertlaan 36 pop, J. IToelenbos, Schie 112; rozenkrans, B. Bastiaanse, Dam 5; rijwielplaatje, A. Tieman, Hooldstr. 217 bos loopcrs, J. Scheffer, Vcen- lantstr. 16b broche, W' Snijders, v. Beverenstr. 26 oorknopje, K. v. d. Lee, Middelharnisschesth. 25 isolatieband, J. J. de Ruiter, Huismanstr. 46a; portefeuille inh. portretten, J. Veenman, Baan 15bril, M. Schilperoord, Fabristr. 58. Tooneelavond R. K. Volksuniversiteit. In aansluiting op ons bericht van gister, be- treffendedentooneelavondinden grooten schouw burg te Rotterdam op Vrijdag 15 Oct. a.s. verwijzen wij voor nadere bijzonderheden naar de a nnonce in dit blad. Gisterenmorgen te omstreeks 8-J uur was de bootwerker F. J. A. Scheeffers, wonende te Rotterdam, Spartastraat 43, aan boord van het in de Wilhelminahaven liggende Engelsche stoomschip „Eurybine", bezig met het verplaatsen van pakken matten, toen plot seling een pak, wegende 50 K.G. uit de daarbij gebezigde leng schoot en op S. viel, die daardoor- tegen het dek sloeg en met het achterhoofd te recht kwam op een ijzeren hint. De man be kwam een gapende wonde in den schedel en bleef bewusteloos liggen. Nadat hem door Dr. Gcerdes geneeskundige hulp was verleend, is Gemengd Nieuws. De Scheeprampen. Het vergaan van de „Theodoo r." Ernstig gewond aan het dijbeen en uitgeput door de verschrikkelijke ervaringen van Zater dag heeft schipper v. d. Toorn, die in het zie kenhuis te North Shields liefderijk verpleegd wordt, slechts enkele bijzonderheden kunnen mededeelen omtrent den ondergang van den haringlogger „Theodora" aan de Engelsche Oostkust, waarbij overigens de geheele beman ning, twaalf koppen, het leven heeft gelaten. Maar die enkele bijzonderheden geven van het aloude dram van een schipbreuk, de altijd nieuwe verschrikkingen aangrijpend weer, meldt de „Tel." Na een wanhopigen strijd tegen de woeste stormen, die den geheelen Zaterdagnacht in de Noordzee gewoed hadden, werd de „Theo dora" Zondagmorgen, toen zij zich ongeveer op de hoogte van Doggersbank bevond, lek ge slagen. De bemanning had geen anderen uitweg, dan met de reddingsgordels om het middel, in zee te springen, waarbij zij den schippr, die in den nacht door een vallenden balk aan 't dij been gewond was, hulpeloos in zijn-kooi achter lieten. Schipper v. d. Toorn slaagde er echter in naar het nog boven het water uitstekende achter schip te kruipen, waar hij met behulp van stukken van den schoot een soort vlot wist sa men te stellen uit de planken en een harington. Met dit wrakke vlot, als zijn eenige kans op be houd, wierp hij zich in zee, en terwijl hij zich in de woeste golven slechts met groote inspan ning drijvende kon houden, kwam hij in de na bijheid van den zeventien jarigen scheepsmaat Keus. De jongen was volkomen uitgeput. De schipper nam hem op zijn rug en de twee schip breukelingen slaagden er in drijvende te blij ven, totdat zij werden opgepikt door den Duit- schen trawler „Grimm", die van Cuxhavcn op weg naar IJsland was. De jongen had echter te veel van uitputting en koude te lijden gehad en hij be zweek onge veer een uur nadat hij was gered, aan boord van de „Grimm". De trawler zette koers naar North Shields, waar het lijk van den jongen naar het lijkenhuis werd vervoerd, terwijl de schipper in het ziekenhuis werd opgenomen. De bemanning van de „Grimm" verklaarde, op een soort vlot, even voor zij den schipper en den scheepsmaat oppikte, nog andere leden der bemanning te hebben gezien, doch, voordat de „Grimm in de nabijheid kwam, was het vlot met de schipbreukelingen in de diepte verdwe nen. Relanderte Kopenhagen. Uit Ko penhagen wordt aan de „Tel." gemeld dat, de jeugdige communisten, die Vrijdeg in het ko ninklijk theater tegen Finlands president Relan- der te koer gingen, slechts tot kleine geldboetes veroordeeld zullen worden, zulks op verlangen van den president zelf. Diens vader is Zaterdag plotseling ge storven. Het treurige bericht werd geheim ge houden voor dan president, tot na zijn vertreic uit Kopenhagen, hetwelk Zaterdagmiddag om 2 uur is geschied. Paniek in een bioscoop tijdens een kindervoorstelling. Uit Berlijn bericht men In een huis te Ellenburg in Saksen grenzend aan een bioscoop-thoater, brak Za terdag brand uit, juist toen. in dat theater een kindervoorstelling plaats had. De vlammen maakten zich meester van groote olievoorra den, waardoor een dichte rook ontwikkeld werd, die het theater binnendrong. Ondor de twee honderd kinderen ontstond een vreeselijke pa niek. Allen drongen naar de uitgangen en velen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2