PUROL er op! DRAMA BIJ KETHEL. te beraden en Donderdag a.s. hiervan schriftelijk bericht te geven. Hiertoe vergaderen de hoofdbesturen der organisaties gisteravond afzonderlijk, terwijl zij hedenochtend gezamenlijk bijeenkomen, ten einde, zoo mogelijk, een gelijke beslissing te kunnen nemen. Verwacht kan worden, dat de organisaties het voorstel zullen aannemen en de 6-urige werkdag op Zaterdag ingaande Januari zal worden ingevoerd. Besloten werd nog, een gemeenschappelijk communiqué van de vergadering op te maken en aan de pers te zenden. Uit Heerlen meldt men nog De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft de Internationale Mijn werkersfederatie van het huidige conflict op de hoogte gesteld. Zij kreeg van den secretaris, den heer Hodges, bericht, dat met belangstelling het verloop van het conflict gevolgd is, en dat, indien noodzakelijk, alle mogelijke steun ver leend zal worden. De ex-keizer keert niet terug. In verband met de zoowel in het binnen- als buitenland voortdurend loopende geruchten nopens een eventueelen terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland, heeft minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Kan, medegedeeld, dat noch mondeling, noch schriftelijk de moge lijkheid van een terugkeer van den ex-kuzer naar Duitschland ter sprake is gekomen. De ex-keizer is, voor zoover den minister bekend, ook volstrekt niet voornemens terug te keeren. Het traetaat met Beigie. Naar wij vernemen, is de voorzitter van de Tweede Kamer voornemens het voorstel te doen om met de openbare behandeling van het traetaat met België te beginnen op 26 Octo ber a.s. Spoorwegpersoneel. - De hoofdbesturen van de Nederl. vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel, van den R. K. vereeniging St. Raphael en van den Protestant-Christ. Bond van spoor- en tram wegpersoneel hebben besloten, aan den minis ter van waterstaat een onderhoud te vragen over de bij de regeering ingediende voorstellen inzake de rusttijden van het spoorwegperso neel. Opheffing van het Rijkspaspoortenkantoor. De minister van Buitenl. Zaken heeft nu medegedeeld, dat met 16 dezer het Rijks paspoortenkantoor wordt opgeheven. Vreemdelingen, die voor toelating in Neder land nog een visum behoeven en die gedurende langer dan eene maand onafgebroken in Neder land wenschen te verblijven, moeten, tenzij bij de verleening van het visum een andere voor waarde is gesteld, voortaan binnen de eerste 30 dagen van hun verblijf hier te lande vergun ning tot voortgezet verblijf tijdig vragen aan de politie-overheden ter plaatse, waar zij zich dan in Nederland ophouden. Te beginnen met 15 dezer zullen alle voor het Rijkspostkantoor bestemde telegrammen, brieven en briefkaarten aldaar niet meer worden bezorgd. De socialisten en de Stalen-Geueraal. De S.D.A.Pte Schoten heeft de volgonde motio aangenomen „De afdeeling Schoten van de S.D.A.P., van oordeel, dat door de aanwezigheid onzer Kamerfractie bij de „plechtige" opening der Staten-Genoraal, geen enkel socialistisch be lang wordt gediend constateerende, dat die aanwezigheid verwarring sticht in de eigen rijen en de propaganda naar buiten bemoeilijkt keurt het besluit der Kamerfractie ten deze af en verzoekt de Partijleiding in hot algemeen, niet noodelocs de gevoelens van vele partijge- nooten te krenken." inkelshdting op Allerheiligen. Door den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- cn Winkelbedienden „St. Franciscus van Assicië", Bloemgracht 24 to Amsterdam, wordt een ernstige poging gedaan om de viering van den Feestdag van Allerheiligen in het winkel bedrijf doorgeboerd to krijgen. Daartoe hoeft het bestuur zich in verbinding gesteld met het bestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond op federatieven grondslag, om do Hanze-afdeelingen te adviseeren, aan dit verzoek wel gevolg te willen geven. Ook zullen de afdeelingsbesturen van dien bond zich in verbinding stollen met de plaatse lijke besturen der Hanze-afdeelingen met het verzoek, haar leden in dezen geest te willen adviseeren. Daarenboven worden circulaires verspreid on der de winkeliers, waarin do Katholieken worden verzocht liun zaken te sluiten, of, en dit geldt ook voor de andersdonkendo firma's, om ton minste het Katholieke personeel dien dag vrijaf te geven. aar de Bijenkorf te Amsterdam met den Crrooten Verzoendag haar zaak heeft gesloten, vertrouwt het bestuur, dat dit voorbeeld zeker ook gevolgd zal worden voor de twee R. K. Feest dagen, welke zijn overgebleven, waar de geeste lijke overheid ook zoo sterk hierop aandringt. Mocht een of andere firmant geen circulaire hebben 'ontvangen, dat verzoeken wij vriende lijk, dit bericht alsnog als een uitnoodiging te beschouwen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 4 PERSONEN VERPLETTERD. De trein door hel slechte weer niet gezien. Men meldt ons uit KethelHedennacht heeft op den spoorweg, nabij Kethel een vreeselijk ongeluk plaats gehad, waarbij 4 menschenlevens te betreuren zijn. De 42-jarige ploegbaas G. G. Noomen, diens 20-j. zoon, de 38-jarige arbeider G. D. Iloekzema en de 32-jarige losse arbeider A. J. Kwant, waren in den ai'geloopen nacht bezig geweest met het lossen van een grinttrein, die op den spoorweg tusschen Kethel en S c h i e- d a m stond. Omstreeks 3 uur hebben zij den arbeid gestaakt, in verband met het buitenge woon slechte weer en togen zij huiswaarts. Zij namen als gewoonlijk het linkerspoor, zoodat zij eventueele treinen uit de tegenovergestelde richting konden zien aankomen. Ongeveer 100 M. achter hen liep de ploegbaas Blom, die aan den zelfden trein had gewerkthij volgd.e het rech terspoor. Op zeker moment passeerde hem de posttrein van Rotterdam naar Amsterdam en toen hij 'n 100 M. verder gekomen was ont dekte hij de vreeselijko gebeurtenis,[die had plaats gehad. De 4 arbeiders, dio het linkerspoor ge volgd hadden, hadden zeer waarschijnlijk ten gevolge van het vroeselijke weer den posttrein achter hen, niet hooren aankomen en waren allen verpletterd. Hun vreeselijk verminkte lijken lagen op den spoorweg. De ploegbaas Blom, ging onmiddellijk naar Kethel waar hij, zoowel als de 4 verongelukten, thuisbehoorde en waarschuwde de autoriteiten. Toen de burgemeester van Ke thel om kwart over vier met den veldwachter ter plaatse van het ongeluk kwam was daar ook reeds dr. Douwen uit Kethel. Er viel evenwel niets meer te helpen. De 4 lijken werden op een lorrie getild en in den donkeren nacht naar Ke thel gereden, vanwaar zij vervolgens naar een groote landbouwersschuur, nabij deze halte, werden overgebracht. In deze schuur werden de lijken voorloopig ondergebracht. Het ongeval heeft plaats gehad, doordat, nu er des nachts op den weg gewerkt wordt en er materiaal op den spoorweg staat, thans slechts over enkel spoor werd gereden. De omgekomenen schijnen dit niet te hebben geweten of althans niet aan te hebben gedacht. De ploegbaas Noo men laat een vrouw en 3 kinderen achter Hoek- sema een vrouw met 2 jonge kinderen. De beide andere slachtoffers waren niet gehuwd. De ma chinist heeft van het ongeluk niets bemerkt, de posttrein is doorgereden. Openingsavond. Het Liduinapatronaat van de Frankel. paro chie houdt a.s. Maandag de openings-avond, waarop alle ouders van de beschermelingen worden verwacht. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den gemeenteraad van Schie dam op Vrijdag 15 October 1926, des namiddags te 2 uren. 2bis. Aanbeveling van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs ter benoeming van 4 leden van hare Commissie ter voorzie ning in de vacatures, ontstaan door het aan mej. Th. C. van Rhijn en de heeren M. W. Wou ters, J. Ingelse en F. A. H. van den Vaart, overeenkomstig hun daartoe gedaan verzoek, verleend eervol ontslag. Aanbevolen wordena. groep Meerder jarige onderwijzers der openbare lagere scho len (vacature Mej. Th. C. van Rhijn) I. de heer A. Noordijk, 2. mej. A. Lankamp. b. groep meerderjarige onderwijzers der bijzondere lagere scholen (vacature M. W. Wou ters) 1. de heer I3. A. Zeiand, 2. de heer P. W. Westerveld. c. groep ouders der op een bijzonder la gere school ingeschreven leerlingen (vacature J. Ingelse) 1. de heer T. Slavenburg, 2. de heer S. Bijl. (vacature F. A. H. van der Vaart) 1. de heer W. H. Hoenderop, 2. de heer A. H. M. Melchers. 6bis. Voorstel van B. en W. om het raads besluit van 16 Juli 1926, waarbij het voorschot op de vergoedingen bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet, werd vastgesteld, ten aanzien van de vereeniging voor gereformeerd schoolonder wijs zoodanig te herzien, dat, in plaats van een aftrek voor schoolgeld van 6000, een aftrek wordt toegepast van 4000, zulks in verband met de inning van het schoolgeld van gemeen tewege, aangevangen 1 September j.l. 6ter. Voorstel van B. en W. om overeen komstig art 72 der L.O.-wet medewerking te verleenen voor de aanschaffing van 12 nieuwe schoolbanken voor de school voor G. L. O. aan den Oostsingel no. 9 van de vereeniging tot be vordering van christelijk onderwijs te Schiedam. lObis. Voorstel van B. en W. om te be sluiten tot uitgifte in erfpacht aan de vereeni- ging „Volkshuisvesting" van den voor den bouw van 46 woningen ingenomen grond aan de Villastraat en van Swindenstraat. lOter. Voorstel van B. en W. tot afbraak van het pand a,an de Groenelaan, genaamd „Phoenix" wegens bouwvalligheid. Straatnamen. B. en W. schrijven aan den Raad Door den voortgang van de bebouwing ten Westen van de Aleidastraat is het noodig eenige straten, hoewel zij nog niet zijn aangelegd, reeds thans van namen te voorzien. Op de teekening zijn de ontworpen straten aangegeven, terwijl daar bij met potlood zijn geschreven de namen, welke werden voorgesteld. Het ligt voor de hand het verlengde van be staande straten denzelfden naam te geven als de bestaande straat zelf draagt, derhalve Bur- Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwondcn, Ontvellingen en allerlei Huid verwondingen Het verzacht en geneest 3183 6 gemeester Knappertlaan en West-Frankeland- schestraat. Wat de overige nieuwe straten betreft, zou de straat loopende van het kruispunt Aleida- straat/Westfrankelandschestraat naar de (ver lengde) B. Knappertlaan, kunnen worden ge noemd naar Jan van Avennes, den gemaal van Aleid, wier naam aan de Aleidastraat is gege ven. Zooals bekend, heeft laatstgenoemde bij de stichting van onze stad een belangrijke rol gespeeld. De zijstraten van deze Jan van Avennes- straat zouden dan Graaf Florisstraat en Dirk van Wassenaarstraat kunnen worden genoemd, daar zoowel de naam van Floris den Vijfde als die van Dirk van Wassenaar aan de geschiede nis van Schiedam zijn verbonden. Met deze beiden toch heeft Aleid onderhandelingen ge voerd, om eenheid van rechtsgebied voor onze stad tot stand te brengen. Wij hebben de eer uw raad voor te stellen aan bedoelde straten de hierboven vermelde namen te geven. Gemengd Nieuws, DE STORM. ;r| Ongerustheid. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij heeft den minister van marine het volgende telegram gezonden Wegens plaats gehad hebbende scheepsram pen heerscht groote ongerustheid in de verschil lende visscherijplaatsen over nog op zee zijnde visschersvaartuigen. Verzoeke commandanten van politiekruisers onverwijld opdracht te willen geven, radio-telegrafisch werkende schepen te rapporteeren. Uit VIAardingen: Vanmiddag is binnengekomen de Vlaarding- sche stoomlogger Neerlandia III, gemerkt VL. 211, schipper Jan Bos, toebehoorende aan de N. V. Stoomvisscherij Neerlandia. Schipper Bos 'rapporteerde, de laatste dagen met zwaar storm weer te kampen te hebben gehad. Het schip maakte water en tonnen haring enz. werden tot pap geslagen. Maandagmorgen half elf is de VL. 211 de Vlaardingsche stoomlogger VL. 114 Voor lichter, schipper Jochem van Hoogteijlingen, onder den Engelschen wal gepasseerd. Andere visschersschepen heeft schipper Bos niet gezien. Het vergaan van de Copernicus. De lijken van de te Marken thuis behoorende drie leden der bemanning van het vergane schip welke door de Columbus zijn meegebracht, zou den gisteren worden gekistvannacht per auto naar Monnikendam worden vervoerd en van ochtend 7 uur van daar per motorbotter naar Marken worden gebracht. De Zuiderzeewerken. De storm heeft aan de in uitvoering zijnde Zuiderzeewerken vrij ernstige schade aangericht. In het voltooide gedeelte van' den aan te leggen dijk achter het Woudstrand zijn groote gaten geslagen en ook van den Marskcdijk, die dezen zomer verzwaard is, is veel grond weggeslagen. 9 Noorse he zeelieden gered. Uit IJmuiden wordt gemold, dat schipper J. Stam van den stoomtreiler Holland IV IJM 180 Zaterdagmorgen ter visscherij was uitgevaren. Het werd s middags slecht weer, en in den nacht van Zaterdag op Zondag was het een zware storm. Op 25 mijl O.-N.O. van Terschelling er- bank bemerkten we Zondagmorgen 11 uur een zeilschip, nat het noodsein op had. Schipper Stam stoomde er heen en vond een driemast- gaffelschoener, die in zinkenden staat verkeer de. Het dek stond reeds onder water, en de lading spoelde er uit. De opvarenden zaten in het want, vijf in den achtermast cn vier, onder wie de kapitein en do stuurman, in don voor mast. Dadelijk besloot men, de menschen zoo mogelijk te redden, waartoe hun een lijn moest worden toegeworpen. Schipper Stam moest daarbij zorgen, niet te dicht bij het zinkende schip te komen. Bij do woeste, holle zee was daar veel stuurmanskunst hij noodig. Maarhet gelukte, en op het zwaar slingerende Noorsche schip wist men telkens de lijn te grijpen, die dan een der mannen om de middel word gebon den, waarna deze in zee sprong en aan boord van den Nederlandschen stoomtreiler werd getrokken- Schipper Stam sprak vol bewondering over een der Noorsche zeelieden, die in dert achter mast zat. lot viermaal toe hielp deze zijn maats de lijn omdoen, terwijl hij zelf bleef zitten. De vijfde maai werd een der mannen uit, de voor mast gered, maar schipper Stam smaakte de voldoening ook den held te mogen redden. De kok was een teere jongen van 17 jaar, die veel water had binnengekregen en bijkans bewuste loos aan boord kwam. Intusschen was de stoomtreiler Azalea IJM 18 ook ter plaatse gekomen, die meehielp aan het reddingswerk en drie man van boord heeft gehaald. De Holland IV is vier uur mt de red ding bezig geweest en heeft zes man gered. De Noorsche zeelieden werden liefderijk aan boord van de Hollandsche schepen verzorgd. Schipper Stam deelde mede, dat de Hollandsche visschtrs een stuk kloeren uittrokken, opdat de Noren droge kleeren konden aantrokken. Ze kregen warm drinken, en de kachel werd op gestookt, zoodat de mannen, die vier uur in het want hadden gezeten, spoedig opknapten, en weer gauw een sigaret opstaken. Voor de Holland IV was het thuisvaren nog een zware tocht. Het schip had water in'de machinekamer gekregen en schade aan de schroef. Maar schipper Stam bracht het schip en de geredden Maandagmorgen halftien behou den te IJmuiden binnen. Onze visschers hadden twee zware dagen en twee zware nachten ach ter den rug. De Noorsche zeelieden werden in het Koning Willemshuis opgenomen. De Hol land IV blijft een paar dagen binnen, omdat het schip moet dokken. Nog een onderzoek bij de Vink. In de jongste voltallige vergadering van den Personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht werd besloten, dat de Raad een on derzoek zal instellen naar de oorzaken van de spoorwegramp bij de Vink. Als je maar bang bent... Zondag middag kwam een man den politiepost aan den Linker Veerdam te R'dam binnenhollen. Geheel ontdaan vertelde hij, dat hij ruzie met zijn schoonmoeder had gehad, in zijn woning aan de Atjehstraat, dat zijn schoonmoeder eensklaps een fleschje voor den dag had gehaald, dit fleschje aan den mond had gezet en leegge dronken en dat zij daarna in elkaar gezakt was en voor dood was blijven leggen. Terstond werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Twee verplegers vertrokken per auto naar de Atjeh straat, waar zij de schoonmoeder in het huis op den grond vonden liggen. Juist toen zij de vrouw wilden optillen, sloeg zij de oogen op, keek de verplegers verbaasd aan en zei toen Wat moeten jullie Zijn jullie van den genees kundigen dienst Ga dan maar gauw weg. 't Is niets geweest, hoor. Ik lieh mijn schoonzoon maar eens bang willen maken. Het fleschje bleek gewoon water te bevatten. Verkeersduivels. Zondagavond reed op den Warmonderweg te Oegstgeest een luxe auto met groote snelheid links van den weg. Door een bocht in den weg kwam de auto op den berm van den weg, waar juist twee dames voor het vliegend monster uitweken. Zij werden beider^achterover in de naast den weg liggende moddersloot geworpen. De inzittenden van de auto bekommerden zich daar geenszins om en reden door, de dames in haar benarde positie achterlatend. Op hun hulpgeroep kwamen na eenigen tijd enkele personen toegeschoten, die de dames weer op den wal brachten. Gruwelijke roofmoord. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." bericht Te Oranienburg bij Berlijn, is een drievoudige roofmoord ge pleegd. Toen de dochter van een postambtenaar tegen zeven uur van het doen van inkoopen naar huis terugkeerde, vond zij haar grijzen vader en moeder vermoord in bed. Toen zij de kamer uitrende, om hulp te gaan halen, stortte zich een man op haar, die haar eerst eenige dolksteken in de hartstreek toebracht en haar ten slotte door een revolverschot doodde. Huisbewoners, die op het hooren van het schot waren komen toesnellen, hielden den moordenaar vast, doch lieten hem weer los, toen hij dreigde te zullen schieten. Het individu slaagdö er daarop in te ontkomen. Vastgesteld is intusschen reeds, dat de moor den gepleegd zijn door een kennis de familie, een verwaarloosd 23-jarig jongmensch, Muller geheeten. Hij is door de komst deCdochter in zijn arbeid gestoord. In de woning waren alle kasten opengebroken en geld en sieraden lagen wijd en zijd verspreid. Niet ver van het huis begint de „Oranienburger Forst", waarheen de moordenaar is gevlucht. Nog in den loop van den nacht werd het bosch met behulp van politiehonden afgezocht. Lenoverwinningsfeest dat een drama werd. Uit Brussel wordt gemeld De katholieken van het stadje Andenne wilde gisteren hun overwinring bij de gemeenteraads- veriuezingon vieren door het afsteken van vuur werk. I oen een vuurwerkmaker met zijn knecht bezig was, de noodigo toebereidselen te treffen, had een ontploffing plaats. De vuurwerkmaker werd terstond gedood zijn knecht verloor door de ontploffing een. oog. Een beroemde diamant gesto- 1 e n. Uit Versailles meldt men, dat in het kas teel van Chantilly in den afgeloopen nacht is ingebroken. De dieven drongen de juweelen zaal binnen en hebben vele voorwerpen van waarde meegenomen, o.a. de beroemde rose diamant die vroeger reeds op tien millioen francs werd geschat. De politie stelt een onder zoek in. De achteruitgang van het socia- lisme in Amerika/De stad St. Louis Was een der weinige burgten van het Amerikaansche socialisme, doch wil volgens de verklaringen van den socialistenleider G. H.' Hoehn hij de volgende verkiezingen in het geheel geen can- didaten meer stellen. Als motief hiervoor wordt onomwonden toe gegeven, dat de socialistische leer op den Ame- rikaanschen arbeider geen indruk meer maken en men een smadelijke verkiezingsnederlaag zou moeten vreezen. Hoe een vrouw heiligschennis verhinderde. Een ongeloovig staaltje van godsdiensthaat en verwildering wordt uit Mexico medegedeeld. Den laatsten dag dat nog de LI. Mis in de kerk gelezen werd, begaf zich een ra- dikaal afgevaardigde van Nayarit met eenige politieke vrienden naar de Kerk van het Heilig Hart en nam daar plaats in de nabijheid van het altaar. Hij droeg een lasso bij zich waarmede

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2