IiWAÏTAs5* Dats RWVITA DMGBLMDVOOR SGHfEDAMEN OMSTREKEM* VOLLE MELK REEPEN Eene raadselachtige verdwijning. FEUILLETON. Slechts een merk kan aan de spits staan 49ste Jaargang. Donderdag 14 October'1926 No. 14683 Bureau :WKV0 EMARKI 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. «V* Abonnementen post 3.per kwartaal. jjjjgj*TA dvertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een band, voet oï oog 200 bij dood 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt gemeld welk een noodlot- tigen invloed de stilstand in de steenkoolnijvcr- heid op den Britschen handel heeft gehad, blij kens de pas openbaar gemaakte statistische cijfers. Immers over de negen eerste maanden van 1926 is er een passieve handelsbalans van ruim £316 millioen. Het is het slechtste resul taat waarvan men heugenis heeft. De uitvoer verminderde met £83 millioen. Voor September alleen is er een passieve handelsbalans van 43 millioen. Voor het overige dient men in aanmerking te nemen dat Engeland altijd een passieve han delsbalans heeft en dat de factor van den on- zichtbaren wederinvoer, de periodieke aanvoer van stapelproducten enz. voor dit land van bij zondere beteekenis is. Ondanks de staking bij de mijnen, is in Sep tember toch nog voor 4120 aan Britsche steen kool uitgevoerd. liet is natuurlijk slechts ,,een emmer vol" in vergelijking met vorige Septem- bercijfers 3,902,006 en 3,659,844). Van dezen kleinen uitvoer in September kreeg Finland 3528 ton, Nederland 1314, de Canarische eilanden 56 en de Iersche Vrijstaat 327 ton. leden die zich bij de huidige regeering hebben gevoegd, namelijk Pamlevé en Herriot. De critiek in de partij over deze handelwijze is een van de voornaamste oorzaken waarom Herriot geweigerd heeft zich nog eens als pre sident verkiesbaar te stellen. De partij is in het algemeen gesproken verdeeld in aanhangers van Herriot en leden die den band met de so cialisten willen vernieuwen en de huidige re geering wenschen omver te werpen. Het geschil in de partij is ernstig. Er is reeds gesproken van een splitsing, doch deze is on waarschijnlijk. Het zal waarschijnlijk over brugd worden door een van die lange en vage resoluties waarvan de Fransche partijpolitici zoo houden. Veel zal afhangen van de keuze van Her- riot's opvolger. De beste candidaat zou wel licht Sarraut zijn, die grooten invloed in de parij heeft doordat hij zeil' buiten de partij politiek blijft. Hij weigert echter een candi- datuur. De keus sciiijnt dus te gaan tusschen Malvy, Dadalier en Chautemps. DUITSCHLAND. De zwarte lijst der Nationalisten. Een ,,Matin"-correspondent in Rijnland is naar aanleiding van de bekende incidenten tusschen bevolking en bezettingstroepen, er achter gekomen, dat mannen als de bij het gebeurde te Germersheim betrokken luitenant Rouzier en als onderluitenant Eilloux, die te Coblenz werd gewond, voorkwamen op een „zwarte lijst", samengesteld door de Duitsche nationalistische vereenigingen. Die oorlogszuch tige vereenigingen hadden tegen Rouzier en Fillox een feilen haat opgevat sinds het feest der Duitsche oudstrijders op 4 Juli j.L, toen de beide officieren van den bewoner van het huis bij wien zij op kamers woonden hadden verlangd, dat hij de uitgestoken vlaggen zou inhalen. Het compromis met de Hohenzollerns aangenomen. Na 2 rumoerige zittingen, waarbij verscheiden communistische afgévaardigden wegens vlegel achtig optreden worden uitgesloten, is na de tweede lezing het compromis met algemeene stemmen aangenomen. Alleen, de sociaal-demo- craten stemden blanco. De communisten hadden de zaal verlaten. 3189 10 JOEGOSLAVIË. De regeeringscrisis. Uit Belgrado bericht men dat de ministerraad bijna voortdurend bijeen is. De besprekingen loopen over den toestand, die is geschapen als gevolg van de jongste incidenten, veroorzaakt door den minister Raditsj bij de aankomst van een buitenlandsche delegatie te Zagreb. Hierover is ontevredenheid ontstaan in radicale kringen. Een eventueele regeeriogscrisis wordt onder het oog gezien. RUSLAND. Tegen de oppositie. Uit Reval meldt men, dat het Politiek Bureau besloten heeft, aan de a.s. plenaire zitting van het centrale comité en het communistisch partijcongres, zulks voor het toepassen van sancties, ter beoordeeling voor te leggen de ernstige inbreuken op de partijdiscipline, waar aan Trotski, Zinowjef, Pjatakof, e.a. zich schul dig hebben gemaakt. Deze handelingen, zoo wordt gezegd, lokken verdeeldheid uit in den boezem der partij en brengen de Sovjet-repu bliek in het buitenland in discrediet. FRANKRIJK. Gevolgen van de incidenten in het bezette gebied. Uit Parijs wordt gemeldDe „Excelsior schrijft, dat in verband met de politieke toenade ring tusschen Frankrijk en Duitschland een ver mindering der effectieven in het Rijngebied onder hel oog zou gezien zijn, maar dat wegens de incidenten te Germersheim alle garnizoenen van het Palatinaat gehandhaafd zouden moeten blijven. Nog wordt uit Parijs bericht, dat de bladen uit Straatsburg melden, dat Poincaré de geruch ten tegenspreekt omtrent een praematurc terug gave van het Saargebied aan Duitschland. |De oppositie tegen Herriot. De linkervleugel is niet tevreden over de 26 „Voor den drommel, zei de dokter, ik weet wel, Halgouët, dat er ondoordringbare vernis sen bestaan. Maar ik heb datgene niet bij de hand, wat ik noodig heb, om het te vervaardigen. Ik heb de formule wel „Daar is het de schoenmaker, van wien ik zoo pas sprak, maakte mijn schoeisel met ca outchouc dichtdaar ben ik zeker van. En hij liet zijn caoutchouc in een vloeistof smelten, die wel wat op olie geleek, een geelachtige kleur had en een geur verspreidde, welke een geheel Eskimoasch dorp op de vlucht zou hebben gedreven. En God weet, dat de Eskimo's op het punt van geur geen hooge eischen stellen." „Een geelachtige olieachtige vloeistof, die zeer slecht riekte Maar dan ben ik er riep Sergeant, en ik weet waarlijk niet, hoe ik niet eerder op dat idee ben gekomen Mijn waarde Halgouët, gij hebt ons gered. Het caoutchouc, ik heb er genoeg van, en mijn linnen en mijn buizen en wat de vloeistof betreft, die zullen wij vervaardigen het is zwavelkoolstof." „Wat de drukking betreft, die wij te dooi- staan hebben, zij overschrijdt de grenzen der drukking niet veel, maar een monsch kan ver dragen. En bovendien, daar wij als kogels naar CHINA. Buitenlanders in Sianfoe b ij t ij d s i n veiligheid gebracht. Uit Peking wordt bericht, dat de Chineesche generaal alle buitenlandsche zendelingen in het reeds langen tijd belegerde Sianfoe, de hoofdstad der provincie Sjensi, naar veiliger oorden heeft doen overbrengen. Eenige geestélijken en zes Engelschen gaven er de voorkeur aan te Sianfoe te blijven. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een Engel- sche, behoorende tot de doopsgezinde missie te Sianfoe ten gevolge der ontberingen is over leden. Uit BoedapestVolgens de „Nemzeti Ujsag" zal Joegoslavië de haven van Spalato aan Hongarije aanbieden als débouché aan de Adratische Zee. Uit Reval bericht men De onderhande lingen over een pact van non-agressie tusschen Estland en Sovjet-Rusland zijn heden begon nen. -Uit Beyroeth De Fransche hooge commis saris, Ponsot, in Syrië, is te Beyroeth aangeko men. Men verwacht, dat sir Ronald Lindsay, die lord d'Abernon als Britsch gezant te Ber lijn opvolgt, zijn functie in het begin der vol gende maand zal aanvaarden. Uit Berlijn meldt men Het luchtvaart congres te Rome heeft besloten, Duitschland weder op te nemen in de internationale lucht- vaart-vereeniging. Uit Berlijn Op 15 Sept. bevonden zich in het bezette Rijnland nog ongeveer 46.000 Franschen, 8000 Engelschen en 7000 Belgen. Uit Berlijn De Peruaansche vrouwen verlangen in een schrijven aan het parlement uitbreiding van den militaire dienstplicht tot vrouwen. voor allerlei functies is enortn, doch zooals van zelf spreekt, gaat het spoorwegpersoneel, dat nog op wachtgeld is, voorzoover voor het auto busbedrijf geschikt, vóór particulieren. De denkbare oorzaak. Het rapport van het onderzoek vanwege de Nederlandsche Spoorwegen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bij De Vink noemt als denkbare en exceptioneele oorzaak van de ontsporing het in resonnantie komen van de schommelingen der locomotief met zich herha lende kleine inzinkingen in den weg, waardoor de schommelingen steeds grooter werden. Binnenland. Afwijzing van de concessies. „De Bondsraad van den Ned. Mijnwerkers- bond vergaderde Dinsdagavond ter bepaling van zijn houding over de verklaring der werkge vers. De raad was unaniem van mecning, dat de door de werkgevers voorgestelde regeling niet kon worden aanvaard. Naar de meening van den bondsraad kan en moet de zes-urendag voor den Zaterdag op 1 November ingevoerd worden, terwijl een rege ling dient te worden getroffen, dat in geen geval in de naaste toekomst de loonen in be- nedenwaartsche richting mogen gaan." Heden hebben de samenwerkende mijnwer- kersorganisatios vergaderd ter bespreking van bet aan te nemen standpunt. De besturen der vier aangesloten bonden waren alle van oordeel, dat wel is waar met de invoering van den 6-urigen Zaterdag veel wordt verkregen, doch h.i. dienen de mijndi- recties nog eenige concessies te doen, o.a. door 6-uren dag eerder te doen ingaan dan I Januari a.s. De besprekingen werden 's middags voortge zet. ALLERLEI. Volgens een draadloos bericht uit Quito heeft de regeering van Danzig aan die van Ecuador aangeboden, emigranten uit te zenden, die op landbouwgebied bedreven zijn. Uit Berlijn meldt men De bekende ka pitein Ehrhardt, is lid geworden van de „Slahl- helm" en zal met het bestuur daarvan op poli tiek gebied nauw samenwerken. de oppervlakte zullen worden geworpen door de opstijgende kracht van onze gordels, zullen we slechts zoo'n korten tijd in die grooto diepte blijven, dat geen ernstige stoornis in ons licha melijk samenstel ontstaan zal." „Mijn waarde vrienden, wij hebben nu al pratende alle moeilijkheden opgelost. Ik zal er alleen nog bijvoegen, dat wij, om elke gebeur lijkheid het hoofd te kunnen bieden, aan onzen gordel een toestel zullen verbinden om adem te halen, bestaande uit een on doordringbaren zak met een hoeveelheid lucht gevuld, noodig voor een twaalftal in- en uitademingen, om ons te veroorloven adem te halen na de insr,rooming van het water. Dat toestel moet met banen van cautchouc zoo stevig mogelijk voor onzen mond bevestigd zijn. Het zal twee buizen be vatten de een in verbinding met den zak met lucht, de andere vrij uitloopend naar buiten. Ieder zal gesloten worden door een kiep, die niet andes zal zijn dan een looden of tinnen kogel. Tin hebben wij in de xist van den scherm meester. Bij de inademing zal de kogel van de luchtbuis worden opgelicht cn tegen <-en kleine verhevenheid stooten zij zal gelegenheid geven om lucht door te laren, door het gat van bet tusschenschot, waarop zij in gewonen tijd rus ten zal. Die van de vrije buis zal met nog grooter kracht gedreven worden tegen het tusschenschot boven haar. Bij uitademing zal het tegenover gesteld verschijnsel worden waargenomen." „Zijl gij overtuigd, mijn waarde George, en Autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen. Op liet oogenblik is men ruk bezig een on derzoek in te stellen naar de hoedanigheid der wegen, waarlangs de bussen zullen moeten rijden. Men is reeds in onderhandeling getre den met verschillende gemeentebesturen, over de voorwaarden voor standplaatsen enz. Bovendien is men thans aangevangen met de personeell'ormatie. Het aantal sollicitanten Een mooi voorbeeld. Naar wij vernemen is op de op initiatief van eenige leden van de Ver. voor den Effectenhan del op de Beurs te Amsterdam gedeponeerde lijst, ter inzameling van gelden tot steun aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers dei- jongste stormramp, voor pl.m. 2800 ingeteekend Gemeenschappelijk optreden bij rampen. Het Belgische en Nederlandsche Roode Kruis hebben een overeenkomst gesloten, volgens welke de beide lichamen, in geval van rampen, welke Nederland en België gelijktijdig treffen, terstond gemeenschappelijk maatregelen zullen treffen ter bestrijding van den invloed dezer rampen. De overeenkomst doelt" allereerst op het beteugelen van epidemieën. Vissehersschepen. Het departement van marine heeft geinstru- eerd dat thans zich op zee bevindende vaartui gen, belast met het toezicht op de visscherij op de Noordzee, zooveel mogelijk Nederlandsche visschersvaarluigen te verkennen en zoo spoedig mogelijk radio-telegrafisch te rapporteeren, wel ke visschersvaarluigen zijn aangetroffen. 50-Jarig beslaan Noordzeckanaal. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal zullen te IJmuidcn van Zaterdag 29 October tot Vrijdag 5 November feesten warden gehouden. Het voornaamste nummer van het programma zal zijn een vloot revue op 2 November. Personeele belasting. De Tweede Kamerleden Van Aalten en Oud hebben een amendement ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van de Wet op de Perso neele Belasting 1896, van de Prov. Wet en van de Gemeenteweg. Het amendement bevat twee aanvullingen van art. 3 van genoemd wetsontwerp en strekt tot toevoeging aan art. 2 IQ der Gemeentewet van een lid, krachtens hetwelk de gemeente besturen een plaatselijke p.rsoneele belasting kunnen heffen en tot invoeging van eenige artikelen na arl. 217 van de Gemeentewet, be treffende de heffing van deze belasting. Blijkens de toelichting zijn de voorstellers van het amenoemcut van oordeel, dat de be zwaren, die aan de voorgestelde wijziging der personeele belasting met bet oog op de gemeen- tcfinanciën zijn verbonden, voor een belang rijk deel worden ondervangen, indien de ge meenten de bevoegdheid krijgen om desver- langd een eigen tarief voor een plaatselijke personeele belasting vast te stellen, dat in de plaats treedt van de opcentenheffing op de hoofdsom der rijksbelasting! gijmijn dappere Halgouët? zei de dokter, terwijl hij plotseling van toon veranderde cn zijn beide gezellen de handen toestak. „Ik riep Quosé uit, maar ik luister naar u als een god." Hij kuste de toegestoken hand. „En ik, zei George de Malher, terwijl hij den handdruk beantwoordde, ik bewonder u en ik volg u, omdat gij voor mij de verpersoonlij king zijt van zedelijke geestkracht en omdat het onrechtvaardig zou zijn, als zooveel moed, geest- en wilskracht op niets zouden uitloopen. Waarde Sergeant, ik stel hot volste vertrouwen in u." „Dan, mijn vrienden, zei do dokter, terwijl hij zijn mouwen opstroopte, aan hot werk Laat ons moedig werken en onzen voorlaat- sten cylinder met zuurstof openen. Het is tijd!" IX. DE TOEBEREIDSELEN TOT IIET VLOTBRENGEN. Zoo bescheiden mogelijk, zich bijna schuil houdend, had Sir Owen de begrafenis van den adelborst Rémi bijgewoond. De lijkstoet be stond, behalve de burgerlijke en militaire over heidspersonen van de Piraeus en Athene, uit afgevaardigden van alle schepen aller natiën, welke zich op do roede bevonden. Alle zeelieden van de Investigator, in hun uniform van wit molton, en mot den rouwstrik aan den arm, hadden aan de begrafenisplechtigheid deelge nomen. Maar Sir Owen had het bevel over zijn matrozen aan zijn oflicieren overgegeven en zich onder de menigte begeven. Na de redevoe ringen en toen iedereen het kerkhof verlaten bad, plaatste hij zelf een zilveren palm op het graf van den officier. Ten prooi aan droevige gedachten, schreed lrij op den uitgang toe. Op het oogenblik dat hij de rij poort zou doorgaan, stapte een Fransch matroos, die aan het ijzeren hek wachtte, op hem toe. „Ik vraag verschooning, kommandant, zeide hij ik heb immers wel de eer mot den kapitein van de Investigator te spreken „Ja, vriend. Hebt ge mij iets te zeggen?" „Ik zou u iets te zeggen hebben. Maar ik zie den admiraal naderbij komen en nu ga ik heen. Indien u mij een blijk van uw goedheid wilt geven, kommandant, wil mij dan een teeken geven, zoodra als u met den admiraal klaar zijt." En de matroos maakte, dat hij weg kwam, zonder zelfs het ant.woord af te wacten. De la Rénolière was ook bij de poort van het kerkhof gebleven en door een twintigtal officieren in groot tenue, omringd, begaf hij zich naar Sir Owen. Wordt vervolyd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1