Voor huis en hof. DAGBLAD VOOR SGHfEDAM 49ste Jaargang. Vrijdag 15 October 1926. No. 14684 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2./O, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. Binnenland. liet verdrag met België. In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medege deeld, dat het hem niet gewenseht voorkomt, het verdrag met België reeds vóór de begroo ting te behandelen. Met het oog op de tijd verdeeling is het nood zakelijk, dat op 9 November begonnen wordt met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Van hem is dus voorloopig geen voorstel te wachten, het Belgisch verdrag aan de agenda toe te voegen. Het mijnconfliet. De gezamenlijke mijndirecties hebben giste ren aan de Contact-Commissie voor het Mijn bedrijf het volgend schrijven gericht: „Wij namen kennis van het schrijven der samenwerkende mijnwerkersbonden d.d. 14 Oct.. 1926 waarin zij medcdeelen onze bereidverklaring tot We derinvoering van den 6-uren dienst op Zater dag te aanvaarden, en eenige daarmede ver band houdende wenschen kenbaar maken. Naar aanleiding van de opmerking der vak bonden, dat deze de nadere toelichting der directies niet voor hun rekening kunnen nemen, moeten wij mededeelen, dat wij de juistheid der door ons aangevoerde argumenten handha ven. Aan den wcnsch om den verkorten dienst tijd reeds op 1 December a.s. te laten invoeren, willen wij in zooverre tegemoet komen, dat het in ons voornemen ligt de nieuwe regeling in te voeren op 24 December, zoodat daags na Kerstmis 6 uren zal worden gewerkt en de nachtploeg dien nacht om 12 uur dos avonds haar werk kan beëindigen. I it den aard der zaak zal deze dienstrege ling dan ook gelden op Oudejaarsdag. Wijziging l-orensenbelasting. De Regeering overweegt, naar de „Tel." verneemt, een wijziging van de forensen belas ting, in dien zin, dat bedrijfsforensen beneden 2000 inkomen worden vrijgesteld. Aan de Gedep. Staten der provinciën is in dezen advies gevraagd. Burgerlijk Pensioenfonds. Ingediend is een wetsontwerp houdende re geling van de ontvangsten en uitgaven van liet Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor het jaar 1927. Visscliersvergaderiiig. Gistermorgen hebben eenige honderden vis- schers in het gebouw Cycloop te-l.Jmuiden ver gaderd. Het waren allen leden der IJmuider federatie, maar de bijeenkomst was niet door het bestuur belegd ze werd geleid door een der leden. Men besprak dc vraag van liet al of niet uitvaren van de treilers. Er werd gezegd, dat, een visschersinan niet bang is, maar dat de storm reeds meer dan 40 slachtoffers heeft ge- ëiseht. Dinsdag is geen enkele trede: uitgevaren. Gisteren gingen drie treilers naar zee. Men zeide dat deze drie gisteren op zee lagen te stenen, zoodat zij dus toch niet konden visschen. Daarom besloot men, niet te gaan varen, zoolang het weer niet handzamer wo dt. Stat«n-G<meraaL TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 14 October. Verlof wordt verleend aan den heer L. L. H. de Visse r om een interpellatie te houden over de in cidenten, die zich voordeden bij dc troepen te Assen en over de tucht in her, leger; aan den heer K. ter Laan een interpellatie over gebeurtenissen te Assen in verband met der toestand in het leger en de promotie in het officierscorps. De interpellaties zullen niet voor 19 dezer worden behandeld. Aan de agenda worden toegevoegd eenige belastingontwvrpen. De voorzitter deelt mede, dat liet Belgisch verdrag eerst na de be grooting zal kunnen worden behandeld met het oog op de noodzakelijkheid om 9 November met de staatsbegrooting te beginnen. Bij het ontwerp tot goedkeuring van de opium- overeenkomst van 11 Februari 1925 klagen de heeren v. Boetzelaer v. Dubbel da m (Ch.) en C r a m e r (S.D.) over de geringe re sultaten der opiumconferentie, waartegenover minister Koningsbergerde moeilijkheden aanvoert, die zich bij die conferentie voordeden. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Even zoo verscheidene andere ontwerpen en con clusies. Hierna interpelleer! dc heer Cramer (3. D.) over de houding der Indische regeering ten op zichte van de bekende plannen van den Politiek eeonomischen bond om met steun van den Java- suike werkgevers-bond anti-communistische ac tie te ontplooien. De interpellant wijst op dc mentaliteit onder de werkgevers, die het gevolg is van het kolo niale stelsel. Spr. vraagt hoe of het advies van den procu reur-generaal heeft geluid en ontkent dat het den Politiek-economischen bond te doen was om bestrijding van het communisme. Het was dien hond alleen te doen om in de regeerings functies vertegenwoo digers van' het groote kapitaal te krijgen. De regeering had zich moeten onthouden van inmenging in den strijd tusschen de politieke partijen. De Minister van Koloniën zegt bezwaar te hebben tegen het overleggen van het advies van den proeu eu -generaal. Steun aan een politieke partij lag geenszins in de bedoeling der regeering. Tegen overlegging van het regeeringsschrij ven heeft de minister bezwaar. Op de vraag' of de wijze, waarop de P.E.B. (dep. Oost-Java) met steun van den J.S.W.B. op de verkiezingen voor de a.s. regentschapsraden invloed heeft willen uitoefenen niet af te keuren is, antwoordt de minister, dat deze methode moet worden afgekeurd. De heer L. de V i s s c r (G. P.) maakt nog eenige opmerkingen, die door den minister worden beantwoord, waarna de vergadering wordt verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Gemengtl Nieuws. Uit brooda ij d De winkelier De G. uit de Storlstraat in Den Haag heeft bij dc politie aangifte gedaan, dat m zijn winkel eenige stink bommen zijn neergegooid, welke hun uitwer king niet hebben gemist. De dader bleek een 13-jarige knaap te zijn, doch de winkelier ver moede, dat een concurrent den jongen opdracht had gegeven. Hestor m. Te SchéVeningen is gistermorgen de logger SCI! 308 binnengekomen, welke in den storm ernstig is gehavend. De sloep, de kajuitskap met het kompas en de kap van den afgang naar de kajuit zijn van het achterschip weggeslagen: Persoonlijke ongelukken zijn er nit.t voorgevallen. - De logger Herman KW 52 is gistermorgen te IJmuiden binnengekomen zonder eenige vangst. Door den storm is de geheele sleep verloren gegaan. 3 1 a g z ij g e r a a k t. Eergistermiddag heeft bij het verhalen op het IJ het sleepsehip Wijk dienst 19 van de Nieuwe Rijnvaartmaatschappij te Amsterdam ter hoogte van het etablissement der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij aan de Levantkade door onbekende oorzaak slagzij gemaakt, met het gevolg, dat de deklast, be staande uit ongeveer 80 ton staal voor de Levant- havens, te water gleed en verloren ging. Liefhebbende zoontjes. Uit Ber lijn meldt men De beide zoons van den sociaal- deinocratisch.cn Landdagafgevaardigde Oster- roth, die Dinsdag in den Pruisischen Landdag door een communistisch afgevaardigde werd afgerost, hébben den communistischen afge vaardigde Schuld bij het verlaten van hetLand- daggebouw overvallen. De aangevallene riep om hulp, doch er verliep eenigen tijd, voordat de politie ter plaatse kwam. Intusschen hadden de beide jongelieden hem reeds afgeranseld en ernstig in het gezicht gewond. DebrandteEda m. Omtrent den grooten brand van gistermorgen in de bergplaatsen van de Vereenigde Touwfabrieken te Edam, kan nog- worden medegedeeld, dat de oorzaak onbekend is. Zelfontbranding van de hennep of het touw moet uitgesloten worden geacht. Eerder vermoedt men, dat een der werklieden met een brandende cigaret of lucifer in de na bijheid van de voorraden is gekomen. De schade, die naar men ons mededeelde, nog niet officieel kon worden vastgesteld, wordt getaxeerd op 250.000 Alles is op beurspolis verzekerd. Staking in het veen. De staking had steeds een rustig verloop Lot voor enkele dagen hier en daar turf opbrandde. Daar hier alleen kwaadwilligheid in het spel kan zijn, vroegen de verveners om politievor- sterking. Daarop werd een zestal rijksveld wachters naar Barger Gampascuum gedeta cheerd, terwijl de marechaussee te Emrner- Compascuum en Klazinaveen met twee man werd versterkt. Nadien zijn geen branden meer geconstateerd. Het algemeen gevoelen ter plaatse is, dat de staking spoedig zal verloopen. Bij een der groote verveners om het waterschap is het werk deze week voor het oude tarief hervat. Ook konden eenige schepen met turf worden geladen, welke vervolgens ook vertrokken zijn. Waarvoor men al geen moorde naar wordt De 23-jarige Muller, die te Oranienburg een geheele familie, man, vrouw en dochter vermoordde, is naar Wolff meldt, gearresteerd. Het onmensch schijnt zijn misdaden gepleegd te hebben, om zich geld voor zijn opleiding tot. filmacteur te verschaffen. Een auto te middenvan een.9 ociafc? listische optocht. Uit Bergen wordt bericht, dat eergisteravond een auto terecht kwam te midden van een socialistischen op tocht, die zich van Jemappes naar Quaregnon begat. Tien personen werden ineer of minder ernstig gewond. De betoogers vernielden den auto en brachten den bestuurder verwondingen toe. Ontzettend drama in het hooge Noorden. Een ontroerende terechtzitting in St. Johns op New Fouudland heeft de trage die van een Eskimo-moeder aan het licht ge bracht. De vrouw werd ervan beschuldigd, in haar hut, in het eeuwige ijs van Noord-Labrador, haar man te hebben vermoord. liet Eskimo-paar en zijn kind woonden op een eilandje vlak aan de kust van dit einde loos-witte gebied. Zij waren de eenige bewo ners. Toen de man op een avond in de arme lijke stulp terugkeerde, verklaarde hij plotse ling blijkbaar in een toestand van gccstver- storing dat hij op staanden voet zijn elfjarig zoontje zou doodschieten. Nu volgde een handgemeen op leven en dood tusschen den vader en de moeder. Het gelukte de dappere vrouw inderdaad, haar man het geweer te ontrukken. Toen greep zij in haar vertwijfeling den bijbel, haar door een zende ling geschonken, en smeekte haar echtgenoot, Gods gebod in acht te nemen. De man smeet haar echter tegen den grond. In haar wanhoop pakte de vrouw daarop een jachtmes, en stak den man neer. Het kind was gered. De terechtzitting eindigde met een vrij spraak der beklaagde. Geduldoverwin! alles, maarhoe? Een 90-jarige boer uit een dorp bij Breslau is Maandag door de rechtbank tot zes dagen gevangenisstraf resp. 60 mark boete veroor deeld. De stokoude inan had n.l. op een donkeren nacht twee grenssteenen, die zijn erf afpaal den, uit den grond getrokken en verplaatst, om een pruimeboom, die op het erf van zijn buur man stond, binnen zijn domein te brengen. Om dien pruimeboom procedeerde de 90- jarige al sinds vijftien jaar Ken consul-generaal uit de 17e verdieping gevallen, lopkat Kan, de Perzische consul-generaal te New-York, is Woensdag uit een raam van de 17e verdieping gevallen van het gebouw van de Yale Club, te genover het groote centraal-staUon. De politie denkt, dat de consul-generaal het evenwicht verloren heeft, toen hij trachtte twee porte feuilles te grijpen, die even voor het lichaam op den grond terecht kwamen en die klaar blijkelijk uit de vensterbank gegleden waren. Drie kinderen door een auto ge dood. Te Tjibinoeng, (Ned. Indië), werden bij een botsing van twee auto's drie op den weg spelende i ulandsche kinderen verpletterd. Zeventigjarig koop mangedood- Een 70-jarig Katholiek koopman te Pueblo, in Mexico, Farfan genaamd, had in zijn éta lage het opschrift „Viva Christ.o Rey (Leve Christus de Koning I) geplaatst. Twee „gene raals", Amaya en Sanchez bemerkten dit op schrift vanuit hun auto en zonden een agent naar den winkel, om Farfan mede te dcelen, dat hij die woorden onmiddellijk moest verwij deren. De koopman antwoordde dat, wanneer de heeren generaals hem iets te zeggen hadden ze zelf maar moesten komen. Inderdaad kwamen de heeren en verlangden de oogenblikkelijke verwijdering van het op schrift. Farfan weigerde dit met de motivee ring, dat hij baas in zijn eigen zaak was. Daar op trok generaal Amaya zijn revolver en dreig de Farfan te zullen dooden. Deze greep naar een glas en slingerde het uit noodweer Amaya in het gezicht. Amaya schoot, doch verwondde slechts den koopman, die hem de revolver af handig wist te maken. Op dat oogenblik traden soldaten binnen en daar zij de revolver in de hand van Farfan zagen, voerden ze hem onmiddellijk in de ge vangenis, alwaar hij nog denzelfden nacht werd gefusilleerd. Het officieele orgaan van de regeering be richtte den volgenden dag, dat men het lijk van Farfan op een eenzame plaats gevonden had, terwijl hij met kogels doorzeefd was en sporen erop wezen, dat hij tusschen de wielen van een automobiel was gekomen. In den tuin. Afgevallen bladeren moeten we geregeld bijeenharken én terwille van de net heid én omdat ze ons zoo bijzonder ten nutte kunnen zijn. Voorloopig brengt men ze tot een grooten hoop bijeen, op een beschut plekje, waar weinig gevaar voor wegwaaien bestaat. We werken de bladeren er tot een compacten hoop hijeen en zetten die gedurende den zomer nog een paar maal om, tot de massa voldoende verteerd is voor het gebruik. Door toevoeging van meststoffen kunnen we de voedingswaarde van dien bladgrond nog aanmerkelijk verhoogen. Behalve dat deze bladaardc voor potcultuur onmisbaar is, bewijst ze goede diensten, als we ze in het najaar (het vólgende najaar dus) luch tig over het gazon strooien om voorverscfiillende gewassen den bodem te verbeteren, zoodat hij voor hunne ontwikkeling geschikt wordt, enz. Wie dus daartoe in de gelegenheid is, gebruike het blad uit den tuin ten eigen bate en late liet niet weghalen. De vangbanden, die in den boom gaard dienst gedaan hebben als lokplaats voor de rupsen van de wormstekige appelen, kunnen zoodra het kouder wordt, opgeruimd worden. Al is het niet direct noodig om te zien, wat er in die schuilplaatsen zit, toch is het voor zeer veel menschen wel eens gewenseht zich goed te over tuigen, wat er al niet onder kruipt. Men kan het aan zijn vrienden eens vertellen, die door het succes aangemoedigd zullen worden om ook op deze manier van ongedierteverdeiging te helpen bevorderen door het aanleggen van vangbanden. Oude dekens, lakens e.d. kunnen zeer goed gebruikt worden in de bewaarplaatsen van hel fruit. Zoodra de vruchten opgeborgen zijn en er zich, niettegenstaande het zorgvuldig sorteeren, toch nog wormstekige tusschen bevinden, dan zullen al zeer spoedig de rupsen uit de appels krui pen en een plaatsje zoeken voor hun winter kwartier, waar ze ongestoord hun winterslaap in poptoestand kunnen, doorbrengen en waar voor ze in het bijzonder oude klceden, wollen lappen of iets dergelijks zullen opzoeken. Deze dingen moeten dus eenige weken worden nage zien en het ongedierte wordt verbrand. Het aquarium. Waterpest is een algemeen verspreide waterplant, die men zéér veel in onze Westelijke provincies aantreft. Haar oorspronkelijk vader land is Noord-Amerika. Haar vermogen om zich door uitloopers voort te planten grenst aan het ongelooflijke. De zeer broze stengels breken ui terst licht en deze stukken vormen in zeer korten tijd wortels, welke zich dadelijk naar het bodem- slib richten en aan een nieuwe plant het aanzijn geven. Ook aan de plant zelve vormen zich in de oksels der bladeren wortels, welke evenals de luchtwortels bij vele tropische landplant.cn, ziel: naar den bodem richten. De millioen inlandsche waterpest-plantjes, die thans onze slooten en plassen vaak geheel vullen, schijnen af te stammen van een stukje stengel, hetwelk een 40-tal jaren geleden ver zeild is geraakt vanuit een botanischen tuin in een water, hetwelk in gemeenschap stond met andere wateren. De bladeren van de waterpest staan dicht opeen, in kransen van drietallen om den stengel en zijn evenals de stengel, transparant ze zijn lancetvormig en fijn gezaagd. De vrouwelijke bloemen zijn wit-achtig rood en vei schijnen on geveer in Juni. Er bestaat een gekweekte Vari- teit, welke zeer gedrongen groeit en daarom voor het aquarium bij uitstek geschikt is, met ge kroesde bladeren. Bronmos is een watermos-soort, welke zeer algemeen in ons land is. in heldere wateren. Zeer fraai van kleur en uiterst sierlijk, daarenboven zeer taai van leven en niet direct een bodem- grond behoevende om in te wortelen, is deze soort zeer geschikt voor beginners. De oudere stengels zijn zwart, taai en zeer dun, de jong ontwikkelde stengels zijn bruin of bruinachtig rood. Het loof klein lancet-vormig, van voren toegepunt, recht opstaand, min of meer tegen de stengels aanliggend en donkergroen van kleur. Evenals de landbewonende mossoorten heeft, het bronmos geen eigenlijke wortels een losse zoode op den zandbodem van het aquarium gelegd, is voldoende om zeer lang van deze plant te kunnen 'genieten, temeer wanneer men haar rustig groeien laat. Wanneer de talrijke fijne spruiten gelijkmatig aan de oppervlakte groeien, is dat een ongemeen mooi iets. Een nóg fraaier soort is het sierlijke bronmos, Fontinalis gracilis, t welk veel iijner van blad en stengel is en even sterk, ja misscbien nog taaier van leven. Ze groeien in midden-Europa, doch zijn bij ons in den handel verkrijgbaar. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5