DAGBLAD VOOR SGHIEOAM EN OMSTREKEN. m Eene raadselachtige verdwijning. FEUILLETO 49ste Jaargang. Zaterdag 16 October 1926. No. 14685 k|o;ema*R;K.t 4. A b'o n "be m'e n t e n per kwartaal. Bureau post 3.per met Officieel Kerkbericht - Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertent Fëjn 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange gelieele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een band, voet of oogf De verzekering wordt gewaarborgd door EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. GEMEENTEBEGROOT1NG 1927. B. en W. brengen ter openbare kennis dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1927, op den 15 October 1926 den Raad is aangeboden, op de secretarie der gemeen te voor een ieder ter lezing nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijg baar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 16 October 1,926. Buitenlandsch Nieuws. DUITS CIILAND. Communistische relletjes. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." gemeld Na dat de voorgenomen communistische protest meeting in den „Lustgarten" tegen het Hohen- zollern-vergelijk naar gemeld door den politie- president van Berlijn verboden was, hebben heden een aantal communistische protcstverga- deringen in besloten zalen plaats gevonden. Na afloop van een dezer vergaderingen had een botsing plaats tusschen de politie en een paar honderd leden van den „Roter Front- kampferbund", die in optocht wilden vertrek ken. Toen de politie-beambten den stoet wilden ontbinden, werden zij door de betoogers met steenen gebombardeerd, zoodat zij zich ten slotte genoodzaakt zagen van de vuurwapens gebruik te maken. Naar verluidt, moet een aantal personen zijn gewond de gewonden zijn evenwel door hun kameraden meegenomen. Het Hohenzoller n-c ompromis aangenomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat gisteren het Hohenzollern-vergelijk in de Landdagziiting met 258 tegen 57 stemmen en 65 onthoudingen is aanvaard. Volgens een later bericht uit Weenen is het Oostenrijksche kabinet-Ramek gisteren afge treden wegens de onmogelijkheid aan de eisclien der Bonds-ambtenaren te voldoen, en de on verzoenlijke houding der commissie van 25 en der Technische Unie. ENGELAND. De leider der liberalen, afgetreden. Uit Londen meldt men, dat lord Oxfordland Asquith afgetreden is als leider der liberalen. Men zal zich herinneren, dat er tusschen de Voornaamste leden der liberale partij ernstige geschillen zijn gerezen over de algemeene staking, Welke een toestand hebben doen ontstaan, die, zooals Oxford zegt, noodzakelijk heeft gemaakt, dat alle gezichtspunten zijner persoonlijke be trekkingen tot de partij opnieuw werden over wogen. Hij verzekert, dat hij niets heeft terug te nemen van den brief, waarin hij de houding van Lloyd George gispte en dien hij schreef, kort nadat de staking was afgeloopen en her haalt, dat hij met veel teleurstelling en verras sing bevond, dat zijne openlijke verklaringen gedurende de staking werden bestreden van 28 't Is wel zult ge ons boord van eene zijde, welke hij onmogelijk kon negeeren, hetgeen gepaard ging met de weigering ten tijde der nationale crisis, hem in den Raad te ont moeten. Voorts zegt hij, dat hij niet kan en wil deel nemen op eenige directe of indirecte wijze aan de afdeelingsgeschillen. Hodges als lid geroyeerd. Uit Londen wordt bericht, dat het conflict tusschen Hodges en de Engelsche mijnwerkers er thans toe heeft geleid, dat Hodges geroyeerd is als lid van de mijnwerkërsbond van Warwicks hire. De vraag of hij nu nog langer secretaris kan blijven van de mijnwerkers internationale zal op de volgende bijeenkomst Van het bestuur dier internationale onderzocht worden. Hodges is nu lid van geen enkele der bonden waaruit de internationale is samengesteld. indien het slechts van mij afhangt, komen helpen. Dus tot morgen, aan de Investigator. Goed, kommandant. Ik zal er zijn. Ik dank u." Na gegroet te hebben, draaide de matroos op zijn hielen om en vertrok. Van zijn kant ging Sir Owen de stad in, waar nieuwe zorgen hem wacht te. Hij zette zich dadelijk aan den arbeid om de noodige werktuigen voor het vlotbrengen van de Sirius te verzamelen. Dank zij den steun van den admiraal en de edelmoedigheid, waarmede hij de bladen uit zijn cheque-boekje scheurde, kon. hij spoedig genoeg alles bijeenkrijgen, waar aan hij behoefte had. Niettegestaande dit ver liepen er toch nog acht dagen, voordat alles bij één was. Iedere maal als hij bij een instrumentmaker, een reeder of een fabrikant een werktuig vond, dat hij noodig had, dan 'kocht hij het eenvoudig, zonder iets op den prijs, dien men vroeg, af te dingen. Als het voorwerp in slechten staat was, dan stelde hij 't kwam er niet op aan op welke voorwaarden werklieden aan, die nacht en dag werkten om het te herstellen.Hij stelde zich BELGIE. De weeldebelasting. Volgens een bericht aan de „Tel.", uit Brussel bij Koninklijk besluit van 24 September 1.1. de weeldebelasting op velerlei artikelen aanvan kelijk verhoogd, terwijl zij thans ook zal worden geheven op artikelen, die tot dusver waren vrij geblcv-en. Bedoeld besluit treedt in werking op 15 October. De weeldebelasting bedraagt over het algemeen 6 Voor piano's, brandkasten, biljarten, foto-artilcelen, bloemen, is zij op 10 vastgesteld. Tot dusver waren alleen jachtwapens belast. 1 hans zal van alle wapens weeldebelasting wor den geheven. Zoodra de prijs van een artikel uit de bril- lenmakerij 50 francs te boven gaat, wordt het belast. Tapijtwerk, waarin wol of zijde wordt ge bruikt, worden met wol of zijde gelijkgesteld. DENEMARKEN. Bescherming der industrie. Uit Kopenhagen meldt men De Deensche minister voor Economische Zaken heeft in het Folketing een wetsontwerp ingediend betref fende de ondersteuning van de Deensche in dustrie. De regeering zal krachtens deze wet gemachtigd worden tot een aantal maatregelen, welke ten doel hebben aan de industrieën, welke het meest van de heerschende crisis te lijden hebben, leeningen te verstrekken. OOSTENRIJK. De staking van de ambtenaren. Uit Wenen meldt men, dat de onderhandelin gen tusschen de regeering en de ambtenaren worden voortgezet. De regeering heeft een loons- verhooging van 12 pCt. voorgesteld. De vertegen woordigers der organisaties hebben dit voorstel van de hand gewezen. GRIEKENLAND. Een koppige e x-m i n i s t e r. Uit Athene meldt men, dat admiraal Hadjiki- riakos, die minister van Marine in het.kabinet- Pangalos is geweest, geweigerdheei't voor den magistraat te verschijnen, die belast is met de ondervraging der oud-ministers van Pangalos over beweerde onwettige daden. Er is last gegeven den minister met geweld voor den magistraat te voeren. De leden van het kabinet-Pangalos, die, zoo als gemeld, geen deel mogen nemen aan de komende verkiezingen, hebben een protest ge publiceerd en verklaren, dat hun aanhangers op hen zullen stemmen, ondanks het verbod van generaal Kondilis. SPANJE. De gevolgen van den opstand der officieren. Uit Parijs bericht men, dat. uit Madrid worde gemeld, dat de regeering voornemens is het artilleriecorps te verminderen tot 1800 officieren en tot minder dan 1000 hoofd-officieren. Hier door wordt de begrooting aanzienlijk ontlast. Deze beslissing is tevens het gevolg van de jong ste rebellie, welke een geheele reorganisatie noodzakelijk maakte. De regeering heeft thans een concreet plan uitgewerkt, dat de minister van Oorlog heden den Koning zal voorleggen. ALLERLEI. Uit Parijs De „Matin" meldt, dat Abd-el- Krim op het eiland Reunion is aangekomen. Uit Moskou Een personentrein van Le ningrad naar PskoW is op 160 K. M. van Le ningrad gederailleerd. Zes personen werden gedood, vijftien gewond, waarvan zes ernstig. Uit Washington meldt men Door den seismograaf van de universiteit te Georgetown zijn drie aardbevingen geregistreerd, waarvan zich de basis op de Aleoeten-eilanden bij Alaska) moet bevinden. Uit Lemberg Bij Krasew is een trein door bewapende bandieten overvallen, die zich met ongeveer 200.000' zloty uit den postwagen uit de voeten maakten. Sta ien-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 15 October. De motie-Cramcr betreffende het niet verleenen van bij zonderen steun voor de Indische regeering of een harer organen aan eenige politieke partij wordt verworpen met 51 tegen 29 stemmen. Voor stemden soc.- en vrijz.-dem., benevens de heer Arts (R. K. Volkspartij). Het aan de orde ontwerp tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 (uit oefening tandprotese), werd z.h.st. aangenomen. Binnenland. Nederlandseh-Bclgisck verdrag. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer in zake het Nederland-Belgisch Verdrag heeft besloten nog enkele vragen te stellen aan den minister van Buitenlandsche Zaken. In sommige parlementaire kringen wordt aangenomen, dat het nog wel mogelijk zal zijn het Tractaat vóór de Staatsbegrooting te be handelen, doch uiteraard bestaat daaromtrent thans nog geen absolute zekerheid. De redevoeringen, welke a.s. Dinsdagavond in een openbare vergadering in Den Haag van het comité van actie tegen het verdrag zullen worden uitgesproken, Worden uitgezonden per radio. aldus in het bezit, 't zij door de medewerking van de Grieksche regeering, 't zij door zich tot de nijverheid te richten, van een vijftigtal metalen pontins (kisten) van verschillende vormen en afmetingen hij verzamelde een gansehen voor raad ankerboeien, palen, pompen, kilometers lange kettingen, volledige duikertoestellen. Ge durende acht dagen en acht nachten nam de kommandant van de Investigator nauwelijks eenige uren rust. De Fransche genie-officier, die hem behulpzaam was, was letterlijk op. Doch Sir Owen scheen uit staal gebouwd te zijn. Hij had, door een driedubbel loon toe te zeggen, alle beschikbare werklieden uit de Piraeus en Athene in dienst genomen. Alle pontons werden zoo zorgvuldig mogelijk bezocht, beproefd en onderzocht in al hun verbindingen. Terwijl de ketelmakers de twijfelachtige naden met klink nagels toesloegen en de te zvakke wanden ver sterkten terwijl de breeuwers hen teerden, om hun dichtheid te verhoogen, maakten de mon teurs er de halzen, voorzien van een schroef draad aan, bestemd om de moeren van de pomp buizen te ontvangen, alsmede de reusachtige haken, waaraan de kettingen konden worden vastgemaakt. Men ging op dezelfde wijze met de ankerboeien en de palen te werkL>oor middel van deze pontons en deze boeien hoopte Sir Owen inderdaas de Sirius weder vlot te maken. De werkzaamheden van het vlot brengen zijn van uiterst voorzichtigen aard er bestaan daar voor, om zoo te zeggen, geen algemeene regelen. R. K. Kimlervacantiekolonie. Woensdag had te Eginond aan Zee de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe kolonie der vereerd ging voor r.k. kindervacantiekolonies en hérstelingsoorden. In tegenwoordigheid van geestelijken, den burgemeester, den gemeen tesecretaris en de wethouders van Eginond aan Zee, besturen vari vacantiekolonies en ande e genoadigden sprak de voorzitter der vereeniging m Leesbe g, uit Alkmaa het openingswoo d waarin hij dank bracht aan.de regeering, het provinciaal bestuur van Noord-Holland en eenige besturen .voor- den ondervonden steun. 200 bij dood 20i> bij verlies van een deNHoll.AIgem.Verz. bank Schiedam De nieuwe kolonie, welker schutspatroon St. Josef is, zal plaats bieden aan 200 kinderen, 100 in het hoofdgebouw en 100 in twee zomer paviljoens. De wiaterverpleging zal alleen in het hoofdgebouw mogelijk zijn. De verpleging zal geschieden door de zuste s der congregatie van St. Jozef te Heerlen. De opening van de kolonie zal over een half jaar plaats hebben. De Rijksverzekeringsbank. Naar de „Delftsche Crt." meldt, is de vraag Amsterdam of Delft, onlangs in den minister raad behandeld. De minister van arbeid, de heer Slotemaker de Bruine, stelde voor, de Bank in de hoofdstad te laten. Alle andere ministers waren daartegen. Het debat dat hierna volgde vond, aldus het. blad, ten slotte dezen uitweg, dat de regeering aan curatoren der T. H. zal vragen, of naar de meening van dit college de mogelijkheid bestaat, dat in de toekomst het gebouw, waarop men voor de R. V. B. het oog heeft, misschien nog door de T. H. zelf zou kunnen worden gebruikt. Pfof. van Ginniken. De bekende taalgeleerde Prof. dr. Jac. van Ginniken, professor aan de R. K. Universiteit, is heden naar het R. K. Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, tot het ondergaan van een opera tie aan den blinden darm. Men vreest voor een begin van buikvliesontstcking. Vergadering It. K. Kamerclub. Naar het „Centr. verneemt, was het bericht, dat de Katholieke Kamerclub Vrijdagmorgen bijeenkwam ter bespreking van het Neder- landsch-Belgkcn tractaat, onjuist. Wel vergaderde de Kamérclub dien ochtend, maar het was de gewone wekelijksehe vergade ring, waarin de agenda der Kamer besproken werd. Gelijk| bekend, is dit tractaat nog niet op die agenda geplaatst. Uit de A. R.-Partij. In Den Haag is gisteren het centralen convent der Anti-revolutionaire Partij gehouden ter behandeling van het onderwerp medezeggen schap, waarbij het Tweede Kamerlid C. Smeenk optrad als leider. De heer H. Colijn opende de druk bezochte vergadering. De te gebruiken middelen wijzigen zich naar de verschillende gevallcr. Als het vaartuig gezonnen is op geringe diepte en voor de duikers gemakkelijk te bereiken is, kan men, indien hei ongeschonden is, het geheel sluiten en het dus zoo dicht mogelijk maken. Daarna pompt men het water er uit, dat er zich in bevindt en vervangt dit water door lucht. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat een aldus geledigd vaartuig van zelf weer aan de opper vlakte verschijnt. Als het vaartuig daarentegen op groot.e diepte ligt en men het hierboven genoemde middel niet bezigen kan, dan maakt men,gebruik van water dichte pontons men laat, indien het mogelijk is, door duikers kettingen onder de kiel van het vaartuig brengen. Daarna laat men de met water gevulde pontons zinken, na ze alvorens aan deze kettingen verbonden te hebben. Vervolgens pompt men het water uit deze pontons, die dan, om zoo te zeggen, evenzooveel blazen vormen rondom de romp van het gezonken vaartug. Men kan niet altijd kettingen onder het vaartuig door brengen dan baant men ze zoo stevig mogelijk aan de hechtste deelen van het vaar tuig vast. Daarbij vooral moeten de duikers al. hun moed en hun beroepshandigheid toonen. Het vraagstuk is inderdaad al moeielijk genoeg, als deze moedige lieden op gewone diepte wer ken. Het wordt nog moeilijker als zij, onder de drukking van de ontzaggelijke waterkolom, blootgesteld aan opeen hooping van bloed in liet De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in September, 4.070.400 meer opgebracht dan een jaar gele den. Van de vermeerdering kwam ƒ2.654.800 op rekening van de dividend- en tantièmebe lasting. Ssnert het begin des jaars is de opbrengst 24.327.800 grooter geweest waarvan ƒ12.402.200 aan de invoerrechten te danken was. Een erediet terugbetaald. Naar wij vernemen, zal het Fransche regee ring op 1 November a.s. door tusschenkomst van de Banque de Paris Des Pays-Bas te Amsterdam aan de Nederlandsche schatkist terugbetalen het op 6 December 1918 door den Nederlandschen Staat verstrekte erediet van 30.000.000 gulden, hetwelk 1 April 1927 opvor- uerbaar zou worden. hoofd, mot suizende ooren en hijgende borst, genoeg Koelbloedigheid moeten behouden, om den rechten weg tusschen de wrakstukken te bewaren, zich te bewegen in het midden van dingen, die alle weerstand bieden, en op te passen dat hum luchtbuis of hun seinkoord niet in het touwwerk verward raakt en de gunstigste plaatsen te kiezen, waar zij hun kettingen kun nen aanslaan en deze plaatsen sterkte genoeg bezitten om de optrekkende kracht te kunnen weerstaan. Do kwestie der duikers hield en dat was recht ook, Sir Owen en den ingenieur het meest bezig. De kommandant van de Investigator had zeven geoefende mannen tot zijn beschikking: een Grieksch zeeman, twee burgers van de Piraeus, een matroos van het jacht en drie Franschen, onder wie Yves Poulpiquet zich bevond, dien de admiraal, op zijn verzoek, te zijner beschik king had gesteld. Doch hoe groot ook hun ge woonte was om in de diepte te werken, kon hij toch niet zonder schrik denkon aan de geweldige drukking, welke deze werkelijke helpers zouden moeten verdragen. Ook oordeelde hij het heter, duikeruitrustingen te laten maken van een bij zonder model, die, volgens hem, in zekere mate de drukking van de waterkolom konden ver minderen en aldus zouden veroorloven, dat de zen onderzeeschen ontdokkers lucht werd toege- pompt, welke minder samengeperst was. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1