Een beroep op de kiezers. DAGBLAD WfS&R SCHIEDAM EN OMSTREKEN* WEEK-REVUE. 49ste Jaargang. Zaterdag 16 October 1926 No. 14685 Bureau i KOEMA R1 TA- Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèquc- en girodienst No. 81440. Advsrtsntilni 15 regels f 1.75, tika regel daarboven 85 ut, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingan 75 a per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20® £uim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N MGll.Algem.Veri. b&nk Scbiedan» TWEEDE BLAD. Vermoedelijk nog deze maand zal het Ned. Belgisch Verdrag in de Tweede Kamer in be handeling komen. Als ooit een ontwerp een minilieuse voorbereiding heeft ondergaan, is het wel dit ontwerp van wet tot ratificatie van het Ned. Belgisch Verdrag. De Kamercommissie heeft meer dan voldoende gelegenheid gehad om het zoo belangrijke onderwerp te hestudee- ren en ook buiten de Volksvertegenwoordi ging heeft het waarlijk niet aan voorlichting ontbroken. In persartikelen, in brochures, op vergaderingen zijn aan het publiek de ge volgen van hot Verdrag voorgehouden, maar of de publieke belangstelling ook inderdaad in die mate gewekt is, als bedoeld was, mag be twijfeld worden. De Hollander is vrij beschei den van aard, zonder op deze nationale deugd prat te gaan, mogen we ze toch releveeren. Onze Zuiderbroederen hebben nog al eens de eigenaardigheid om zicheen meening over alles en nog wat te permit te eren en desnoods hun onkunde over een betreffend ontwerp onder een vloed van woorden bectekken. De Hollander echter schaamt zich niet te erkennen, dat een be paalde zaak hem „hoven z'n pet gaat en het oordeelen laat hij dan graag aan meer bevoegden over, voor zoover 't tenminste geen partij zaak geldt, wart al heeft hij in zoo'n geval dan al geen oordeel, dan heeft zijn partij toch een meening voor hem. Het Ned--Belgisch Verdrag nu staat wel volstrcKt buiten alle partij-bemoeiingen. Hoe de stemming straks zal mogen uitvallen, naar alle waarschijnlijkheid zullen in alle fracties zoowel voor- als tegenstemmers gevonden wor den. Meer dan bij eenige andere stemming waarbij de politiek zoo'n groote rol speelt, zou dus de beslissing over het Verdrag een zui ver zakelijke en objectieve geheeten mogen worden, als het In de laatste dagen niet duidelijk was geworden, dat men van zekere zijde druk op de Kamerleden tracht uit te oefenen door de publike opinie tc bewerken en deze een veroor- deelend vonnis op te dringen over de Kamér leden, die vóór het ontwerp stemmen. We zeiden het reeds, hue de publieke meening feeds ge- ruimen tijd bewerkt is, nochthans zonder veel resultaat. De gemiddelde burger weet wel zoo ongeveer, waar het óver gaathij weet tc ver tellen, dat de Belgen een kanaal willen aanleg gen naar den Moerdijk, dat Rotterdam dan misschien meer concurrentie te vreezen krijgt en dat het een en ander ons mogelijk een hoop geld kost, maar in hoeverre dat alles politiek- noodzakeiijk is, of billijk, of nuttig, dat kan en wenscht hij over het algemeen niet te beoor- deelen en hij laat liet gaarne ter beslis sing aan de Volksvertegenwoordiging over. Nu wordt de „kiezer" in de laatste dagen echter geweldig bestookt met een kostbare ad vertentie-campagne in de groote dagbladen, die hem bewegen moet om zich tot tegenstan der van het Ned.-Belgisch Verdrag om te vor men. In principe kan niets tegen zulk een actie worden aangevoerdwel echter kan men er op wijzen, dat een paar suggestieve teekeningen en enkele waarschuwende uitroepen toch niet de juiste middelen zijn om aan de massa een objectief oordeel bij te brengen. Men zou wijders kunnen vragen, waarom die zeer kostbare reclame anoniem gevoerd wordt en welke par ticuliere beursen het zijn, waaruit het kapitaal voor deze actie geput wordt. Een strijd voor ■het algemeen belang behoeft niet anoniem ge voerd te worden en wsIkc particuliere belangen met een verwerping van het Verdrag gebaat zouden zijn, is wel interessant te weten. Beslist veroordeelenswaardig in de actie is echter, dat men de kiezers bewegen wil een on- geoorloofden druk op de afgevaardigden uit te oefenen. In elke advertentie, die tegen het Verdrag uitgaat, wordt steeds weer de vraag herhaald „Kiezers hoe stemt U w vertegen woordiger in de Tweede Kamer? Die woorden telkens herhaald vormen een immoreelen druk op de afgevaardigden, zijn bedoeld om zu te bewegen tot tegenstemmen uit kiezersvrees. We zijn niet bijzonder ongerust over de gevolgen en hebben in 't algemeen meer vertrouwen op* de karaktervastheid onzer Ka merleden, dan in bedoelde advertenties tot uiting komt. Maar op het verschijnsel w ij ze n, moeten we, en ook herhalen we de vraag, wie het zijn, die over zooveel geld en zulke afkeurenswaardige methodes wenschen te beschikken om tot het door hen gewenschte doel, de verwerping van het Verdrag, te ko men. Over het Verdrag zelve zullen we het niet meer hebben reeds eerder hebben we daarover een paar artikelen gepubliceerd en allen, die zich er voor interesseeren, hebben ruimschoots gelegenheid gehad zich een oordeel te vormen. De meeningen zijn en blijven zeer verdeeld. Van Nederland worden inderdaad, groote offers gevraagd, maar in hoeverre we door het brengen daarvan onze internationale positie versterken en misschien een moreele plicht vervullen, moeten we nu overlaten aan het inzicht onzer afgevaardigen, die van de regeering ongetwij feld genoegzame mededeelingen uit het politieke voorspel ontvangen hebben, om zich een oor deel le vormen, gegrond op 's lands belangen, Nederland's internationale verplichtingen. In dit geval minder dan ooit kunnen de volks vertegenwoordigers zich een mandaat der kie zers laten opdringen. Stad1-*- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Ongelukken Le land loopen vaak beter af, dan men verwachten zou, maar 't water is een mach tig element, Waartegen we maar weinig vermogen De drama's, die ons in dc afgeloopen week het meest aangrepen, speelden zich op zee af. Meer dere botters keerden niet naar huis terug en van de opvarenden werden slechts enkelen ge red. Katwijk, Marken en Vlaardingen hebben dezen keer het meest geleden de visschers- families zijn daar in rouw gedompeld. Het bestaan van den visscher is moeilijk en hun gezinnen zijn vaak groot de staat zorgt nog niet of zeer onvoldoende voor de nagelaten betrekkingen. Mocht daarom straks een beroep op het publiek gedaan worden, dan drage ieder naar vermogen bij, want de kerels verdienen het. Men kan trachten het aantal zeerampen te beperken door een nauwkeurig toezicht op de zeewaardigheid der schepen e.d., maar overigens staan we machteloos tegenover de grillen der natuur ondanks metereologische diensten en de draadlooze worden de zeevaarders nog vaak door stormen overvallen. Anders staat het op onze rivieren. Wanneer het Ontwerp-begrooting 1927. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer Uwen Raad aan te bieden de ontwerp-Gemeentebegrooting voor 1927. Ter vergemakkelijking van de vergelijking met het vorig jaar voegen wij weder een staat van de verschillen tusschen de beide begrootin- gen hierbij. Eveneens is daaraan weder toege voegd een vergelijking in vogelvlucht, waarin wij getracht hebben op zoo overzichtelijk moge lijke wijze een inzicht in de begrooting te geven. Bij raadpleging van deze gegevens zal U lij ken, dat rente en afschrijving hooger worden geraamd 8000.(men denke aan de Ivoe- marktbrug- en de verrekening van den grond van de nieuwe begraafplaats en aangrenzend plantsoen die in de begrooting '27 zijn op genomen) de verkiezingen dit jaar meer eischen 5.500.de kosten der bewaarscholen nog vermeerderen met 3000.de verbouwing der H.B.S. de gemeente voor rente zal kosten 7000.de uitkeering van het Grondbedrijf minder is geraamd 7000.de andere produc- verkeer daarop goed georganiseerd is en het toe zicht nauwlettend, dan behoefden er niet zoo veel ongelukken te gebeuren. Toch werden op de Maas bij Rotterdam in korten tijd twee sleep- booten overvaren en mét de bemanning naar de diepte gezonden deze week kwamen bij zoo'n ongeval vier menschen om het leven. Zulke rampen maken niet zooveel indruk als eenzelfde geval op zee, maar toch eischen onze rivieren heel wat meer offers dan de spreekwoor delijke woedende baren op onze kust. Rotter dam begint, wat dót betreft, een treurige repu tatie te krijgen. Aan de hand van officieele cijfers zullen we daarop nader terugkomen. „De een z'n dood is den ander z'n brood". De Engelsche mijnwerkersstaking, die nu al langer dan een half jaar voortduurt, heeft in meerdere streken van Europa voordeel gebracht ten koste natuurlijk van Engeland. Polen heeft er zelfs een aanmerkelijke stijging van de geld koers aan tc danken. In ons land profiteerden de havens en vooral de mijnindustrie, die het den laatsten tijd slecht gegaan was, zoodat loonsverlaging en werktijdverlenging werden ingevoerd. Het gaat zóó goed in Limburg dat er geen voorraden meer zijn en we dus in den komenden winter onze kolen wel duur zullen moeten betalen. Dat de mijnwerkers iets van de welvaart wilden mededeelen, is verklaarbaar. De verschillende bonden waren volkomen eens gezind in hun optreden en eischten herstel van Lieve bedrijven minder zullen uitkeeren 13.000.— desniettegenstaande een sluitende begrooting is verkregen, waardoor wij niet meer behoeven te beschikken over buitengewone middelen gelijk in 1926, toen op de begrooting werden gebracht aan reservés uit vroegere jaren 83.000.en uit het Fonds voor bijzondere doeleinden 5000.terwijl de post onvoorziene uitgaven met 24.000.werd verlaagd. Thans kan deze post door verhooging met 20.000.weder beter op peil worden gebracht. Dit is het gevolg, behalve van een meerder saldo van 18.500. van een verbetering in de omstandigheden, voornamelijk ten aanzien van de werkloosheid- De posten armenzorg en werkloosheid onder gingen een verbetering van Burgerlijk Arm bestuur 25.000.crisissteun 14.000. werkverschaffing 7500.schoolvoeding -en -kleeding 11.000; terwijl de kwestie van de kwade posten der Inkomstenbelasting, die in verband met de wijziging der voorschriften het vorig jaar een dreigend karakter aannam, van zeil' is opgelost het nadeel kwam automatisch ten laste van 1925, dat een voldoend saldo over liet en nadat de twee vorige jaren de groote bedragen van kwade posten van vroegere jaren ten laste van de winst der gronden van de water leiding werden afgeschreven, vertoont de in komstenbelasting weder een normaal, in de tegenwoordige omstandigheden niet onbevredi gend, beeld. De raming der opbrengst is hooger dan voor 1926 de uitkeering uit de winst der gronden van de waterleiding onder de raming voor dat jaar begrepen 18.000.De opcenten der dividend- en tantième-belasting kouden hooger worden geraamd ƒ8000.en de opbrengst der andere belastingen 7000.Ook het haven en loodsgeld kon, met uitschakeling van den buitengewonen toestand als gevolg van de En gelsche mijnwerkersstaking, zonder zijn normaal karakter aan te tasten, aanzienlijk hooger wor den geraamd 15.500.Op het Lager Ouder wijs werd een belangrijke besparing verkregen van 14.000.terwijl ook de Reinigingsdienst en de alge.meene onkosten van Gemeentewerken lager konden worden geraamd 9500. Het spreekt vanzelf, dat een en ander niet kon worden bereikt zonder dat zooveel mogelijk bezuiniging werd toegepast. Een rapport als gevolg van het door ons ingestelde onderzoek hopen wij Uwen Raad eerstdaags te kunnen aanbieden. In een afzonderlijk staatje worden de be sparingen door conversie van leeningen aan gegeven. Kon alzoo een zonder buitengewone middelen sluitende begrooting worden verkregen, wij moe ten er de aandacht op vestigen, dat de opbrengst van dc personeele belasting belangrijk nadeelig zal worden beïnvloed naar schatting 40.000.a 50.000.bij eventueele tot standkoming van de plannen tot wijziging van deze belasting. Inderdaad is het betreurenswaard, dat, waar het vorig jaar door de Troonrede de hoop werd gewekt, dat de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente zou worden herzien, wij in tegendeel nu weder in de vrees moeten ver- keeren, dat in de naaste toekomst de toestand nog weder slechter zal worden. Gelijk wij in een in het voorjaar naar aanleiding van de nieuwe belastingontwérpen tot de Kamer gericht adres aangaven, ware er alle reden, nu er bij het Rijk weder gelden vrijkomen, deze in den Gurigen werkdag op Zaterdag, eene ver mindering dus niet twee uur. Dreigde hier een oogenblik 'n crisis als in Engeland, dra bleek, dat de mijndirecties de voordeden van het huidige oogenblik niet wilden opofferen ten gun ste van een kracht-match en dat dus het dreigen de conflict wel door een overeenkomst zal worden afgewend. Buitenland. In Engeland blijven beide partijen in het mijn- conflict hardnekkig aan ingenomen standpunt vasthouden, zoodat het einde slechts verwacht kan worden uit een verloopen der staking, een proces, dat lang duren kan en bittere gevoelens zal opwekken. Aan het hooge risico van den mijnwerker en mitsdien zijn recht op een behoorlijk loon zijn we nog eens herinnerd door den mijnramp in Natal, waardoor 112 arbeiders in de ingewanden der aarde levend werden begraven. De gewezen Duitsche Keizer en zijn familie hebben eindelijk een accoord met Pruisen ge troffen over de „schadeloosstelling." Ze krijgen weer de beschikking over een ontzaglijk vermo gen en een kasteel wordt „ter beschikking" van den ex-keizer gehouden voor een eventueel ver blijf. De Keizer keert dus terug? vroeg ieder verstandig mensch. Maar neen, de Pruisische regeering verzekerde, dat daarvan geen sprake zou zijn. Waarom bedoelde beschikbaarstel- de eerste plaats te bestemmen om de verschillen de maatregelen voor en na in het nadeel der Gemeenten genomen alleen het niel voor zetten der nooduilkeering, de verslechtering der subsidieregeling voor de Gymnasia en het intrekken van het subsidie voor de krankzinni gen werd reeds in 1923 voor onze Gemeente berekend op 145.000.weder goed te ma ken. Wanneer men begtm met dit te herstellen, kon men daarna de financieels vérhouding onder het oog zien, waaromtrent van de Regeeriugs tafel trouwens een zeer pessimistisch geluid werd vernomen. Thans is te vreezen, dat, wan neer men de vrijkomende gelden voor andere doeleinden bestemt, later, wanneer men het over de wijziging der financieele verhouding eventueel eens zou kunnen worden, weder het vinden der daarvoor benoodigde gelden het strui kelblok zal blijken te zijn. Dit alles is zeer te betreuren, daar de alge- meene indruk dien men omtrent de Gemeente- begrootingen in den lande krijgt geen gunstige is en de Gemeentebelastingen de zware druk, althans voor de kleine en middelbare inkomens, blijven uitmaken. Wanneer wij de cijfers van onze begrooting nader beschouwen moet het ons treffen, dat de dienst nog opent met een hoog beginsaldo van 1925. Waar het 166.000.bedraagt, is het 18.500.-hooger dan dat van verleden jaar, dat reeds aanzienlijn was en (56.000.hooger dan van het jaar te voren, dat pl.m. 100.000 bedroeg, een bedrag, dat als meer normaal kan worden aangemerkt. Uit de specificatie van het saldo 1925, die op een der staten is aangegeven, kan blijken dat tot dit saldo, behalve een aan zienlijke teruggang in de exploitatiekosten van verschillende diensten 70600.— -hoofd zakelijk heeft medegewerkt de zeer verblijden de afname der kosten van de werkloosheid 101.000.dat wil dus zeggen besparingen en mindere lasten als gevolg van verbeterde omstandigheden, in verband ook met bezuini ging, wélke voordeden in het vervolg niet meer in zoo belangrijke mate zijn te verwachten. Tegenover het hooge saldo hebben wij er in een, der staten op gewezen, dat niet de volle nettowinst der productieve bedrijven op de begrooting is gebracht, doch dat, ter uitvoering van de desbetreffende verordening, daartegen over in mindering is gebracht een storting in de reserves van 44.000.Stelde men dit tegen over het saldo, dan was dit niet zoo hoog meer. Tegen het gebruikmaken van deze reserves, ook al viel daardoor deze compensatie van het hooge saldo weg, zouden wij evenwel geen be zwaar hebben, indien daardoor belastingver mindering kan worden verkregen. Wij hebben reeds herhaalde malen als onze meening uitge sproken, dat de netto-winst, die wordt gemaakt, nadat behoorlijk is afgeschreven, ten volle mag worden gebruikt- Wij hebben hier het oog op de winst die in 1927 zal worden gemaakt, niet op reserves die uit vorige jaren aanwezig zijn. Ook vroeger heb ben wij die steeds als buitengewone dekkings middelen beschouwd. Thans is als zoodanig aanwezig een bedrag van ƒ90.000.—. Konden wij het vorig jaar met gerustheid adviseéren ook van zoodanige reserves gebruin te maken met het oog op de bizondere omstandig heden, om de bcgrooting te kunnen sluitend ma ken, thans zou het niet meer gerechtvaardigd zijn, daarop beslag te leggen voor de gewone bcgrooting. Te .minder zou dit gewettigd zijn, ling dan in het compromis moest worden opgeno men is voor een niet-politiek verstand onmogelijk te snappen. Of Nederland van een eventueel vertrek van den ex-keizer weer moeilijkheden ondervinden zal Toen we den kroonprins hebben laten gaan, is ons dat érg kwalijk genomen dc gezan ten der geallieerde mogendheden hebben zelfs gezamenlijk geprotesteerd, omdat Wilhelm Jr. op de lijst der oorlogsmisdadigers stond. Dezer dagen nu heeft de gewezen Kroonprins in Milaan vertoefd, in een der geallieerde rijken dus, maar men heeft hem stilletjes laten komen en gaan. De Duitsche monarchisten ijveren soms wel eens wat onvoorzichtig voor dc verwezenlijking hunner idealen. De deelname van den zoon des Kroonprinsen aan de manoeuvres der Rijks- weer heeft den opperbevelhebber, generaal von Seeckt, tot aftreden gedwongen. Deze knappe organisator heeft de republiek gediend, omdat hij den tijd voor een herstel der monarchie nog niet gekomen achtte, maar overtuigd monar chist als hij was, zou hij te juister tijd zeker nuttig voor zulk herstel gewerkt hebben, als zijn geestverwanten hem in hun onbekookten ijver niet onmogelijk hadden gemaakt. De gemeenteraadsverkiezingen in België, die den socialisten veel verlies brachten, hebben nog eens herinnerd aan de ondankbare taak van hen, die regeeringsverantwoordelijkheid aan vaarden Der socialisten eerste les in België. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5