DAGBLAD VOOR S CMS EDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Eene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Woensdag 20 October 192G. No. 14688 Bureau K OjE M A|R-K T [4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. A b o nVe'm e n'.tVn per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Poslelièque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f lS bijjverlies van eiken anderen vinger. Advertentie^: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van den 15 October j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs aldaar, gedaan over eenkomstig art. 72 der L. O.-wet 1920, om mede werking te verleenen tot de aanschaffing van schoolbanken voor hare school voor gewoon lager onderwijs aan den Oostsingel, zulks tenge volge van de toeneming van het aantal leerlingen dier school. Ingevolge het bepaalde bij het 2e lid van art. 76 van voornoemde wet kan ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. STRAATNAMEN. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat ingevolge raadsbesluit van denlöen October 1926 het verlengde van de Burgemeester Knappertlaan en het verlengde van de West- frankelandschestraat eveneens zijn genoemd Burgemeester Knappertlaan en Westfrankelandsch est raat en dat voorts aan de straat loopende van het kruispunt Aleidastraat/Westirankelandschestraat naar de (verlengde) Burgemeester Knappertlaan de naam van Jan van Aven nesstraat is gege ven, terwijl de zijstraten van laatstgenoemde straat zijn genoemd Graaf Florisstraat en Dirk van Wassenaarstraat. Schiedam, 19 October 1926. Bultenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Naareen Oostelijk L o c a r n o-p act? 1 Uit Berlijn meldt men aan de „Tel." Uit Warschau wordt gemeld De Parijsclie corres pondent der „Kurjer Czerwony" seint, dat minister Stresemann aan de Franschc regeering een voorstel zou hebben gedaan, krachtens het welk Duitsehland zich accoord zou verklaren met het onderteekenen van een nieuw politiek Duitsch-Fransch-Poolsch-Gechisoh verdrag, naar het voorbeeld van het verdrag van Locarno. In dit nieuwe verdrag zou Duitsehland bereid zijn de grenzen met Polen en Ceehoslovakije te garan deeren, indien Frankrijk daartegenover zijn be zettingstroepen uit het Rijnland en het Saar- gebied zou terugtrekken. Dit voorstel zou dezer dagen door de Fran- sche regeering worden onderzocht. De corres pondent verzekert, dat aan de geloofwaardig heid van het bericht niet behoeft te worden ge twijfeld, daar het hem door het Fransche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken is verstrekt. D e 2 4-u u r s-t ij d op de sporen. Krachtens een besluit van de te Baden-Baden gehouden Europeesehe spoorwegconferentie zal met 1 Mei 1927 in het Europeesehe spoorweg verkeer (behalve in Engeland) de 24-uur-tij ds- aanduiding worden ingevoerd. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt aan de „Tel." gemeld De vermindering van het aantal werkende mijn werkers is het sterkste in Nottinghamshire, 31 Toen de brave jongen aan boord werd terug gehaald, liep hem het bloed uiL neus en ooren. „Ziet u, zeide hij tegen Sir Owen, dat komt, omdat ik in langen tijd niet tot op groote diepte hen afgedaald. Maar ik zal er spoedig weer aan gewennen. Een kwartier om te beginnen onder deze drukking is al een aardige uitkomst. Alleen zal ik evenwel niet alles kunnen doen mijn kameraden moeten zich oefenen. Als de vijf, die afgedaald zijn, er zich aan gewennen om mij slechts eenige minuten gezelschap te houden, geloof ik, dat wij zullen slagen, maar dat zal noodzaKelijk langer duien, dan wanneer wij met velen waren. Terwijl ik daarop wacht, Zal ik u mededeolen, wat ik heb kunnen opmer ken De Sirius staat bijna recht, met den voor steven omlaag, die in den bodem zit, wollce van slijkachtige natuur schijnt te wezen. Aan stuurboord is het vaartuig tot aan de opening ■Welke de Investigator gemaakt heeft, in den grond gezonken. Aan bakboord wordt de zijde tot groote hoogte bedekt door oen plooi van den bodem, die zich op deze plaats plotseling Verheft en die aldoor blijft stijgen in de richting Derbyshire en Lancashire, de districten waarop de campagne van de mijnwerkers-executieve zich speciaal heeft geconcentreerd. Deze vermindering komt niet onverwacht al is zij misschien belangrijker dan voorzien werd, daarbij ook rekening gehouden moet worden met het normale absenteisme van de mijnwer- ers op Maandag. In de drie Midland-districten Nottingham shire, Derbyshire en Leicestershire waar Vrijdag 83.100 aan den arbeid waren op een totaal van 131.000 zijn vanmorgen 11.550 man minder aan het werk gegaan en in Lancashire 6470 minder op een totaal aantal werkenden van 32.350 op Vrijdag j.l. en een normaal aantal van 114.000 mijnwerkers. Het aantal werkenden was vandaag 17.700 lager dan Vrijdag en is nu 219.190 man. De voorzitter der mijnwerkersfederatie, Her- bert Smith, heeft met zijn redevoeringen in zijn eigen district Yorkshire geen succes gehad. Circa negenhonderd man meer zijn daar aan het werk gegaan dan Vrijdag. De invloed van de beslissing den strijd te verscherpen is on miskenbaar al is hij nog niet groot. Een verdere daling van het aantal werkenden werd na Vrijdag algemeen verwacht, ten minste daar, waar Cook en andere leiders het woord zouden voeren. Van een gewijzigde houding der eigenaars is evenwel nog geen sprake. BELGIE. De verkiezingen. De verkiezingen hebben in België verrassende resultaten opgeleverd. De communisten hebben vooral met de socia listen den strijd aangebonden. Hoewel de socia listen in de groote steden zware verliezen hebben geleden, handhaven ze over 't algemeen toch hun positie. De liberalen kunnen zich verheugen over hun positie in Antwerpen en de Brusselsche voor- steden.Toch zijn ze niet zoo schitterend geslaapd als eerst vermoed werd. De katholieken hebben er het meest bij ge wonnen. De Fronters te Antwerpen in de eerste plaats, maar ook de Vlaamsch-nationalisten en de oud-strijders hebben „de" zware klappen gekregen. OOSTENRIJK. D r. S e i p e 1 kabinetsformateur. Een bericht uit Weencn meldtHet bestuur van de ChrMelijk-sociale partij beeft den vroege- ren bondskanselier dr. Seipel, opgedragen een Ka binet te vormen. Voorts heeft, het bestuur hem gevraagd met de meerderheidspartijen bespre kingen over de kabinetsformatie te voeren. Men verwacht nog heden de goedkeuring der andere partijen met de keuze van dr. Seipel. RUSLAND. Rusland wordt verzoenings gezind? Uit Londen meldt men De „Daily News" ver neemt uit Helsingfors van welingelichte zijde, dat de Russische regeering voorstellen voor bereidt, welke een algeheele loslating der agres sieve politiek en der propaganda in het buiten- laad, alsmede een schuldregeling op een voor alle partijen bevredigende basis zal omvatten. Men is te Moskou van oordeel, dat een confe rentie der belanghebbende mogendheden op neutraal gebied het beste middel zou zijn om tot eeu vergelijk te komen. Rusland zou eerbie diging van het grondgebied der betreffende mogendheden waarborgen en eerbiediging van zijn eigen gebied eischen. van het eiland Syrtos, waarmede hij waarschijn lijk is verbonden. Dat is alles, wat ik voor heden heb kunnen zien." ,,'t. Is voel, dappere kerel, antwoordde Sir Owen. Wees er zeker van, dat ik u niet zal ver geten. Wij zullen nu onmiddellijk aan den ar beid gaan." De beide stoomers gingen boven de Sirius voor anker liggen en achtereenvolgens begon men met de onderdompeling der pontons, die men reeds van te voren met water gevuld had. Deze bewerking geschiedde door middel van windassen, aan boord der stoomers opgesteld en die de kisten veroorloofden zachtjes naar de voor haar bestemde plaatsen af te dalen. Men begon met die, welke onmiddellijk op den bodem moesten liggen en welker onderdompe ling de medewerking der duikers niet behoef den. Gedurende dien tijd oefenden deze zich op den morgen van den derden dag kou Poul- piquet een half uur op de diepte van de Sirius verblijven. De twee mannen, die bij de eerste d ui King het wrak hadden kunnen bereiken, verdroegen een verblijf van acht of tien minu ten. Wat de vier anderen betreft, die moesten na een nieuwe proef werkeloos blijven en een van ben werd zelfs ernstig ziek. De ligging van het schip liet niet toe kettingen onder zijn kiel te leggen zij zouden op het oogenblik van de optrekkende kracht der leege Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat RuJand voornemens zou zijn, afstand te doen van zijn aanspraken op Bessarabië. NOORWEGEN. Het resultaat der volksstemming over het drankverbod. Uit Oslo wordt berichtTegen verwachting heeft de volksstemming in Noorwegen een meerderhefd tegen het drankverbod opgeleverd. Daar de handhaving ervan enorme bedragen aan de schatkist kostte, zal deze uitslag waar schijnlijk een nieuwe steun voor de kronenkoers beteekenen. JAPAN. Een groot Staatsleprozenhuis. De afgrijselijke ziekte, de melaatschheid, moge dan in de Westersche werelden volkomen uitgeroeid zijn, in het Oosten moet zij nog wel verschrikkelijke verwoestingen aanrichten. Zelfs in het zoozeer gemoderniseerde en vervvesterschte Japan. Zoo lezen we in een der Japansche bladen, dat het sanitair bureau van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, te Tokio, voor het ko mende financieele jaar- niet minder dan 1.200.000 yen H millioen) heeft moeten uittrekken, alleen al voor den bouw van 'n staats-leprozen- huis. Het bureau heeft hiertoe de instemming gekregen van den geheelen ministerraad en de bedoelde post komt er in het parlement stellig door. De autoriteiten schijnen voornemens, het leprozenhuis te bouwen op een eenzaam eiland, ten einde ontvluchting der geisoleerde patiënten onmogelijk te maken. i Ook voor de departementale leprozenhuizen vraagt het bureau verhoogde subsidies, welke dan voor het komende jaar 150a 280 duizend" yen per departement zouden bedragen. Een ernstige eruptie in Japan. Uit Tokio bericht men In het district lboeri op het eiland Kokkaido (Japan) heeft een vul- kaanuitbarsLing plaats gehad, waardoor Torna- komai en Horobetsu met een asch-laag van 15 c.M. zijn bedekt. Na de eruptie werden ver scheidene lichte aardbevingen waargenomen. Tot dusver wordt geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken. ALLERLEI. Uit Parijs Uit Beyroeth wordt aan de bladen gemeld Een bende onder bevel van Aboe Hassan, die de Turkse he grens beproefde over te steken, is door de mobiele bewakingstroepen aangevallen. Dertien leden der bende werden gedood en drie gevangengenomen. Uit Lissabon meldt men De Portugeesche bladen publiceeren de officieele arrestatie van den Hooge-Commissaris van Mozambique van Alvare Castre en diens gevangenzetting in het militaire hospitaal. Uit BerlijnUit Rome wordt aan de bladen gemeld, dat te Avellino, bij Napels, een auto met fascisten door een anderen auto werd ingehaald. De laatste passeerde den eersten auto zoo dicht, dat vijf fascisten, die op de treeplank stonden, werden doodgedrukt. StaSan-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 19 October. De belas tingontwer pen. Aan de orde zijn de belastingontwerpen: de wijziging van de Successiewet, de wet op de Per- kisten afgegleden zijn. Doch het geval was voor zien en de duikers waren van reusachtige oogen en sterke haken voorzien die zij overal vast maakten, waar het schip hecht genoeg schoen om te worden opgetrokken. Daarna verbonden zij door reusachtige kettingen deze oogen en haken aan de pontons, die zelf ook van gaten voorzien waren on hen te ontvangen. Langza merhand werd de Sirius door een kroon van kisten en ankerboeien voorzien. Die aan de hoogste deelen moisten gehecht worden, door windassen op de noodzakelijke diepte gebracht. Op een sein van de duikers hield men met de afdaling op en deze hechtten ze aan de zijden van de Sirius vast. Na acht dagen van onafgebroken arbeid, was dit gedeelte van het werk, dank zij de voorzorgen door Sir Owen genomen, en de volmaakte gereedschappen, welke hij bezat, afgeloopen. Nu bleef er nog over het water in de pontons door lucht te vervangen. Dit gedeelte van het werk baarde Sir Owen aanhoudende zorgen. De geleerde had natuurlijk van het eefste oogenblik af begrepen, dat meu zich niet kon bedienen van de gewouo pompen om kisten te ledigen, die een drukking van vijf atmosfeeren ondergingen. Hij had terugdrijvende pompen moeten gebruiken, doch dit was in de gegeven omstandigheden onmogelijk. Sir Owen had dan ook in overeenstemming met den ingenieur soneele belasting, de herziening van de wet op de Verdedigingsbelasting II en de Wegenbelasting. De heer Veraart (R. K.) juicht toe, dat de Verdedigingsbelasting II behouden blijft. Hij keurt af de verlaging van de personeele belasting en van de successiebelasting, welke verlaging niets te maken heeft met de moeilijke econo mische omstandigheden van ons land. gpr. kan aan die verlaging niet meewerken, ais geen compensatie gevonden wordt. De heer Oud (V. D.) constateert, dat onze financieele politiek van den laatsten lijd er op uit was, indirecte belastingen te verhoogen, om dan directe belastingen te kunnen verlagen. Deze minister volgt den lijn, door zijn voor ganger uitgestippeld. Vermindering van de in komsten van het leeningfonds acht spr. nietge- wenscht. Wanneer extra-inkomsten aan het fonds toevloeien, dient de c.isisschuld te worden verminderd. Spr. heeft bij den minister nog niet veel enthousiasme gezien voor zijn eigen plannen en wijst op het schuiven op den achtergrond van weeldeverteringsbelasting en hotclbelasting. De heer Vliegen (S. D.) betoogt, dat het overschot van het leeningfonds belangrijk groo- ter is dan het rapportv. Vuuren aangaf hij meent, dat het wel ƒ88 millioen bedraagt. En spr. ziet er geen bezwaar in, dat de staat die reserve houdt in den vorm van een rentelooze leening. Gebruikt men het voorvermelde af lossing van de crississchuld dan moet de staat nieuw bedrijfskapitaal leenen. Spr. is dan ook voor ver mindering der inkomsten van het leeningfonds, maar niet voor halveering van de verdedigingsbelasting II, die de heer Colijn in de Eerste Kamer de eenig principieel juiste crisisheffing noemde. Gelukkig komt het nu niet tot afschaffing. De heer Snoeck Henkemans (G. LI.) constateert dat de voorstellen van den minis ter een zeer belangrijke belastingverlaging voor de burgerij brengen, hij elkaar 42millioen Men zou denken, dat dit van alle zijden met zekere instemming zou zijn begroet door de Kamer. Maar het debat bewoog zich om deze vraag moet de ruimte van het budget worden aangewend om den druk op de bevolking te verlichten of om de uitgaven te verhoogen „Geen vermindering van druk," meenden de hee- ren Veraart, Oud en Vliegen. De heer Oud noemt den minister inconsequent. Dit is volkomen onjuist. Steeds heeft de minister op den voorgrond gesteld, ook vóór zijn optre den, dat de belastingen moesten worden ver laagd. in het belang der kapitaalvorming. De heer Kortcnhorst (R. K.) herinnert aan het belangrijke rapport van den Nijverheids raad over de noodzakelijkheid van belasting verlaging met het oog op de kapitaalvorming. Men schijnt nu echter te meenen, dat gestreefd mag worden naar verhooging der uitgaven. De meening schijnt ingang te hebben gevonden dat de tijd van versobering een eind heeft ge nomen en dat gestreefd moet worden naar ver korting van werktijd en verhooging van loonen. Dat is een misvatting. De gulden aan belasting geld besteed kan niet weer worden uitgegeven aan loon. De heer Van Vuuren (R. K.) kan zich ook met de verlaging der successiebelasting vercenigen. Die belasting is een belasting die kapitaal drinkt. Spreker verheugt zich over dit voorstel. Deze belasting komt in de eerste plaats voor verlaging in aanmerking. Zij heeft bij, uitstek demoraliseerend gewerkt en tot ont duiking aanleiding gegeven. Spreker had verre de voorkeur gegeven aan het voorstel-Colijn een stout plan beraamd, dat slagen kon, maar welks uitkomsten natuurlijk konden tegenvallen. De ketels van de Investigator, gebouwd onder het zorgvol oog van den bezitter zeiven, waren van zeldzamen kracht, ofschoon h&t vaartuig eveugoed zeilen als stoomen kon. Wij hebben reeds een voorbeeld van die kracht gezien, toen Sir Owen de koppen belasten liet, om bij het begin van den noodlottigen tocht in de nabij heid van de Sirius te kunnen blijven. Het was dus de zaak van deze omstandigheid partij te trekken, de stoom onder hooge drukking in de ondergedompelde kisten te leiden en er zich van te bedienen door de waterkolom goed schiks of kwaadschiks door een loosbuis naar boven to drijven. De te overwinnen weerstand was een drukking van 5 atmosfeeren, 't was dus, om den inhoud uit dë kisten te jagen vol doende, als men een hoogere drukking gebruik te. Nu bleef er nog over te weten, of de kisten zelve deze drukaing konden weerstaan. Maar Sir Owen haa hen inwendig door dwarshouten en uitwendig door ijzeren banden laten veisf erken bovendien was hun getal aanzienlijk hooger dan dat, hetwelk gevorderd wordt, om de wa terkolom te verplaatsen. De goede uitslag van het werk hing dus niet af van het onklaar wor den van eenige der pontons. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1