om de inkomstenbelasting te reorganiseeren dan aan het voorstel van dezen minister om de personeele belasting te verlagen. De bezwaren der gemeenten tegen het voorstel-Colijn wogen minder zwaar dan die tegen het thans inge diende voorstel. De minister ondervangt die bezwaren allerminst door de in het ontwerp aan gebrachte wijziging. Een andere grief is dat de minister deze verlaging heeft gemaakt tot een zuiver technische herziening. De Minister van Financiën, de heer de Geer, verzoekt om zijn rede morgen te mogen voortzetten. De vergadering wordt tot morgen verdaagd. Binnenland. Een moderne taal op de lagere school. Vroeger werd reeds medegedeeld, dat bij de regeering het voornemen bestaat den gemeen tebesturen de bevoegdheid te geven oin het onderwijs in een der moderne talen weder in het leerplan der lagere school op te nemen. Wij vernemen thans, dat het daartoe strek kende wetsontwerp tot. wijziging van de Lager- Onderwijswet zeer spoedig, wellicht reeds de volgende week, bij de Staten-Generaal zal wor den ingediend. De burgemeester van Leiden. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, zal tegen 1 Januari om ge zondheidsredenen ontslag nemen. De staking bij Heeniaf. Het dagelijksch bestuur van den Mctaalbond heeft in zijn vergadering van eergisteren ver worpen het tegenvoorstel van werkliedenzijde gedaan na verwerping (door de werklieden) van het voorstel, dat het resultaat was van de conferentie d.d. 8 dezer bij den bemiddelaar, den heer Engels. Roerkolen. Men schrijft uit Essen aan de „Frankf. Ztg." dat de bestellingen voorRoerkolen uit Nederland de laatste dager zeer in omvang zijn toegenomen. Men brengt dit in verband met de vrees, die den laatsten tijd in Nederland bestond, dat het tusschen de Nederlandsche mijnen en de arbeiders gerezen conflict op een staking zou uitloopen. Het Nedcrlandsch-Belgisch verdrag. De parlementaire medewerker van het De venter Dagblad schrijft De kans op aanneming van het verdrag met België is in den laatsten tijd gedaald. In meer dan een fractie is het aantal tegenstemmers grooter dan oorspronkelijk werd verwacht. Het is op het oogenblik, wat men noemt een dubbeltje op zijn kant. Intusschen worat het gerucht steeds sterker, dat men tegen een directe tegenwerping op ziet, ook onder hen, die niet voor het verdrag zullen stemmen. Daarom wordt op een middel gezonnenom die dadelijke verwerping te voor komen. Het schijnt niet onmogelijk, dat een motie zal worden aangenomen, als gevolg waarvan de verdere behandeling van het ont werp zal worden opgeschort. Men stelt zich b.v. een motie voor, die de regeering uiLnoodigt, over enkele gewcnschte wijzigingen alsnog met België te onderhandelen. Minister van Karnebeek zal stellig een der gelijke motie niet aanvaarden Maar men acht het zelfs niet onmogelijk, dat hij zal aftreden en opgevolgd worden door een minister, die wel zou willen pogen alsnog met België in on derhandeling te treden. Dit is een van de tij delijke oplossingen, die men zich denkt, om eventueele verwerping te voorkomen, doch ook andere moties zijn mogelijk. Het Ned.-Belgisch Verdrag. Gisteravond werd in de Twee Steden te den Haag een openbare vergadering gehouden, be legd door het Nationaal Comité van Actie tegen het Verdrag met België. De zaal was geheel gevuld en ook de ernaast gelegen zaal, waarvan de deuren waren open gezet, was vol belangstellenden. Als eerste spreker trad op prof. M. F. de Vries. Wij nemen hieruit de volgende uitspraken „Tegenover de vele nadeclen staat volgens spr. voor Nederland niet één voordeel." En„Als tijdelijke beheerders is het onze plicht deze ongeschonden aan het nageslacht over te dragen. Dit verdrag aanvaardende, zou volgens spreker onze volksvertegenwoordiging in de vervulling van dezen eersten plicht tekort schieten." Generaal Snijders zeide in zijn rede „Vooral tegenover België moeten wij de uiterste voor zichtigheid betrachten na de verregaande poging tot annexatie van Nederlandsch gebied en de ongehoorde eisc.hen der Belgische regeering t.o.v. de souvereiriiteit op de Westerschelde." Eindigende 3tclde spr. de volgende vraag „Is dit nu een proeve der Nederlandsche zelf- standigheidspolitiekwaar het verdrag ons be zwaart met onduldbare servituten, lasten en souvorciniteitsinbreuken, waaronder wij en ons nageslacht te eeuwigen dage gebukt zullen gaan Dan moeten wij deze soort van zelfstandigheids- politiek afwijzen." Prof. dr. E. Moresco is van meening, dat c,r geen enkele grond is om het verdrag aan te ne men. Als het verdrag wordt goedgekeurd, zal Nederland zijn plicht om orde en recht te hand haven niet meer kunnen vervullen. Ieder die h. t vraagstuk in zijn geheel overziet, zal tegen stemmen li' de tweede vergadering in de van Dijkzaal sprak ir. A. Mussert, die het verdrag een ver kapte subsidie aan Antwerpen noemde en in strijd met onze nationale waardigheid omdat het bepalingen bevat, welke men aan een over wonnen vijand oplegt, maar niet aan een vriend. Kapt. Huberts zeide o.m., dat dit verdrag onzen rechten prijs geeft of ze op losse schroe- losse schroeven stelt en een dergelijk verdrag nimmer kan worden aanvaard. Prof. Colenbrander, als laatste spreker, con stateerde, dat dit tractaat ons is opgedrongen Op dit verdrag past maar .één antwoord, één geluid, waarop de natie wacht, een krachtig „Neen Tweede Kamer. De belastin g-o ntwerpen. Aan de orde waren nu de volgende belasting- ontwerpen 1. Wijziging der Successiewet; 2. wijziging van de wet op de Personeele be lasting 1896, van de provinciale weten van de Gemeentewet, wijziging van de artikelen 33 en 35 der leeningweg 1914, waarvan de gewijzig de tekst is bekend gemaakt bij K. B. van 6 Augustus 1920Herziening der verdedigings belasting 11 3, heffen van een belasting entref- fen van verdere vooi zieningen tenbehoeve dan openbare verkeerswegen te land. R. K. Werkliedenbond in Nederland. Op Maandag j.l. vergaderde he^ bestuur van het Verbond. Besproken werd de wenschelijkheida iD Engeland een onderzoek te gaan instellen naai' de verhoudingen aldaar op verschillend gebied b van eene nationale betooging in 1927. c van meer actie vanwege den R. K. Vredesbond d van overleg met de R. K. Fractie der 2e Ka nier inzake de onbewaakte overwegen De ver gadering nam met belangstelling Kennis van een waardeerend schrijven van Z. Ern.kardinaal van Rossum naar aalleiding van de toezending van het eerste jaarboek van het Verbond. Nu blijkens een schrijven van voorzitter en secretaris der R. K. Staatspartij de partijraad niet. zal worden gemengd in verkiezingsaange legenheden, nu dus als vaststaand mag worden aangenomen, dat het Verbond niet zal worden gemengd in politiek in «ngeren zin, de veelzij dige samenstelling van het stemgerechtigd deel van den partijraad bekend is, werd besloten met handhaving van eigen opvatting nopens de organisatie der Staatspartij de Verbondsver gadering voor te stellen tot het aanwijzen van zes adviseerende vertegenwoordigers in den partijraad over te gaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „R. K. Middenstandsvereen. „De Hanze." Gisteravond werd in de katholieke kring etn algemeene vergadering gehouden door de „Han- ze". Na opening en voorlezing der notulen werd direct overgegaan tot punt 3 van de agenda, n.l. zen lezing door den heer F. Lechner over de geschiedenis en het ontstaan van Schiedam. In gewonen verteltrant behandelde spr. op gezellige, zelfs eenigszins geestige wijze dit voor Schiedammers zoo interessant onderwerp. Als oorsprongsdatum van onze stad kunnen we het jaartal van de regeeringsaanvaarding van Willem II nemen, dus pl.m. 1235. De naam Schie dam, wordt afgeleid van „dam door de Schie", terwijl Schie weer afkomstig is van het werk woord „schieten" in de beteekenis van een sloot schieten. Vervolgens besprak spr. de stichting, bouw en aanleg van de voornaamste gebouwen, stadsdee- len, grachten en havens enz. Oorspronkelijk was volgens de heer Lechner vrachtvaart bet hoofd middel van bestaan, na het midden van de 17e eeuw werden hier distilleerderijen gevestigd, waarin aanvankelijk in hoofdzaak Brabanders°en andere vreemdelingen werkten. Daar de vracht vaarders voornamelijk in het Hoofd woonden en de werklieden in de distilleerderijen ook in een aparte buurt, ontstonden er 2 afzonderlijke stadtypen. Na den 80-jarigen oorlog kwam er een in zinking wegens de mindere koopkracht, maar in de 2de helft der 18e eeuw had Schiedam haar rijksten tijd, haar grootste bloei. Uit die periode stammen veel groote gebouwen, o.a. de Schut sluis, Weeshuis, Gasthuis, Proveniershuis enz., terwijl toen ook veel aardige, typisch oud-Hol- iandschc trapgevelhuisjes en statige heeren huizen gebouwd werden. Jammer dat nog maar zoo weinig antieke gevels zijn overgebleven. Na de tachtiger jaren gingen de distilleerde rijen weer hard achteruit. Spr. eindigde met een beroep op zijn gehoor, om de liefde voor Schie dam aan te wakkeren en de schimpscheuten van vreemdelingen te weerleggen, door ze te wijzen op het vele moois wat Schiedam nog biedt. Hierna dankte de voorzitter den redenaar en werd overgegaan tot het Verslag van de Centrale Vergadering te Goes, waarna de voorz. het Bis schoppelijk verslag voorlas, uit de „Maasbode" van Zaterdag 1.1., over de Zondagsviering van verplichte feestdagen, waarop hij voorstelde om een voorbeeld te geven en op allerheiligen te sluiten. Verschillende Hanze-leden konden hier niet mee accoord gaan, waardoor zich een levendig debat ontwikkelde. De heer v. Dorp doet nu een tusschen voorstel, n.l. om bij Wijze van proef des namiddags te sluiten, maar ook hier wordt niet mee accoord gegaan en het slot van het liedje is, dat het debat wordt gesloten en de voorzitter voorstelt om voor de Zondagsviering van ver plichte feestdagen propaganda te maken. De heer Janse stelde nog voor om in overleg met de eerw. Broeders een cursus voor afgestu deerden van het Mulo onderwijs te geven, waar op de voorzitter beloofde, dat het bestuur hier over met broeder overste zou spreken. Vervol gens maande de voorzitter de leden aan het tri- dium in de kerk van den H. Johannes den Doo- per op 21 en 22 Oct. bij te wonen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. St. Liduina Naaischool. De leerares van de St. Liduina-naaischool verzoekt ons het Volgende te willen melden Deze week kunnen zich nog meisjes aanmelden voor de avondcursus, waar les gegeven wordt in teekenen en knippen. Deze cursus zal begin November aanvangen. Dames, die wenschen deel te nemen aan een knipcursus kunnen bij voldoende deelname een geheel aparte avond krijgen, waar ze zeer gemakkelijk, volgens vlugge methode alle voorkomende kleedingstukken leeren knippen. De cursus coupeuse-lcerares kan alleen 's avonds gevolgd worden door vergevor derden. Ouders, die hun kinderen goed en gron dig het knippen en naaien willen laten leeren, moeten ze de dagschool laten volgen. Daar wordt onderricht gegeven in het teekenen, knippen, naaien en verstelnaaien. De lesuren zijn van 2-6 uur. Daar kunnen ook eerst beginnenden op geleid worden tot costumiére, coupeuse, leerares. Opbrengst eolleetc. De op Zaterdag en Maandag gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis, afd. Schiedam, heeft 460.opgebracht. De St. Crt. no. 201 bevat de sta tuten van de N. V. Administratie- en Exploitatie maatschappij van roerende en onroerende zaken „Berkel" te Schiedam. Morgen, 21 Oct., zal de heer A. v. d. Berg, distillateursknecht bij de fa. A. Houtman, aan de W. Frankel. laan, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij genoemde firma. Het zal den heer v. d. Berg niet aan belangstelling ontbreken. Maandagmiddag werd der poli- tie kennis gegeven, dat er op den Rotterdam- schen Dijk een man naast zijn rijwiel lag. Het bleek, dat 's mans ij wiel in elkander was ge zakt, waardoor hij tegen de straat was gevallen en »ich nogal had bezeerd. Naaar den politie post Broersvest gebracht zijnde is zijn verwonde rechterhand door een genesheer verbonden. De man is genaamd J. P., van E.,wonende Snoelkstraat 2 te Rotterdam. G. J. de S., opzichter in dienst der gemeente, deed gisteren bij de politie aan gifte, dat op de Vellevest een zeildoeken tent, eigendom van het electriciteitsbedrijf, was aangereden door een met paard bespannen voertuig, waardoor een gat in het zeil ontstond De schade werd op pl.m. 10 geschat. Gisteren zijn de meisjes S. en M., uit Vlaardingen naar de politie dier gemeente overgebracht, terzake de door haar ter plaatse gepleegde diefstallen van gouden ringen. De chauffeur J. C. K. reed gister- morgen toen hij uit de Dwaisstraat de Haga- straat inreed tcgon een boom, omdat hij zijn stuur kwijt raakte. De boom werd eenigszins ontveld. De auto werd zoodanig beschadigd, dat verder rijden onmogelijk was. Het vekikel is door een andere auto weggesleept. UIT ROTTERDAM. Recht en Orde. Eergisteravond vergaderde de R.K. Kicsver- eeniging „Recht en Orde" ter behandeling van de agenda van de a.s. Pa.rtijraadvergadering en de voor die vergadering ingediende voorstellen en amendementen. Bij bespreking van het voorstel-ITelder inzake de schrapping van art. 123 van het Indisch Regeerings Reglement ontspon zich eenige dis cussie. Aanneming werd verdedigd door den heer Ih. Bart. Anderzijds werd de mogelijkheid geopperd dat op deze de doorvoering van d algemeene christelijke politiek onmogelijk zou kunnen worden. Nadat door den voorzitter was geadviseerd om d n afgevaardigde voor den Partijraad vrij mandaat te geven in verband met. het referaat, dat dr. Moller op deze vergadering over deze aangelegenh id zal houden, werd aldus besloten. Lijn 2. Naar wij vernemen zal lijn 2, welke op 1 September j.l. tijdelijk opgeheven is, met ingang van Zaterdag 23 dezer weer in dienst gesteld worden. Gelijk bekend is zal op deze lijn in een tien minuten dienst gereden worden, van het Centraal-station naar Charlois (Vlaskade)via Hillesluis. Tegelijkertijd zal Zaterdag lijn 9 (Wilhel- minakadeVlaskade) opgeheven worden. Gemeenteraad. Vergadering van 15 Oet. 1926. Vervolg Agenda. 5. Voorstel van B. en W. tot instelling van een afzonderlijk Georganiseerd Overleg voor ambtenaren en in verband hiermede voorstel tot vaststelling van verordeningen regelende de wijze, waarop door het gemeentebestuur metde Vakvereenigingen van ambtenaren en werk lieden overleg wordt gepleegd. De heer Dinkelaar (S.D.A.P.) sprekende namens de fractie, verklaart, dat hij geen voor stander is van dit voorstel. Spr. voorziet een nog grootere verdeeldheid in de organisaties van het gemeentepersoneel. Op grond daarvan zal hij tegenstemmen. De heer Noordennen (A. R.) vraagt wat de bedoeling is van een uitspraak in, bet begeleidend schrijven, waarin gesproken wordt van een vertegenwoordiging van een bepaalden groep in het georganiseerd overLg, die vreemd zou staan tegenover de Schiedamsche aangelegen heden. Weth. B o d d e s (A. R.) antwoordt hieiop, dat de vertegenwoordiger uit de gemeente moet zijn en niet, zcoals wel gebeurt, een lid van het hoofdbestuur of anderszins, die, hoewel mogelijk, toch niet ten allen tijde van de bijzonderheden van een bepaalde geinccnle op de hoogte is, wordt gezonden. Wel kan de vertegenwoordiger zich laten bijstaan door een dergelijke deskun digen raadsman. De heer Swartjes (R. K.) constateert, dat door instelling van een afzonderlijk georganiseerd overleg de belangen van de beambten niet vol doende zullen worden behartigd en op den achter grond zullen geraken. Hij zal daarom, evenals de heer Steens (R. K.) tegenstemmen. De heer K a v e 1 a a r s (R. K.) maakt cenige opmerkingen betreffende reglementaire aange legenheden. Eenige leemten in het reglement zullen moeten worden aangevuld. Weth. B o d d e s (A. R.) zegt, dat het toch moeilijk is de belangen van ambtenaren en het overige gemeentepersoneel door een en de zelfde organisatie te doen behartigen. Terwijl heel eenvoudig, aan de hand van het bezoldiging® besIuiL en daarnaast de loontabellen met de ver ordeningen, is vast te stellen bij welke groep de belanghebbenden moeten worden ingedeeld. Na nog eenige opmerkingen wordt het voor stel in stemming gebracht en verworpen met 139 stemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw tarief en voorwaarden voor de levering van gas der gasfabriek van de gemeente Schiedam uitsluitend voor industrieele doelein den. De heer v. d. Most (A. R.) merkt op, dat het toch wel goed moet gaan aan de gasfabriek, gezien de toename van gasverbruik van 23000 M3., hetwelk hoofdzakelijk het gevolg is van meerdere aansluitingen van particulieren. Caa o acht spr., nu het tarief voor industrie-gas zbo aanzienlijk wordt verlaagd, een reductie van b.v. 1 c. per M3. voor particulieren, niet meer dan billijk. De heer B r o u n t s (R. K.) dringt eveneens aan op verlaging van particulieren. Weth. v. V e 1 z e n (R. K.) zegt lver een eventueelé prijsverlaging voor het licht-kookga® besprekingen toe. Spr. acht, uit de verklaringen van den heer v. d. Most nog niet bewezen, dat het aan de gas fabriek zoo voor den wind gaat, daar er toch geen verband is tusschen den industrie-prijs van 6 cent en een eventueele verlaging van den gas- prijs voor de particulieren. De vaststelling der gasprijzen houdt n.l. niet uitsluitend verband met productiekosten, maar ook wel degelijk met de winstramingen, bij de begrooting voor de techn. bedrijven vastgesteld. Een vermeer dering van industrieel verbruik zal de productie kosten aanmerkelijk doen verminderen, eerst dan zal aan verlaging voor particulieren kunnen worden gedacht. 'Hierna wordt het voorstel aangenomen. 6bis. Voorstel van B. en W. om het raads besluit van 16 Juli 1926, waarbij het voorschot op de vergoedingen bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet, werd vastgesteld, ten aanzien van de vereeniging voor gereformeerd schoolonder wijs zoodanig te herzien, dat, in plaats van een aftrek voor schoolgeld van 6000, een aftrek wordt toegepast van f 4000, zulks in verband met de inning van het schoolgeld van gemeen tewege, aangevangen 1 September j.l. 6ter. Voorstel van B. en W. om overeen komstig art 72 der L.O.-wet medewerking te verleenen voor de aanschaffing van 12 nieuwe schoolbanken voor de school voor G. L. O. aan den Oostsingel no. 9 van de vereeniging tot be vordering van christelijk onderwijs te Schiedam. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. 7. Voorstel van B. en W. om aan het ver lengde van de West-Frankelandsche straat en van de Burgemeester Knappertlaan dezelfde namen en om aan een drietal daartusschen gelegen de namen van Jan van Avennesstraat, Graaf Florisstraat en Dirk van Wassenaarstraat te geven. Hiertoe wordt besloten. 8. Schrijven van B. en W. waarbij ter goed keuring wordt aangeboden de jaarlijksche lijst van aan te brengen wijzigingen in de straatbe planting. Kennisgeving. 9. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot het hakken van de daarvoor in aanmerking komende beplanting in het Volks park en tot het onderhandsch verkoopen van het afkomend materiaal. Deze machtiging wordt verleend. 9bisVan Burgemeester en Wethou ders voor stel om te besluiten tot wijziging van het raads besluit van 24 September 1926 tot verkoop aan het Weeshuis der Hervormden van het terrein van het voormalige Stads-Ziekenhuis in dien zin, dat ook de toegang van den Langen Achter weg, naar genoemd terrein in den verkoop is begrepen en tot het aanbrengen van enkele re dactie-wij zigingen Lliertoe wordt besloten. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. Herlaar P. Vink en J. Tieleman, eigenaren van de woningen aan de Oosterstraat 26,28 en 30, van een achter hun woning gelegen strook grond ter diepte van 2 en ter breedte van 10 Meter, tegen een prijs van 5 per M2. De Raad besluit tot verkoop. lObis. Voorstel van B. en W. om te be sluiten tot uitgifte in erfpacht aan de vereeni ging „Volkshuisvesting" van den voor den bouw van 46 woningen ingenomen grond aan de Villastraat en van Swindenstraat. lOter. Voorstel van B. en W. tot afbraak

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2