van het pand aan de Groenelaan, genaamd Phoenix" wegens bouwvalligheid. Tot een en ander wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W. om te besluiten le. tót overdracht aan de gemeente van den tot het Grondbedrijf behoorenden en voor den aanlag van de nieuwe begraafplaats in gebruik genomen grond in Klein Babberspolder 2e. tot het verleenen van credieten op Hoofd stuk VI, 1 (Openbare Werken) ten behoeve van een wandelplaatsen in plantsoenen tot een bedrag van 67.680 en op Hoofdstuk VI, §3 (Algemeene Begraafplaats) ten behoeve van de begraafplaats in Klein Babberspolder tot een bedrag van 265.820. Tot een en ander wordt besloten. 12, Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de commissie voor admini stratie en beheer over het stedelijk museum waarin wordt verzocht ten einde het stedelijk museum ook in zijn tegenwoordige lokalen een verzorgde en wetenschappelijke huisvesting te waarborgen, de jaarlijksche bijdragen tot 600 te verhoogen. De voorzitter zegt, dat de betreffende commissie alle waarborgen biedt, dat als de noodige middelen worden toegestaan de belangen van het museum op voortreffelijke wijze zullen Worden behartigd. b. Voorstel van B. en W. tot wij'ziging van de gemeente begrooting, dienst 1926. Model D 500. Hiertoe wordt besloten. Gemengd Nieuws. Ontploffing. Dinsdagochtend is er op de rijwielfabriek van den heer J. Cortus te Scherpenzeel een ernstig ongeluk gebeurd. De moffelinrichting scheen niet goed te werken en de knecht haalde toen den patroon erbij. In de moffelkamer aangekomen, die met, gas gestookt wordt, wilde men de branders weer ontsteken. Waarschijnlijk had in den tijd dat de knecht den patroon riep, de kraan openge staan er volgde een geweldige slag, die ver in den omtrek was te hooren. Het gebouwtje werd totaal vernield. Van de dichtbijstaande kerk werden pannen en de ruiten weggerukt. De knecht was levensgevaarlijk gewond hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. De heer Cortus self heeft ernstige hoofd- en armwonden gekre gen en is tot den namiddag buiten kennis ge weest. Telegrammen. ONDERHOUD TUSSCHEN MUSSOLINI EN BRIAND. ROME, 20 Oct. (draadloos) In politieke krin gen verluidt, dat binnenkort een onderhoud zal plaats hebben tusschen Mussolini en Briand. Mussolini ontving gister den Italiaansche am bassadeur uit Frankrijk, die uit Parijs alhier ia aangekomen. Verder verluidt, dat binnen niet te langeD tijd een onderhoud tusschen Mussolini en Stresemann zal plaats hebben. EMIR FEISAL TE PARIJS, PARIJS, 20 Oct. (draadloos): Emir Feisal ts alhier aangekomen. DE LOTUSKWESTIE. PARIJS, 20 Oct, (draadloos) De „Echo <Je Paris meldt uit Genève, dat tusschen Frankrijk en Turkije een overeenkomst is gesloten inzake de Lotus-kwestie, waarbij Frankrijk afziet van een schadeloosstelling. HET VRIJHANDELS-MANIFEST. PARIJS, 20 Oct. (draadloos) De ochtend bladen bespreken het heden gepubliceerde vrij handelsmanifest. De „Petit Parisien" ziet in het ^anTfest geen crediet op het verdrag van Ver sailles, doch uitsluitend een economische uiteen- Zetting. De „Echo de Paris" acht het manifest een manoeuvre tegen de vredesverdragen en is et verwonderd over, dat de Engelsche bankiers e.ö de successie-staten de tolgrenzen verwerpen, terwijl de economische eenheid van de vroegere Donau-monarchie door mannen als Montagi Nor man is verijdeld. VEEL SNEEUW. BERLIJN, 20 Oct. (draadloos) Volgers berichten uit Koningsbergen is in Pruisen veel sneeuw gevallen. Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 19 Oct. 20 Oct. Bonden12.12»/, 12.121/, °wlija - 59.52 -59.521/, Parijs-7 30 - 7.39 V, België7 05 - 7.091/, Zwitserland-48 29 - 48.26V, £»erika 2.4918/!, - 2.50 Weeaen -35.30 - 35.30 Copenhagen- 66.50 - 36.50 Stockholm- 66.851/, -66 65 °8lo-61.15 - 61 571/s Madrid-38.021/, -38.— Mllaan10.58 - 10.67 Boekbesprekingen. Opvoeding van zenuwachtige kinderen. In de 20e aflevering van het tijdschrift voor B- K. Ouders en opvoeders (uitg. Nederl. bekhuis, Tilburg) wordt in 't laatste stuk over "Opvoeding van zenuwachtige kinderen" ge broken over de kracht van 't zelfvertrouwen ler kinderen. Ze moeten nu en dan 'ns voelen, at ze iets kunnen. Nu en dan moeten ze eens geprezen worden, verstandig en niet te veel. 'Jlskastijdingen zij zenuwpatiënten zijn uit ei* booze. Als ze geslagen worden, dan zal an leven niets anders zijn dan een aaneen- ckakeling van prikkelende angsten. Een waar- c luwing is goed als ze niet te overdreven is en niet voortdurend wordt herhaald, 't Kind moet ook geprezen worden als 't alleen maar zijn plicht doet. Dat is iets groots, blijvend zijn plicht doen. God beloont toch 'n leven van plicht met den hemel. Lofprijzingen moet men in zijn op voedkundige vermaningen dikwijls invlechten, maar met mate en tact. Zoo kan een zenuwach tig kind ook zijn goede eigenschappen toonen. Bij de fouten van zoo'n kind moet men ook een verstandig optimisme blijven bewaren. Maar dat is geen onnoozele toegevendheid, die niets ziet of alles verge jft. De zeer urgente questia der meisjesopvoeding wordt in 't laatste stuk met volle kennis van zaken eens flink aange pakt. Er openbaart zich bij veel moderne meis jes meer en meer een streven op jongens te gelijken Veel oorzaken hebben hiertoe mee gewerkt, maar vooral toch de groote vergissing der coëducatie. De zeer gewone type van de nonchelant mannelijk doende feminist met bloote armen etc. schijnt onze straten te vullen, om in 't gemoed van de jongens de moeilijk bedwongen gloed van hun jonge drift te doen opvlammen door de prikkel van die verlokking. Wat er noodig is in de moderne meisjesopvoe ding zijn oude idealen en oude Waarheden. Men moet terug naar de levensroeping der Vrouw, om van daar uit haar opvoeding vast te stellen en te regelen. „Wie ben ik Als er één Nederlandsche firma is, die de be- teekenis kent en de kunst verstaat van de re clame, dan is het de firma Jurgens, fabrikanten van de Lotus-margarine. De Lotus-prijsvraag „Wie ben ik vraagt thans weer de belang stelling in het geheele land. Alle bruikbare ge legenheden voor reclamedoeleinden zijn benut deze prijsvraag, waasaan 20.000.aar prijzen zijn verbonden, bekend te maken. De teekenaar van al deze reclame-objecten weet door pakkende illustratie en mooie kleuren combinaties de aandacht van het publiek te trekken. Immers er zal in Nederland momenteel wel niemand zijn, die niets weet van de Lotus-prijs- oraag hieraan kan door iedereen worden: deel genomen. De voorwaarden en bijzonderheden zijn op de reclamebiljetten, alsook in het. extra nummer van het Lotus-tijdschrift vermeld. Wij twijfelen geen oogenblik aan bet welslagen van deze grootsch opgezette reclame-campagne. Shcll-kalender. De Bataafsche Import-Mij. van „Koninklijke- Shell"-producten te 's-Gravenhage beeft een reclame-kalender uitgegeven, loopende van Sep tember 1926 tot Sept. 1927. Het schild heeft een groot formaat en is op zwaar karton gedrukt, Het stelt een leeuw voor, staande op z'n achter pooten en met de voorpooten steunend op een Shell-bus. 't Geheel geeft een eenvoudige en stemmige indruk, absoluut geen schrille, bom bastische kleuren-combinatie. Het kalender- blok wordt afgewisseld met aardige schetsjes. Deze eerste kalender, waarop waarschijnlijk wel een lange serie zal volgen, maakte een pret- tigen indruk. Kerknieuws. Mgr. van Schaik. Mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Seminarie te Culemborg is uit voorzorg voor zien van de laatste H. H. Saciamenten. Wetenschappelijk Nieuws. Herdenking van Carolus Clusius. Door de Vereeniging voor Geschiedenis der Genees-Natuur en Wiskunde is gisteren te Leiden herdacht het 400 ste geboortejaar van den eminenten geleerde Carolus Clusius Charles de L'Ecluse. Allereerst werd 'smiddags door den voorzit ter der Vereeniging dr. j. C. Lint een krans gehecht aan het Epithahium in de Pieters kerk. Om drie uur had een vergadering plaats in het groot-auditorium der Academie. Hier werd door dr. F. W. T. Hunger een gedachtenis rede gehouden, waaraan wij het volgende ont- leenen. Behalve, dat hij zich goed bekend heeft ge maakt op plantkundig gebied, hebben zijn ver diensten voor de praktijk zoowel op tuinbouw kundig als op landbouwkundig gebied, vruchten gedragën. Voor den tuinbouw hebben die voor namelijk bestaan in de talrijke sierplanten, welke hij van elders zelf invoerde of van ande ren toegestuurd kreeg en die hij vervolgens door ruiling en schenking zooveel mogelijk hielp verspreiden Van hem persoonlijk is de grootste aanmoe diging uitgegaan om zijn landgenooten den lust tot het houden van tuinen en het kweeken van planten bij te brengen, waardoor zijn leven een gloerietijd werd in de geschiedenis van dén tuin bouw in de Nederlanden. Want niet voor niets werd hem cioor Maria de Brimeu de eeretitel toegekend van „le père de tous les beaux jardins de ce pays." En vooral- voor de bloembollen was Clusius een vraagbaak van Europa en deze cultuur, die tot heden een roem is voor ons land, heeft ongetwijfeld in Carolus Clusius zijn 16-eeuwschen bevorderaar te zien. In niet minder mate heeft hij de gansche Europeesche landbouw aan zich verplicht, want, ofschoon tot op den huidigen dag nog niet onbetwistbaar zeker is uitgemaakt, wie de ei genlijke invoerder is van den aardappel in Europa, een eer die veel eer ten onrechte aan Francis Drake wordt toegeschreven, zoo is buiten eiken twijfel Clusius's verdienste de grootste propagandist voor zijn cultuur te zijn geweest. Na deze plechtige bijeenkomst had in de Lakenhal door den burgemeester de opening plaats der tentoonstelling van Clusiania. Onderwijs. De toestand van prof. v. Ginneken. Gistermiddag heeft „de Tijd" zich telefo nisch op de hoogte gesteld van den toestand van prof. van Ginneken te Nijmegen. Naar men mededeelde, heeft de patiënt, die akn blinde darmontstekkng, gepaard met partieele buik- vliesontsteking lijdt, een onrustigen nacht door gebracht. Evenwel is de toestand niet verer gerd. De dokter is tevreden, maar blijft de toe stand voor de eerstvolgende dagen ernstig achten. Rechtzaken. De Officier van Justitie in liooger beroep. De Officier van Justitie heeft gisteren hooger beroep aangetcekend tegen het vonnis der Rechtbank te Maastricht, waarbij ArieWakker wegens doodslag op Vrouw Borghans te Spek- holzerheide, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 15 jaar. De eisch was levenslang. Kunst en Letteren. H. Padberg. In het ziekenhuis te Oudenbosch is 45 jaar oud Pater H. Padberg S. J. overleden, van wiens belangwekkende letterkundige studies in hoek en tijdschrift wij in deze rubriek meer malen melding hebben gemaakt. ROMEINSCHE KRONIEK. Rome, 11 October '26. In het land van de eeuwige sneeuw. Brand in de sneeuw velden. Wie zou gelooven, dat in de uitgestreste landen der Eeuwige sneeuw in Alasna oox nog geweldige branden nonden plaats vinden, waar bij gansche wouden in vlammen opgingen En toch is het zoo. Elxen zomer ontstaan dan hier, dan daar een brand, die niet slechts op zich zelf een geweldige schade aanricht aan de hosschen en aldus de levensvoorwaarden hier te lande nog moeilijxer maant, doch ook vaak de nederzettin gen der inboorlingen en missionarissen met den ondergang bedreigt. Zulk een bosch- of steppenbrand heeft iets bijzonder angstwekkends. Meestal wordt de brand door de geweldige stormen, die hier plegen 'te woeden, in den kortsten tijd over ongelooflijk uitgebreide vlakten uitgebreid en biedt dan van de verte gezien een helschen aanblik. Vaak ontstaan deze branden door de onvoorzichtig heid der reizigers, die zich ergens in het woud het eten of een kop thee klaarmaken en de over blijfsels van het vuur niet met de noodige zorg vuldigheid uitdooven. Voor eenige jaren bemerkte de episkopale missionaris in Tanana in een bijtend kouden nacht, dat zijn nederzetting door vuur omgeven was en in minder dan een uur was van zijn kapel, zijn huis en bezittingen niets meer over dan een hoop rookende asch. Het vorige jaar brandde het bisschoppelijk hoofdkwartier in Fort Yukon tot den grond tce af, waarbij uiterst waardevolle handschriften een prooi der vlammen werden. Tegelijk werden de groote bergwerken der goud velden voor meerdere millioenen dollars bescha digd. Stormt het dan is het geheel uitgesloten het vuur op eenigerlei wijze weerstand te bieden. De katholieke missie van St. Michaël werd tot heden nog steeds voor brand behoed. Noch- thans had zij eenmaal een beduidend verlies te boeken. Dat was in Juin van het vorige jaar in Akularak. Gedurende vele jaren werd aan deze missie-nederzetting niet gearbeid. Met groote moeite was er langzamerhand een grooter huis voor de paters en een kléin schooltje voor dertig knapen, verder nog een grooter gebouw voor de Ursulinnen-zusters met hun internaat voor 50 meisjes en temidden daarvan een klein kerkje ontstaan. Een ware oase temidden van een eindelooze eh troostelooze woestijn in de nabij heid van de Beringzee. Het grootste deel van het jaar is hier alles met ijs en sneeuwbedekt, ij zig koude winden gieren van de zee over de vlakten heen. Rondom liggen de hutten der arme indianen, die in de Missiegebouwen ten tijde van nood en gevaar een zeker toevluchtsoord -^jnden. Op een goeden dag kwam plotseling het vuur. Het kwam op een stormwind aangesneld. Reeds scheen alles verloren. In den hoogsten nood riep men de „Kleine Theresia" van hulp en ziet, de wind veranderde plotseling van rich ting. Het huis der zusters was in vlammen op gegaan, maar de kerk en het huis der paters bleef ongedeerd. -Het was waarlijk een harde slag. De arbeid van 35 moeitevolle jaren scheen voor het grootste deel vernietigd. De oude pater Treca, nu een zieke 72-jarige man, en Moeder Laurentia, de Overste der Ursulinnen sinds het begin der nederzetting, zagen hun levenswerk voor een goed deel in puin veranderd. Toch kon men altijd nog van geluk spreken. De meisjes werden voorloopig in de Kerk ondergebracht, terwijl de keuken der paters heden nog altijd alle bewoners dér missie van voedsel voorziet. Men had nog twee zomermaanden voor zich en zoo kon door een ijverige vischvangst voor den komenden winter gezorgd worden. Tal rijke missiegaven uit Amerika maalden den wederopbouw van tenminste een deel der af gebrande gebouwen weer mogelijk. De „Kleine Theresia" werd nu feestelijk tot beschermhei lige der Missie gekozen. Hoe reist men i n A 1 a s- ka? De vooruitgang der techniek. Ook de techniek maakt in dit verschrikkelijke land hare vorderingen. Op de groote Yukon- rivier vindt men heden haast geen indianen meer die hun booten, gelijk vroeger, met roei spanen bedienden. Overal ziet men kleine sehe- pen met benzinemotoren. Het eerste wat de indiaan doet is al zijn geld opsparen om een motorboot te koopen. Toch zijn daarmee de groote verkeersmoei lijkheden nog lang niet uit den 'weg geruimd. Daarover kan de oude missionaris, Pater Luc- ehesi meepraten Hij zou voor kort in de groot ste haast van Holy Gross onder aan de Yukon- naar Pelgrim Springs aan de Beringzee reizen. De kleine postboot is met pestweren, kisten en paketten overbeladen. Noch van kooken, noch van slapen kon in de kabinen sprake zijn, men zit op de zakken en kisten en is aan den wind, de koude en den regen dag en nacht blootgesteld. Van de monding der Yukon tot aan het eiland St. Michael gaat het in een nog ellendiger vaartuig verder. Een groot geluk dat men juist op het oogenblik toen er een groote storm ontstoifd het lange kanaal voor St. Michael nog bereikte, waar men een beschut ting vond. In elk geval slechts een zeer twijfelachtige beschutting want in den dichten nevel wordt het schip door de golven van den eenen wal op den anderen geslingerd en dreigt elk oogen blik in stukken te gaan. Het volgende stuk in de Beringzee van St. Michael tot Nome is een zeer gevaarlijke weg en ongeveer 200 Engelsche mijlen lang. Men moest zich daadwerkelijk ook daar ditmaal voor een orkaan beschutten in de golf van Golovin en daar vijf gagen op beter weer wachten. Daarbij raakte de proviand en het drinkwater op en moest men vasten oin de rest der levensmiddelen nog over de volgen de dagen te kunnen verdeelen. Onder de grootste moeilijkheden bereikte men tenslotte de stad Nome, waar men zich opnieuw van het noodige kon voorzien. Er waren tot Pelgrim Springs nog 80 Engelsche mijlen over het vaste land af te leggen. Deze landreis was echter in geen enkel opzicht gemakkelijker en veiliger dan de zeereis. Men voer in een hondenslee en volgde het spoor van een afgedankte bergwerk-spoor weg, in den stortenden regen zonder ook maar ergens een onderdak te vinden, twee en een halven dag lang. Tenslotte moest de goede pater (het zij opgemerkt dat hij 70 jaar telde) nog zeven Engelsche mijlen door het moeras en door de lagunen, waarbij de reiziger vaak tot aan het midden in het ijswater te waden had. Ein delijk na 19 dagen bereikte de missionaris de plaats zijner bestemming. Een ander, Pater Rossi, vertelt, hoé hij een maal een nog gevaarlijker wijze van reizen kie zen moest, toen hij van den boven Yukon naar Nulato wou teruggaan. Eerst roeide hij lustig de rivier af, toen de vorst onvoorzien vroeger inviel en zestig mijlen boven Nulato de geheele rivier begon dicht te vriezen. Wat te doen Geweldige ijsblokken maakten het varen met de boot onmogelijk. Wat te doen Op een vlieg machine wachten Dat kon een maand duren 1 Neen, riep de missionaris, wij zullen ons anders behelpen. Wij zullen ons door het ijs zslf naar beneden laten varen, daar behoeven we geen cent voor te betalen. Hij koos zich een geweldig ijsblok uit, daar bracht hij ook de kano op, de slede en het overige reistuig en zelfs nog een klein kacheltje, hout en levensmiddelen.Vervol gens nam hij met de honden zelf daarop plaats en nu ging het langzaam stroomaf, waarbij slechts acht moest worden gegeven dat de overige ijsblokken rechts en links steeds op een behoorlijke afstand van zijn vlot moesten wor den gehouden. Het kwam er dus op aan dag en nacht werkzaam te zijn, Men moest heen en weer schutteren, de kano en het overige nu snel op deze dan op de andere zijde van het ijsblok brengen, opdat het evenwicht bewaard of weder hersteld wordt. Niet zelden moest men een ander ijsblok kiezen,wanneer het tot dan gebruik te naar den oever gedreven werd, waar de schot sen zich zonder meer tot gruizels slaan. Ten slotte bereikte men, zij het onder voortdurend levensgevaar, zonder ongelukken het doel van de reis. I. K. P. R. Burgerlijke Stand. Geboren: Oct. 18. Jacobus, z.v. J. de Ron de en S. Kooimans, Wattstr. Petrus Antonius. z.v. N. G. Philippa en M. F. Geerlings, Strijen- schestr. Cornelia, d.v. J. D. Osterholt en M. J, Groenhorst, Ged. Baansloot. Overleden: Oct. 17. C. de Kok, oud 60 j Kortlandstr. Scheepvaart. Hoog watei te Hoek van Holland. 20 Oct. v.m. 1.01 H.m. 1.30. 21 Oct. v.m. 1.45 n.m. 2 12. 22 Oct. v.m. 2.27, n.ra. 2.48. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Eaagwatei 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 19 Oct. Aangekomen s.s. Emi- lie Maersk, ledig van Londen om hier te repa- reeren in de Wiltonhaven. Eng. zeesleepboot Hullman, van Hull. s.s. Rondane, van Rouaan s.s. Standard, van Sharpness en 2 Eng. stoom trawlers om hier kolen te bunkeren in de Wilhel- minahaven. Handelsberichten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 20 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 20 Oct. Men noteert voer Spiritus f 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelmgvereeniging". Heden f 2.20 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3