Ruwe Huid PÜROL sssms )ÖÜI5 DOBBELMANN 589.018. Ook het accijns op het gedistilleerd maakte ditmaal een gunstiger figuur, aangezien dit middel 3.96 millioen opleverde tegen 3.79 millioen in September van het vorig jaar. Waar schijnlijk dat de clandestiene bereiding en het smokkelen van alcohol over de grenzen, hetgeen langen tijd van schrikbarenden invloed is ge weest, meer doeltreffende vervolging ondervindt. Het zout vorderde van 171.118 tot 181.878, terwijl het accijns op tabak ruim 4 ton meer opbracht, 1.98 millioen tegen 1.55 millioen in September van het vorig jaar. Het accijns op bier en het geslacht maakte een uitzondering. Het eerste middel bracht 1.16 millioen op tegen 1.33 millioen in September van het vorig jaar of bijna 2 ton minder, hetgeen, ondanks de verhoo- ging van het recht, wel een tegenvaller is. De bronnen, welke met het zakenleven ver band houden, leverden gunstige resultaten op. De zegelrechten n.l. brachten bijna 2£ ton meer op 2.34 millioen tegen 2.10 millioen m September 1925. Uit de ïegistratierechtcn kwam ruim 2£ ton meer binnen n.l. 1.97 milli oen tegen 1.71 millioen in September van fl o,VCrl Jaar" De invoerrechten brachten 4.i 3 millioen op tegen 4.71 millioen in Sep tember 1925. lot dusverre heeft het verhoogde tarief tot het resultaat gehad dat dit middel 43.02 millioen opbracht tegen 30.62 millioen in de eerste negen maanden van 1925. De loods gelden brachten 438.499 op tegen 319.454 in totaal der eerste negen maanden 3.55 mil lioen tegen 2.96 millioen in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De successierechten traden met een voordee- lig verschil van bijna 5 ton naar voren 3.91 millioen opbrengende tegen 3.44 millioen in September 1925. Het stasistiekrecht vorderde van 348.014 tot 358.926. De belasting op gouden en zilveren voorwerpen bleef bij verle den jaar achter en bracht 79.886 op tegen 90.335. De inkomsten ten bate van het leeningfonds 1914 bedroegen 8.12 millioen waarvan 1.5 millioen komt op de verdedigingsbelasting II, 1.63 millioen op de inkomstenbelasting en 1.3 millioen op de dividend- en tantièmebe lasting. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De maandelijksehe recollectie. Men verzoekt ons, belanghebbenden er op attent te maken, dat de maandelijksehe recol lectie voor de parochianen van de Nieuwe Haven morgenavond 8 uur zal plaats hebben. Het Hanze-triduum. Wij herinneren nogmaals aan het triduum, uitgaande van de Hanze, afd. Schiedam, dat hedenavond te half negen aanvangt in de kerk aan de L. Haven. Zooals bekend, zal het triduum geleid worden door den welbekenden pater B. Proest O.P. Lezing. De heer J. Tielens, kunstschilder te Rotter dam, zal op Zaterdag 6 Nov. a.s. des namiddags 2£ uur, in de studiezaal der gem. bibliotheek, een lezing houden over ,,Het sprookje van de groene slang en de schoone lelie", van Goethe. C. G. van R. uit Rotterdam, deed gisterenmiddag bij de politie aangifte, dat hij en zijn vrouw waren aangereden door een wielrijder, terwijl zij op de Lange Haven liepen. Zij bekwamen geen noemenswaard letsel. De wielrijder verklaarde, dat die personen op zijn herhaald bellen niet uitweken, waarop de aanrijding volgde. Daar van R. den aanrijder voor „kaffer schold, kon hij nog een pak slaag krijgen, wat de vrouw voorkwam door tusschen de in slechten luim zijnde mannen plaats te nemen. De vrouw liep echter nog een duw op. B. van de Noordvest heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling op hem gepleegd door zekeren A. M., die B. met opzet zou hebben aangereden terwijl hij met zijn rijwiel deze op de Noordvest Jiep. B. be zeerde den heup, zoodat hij niet tot werken in staat was. Politieonderzoek wordt inge steld. Te 7 uur waren gisteravond on geveer 10 jongens bezig krijgertje te spelen op het hoofdplein. De 12-jarige D. Hoogstad, wonende Lekstraat 86, liep door het daar aan wezige plansoenlje en botste al spelende tegen het prikkeldraad, met het gevolg, dat hij eenige scheurwonden en schrammen aan beide fceenen opliep. De jongen kon nog tot het kantoor van den Havendienst loopen, alwaar de wonde door Dr. v. d. Berg werden verbonden. Hij is vervol gens per rijwielbrancard door de politie naar de ouderlijke woning overgebracht. Bij Kon. beslui t_ van 18 October is tijdelijk benoemd tot" leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar W. J. C. de Heer, te Overschie. UIT BOTTERDAM, De Nippon Yusen Kaisha. Van de agenten, N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, werd de voor de haven van Rotterdam belangrijke mededee- ling ontvangen, dat de Nippon Yusen Kaisha besloten heeft, in het vervolg ook al haar mail schepen naar Rotterdam te zenden om te lossen te beginnen met het stoomschip Haruna Maru' dat op 11 dezer van Yokohama is vertrokken'. De iepziekte. De iepziekte vraagt onder de boomen in onze stad nog 3teeds slachtoffers. Het laatste jaar zijn er weer een 1500-tal iepen moeten worden opge ruimd, die, grootendeels tengevolge van de ziek te, waren doodgegaan. Op de 18,000 iepen langs de straten zijn, sedert de iepzickte is opgetreden, er 8000 aan de epidemie ten offer gevallen, d.i. bijna 45 pet. Ook in de plantsoenen en parken komt de iepziekte voor, maar in veel mindere mate. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met 3279 6 Doos 30, Tube 80 ct. Gemengd Nieuws. 1 ien dagen in nood. Het gistermorgen door de sleepboot „Volharing" binnengebrach te schip te Terschelling is de Deensche stoom- treiler „Gladys". Het vaartuig had in den storm van 9 October ter hoogte van Doggersbank zware averij be komen. Het roer en de luiken waren totaal weggeslagen, waardoor het sc.hip half vol water kwam te staan. Van 10 October af had het met de noodvlag in top rondgedreven. Lr waren vele schepen gepasseerd, waarvan sommige, en daarbij op korten afstand, de „Gladys", naar de meening der bemanning wel opmerkten, doch niemand kwam tehulp. Het schip is nu naar Delfzijl gesleept. De equi page is totaal uitgeput. De ontploffing in de rijwielfa- b r i e k. De vermoedelijke oorzaak van de eergistermorgen plaats gehad hebbende ont ploffing in de moffelafdeeling der rijwielfabriek van den heer J. A. Cortus, te Scherpenzeel, is een lekkage in de gasleiding. De inrichting was gelegen achter de fabriek en geheel uit steen opgetrokken. Na de ontploffing was het gebouwtje als van den grond weggevaagd. De heer Cortus en zijn knecht lagen geheel onder puin bedolven. De toestand van den knecht, die er 't ergste aan toe was, is' nog levensgevaarlijk. D ij k b r e u k. Bij Markelo is de dijk der Bolsbeek doorgebroken. Vele landerijen zijn overstroomd. Groote modelboerderij afge- b r o n d. Gistermiddag is een ernstige brand uitgebroken op de modelboerderij „Johanna" onder de gemeente Arnhem. De brand ontstond in het achterste van de reeks gebouwen achter de groote boerderij en wel in de groote loods met dakpannen. Deze was geheel gevuld met samengeperst hooi en stroo, terwijl er bovendien een aantal zakken kunstmest in was opgeslagen. In het voorste gedeelte was een aantal rijtuigen en paarden gestald Bij de loods stonden eenige arbeiderswonin gen, welke in allerijl werden ontruimd doch het vuur koos zijn weg in tegenovergestelde richting, zoodat voor uitbreiding aan deze ziide niet gevreesd behoefde te worden. Wel moesten uit een m de nabijheid staande loods pakken samengeperst hooi en stroo worden verwijderd, daar deze door de snel verspreidende vonken gevaar liepen. In tusschen was een geweldige vuurzee ont staan, die hoog oplaaide en tot ver in den om trek zichtbaar was. 1 oen ruim een half uur water was gegeven bleek plotseling, dat het reservoir, waaruit men water putte leeg was, zoodat de vlammen weldra met vernieuwde kracht oplaaiden. De brandweer kon dus verder vrijwel niets uitlichten, slechts om het kwartier kon twee a drie minuten met twee slangen water worden gegeven. De brand duurde gisteravond nog steeds voort en zal vermoedelijk eerst hedennacht ge- bluscht kunnen worden. Gevaar voor uitbreieing is echter geweken. De loods en inhoud zijn op beurspolis verze kerd. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Omtrent, de oorzaak tastte men aan vankelijk in het duister. De Arnhemsche politie trol' echter in de nabijheid een vierjarig jon getje, kind van een der arbeiders aan, dat een doosje lucifers en een pijpekop in zijn zak had. a lang vragen bekende het knaapje, dat hij met z'jn broertje, die nog geen hoofd grooter is, in het hooi was gaan spelen en dat hij de lucifers eens geprobeerd had. Toen het een maal brandde zetten beiden het op een loopen. Ja, ik heb het gedaan, maar ik zal het nooit weer doen, zeide hij. Geheime stoker ij. Gisteren is onder de gemeente Zwammerdam een geheime je neverstokerij ontdekt bij een boerderij. De boer had medewerking van iemand uit Alphen aan den Rijn. Dreigbrieven! Vele ingezetenen van Ve.seroord vonden den laatsten tijd in hun brie venbus dreigbrieven van een eigenaardige soort. Ze waren geschreven met roode inkt en hielden de waarschuwing in, dat de bewoners spoedig hun huis moesten verlaten, daar er een roover- bende op komst was, die het in brand zou steken. De epistels waren versierd met doodshoofden, sabels, bloed en vuur en wolken. Deze dreigbrieven werden 's avonds bezorgd. Dinsdagavond heeft de politie eens goed opge let, om te zien, of zij den dreigbriefschrijver ook kon vatten. En de politie betrapte hem op heeteidaad, toen hij weer zijn brieven in de bussen deponeerde. Het was een 12-jarige knaap, in wiens brein deze filmfantasiën waren opgekomen. Na de gebruikelijke ernstige ver- 3274 106 hem de landeüjSce werk zaamheden krachtig en frisch verrichten. BZK geeft levenslust en een opgeruimd humeur. De stevigheid in den mond maakt dat BZK het voor- deeligste in het gebruik is. I ROTTERDAM. -Xs-ii WORDT VERVOLGD. Uw Zenuwen komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 3280 5 maning heeft de politie hem aan zijn ouders teruggebracht. Een ongelukkig toeval. Gister morgen ongeveer 10 uur is bij de Eysink-fabrie- ken aan *de Nijverheidstraat te Haarlem een ongeluk gebeurd. De terreinen dezer fabriek grenzen aan de speelplaats van een openbare lageie school. In het. speelkwartier waren eenige werklieden der firma Eysink bezig bezig, ijzer werk schoon te branden De schoolkinderen keken nieuwsgierig toe over het hek, dat de afscheiding vormt tusschen speelplaats en fa brieksterrein Door bet omwerpen van een bus met petroleum laaiden de vlammen opeens hoog op, waardoor zeven. Idndercn aan gelaat en handen brandwonden kregen. Het onder wij- zend personeel en de grootste kinderen tracht ten direct de vlammen te blusscben, en spoedig waren de dokters Van den Hoeven en Aghina ter plaatse. Ook de hoofdinspecteur van politie, de heer Seeuwen, was behulpzaam bij het aan leggen van verbanden. De getroffen kinderen zijn per auto naar huis gebracht. Auto versplinterd. Eergisteravond is een personenauto van de weduwe B. uit Venlo, waarin vier personen zaten, bij Echt door de neergelaten afsluitboomen van 'den spoor weg gereden. Op de rails bleef de auto staan, tevergeefs trachtte men nog hem verder te rijden. De auto werd daarop gegrepen door een uit Roermond-komenden sneltrein en ge heel versplinterd. De inzittenden hadden zich tijdig kunnen redden. De blok wachter, die het ongeluk zag aan komen, had het signaal nog op onveilig ge zet, doch toen was de trein reeds gepasseerd Naar wij vernemen is de chauffeur van den bewusten auto verblind geworden, doordat aan de andere zijde van den overweg ook een auto stond, welke zijn lichten niet geblindeerd had. Met vitriool geworpen. In een logement in de Stokstraat te Maastricht, waar beiden verblijf hielden, heeft zekere L. zijn vrouw met vitriool geworpen. De vrouw is met brandwonden over het geheele lichaam naar het gesticht Galvariënberg overgebracht. Een belangrijk heerschap. Te Roosendaal is aangehouden J. A. E., zich noe mende infermiere 'Jhopital, litterator, regee- rings-gedelegeerde tot het bestrijden van den typhus, enz. als verdacht van oplichting. Hij is vandaag voor den officier van justitie te Breda geleid. In een onbewaakt oogenblik... In een onbewaakt oogenblik dronk eergister het 5-jarig kindje van vrouw F., te Kerkrade een voor de wasch gereedgemaakte oplossing van klaverzout. De kleine werd onmiddellijk per auto Aar het hospitaal vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Ongeluk op een Nederlandsche sleepboot. Uit Gent (België) wordt ge meld, dat aan boord van de Nederlandsche sleepboot „Friso" Maandag bij het herstellen van den motor een ontploffing plaats had. Dc 27-jarige Albert van der Veen werd terstond gedood. Zijn broer werd het rechteroog uitge slagen. De werktuigkundige Wendels werd ge vaarlijk in den huik gewond, terwijl de arbeider an Daalen doodelijke verwondingen opliep. Het lijk van Van der Veen, die te Huissen woon achtig is, zal naar Nederland worden vervoerd. Schipper in het net. De schipper van den te eisen binnengekomen stoomtreiler „Pelikaan IJm. 192, is op wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt. Toen het. schip op de Noordzee visschende was, werd de schipper door een stortzee overboord geslagen. Het was stormweer en de bemanning kon niets uitrich ten. Gelukkig was men juist bezig het net in t.e halen. De schipper wist dit te grijpen en kon zoo weer aan boord getrokken worden. Blinde visschen. Tengevolge van het werken van het Prov. stoomgemaal wordt met het water zeer veel visch uit de binnenwateren van Friesland in zee gespoten. Deze visschen, die in'het zeewater spoedig blind worden, zwem men thans langs de kust en tusschen het zeegras nabij Lemmer. Zaterdag waren verschillende inwoners bezig deze visch die zich gemakkelijk laat vangen, te bemachtigen. Er waren zelfs bleien van 2 pond en snoeken van bijna 5 pond Goed a f g c 1 o o p e n. Te half twee 's nachts werd te Dieren dc assistentie van de politie verzocht bij den heer C. aan de Hoog straat, omdat diens woning vol gas stond en hij de hoofdKraan niet kon afsluiten. C. was even te voren in zijn slaap gestoord doorhet rumoer, dat twee katten in de keuken maakten. Hij bemerkte toen een sterke gaslucht. en ge doelde zich onwel. Vervolgens wekte hij zijn vrouw en de buren, die te slaapkamer boven zijn keuken hebben. Ook die voelden zich on wel, veroorzaakt door het uitstroomende gas. De gasslang van het gaskookstel was losgeraakt het uitstroomende gas had reeds een der katten gedood. De bewoners ondervonden geen verder nadeel en hebben vermoedelijk aan de katten hun leven te danken. Orkaan in West- Cuba. Uit Miami meldt men Meer dan 150 huizen te Didora en Jesus Delmonte, de voorstad van Havana zijn gisteren door een orkaan verwoest, welke West- Cuba heeft geteisterd. De kust in de Krim brokkelt af. Volgens berichten uit Odessa is men in de Krim zeer verontrust over een geologisch verschijnel. dat zich aan de Zwarte Zeekust voordoet. De kust, die gedurende eenige jaren al langzaam afbrokkelde, verdwijnt thans dikwijls over groote afstanden in zee. Aloepka, dat eenige reputatie geniet als badplaats, is gedoemd om te verdwijnen en zelfs Sebastopol wordt ernstig bedreigd. Men is van meening, dat deze snelle afbrok keling verband houdt met het weder werken van den sedert eeuwen uitgedoofden vulkaan bij Kertsj. Wolspinner ij in brand te Ver v i e r s. Uit Brussel wordt aan de „Tel." ge Meld dat, een groote brand eergisteren te Ver

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2