viers de wolspinnerij van Debry geheel ver woest heelt. De nachtploeg was juist aan den arbeid, toen de brand ontstond, die spoedig de aanwezige materialen aantastte en het geheele gebouw, dat drie verdiepingen heeft en 30 bij 33 M. groot is, in vlammen zette. De brandweer was spoedig ter plaatse, docli kon slecht smet groote moeite de belendende fabrieken tegen uitbreiding van den brand beschermen. De spin nerij, de machines en de wol voorraden zijn ver nield. De schade bedraagt twee millioen francs. Valsche goud- en olie aandeelen. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." bericht dat, naar uit Warschau wordt gemeld, heeft de politie de vervalsching van een groot aantal aandeelen der „Lena Goldfield" en „Bakoe-Petroleum" ontdekt. Er moet voor een bedrag van tien millioen goudmark aan nagemaakte aandeelen in den handel zijn gebracht, en wel in Polen, Parijs en Berlijn. Noodlottig vliegtuig onge val. Uit Berlijn meldt men: In de nabijheid van het vliegveld te Berlijn-Adlershof is gister middag tegen halfvijf een pas beproefde vlieg machine bij een oefentocht van een hoogte van 200 M. neergestort. De vlieger is om het leven gekomen. BRÜSSELSCHE KRONIEK. Brussel, 14 October 1926. De Gemeenteverkiezingen. (Van onzen eigen correspondent). Kalm ingezet, is de verkiezings-campagne voor de vernieuwing van de gemeenteraden in gansch het Belgische rijk geëindigd in een verhitte atmosfeer. De laatste dagen van de vorige week was de jacht op de stemmen van de kiezers en de kiezeressen voor provincie- en gemeenteraadsverkiezingen hebben ook de vrouwen in België stemrecht, vinnig. Het ging er om wie voor het laatst tot den geest van den kiezer zou spreken en den beslissenden invloed zou uitoefenen op den geest van de vlottende massa, door aanplakbrieven, strooi biljetten enz Nöchtans is er, sedert den oorlog een verandering ten goede gekomen in de wijze waarop de Belgen naar de stembus gaan. Als vroeger de vechtpartijen naar aanlei ding van muziekoptochten en meetings niet van de lucht waren, thans is dit grondig ver anderd en werden slechts hier en daar vecht partijen gemeld. In W alonië had die strijd bijzonder een aociaal karakter. In de socialistische gelederen is de communistische kanker reeds fel ingevre ten en van die zijde dreigde voor hen gevaar, terwijl in de „roode" provinciën Luik en Hene gouwen liberalen en Katholieken vrijwel in alle plaatsen tegen hen een verbond hadden gesloten, en er in eigen boezem in verscheidene gemeenten ook nog verdeeldheid bestond, zoo te Lodelinsart, Bouffioulx, Farciennes hferpig nies. In de katholieke provinciën Namen en Luxembourg hadden in vele plaatsen echter de hberalen en socialisten een anti-katholiek ver bond gesloten. In het Waalsche gedeelte van het land ging het dan ook buiten de locale in vloeden, voor of tegen het „roode gevaar" voor of tegen den katholieken invloed in het beheer der gemeentebelangen. In het katholieke Vlaanderen had de strijd een ander karakter. De socialisten wilden er storm loopen tegen de oude katholieke bmchten bie de meeste gemeentehuizen er zijn en dit, dachten zij, zou des te beter geluknen, daar de katholieke partij zelf fel verdeeld is. Deze, de belangrijkste in het Vlaamsche gedeelte van het land, heeft zich, uit omstandigheden, in beslist Vlaamsch-gezinde richting ontwikkeld, wat niet jtaar den zin is van eenige Fransch-gezinde kasteelheeren en beroepspolitici die het dan maar °P een scheuring lieten aankomen. Zoo b.v. veerden te LIasselt en te Tongeren twee katho- 'eke lijsten voorgesteld, een Vlaamsch-gezindé een zgn. franskiljonsche. De eerste heeft 'et op schitterende wijze van de tweede gewon den, zooals overigens in alle andere plaatsen waar een dergelijk feit zich voordeed. Van com munistische zijde had men wat Vlaanderen etreft niet veel actie te verwachten. Als dien Brussel en omgeving ter zijde laat, hebben ?,J;i slechts in een gemeente succes gehad, name- 'jb te Gent, waar zij 1 gekozene heben, Vlaan- pcen zal wel nooit rijp worden voor de commu- distische bacil. Een nieuwselement in den verkiezingstrijd V'nren echter de Vlaamsche nationalisten, die een bijzondere bedrijvigheid hebben aan den ag gelegd en in talrijke gemeenten kandidaten ebben voorgesteld. In het arrondissement aist waar zij de meerderheia in verscheidene ge beenten hadden, zijn in 40 van de 50 gemeenten 'Jsten ingediend. In hetzelfde arrondissement _adden de liberalen slechts in zes gemeenten en moed met een lijst uit te pakken. Deze laatsten hebben in Vlaanderen slechts asten voet in het Waasland (O-Vlaanderen) n verder in de grootere steden, waar zij echter, °oals te Borgenhout ook met verdeeldheid - adden af te rekenen. Hoe heeft nu de uitslag van de verkiezingen e toestanden gewijzigd Niet in de mate die vJ)°r de verschillende Belgische persorganen °Hd, voorgesteld. De grootste verrassing is eweest. de bijval die de liberale lijsten over er het algemeen hebben geboekt. Te Ant- J'fn o.rn. boeken zij een aanwinst van 2 O In de gemeenten Elsene en St. Joostten- 1e behalen zij zelfs de absolute meerderheid, an de sedert den oorlog ingetreden traditie, Vori llberale Parti-i blJ elke verkiezing stemmen ein l' ei' dus achteruit gmg. is hiermee een ae gekomen, in zekeren zin althans, want niet op alle plaatsen is er vooruitgang en deze te Antwerpen b.v. is vooral te danken aan hun gunstige po&itie op electoraal terrein, door de systematische opppositie tegen het democra tische college, en de fantastische beloften, die in verkiezingstijd zijn gedaan. Wie bijzonder winst boeken zijn de katho lieken, o.m. te Mechelen, te Haile, te Brugge, te Antwerpen, en veel andere gemeenten. In Vlaanderen zijn het de Vlaamsch-gezinde lijs ten die het pleit winnen en buitengewoon be langrijk zijn de uitslagen te "Hasselt en St.- Truiden waar de katholieke Vlamingen de over winnaars van den dag zijd. Te St. Trniden wint de Vlaamsche lijst drie zetels bij de zeven bij, zoodat thans 10 zetels voor hen worden ingenomen. Franschgezinden hebben nog 3 zetels en de socialisten 1. De liberalen zijn weggevaagd. Een gelijkaardige toestand doet zich voor te Hasselt. De socialisten zijn het kind van de rekening geworden. Zij verliezen de absolute meerder heid te La Louvieie, "Ledeberg, Nijvel, Andenne, Peruwels, Soignies, Monceau-sur Sambre, en in vele andere kleine plaatsen in de provinciën Henegouwen en Luik. Hun vooruitgang is vooral waar te nemen in de, Vlaamsche, hun achteruitgang in de Waalsche gewesten. Wel een kenschetsend feit. Aan hun verliezen in Wallonië hebben de communisten flink bijgedra gen. Deze hebben in 16 gemeenten zetels ver overd, en bezetten er in totaal 26. Te Seraing bij Luik zijn zij het talrijkst namelijk met 7. Brussel, Molenbeek, Luik, Chatelineau volgen met 2. Het totaal aantal stemmen op hun lijsten uitgebracht bedraagt, naar wij konden bereke nen, ongeveer 60.000 op 4 millioen. In 64 ge meenten werden door hen kandidaten gesteld. Te Antwerpen kwamen zij niet in aanmerking voor een zetel. Ten slotte komen de Vlaamsche nationalis ten gehavend uit den strijd. Hun vertegen woordigers te Antwerpen, die vroeger ten getale van drie waren, zijn op 1 geslonken. Te Brugge zijn zij, ten voordcele der katholieken uit den raad verdwenen. Dit is vooral een moreele nederlaag, echter meer van plaatselijke facto ren afhankelijk, want in de voornoemde ge meenten zijn het de Vlaamsch-gezinde kandi daten die de meeste stemmen op hun naam ver eenigden. Dit is vermoedelijk wel het gevolg van de traditie, die de oude groote partijen inzake gemeentebestuur hebben verworven. Op het platteland en in de kleinere gemeenten hoeken de VI. Nationalisten belangrijke winsten. De beteekenis van de uitslagen is dus wel, zooals de conservatieve bladen met triomf be kend maken,,un coup de barre h droit e" d.i. een ruk naar rechts, alhoewel, zooals de katholieken „Standaard" deed opmerken, van een „verplettering" van de socialisten geen sprake kan zijn. Deze lijden verliezen maar boe ken ook winst, en als men rekening houdt met de communistische successen de zgn. „prole tarische" macht geen noemenswaardige wij zigingen ondergaan. Dat de vrouwen hebben meegestemd is voor de „partijen der orde" een* voordeel geweest, want voor hen vooral is er vermoedelijk gestemd met het huishoude lijk budget voor oogen, dat dagelijks in een steeds ongunstiger verhouding komt met de inkomsten van het gezin. De uitslag van de verkiezing mag ook wel, in dien zin beschouwd worden. Al kunnen deze 'verkiezingen moeilijk gelden voor „den wil van het land" in parle mentairen zin, toch is men in socialistische kringen onder den indruk en wordt in over weging genomen, de huidige regeeringscoalitie te verlaten. Zoo spoedig zal dit vermoedelijk wel niet gebeuren, om de op til zijnde stabili satie niet in gevaar te bre'ngen.Vast staat echter dat er, in politiek opzicht, nog dagen vol span ning zijn te verwachten. Telegrammen. DE TORNADO OP CUBA. NEW-YORK, 21 Oct. (draadloos): Uit Havïm- na wordt gemeld, dat de tornado welke 'Óhba geteisterd heeft, den dood van 6 personen heeft veroorzaakt, terwijl 17 personen ernstig gewond werden. De schade wordt op 15.000.000 dollar geschat. De president van Cuba heeft order ge geven alle plunderaars neer te schieten. Het cabinet heeft een groot bedrag gegeven Voor de opbouw. Nader meldt men nog, dat. honderden huizen verwoest zijn, de straten in puinhopen herscha pen telegraafverbindingen verbroken enz. De kranten kunnen niet uitkomen. DE VERKIEZINGEN. BOEDAPEST, 21 Oct. (draadloos) De ver kiezingen zullen in December of Januari plaats hebben, de voorbereidingen zijn reeds in vollen gang. EMIGRANTENLEIDER VERMOORD. WARSCHAU, 21 Oct. (draadloos) Bij War schau is de leider der Russische emigranten ir. Sachnowski op een spoordijk vermoord ge vonden. DEBS OVERLEDEN. CHICAGO, 21 Oct. (draadloos) De leider der Amerikaansche socialisten, Eugéne Debs, is overleden. LOCOMOTIEF IN DE FLANK GEREDEN. GERA, 21 Oct. (draadloos) De bladen mel den, dat gister een uit Weida komende sneltrein bij het binnenkomen in het station een locomotief in de flank heeft gereden. De locomotief, de ba gagewagen en een personenwagen ontspoorden en werden licht beschadigd. Tien reizigers en 2 spoorwegbeambten werden gewond. FRANCQUI EN FRANCK NAAR LONDEN. BRUSSEL, 21 Oct. (draadloos) Francqui, de Belg. min. van financiën en Franck, de presi dent van de Belg. Bank zijn naar Londen ver trokken. DE STRIJD IN CHINA. LONDEN, 21 Oct. (draadloos): De „Times" meldt uit Shanghay d.d. 20 OcW, dat Sun Chuan Fang plotseling zijn plannen heeft gewijzigd. Gisteravond Iaat gelastte hij telegrafisch een offensief tegen Kingan en in verband hiermede werd de spoorweg, die was afgesneden, toen Shanghay bedreigd werd door een inval, onmid dellijk hersteld. Hedenmorgen is de opmarsch begonnen. Hedenavond hebben de troepen van Kiangsu, Chashan bereikt. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matige noordelijke tot oostelijke wind aanvankelijk licht tot zwaar bewolkt of betrokken aanvankelijk weinig of geen regen in het. Noorden in het Zuiden toe nemende kans op regen warmer in het Zuiden. Prof. v. Ginneken. De toestand van prof. dr. v. Ginneken is iets verbeterd. De patient bracht een rustigen nacht door. Brand. Men meldt ons uit Ter Apel Te Weersinge is de woning van den heer Meppelink tot der grond afgebrand. Vermoed wordt, dat broei in rogge de oorzaak is. De installatie van prof. Roland Holst. Hedenmiddag heeft in het gebouw van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Am sterdam de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen Hoogleeraar-Directeur Prof. R. N. Roland Holst, als opvolger van Prof. Der Kinderen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 20 Oct. 21 Oct. Londen18.12*/, Berlijn 59.521/, Parijs - 7.39'/i België 7.09V, Zwitserland - 48 261/, Amerika -2.50 Weenen- 35.30 Kopenhagen- 36.50 Stockholm - 66 65 Oslo -61 57 V, Madrid- 38. Milaan- 10 67 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM 12.12*/, - 59.49 - 7 57 - 7 08 - 48 26 - 2.501/, - 35 35 - 66 50 66.88 - 62.10 -38.— - 10 90 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 20 Oct. ƒ12.127/, 59.50V, - 7.13 - 7.01 V, -48.30 - 35.30 - 66.50 - 66.85 - 60.85 -2 50 21 Oct. ƒ12.12 Va - 59 48 - 7,57V, - 7.071/, - 48.28 - 35.30 - 66.55 -66 89 - 6L90 -2.50 Kerknieuws. Een staaltje uit Frankrijk. Een Fransch pastoor schrijft aan „de Tijd" uit Toulouse Liet godsdienstig leven van Frankrijk is moeilijk te beoordeelen. En men moet wel de gelijk het leven van de volksziel van nij bij kunnen gadeslaan, om zich eenigszins een denk beeld te kunnen vormen van wat er eigenlijk verborgen ligt op den bodem van bet gemoed. Als pastoor was ik langen tijd werkzaam op het platteland, onder de bevolking van „de Midi." Op hooge feestdagen is de kerk te klein om het vaak opgetogen en altijd devote volk te bevatten. De pelgrimstochten naar de ver schillende devotieoorden hebben grooten af trek en met waarlijk „feu sacré" en vurigen gloed in die zuidelijke oogen, trotseert men alle vermoeienissen, terwijl elk offer graag wordt gebracht. Men Waant zich in een land van heiligen. Doch kom niet des zomers, dan wordt 's Zondags het land bewerkt, geen Mis gehoord, en gebeurt het meermalen, dat velen dier enthousiasten in jaren lang geen sacra menten ontvingen. Of ze al gevaar loopen van zoo te sterven, daarover bekommeren zij zich niet, maar de zielemisscn voor hun over ledenen worden gelezen, uiterlijke godsdienst zonder innerlijke beleving. Maar val hen niet hard, want volgens mij is men b.v. in de Midi „au fond" godsdienstig, doch de oorlog kwam en beroofde de kudde van haar herder. Er zijn er die zes jaren zonder priester bleven. Zoo ver vaagden de godsdienstige ideeën en kwam de onverschilligheid, terwijl de spes patriae, de bloem des volks achterbleef op de slachtvelden. In mijn parochie keerden slechts.twee pro cent der jonge mannen, eens hoopvol uitge trokken, terug. Hun pastoor was eveneens ge sneuveld. en de plaatsvervanger bleef uit, tot ik er eindelijk kwam. Geen priesters, geen kerkelijke plechtigheid, het materialisme van den oorlog, dat alles stompte de bevolking geestelijk af. En slechts langzaam kunnen wij priesters het verweesde volk weer uit zijn. dommel wekken. Maar lang zaam ten koste van groote liefde en toewijding. Mgr. Szcpticky. Mgr. Andreas Szepticky, metropoliet van Lemberg, is van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. Rechtzaken, Mgr. Heijlen gehuldigd. Te Parijs is mgr. ITeylen bij gelegenheid van zijn 25-jarig voorzitterschap van bet permanent comité der internationale Eucharistische con gressen op indrukwekkende wijze gehuldigd. Het drama in de Rosestraat. Het Haagsch Gerechtshof heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen den bootwer ker J. L. O. uit Rotterdam, gedetineerd, die door de Rechtbank aldaar, wegens doodslag, is ver oordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Deze ver oordeelde heeft zijn vrouw, die gescheiden van hem leefde, bij een twist in een perceel aan de Rosestraat, waar zij bij familie haar intrek had genomen, zoodanig met een scheermes ge stoken, dat zij korten tijd daarna overleed. Het Hof heeft het vonnis van de Rechtbank bevestigd, behoudens ten aanzien van de aan den verdachte opgelegde gevangenisstraf. Deze werd door het Hof verzwaard tot 10 jaar. Zoo als men zich herinneren zal, had ook de pro cureur-generaal een gevangenisstraf van 10 jaren geëisebt. SPORT. Oefenwedstrijd Ned. Elftal. De gisteren te Rotterdam gespeelde oefen wedstrijd SpartaNed. elftal had een gelijk spel 22 tot resultaat. Eerste Sehiedamsche Sehaakvereeniging. Twee uitgestelde partijen uit de le ronde van den winterwedstrijd werden als volgt beslist: A. v. Toledo—J. Bering 1—0, N. v. Fleiningen M. Hakemulder 1-0. De 2e ronde had het volgende beloop H. D. Mak—T. v. d. Beek 1—0, A. v. TuledoA. R. Malkus 1 0, J. v. SlobbeN. v. Heiningen 10, J. Verburg— J. Penning afgebroken, N. Vermaat J. Donkhorst 0—1, K. Koopmans—H. W. Haanstra 01, J. MeyerL. P. vn Hoogdalem uitgesteld, M. Harinck— J, Tuytel uitgesteld, M. HakemulderI. Wijtner 0—1, P. v. PeltN. v. Seters 01, J. v. KatwijkL. Smit uitgesteld, M. MoesB. Balkestein 10, J. Eering—W.Mak 1—0, J. HaanstraJ. J. Th. Penning 1—0. Olympiade 1928. Zooals bekend, is onlangs besloten tot de op richting van een centraal huisvestingsbureau, bestaande uit vertegenwoordigers van alle Neder landsche Reisbureaux, Vereenigingeu voor Vreem delmgenverkeer en de Hotelhoudersbond, die het groote nut van deze instelling inzagen. In de voorbereidende werkzaamheden begint teekenmg te komen men onderschat de moei lijkheden, welke zich zullen voordoen, niet, men is evénwel reeds tot de overtuiging gekomen, dat er geen reden tot pessimisme behoeft te bestaan. Amsterdam en omgeving zullen ongetwijfeld weerstand weten te bieden aan de abnormale invasie, die met dit wereldgebeuren onvermijde lijk gepaald gaat. Maar een in alle opzichten bevredigende huis vesting kan in 1928 slechts dan verkregen wor den, als alle betrokken lichamen samenwerken en het algemeen belang voor oogen houden. Welke sporten op de Olympiade. Wij lezen in de „Olympiade De lezers van „De Olympiade" en zelfs vele leden van het N. O. C. zullen vermoedelijk niet op de hoogte zijn met het volgende. Het programma der Olympische Spelen is overeenkomstig de bepalingen van het- Inter nationaal Olympiseh Comité verplichtend, d.w.z. het moet door het Comité 1928 opgemaakt worden overeenkomstig de bepalingen en be sluiten van het- I. O. C. Doch er is een uitzonderingsbepaling, die zegt, dat het organiseerend land het recht heeft aan het programma twee sporten toe te voegen, n.l. één internationale sport en een nationale sport. Welke sporten dat zullen zijn, moet nog nader- uitgemaakt worden. Wat de alsnog aan het programma voor 1928 toe te voegen nationale sport betreft, diene dat er drie sollicitanten zijn, n.l. a. de Nederlandsche Kaatsbond. b. de Nederlandsche Korfbalbund. c. de Nederlandsche Bond van Handboog- schutterij. Deze laatste behoort toch zeker tot een onzer oudste nationale sporten. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 21 Oct. v.m. 1.45 n.m. 2 12. 22 Oct. v.m. 2.27, n.m. 2.48. 23 Oct. v.m. 3.06 n.m. 3.28. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 20 Oct.. Aangekomen Eng. s.s. Alchymist, kapt. A. Hadlow, met olie van Har burg voor N. V. Scliieveem aan de Wilhelmina- haven. s.s. President, van Stettin, s.s. Duque- sa, van Londen. s.s. Mercator, van Londen. s.s. Maya, van Hamburg. s.s. Lys, van Stettin. s.s. Vibeke Maersk, van Preston en 6 Eng. stoomtrawlers, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. HARBURG, 20 Oct. Aangekomen s.s. Auda city, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schied'am. Handelsberichten. Benrs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 21 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 21 Oct. Men noteert voer Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering 'van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2,20 per ketel. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3