Verten JE PHOENIX" Tel. Ne. (81115. Stenen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Bene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Vrijdag 22 October 1926, No. 14690 Boresa I SOEMA R 'K T 4. - Telefoon Inteieommonsfil 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poet 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. AdvartantiSni 1—5 regel» f UB, elke regsi daarboven 86 nfc, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden midsdaeiiagen 75 o p»r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering t 500 bij levenslange gebeele invaliditeit5 200 bij verlies van een band, voet o! oog 2@0 bij dood 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vfnger.De verzekering wordt gewaarborgd doo* t* N.Holl.Algem.VwE. bank Scbieda» EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat zij bij hun beschikking van 18 October 1926 aan de UNION INDUSTRIELLE DU KAPOK S.A. te s-Gravenhage, ontslag hebben verleend van de voorwaarde, verbonden onder lo letter b. aan de haar dd. 26 Februari 1925 verleende vergunning tot oprichting van een kapokfabriek in het pand Overschiesche- straat 33, luidende „Tusschen s avonds 8 uur en s morgens 6 uur mogen geen machinale werk zaamheden plaats vinden en zulks in dien zin, dat ook van 8 uur n.m. tot 10 uur n.m. machi nale werkzaamheden mogen plaats vinden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van de 21sten October 1926 het verzoek van A. H. OSTERHOLT om vergunning tot uitbreiding van de scheeps timmerwerf aan de Lange Nieuwstraat 43, kadaster Sectie L. no. 2110, met een reparat.e- inrichting voor automobielen en motoren en door bijplaatsing van 3 electromotoren van resp. 3, 1/4 en 1/8 P.K., drijvende diverse werktuigen, en door verwijdering van 5 electro motoren van totaal 15 1/8 P. K., drijvende diverse werktuigen, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigdigd Schiedam, 22 October 1926. Bnitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Een progra m-r ede van Stegerwald. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." gemeld, dat de voormalige Pruisische minister-president Ste gerwald, de leider der christelijke vakvereeni- gingen, te Kósfels in Westfalen een iedevoering heeft gehouden, die beschouwd kan worden als de inleiding der aanstaande besprekingen van het bestuur der centrumspartij te Erfurt. Spre ker betoogde o.m. Voor Duitschland bestaat in afzienbaren tijd slechts een alternatief voor de verschillende partijen, het vormen eener coalitie, of een toe nadering der regeering naar het Zwitsersch- Amerikaansch voorbeeld, waar de regeering onafhankelijker is van het parlement. Voor den eersten tijd is in het rijk de vorming der groote coalitie noodzakelijk, die een juiste groepeering der krachten omvat. Of zulk een coalitie moge lijk is, is een tweede vraag. Tegen een coalitie met rechts heeft het cen trum de grootste bezwaren. Weliswaar kan ongetwijfeld met de partijen van rechts politiek worden gevoerd, zoowel binnenlandsche politiek, als thans na Genéve ook buitenlandsche politiek Maar deze partijen streven op maatschappelijk gebied klaarblijkelijk naar een reactie. Het cen trum echter wil oprecht de gelijkgerechtigde positie van den arbeider, niet alleen in den staat, maar eveneens in „Wirtschaft" en „Kultur." Dat is ook de voornaamste reden, waarom het centrum zich verzet tegen het streven naar het vormen van een burgerlijk blok. Het is mijn vaste overtuiging, dat het centrum zijn doeleinden noch in hun geheel met rechts, noch in hun geheel met links kan doorzetten, maar dat het veeleer een deel van zijn politiek 32 „Dat is het, kommandant. Zij bevredigt mij niet, De opening heeft een zuiveren vorm. Zij is vierkant. Men zou zeggen dat het schip door gehakt is." „Kom, kom I dat is niet mogelijk 1 't Is be paald een stalen plaat, die geheel gesprongen is." „Ja 't is mogelijk inderdaad. Als ik er over nadenk, dan moet ge gelijk hebben. In elk geval zijn de ongelukkige gevangenen niet gestorven door de langzame verstikking der bedorven lucht. Zij zijn in het ruim verdron ken." „Ha, mijn vriend 1 zei Sir Owen, 't is bijna een verlichting te mogen gelooven, dat zij aldus omgekomen zijn." „Hebt ge niet beproefd door de opening bin- hen te dringen „Ja, maar ik kon niet slagen. Zij wordt ver sperd door een warboel van materialen van allerlei soort. Het zal langen arbeid eischen. Ik geloof, dat de boot morgen bijna vlot zal komen. Het zal gemakkelijker zijn door het met rechts en een ander deel met links moet verwezenlijken. ENGELAND. De m ij nwer kersstaking. Uit Londen meldt men, dat de nieuwe strijd- campagne van Cook en de overige leiders van de federatie in de Midland-districten nu reeds een week heeft geduurd en heden keeren zij weer naar Londen terug voor een conferentie met den algemeenen raad van het T. U. C. De campagne is niet succesvol geweest, om Cook hoop te .kunnen geven op een nieuwe algemeene stopzetting van het werk in de mij nen. Er is echter wel zooveel gehoor gegeven aan den nieuwen oproep, dat de positie der federa tie er deze week sterker op is geworden. Een misschien slechts tactisch, maar daar om niet te onderkennen voordeel is, dat Cook de besturen van de districtsbonden in Not tinghamshire en naar gisteravond gemeld wordt ook in Leicestershire, tot steun van de federatie- politiek heeft weten over te halen, hoe weinig nut de leiders van die districten er ook in zien. Zooals bekend heeft Leicestershire reeds eenige weken geleden definitief en officiee, een districts regeling met de eigenaars aangegaan. Onder deze omstandigheden begrijpt men, dat zich wederom stemmen doen hooren voor nieuwe bemiddelingspogingen en men neemt aan, dat de algemeene raad van het T.U.C. in de morgen te houden besprekingen de mogelijkheid tot heropening van onderhandelingen met de re geering zal behandelen. Het parlement komt evenwel de volgende week weer twee dagen bijeen, om de wet op den noodtoestand te verlengen en de debatten over de staking, die daarmede gepaard zullen gaan, zouden in minder onwezenlijke en on vruchtbare sfeer komen dan de vorige malen, wanneer er een definitief aanbod van de mijn werkers zou zijn, dat de steun van het T.U.C. heeft. Het aantal arbeidende mijnwerkers is gister onbeteekenend vermeerderd met. 359 tot 234.7c Voor de Midlands wordt er een totale vermin dering opgegeven van circa 17.000 man. FRANKRIJK. De stabilisatie van den franc. Uit Parijs bericht men, dat het „Journal" meldt, dat Poincaré na de heropening der parlc- mentsziüing in Januari een ontwerp zal indienen tot stabilisatie van den franc. Het, B. T. A. meldt nog, dat Poincaré den wcrsch heeft, uitgedrukt tot een vroeger stellen van den openingsdatum van de Kamer, die tegen 9 November weder zou bijeenkomen. De rapporteur-generaal preciseerde dat de toene ming der uitgaven op de begrooting 1927 co. 6 milliard 159 millioen zou bedragen in ver gelijking met de voorafgaande begrooting-. De toeneming dor inkomsten zou ca. 13 milliard 158 millioen bedragen dank zij den supplemen taire]) belastingen. Het overschot der ontvang sten moest overeenkomstig de wet. van 7 Augus tus j.l. in het amortisatiefonds worden gestort. DE VOLKENBOND. Uit Berlijn meldt men, dat naar uit Genéve bericht wordt, vat het secretariaat var. den Volkenbond het internationale economische ma nifest op als een bevestiging der voornaamste gezichtspunten, welke sinds geruimen tijd in de financieel-economisehe commissie van den Vol kenbond onderzocht en overwogen werden- Men is van meening, dat deze duidelijke en dekluik in het ruim door te dringen." „Dat is juist gesproken. Wij zullen ons doel even snel en met minder moeite bereiken." Door de opstijgende kracht van alle met lucht gevulde pontons kwamen den volgenden dag de masten van het verongelukte schip inder daad uit het water te voorschijn. Korten tijd daarna verschenen op hun beurt cie brug en de schoorsteen en, alsof de zee niet geheel en al haar prooi wilde teruggeven, verhief de Sirius zich niet meer dan een meter boven de oppervlakte van het water. Er bleef niets meer te doen, dan de gordel van lichters stevig te bevestigen en het wrak naar de Piraëus to slee pen, na de dooden, in haar binenste opgesloten, te hebben teruggevonden. 't Was natuurlijk Poulpiquet., die dezen droe- vigen ontdekkingstocht moest ondernomen. Daar hij op geringe diepte werken moest, trok hij een gewoon duikerkleed aan, wat hem in zijne bewegingen grooter vrijheid liet. Voorzien van een onderzeesche electrische lamp en een hef boom en breekijzers, daalde hij in het tusschen- dok af, nadat hij zich door de officieren van de Sirius de plaats had doen beschrijven, waar het dekluik van de derde waterdichte afdeeling zich bevond. In het tusschendek was niets veranderd. Boven zijn hoofd zag hij nog de opgerolde hang- dringendc kennisgeving van de openbare mee ning der geheele wereld een tweede conferentie zal voorbereiden, waaraan bet manifest bijzonde ren nadruk zal verleenen. DENEMARKEN. Dreigende regeeringscrisis. Het Folketing heeft gisternacht tot twee uur beraadslaagd over de wetsontwerpen tot het verleenen van steun ten bedrage van 122,25 millioen kronen, aan nijverheid, scheepvaart, visscherij, landbouw en andere takken van be drijf, die onder de malaise te lijden hebben. De ontwerpen zijn thans in banden van een commissie gesteld. Bij de verdediging der ontwerpen heelt Stanning, de eerste minister, verklaard, dat de regeering niet kon toestemmen in een schrapping van eenig essentieel deel van het plan. Boven dien zal elke poging om de ontwerpen op de lange baan te schuiven of te verwerpen „politieke ge volgen" hebben. De regeering is niet bereid tot nieuwe douane- maatregelen over te gaan. De bespreking welke op deze verklaring volgde, heeft aangetoond, dat er veel tegenstand té wachten is, vooral tegen de voorgestelde subsidieering van nood lijdende bedrijven en tegen de heffing van een buitengewone belasting op de vermogens boven de 50.000 kronen. In politieke kringen acht men een regeerings crisis, of nieuwe algemeene verkiezingen niet onmogelijk. „Politiker", het hoofdorgaan dei- radicale partij, dat tot dusver het kabinet- Stanning placht te steunen, schrijftRijksdag- kringen meenen, dat de leden der regeering en de socialistische partij een krisis, die tot nieuwe verkiezingen zou leiden, niet ongaarne zouden zien. RUSLAND. De oppositie nog niet geëindigd. Naar uit Moskou aan de „Roel" gemeld wordt, heeft de capitulatie van de oppositie geenszins een einde gemaakt aan hare actie. Onder de St.. Petersburgsche fabrieksarbeiders worden bijvoorbeeld op groote schaal vlugschrif ten en strooibiljetten verspreid, met opschriften als „Men snoert ons den mond „De regeering is bang voor openlijke critiek", enz. Op de Oost- zeevloot hebben botsingen tusschen de aanhan gers van Stalin en van de oppositie plaats gehad. Worosjilof, Oenschligt e.a. voeren een krach tige campagne tegen Trotski, wiens herbenoe ming tot president van den revolutionnairen militairen raad men verwacht. Ook tijdens de onderhandelingen, die tot het dezer dagen ge sloten compromis tusschen de aanhangers van Stalin en de oppositie hebben geleid, heeft Worosjilof een zeer vijandige houding tegenover Trotski en de andere oppositieleiders aangeno men en bij herhaling op hun arrestatie aange drongen. ALLERLEI. Uit Londen meldt men Sir Robert Lindsay, de opvolger van lord d'Abernon als Britsch gezant te Berlijn is heden van Londen daarheen vertrokken. Uit BerlijnVolgens de bladen is de Duitsche regeering voornemens, met de En- gelsche dominions, in de eerste plaats met Ierland en Zuid-Afrika, rechtstreeksche han delsverdragen te sluiten. Uit BoekarestDoor het bureau van den minister-president wordt tegengesproken, dat Prins Carol van Roemenië in zijn rechten zou worden hersteld en met instemming van den koning naar Roemenië zou terugkeeren. Eergisterenavond hadden te Athene rel letjes plaats tusschen communistische en con servatieve arbeiders. Een arbeider werd gedood ■en vier werden gewond. Een politie-agent werd eveneens gewond. - Dinsdag a.s. zal de Rijksdagcommissie voor buitenlandsche aangelegenheden bijeen komen. Naar de bladen melden, zal dan het eerste groote debat over Thoiry plaats hebben, zoowel als over den vorm als den omvang der mobilisatie van de Duitsche spoorwegobliga ties ten behoeve van Frankrijk. - Naar het Wiener Journal uit Boedapest verneemt, zou een spoedige ontbinding van de Ilongaarsche Nationale Vergadering, ge volgd door verkiezingen, te verwachten zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Triduüm voor „De Hanze." Voor den Roomschen Middenstand was gister avond de openingsavond van het Triduüm en, hoewel de Havenkerk niet overbezet was waren er toch heel veel middenstanders die er aan deelnamen. Wij zijn overtuigd, dat de aanwezigen van gister heden zullen terugkomen, terwijl zij, naar wij vertrouwen kennissen mee zullen nemen om de volgende plechtigheden mede te maken. 't Was een echt middenstands-Triduüm. Pater Proest "O.P. begon met de welwillend heid zijner hoorders in te roepen wegens zijn zwakke stem, vanwege een verkoudheid. Het deed hem groot genoegen te spreken tot Middenstanders, die door Mr. Aalberse en nog zoovelen de kern der maatschappij genoemd werden. was de brug tusschen aristocratie en demo cratie, tusschen kapitaal en arbeid. Alle midden standers klagen in dezen tijd en de statistieken bewijzen, dat er reden voor is. Van 1909 tot 1925 wordt het getal middenstanders nier circa 8 afgerond, terwijl de bevolking toch met 16 gestegen was. De middenstander van heden moet kwiek zijn en wel in den volgenden zin Kwiek 's morgens beginnen. Eerst naar de kerk en dan met vollen ijver aan zijn zaken. Niet dc zaken op zijn slofjes willen doen een pijpje rooken eens door de zaak.loopen, aan de deur eens een kennis opwachten. Neen, kwiek - zelf het voorbeeld geven. Zelf met de klanten spreken zorgen dat zijn winkel en etalages steeds in orde zijn'en steeds wat nieuws brengen. Niet de oude sleur, van grootvader, die een mooie flesch had en steeds maar die mooie flesch in de etalage plaatste, vandaag rechts, volgende week links, dan in den éénen, dan in den anderen hoek. De winkel moet steeds aantrekkelijk zijn, geen pakhuis van fietsen en kinderwagens, ook geen speelplaats voor de kindeien. Kwiek moet hij zijn bij zijn inkoopen, niet altijd precies hetzelfde artikel voeren, omdat zijn voorouders dat verkochten. Kwiek inoet hij zelf er uit zien, niet half geschoren of met een vuile jas loopen. 3090 6 matten. Hij liep over verschillende voorwerpen, over borden en schotels van geslagen ijzer de aanvaring scheen juist plaats te hebben gehad op het oogenblik van het middagmaal hij vond gemakkelijk het dekluik, luchtdicht gesloten door de banden van caoutchouc. Met behulp van zijn hefboom deed hij de grendels, welke door het verblijf onder water verroest waren, springen en legde de opening van de afdeeling bloot. De ladder was er, hij kon dus in de doo- delijke gevangenis doordringen. MA behulp van zijn onderzeesche lampen onderzocht hij met het oog de afgrijselijke ruimte. De aanblik was verpletterend. Alles bevond zich in onbe schrijfelijke wanorde, zoodanig dat het onmoge lijk was haar alleen door de schipbreuk te ver klaren. 't Was een wirwar van gebroken kisten ingeslagen vaten, versplinterde planken, die zich alle ophoopten voor het vierkante gat, dat den vorigen dag zoozeer zijn verbazing had opgewekt. Toefi* hij zijn onderzoek voort zette, bemerkte de moedige duiker, dat de ver- wij derdste doelen van de kamer het minst ge leden hadden. Hij begon toen naar de drie li chamen te zoeken, maar al zijn pogingen wa ren vruchteloos hij dacht, dat tijdens de schip breuk, de ongelukkigen onder de uit elkander vallende lading waren begraven en ongetwijfeld te vinden waren onder de opeenhoopingen van vaten en balen. Hij klom aan boord terug en deelde Sir Owen den ongelukkigen uitslag van zijn eerste onderzoekingen medo en, na een weinig rust te hebben genomen, daalde hij op- niö'uw af, maar nu door twee kameraden ver gezeld. Na verloop van zes reizen hadden zij alles onderzocht en de zekerheid verkregen, dat de drie verdwenen schepelingen van de Sirius niet. meer in de gevangenis waren, waarin men ze had opgesloten. Na den omtrek van de vierkante opening een weinig verruimd te hebben, onderzocht Poulpiquet haar en hij erkende zonder te dwa- lon, dat zij door een menschenhand gemaakt was. Indien nog eenige twijfelingen bij hem mochten bestaan, dan waren deze verdwenen door het vinden van twee versleten vijlen in de onmiddellijke nabijheid van bet gat. Hij nam ze mee naar boven, alsmede eon der cylindrs, omdat zij netjes in een hoek geplaatst waren. Op het dek van de Investigator wachtte Sir Owen, door al zijn officieren omringd. „Welnu?" zeide de Engelschman. „Welnu, kommandant, het is onnoodig langer naar de lichamen van mijnheer de Malher en zijn gezellen te zoeken wij zullen hen niet aan boord van de Sirius terugvinden." Wordl veroolyd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1