DAGBLAD VOO» SCtttEDAM Eif OMSTStOOEi».. Eeae raadselachtige verdwijning. FEUILLETON. 49ste* Jaargang. Zaterdag 23^0ctober 1926. No. 14691 Bureau K 0 E M AjRjKjT|[4.£|Tele!oon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b o n n e*m e n tVn per 3 [maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. ZaterdagavondDummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holi.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. Bnitenlandseh Nieuws. VOLKENBOND. U it Geneve meldt men In Volkenbonds kringen gaat het gerucht, dat de Belgische re geering voornemens zou zijn indien het Ned. Belgisch verdrag wordt verworpen, bij een of meer groote mogendheden stappen te doen om de zaak in gevolge artikel XI van het statuut voor den Volkenbondsraad te brengen. ENGELAND. De m ij nwerkerss taking. Uit Londen meldt men, dat de executieve der mijnwerkersfederatie gister met den algemeenen raad van het T. U. G. bijeen geweest is, ten einde te trachten een embargo op geimporteerde kolen en een heffing der vakbonden te verkrijgen. Bijzonderheden aangaande de besprekingen zijn niet bekend gemaakt, maar vernomen wordt, dat de algemeene raad, ofschoon hij sympathie uitsprak met de mijnwerkers, noch een embargo noch een heffing heeft toegezegd. De vakvereenigingsleiders stelden zich op 't standpunt, dat het voor de betrokken partijen tyd werd terug te keeren tot de aanbevelingen van de steenkoolcommissie. Zij verklaarden zich bereid hun medewerking te verleenen om de regeering zoo mogelijk te bewegen verdere bespreking op basis van het steenkoolrapport toe te staan. De twee partijen hadden nog geen gemeenschappelijken grondslag aangaande dit voorstel bereikt, toen de zitting werd verdaagd. BELGIE. Protesten tegen de verhoogde weeldebelasting. Uit Brussel wordt bericht Reeds hadden Antwerpsche handelaars bij de regeering geklaagd over de ontijdige en inge wikkelde verhooging der weeldebelasting. Het nationaal verbond van vereenigingen van klein handelaren heeft thans een schrijven gericht tot den minister van financiën, waarbij opheffing Wordt gevraagd van de wijzigingen der bestaande weeldebelasting, totdat deze op rechtvaardiger en oordeelkundiger wijze zal kunnen worden geheven, na overleg met bevoegde personen uit den handel. FRANKRIJK. Oneenigheid onder de Fransche radicalen. Uit Parijs meldt men Ongeveer dertig leden van den uitersten linkervleugel der radicaal-so cialistische partij, die ontevreden zijn over de be sluiten van het congres van Bordeaux, hebben gedreigd, uit de partij te zullen treden en een nieuwe fractie te vormen. Indien zij het dreigement uitvoeren, zull.en zij in de kamer een coalitie vormen met de so cialisten. Voor de regeering bestaat echter geen onmiddellijk gevaar. RUSLAND. De Russische oppositie. Naar de „Roel" meldt, heeft de Gee-pee-oe nu de vrede tusschen de meerderheid in de communistische partij en de oppositie geteekend is, gelast allen, die in verband met het jongste conflict gearresteerd zijn, in vrijheid te stellen. Zij zullen „voorwaardelijk" lid van de partij mogen blijven, met een proeftijd van 6 tot 12 maanden, gedurende welken tijd zij onder het Voortdurend toezicht van de Gee-pee-oe zullen 33 „Waarom niet „Omdat zij er uit vertrokken zijn." „Wat zegt ge „Vertrokken, ja, door de vierkante opening, waarvan ik u heb gesprokeneen opening, welke zij hiermede gemaakt hebben." En hij reikte Sir Owen de beide vijlen toe. „Maar dat is onmogelijk Zij hebben er den tijd niet voor gehad „Zij zijn vertrokken, kommandant, en bijge volg, verdronken." „Maar hoe hebben zij geademd, tijdens zij die verschrikkelijke onderneming waagden „Ik weet het nietmaar zij hebben het ge daan." Het oog van Sir Owen viel toen op den cy linder, welken Poulpiquet had medegebracht. Hij onderzocht haar en las het opschrift Fransch-Grieksche Maatschappij tot vervaar diging van samengeperste zuurstof. Deze woor den waren een lichtstraal voor hem. Hij bleef een oogenblik in gedachten verzonken; daarna keerde hij zich naar de officieren, die hem om ringden en zeide staan en niet van woonplaats zullen mogen ver anderen. OOSTENRIJK. Een cultureele eenheid met Duitschland. Uit Weenen bericht men, dat de afgetreden Oostenrijksche bondskanselier Ramek gister van zijn collega's afscheid genomen heeft. Hij ver klaarde, dat men in de politiek niet mag ver geten, dat er een cultureele eenheid met Duitsch land bestaat. Een dergelijke politiek kan zich evenwel slechts ontwikkelen binnen het kader der verdragen en zal in het geheel geen bedrei ging vormen voor de harmonie, die er tusschen Oostenrijk en andere landen bestaat. DUITSCHLAND. E h r h a r d t-e v o 1 u t i e. Uit Berlijn wordt bericht, dat kapitein Ehrhardt te Calbe, in het Munstergebied, een programrede gehouden heeft, waarbij hij zich als de nieuwe leider der vereeniging „Stahlhelm" voorstelde. Spreker betoogde o.m. Het jonge nationale Duitschland heeft geen vertrouwen meer in de oude leiders, die in 1918 versaagd hebben en op laffe wijze de vlucht hebben genomen. De tijd der „Putsche" is voor bij, daar de machtsmiddelen van den staat te sterk zijn geworden. Het nieuwe parool moet zijn „Herein in den Staat". De „Stahlhelm" erkent dien staat, de grond wet en de republiek, hoewel de vereeniging in principe monarchistisch is. Maar voor een monarch, die vlucht in de ure des gevaars zal geen monarchist een vinger verroeren. Wie dat toch doet, is een dwaas 1 Ten aanzien der buiten- landsche politiek is slechts de politiek mogelijk op den grondslag als door Stresemann gevoerd, maar den nationalen wil van Stresemann moet men wantrouwen. DE ORKAAN OP CUBA. Uit Havana bericht men Reuter meldt, dat op Cuba en de Antillen meer dan 650 personen gedood zijn. Het aantal gewonden is nog niet. bekend dat der dakloozen bedraagt 6500. Te Batabano op Cuba zijn 300 personen gedood, te Bejucal 30, te Gabriel 11, te Havana 200. On geveer tien dorpen en steden zijn geheel ver nield. De schade wordt geraamd op honderd millioen dollar. Omtrent de gevolgen van den orkaan op Cuba wordt nog gemeld, dat in verschillende deelen der stad brand is uitgebroken in de gas- reservoirs en het is nog niet gelukt, deze te blusschen. Tot dusverre zijn twintig stoomschepen tegen de kust geworpen. Twee groote schepen zijn met de geheele bemanning in de nabijheid van de kust vergaan. CHINA. Gritische toestand voor I n d o-C h i n a Uit Parijs wordt gemeld, dat de gouverneur- generaal van Fransch Indo-China, Varenne, heeft verzocht troepen te zenden tot versterking der Chineesche grenzen, aangezien de gebeurte nissen een steeds scherper karakter aannemen. ALLERLEI. Uit Londen meldt men Het gerucht, dat de regeering een nieuwen stap zou doen, ten einde een eind te maken aan het steenkolenconflict, wordt officieel tegengesproken. In officieele kringen te Angora verklaart „Mijnheeren, Poulpiquet heeft gelijk. Wij zullen onze ongelukkige vrienden nooit terug vinden, want de zee alleen zou ons hen kunnen wedergeven. In de lading, bestemd voor de chol- ralijders van Beyroeth, had de Sirius ook cy linders samengeperste zuurstof. Opgesloten in dat verschrikkelijk graf, hebben de gevangenen er dus eenige uren uitstel aan te danken gehad. Zij konden het denkbeeld niet verdragen, dat zij lijdelijk den dood moesten afwachten en, dapperen als zij waren, en meenend, dat zij zich op geringe diepte bevonden hebben zij besloten den strijd tot het uiterste voort te zetten. Zij hebben de laatste uren van hun bestaan ge bruikt, om door een wanhopige poging aan den langzamen dood, welke hen wachtte, te ontko men. De diepte, waarop de Sirius zich bevond, heeft die heldhaftige onderneming in duigen doen vallen. Als dappere mannen en als chris tenen zijn onze broeders gevallen! God heeft hun zielen en het groote graf der zeelieden zal hun lichamen bewaren." Deze woorden werden op doordringen den toon uitgesproken te midden der godsdienstige stilte van de omstanders, die in zich zelve het leed doorleefden van den strijd, door de slacht offers van de Sirius gevoerd. De luitenant ter zee, die het schip op het oogenblik der aanva ring kommandeerde, beet zich de lippen ten bloede, om niet te huilen en groote tranen Tie» men niets te weten van een gevecht tusschen grenstroepen en een bende opstandelingen, die getracht zou hebben de Turksche-Syrische grens over te steken. Binnenland. Openings vergadering. Van den P a r t ij r a a d. Gisteravond is te Utrecht aangevangen de eerste algemeene vergadering van. den Partijraad van de R. K. Staatspartij. Tot voorzitter van het partijbestuur werd gekozen jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en tot leden van het dagelijksch bestuur de heeren prof. Veraart en mr. Heerkens Thyssen. Hedenmorgen werd de bijeenkomst voortgezet. Hedenmorgen had de 2de bijeenkomst plaats van de nieuwbenoemde leden van den Partijraad, bij welke gelegenheid de voorzitter in zijn rede o.m. het volgende besprak Nu wij staan voor een nieuw tijdperk, voor de hanteering van nieuwe vormen, moge mijn herinnering aan den geest,* die ons, a.s katho lieken, bij het politieke werk moet bezielen, door uwe vergadering beschouwd worden als een welbewuste plicht mijnerzijds, de vergaderingen van dezen Partijraad en het werk der andere partij organen te plaatsen op dien waren grond slag, waarop alléén wij als katholieke staatsbur gers, onze eenheid kunnen vinden en behouden. Die eenheid, dat was toch het doel der reor ganisatie 1 Dat doel bereiken wij nimmer met den vorm alléén, dat doel bereiken wij alléén, wanneer de geschikste vorm wordt bezield door den goeden geest De geschikste vorm. Heeft ons de reorganisatie dien gebracht Niets is volmaakt in deze wereld. En daarom zal de reorganisatie het ook wel niet geheel weten. Laten wij dat gerust bekennen. Maar in ieder geval heeft het met ontbroken aan ernstige en prijzenswaardige en verdienst- vollc pogingen, om het beste te bereiken, wat op dit oogenblik te bereiken was. Laten wij, die thans geroepen zijn in den ge geven vorm te werken, laten wij trachten dien vorm zoo goed mogelijk te hanteeren. De Partijraad besprekend, zegt spr. De Partijraad moet nuttig zijn v o o r de P a r t ij Omtrent de groote staatkundige vraagstukken en problemen spreke de Partijraad na ernstige voorbereiding en rustige discussie zich uit. Dan weet het Katholiek kiezersvolk, waar het zich aan te houden heeft. Dan ziet dat kiezersvolk hoe ernstig en dege lijk die gewichtige vraagstukken worden be handeld in het hoogste orgaan hunner Partij en dit zal zijn neerslag vinden in de lagere regio nen der Partij, bij de individucele kiezers, de leden der Staatspartij. Dan groeit het politieke leven onder de on zen op onder de aandachtige zorg van den Partij raad, die wikt en weegt, studeert en onderzoekt, de waardevolle adviezen hoort van zijn advi- seerendc leden, wien steeds en altijd het alge meen belang, grootste gemeene deeler der in- dividueele en groepsbelangen voor oogen staat. Dan treedt de Partijraad niet op het terrein der Katholieke Tweede Kamerfractie, doch laat aan deze de practische toepassing van de punten van het programma over. Zoo zie ik de taak Uwer vergadering. Belang rijk en gewichtig, veel belangrijker en gewichti ger dan die der oude Bondsvergadering, die len uit de oogen. van den armen Poulpiquet op het dikke linnen van zijn duikergewaad. XI. HET ZWARTE GAT. Sedert drie dagen waren de gevangenen van de Sirius in hun gevaarlijk cachot opgesloten. Langzamerhand waren zij gewoon geraakt aan het gevaar, dat hen bedreigde en zij hielden zich met gemakkelijk te begrijpen ijver, maar toch ook met volmaakte koelbloedigheid, bezig met de toebereidselen voor hun ontsnapping Als ware zeelieden hadden zij hun bestaan re gelmatig in elKaar gezet. De uren van rust waren zoo streng geregeld dat twee van hen wakker waren, terwijl de derde sliep. De tijdstippen der maaltijden waren evenzoo geregeld. Het ontbijt en het middagmaal waren bovendien kort, daar het leven in deze gesloten ruimte nu niet geschikt was om eetlust op te wekken. Maar de dokter legde er zich op toe de maal tijden voedzaam te doen zijn en vooral om de spijzen af te wisselen wat hem gemakkelijk viel, uithoofde van de hoeveelheid en de verschil lende soorten aan de kombuis ontnomen. Om den geringen eetlust, die zijn gezellen meest al toonden te vergrooten, riep hij dikwijls de beltwaamdeden van Halgouët te hulp, die, als ontwikkeld matroos, ook eenige kennis van immers nooit zoo met opzet en nadruk voor deze vormende en vraagstukken oplossende taak is gasteld geworden. Wat het dagelijksch bestuur betreft, wijst spr, cr op, dat de instemming van dit orgaan bedoeld is als een vliegwiel voor 't geheele Partij-apparaat Het kleine getal zijner leden maakt het contact en het vergaderen gemakkelijk. Dit orgaan zal bij wijze van spreken nimmer mogen rusten, alles wat op het politieke erf geschiedt, nauw keurig moeten nagaan. Daar, waar spoedig ingrijpen noodig is, kan dit kleine bestuur zijn invloed ten goede onder eigen verantwoordelijk heid uitoefenen. De Partijbestuursvergaderingen vinden op hare beurt haar voorbereiding in het dag. bestuur, waardoor die bijeenkomsten des te beter zullen slagen en nuttig zijn. Initiatief, voorbereiding, nauwlettend toezien op alle politieke gebeurlijkheden en contact met de practische politiek. Zoo zie ik de taak van het dagelijksch bestuur, waaraan uiteraard ook een groot deel uitvoerend werk is toevertrouwd. Moge onder Gods zegen onze arbeid gedijen 1 Hij strekke tot verheffing van het staatkundig leven in het Katholieke volksdeel en zij daardoor ook ons vaderland tot heil Een R. K. Werkgevers vereeniging. in het bakkersbedrijf. Eenige weken geleden zijn uit verschillende deelen des lands vuoraanstaande R. K.Werk gevers van het bakkersbedrijf (de coöperatieve daaronder begrepen) ten bureele gekomen,om te overwegen, of de sociale en economische belangen der grootere werkgevers aanleiding kon worden tot de btichting van een afzonder lijke organisatie. Een commissie door bedoelde vergadering benoemd, kwam dezer dagen bijeen en heeft op de basis der gehouden besprekingen de or ganisatie,mogelijkheid onder het oog gezien en is tot de conclusie gekomen, da tde bedoelde vereeniging tot stand moet komen. Adhaesie-betuigingen kunnen worden ver zonden aan den voorloopigen secretaris Mr. F. Houben, Lange Voorhout 19, Den Haag. Collect. Arbeidsovereenkomst. De Commissie van voorbereiding uit de Twee de Kamer voor het wetsontwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst heeft tot haar voorzitter benoemd den heer Heemskerk, en tot haar ondervoorzitter den heer v. Sasse v. IJsselt. Prov. Staten van Zuid-Holland. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer U. R, Jongenburger (A. R.) te Goua, tot lid der Staten benoemd verklaard den heer A. Verheul Azn., burgemeester van Benthuizen. De mijnwerkersaetie. De samenwerkende mijnwerkersbonden heb ben aan de mijndirecties een schrijven gericht, waarin zij erop blijven aandringen den zes urendienst op Zaterdag in te voeren op den eersten Zaterdag in December. De vergane loodsschoener. Verschenen is het rapport der commissie van onderzoek inzake den verganen loodsschoener bij Terschelling. De grondoorzaak van de ramp acht de commissie den abnormaal hevigen storm. de kunst van den kok van Luculius had.Voor een oogenblik nam men de distelleerkolven weg en Quosé haastte zich een warmen schotel ge reed te maken, die hij naar de omstandigheden doopte „Ingelegde tong op den bodem der zee" of wel „Gezouten ossenvleesch op duikers wijze." Hij besproeide dat alles met een flesch, op gesierd met den naam „Kasteel in den kelder" of „Bruinvisch wijnberg". En hij zei tegen George de Malher „Eet, kommandant, als u dat niet doet, dat de dokter u een dagelijksche wandeling van drie uren op het dek voorschrijve, en ik verze ker u, dat het er niet aangenaam is...." Het aanhoudende goede humeur van den moedigen jongen, zijn volstrekt vertrouwen in den goeden uitslag werkten, ondanks alles, op de twee andere gevangenen terug en droe gen het hunne er toe om hun moed levendig te houden. De vervaardiging van zuurstof ging goed zij was bovendien zeer eenvoudig, alleen was er noodig potasch en chloraat in een distel- leerlamp te verhitten doch ondanks de af metingen van het distelleertoestel was het re gelen van den warmtegraad een groote moeilijk heid. (Wordi vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1