DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, "feuilleton. Eene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Dinsdag 26 Oetober 1926 No. 14693 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ.2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Poslehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Overeenstemming over de leveringen op rekening van de schadeloosstelling. Uit Parijs wordt bericht, dat te Keulen op 20 Oetober j.l. besprekingen zijn gevoerd tusschen Fransche en Duitsche vertegenwoordigers iri zake de commercialisatie der leveringen op rekening van de schadeloosstelling. Er werd een overeenstemming bereikt op de volgende grondslagen Het kolensyndicaat zou voortaan afzien van elk verzet tegen de commercialisa tie zijner leveringen. Er werden bijzondere maatregelen getroffen ter vereenvoudiging van den aannoop van Roerkolen ën ten einde te vermijden, dat koopers, zooals thans het geval is, hun contracten moeten laten goedkeuren door de Commissie van Herstel en bij den in voer der kolen ie Frankrijk de belasting van 26 moeten betalen. De getroffen overeenkomst stemt ten volle overeen met het verdrag van Versailles en met de accuorden van Londen. Zij zal in de naasts toekomst aan de Fransche en Duitsche regee ring worden voorgelegd. ENGELAND. Cook en lord D e r b y. Uit Londen wordt aan de „Tel." gemeld, dat de secretaris van de mijnwerkersfederatie, Cook, in een rede te Penworth verklaarde, dat er geen periode was, waarin de mogelijkheid van een regeling van het steenkoolconflict grooter was dan de huidige, in het bijzonder na het aanbod van lord Derby. De houding der mijneigenaars ten aanzien van Derby's voorstel wordt aldus geformu leerd Indien lord Derby plaatselijke onderhan delingen kan entameeren in zijn eigen district Lancashire, dan kunnen wij daarop niets tegen hebben iets anders is echter het tot stand brengen van nationale onderhandelingen. Het eerste zouden wij welkom heeten, om het tweede vragen wij niet en het zal niet aanvaard wor den, wanneer het wordt voorgesteld. Hoemin- der bemiddelaars, des te spoediger zal het einde in zicht zijn. Volgens berichten uit Oldbury zijn in de West-Midlands meer dan negentig procent der arbeiders naar hun werk teruggekeerd. Het totaal aantal werkenden bedraagt vol gens de offieieele cijfers 241.000 tegen 137.000 toen het parlement den laatsten keer bijeen kwam. Verwacht wordt, dat gedurende de vol gende week een millioen ton kolen zal worden geproduceerd. BELG JE. De stabilisatie van den franc. Uit Brussel meldt men, dat gisteravond een zitting van den ministerraad plaats had, die om half 12 eindigde. Bij hun vertrek deelden de ministers mede, dat de stabilisatie van den Belgischen franc zal plaats vinden op het peil van fr. 175 per pond sterling. Zaterdagavond om half 9 werden te Londen door den Belgischen minister van Financiën, Francqui en den gouverneur der Belgische Nationale Bank, Frank, de overeenkomsten in zake het plan tot stabilisatie var den franc on derteekend. Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt nog, dat in den ministerraad Francqui zijn collega's op de hoogte stelde van de te Londen gevoerde 35 onderhandelingen. Hij kondigde de afsluiting aan van een stabilisatieleëning, groot 100 millioen op langen termijn en gaf te kennen, dat door een machtige groep van circulatie banken belangrijke credieten aan de Belgische Nationale Bank waren toegestaan. Al dit caoutchouc zal in de vloeistof oplossen en wij zullen aldus een uitmuntend vernis bekomen. Wij zullen het eenige malen over de naden strijken de zwavelkool zal verdampen en het caoutchouc zal alleen op de aangehechte plaatsen achterblijven. Het zal alleen heel slecht bij ons rieken." ,,Bah zei Halgouët, ons huurcontract ein dige spoedig „Maar, mijn waarde vriend, onderbrak de kommandant, zijt ge er zeker van, dat gij alles bezit, wat gij voor het vervaardigen van zwavel kool noodig hebt „Voorzeker. Wij hebben eenige vaten zwavel, welke ik medegenomen heb, om berookingen te kunnen doen." „Er houtskool „Houtskool ook. En wel van uitmuntende soort, in bijna even groote stukjes gehakt. Het was ook niet in zakken, maar in kisten. Wij zullen ze weldra vinden." De drie mannen begonnen te zoeken. Na alles onderzocht te hebben, stonden zij einde lijk voor de droevige werkelijkheid er wa» geen houtskool in de afdeeling. „Te drommelzei Halgouët, geen houtskool FRANKRIJK. Een voorstel over een interna tionale bankorganisatie van D a r i a c. Uit Parijs meldt men, dat in een interview door den vertegenwoordiger te Parijs van de „Associated Press", de afgevaardigde Dariac, president van de sub-Commissie voor de inter- geallieerde schulden met name verklaard heeft, dat Frankrijk niet de details zal bespreken er. het Fransche parlement geen toevlucht zal gaan zoeken in den warwinkel van een jrrocedure. Frankrijk is geld schuldig en zal betalen. Wij erkennen onze schulden, alle schuinen, wij zullen ze betalen ouder zeker geldige reserves en op een voorwaarde en die is dat men ons den tijd laat met alle geallieerde naties na te gaan, of het niet mogelijk is een internationale bark- organisatie te vormen aan welke geheel Europa de noodige middelen zou verschaffen en aan welke instelling wij op de vervaldagen zouden remitteeren. Voor de oprichting van een der gelijke liquidatie-organisatie zullen wij, indien alle naties, die tot de debiteuren behooren, er aan zouden meedoen, tot de grens van onze opofferingen gaan. j RUSLAND. De oppositie. Uit Moskou wordt berichtDe plenaire zitting van het centraal-comité der derde internatio nale en van het centrale controlecomité der Rus sische afdeeling nam een motie van afkeuring aan tegen de oppositieleiders, waarin gezegd wordt, dat Zinovief niet langer in de interna tionale commissie kan optraden als vertegen woordiger der denkbeelden van de Russische afdeeling. Besloten werd Trotski van zijn lid maatschap vervallen te verklaren en Kamenef af te zetten als gedeputeerde in het politieke bureau. Ook werd nog besloten een waarschuwing te richten tot Trotski, Zinovief, Kamenef, Pia- takof, Efdckimof, Sokolrikof, Smilga en mevr. Nicolaava, dat een schenden der partijdiscipline ontoelaatbaar is. Het besluit tegen Zinovief werd nog gemotiveerd door het feit, dat de Duitsche, Fransche, Engelsche, Amcrikaansche en andere secties hem hun vertrouwen hebben opgezegd. s- POLEN. Wantrouwen in het b a n k i c in a is i f e s t. Uit Warschau bericht men In een verklaring over het bankiers-memorandum stellen de cen trale bonden uit de industrie- en bankwereld van Polen vast, dat Polen van zuiver staats- economisch standpunt evenals andere staten belang heeft bij vrijheid van handelsverkeer, doch dat h. i. nu eenmaal zulk een vrijheid niet bestaat, daar kapitaalkrachtige groote landen in deze richting bewust en volgens een bepaald schema hun politiek gewicht in de schaal leggen. De in het manifest geëischte wederzijdsche handelsvrijheid is slechts een tendentieuze eisch en heeft politieke bijbedoelingen. CHINA. De burgeroorlog en de R o o d e n. Uit Sjanghai meldt men, dat de rooden nu begonnen zijn propaganda te maken in de ge lederen van Soen Sjoean Fang. Een gedeelte van den spoorweg van Sjanghai naar Nanking is opgebroken geworden een trein die naar het Noorden reed is ontspoord. Er zijn gelukkig slechts weinig slachtoffers. Ook op de spoorweg Sjanghai Woesoeng zijn de sporen opgebroken geworden. Beide spoor wegen zijn nu echter hersteld. Studenten en werkloozen van bommen en andere wapens voorzien, hebben een aanval gedaan op het politiebureau van Sjanghai, waar een groote voorraad munitie bewaard wordt. De politie heeft op de menigte geschoten en ze daardoor uiteengedreven. Vier van de aanvallers zijn gewond. Vier zijn er gearresteerd. Feng, de zoogenaamde Christen-generaal, beeft een manifest laten verschijnen te Peking, waarin hij zegt naar China teruggekeerd te zijn om er het imperialisme der mogendheden te bestrijden. De imperialisten hebben ons ge dwongen verdragen met eenzijdig opzeggings- recht te aanvaarden. Rusland alleen heeft die verdragen vervallen verklaard. geen zwavelkool, geen vernis. Geen vernis, geen gordels en geen redding „Ha, zwijg, Halgouëtschreeuwde de dok ter. „Het is onmogelijk dat onze plannen in duigen vallen, omdat on» eenige stukken kool ontbraken Laat ons opbieuw zoeken Men begon de onderzoekingen opnieuw. Men keerde alle kisten om, waarvan men den inhoud niet bepaald kende Men onderzocht zelfs de vaten. Men vond wel zwavel, maar geen spoor van houtskool. Voor de eerste maal begon de dokter zijn koelbloedigheid te verliezen. Wat in hem kookte was meer dan wanhoop, het was woede de woede van den krachtigen man die alles heeft berekend, alle mogelijke samen stellingen gemaakt en die niet kan voortgaan tot het einde toe, omdat een oneindig kleine hinderpaal onder zijn schreden op het laatste oogenblik omhoog rijstde woede van den admiraal, die den slag verliest, omdat men een sein verkeerd begrepen heeft, van den overwon nen generaal, omdat het kruit van zijn patro nen vochtig is, van den geruineerden geldman, omdat de telegrambesteller een partijtje heeft gespeeld, in plaats van hem een telegram over te reikend „Kom, kom, zei de kommandant, verlies uw hoofd niet, vriend, gij, die tot hiertoe voor ons de verpersoonlijking waart van de hoop, het vertrouwen, den moed Er zijn andere zelfstandigheden, welke caoutchouc oplossen." „Zonder twijfel, maar ik herinner ze mij niet ALLERLEI. Uit Parijs meldt men Het hof heeft het be roep van de drie Engelseken, Phillips, Leather en Fischer, die tezamen met twee Fransche jongedames terzake van spionnage ten nadeele van Frankrijk waren veroordeeld, verworpen. Uit Luik Koning Albert en Maarschalk Joffre hebben alhier een monument voor de oorlogsdocden onthuld. Uit New-York bericht men Volgens particuliere telegrammen uit Havanna wordt de schade aan den suikeroogst toegebracht door den jongsten storm, geschat op 25 procent. Op sommige plaatsen beloopt de schade zelfs 30 tot 50 procent. In velband met de ongunstige positie der ambtenaren en van het overige staatspersoneel in Polen heeft de ministerraad besloten, hun een toelage ineens van 20 uit te keereu. In het Chineesehe gebied rondom Sjanghai is de staat van beleg afgekondigd. Voertuigen en personen, die zich van de buit.enlardsehe concessies op Chineesch gebied begeven, worden gefouilleerd. Stftten-Genarasd. TWEEDE KAMER. Begrooling Binncnl. Zaken en Landbouw. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V der Staats- begrooting 1927 (Binnen'.. Zaken en Landbouw). Z o ra e r t ij d. Verschillende leden bepleitten afschaffing van den zomertijd. Vrouwenkiesrecht. Stemplicht Het pro en contra werd besproken van het vrouwenkiesrecht en de stemplicht. Eenige leden drongen aan op afschaffinganderen pleitten ervoor. Vlaggen op Koninginnedag. Welke houding, zoo werd gevraagd, is de regeering van plan aan te nemen tegenover gemeentebesturen, die op de verjaardagen van de leden van het Kon. Huis niet vlaggen De a n n e x a t i e g e e s t. Verscheidene leden meenden een waarschu wing te moeten doen hooren tegen het toegeven aan den Meeds sterker wordenden annexatie geest der gemeenten. Sommige leden merkten op, dat wellicht een groot deel der annexaties zou kunnen worden voorkomen, indien een regeling omtrent gewestelijke plannen in de wet zou worden opgenomen. De toestand van Rotterdam. Ook werd besproken den onmogelijker, toe stand waarin de gemeente Rotterdam lang zamerhand komt te verkeeren. Rotterdam is bijna geheel ingebouwd en in de aangrenzende gemeenten, o.a. Overschie en Hillegersberg, heerschen ernstige toestanden op het gebied der volksgezondheid vooral de rioleering en de drink watèrvoOiziening laten in die gemeen ten veel te wenschen over. Gevraagd werd of de minister bereid is te bevorderen, dat de betrokken gemeenten samenwerken om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan dezen ze.r ongewenschten toestand. Binnenland. De moderne laai op do Lagere school. Verschenen is thans een wetsontwerp tot wijziging van artikel 3 tweede lid, van artikel 12 en van artikel 193 van de L. O.-Wstl920. Ir; art. 4 wordt voorgesteld dit ontwerp, wan neer het tot wet is verheven, op 1 Januari 1927 in werking te doen treden. In verband met dit wetsontwerp is ook in gediend een ontwerp tot wijziging van artikel 193, Lweede lid der L. O wet 1920. In de toelichting tot dit ontwerp wordt uit eengezet, dat het hier geldt scholen voor ge woon lager onderwijs, opgericht voor 1 Ja nuari 1921, met zeven of met -zes achtereen volgende leerjaren, die nog zijn ingericht over eenkomstig artikel 2 bis, tweede lid der wet van 1878, en dus o.a. in een of meer leerjaren, lager dan het zevende, onderwijs in een of meer der drie moderne talen kunnen doen geven. De minister ziet geen reden, ook voor deze scholen, bedoeld in het eerste lid van artikel 193 den overgangslijn niet een of meer jaren te verlengen. Ten aanzien van de scholen, bedoeld in het tweede lid van die bepaling, staat de zaak anders. Zonder verlenging van den overgangstermijn moeten zij voor 1 Januari 1927 worden opge heven. Wil men ze niet geheel laten verdwijnen, dan zal de Mulo school gesplitst moeten worden in een school voor gewoon L.O. met zeven leer jaren en een voor uitgebreid L.O. met ten min ste drie leerjaren, en zal voorts de oude Ulo school -(type wet 1878) tot gewone lagere school moeten worden teruggebracht. meerHet is wel twintig jaar geleden, dat ik mij voor hei laatst met caoutchouc bezigge- Jiouden heb. En zullen wij boyendien die stof fen hebben zulen wij alles bezitten om ze te vervaardigen terwijl ik zoo zeker was, dat voor zwavelkool „Zoek ondanks alles, mijn vrierd, zoek. Ik heb het vaste geloof, dat de Hemel ons niet verlaten zal." „Nu gij zijt het, die mij naar boven wijst, 't Is hetzelfde,'! is verschrikkelijk. Na er in ge slaagd te zij Ti acht dagen in een gezonken kist te kunnen leven, er alles gereed te maken voor den stoutsten uitval, welken men zich denken kan het heil misschien onder de oogen zien, in elk geval het laatste gedeelte van den strijd en dan te moeten zeggen, dat wij moeten ster ven, zonder ons zelf te kunnen verdedigen Als een wild dier in zijn kooi liep de dokter de nauwe ruimte op en neer. „Sergeant, mijn vriend, bedaar „Kom kom mijnheer de dokter, zeide Hal gouët, wij hebben wel andere hinderpalen over wonnen. Ik ben er zeker,van, dat ge iets vinden zult. En weet ge,wat ik raad dat wij ons aan hel naaien zetten, als waren wij er bepaald van overtuigd, dat wij het reddend vernis op onze naden zullen kunnen plakken. „Komt, antwoordde Sergeant, mijn arme vrienden, gij hebt gelijk. Maar ik heb zooeven de grootste wanhoop van mijn leven onder vonden." Scherpe Engelsche blik. Met dit hoofdje driestart P. A. D. in de „Rott." De heer G. Goslinga, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, schrijft ons In het bekende Engelsche scheepvaartblad „The Journal of Commerce" van 21 dezer trof mij in het redact,ioneel artikel de volgende op merking. (Ned. vertaling) „De wedijver tusschen Antwerpen, Ham burg en Rotterdam gaat lustig door, maar de Belgische haven is vol hoop op groote resul taten van de aansporing om een deel van het havengebied tot een vrijhaven voor Zwitser land te maken. Zij is overtuigd, dat als zij deze handel bemachtigen kon, hare bestaande ver bindingen zich snel zouden uitbreiden." „Pardon, zei Halgouët Koeltjes, na die, de cholera niet gezien te hebben De brave jongen was het een i<cér te meer gelukt een glimlach om de lippen van zijn lot- genooten te tooveren. De dag ging droevig voorbij. De maaltijden werden stilzwijgend genuttigd, al poogde Ouosé ze ook een weinig te Kruiden. Gedurende het geheeie eerste gedeelte van den dag werkte de doicter stilzwijgend met den kommandant en Halgouët. De drie mannen zaten op vaten, rondom een tafel, welke gemaakt was van een kistdeksel op een groote ton gespcikerd. Zij ontvingen licht uit een kleine lamp, met wijn geest gevuld, welke de dokter van een blikken doos gemaakt had, In gewone omstandigheden zou zij gebrand hebben met oen klein, blauw achtig vlammetje, maar de zuurstof hielp een handje. Een geringe stroom van dit gas werd in de pit van de vlam geleid en nu sLraalde en schitterde deze met levendiger) glans. De lantaarn diende slechts als draagbaar licht en men stak haar zelden aan. 's Avonds te vijf uur hield de dokter op met naaien. „Verschoon mij, vrienden, zei hij, maar ik ben niet in staat op mijn plaats te blijven. Ik kan mijn hoofd beter gebruiken, als ik rond loop. Wordl vervolgd.) IEDAMSCH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1