PUROL Het lot tan „de Vlaardinger 25". Schrijnende Handen na de Wasch I-Iet scheen mij niet. ondienstig in verband met de rus. behandeling van het Nederlandsch- Belgisch verdrag op deze verwachtingen van onze Belgische concurrenten langs dezen weg de aandacht te vestigen. Zij zullen toch wel nauw verband houden met de Verwachting, dat het Nederlandsche volk wel zoo vriendelijk zal zijn het graven van het Antwerpen-Moer- dijk kanaal toe te staan, aan het einde van welk kanaal dan ook wel de area gelegen zal zijn, waar deze Zwitsersche vrijhaven zal moeten komen Verder commentaar lijkt mij overbodig. Olympiade-postzegels. Naar de „Tel." verneemt, heeft de regeering besloten tot uitgifte van bijzondere frankeer zegels tijdens de Olympische Spelen in 1928. Het ligt in de bedoeling de zegels in zes ver schillende waarden uit te geven, t.w. 2, 3, 6, 10, 15 en 30 cent en den verkoopprijs te bepalen op 3, 4, 7, 12, 17 en 33 cent. De hoogere opbrengst van de zegels na aftrek van de frankeerwaar- de, de kosten van aanmaak, enz., -komt ten bate van het Nederlandsch Olympisch Comité. Collectieve arbeidsovereenkomsten. De commissie van voorbereiding uit de Twee de Kamer voor het wetsontwerp tot nadere re geling van de colLctieve arbeidsovereenkomst heeft tot haar voorzitter benoemd den heer Heemskerk en tot haar ondervoorzitter den heer v. Sasse v. IJsselt. O verwerk verg unni n g De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan bakkerijen, waarin op den feestdag van Aller heiligen geen arbeid verricht wordt, een over- werkvergunning verleend. Petten verdwijnt. Ged. Staten van Noordholland onthielder: onlangs hun goedkeuring aan de begrooting 1926 van den gemeente Petten, omdat daarop twee posten van 7000 voorkwamen van rijks- en provinciale subsudie. Ged Staten verlangden in plaats daarvan belastingverhooging, welke de raad onmogelijk achtte. De raad ging daarop in beioep bij de Kroon, doch dit is nu bij K. B. niet ontvankelijk verklaard, wegens overschrij ding van den daarvoor gestelden termijn, De financieele toestand van deze kleine gemeente schijnt onoplosbaar, zoodat opheffing van de gemeente wel eens noodzakelijk zon kunnen blijken. liet verdrag met België. Naar ,,De Tijd" meldt, zal de R. K. fractie der Tweede Kamer a.s. 'Woensdag in haar gewone wekelijksche vergadering o.m. het verdrag met België bespreken. ,,N erneuze stemming?" Men schrijft uit parlementairen kring aan „Het Centrum" Er is een eenigszins nerveuze stemming in de Kamer. De tegenstanders roeren zich ge weldig. De publieke opinie wordt naarstig be werkt. Geld schijnt er voor deze actie in over vloed te zijn. En zooals het gewoonlijk ge beurt, de voorstanders hebben minder behoef te, om zich luidruchtig te uiten. Voor eenige dagen verluidde, dat het Trac- taat niet aangenomen en niet verworpen zou worden. Er zou een motie worden voorgesteld, waarin eenige wijzigings-desiderata. zouden wor den opgenomen. Natuurlijk is de aanneming van zulk een motie practisch hetzelfde als verwerping. Maar het is duidelijk, dat de tegenstanders, hiermee sterker komen te staan. Er zijn toch Kamer leden, die beslist vóór en anderen die beslist tegen zijn. Maar een tamelijk groot deel weifelt. Zij voelen ernstig de bezwaren, welke tegen dit tractaat zijn aangevoerd. Maar niet minder ernstig voelen zij zich bezwaard, om de ver antwoordelijkheid te aanvaarden van de ge volgen eener verwerping. Komt er nu zulk een gemotiveerde uitstel-motie, dan behoeven zij noch vóór, noch tégen het Tractaat te stem men. 't Is daarom duidelijk, dat de overtuigde voorstanders van het TracLaat niet van zulk een uitvlucht-motie gediend zijn. Zij wenschen een duidelijke stemming over het Tractaat-zelf, opdat ieder de verantwoordelijkheid te aan vaarden zal hebben voor zijn stem tegen of voor. Een halve eeuw geleden heeft men ten aan zien van een Tractaat met Frankrijk hetzelfde kunstje toegepast. Ook toen werd zulk een motie aangenomen. Maar de toenmalige Regeering nam daar geen genoegen mee en enkele dagen later kwam toen toch het Tractaat-zelf in stem ming. Niet zonder nieuwsgierigheid wacht men af, wat er thans zal gebeuren. De vergadering van de Commissie van Rapporteurs met den Mi nister en daarna de vergadering van het Senio renconvent, (dat is een vergadering van de voorzitters van alle groote fracties onder presi dium van den Voorzitter der Tweede Kamer wijzen erop, dat er iets broeit. Welk kuiken uit dit ei ter wereld zal komen, zullen wij wel spoedig vernemen. Kostelooze Itijwielplaatjes. Het is bekend, dat degenen, die in aanmer king komen voor een Kosteloos rijwiel-belas tingplaatje, zich voor de aanvrage persoonlijk moeten vervoegen ten kantore der ontvangers der directe velastingen. Daardoor ging tot dusver voor verscheidene arbeiders veel van het voordeel verloren, wijl er werkverzuim mee gepaard ging. Het R. K. Werkliedenverbond vroeg daarom onlangs aan den minister van fi nanciën de verplichting tot persoonlijke aan vrage te doen vervallen. Hiertegen wordt door den min. het bezwaar geopperd, dat dan de gelegenheid ontbreekt om de echtheid der gestelde handteekening l e constateeren. Ten einde zooveel mogelijk aan liet bezwaar tegemoet te komen, heeft de min. evenwel bepaald, dat de ontvangers gedurende den tijd- van van 13 December tot 8 Januari a.s. weke lijks twee avonden en wel gedurende telkens twee uren op hun kantoor gelegenheid moeten geven tot het indienen der aanvrage. Belanghebbenden nemen hiervan wel goede nota. verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Recht, plielit en orde." Wij maken hiermede onze lezers attent op de advertentie, voorkomend in dit blad, waarin door het bestuur der vereeniging bekend wordt gemaakt, dat de vergadering is uitgesteld en thans a.s. Vrijdag-avond, 2: Oct. te 's avonds half negen zal plaats hebben in het gebouw van den R. K. Volksbond. He opbrengst van den Padang-avond. Naar wij vernemen heeft de Padangavond, gegeven in den R. K. Volksbond,ongeveer 700.opgebracht. In den loop van de vol gende week, nadat het Padang-comité heeft vergaderd, zal de definitiefe afrekening plaats hebben. Wilton's Scheepswerf. Machinehal. Evenals destijds werd medegedeeld is door Wilton's Machinefabrieken en Scheepswerf, be halve het droogdok, ook de groote machinehal van de Reichcrstieg te Hamburg aangekocht. Deze is thans afgeleverd. Op het terrein alhier zijn de fundamenten juist gereed gekomen zoodat nu met het monteeren een aanvang kan worden gemaakt. Stedelijk Muziekkorps. In de komende maand Januari zal het stede lijk muziekkorps, na opheffing van de schutterij als stedelijk muziekkorps 20 jaar hebben be&taan. De leden van dit korps vinden aanleiding in dit feit om dezen datum met, het geven van een kunstavond te herdenken. Een commissie heeft zich gevormd om de voor bereiding te regelen, eenige solisten zullen wor den uitgenoodigd hun medewerking te verleu nen Weer inbrekers aan het werk. Gisternacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de lighallen van de Vereeniging tot Bestrijding der T. B. C., in het Volkspark alhier. Door openbreking van een deur heeft men zich toegang verschaft. Uit een offerbusje, staande in de keukenkast is een bedrag van ongeveer 20 ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in Besmettelijke ziekte. Ter gemeente-secretarie is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 5 gevallen van rood vonk. Volksbadhuis. Op 22 en 23 October werden genomen 443 baden. Ie Klasse kuipbaden 29, regenbaden 64, kinderbaden 1 2e Klasse kuipbaden 36, regenbaden 310, kinderbaden 3. Tooneeluitvocring. Zondagavond ^af de Vereeniging „het Volks- tooneel" uit R'dam, dir. de heer Eijerinks, een tooneelavond. Opgevoerd werd De oude boeme laar, dat veel succes mocht oogsten. Het publiek keerde, dankbaar voor het ge- bodene, voldaan huiswaarts. Dooi de politie is gisteren een zeeman, zekére E. v. d. L. uit Helder aange houden, die per spoortrein van den Haag naar Schiedam 2e klas was gereisd en niet in het be zit was van een plaatsbewijs. Toen een spoor beambte hem hierover ondervroeg, liep hij dood gewoon door. M. van D. uit de Wattstraat, deed gistermorgen bij de politie aangifte, dat te 9 uur een autobus van Stasdverkeer op den Singel hem links passeerde, doch plotseling voor hem stopte, zoodat hij tegen de auto reed. De voorvork van zijn rijwiel werd hierbij ver nield. D e 12-j a r i g e o c h o 1 i e r A. v. d. K. u i t de Anth. Muijsstrsat, kwam gistermiddag, toen hij uit een tramwagen wilde stappen, te vallen en met het gelaat op de straat terecht. Daar hij erg uit den neus bloedde, is hij naar den poli tiepost aan de Broersvest gebracht. Na wat te zijn opgeknapt, kon hij naar huis gaan. P. C. R. heeft b ij de politie aan gifte gedaan, dat hij uit zijn petroleumwagen een klantenlijst vermist, terwijl F. H. aangifte deed, van diefstal van een gewicht uit zijn pakhuis aan de Vijgesteeg. Toen een agent van politie gis- teravond omstreeks 7 uur een in staat van dron kenschap verkeerenden man wilde arresteeren, werd hij daarin belemmerd door J. O. en A. A. van R., beiden uit Rotterdam, die naar den agent sloegen en tegelijkertijd den arrestant wilden bevrijden. Daarbij liep J. O. een sabel houw op het hoofd op, waardoor hij bloedend •werd verwond. Door een lid van E. H. B. O. is hij in het café van V. verbonden. Beide mannen zijn eveneens aangehouden en in ar rest gesteld. Toen zij zich in het Hoofdbureau, bevonden drong een man het bureau binnen om voor de verzetplegers partij te trekken. Daar deze in erge mate beschonken waS,werd ook hij ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Zondag a. s. 31 October her denkt mej. Johanna Marie Vermeulen den dag, waarop zij voor 12£ jaar in dienst trad bij de dames Nolet. Zij, die haar dien dag hunne be langstelling willen toonen worden van half een tot 2 uur verwacht eande Nieuwe Haven 155. UIT ROTTERDAM. Installatie Pastoor den Boer. Zondagmorgen is de zeereerw. heer P. R. den Boer, opvolger van wijlen pastoor Ten Hagen, door den Deken, den zeereerw. heer J. W. van Heeswijk, geïnstalleerd als pastoor van de parochie O. L. Vrouw van Lourdes. De plechtigheid vond plaats vóór de Hoogmis. De nieuwe begraafplaats in Rotterdam-Zuid. De behoefte aan een tweede groote openbare begraafplaats, gelegen op den Linker-Maas- oever, is thans zoo urgent geworden, dat B. en W. hebben besloten den aanleg ervan ter hand te nemen. Alle terreinen, welke voor dezen aanleg noodig zijn, zijn reeds in handen der gemeente ter gezamenlijke groote van rond 19 H. A. Ds totale hoeveelheid op te brengen zand is te stellen op rond 750.000 kubieke Meter. Ge bruikt men duinzand, dan zou de aanleg, al leen voor wat betreft de levering Van het zand op niet minder dan ongeveer drie millioen komen. Met het oog daarop heeft de directeur der gemeentewerken nogmaals nauwgezet doen na gaan of wellicht tegen mindere kosten een zandsoort van even goede hoedanigheid als duinzand zou zijn te verkrijgen. Gebleken is, dat het op de rivier bij de Botlek gezogen zand aan de gestelde eischen voldoet en daarenbo ven het voordeel biedt, dat het kan worden opgespoten. De kósten van het geheele werk op deze wijze, worden door den directeur van gemeen tewerken geraamd op 6 ton dus bijna 2£ mil lioen minder van bij toepassing van duinzand. B. en W. stellen den Raad nu voor de op- liooging door opspuiting. UIT BEFI T. Onprettige toekomst. Nu met ingang van 23 dezer de hum-commissie te dezer stede is opgeheven, blijven de gevol gen niet uit. Zoo heeft de N. V. Woning Maat schappij, eigenaresse van groote complexen arbeiderswoningen in het Westerkwartier al hier, den bewoners van baar huizen aangezegd dat met ingang van 1 November a.s. de huren der huizen zullen worden verhoogd met bedra gen varieërend van 35 tot 50 ct. per week. i.K- Motorongeluk. Op den Rotterdamschen weg te Delft is gistermiddag de heer Timmer uit Den Flaag, die met zijn motorrijwiel op weg was naar Rotterdan, tegen een met mest beladen lorrie gereden, die plotseling dwars den weg overstak. De lorrie werd uit, de rails geworpen. De heer T. kwam in de sloot langs den weg terecht. Ernstig aan het hoofd verwond is hij naar het gasthuis' te Delft vervoerd. Gemengd Nieuws. 12 Personen o in gekome n. Het vreeselijk vermoeden, dat de „Vlaar- dingen 25" van den reedcr Kn,oester te Sche veningen bij den jongsten storm op de Noordzee ter hoogte van Doggersbank zou zijn vergaan, is werkelijkheid geworden. Gister is te Scheveningen binnengeloopen de Scheveningsche logger „Scheveningen 79", waarvan de schipper, J. Pronk, verklaard heeft, op de Noordzee verschillende voorwer pen te hebben zien drijven, als manden enz., afkomstig van de „Vlaardingen 25 Van het schip zelf, noch mede van de bemanning heeft hij eenig spoor ontdekt. Naar de rceder, de heer Knoester, ons ver zekerde, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat de „Vlaardingen 25" met man en muis is vergaan. Zouden enkele leden der bemanning zich hebben weten te redden, dan had dit thans stellig bekend moeten zijn. Deze ramp, die weer een groot aantal Sche veningsche families in rouw zet, kostte den volgenden mannen het leven J. de Bruin, schipper, gehuwd A. Pronk, stuurman, vrij gezel de matrozen S. Verbaan, gehuwd W. Vink, gehuwd P. Taal, gehuwd G. Dijk huizen, gehuwd I,. Spaan, vrijgezel en A. Spaan, vrijgezel de laatste twee zijn broers en vrder P. Taal, zoon van den matroos, als oudste en J. Plugge als jongste; J. Bol, reep schieter, en W. Knoester, afhouder, een neef van den reeder. Dit vergaan, dat heden in de Schevening sche haven bekend werd, liet niet na diepen indruk op allen te maken. Evenwel heerscht te Scheveningen eenige tegenstrijdigheid over hetgeen de schipper van de „Scheveningen 79", die te Scheveningen binnenkwam, zou hebben verteld over het drij vende gevonden hebben van een gedeelte van den inventaris der „Vlaardingen 25." De schip per schijnt zich tegenover verscheidene perso nen te hebben uitgelaten over het drijvende zien van vischnetten, die aan de „VI. 25" toe behoorden. Hij zou daarbij gezegd hebben, dat het hem onmogelijk was, een en ander op te visschen door de hooge zee. Geheime distilleerder ij. Te Zeist heeft de gemeente-politic in samenwerking met rijksambtenaren een geheime distilleerderij ont dekt. Een viertal verdachten zijn aangehouden en een distilleerketel in beslag genomen. Waarschuwing. Verzocht wordt mede te deelen, dat op het oogenblik hier te lande aanwezig is de heer Christian Smith, die mede deelt aan het hoofd te staan van een kolonisa tiebureau te Saskatoon (Canada). In het algemeen is Canada een land, dat gun stige levensvoorwaarden biedt aari Nederlan ders, die, aan bepaalde voorwaarden voldoende, na juiste voorlichting zich aldaar vestigen. Het is echter uitermate gewenscht, dat niet op de aanbiedingen van den heer Smith in te gaan, alvorens ook van andere zijde inlichting te hebben ingewonnen. De Nederlandsche Ver eeniging voor Landverhuizing gevestigd te 's-Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg, ver strekt deze. Ongenoode gast. Zondagnacht is te Alphen aan den Rijn een transportauto van Dedemsvaart naar Den Haag, de woning van den heer A. v. W. ingereden. De bewoners, die te bed lagen en bijna geraakt werden, zijn na tuurlijk hevig geschrokken, evenals de zeven kinderen, die op zolder sliepen. De kinderen moesten langs een ladder naar beneden komen daar de trap vernield was. G e h e i m z i n n i g d r a m a. De Brouwers" gracht te 's-Gravenhage was gistermorgen in ongewone opschudding- Honderden mcnschen verdrongen zich om een krantenkiosk en staar den onafgebroken naar een klein nood-arres- tantenlokaal, dat de politie tegen enkele dezer kiosken heeft doen aanbouwen. IJselijke ver halen deden de ronde omtrent een beschonken militair die Zaterdagavond door de politie in dit hok zou zijn opgesloten en vergeten. „Eenige uren later door den Eersten Hulpdienst mors dood eruit gehaald, door verstikking om bet leven gekomen." Schande werd erover gesproken door de steeds aangroeiende menschenmassa en een algemeene kreet ging door de lucht„Ze moes ten die hokken afbreken." Dreigende blikken gingen in de richting der kiosk. Een juffrouw, die het geheele geval Zaterdag avond had meegemaakt, gaf in levendige be- bewoordingen een roerend verhaal van het geval, dat verscheidenen de tranen in de oogen deed komen Blauw had de juffrouw den militair naar buiten zien vallen. Zijn oogen waren al dicht Verslaggevers en fotografen rukten van alle kanten aan, om de plek des onheils, die een tweede Baarn zou worden, te vereeuwigen. Het mysterieuze van het geheele geval was, dat de politie absoluut onkundig was van dezen verstikkingsdood en het gerucht ging al, dat zij de zaak geheim wenschte te houden Zaterdagavond was een beschonken militair even opgeborgen in het bewuste nood-arres tantenlokaal, ten einde later verder getrans porteerd te worden. De beschonkene schijnt inmiddels door een bombardement met zijn vuisten tegen de houten wanden de lieele om geving te hulp hebben doen loopen. Toen de politie later kwam om den arrestant af te halen en zij de deur opende, viel hij pardoes naar buiten. De Eerste Hulpdienst, die vlak bij is, werd erbij gehaald en achtte het beter, den militair zijn roes in het gebouw van den Eersten Hulp dienst te laten uitslapen. Den geneesheer con stateerde een gewone alcohol-vefgiftiging en toen de betrokkene Zondagmorgen was uitge slapen, mankeerde hem niets meer en kon hij door de politie worden meegenomen naar het arrestantenlokaal in het hooldbureau. Een geval dus, zooals men ieder oogenblik meemaakt. Intusschcn groeide de menschenmassa op de Brouwersgracht steeds aan en werden de ver halen ieder kwartier ijselijker Vliegtuig neergestort. Uit Ber lijn meldt men In het Altvater-gebergte (een uitlooper van de Sudeten) is een vliegtuig van de door een Fransche maatschappij geëxploi teerde lijn ParijsBoekarest naar beneden ge stort. De Fransche bestuurder was direct dood. Den passagier, eveneens een Franschman, moest een been worden afgezet. Een Engelsche stoomboot ver gaan. Uit Londen wordt gemeldZ. Ms. Valerian is in den namiddag van 22 October op 18 mijl ten zuiden der Bermuda tijdens een orkaan gezonken. De admiraliteit deelt mede, dat het aantal overlevenden vermoedelijk 20 bedraagt Noodlottige instorting van een toren van een Rutschbaan. Uit Frei burg bericht men dat, gisteren tijdens een wer- verstorm plotseling op den Messplatz de 30 meter hooge toren is ingestort van een in vol bedrijf zijnde Rutschbaan. Onder de puinhoopen 3300- 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2