't Wagentje komt 4 November. voorkeur gaven aan zuiver f i- naneieele offers. Dit voorstel is gedaan, nadat het Belgisch- Nederlandsche verdrag reeds geteekend was. Dit was toen blijkbaar de opvatting der Belgen van de „vrije en loyale mededinging" tusschen Antwerpen en Rotterdam, die het verdrag zou moeten inluiden." De vergadering te Groningen is geëindigd mot het onder applaus genomen besluit om de Tweede Kamer telegrafisch te verzoeken, het verdrag niet te aanvaarden. Gistel ochtend te 10 uur waren deVlO voor de gereserveerde tribune beschikbare kaarten voor hedenmiddag reeds door de Griffie der Tweede Kamer uitgegeven. Een gedeelte van de publieke tribune wordt gedurende de debatten over het Verdrag ter beschikking van de pers gesteld, teneinde ook buiteulandsche journalisten in de gelegenheid te stellen de debatten te volgen. Het huwelijk van Prins Leopold van Relgie. Naar men verneemt is ook de Nederlandsche Koninklijke Familie uitgenoodigd, de inzege- ning van het huwelijk van prins Leopold van België met prinses Astrid van Zweden bij te wonen. Herdenking van het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal. De marine zal bij de feestelijkheden te Amster dam op 3 November vertegenwoordigd zijn door een divisie torpedobooten, bestaande uit vier booten van het Z-type, waarvan er twee des avonds zullen worden geïllumineerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Recht, Plicht en Orde". Wij herinneren de leden nogmaals aan de belangrijke vergadering van hedenavond te half negen in het gebouw van den R. K. Volksbond, waar o.m. zullen worden besproken de reorgani satieplannen. Uitvoering Mandoline Gezelschap O.N.I. Gisteravond om 8 uur had in Musis Sacrum" een goed geslaagde uitvoering plaats door bovengenoemde vereeniging. De goed-bezette zaal was wel een overtuigend bewijs, hoe bekend en gezien deze vereeniging in Schiedam is en ook, hoezeer haar uitvoeringen op prijs worden gesteld. De avond werd geopend met een hartelijken welkomstgroet van den voorzitter. De verschillende deelen van het programma werden goed en vlot door het gezelschap af gewerkt. Hierbij verdient nog vermeld te wor den, dat de dames M. Hakkert en C. Plooy hun welwdiende medewerking verleenden met viool- en pianobegeleiding, terwijl de heer J. G. Rak kert zich hierbij aan het orgel verdienstelijk maakte. Mej. Plooy werd een mand bloemen aangeboden als huldeblijk voor haar prestaties. Door humoristische voordrachten van het trio-Plooy werd de prettige stemming nog ver hoogd. Na afloop was nog een „gezellig samen zijn" voor donateurs en genoodigden, met optreden van trio-Plooy en versterkt orkest. Om 10 000 dollar. Onder verwijzing raar de in dit blad voor komende advertentie van de Schied. Tooneel- vereeniging „Utile Dulci" herinneren wij onze lezers nog eens aan de weldadigheidsvoorstel ling, welke deze vereeniging ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan op Donderdag 11 November a.s. zal geven ten bate der Schied. gezondheids-kolonies, de Schied. vereeniging tot bescherming vzn zuigelingen, de vereeni ging tot bestrijding der tuberculose en het da mescomité tegen armoede (onderafdeeling der Vereeniging voor armenzorg en tegen bedelarij). Het daarbij op te voeren blijspel „Om 10.000 Dollar" werd destijds met groot succes door het gezelschap van den heer Const, van Kcrck- hoven Jr. opgevoerd het is zeer spannend en nol-vermakelijk en zal men er zeker geert nsrouw van hebben indien men 01-% in de terminilogie van „Utile Dulci" te blijven het „nuttige met het „aangename" vereeuigt door zoo spoedig mogelijk voor dezenfeestavond kaarten te nemen, welke verkrijgbaar zijn bij mej. Iletty Beekman, Schie 70 en de heeren A. de Groot, Tuinlaan 62 en E. H. Ris, Singel 80. Met het oog op liet feestelijk karakter dezer voorstelling mag raet recht op Ccn extra groote ^'langstelling gerekend worden en daar de uitvoeringen van „Utile Dulci" in den regel toch reeds zeer druk bezocht zijn, verdient liet aanbeveling zich ditmaal tijdig vooraf van plaat- haarten te voorzien, terwijl men vooral ook met verzuime op den dag der uitvoering des middags van 12 tot 1 uur plaatsen te bespre ken m M-usis Sacrum. De winkelsluiting. et gemeenschappelijk schrijven van den aartsbisschop en den bisschop van Haarlem waarin aan eigenaren van kantoren, winkels en bedrijven wordt verzocht op R. K. feestdagen hunne zaken gesloten te houden, is niet on- beantwoord gebleven. Do besprekingen op vergadeiingen en de bijdragen m ons blad over dezen wensch van onze bisschoppen hebben tot resultaat gehad dat een aanzienlijk aantal winkeliers hebben besloten aan het dringende verzoek te voldoen getuige de annonce in dit blad, waarin de namen vermeld staan van hen, die hunne zaken Maan dag a.s., op het feest van Allerheiligen, zullen sluiten. Wij kunnen deze daad niet anders dan openlijk toejuichen. Kon het op de 1.1. gehouden vergadering van de Hanze niet tot een algemeene winkelsluiting komen, thans is bewezen, dat onze katholieke winkeliers individueel overtuigd zijn van het goed recht van dit doorluchtig verzoek, dat wordt gericht tot ons „katholiek-zijn", hetwelk een allesoverheerschenden doorslag in ons zaken- evenwicht moet wezen. Moge in de annonce van moigen een nog grooter aantal winkelsluiters vermeld staan. De heer Henri Rebers, Hoogstraat 146, tel. 68320, heeft zich welwillend beschikbaar ge steld voor het in ontvangst nemen van nog meer adressen. „Polyhymnia". Het gemengd koor „Polyhymnia" zal op Donderdag 4 Nov. a.s. in den R. K. Volksbond ten gehoore brengen „Das Lied von der Giocke" van Mac Bruch. Bekende solisten zullen aan deze uitvoering medewerken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. Vermist. De persoon, genaamd W. B., van wien Zondagmorgen alhier aan de Vellevest overjas en jas zijn gevonden, wordt sedert Zaterdag te Delft vermist. B. was een zenuwlijder. Demonstratie. ^Woensdag 3 November hoopt de afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersboud, een demonstratie te houden in „Musis Sacrum" alhier. Gedemonstreerd wordt o.a. het Bobbed- en Singled-modcl, haar- wasschen, drogen en ondulatie. Hierbij zullen alle kappers en barbiers alhier uitgenoodigd worden met hun dames. Het bestuur hoopt op druk bezoek, omreden er wat te leeren valt. De avond zal verder worden afgewisseld met muziek enz. en gezellig worden doorgebracht. Bij het Donderdagte Rotterdam gehouden examen in stenografie „Groote" slaag de voor kantoorstenograaf (130 lettergrepen per minuut) de heer G. van Hoogdalem, leerling van mej. L. Zoetmulder, Warande 46. UIT ROTTERDAM. Ontslag. Met ingang van 1 November a.s. is aan het, aan het Openbaar Slachthuis te Hoek van Holland verhonden personeel, ontslag aange zegd. In dienst blijven slechts de directeur en een drietal employés voor onderhoud en voor komende werkzaamheden. Door dit ontslag komen 32 exportslachters, tien vleeschpakkers en twee slachtmeesters zonder werk. De twee nieuwe torpedojagers. Als resultaat van de op 26 dezer door het departement van Marine gehouden aanbeste ding voor den bouw van twee torpedojagers voor den dienst in Ned.Indië, zal aan de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijen- oord alhier de opdracht voor dezen bouw worden verstrekt. Deze vaartuigen hebben een waterverplaatsing van pl.m. 1650 ton. Zij zullen elk worden uitgerust met twee Parsons' turbines met een totaal vermogen van 31.000 I.P.K. en drie hoogedruk Yarrow-ketels met een totaal V.O. van 3250 M2. De bunkerkoleuvoorziening. Wij meldden reeds, dat ten gevolge van de staking in Engeland de kolenvoorraden van dien aard zijn, dat dagelijksche aanvoer dringend ge boden is om in de behoeften van de scheepvaart te blijven voorzien. Iu een onderhoud, dat „de Tel." gistermorgen had met de directie der S.H.V. (Steenkolen Handelsvereniging) bevestigde men nogmaals deze meening. Op het oogenblik, zoo deelde men mede, zijn de voorraden toereikend voor 5 dagen. Aan -een drukte, zooals wij in Augustus en September gekend hebben met bunkeren en verladen van kolen, zouden wij thans het hoofd niet kunnen oieden, wegens gebrek aan voorraden. Wij be hoeven er niet op te rekenen, dat ook bij het voortduren der Engelsche staking deze drukte in de Rotterdamsche haven terug zal keeren, want Duitschland, de groote leverancier voor onze kolen, heeft voor eigen gebruik zooveel uoodig, dat het onmogelijk zal zijn weer voldoen- de hoeveelheden aan te voeren. Ten einde zeker te zijn, hebben wij op het oo genblik weer belangrijke aanvoeren van Amerika onderweg. Wat Nederland betreft zoo deelde men ons mede kunnen wij slechts herhalen, dat bij een strengen winter, die den Rijn door ijsgang onbevaarbaar zou maken, het met de kolen- voorziening voor de scheepvaart spaak moet loopen. UIT OVERSCHIE. l)e nieuwe rijksweg Den HaagRotterdam. B. en W. van Overschie hebben aan den Mi nister van Waterstaat een adres gezonden waarin bezwaren worden geopperd tegen de volgorde van uitvoering schrijft de „Msb." Wat is de noodtoestand van den reeds lang te smal geworden grooten verkeersweg, die Rotterdam met den Haag verbindt In de allereerste plaats is de zeer nauwe Dorpsstraat te Overschie met de korte haak- sche bocht zonder uitzicht en de veel te smalle brugi n de dorpsstraat en verder de kronkelen- de weg van Overschie naar Rotterdam voor den voortdurenden stroom van auto's en vracht verkeer ten eenen male niet meer berekend. Deze weg met een bestrate breedte van. 4 M. heeft zeer talrijke bochten vaak zonder vol doende uitzocht en behalve het overstelpend drukke transito-verkeer het steeds stijgend ver keer van en naar het zich sterk uitbreidende Overschie. Bij een dergelijk enorm verkeer en de absolute onmogelijkheid 0111 door den nood maatregelen daarin nog eenige wijziging aan te brengen zal de minister moeten toegeven dat een afsnijden van het gedeelte OverschieRot terdam naast bekorting van den afstand de grootste verlichting aan het verkeer zou geven. Het aansluitende plan van Rotterdam is reeds in uitvoering. De nieuwe brug over het verbindingskanaal speciaal voor den nieuwen Rijksweg geprojecteerd komt nog in 1927 in ge reedheid. Wat, is dan natuurlijKer dan dat het Rijk, hierop aansluitend, de slechte bochten zal omgaan en tot uitvoering brengt het ge deelte RotterdamOverschie Daartoe is in de allerseerste plaats echter noodig dat tot het kostbare viaduct over de Schie besloten wordt en dat dit onverwijld in uitvoering komt, waar na met de aansluitende stukken zuidelijk naar Rotterdam en noordelijk tot aan de Schielaan in een totaal tracée van 1700 M. een groote afkor ting en een omgaan der bochtigste en gevaar lijkste stukken zal zijn te bereiken. Aansluitende aan de Schielaan, zal dan met een dwarsverbinding over c.a. 100 M. een aan sluiting zijn gevonden aan den Delftweg en den bestaanden toestand Adressanten hopen, dat de Minister wanneer een aanvang wordt gemaakt met den aanleg van den nieuwen verkeersweg Rotterdam—den Haag, het eerst in aanmerking zal brengen het gedeelte OverschieRotterdam. INGEZONDEN. Het wagentje. ^Nu de zomertijd met haar zonnige dagen ons heeft verlaten en de koude, gure wintermaanden weer voor de deur staan, nu ziet menigeen dit jaargetijde weer met angst tegemoet. Een voor al de wintertijd stelt zulke hooge eischen, vraagt zooveel voorziening öp velerlei gebied. Hoe menige zorgzame huismoeder zou, hij de niet overmatige verdiensten van haar man, gelukkig en tevreden zijn, als zij haar kinderen van warme kleeding kon voorzien, wat zeker de zoi- gen zeer zou verlichten. Naar ik vernam, zJl het bestuur v. d. R. K. Vrouwenbond, afdeeling „kleerenmagazijn", dat er steeds op uit is, hulp en steun te verleenen aan zoo menig behoeftig gezin, weer met het bekende „wagentje" komen, om van onze stadgenooten een kleine gift te vragen voor de aanst. winterdagen, een gift, die voor velen onzer, niet moeilijk zal vallen oude kleeren, kleedingstukken die bijkans niet meer te gebruiken zijn, ze behoeven niet opnieuw een plaats te vinden in uw kieerenkast. Als het „wagentje" komt, kost het niemand onzer veel moeite om te zeggen „daar is de plaats." Alles wordt door de goede zorgen van het bestuur her steld en de kleedingstukken in een toestand ge bracht, die ze in menig behoeftig gezin nog zeer welkom zullen doen zijn en met dank zullen worden ontvangen, 't Zal wellicht voorkomen dat men bij deze gelegenheid „niets heeft op te ruimen Een ieder echter wordt in de gelegen heid gesteld, om door een kleine of groote gifl in de bus, blijk te geven van waardeering in dit schoone liefdewerk, dat echter de steun van onze stadgenooten niet kan ontberen, wil het bestuur aan de zeer vele aanvragen, slechts op bescheiden wijze voldoen. De inhoud van het „wagentje mocht bij vorige gelegenheden het bestuu» tot veel goeds in staat stellen en wanneer dan ook een beroep wordt gedaan op de liefda digheid van onze stadgenooten, zullen ook zeker velen deze instelling steunen, die van haar gaven een nuttig gebruik zullen maken en die dankbaar zullen aanwenden om in de aanst. wintermaanden velen ten hulp te zijn. Een stadgenoot. Gemengd Nieuws. Malversaties aan het Centraal Magazijn van Militaire Kleeding. Wantoestanden in het beheer. Uit Woerden wordt o.m. aan het „U. D." geschreven Dinsdag zijn hier ter stede twee personen op last van den officier van justitie te Utrecht in au est gesteld, verdacht van frauduleuze handelingen ten nadeele van het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrustingen, dat. alhier is gevestigd. De controleur van de militaire administratie heeft in verband hiermede tegen den 51-jarigen aannemer en een 60-jaiigen bureelambtenaar arrestatiebevelen uitgevaar digd beiden zijn naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. Dc directe aanleiding tot deze arrestaties is een fraude, ontdekt in de houtleverantie. Na een voorlopig onderzoek is gebleken, dat er gelden zijn uitgegeven voor de levering van hout, dat nimmer geleverd is. Het hout werd door den aannemer steeds volgens een zeker bonnenstelsel geleverd vanwege het Magazijn werd een bon verstrekt, waarop de leverancier dan late. het geld inde nu is aan het licht gekomen, door vergelijking van het aantal bon nen met het in de laatste jaren geleverde hout, dat er bohnen zijn geschreven en geld is uit- 3420 6 getrokken voor hout, dat eenvoudig nergens te vinden is, omdat het nooit werd geleverd j zoo zou er b.v. een groot bedrag zijn uitgegeven voor hontleveranties in verband met het bouwen van een schuur. Het geld is weg maar de schuur is nergens te vinden, noch het materiaal. Dit is een directe oorzaak van de arrestaties, waardoor evenwel een zaak aan het rollen wordt gebracht, die een ongekend schandaal zal ver wekken en waarin opzienbarende mededeelingen omtrent de ergerlijke wantoestanden, die er in het Magazijn reeds jaren en jaren heerschen, bekendheid zullen krijgen. Het lot van de VL. 25. Deelneming van den burgemeester. Na ingekomen bericht van den Waterschout schout, dat de VI. 25 als verloren kan worden beschouwd, heeft burgemeester Pat.ijn een schrij ven van rouwbeklag gericht tot de achterge bleven betrekkingen van de omgekomen zee lieden. Een vermetel ediefstal. Uit Green wich meldt men Terwijl de familie zich op de benedenverdieping aan het diner bevond, is een inbreker gisteren het huis van Percy A. Rockefeller, een neef van den bekenden John. D. Rockefeller, te Greenwich binnengedrongen. De dief ontsnapte met een aanzienlijke hoe veelheid juweelen waarvan de waarde nog niet is vastgesteld. De inbreker is langs een ladder naar een venster op de tweede verdieping geklommen en nam de juweelen weg van een toilettafel in mevrouw Rockefeller's kamer. Miss Wini fred kwam de kamer binnen, juist toen de dief aan het werk was. Zij begon te gillen, waarop de inbreker weer door het venster en langs de ladder verdween. Tot de gestolen kostbaarheden behooren o.a. een met oiaman- ten bezette armband, een diamanten ring en een armband-horloge. Definitieve cijfers over de ramp in Armenië. Uit Moskou meldt men Eerst thans worden de definitieve cijfers bekend betreffende het aantal slachtoffers bij de aardbevingsramp in Armenië. Behalve in de stad Leninakan, waar van de 3800 huizen slechts 50 onbeschadigd zijn gebleven, zijn in twaalf dorpen van het district 3500 huizen ver woest. Niet minder dan 38.000 menschen kam peeren in de open lucht. Het aantal dooden bedraagt tot dusverre 365, het aantal zwaar gewonden 300. Leninakan moet geheel opnieuw worden opgebouwd. Na de cycloon in Havanna. Uit Havanna wordt bericht dat, volgens de laatste beschikbare gegevens door den cycloon zes honderd personen gedood zijn en negenduizend gewond. De schade wordt thans op zestigmil- üoen dollar geraamd. In de stad Havanna is het normale leven weer teruggekeerd, al herinneren talrijke ruines en vernielde winkelpuien aan de ramp, die de stad te doorstaan heeft gehad. Duizenden extra werklieden zijn aan het werk gezet om hoo rnen te planten, de ruines op te ruimen en de wegen voor het verkeer vrij te maken. Ie Havanna is een inschrijving geopend voor de slachtoffers, waarop reeds voor meer dan een kwart millioen dollar is ingeteekend. Winter in Zuid Duitschland. Uit Berlijn bericht men In Zuid-Duitschland neemt de koude toe. In het Zwarte Woud is veel sneeuw gevalleneveneens in Munchen Op het meer van Constanz woedde een hevige storm aldaar is een losgeslagen sleepboot met 8 geladen wagons gezonken. SPORT. De N. W. B.-bestuurscrisis. Het bestuur van den Ned. Wielerbond kwam gisteravond te Amsterdam bijeen. Unaniem werd besloten geen bestuursfunctie uit te oefenen indien de heer Bosch van Drakestein als bestuurs lid wordt gekozen. Laatste Beriehten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige, meest Oostelijke tot Noordelijke wind zwaar bewolkt of betrokkenwaarschijnlijk eenige regen weinig verandering in temperatuur. De ex-keizer en de belasting. Men meldt ons uit Doorn Een inspecteur van de belastingen heeft met eenige ambtenaren een langdurig bezoek ge bracht aan Huize Doorn. Verwacht wordt, dat een oplossing van het bestaande belasting- vraagstuk zal volgen, nu de kwestie van het vermogen van den ex-keizer geregeld is. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 28 Oct. 29 Oct. Londen12.121/, /12.12s/, Berlijn -59.431/, - 59.47V, Parijs 7.65 7 661/, België 34.60 - 34 80 Zwitserland48.231/, -48 22V, Amerika 2.501/, -2.501/, Weenen 35.30 - 35.30 Kopenhagen66.471/, - 66.471/, Stockholm- 66.64 66 62l/„ Oslo 62 60 - 62.32V, Madrid37.87V, - 37.871/, Milaan-11.— - 11.06 V, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2