EWATTAs5f tRm-MEP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER ""feuilleton. Eene raadselachtige verdwijning Vraagt IMlAlTA-SrAliULAAS BeterdanöoedDE^BESTE 49ste Jaargang. Dinsdag 2 November 1926. No. 14898 Bureau K O 13M ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Poslehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3™maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Buitenlandse!: Nieuws. DUITSCHLAND. M a r x over T h o i r y op he t Congres der Centrumpartij. Uit Erfurt wordt bericht In de Rijksdag commissie der Ceritrumspartij verklaarde rijks kanselier Marx, met. betrekking tot de buiten- landsclie politiek, dat, in het vervolg ook de Duitsch-nationalen rekening zullen houden met de voordcelen der „verstandigungspolitik" en dat zij, nadat Duitschland lid is geworden van den Volkenbond, hiermee zullen voortgaan. Met betrekking tot het verhandelde te Thoiiy verklaarde hij, dat. het thans vaststaat, dat, Duitschland ontruiming van het bezette gebied door de vieemde bezetting kan verlangen zoodia de juiste financieele weg is gevonden. In ge- meenschappelijken arbeid moet echter nog zeer zorgvuldig worden onderzocht op welke wijze de financieele tegenprestaties van Duitschland kunnen plaats hebben. Hetgeen te Thoiiy is verhandeld kan niet meer te met worden gedaan. Stresemans over z ij n politiek. Uit Berlijn bericht men Do Rijksminister van Buitenl. zaken, dr. Strosemann, heeft in een brief aan de kiezersvergadering der Duit- sche volkspartij te Dresden de critiek op zijne buitenlandsche politiek weerlegd. Hij ver klaarde hierin, dat liet eenige doel deze poli tiek de nationale weder-opbouw van Duitsch land is, en de weg daartoe bestaat in interna tionale overeenkomst. Hij heeft er van te voren voor gewaarschuwd, te vroeg de verwezenlij king zijner doeleinden te verwachten. bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam ENGELAND. De Labou r-p arty en de raads verkiezingen. Uit Londen meldt men, dat gister in Engeland en Wales, echter niet in Londen en Schotland, gemeenteraadsverkiezingen plaats hadden voor het bezetten der vacatures die ontstaan door het jaarlijksch aftreden van een vierde der raadsleden. De Labour Paity voert een hevige campagne in verband met deze verkiezingen. In sommige graafschappen, zooals Lancashire en Yorkshire hebben de conservatieven en li- heralen een program van samenwerking tegen Labour opgesteld. De m ij nwei kersstaking. Uit Londen wordt bericht, dat gister de meer derheid van het bestuur dér mijnwerkersvereeni- ging in Nottinghamshire, die e„n districtsrege ling met de mijneigenaars verlangde, bijeen is gekomen, om een nieuwe organisatie te vormen met het oog op de algcheele hervatting van den arbeid. FRANKRIJK. De buitenlandsche politiek. Uit Parijs bericht men De Matin" betoogt, dat. de Fransche diplomatie, in \crband met het feit, dat de politiek van Locarno zich niet verder over Europa uitbreidt en met het oog op de hou ding van Rusland en Hongarije, zicli bezighoudt rnet de consolidatie van het Rijnpact. Indien de economische belangen van Frankrijk en Duitsch land nauw met elkaar worden verbonden, in dien de schadevergoedingsbetalingen vermeer deren en indien de Gezantenraad voldaan is over de rapp'orten der militaire commissies, komt de kwestie eene» vervroegde ontruiming van het Rijnland logiscli aan de orde Het is 40 „Welnu, hernam de kommandant, uit het geen ons overkomt valt te hesluiten, dat de volksverhalen niet altijd zoo kinderlijk zijn, als men wil doen voorkomen." „Aan welk volksverhaal denkt ge op dit dit oogenblik „Mei dat, hetwelk op de naburige eilanden van den Archipel in den mond des volks leeft en volgens hetwelk het eilandje Syrtos niets anders zou zijn, dan het laatste overblijfsel van een vel grooter eiland, dat door een Egyp tische kolonie bewoond werd, en dat, verschei dene eeuwen voor onze tijdrekening, tengevolge van een vulkanische uitbarsting door het water bedolven werd." „Zooals dat in 1862 met het eiland Santorino gebeurd is „Volkomen juist." „De legende bedriegt op dit oogenblik niet, wij bevinden ons in de oude stad Syria. Maar ik keer alweer terug tot mijn vraag van straks dat de stad onder liet water bedolven geraakt is, door het verzakken van den bodem, dat, is natuurlijk verklaarbaardoch dat zij niet meer dan ooit wenschelijk, dat Italië ten volle deelneemt aan" de Europeesche pacificatie. De a.s. onderteekening van het Italiaansch-DuitSclre arbitrageovereenkomst bevestigt volkomen de te Parijs goedgekeurde beginselen van den Vol kenbond. Als hem de gelegenheid wordt gebo den, is Briand bereid naar Italië te gaan om met Mussolini over alle vraagstukken overleg t.e plegen. De Fransche socialistische part- ij. Uit Parijs wordt, gemeld Leon Blum heeft op de vergadering van het bestuur der Fiansche socialisten erkend, dat de financieele toestand veel verbeterd is. Dit ïesultaat had echter be reikt kunnen worden zonder de duurte, waar onder het volk thans lijdt, wanneer men van de groote kapitalisten het, noodige offer had durven eischen. Verder zeide Blum nog, dat de partij bereid is ieder te ondersteunen, die aan de verwezen lijking van haar program wil medewerken. Er werd besloten begin 1927 een nieuw blad als orgaan der partij t.e laten verschijnen. Blum wordt, hoofdredacteur. ITALIË. Nieuwe aanslag op Mussolini. Uil, Milaan wordt gemeld Op Mussolini, die zich op het oogenblik op een rondreis door Italië bevindt, is Zondfg te Bologna een revolveraan slag gepleegd. De dader, een klaarblijkelijk nog zeer jeugdig persoon, is door de woedende menigte gelyncht. Mussolini, die ongedeerd bleef, hield aan het station een rede voor het aldaar verzamelde officierskorps en zette vervolgens zijn reis per specialen trein naar Forli voort. De kogel ging door den rand van Mussolini's uniformjas en door een ordelint, dat hij droeg en schampte langs den arm van den naast Musso lini zittenden burgemeester Tittini. De pleger van den aanslag werd met dolk steken gedood. Uit Rome meldt men Te Rome en in alle andere steden van Italië hebben bet.oogingen ter eere van Mussolini plaats gehad. Mussolini is met- zijn gezin te Forli aange komen en werd enthousiast ontvangen. De koning heeft hem telegrafisch zijn harte lijke gelukwenschen doen toekomen. Volgens een bericht uit Genéve is het lijk van den jeugdigen man, die een aanslag op Mus solini gepleegd heeft gcidentffieeeid. Het is de 15-jarige Antonio Zammoni, de zoon van een bekend drukker uit BolognaDe vader had den knaap verboden zich na 5 uur op straat te be geven. Wijl de jongen na dien tijd echter niet teruggekeerd was begaf de vader zich naar de politie. Op het politiebureau hei kende de on gelukkige man in liet lijk van den gelynchten jongen zijn zoon Fas cisten relletjes te Milaan. Uit Milaan bericht men In Milaan is het na het bekend worden van den aanslag op Musso lini tot ongeregeldheden gekomen. De fascis ten liepen in grooten getale naar de redactie- burcaux van de „Avanti" en de communis tische „Unita waar zij den inventaris kort en klein sloegen. Aan het station werd de leider der der socialisten, Balestri, aangevallen en ern stig mishandeld. Mussolini en de Paus. Uit Rome meldt men dat het bureau Stefaui gemachtigd is mede te deden, dat de paus, zoodra hij Zondagavond op de hoogte was ge- overstroomd werd, dat is iets, wat ik niet kan begrijpen." „Wij zullen misschien later den sleutel van dit, geheim vinden. \oor het oogenblik moeten wij vooruit. Wij hebben drie wegen voor ons welken moeten wij inslaan „Ie drommel, zei Quosé, ik ben geen groot wijsgeer, maar het schijnt mij toe, (lat wij dien weg moeten inslaan, welke het meest opwaarts loopt." „Het gezond verstand wijst het aan. Alleen kan een weg op loopen, om later weder te gaan dalen. Ik hen van meenir.g, dat wij de drie wegen, welke voor ons openliggen, over een zekere uitgestrektheid moeten gaan opnemen." „En het licht merkte de Bretagner op. „Wij zullen licht maken, antwoordae de dokter. Is de pit van de lantaarn lang „Niet erg." „Welnu, wij zullen twee stukken linnen stVen- gelen en twee lampen maken van twee ijzeren glazen." „Ik heb er slechts een." „Te duivel Als wij slechts twee wegen gaan opnemen, zullen wij tijd verliezen." „Maak u niet ongerust, mijnheer de dokter, zei Quosé. Een lampenist uit den tijd der Pha- rao's heeft ongetwijfeld ons bezoek voorzien, want hij heeft een geheel compleet verlich tingswerktuig onder ons bereik gelaten," Terwijl hij aldus sprak, haalde de matroos 3446 10 steki van den aanslag, Mussolini heeft mede gedeeld, dat liij den aanslag betreurde en Musso lini ermede geluk heeft gewenscht, dat hij aan het gevaar is ontsnapt. DE VOLKENBOND. De Volkenbond en de P a n-E uropeesohe Unie. Uit Berlijn bericht men Bij het secretariaat van den Volkenbond woidt een bureau opge richt, dat tot taak heeft een blijvend contact te verzekeren tusschen den Volkenbond en de Pan-Europeesche Unie henevens de uitwisseling van berichten beiderzijds. GRIEKENLAND. De Griekse he verkiezingen. Uit Athene wordt belicht, dat de Grieksche Premier Kondylis een manifest aan het, Griek sche kiezerscorps heeft uitgevaardigd, waarin hij resumeert wat de huidige regeering gedaan heeft sedert de Pangalos-tyrannie is afgezet. Kondylis zet uiteen, dat het de voornaamste taak van het Grieksche volk blijft, het land terug te voeren in de kanalen van het normale paile- mentairc leven. De premier doet een beroep op het volk om de rust en den vrede van het land te verdedigen door de reactie Zondag a.s. te verslaan. RUSLAND. Einde van de oppositie'? Uit Riga meldt men, dat eergisteren officieel is medegedeeld, dat ér een volledige verzoening tot stand is gekomen tusschen het centrale co mité en de uiterst rechtsche oppositie in de com munistische partij, aan het hoofd waarvan Mcd- i'idzief en Sjlapnikof staan. Deze mededceling is op de gisteren gehouden zitting van het congies met grooten ophef ge daan. De beide leiders der betreffende oppositie hebben een verklaring onderteekend, bestaande uit negen artikelen, waarin zij erkennen, dat hun optreden in de laatste maanden onjuist is ge weest en in strijd was met de principes van Lenin en met de belangen der partij. Voert,aan zal de rechtsche groep de politiek van het Ko mintern krachtig steunen en onvoorwaardelijk gehoorzamen aan de instructies, welke zullen worden uitgevaaidigd door het partijcongres, het centrale comité en het Politiek Bureau. niiNA. De agitatie tegen buitenlanders. Hit Peking meldt men De toestand in de provincie Tsjetsjoean wordt steeds Ongunstiger. Er worden pogingen vermeld van vreesaanja- giitg tégenover Chineezen, die bij buitenlanders in dienst zijn. De boycott is thans niet enkel tegen de Britten gericht, maar tegen alle bui tenlanders. Men vreest dat het spoedig noodzakelijk zal worden alle Britten uit Tsjentoe en andere plaatsen in het, hart van de provincie weg te uit een soort van nis ter techterzijde van de poort een oude bronzen lamp te voor schijn, welke den vorm van een eendehop had. 't Is de lamp van de wachtpost, zeide hij. „Van de wachtpost „Ja, de lange gang, welke wij tot op dit oogen blik gevolgd zijn, was' de ruimte, welke den dubbelen ringmuur van de stad scheidde. De Egyptenaren hadden hun eigen denkbeelden bij het opwerpen hunner versterkingen zij hielden tegelijk van den grtfotsten eenvoud ook op dit gebied zij groeven daarom geen grachten, maar bouwden twee muren Om in hun versterkte steden door te dringen, legden zij tusschen deze muren kamers aan, waarvan de deuren niet in dezelfde lijn lagen. Wij zijn reeds een dezer vertrekken doorgeloopen. De twee gebeeldhouwde soldaten, die wij daar zien, wijzen ons duidelijk op de bestemming, welke het eens gehad heeft. Mijnheer de dokter, doe een weinig olie in dezen eendekop en breng er een pit in men heeft niet alle dagen de gelegenheid om zijn schreden te verlichten in een Egyptisch stad met een lampje van drie duizend jaar." De mannen verlieten elkander en spraken af, elkaar aan de „Boogschutterspoort" weer te ontmoeten. „Begeef u vooral niet, drukte George zijn twee gezellen op het hart, op tweeledige wegen of op zijwegen. Neem alleen de richting, de sturen. De vaartuigen der buitenlanders kun de rivier niet honger opkomen dan Tsjoen- king. ALLERLEI. Uit Berlijn bericht men Het conflict, tusschen Pilsoedski en den Poolschen Landdag is door een compromis bijgelegd. De afgevaar digden zullen staande de voorlezing van hel, decreet van den staatspresident aanhooren. Uit Parijs meldt men Er is een gerechte lijk onderzoek ingesteld tegen den comrnunis- tischen afgevaardigde André Marty, wegens op ruiing van militairen tot ongehoorzaamheid, met het doel anarchistische propaganda te maken. Uit Rome bericht men Alhier en in tal van andere Italiaansche steden hebben geestdriftige demonstraties plaats gehad ter eere van Mussolini. Uit Londen meldt men Gisteren is dc belasting op de weddenschappen in werking getreden. Uit Berlijn De nieuwe Engelsche gezant te Berlijn, Sir Ronald Lindsay is Zondag 1.1. alhier gearriveerd. r Uit Moskou Het communistisch congres heeft met algemeene stemmen de conclusies van Tomski over de actie der vakbeweging goedge keurd. Sir Austen Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken is gisterochtend naar Glasgow vert.rols.ken, voor een rondreis door Schotland, waarop hij een aantal politieke redevoeringen zal houden- Binnenland. De brandstoffenvoorzieuing. Men schrijft aan de „N.R.G." Als leider van een groot brandstoffenbedrijf durf ik te verklaren dat, alle tendentieuze berichten ten spijt, er niet de minste vrees behoeft te bestaan voor gebrek aan brandstof in de a.s. maanden. Er kan alleen sprake zijn van nog hoogere prijzen dan thans, indien particulieren en in- dust rieden, doorgaan .met groot ere voorraden te willen aanleggen, dan zij in normalen tijden hebben. Brandstof zal er voldoende zijn. Alleen be staat de mogelijkheid, dat men niet precies de soorten krijgen kan, die men gewend is te sto ken. Indien men het hoofd koel houdt en 14 dagen eens wat minder vraagt, en vooral, niet meer voorraad aanlegt dan b.v. voor 1 maand noodig is, dan verwacht ik spoedig een stabiele markt met dalende tendenz. Als thans de vraag grooter is dan de produc tie, dan stijgen de prijzen ver boven het niveau, waarop zij zich moeten bewegen. Omgekeerd bereiken zij dat peil en keert de rust weer,alle speculaties ten spijt. Reorganisatie aan departement „O. K. en W." Evenals voor de departementen van Marine en Oorlog, is door den minister van Financiën, voorzitter van den Raad van ministers, een commissie ingesteld, welke de organisatie van het departement van Onderwijs, K. en W. zal onderzoeken en daarover rapport uit te brengen aan de Bezuinigingscommissie. De nieuwe Katholieke Partij opgeheven Uit Utrecht wordt bericht Op de algemeene ledenvergadering van de helling op en de kansen, die wij hebben om een vrijen weg te vinden." De dokter, die den middelsten weg had in geslagen, kwam lut eerst op de afgesproken plaats terug. Bijna onmiddellijk daarop ver voegde Ouosé, die den weg aan de rechterhand was opgegaan, zich bij hem. „Welnu zei Sergeant. „Welnu, het straatje, dat ik gevolgd ben, daalt." „Het mijne ook. Maar ik ben op een nieuwe kruisweg aangekomen en wilde toen met verder gaan." „Ik ben op mijn weg, na tweehonderd schre den voortgegaan te zijn, door een barrikade tegengehouden. Onmogelijk om over te trekken," Op uit oogenblik kwam George de Malher terug bij was gelukkiger geweest dan zijn ge zellen de weg, welken hij genomen had, scheen een lange draaiweg te zijn. Doch nadat hij met groote moeite, tengevolge van de versperrende steenblokken, twee of driehonderd meters had afgelegd, was hij tot het besluit gekomen, dat de weg steeds opwaarts ging. Bovendien had hij de overtuiging gekregen, dat hij aan /het einde van zijn ontdekkingstocht in een minder zwaren dampkring geademd had. Hij geloofde zelfs een oogenblik tocht te hebben gevoeld. Wordt vervolgd). NIEUWE SCH EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1