Kijkt uw kasten na voor 't wagentje van den Vrouwenbond! afdeeling Utrecht van de nieuwe Katholieke Partij is besloten, deze afdeeling op te heffen, terwijl het bestuur opdracht werd gegeven in overweging te nemen of het mogelijk zou zijn, binnen de grenzen der statuten var de R. K. Kiesvereeniging te zijner tijd een studieblub op te richten. Daar de afdeeling Utrecht de eenige afdeeling van de Nieuwe Katholieke Partij is, is hiermede deze partij feitelijk opgeheven. Er zal een studieclub worden gevormd bin nen 'het kader van de R. K. Staatspartij. Tendenz-makerij. ■Het „Berliner Tageblatt", een der organen van de Duitsche democratische pers, merkt zinspelend op Duitsch-Nationale invloeden, naar aanleiding van de ,N.C.R."-uitlating o.in. op: Het Nederlandsche blad is klaarblijkelijk het slachtoffer geworden van iemand die met het be richt tendens beoogde te maken en w iens doel het was tegen een oplossing langs minnelijken weg van de Eupen-aangelegenheid tusschen de beide betrokkenen stemming te maken. Natuurlijk denkt niemand in Duitschland er ook maar een oogen- blik aan de oplossing der aangelegenheid door zulk een plompe benadeeling der belangen van een derde waarmede het de beste betrekkingen onderhoudt, te willen bevorderen. („Tel.") In hef belang van den Europeeschcn vrede. De „Times" bespreekt in een beschouwing over het xucces van de stabilisatie van den Belgischen franc ook de kwestie van de rati ficatie van het Nederlandsch-Belgisch verdrag en geeft uiting aan de hoop, dat ratificatie zal volgen „in het algemeen belang van den Euro- peeschen vrede." De memorie van minister Van Karnebeek samenvattend, gewaagt het blad voorts met instemming van diens nadruk kelijk wijzen op den slechten indruk, dien de verwerping zou maken op andere partijen bij deze internationale kwestie betrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een Maria-spel. Bracht de heer Lassoy uit Rotterdam ons verleden jaar een St. Liduinaspel, thans heeft de heer Fr. Heggelman, van hier, een Maria- spel bewerkt, dat zich afspeelt te Lourdes. Het gegeven behandelt de wonderbare genezing van een meisje, Tonny genaamd. Haar tante, die vrijdenkster is, is heftig gekant tegen de verklaringen van Bernadette Soubirous en kan niet dulden, dat geheel Zuid-Frankrijk geloof hecht aan de volgens haar onzinnige verhalen van dat arme boerenmeisje. Als Tonny's tante dan wil beletten, dat zij met haar gouvernante naar Lourdes trekt, wordt zij, als plots Tonny's engelbewaarder voor haar staat, met lamheid geslagen. Als haar nichtje ten slotte, na een bezoek aan Lourdes, waar zij het gezicht heeft weergekregen, terugkeert, legt tante Nora een bekentenis af, herroept haar booze daden en ziet van elke vervolging, o.a. door het uitgeven van een juist geschreven brochure tegen de pelgrimage naar Lourdes, af. Een dergelijk onderwerp, voor het tooneel bewerkt, stelt zeer hooge eischen, zoowel aan den schrijver als aan de. spelers. Vooraf dient gezegd, dat het publiek de uit voering heeft geapprecieerd, getuige het harte lijke applaus. Echter hadden wij door het geheele stuk gaar ne wat meer handeling gezien. Het profane tooneel eischL situaties, conflicten en verwikke lingen om de aandacht van het publiek gaande te houden. Het tooneel, waarbij het godsdien stige element, op den voorgrond treedt, bezit echter deze eigenschappen niet. Hiervoor dienen in de plaats te komen factoren, die in werken op het godsdienstig gemoed van de aanwezigen. En dit is niet lichr bereikbaar. Om de enormiteit, het machtige moment van Maria's verschijning b.v. op te voeren tot een oogenblik van heilige ingetogenheid, vraagt van de speelsteis een volkomen inleving in de situatie. De blijheid, de heerlijke moedervreugde, bij het terugkeeren van een kind, dat haar blind heeft verlaten en ziende in haar armen valt, moet overweldigen, het hart doen openspringen, moet ons de innige moederliefde doen voelen, aanvoelen, niet alleen doen zien. Zooals gezegd, er wordt heel Veel van de speel sters gevraagd en wij hopen, dat zij, na dezr opvoering, hun spel-peil zullen weten te vee- hoogen. De dictie-moet natuurlijker worden, de be weging vrijer, de innigheid dieper, het samen spelen vlotter. Wij ..regen in het 3e bedrijf een nieuw decor, de Pyreneën voorstellend, te bewonderen. We hadden de daarin aangebrachte grot liever wat dieper op het tooneel gezien, terwijl ook enkele andere technische bezwaren op meer gunstige wijze zouden kunnen worden op gelost. De costuums waren wel verdienstelijk en wij twijfelen niet aan de omvangrijke en moeilijke werkzaamheden, waarmede de heer Fr. Fleggelman heeft te kampen gehad. Zeer zeker zal hij, na nog eens danig aan de touwljes te trekkert, het succes weten te ver- hoogen en de naam van Schiedam buiten haar veste weten hoog te houden, maar wat meer zegt, dat de heer Heggelman en zijn gezelschap na het te ondernemen tournée hunne moeiten en zorgen zullen beloond zien met een hoog batig saldo voor onze nieuwe 4de parochiekerk in de Gorzen. De heer Der Kinderen gaf op verdienste lijke wijze tijdens de pauze eenige vioolsoli ten beste. Alles bijeen, een mooie avond, wel wat laat, maar dit kan o.i. bij een vroeger aanvangs- uur, kortere pauze en tusschen-pauzes geredu ceerd worden tot 11 uur „naar huis". Veel succes dezen winter 1 3445 12 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas woidt belegd tegen Woensclarj 3 November as., des namiddags iwee uur precies, in dc groote ver gaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaar- dingen. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 3. In gekomen Stukken. 4. Vaststelling kiezerslijst. 5. Electriciteitstarieven. 6. Verzonden schrij ven aan den Minister vzn Arbeid, Handel en Nijverheid inzake de uitvoering van de Gedis- tilleerdwet. 7. Visscherij in Nedeilandscli-In- dië. 8. Rapport over Suriname. 9. Rond vraag. Een nieuwe zaak. Naar onzen lezers uit een annonc van dit nummer van ons blad blijkt, heeft zich hier ter stede, in het pand Groote Markt no. 27, gevestigd de heer J. Stooker, met een nieuwe geheel naar de eischen des tijds ingerichte kleermakerszaak. De naam Stooker is op dit gebied in onze stad niet onbekend. Integendeel de van ouds bekende kleermakerij van den heer H. Stooker op den Korten Dam geniet sinds lange jaren een reputatie. Daarom zij, ter voor koming van misverstand, hier veimeld, dat de zaak van den heer Stooker Senior op den zelfden voet blijft voortbestaan. De heer J. Stooker is voornemens de familie- reputatieinhet kleermakersvak ten volle te hand haven, waarin hij, gezien zijn reeds erkende vakkundige resultaten, hoopt te slagen. Moge zijn ondernemingsgeest in Schiedam en omge ving een ruim arbeidsveld vinden. Roodvonk. In den afgeloopen week Secretarie aangifte gedaan van roodvonk. ter Gemeente 5 gevallen Dis tri ets-A rbeidsbe urs Op 30 Sept.. stonden ingeschreven 895 werk zoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand October bedroeg 669. Afgevoerd werden in dezelfde maand 369 inschrijvingen Het aantal plaatsingen bedroeg 183, zoodat op 30 October nog ingeschreven stonden 1012 personen. Op 29 baden Ie Klasse 2e Klasse kinderbaden Gedurende nomen 2276 le Klasse kinderbaden 2e Klasse kinderbaden Volksbadhuis. en 30 October werden genomen 465 61, 326, kuipbaden 34, regenbaden k uipbaden 35, regenbaden 9. de maand October werden ge- baden. kuipbaden 157, regenbaden 298, 4. kuipbaden 186, regenbaden 1581, 50. Zaterdagmorgen i s t e 11 uureen luxe chrevoletauto van de firma van Leeuwen die door den bestuurder aan den walkant, op de nieuwe Haven was neergezet, achteruit te water gereden, vermoedelijk omdat de remmen niet goed waren afgezet. Door de bergingsmaat schappij „Jacotra" is de auto op den walkant gebracht. De schade is nogal aanzienlij ii. Zaterdagmorgen te 9.45 had er op den Vlaardingerdijk een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig en een met steenkolen beladen vierwielig voertuig, dat met een paard was bespannen. De aanrijding ontstond, omdat ter plaatse de weg zoo smal is, dat 2 voertuigen elkaar ternauwernood kun nen passeeren. Van de auto werd de linkervoor as ontzet en de velg van het linkervoorwiel beschadigd. Van 'den vrachtwagen werd de bodem geheel vernield, terwijl de vracht kolen van den wagen werd geschoven en de veeren werden ontzet. Het verkeer was ongeveer 15 minuten gestremd. Gistermiddag te 12 uur reed een vrachtauto, bestuurd door W. A. R., in matigen gang op den Singel, toen plotseling de 7 jarige J. van D., wonende aan den Singel, den rijweg overliep. Door uit alle macht te remmen en het stuur naar links te werpen wist de bestuur der een overrijding te voorkomen, doch hij kon niet voorkomen, dat het meisje een duw kreeg met het rechtervoorspatbord en het achterwiel haar over een voet reed. De voet zette eenigszins op. Het kind is door de politie naar de ouderlijke woning gebracht. Zaterdagmorgen is de verpleeg de E. uit het St. Liduinagesticht, in de Nassau- laan tegen de straat gevallen, waardoor hij bloedend in het gelaat werd verwond. De man klaagde over duizelingen in het hoofd. Door voorbijgangers is de man naar het gesticht gebracht en door een geneesheer verbonden. Lijst van onbestelbare brie- ren en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand October 1926. Brieven binnenland: Alg. Banket bakkers Coop., Amsterdam. J. v. d. Berg, R'dam. Brigade Cmdt. Rijksveldw., Schiedam. E. Dörschler, 's-Hage. C. Flack, R'dam. Mobilisa tie Bur. 12e Reg. Inf., Groningen. Voorzitter Raad v. Arbeid, R'dam. Rotterdamsch Nieuws blad, R'dam. Rijksverz. bank, Amsterdam. FilmansPasmans, Meerssen. A. Veischoor, Schiedam. J. Visser Jr., Velzen. J. H. v. d. Vliet, Zeist. Briefkaarten binnenland: C. Maat, Schiedam. J. Müller, 's Hage (2 stuks). P. G. v. d. Tooien, Schiedam. C. Wagner, R'dam. A. Zonneveld, 's-Hage. Brieven buitenland: M. Bilesaaln, Riga. Angelo Domingo, Iloilo. Pelagije Sergejeff, Perkjarvi. J. Verlinden, Olymhausen. Drie briefkaarten zonder adres. zeer goed spel van Adolph Zukor en Jesse La.ske in de hoofdrollen. Voor volwassenen een goed programma. Voor het examen aan „De Eerste Ned. Slagers Vakschool" te Utrecht is op 28 Nov. geslaagd den heer D. v. d. Most vanhier. DeSt.Ct.no. 209 bevat destatuten van de naamlooze vennootschap Auto-Maat schappij Vink en Go., alhier. In hetzelfde blad komt voor een wijziging in de statuten van Van Deventer's Glasfabrie ken Schiedam-Delft. Vr ij dagavond is de 12 jarige K v. d. H„ wonende Hoofdstraat, in de Brouwer straat door een wielrijder aangereden, toen zij plotseling van het trottoir op den rijweg stapte. Ten huize van' de familie B in die straat Js het meisje verbonden Den wielrijder treft geen schuld. W. de R. wonende Parallel weg deed Vrijdag bij de politie aangifte, dat hij op de Koemarktbrug op zijn rijwiel rijdende, van achteren was aangereden door een hand wagen. Door die aanrijding sprongen de banden van zijn rijwiel. Vr ij dagavond is door de politie in een opkooperszaak aangehouden de werkman M. H., die in het bezit was van 24 kilo lood, dat afkomstig bleek te zijn van een aan de gemeen te toebehoorend pand, staande aan den Langen Achterweg. H. verklaarde dat lood op het werk te hebben verzameld met zijn medearbeiders W. J. de W. en C. T. B. Dezen zijn in verband hiermede door de politie gehoord. Proces-ver- baal wordt terzake opgemaakt. A. van R. van den Haven d ij k deed gisteren bij de politie aangifte, dat men zijn roeiboot, dit* hij Zaterdagmorgen in de z.g. Bommenhaven had gemeerd, had weggehaald en hij deze had teruggevonden op den walkant langs de Oosterhaven Uit een bun in die boot vermist hij ongeveer 10 12 pond paling, een schep en een ziftnet, alsmede een aasbak. De bun was met een hangslot gesloten, dat evenwel verbroken is. Politieonderzoek wordt ingesteld. Door de politie te Rotterdam is aangehouden het 16 jarige meisje P. V., op wiel sporing en aanhouding door de politie alhier was verzocht. Uit 's-Gravenbage is alhier aan gebracht de minderjarige C. L., die aldaar zwervende was aangetroffen. Beiden zijn ter beschikking der ouders ge steld. Bij het spelen in het Volkspark kwam de 11-jarige P. van D. uit de van Speijk- straat te Rotterdam, gistermorgen te vallen en liep een bloedende wonde aan het rechter been op. In den politiepost Nassaulaan is hij verbonden. UIT OVERSCIIIE. Gemeenteraad. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsverga dering is tot lid van het bestuur van destich- ting Gemeentelijk Woningbeheer benoemd de heer L. G. J. Smits. Besloten werd tot uitbreiding van de alge- rneene begraafplaats. Een crediet van 20.000 werd hiervoor beschikbaar gesteld. Verder werd aangenomen het voorstel van B. en W. inzake de stichting van een bad- en zweminrichting. De stichtmgskosten zijn ge raamd op 23.200. Aan de heeren S. Snoek, G. Verwaal, G. Effers Gesman en Hofman werden perceelen bouw grond op Sehiewijk verkocht, m totaal voor 60.000. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel van B. en W. betreffende de over- nemmg van een gedeelte aan den Ouden Klei weg. De raad vereenigde zich verder in beginsel met een door de N. V. Groot Rotterdam inge diend stratenplan. Voorloopig werden vast gesteld de gemeenterekening en de bedrijisre- keningen dienst 1925. Het electriciteitsbedrijf had in het afgeloopen jaar een winst van 12739, het waterleidingsbedrijf een van 3400. De gemeenterekening heeft in den gewonen dienst een batig slot van 24.669 en in den kapitaals- dienst een batig slot van 24,669 en in den kapitaalsdienst een van 80.585. Met alge meene stemmen werd besloten, aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland le verzoeken, de aanvangswedde van den burgemeester met 600 en die van den secretaris met 250 te verhoogen. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zcnuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 3449 6 Gemengd Nieuws. De malversaties le Woerden. Een gepensioneeide majoor der administra tie te Leiderdorp is gearresteerd in verband met de verduisteringen, te Woerden gepleegd. UIT ROTTERDAM. Een nachtelijke vechtpartij. Een d o o d e. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tusschen burgers en politie op de Kaasmarkt nabij de Boterstoot een ware veldslag geleverd, waarbij een burger, de 26-jarige varensgezel A. C. Goossen uit de Hudsonstraat door een revolverschot is gedood. Per auto van den G. G. D. is het lijk van Goossen naar het Zie kenhuis Coolsingel gebracht. In den nacht heeft men den vader- van den getroffene de droeve tijding nog gemeld. Onmiddellijk na het gebeurde is onder lei ding van den commissaris in de tweede afdee ling, den heer G. va'n Gulden een uitgebreid onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Een aantal 'burgers, die tot het zingende gezelschap hebben behoord, kwamen zich vrijwillig op het bureau melden en verklaarden, dat den majoor niet de minste blaam kan treffen. Hij was vol komen gerechtigd gebruik te maken van de revolver, daar anders groot gevaar had be staan, dat hij onder den voet zou zijn geloopen. De majoor is naar ooggetuigen verklaarden met groote kalmte en vastberadenheid opge treden. Toen hem ten gevolge van het breken van het riempje de gummistok was ontrukt, bleef hem niets anders over dan de revolver te trekken. En nog zouden er geen ongelukken hebben plaats gehad, wanneer de.kameraad van den gearresteerden J. B. den arm van den majoor niet omlaag had geslagen, ten gevolge waarvan het schot afging met het bekende noodlottige gevolg. Behalve den 18-jarigen D. de B. is ook gear resteerd de 33-jarige los werkman J. B. dien de majoor, omdanks het tumult steeds heeft weten vast te houden. W. R. Theater. Wonder boven wonder, deze week in het journal geen wielerwedstrijden en toch draaide liet, terwijl het bovendien de belangstelling waard was evenals de revue. Als komisch werk krijgen we een twee-actertje te zien, genaamd „Hij pakt 'm", vol joodsch glvijn. De.titel van de eerste hoofdfilm, „De Bloeddruppel", deed griezelige dingen vermoeden. In werkelijkheid was dit werk echter niet griezelig, wel spannend en zeer goed gespeeld. Op het tooneel de bekende humorist Bart Elfrink, die met Verschillende komische en ook een serieus liedje een welverdiend applaus oogste. Na de pauze een groote film in zeven acten, „De Dollarprinses" genaamd een span nend en zeer goed in scène gezet drama, met Noodlottige aanvaring. Uit Ber lijn bericht men aan de „Tel." Het motor schip „Vogtland" van de HamburgAmerika- Linie, op weg naar Oost-Azië, kwam op de Elbe bij Schulau in aanvaring met het binnenloo- pende Russische stoomschip „Garribaldi", het welk zoo ernstig werd beschadigd, dat het kort daarop zonk. De bemanning Kon worden gered. De „Garribaldi"had een lading levende dieren aan boord, die mede in de diepte verdwenen. In het motorschip werd aan bakboordzijde een gat. van 1| meter lengte geslagen, zoodat het het ondergaan van herstellingen naar Hamburg moest terugkeeren. Kerk te San Francisco door ont ploffing vernield. Uit Parijs meldt men aan de bladen wordt uit San Francisco geseind De R. K. kerk van den H. PeLrus en Paulus is enkele minuten voor zij zou opengaan, in de lucht gevlogen ten gevolge van een dyna- mietaanslag. De schade is aanzienlijk er zijn geen slachtoffers. Kaartjesautomaat- rekenma chine. Volgens de „Tel." komt bij de Lon- densche „Underground" een nieuwigheid. Na bevredigende proefnemingen heeft de onder- grondsche spoorwegmaatschappij der Britsch hoofdstad 25 automaten besteld, die niet alleen zooals de op de tube-stations reeds aanwezige toestellen kaartjes afgeven, maar die tevens van grootgeld teruggeven. Laatste Berichten. Weerbericht. VerwachtingMatige tot krachtige, later afnemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind betrokken tot zwaar bewolktwaarschijnlijk eenige regen stijging van temperatuur. De was van de Maas. Uit Venlo bericht men, dat de kade alhier onder water staat door den snellen was van de Maas. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 29 Oct. 2 Nev. 12.121/, 12.113/« Berlijn - 59.4372 - 59.47 Parijs - 7.65 - 7 90 - 34.60 - 34,80 - 48 23 73 - 48.21 Amerika - 2-5078 - 2.507u Weenen - 35.30 - 35.30 - 66.477a - 66 46 S tockholm - 66 64 - 66 81 - 62 60 - 62.777 Madrid - 37.877, - 37 97 Milaan 11 - 11.50 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 29 Oct. 2 Nov. Londen ƒ12.128/s ƒ12.113/* Berlijn - 59 45 59.49 Parijs - 7.71 - 7.92 Brussel 7.077a - 34 80 Zwitserland - 48.25 - 48.257! Weenen - 35.30 - 35 327 Kopenhagen - 66.50 - 66 50 Stockholm -66 85 - 66.80 Oslo - 61.85 - 63 05 2.507, - 2 50 is van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2