DAGBLAD VOOR SGRmOAM £M OM8TREKFJË* "~F E U I L L E T O Eeie raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Vrijdag 5 November 1926. No. 14701 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 89. A tfo n n e m e nTe'n per 3 [maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advertentie n; 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3™maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per "regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinuer. De verzekerinffwordt. e-ewaarhorerd dnnr deN Hnll Alo-om Kant Sobioriorvi wijsvinger; bij vinge» De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. De militaire contróle in Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld Daar de moeilijk heden van financieel-technischen aard op het oogenblik de verwezenlijking der plannen van Thoiry nog in den weg staan, zal de Duitsehe regeering, naar thans vaststaat, ertoe overgaan aan te dringen op een spoedige oplossing van de kwestie der militaire contróle. Te bevoegder plaatse is men van oordeel, dat de vervanging van de contróle door de intergeallieerde militaire commissie door een contróle vanwege den Vol kenbond zoo spoedig mogelijk moet plaats vin den. Uit Berlijn meldt men De sociaal-democra tische Rijksdagfractie heeft besloten, dat de fractie zoo krachtig mogelijk zal opkomen voor de door de vrije christelijke en Hirsch-Dunker- sche vakbonden gestelde eischen betreffende een noodwet ter waarborging van den arbeids dag van hoogstens 8 uur. Omvangrijke wissel- vervalschingen. Uit. Munster meldt men Een onderzoek van de banken alhier heeft tot de ontdekking van omvangrijke wissclvervalschingen geleid. Hier door zouden talrijke buitenlandsche banken en particuliere personen voor een bedrag van 500.000 tot 700.000 Mark benadeeld zijn. ENGELAND. De Engelsche belastingen. Uit Londen bericht men Het uitgebreide onderzoek naar het Engelsche stelsel van na tionale financieering is thans door de daarvoor benoemde commissie onder voorzitterschap van Lord Colwyn geëindigd. Zij had tot taak te onderzoeken en rapport uit te brengen over de nationale schuld en den invloed der bestaande belastingen op de verschillende lagen derbevol king. De bevindingen der commissie zijn in twee rapporten nedergelegd welke binnenkort aan den kansèlier van de schatkist overhandigd zullen worden. Volgens de bladen is de meerderheid der commissieleden voor het behoud der tegenwoor dige belastingen, terwijl een kleine minderheid veranderingen er in wenscht aangebracht te zien. Naar het einde van de roijn- werkersstaking. Uit Londen wordt gemeld De gedelegeerden conferentie der mijnwerkers is gister bijeenge weest en weer tot heden verdaagd. Officieel wordt medegedeeld, dat de executieve aan de conferentie voorstellen zal voorleggen. Er is een ingrijpende vergadering in de meening der gedelegeerden te constateeren, die thans veel gunstiger gestemd zouden zijn ten opzichte van het sluiten van vrede. Een mijnwerkersleider heeft na de confe rentie verklaard, dat men veilig kan zeggen, dat het eind van het conflict in zicht is. Een lid van de executieve zeide, dat de zitting van heden beslissend zou zijn en dat het niet waar schijnlijk was, dat er weer opnieuw uitstel zou zijn, ten einde de voorstellen aan de districten voor te leggen. De algemeene indruk is, dat de gedelegeer den bereid zullen zijn heden een oplossing van het conflict te onderzoeken op basis van districts- 43 In het korte tijdsverloop tusschen het bevel en de uitvoering er van nemen wij het gerechts hof op. Alle officieren, waaruit het is samenge steld, zijn in groot uniform. Zij dwingen zichzelve tot uiterlijke koelheid maar onder dit masker van stugheid, welke zij voorwenden, kan men een gevoel van droefheid zien doorschemeren, omdat zij de vernedering moeten ondergaan, onder de oogen van vreemdelingen een oordeel uit te spreken over landgenooten, die de smette- looze kleuren van hun vlag hebben besmeurd. Plotseling ontstaat er eenige beweging een man, groot en recht, in nauwsluitende zwart gekleede jas gekleed, met grijze handschoenen aan, breekt door de menigte matrozen, die zich achter den kabel verdringen. Hij treedt met den hoed in de hand de ledige ruimte binnen, schrijdt tot op drie passen van de tafel voort, groet het gerechtshof en zet zich neder op een der stoelen, welke voor de beschuldigden bestemd zijn. 't Is Sir Owen Townsend, eigenaar en bevelhebber van de Investigatorhij verschijnt in volle vrijheid. Bijna op hetzelfde oogenblik treedt de tweede beschuldigde, tusschen twee matrozen met Ontbloote sabel, binnen. Thomas Tingle is een regelingen, mits van de regeering de garantie kan worden verkregen, dat zekere belangrijke nationale principes gewaarborgd zullen zijn. Nog wordt gemeld, dat het aantal mijnwer kers, dat den arbeid heeft hervat, gister is toe genomen met 3624 en thans 294.197 bedraagt. BELGIE. Bescherming van Luik tegen overstrooming. Uit Brussel wordt gemeld, dat de minister raad heeft besloten, op de buitengewone be grooting voor 1927 een crediet van frs. 25.000.000 uit te trekken, om in de streek van Luik drin gende werken tot bescherming der streek tegen overstroomingen uit te voeren. FRANKRIJK. De Franse h-I taliaansche incidenten. Uit Parijs meldt men ,,De Temps" verklaart, dat de jongste Fran sch-Italiaansche incidenten geruimen tijd besproken zijn in den gister ge houden kabinetsraad. Heden zal de kwestie door den ministerraad in behandeling worden genomen. Verzoek om begenadiging van Sacco en Vanzetti. Uit Parijs wordt bericht Vierhonderd leden der Parijsche balie hebben een petitie geteekend, waarin de Amerikaansche regeering verzocht wordt de Italiaansche communisten Sacco en Vanzetti te begenadigen. Geteekend hebben o.m. Paul-Boncour, Moro Giafferi, André Ber- thou en Jean Longuet. Het Fransche parlement op 12 November b ij een. Uit Parijs meldt men, dat het kabinet gister besloten heeft, het parlement op 12 November bijeen te roepen. DE VOLKENBOND. Uit Genéve meldt menHet eindrapport van het militaire comité over de technische kwesties betreffende de ontwapening, welk rap port einde dezer week zal worden ingediend, behandelt bijna uitsluitend de kwestie der po- tentieele ontwapening. De discussies draaiden in hoofdzaak om de volgende vraag Moet als bewapening in den zin van het stre ven naar ontwapening van den Volkenbond alleen de zuiver militaire, actieve sterkte aan manschappen en voorraden beschouwd worden, of moet het begrip „bewapening" uitgestrekt worden tot bijna het geheele gebied der krachten van een volk, die in militair opzicht van nut kunnen zijn Do eerste meening werd voorgestaan door de gedelegeerden van Engeland, de Vereenigde Staten, Duitschland, Spanje, Finland, Neder land, Zweden en Chili, terwijl de tweede meening door de gedelegeerden van Frankrijk, Italië, Polen, Joegoslavië, Roemenië, Cechoslovakije, Argentinië en Japan werd verdedigd. ITALIË. Na den aanslag op Mussolini. Uit Berlijn bericht men De ochtendbladen meldeii uit Iriëst, dat gisternacht een onbeken de een bom heeft geworpen tegen de kazerne van de nationale militie te St. Peter. Een fascist was oogenblikkelijk dood, vijf anderen werden min of meer ernstig gewond. Een onderzoek is ter stond ingesteld. Uit Bologna wordt aan de bladen gemeld De eerste resultaten van het onderzoek schijnen ioi schgebouwde kerel met rood uitzicht en ros- acjitigen baard. Hij loopt met zwaren tred en zet zijn voeten zoo vierkant op den grond, als was hij voor een stortzee bevreesd. Hij groet ook het gerechtshof. Hij zet zich vervolgens op den tweeden stoel neder. Men bemerkt dat Sir Owen zijn stoel op zijde schuift en zijn mede beschuldigde den rug toedraait. Achter Thomas Tingle plaatst zich een adelborst, die zijn ver dediging zal voordragen. Sir Owen heeft ver klaard, dat hij zich niet door een advokaat zou laten bijstaan. De voorzitter verklaart de zitting geopend en gaat dadelijk tot de gewone formaliteiten over. Sir Owen legt de volgende verklaring omtrent zijn naam en hoedanigheden af lownsend, Richard Owe baron, lid van de Koninklijke Maatschappij te Londen, natuur onderzoeker, kapitein op de groote vaart, kom- mandant van het jacht de Investigator, 51 jaar oud. De matroos staat op zijn beurt op en geeft den volgenden burgerlijken staat op Tingle, Thomas James, oud-matroos le klasse van de koninklijke marine, heden dienende aan boord van de Investigator, 31 jaar oud. De griffier leest de akte van beschuldiging voor. Uit de voorgaande hoofdstukken kennen de lezers de feiten reeds, 't is dus onnoodig deze akte te herhalen. Het enkele punt, dat wij er uit aanstippen, is, dat de k mmandant van de In vestigator, tengevolge van de aanvaring der in tegenstelling met zekere geruchten te bevesti gen, dat inderdaad Anteo Zamboni de pleger van den aanslag op Mussolini is geweest. Vastgesteld is, dat de revolver, welke Anteo gebruikt heeft, aan zijn broeder toebehoorde. Nieuwe arrestaties. Uit Nice bericht men De te Nice verschijnen' de „Eclaireur" verneemt uit Rome, dat men ver leden week te Parijs in anti-fascistische kringen sprak over een aanslag op Mussolini, welke in Italië zou plaats hebben ter gelegenheid van de herdenking van den opmarsch naar Rome. Aan de Cóte d'Azur werden twee personen, Scevolo en Sattanco, gearresteerd. De ant i-F ranse he incidenten. Uit Parijs meldt men In haar commentaar op de incidenten te Vintimiglia schrijft de „Daily News", dat er geen twijfel over schijnt te bestaan, dak de Fransche spoorwegbeambten geen enkelen aanval van de fascistische zijde hebben uitgelokt. OOSTENRIJK. Het ambtenaarsconflict. Uit Weenen wordt aan de „Tel." gemeld De onderhandelingen tusschen de Oostenrijksche Bondsambtenaren en de regeering zijn wederom in een kriteik stadium gekomen. Gisteren heb ben de vertegenwoordigers der ambtenaren aan den Bondskanselier medegedeeld, dat zijuiter- lijk heden een definitief antwoord verwachten, daar de organisaties op dien dag belangrijke besluiten zullen nemen. ZWEDEN. Prinses Astrid gehuwd. Uit Stockholm wordt gemeld In tegenwoor digheid der koningin van Zweden, België en Denemarken heeft Donderdag de voltrekking plaats gehad van het burgerlijk huwelijk tus schen prinses Astrid van Zweden en kroonprins Leopold van België. De plechtigheid vond plaats in de Rijkszaal van het koninklijk pa leis. Ongeveer 1200 genoodigden waren daarbij tegenwoordig. De huwelijksceremonie werd door den burgemeester van Stockhlom verricht. Daar na begaven de aanwezigen zich naar de zaal van den Kroonraad, waar de jonggehuwden de gelukwenschen in ontvangst namen. Vervol gens vond een galadiner plaats, waaraan hon derden gasten aanzaten. Bij een latergevolgdc rijtoer door de stad werd het bruidspaar leven dig door de bevo.king gehuldigd. Nader wordt nog bericht Het Belgische Koningspaar en prins Leopold zijn gisteravond naar Gothenburg vertrokken, van waar zij over zee naar België zullen terug,<ecren. De familieleden van prinses Astrid vertrekken deels gisteravond deels heden naar België CHINA. Een verwoestende opmarsch der Canto n neezen. Uit Sjanghai bericht menUit Tsjangsja wordt gemeld, dat de eigendommen van de Asiatic Petroleum Company, gelegen te Paó- khing, volkomen in de asch zijn gelegd. Ook de eigendommen van de Butterfields Swire Trading Company te Tsjangteh zijn ver woest. De zendelingen worden gedwongen de stad" te verlaten. De Canton-troepen hebben boven genoemde steden bezet. Sirius, een klacht heeft ingediend tegen Thomas Tingle en dat het in zijn hoedanigheid van kom- mandant van het aanvarende schip alleen is, dat ook Sir Owen voor den krijgsraad moet terechtstaan. De akte van beschuldiging, zeer streng voor zoover den matroos betreft, is minder hard voor den kommandant. Toch wordt ook deze niet geheel onschuldig verklaard, want het on heil wordt aan zijn onoplettendheid toegeschre ven. Na de lezing van dit stuk begint de voorzitter opnieuw te ondervragen, beginnend met Sir Owen. Deze beantwoordt de vragen op droe vigen en ernstigen toon zonder omhaal van woorden noemt hij slechts feiten op. Hij durft verklaren, dat hij alle voorzorgen heeft geno men, welke door de zee-reglementen de zeevaart in tijden van mist worden voorgeschreven en dat hij alleen Thomas Tingle tijdens den nevel aan het stuurrad heeft geplaatst, omdat deze matroos, als oud zeeman le klasse in dienst van den Staat drie jaren aan het roer op Harer Ma- jesteit's schepen had doorgebracht en deze hem dus aan ondervinding rijker toescheen dan elk ander. De voorzitter gaat vervolgens tot het onder vragen van Thomas Tingle over. Het stelsel van verdediging van den matroos heeft ten minste de verdienste van eenvoudig te zijn. De beschul digde verklaart zich te hebben vergist en het bevel van den kommandant verkeerd begrepen ÜOST-INDIE. Het agentschap bij het departement. Uit Batavia meldt men In het afdeelingsver- slag van den Volksraad over de suppletoire begrooting voor 1927 wordt de instelling van een agentschap voor Indische Zaken bij het Departement van Koloniën met algemeene in stemming begroet. De taak van den agent zal hoofdzakelijk een uitvoerende zijn. De wensch om ook in- ïaadsch personeel aan het bureau te werk te stellen, heeft de aandacht van de regeering. De weg Meda nA s a h a n hersteld. Uit Medan wordt gemeld De weg van Medan naar Asahan, die 28 October j.l. door dijkdoor braken in de onder-afdeeliug in Batoe Bara werd vernield, is hersteld. De spoordijk is echter nog niet in orde. College van gedelegeerden van den Volksraad. Men bericht uit Batavia In den Volksraad heeft mr. Schrieke bij de behandeling van de kiesverordehing voor het college van gedele geerden van den Volksraad het ontwerp toege licht en als het oordeel van de regeering te ken nen gegeven, dat de methode der regeering tech nisch liet minst aanvechtbaar is. Bovendien moedigt het groeps- of partijvorming aan. Al moge zich samenwerking bij verkiezingen op minder eervolle basis laten denken, of tot mo- reele gebondenheid voeren, dan nog moeten deze mogelijkheden aanvaard worden en het waken tegen misbruiken overgelaten worden aan het geweten van de leden van den Volksraad, om dat een vertegenwoordigend stelsel zonder sa menwerking in partij- of groepsverband niet bestaan kan. Daarom moet de regeering alle aan de hand gedane wijzigingen en voorstellen afwijzen. ALLERLEI. Uit Marseille meldt men Een roodachtige zandregen is in den afgeloopen nacht gevallen gepaard gaande met een abnormale stijging der temperatuur. De commissie uit de Fransche Kamer voor financieele aangelegenheden heeft de bij zondere kredieten voor Frankrijk's hooge com missariaat in Syrië met een millioen verminderd. Uit Munchen wordt gemeld De onder handelingen in het Opper-Beiersche pekkolen- bedrijf zijn met een arbitrageuitspraak geëin digd. De loonen voor de houwers worden met ingang van 5 November van 4.70 mark op 4.90 mark per dagtaak verhoogd. Uit Moskou De onderhandelingen tus schen Sovjet-Rusland en Litauen over een handelsverdrag verloopen naar wensch. In de voorbereidende commissie werden de voor naamste werkzaamheden reeds beëindigd. Uit RomeDe Italiaansche Kamer is tegen 9 November in buitengewone zitting bij eengeroepen. De financieele commissie uit de Fransche Kamer heefl de begrooting van het ministerie van financiën aangenomen. Uit New-York bericht men In het Huis van Afgevaardigden zullen de republikeinen over 41 zet,els meer beschikken dan de demo craten omtrent zes zetels heerscht nog twijfel. te hebben. Door schrik overmand heeft hij het stuurrad geheel naar bakboord omgedraaid, toen hij het naar stuurboord moest draaien. Hij ging daar niet- van af. Men gevoelt, dat hem dit door zijn verdediger op het hart gedrukt was, die, verplicht om een slechte -zaak op zich te nemen, er zich zoo goed mogelijk van wilde ontdoen. Ongelukkig voor Tingle zijn de getuigenissen verpletterend. 't Zijn in de eerste plaats aanteekeningen, be trekking hebbende op de hoedanigheden van den beschuldigde, aanteekeningen op zijn zak boekje, waarvan de voorzitter lezing geeft. Uit dezen dienstwijzer blijkt, dat Tingle een uit muntend roerganger is, die reeds verscheidene malen blijken van groote koelbloedigheid heeft gegeven. Daartegenover schildert ditzelfde boek je hem af als een twistzoeker en vermeldt ook nog, tusschen een aantal andere straffen, een groot getal dagen, waarop hij in boeien heeft gezeten tengevolge van twisten en vechtpartijen, vooral met Fransche zeelieden. Vervolgens is het een marsgast van de Invas- tigator, die, schrijlings zittende op de groote ra een weinig voor de aanvaring, om een touw steviger vast te maken, het geheele voorval had bijgewoond en een der eersten was geweest, die op het bevel van den kommandant, Tingle in boeien had gesloten. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1