I Ruwe.Schrale Huid K.R.O. Als het oogenblik daar is, moeten wij ook gereed zijn om aan te pakken. Dat kunnen wij niet, als de katholieken niet allen mede werken Laat het mij dan nog eens overschrijven wat ik schreef in onzen „stand" op de I.R.T.A.-ten toonstelling Alle kalholiekeri behooren bij den Katholieken Radio Omroep Ihuis." Geef ons Uw namen op als donateur voor 10.— of meer, als lid voor 5.per jaar. In 1927 zullen groote dingen gebeuren of de nationale omroep, die iederen groöten groep van ons volk zal bevredigen of (en dat zijn, wat de mijnheer van „De Luistergids" ook moge schrijven, geen praatjes) de eigen zender. Do Katholieken hebben het zelf in hun handen. Zij kunnen als zij willen. L. H. PERQUIN, Voorz. K.R.O. Het huwelijk in Brussel. H. M. de Koningin heeft haren gezant te Brussel, jhr. dr. G. W. F. van Vredenburch opgedragen haar in bijzondere zending met den rang van ambassadeur te vertegenwoor digen bij het kerkelijk huwelijk van den kroon- prings van België met de Hertogin van Brabant. Aan deze zending zijn toegevoegd de schout bij-nacht K. F. Sluys, chef van den marine-staf en de eerste luitenant jhr. C. J. N. Verheyen, ordonnans-officier van de Koningin. Een luchthaven in Twente. Eergisteren heeft te Enschede een bijeenkomst plaats gehad van burgemeesters van Twentsche gemeenten inzake de vestiging van een lucht haven in Twente. Kosten vervolging nalatige kiezers. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de burgemeesters opgaaf gevraagd van de kosten, welke de naleving van art. 149 der Kieswet ten opzichte van de in 1925 gehouden verkiezing van leden van de Tweede Kamer voor de gemeenten heeft mee gebracht. Het Belgische traetaat. Jules Sauerwein schrijft in de Matin" een artikel naar aanleiding van het verzet dat het Nederlandsch-Belgisch verdrag in de Neder- landsche Staten-Ger eraal ontmoet. Zou het verdrag ten slotte, door toedoen der nationalistische elementen, in Den Haag ver worpen worden, dan zou België alleszins het recht hebben, zich te beklagen. Het overeen- gekomene te Versailles ware voor dat land dan zonder baat gebleven. Het zou zijn eigen dfsi- derata voor den Volkenbond kunnen brengen, d.w.z. voor een tribunaal, waar Nederland de eer en het voordeel had van het vervullen eener zeer gewaardeerde rol. Het zou te Parijs als een ontgoocheling wor den gevoeld, indien het votum der Nederland-. sche Staten-Generaal ongunstig uitviel. De boringen te Vlodrop. In den boortoren op Mijnweg te Vlodrop zijn even beneden 500 Meter de eerste kolen aangeboord. De kwestie der tollen Het ligt, blijkens de mededeeling van den stand der werkzaamheden van de verschil lende staatscommissies in de bijlage tot de memorie van antwoord inzake hoofdstuk I van de Staatsbegrooting, ip het voornemen van de Staatscommissie-Patijn om spoedig een rapport over de tollen op wegen voor ge woon verkeer en bruggen aan den minister van waterstaat uit te brengen. Dreigende staking in de Rijuselieepvaart Ondanks het feit, dat de onderhandelingen betreffende dé verbindendverklaring der ar bitrale uitspraak in zake het loonconl'lict bij de Rijnscheepvaart in het rijksministerie van Arbeid te Berlijn tot geen resultaat hebben ge leid, is de minister bevoegd de uitspraak bin dend te verklaren. In de kringen der organisaties wordt deze bindendverklaring binnen zeer korten tijd ver wacht. De toestand is thans zeer kritiek geworden. De organisaties beleggen in alle Rijnsteden vergaderingen, ten einde den datum vast te stellen, waarop de staking zal ingaan. Als de uitspraak niet verbindend wordt ver klaard is de staking onvermijdelijk. Geruchten, dat de staking reeds hedenavond zou uitbreken zijn echter voorbarig. Zooals bekend werd de arbitrale uitspraak door de werkgevers afgewezen, doch door de arbeiders aanvaard. Deze laatsten kunnen zich dus niet tegen een verbindendverklaring ver zetten. Burg. de Vlugt. Burgemeester W. de Vlugt van Amsterdam is bevorderd tot grootofficier in de orde van de' Kroon van Italië. Stalen-Generial. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 5 Nov. 1926 Heden zijn de bekende milit. relletjes in de Kamer besproken. De heer L. de Visser (com.) en K. ter Laan (S.D.A.P.) hebben hunne reeds eerder gestelde vragen toegelicht, waarop de minister van Oorlog, de heer Lambooy o.m. het volgende antwoordde Minister Lambooy moet toegeven, dat het gebeurde te Ede en vooral te Assen, waar een militair helaas het slachtoffer is geworden van de ongeregeldheden, een zeer ernstig ver schijnsel is. Echter heeft hij onmiddellijk het Hbumm springende lippen msmM ^^^^Dw)s30-60-90ct .Tube j 3520 9 gebeurde door een commissie van ernstige mannen doen onderzoeken en wijst erop, dat de felle campagne, die tegen het leger gevoerd wordt, niet bevorderlijk is om een goeden geest in het leger aan te kweeken. De klachten in de Pers, worden, evenals andere, onmiddellijk aan het Departement onderzocht. Hij wijst als voorbeeld op het ver haal van een gebeurtenis te Bergen op Zoom, waarin het beleid van een kapitein scherp werd afgekeurd, doch welk geval ter plaatse onder zocht, geheel verzonnen bleek te zijn. Later ^vordt er dan een briefje gezonden, dat het „op een misverstand berust." Excuses worden'ech ter niet aangeboden. Dit is fnuikend voor ons leger. De woorden welke op de meeting van den Ontwapeningsdag gesproken zouden zijn „Schiet op de officieren, dan komt ge tot ont wapening", leggen de kiem voor deze ongere geldheden. Wel zegt de heer ter Laan, dat de militairen zich behoorlijk dienen te gedragen, maar spreker hoopt, dat dit dan eens geschre ven zal worden te zijner tijd in de bladen van die partij. De regeering zal aan de militaire superieuren de eischen stellen, dat zij zich met toewijding en met takt zullen dienen op te treden. De kwestie van den heer Froeling zal thans met een enkel woord nagegaan worden. Spreker heeft op het Departement den heer Froeling ontboden ten einde deze kwestie persoonlijk te onderzoeken. Al moge de heer Froeling een ongelukkige dag gehad hebben, het is een uitstekend officier en gedurende de geheèle mobilisatie heeft hij getoond een uitstekend officier te zijn en om dan voor één zoo'n onge- lukkigen dag Een stem en de kapitein Glasius dan De Minister (voortgaande) te zeggen dat hij voor verhooging niet in aanmerking komt, gaat te ver. De kwestie van kapitein Glasius zal de mi nister alsnog persoonlijk onderzoeken. Morgen komt genoemde kapitein op het kabinet van den minister. Zoo. noodig zal den heer Glasius recht wedervaren, maar spreker is nog niet over tuigd, dat het optreden van dien kapitein juist was. Het doen inrukken van de wacht was fout. Onmiddellijk moet men zooiets flink aanpakken; anders komt men tot gevolgén zooals thans geschied is. Een nader gerechtelijk onderzoek in te stellen tegen den luitenant Visser, die het bevel tot schieten heeft gegeven, ligt niet in het voornemen van den Minister. Naar diens oordeel heeft ge noemde luitenant zijn plicht ten volle gedaan. De Voorzitter sluit de vergadering om 4.55 en verdaagt deze tot Dinsdagmiddag 1 uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Katholiek Leven. Zoo waar 1 Er waren stoelen te kor Zelf heb ben we geleund gestaan tegen den deurpost. Nu, 't was de moeite waard. Kapelaan L. Beune heeft voor K. L. gesproken over Lcekenapostolaat. Onder een treffende stilte, geformeerd tot een gezellige groep rond de bestuurstafel, verleen den allen een aandachtig gehoor. Op voortreffelijke wijze heeft Kap. Beune het „instituut" Leekenapostolaat, gisteravond opgebouwd. En alle kunstschatten vervat in dit monumentale gebouw heeft de eerw. spr. besproken, bëteekenis, oorsprong en doel ervan geëxpliceerd. Verschillende voorbeelden haalde spr. aan, die getuigden van de nog Weinige kennis om trent óns H. Geloof bij andersdenkenden. Spr. drukt vooral op die groote opvoedkundige factor het voorbeeld. Hij haalt het werkje van Bruna aan Naar Huis, waarin gesproken wordt van de ontzaglijken invloed, die katholieken op zgn. protestanten hebben. Verder wekt spr. allen, maar vooral de leden van K. L. op zich aan te sluiten bij een paro chiale propagandaelub, daar zoo een club de meest directe weg is naar een vruchtbaar lee kenapostolaat. Hartelijk applaus volgde. Bij den aanvang der vergadering deed de voorzitter mededeeling van een kleine ongesteld heid van den ZeerEerw. Pater Biesta, de gees telijkeadviseur, en sprak de hoop uit, Pater Biesta op de volgende vergadering weer aan de tafel te zien. Hedenmiddag heeft de excussie plaats naar de Klompenmakerij van den heer Kwant te Rotterdam, waarvoor zich gisteravond belang stellenden konden opgeven. K. L. heeft gisteren voor de zooveelste maal het bewijs van haar bestaansrecht afge legd. Vele jonge mannen moeten echter nog komen. Houdt moed R. K. Jeugdlectuur. De eerw. broeder-overste van de N. kloven schrijft Ondergeteekende keek de laatste dagen wel een beetje vreemd op, dat ondanks alle voor zorgen, toch ons plan hier en daar uitlekte. Laat ik aan die inzenders dus een verklaring geven. De broeders der R. K. scholen hier ter stede gevestigd sinds 1868, hebben al jaren gewerkt om onder hun schooljeugd de R. K. jeugdlectuur ingang te doen vinden, voor zoover die er was. Nu is er R. K. lectuur, die zij wel kennen, maar die aan de Katholieken van Schiedam zoo goed als onbekend is. Onbekend maakt onbemind Nu wilden de broeders een poging wagen om die R. K. lectuur ingang te doen vinden, door aan de Schiedammers en andere jeugdleiders uit de omgeving te laten zien, wat er zooal op dat gebied uitgekomen is. 't. Eenige middel daartoe was een tentoon stelling van R. K. jeugdlectuur. Voorbereidingen werden getroffen, een zaal werd klaargemaakt om al die pracht te ont vangen. We zouden dus een heele drukte krijgen naast de Frank elandsche kerk in het lokaal der broeders, N. Haven 121. Het comité, bestaande uit de overste met de broeders hoofden der scholen, kwam door een onderhoud met het bestuur der R K. Leeszaal op een nog heerlijker idee. Alle moeiten, en zorgen en voorbereidende maatregelen ver getend, besloten de broeders om nog intensiever nawerking der tentoonstelling te bevorderen, hun tentoonstelling van R. K. jeugdlectuur te houden in de zaal van de R. K. Leeszaal. Er wordt, geen entree-geld geheven. Er worden geen boeken verkocht op de tentoonstelling, alleen de „catalogus van Rafaël" en „Wat laat ik mijn kinderen leren" tegen zoo laag mogelijken prijs. De heer Henri Rebers zal aanwezig zijn om bestellingen aan te nemen en die daarna uit te voeren buiten verband van het comité. De opening zal plaats hebben door den hoog- eerw. heer deken in tegenwoordigheid der ge- A&odigden Daarna kan ieder vrij de boeken bezichtigen tot 9| uur. Dagelijks vrij entree van 5 tot 94 uur en Zondag 14 Nov. tevens van 12 tot 2 uur. Steeds zullen broeders aanwezig zijn om in lichtingen te verschaffen. Schoolkinderen zonder geleide worden niet toegeaten. Eén wensch hebben allen, die meegewerkt hebben, d.i. dat de ouders en ook de kinderen smaak zullen krijgen in gezondere, katholieke lectuur en dat ze den weg weten naar de R. K. Leeszaal. De geachte inzenders weten nu, wat er te doen zal zijn. Verdere inlichtingen zijn te be komen bij de eerw. broeders, N. Haven 121. Maandelijks Bevolkingsoverzielit. Het aantal inwoners op 30 Sept. bedroeg 43274. In October is een Vermeerderi. g door ge boorte 80. en door vestiging 184, dus in totaal 264 terwijl er een vermindering is door overlijden 36 door vertrek 258, in totaal 294. De totale vermeerdering is 30. Derhalve is de bevolking op 31 October 43244. Het aantal huwelijken in den afgeloopen maand voltrokken bedraagt 25. Orpheus geschenk. De Commissie, die uit naam der Burgerij tijdens de receptie morgenmiddag 2 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond, de Kon. Zangver. Schiedams Mannenkoor „Orpheus" een geschenk zal aanbieden, bestaat uit de he eren J. C. M. Feltzer, R. van Gorkum, H. A. Hes, Ir. de Jong, Mr. J. H. C. Kok, mr. V. Sicken- ga en Th. H. van Woerkom. B. K. S. V. „Excelsior. Men schrijft ons Nü de drukte in verband met de Goudsche turnwedstrijaen, waar Excelsior zulke schitterende prestaties leverde, voorbij is, zou men geneigd zijn te deuken, dat bestuurs- en commissieleden thans van hunne welverdien de rust zouden gaan genieten. Niets er minder waar dan dit. 't Is November en zooals reeds maanden te voren aangekondigd, is dit de feestmaand voor een ieder, die met zwart-wit medeleeft. Druk is men reeds in de weer om voorberei dingen te treffen voor de feesten naar aanleiding van het eerste lustrum van het Excelsiorblad en van de juniorafdeeling. Nauwelijks zijn de klanken „Gouda" verstomd, of er klinkt in de zwart-witte gelederen een nieuwe strijdkreet „propaganda." Het aantal leden groeit met den dag en toch zijn er nog zoo velen, die niet tjegnjpen of liever niet begrijpen willen het woord van onzen bisschop Roomsche sporters, organiseert U, organiseert IJ Roomsch. Teneinde nu nog meer dan reeds bet geval is propagan da to maken voor het Roomsch ook in de sport organiseert Excelsior wederom feesten. Op de eerste plaats noemen wij hier het juniorfeest op Zondag den 21 November a.s. Dan toch komen alle junioren, jongens en meisjes, 's morgens om half acht in de Havenkerk om daar te toonen, wat Roomsche blijdschap, wat Roomsche jeugd organisatie is. Onder de H. Mis, die tot intentie van de „Excelsior-aanhang" zal worden opge dragen, nadert een ieder, die maar een grijntje sympathie voor Excelsior in het harte draagt ter H. Tafel en wij van onzen kant twijfelen niet of het zal daar in de Havenkerk weer zwart-wit zien van onze echte Schiedanische Roomsche sportlui. Na deze II. Mis zal in de groote zaal van den R. K. Volksbond allen junioren een ontbijt worden aangeboden en zullen daar zeker geen wegblijvers te tellen zijn. Plaatsgebrek noopt ons hier dit artikeltje af te breken. Een volgend maal dus over de verdere feestelijkheden meer. Strijkorkest „Onder Ons". Op 22 Nov. a.s. hoopt bovenstaande vereeni- ging haar vijfde uitvoering met feestavond te geven. Zij heeft weer een aardig programma in studie genomen er zal o.a. worden uitgevoerd „Der Freischütz" (Fantasie) en een Opera Potpourri. Tevens komt er op het programma voor „Derde Trio" van L. van Beethoven", uit te voeren door de heeren Jac. Berghout (piano), D. Voorhuizen (viool en F. Vryhoff (cello). Verder is er voor de gebruikelijke afwisseling op het tooneel gezorgd, zoodat den genoodigden weer een genotvolle avond te wachten staat. Pandora. Pandora brengt deze weck een werkelijk buitengewoon mooi programma. De beide hoofd nummers zijn, elk in hun genre, iets buitenge woons, terwijl het- variété, met het gezelschap van der Horst en Rouge, ook weer goed ver zorgd is. Als het journaal gepasseerd is, gaat als eerste hoofdnummer „Het verloren schoen tje" of, zooals de ondertitel luidt, het verhaal van Asschepoester naverteld. Dit sprookje is echter op zulk een wijze naverteld, dat niet alleen kinderen, doch ook volwassenen er met graagte naar luisteren. De film is schitterend geënsceneerd en ieder tafereel is een schilde rijtje, terwijl het verhaal van het begin tot het einde boeit ondanks de bekendheid welke het geniet en, even als in onze kleuterjaren, waren we weer verblijd, toen eindelijk de prins Assche poester het kroontje op het hoofd plaatste. Op het toonee.l een dolle klucht „Baron Gradafer", waarmede het publiek zich een half uur kostelijk amuseert. Na de pauze het bekende UFA filmwerk „Variété". De film schildert ons in felle kleu ren het lief en leed van de variété-artisten en leidt ons binnen in een wereldje hetwelk aan den buitenkant zoo mooi en genoegelijk lijkt, doch dat in werkelijkheid vaak meer leed ver bergt dan een buitenstaander kan vermoeden. Het werk is schitterend gespeeld, vooral de hoofdrollen, welke in handen zijn van Emil Jannings en Lya de Putti. De Pandora directie brengt dan ook met deze film een van de beste werken welke den laatsten tijd zijn uitgekomen. Dit programma verder aan te bevelen, lijkt ons overbodig. Gister slaagde te 's-H age voor examen wiskunde l.o. (art. 86) de heer M. Hake- mulder, van hier. Bij de gister te Amsterdam g e- houden examens Stenografie-Groote slaagde voor kantoor-stenograaf (130 lettergrepen) de heer E. Wittner van hier. UIT ROTTERDAM. Prinses-Theater. Emil Jannings en een schitterende bioscoop avond vormen één begrip. En waarlijk, deze meest begaafde filmacteur ontplooit in elk zijner filmen zijn groot talent. De directie van Prinses theater heeft beslag kunnen leggen op een van Emil Janning's beste werken, getiteld ,,Quo Vadis". Emil Jannings vervult de hoofdrol als Nero. Duizenden spelen mede in deze film, terwijl men geniet van de grootsche schouwspelen der prachtige gebouwen, der luisterrijke feesten en de geweldige brand van Rome. Een sublieme film, die iedereen moet zien. Naast deze mooie film staat als 2e hoofdfilm een sober en tragisch kinowerk, getiteld „De gevallen vrouw". Een film, vrij van alle onge wilde sensatie, doch boeiend van begin tot eind. Op 't tooneel optreden van den humorist George Hoffmann. Wij kunnen dit program voor volwassenen ten zeerste aanbevelen. Telegrammen. ONTSLAG AANVAARD. ROME, 6 Nov. (draadloos) Mussolini heeft het ontslag van 8 onder-staatssecretarissen aanvaard. INGEZONDEN. Jeugdlectuur. Onder dit hoofd hebben wij de laatste dagen in uw geëerd blad reeds verschillende stukjes gelezen. Een, die het goed meent met de jeugd, heeft het er blijkbaar op gezet, ouders en opvoeders eens een duwtje te geven en wat wakker te schudden, opdat zij wat meer attentie zullen gaan geven op hetgeen hun kinderen lezen. De heer X, schrijver van het artikel in het 2e blad, ook gisteren, een werker onder de jeugd, meent het natuurlijk wel goed, maar hij zal het daarom toch niet kwalijk nemen, dat hij door zulk geschrijf nu direct niet als een schrijver van eenig gezag wordt erkend. Hoe moet het nu Wij hebben hier een „Roomsche Bibliotheek" en kan ik nu niet meer met gerustheid mijn jongens de jongensboeken laten lezen, die daar hen worden gegeven Worden van daaruit geen boeken van de Vlet ter uitgereikt A. G. C. de Vletter en W. de Vletter, worden zij beiden door U bedoeld Worden alle boekjes door deze schrijvers uitgegeven als verboden vrucht voor onze jon gens gebrandmerkt Is de Standaard Catalogus van het R. K. Centraal* Bureau voor Lectuur onder leiding van A. B. H. Gieten S.J., uitgever, geen gids meer voor de ouders, die het waarachtig wel meenen met hun kinderen Volgens U, mijnheer X., staan naast G. I. Kie vit, Chr. van Abcoude een stal van Jeugdbe dervers. Zijn dat dan jeugdbedervers, waarover ik in genoemde catalogus lees Kievit (C. Johan) een dertigtal flinke en boeiende boeken, die voor onze jeugd wer den goedgekeurd, worden daarin genoemd. Abcoude (Christiaan van). Een vruchtbaar en vertrouwd schrijver van jongensboeken, waarna een 18-tal titels van boeken volgen, waarbij gevoegd „zijn heel goed." W. de Vletter. Van hem noemen wij pJpurolII i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) J|^- Van ingezonden stukken ook al worden ze n iet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2