levensbeschouwing er in tot uiting dient te komen." Laten we 'ns 'n typisch katholiek jongensboek nader bekijken „Theo's Proeftijd" door Ger. vanAssendelft (uitgave St.Gregoriushuis,Utrecht De uitgever zelf wijdt in 'n circulaire aan dit boek een korte bespreking „Theo's Proeftijd" geeft onze Roomsche jeugd de sensatie van jongensavonturen vol spanning en toch geplaatst in 't gewone levens milieu van een echten Roomschen, Holland- schen jongen. Jongensstreken en kloeke daden wisselen elkaar af. Doch alles wordt beheerscht door één groote gedachte de strijd van een edele, mooie jongensziel om een teederminnen- den maar ongelukkigen vader, die in de netten der Loge is verstrikt, weer tot God terug te brengen en zoo meteen voor zichzelf den weg vrij te maken naar de vervulling van zijn ideaal missionaris worden. Geen kwezelachtige vroom- doenerij evenmin 'n jongensbrutaliteit, die 't gezag onder den voet baaltMaar echte, diepe godsdienstzin en ferme strijd tegen fouten en gebreken, in eigen karakter vroolijk genieten van 't mooie, jonge leven, verbonden met ijver- rige vervulling der godsdienstplichten en geest driftig ijveren voor Jezus' heilige belangen, zoo lang zijn „proeftijd" hem door allerlei avonturen heenvoertZiedaar Theo, de held van ons verhaal." En wat dunkt u, is Theo 'n kwezel, 'n kasplant je 'k Geloof, dat menig moedertje wel 'n half dozijntje van die Theootjes zou willen hebben Dik Trom en Pietje Bell en hun kornuiten reiken onzen held nog niet tot aan de enkels. ,,'t Boek kan ook wat uiterlijke verzorging betreft gelegd worden naast het keurigste van neutrale uitgevers. Innerlijk staat 't er toren hoog boven." (Ons Eigen Blad). En zijn er nog al wat van die mooie Roomsche boeken Laat 'k u daarop antwoorden met 'n verwijzing naar de tentoonstelling, die dezer dagen in één der lokalen van de R. K. Openbare Leeszaal zal gehouden worden, 't Zal u meeval len Doe daar uw keuze voor 't aanstaande Sint Nicolaasfeest en steun niet langer 'n pers, die de grondslagen van 't zedelijk en maatschappe lijk leven ondermijnt. Herinner u zich nog de volgende passage uit den laatsten vastenbrief van 't Nederlandsch Episcopaat „Wij vermanen met allen aandrang de ouders om waakzaam te zijn en streng toezicht te hou- Men öp—dé lectuur hunner kinderen. Bedenkt, avcl, 'dat een boek veel aantrekkelijks heeft voor kinderen. We'ést een voorbeeld voor uw kinde ren. Leest zelf geen bladen of boeken, die direct of indirect een gevaar zouden kunnen zijn voor het geloof en de reinheid uwer kinderen of een ergernis voor uw onderhoorigen. Koopt en leest dergelijke bladen en" boeken nooit, ook niet op reis vraagt daar zonder menschelijk opzicht katholieke lectuur. Leidt de leeslust uwer kin deren in de goede richting en mogen zij van u leeren, slechte lectuur te verafschuwen. Steunt ook zooveel in uw vermogen is én moreel én financieel de goede pers Roomsche ouders, geeft gehoor aan dezen Oproep Weest propagandisten voor 't Roomsche boek, woest Apostelen van ons ideaal Voor l Roomsche kind 'l Roomsche boek X. Binnenland. Annexaties. Het is niet over de annexatie van landen en volkeren, dat we het dezen keer willen hebben, doch over het zich meer en meer uitend streven van tal van gemeenten in den lande om naburige dorpen of gedeelten er van in te palmen. Natuur lijk zijn er gevallen van noodzaak wanneer twee gemeenten b.v. volstrekt aaneengebouwd zijn maar in 't algemeen achten we het stre ven om den bloei van een stad of dorp te ver- hoogen, oppervlakte en zielental te vergrooten ten koste van andere gemeenten, beslist af te keuren. Natuurlijk kunnen voor ons standpunt niet in dezelfde mate de argumenten worden aan gevoerd, als we voor landen en volkeren laten gelden, maar volstrekt mank gaat eene verge» li.il ing er mee toch niet omdat de verschillen in taal (dialect), aard en zeden, die volkeren scheiden, althans onderscheiden, eveneens tus- schen de verschillende gemeenten bestaan en meestal óók in de historie worstelen. Men ziet meermalen, dat tusschen de bewoners van ver schillende gemeenten een onderlinge naijver bestaat, een naijver, die zich gelukkig meestal in gezonde vormen uit, maar zich ook wel eens tot een uitwas van vijandschap ontwikkeld heeft, wat natuurlijk ten scherpste is af te keuren. Naijver is er mede tusschen de besturen van om liggende gemeenten en zulke naijver is voor- deelig voor de gemeentenaren, die de onderlinge concurrentie op een laag gehouden belasting aanslag tot uitdrukking zien komen. In de practijk wordt annexatie het felst na gestreefd door gemeenten, die gewoon zijn om op grooten voet te leven en zich er niet toe weten te brengpn de tering naar de nering te zetten. Er komt steeds grooter verschil tusschen de door haar uitgegeven belasting-biljetten en die uit de omgeving. Het heet dan, dat de omliggen de gemeenten den Hoofdelijken Omslag laag kunnei. houden, doordat, ze parasiteeren op de stad, maar in werkelijkheid is het de weelderige opvatting van stadsbeheer, die de verschillen zoo groot maakt. Ze voeren dan de tactiek van een schraperigen kruidenier (par éxemple de dire, want kruideniers "zijn niet schraperig), die de zaken zijner concurrenten opkoopt om de alleenheerschappij in zijn wijk te kunnen blijven voeren, te blijven doen wat hij wil en te laten betalen, wat hij eischt. Met annexatie verdwijnt gewoonlijk de sti mulans, die het standsbestuur of het bestuur van het grootere dorp aanzet om de uitgaven te beperken en de belasting laag te houden, teneinde een uittocht naar omliggende gemeenten te ver hoeden, waar het comfort misschien minder is, maar de belasting aanzienlijk lager. De practijk heeft bovendien uitgewezen, dat annexatie noch „goedkoop" is voor de geannex eerde burgers, noch voor de inwoners der groote gemeente, omdat de inoreele verplichting den nieuwen gemeenteraren dezelfde voordeelen van comfort, hygiëne e.d. (bestrating, verlich ting politie, rioleering, reiniging) te verschaf fen door de groote afstanden zoo hooge uitgaven eischt, dat deze in afzienbaren tijd niet rencfabel kunnen worden gemaakt. ROMEINSCÏiE KRONIEK. Rome, 2 Nov. 1926. Amerikaanselie onthullingen over Mexico. Eerst nu, waar de gansclie beschaafde wereld de oogen gericht heeft naar den godsdienstoor log in Mexico, treft men bepaalde onthullingen in Amerikaanselie katholieke bladen aan over de voorgeschiedenis van de Mexicaansche on lusten. Gedurende den oorlog werden deze din gen begrijpelijkerwijze weinig bekeken. Al gedurende en voor den oorlog waren er in Mexico revolutionnaire Staatsgewelddaden tegen de Kerk en haar vertegenwoordigers. Reeds in 1915 wendden zich de katholieke vereenigingen der VereenigdeStaten, met hun al gemeen voorzitter, R. H. Tierney, aan de spits, tot de Amerikaanselie regeering, om bescher ming te zoeken voor de vervolgde geloofsbroe ders. De minister van Buitenlandsche Zaken, Bruyan gaf destijds den katholieken bonden de verzeke ring, den toestand te onderzoeken en afdoende maatregelen te zullen treffen. Daarwerkelijk telegrafeerde hij aan de Ameri- kaansche consuls in Mexico en verlangde nadere bijzonderheden over de aangebrachte gruwel daden der Mexicaansche regeering. Die berichten kwamen in en stelden de aanklagers volkomen in het gelijk, desalniettemin geschiedde er van Washington uit niets ter bescherming der ka tholieken. Tien consulaire berichten vertelden van de willekeurige gevangennemingen en uitwijzingen van priesters en ordezusters, van neergeschoten geestelijken, van de schaamtelooze ontheiliging der kerken. De vice-cohsui Sladden berichtte uit Manzillo de volgende gebeurtenissen „Toen de revolutionnaire troepen Guadalajara ingemarcheerd waren, werden de Salosianer- priesters, die hier een kweekschool leiden en andere vreemde priesters, die in Weldadigheids inrichtingen, ziekenhuizen en scholen gewerkt hadden, in het geheel 47 in getal, verder alle kloostervrouwen die aan meisjesscholen werk zaam waren, uit het land gejaagd. Ze werden door Manzanillo naar het Engelsche schip „City of Mexico" gescheept. Onderweg werden de priesters en de nonnen op de gemeenste wijze mishandeld. Alle priesters van Mexicaansche afkomst, met den bisschop van Tehuantepec inkluis, die toevallig in Gua dalajara aanwezig was, werden in de gevange nis geborgen men moest honderdduizend Pesos betalen om ze weder in vrijheid te krijgen. Alle kerken werden door de militaire overheden ge sloten. De kathedraal, de bisschoppelijke resi dentie en de meisjesschool werden als kwartieren voor de troepen bestemd. Voor tien dagen kwamen soldaten naar El Gruello, in den Staat Jalisco, oin den priester Simon Gobian gevangen te nemen. Hij redde zich door de vlucht. Daarvoor staken de soldaten zijn huis met al zijn bezit in brand. Als motief der vervolging werd aangegeven, dat de priesters de aanwezigheid van versterkte villa's op de plaats niet medegedeeld hadden aan de troepen van Carranza. In Tonaya, Jalisco, werd de priester Adolpho Moto van Platancillo gevangen genomen even zoo de pastoor Cisto Mitchell. Beiden werd een strik om den hals gelegd en zoo voerde men hen door de straten der stad. Men bood ze te koop aan en verkondigde, dat wanneer niemand hen kocht, ze binnen het uur werden doodgeschoten. Men dwong de priesters te dansen. De officier, die dat beval, heet Tenorio. Eerst door tusschen- komst van de bevolking gaf de officier toe en stelde de priesters in vrijheid. Den derden Januari werden de priesters Quin- tero, Gemez, Salazar, Morales en Sayala en den priester Acosta van Chihualan gevangen ge nomen en vandaar naar Manzanillo gebracht. Men liet hen tien dagen lang in den kerker en deelde hen vervolgens mede, dat ze met het eerstvolgende schip uit het land zouden worden gezet. Den 16den daaraanvolgende diende zich bij mij de commandeerende hoofdman der troepen aan en vroeg mij, wanneer de stoomboot „Peru" afvaarde en of het noodig was dat de priesters, die men in San Francisco wilde afzetten, daar ook geld bij zich moesten hebben. Ik verklaarde hem hierop de daarop betrekking hebbende ar tikelen van onze emigrantenwet. Daarop bemerkte de hoofdman dat hij het dan wel beter meende de priesters eenvoudg neer te schieten, dan ook nog geld voor hun reis uit te geven. Hedennamiddag kwamen twee priesters bij me en vertelden, dat ze zoojuist van den hoofd man bescheid hadden gekregen, dat de mili taire overheden m geen enkel opzicht bereid waren ook maar een centime voor de priesters Uit te geven om ze mt het land te.zetten en dat men ze, wanneer nien hen met toestond het stoomschip te verlaten eenvoud.g neer zou schitten zoodra het setup de haven verlaten had. Het volk zamelde nu geld m, om het vaar- cn landingsgeld voor de vijf priesters op te brengen. De kapitem van de „Peru" had inge- w.lligd om inplaats van hedenavond eerst mor gen in zee te steken, opdat de menschen den tijd zouden vinden hun priesters uit het gevaar van doodgeschoten te worden, te redden. De menschen die hier heden regeeren, zijn even bloeddorstig als de Apachen-Indianen terwijl ze slechts op twee dingen belust scliijn- nen te zijn, op moorden en op geld." Tot zoover de Amerikaansehe vice-consul. Men ziet intusschen dat de mishandeling der Mexicaansche katholieken niets nieuws is. De gruwe en van een duivelsch depotisme hebben zich in den laatsten tijd alleen maar wat openlijker en brutaler vertoond Het is een cultuurschande voor de geheele wereld, niet slechts dat zulke dingen tientallen jaren lang ongestraft mogen geschieder, maar nog meer dat er in alle landen der wereld krin gen zijn, die de pers in dienst stellen om deze Ruwste godsdienstschending en overweldiging van millioenen katholieken te verdedigen en goed te praten. Een merkwaardige voorspelling. De Engelsche bekeerling en schrijver Halli- day Sutherland vertelt in een artikelenreeks in de Catholic Times de geschiedenis zijner be keering. Daarin treft men een merkwaardig voorval aan. Toen hij zich nog op zoek naar de waarheid bevond, hoorde hij op een dag een lid van de katholieke „Evidence Guild" in Hyde Park openlijk tot het straatpubliek spreken. „Wat hij zeide", zoo vertelt hij, „ben ik al lang vergeten. Ik herinner mij een kennis, die toen met mij samen was. Ik kon hem zeer gced, hij was een geleerde en schrijver, ouder dan ik en een ongeloovige. Hij had slechts voor twee dingen een ontzaglijke angstvoor ar moede en voor ziekte. Over de katholieke Evidence Guild merkte hij het volgende op „dat zijn menschen die mee- nen. de waarheid te bezitten. Ik kan slechts één ding niet begrijpen hoe iemand die de waarheid van de geschiedenis van Christus erkent, eigenlijk anders handelen kan dan zich bij dien Christus aan te sluiten. Wanneer de geschiedenis van Christus waar is, dan is de katholieke kerk de ware. Ik geloof er natuurlijk geen woord van, ik kan echter de menschen niet begrijpen die zich met een halve waarheid vergenoegen kunnen." Een katholiek stond dicht bij ons en hoorde zijn woorden. Hij zeide mij daarna „De man die zoo gesproken heeft, wordt binnen drie jaar katholiek, of hij pleegt zelfmoord." Deze verschrikkelijke en zoo wonderbare voorspelling is intusschen vervuld. Mijn vriend werd nooit katholiek, maar binnen de gezegde tijdruimte las ik eens, toenmaal ver van Londen, dat hij arm geworden was en zich in de slaap kamer van het armenhuis had doodgeschoten." I. K. P. R. School en werktuinen. Schiedam is in de laatste jaren verfraaid door aanleg van plantsoenen en heesteraanplantingen, zooals het Sterrebosch en het Volkspark. Jam mer, dat zooveel klachten worden vernomen over 't baldadig vernielen van wat anderen met moeite en zorg voortbrachten. De Wethouder van Onderwijs deed zelfs een beroep op 't onder wijzend personeel om te trachten de jeugd van het "vernielen af te houden. Waarschuwingen noch straffen zullen een blij vend resultaat hebben, als in de harten der kinderen niet leeft de liefde voor planten en dieren. Daarom moet de jeugd worden opgevoed tot natuurliefhebbers en bewonderaars. Naar mijn meening, zoo vervolgt de weth. in een schrijven, behoort als middel tot die op voeding de school- en werk tuin. De naam school- en werktuin wijst er op, dat er feitelijk twee soorten van instelling zijn n.l. schooltuin en de werktuin. De schooltuin kweekt verschillende land- en tuinbouwgewassen, bloemen en sierheesters, welke voorwerp van aanschouwing zijn voor de leerlingen van lagere en middelbare scholen. De leerlingen zien de gewassen groeien en leeren bij 't bezoek veel en beter dan in de school mo gelijk is. Ontegenzeggelijk wordt het onderwijs in Nat. Historie en Aardrijkskunde vrucht dragend en wordt de belangstelling in de cul tures verhoogd. De werktuin is daarentegen een tuin, verdeeld in een aantal stukjes van pl.in. 20 M2. voor elk kind, bestemd om die onder toezicht en leiding te bewerken. De leerlingen kweeken in hun vrije uren verschillende tuinbouwgewassen en bloe men en beoefenen aldus een sport, die aange naam en in hooge mate nuttig is. Door den omgang met Flora's kinderen, die de kleine tuiniers gaan bewonderen en lief hebben, zal de vernielzucht worden verminderd. In ons land vindt men in verschillende ge meenten school- en werktuinen. In 1918 is in ons land de Centrale Vereeniging voor school- en werktuinen opgericht. Zij ont vangt sedert 1920 subsidie van het Rijk en wordt van verschillende zijden financieel gesteund. Zij tracht de belangstelling van ons volk voor natuur en bodemcultuur op te wekken door be vordering van den aanleg van school- en werk tuinen. Ik geef allen, die belang stellen in de schooi en werktuinen, in overweging zoo'n tuin te bezoeken, als de kinderen aan den arbeid zijn en ben overtuigd, dat zij, die er als belangstel lende heen gaan, als voorstander er vandaan komen. Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoeststillend, slijmoplossend, verzachtend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. 3521 8 Gemengd Nieuws. Een oude zwerverstruc. Te Baarn begaf zich een zwerver zich naar het politie bureau en vroeg er onderdak. „Dat kan niet vóór tien uur," werd hem ge antwoord. De zwerver af. Regelrecht liep hij naar de Boschstraat, greep een kei en wierp bij de firma v. 1"). een groote spiegelruit in. Hij bleef er kalm bij staan. De eigenaar stoof naar buiten en vroeg den zwerver of deze de ruit had ingegooid. „Dat deed ik," zei de man, „maar je bent immers verzekerd Toen werd de poiitie gerequireerd en werd op de hoogte gesteld. De zwerver, nog steeds aanwezig, merkte den politieagent op ,,'t Is nog wel geen 10 uur, maar nu zal je me toch wel onderdak ver schaffen. Aldus geschiedde. Pleizierig voor de Glasverzekering, zulke zwervers! D o o d e 1 ij k ongeluk. Eergisternacht heeft op het terrein van den sluisbouw te IJ muiden een ernstig ongeval plaats gehad. Eecige ar beiders zijn door een zandtrein aangereden. Van een van hen, den 32-jarigen H. Visser uit Blijham bij Winschoten zijn de beide beenen en een der armen zoo goed als afgereden. Daar de man nog leefde, achtte dr. van H.onmiddel lijke overbrenging naar het ziekenhuis te Haar lem noodig. Terwijl de ongelukkige met een lift naar een der bovenzalen van het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd gebracht, is hij over leden. De andere gewonde, de arbeider S., is naar een keet overgebracht. Diens verwondingen bleken echter niet van zoo ernstigen aard, dat hij naar een ziekenhuis behoefde te worden ver voerd. De arbeiders waren in dienst van de Amster- damsche Ballast Mij. Blanxen in Engelseh Nieu w-G u i- nca door inboorlingen overval- 1 e n. Uit Rabaul wordt gemeld dat, vijf blanken die zich naar de goudvelden begaven op het eiland New-Britam (Nieuw Guinea) in een hin derlaag vielen, door inboorlingen gelegd. Een expeditie, bestaande uit dertig blanken en zeventig inlandsche politie-agenten, bewapend met mitrailleurs en geweren werden uitgezonden om de inboorlingen te straffen. Van de vijf aangevallen blanken werden er twee gedood, 1 wordt vermist en twee wisten te ontsnappen. Vijfhonderd inboorlingen zouden in opstand gekomen zijn. Pool tropheeën van Amundsen gestolen. Zooals men weet, heeft Amundsen met zijn schip de „Maud" van 1922 tot 1925 een zwerftocht door de Noordelijke IJszee ge maakt. Het spreekt vanzelf, dat men van een dergelijke reis niet met ledige hander terugkeert. Lal van kostbare bontvellen, curiositeiten, alle aanteekeningen, die aan boord waren opge steld, had Amundsen in tweehonderdnegen kisten laten verpakken. Eenige maanden geleden is dezeTenorme zending van Seatle naar Vancouver verscheept en Donderdag j.l. kwamen, naar de „New York Herald" verneemt, de kisten te Oslo aan ledig. Alles was gestolen de inhoud ter waarde van duizenden, is verdwenen. Amundsen za.' elke gedachtenis aan zijn tocht vol ontberingen moeten missen. Een cigar eft enkoker is oor zaak van een eigenaardig con flict Er is een eigenaardig conflict, volgens de „Tel.", gaande tusschen Stresemann en de Hohenzollerns. Het gerucht had geloopen, dat prins Oscar, zoon van Wilhelm II, een cigaret- tenkoker met eigenhandig schrijven had gezon den aan een der lieden die wegensamenzwering tegen Stresemann 's leven gearresteerd zijn. De „Tagliche Rundschau", het orgaan van den minister, weigerde eerst commentaar op het gerucht te geven. Later kwam het blad echter met een artikel, waarin het zegt „Ongelukkigerwijs is bewezen, dat het ge rucht juist is en dat de begeleidende brief wer kelijk van prins Oscar is. Wij moeten dit onzen lezers wel mededeelen, omdat de affaire in de pers zal worden besproken en zij waarschijn lijk tot levendige politieke debatten zal leiden." Tot dusver heeft Stresemann zelf zich niet over het geval uitgelaten. Maar zijn bekend heid met het gerucht laat zich thans gemakke lijk afleiden uit de heftige woorden, die hij de laatste dagen over de Hohenzollerns heeft gesproken. Rooverbende bestaande uit jonge Russische meisjes. Thans wordt weer melding gemaakt van een roover- bende, die geheel is samengesteld uit meisjes van 19 tot 21 jaar. Deze amazones houden zich echter aan het principe, dat slechts de rijke boeren in den omtrek van Leningrad worden gebrandschat, terwijl de arme boeren ongemoeid worden gelaten. De Sovjet-politie wenscht echter een derge lijke brandschatting der bezittende klasse niet en achtervolgt deze zachtzinnige dametjes^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6