KWATTA5 JAm-MEEP OMSTREKESÊ* Vraagt KW ATT A-SPEGUL AS "~FEU ILLETON. Eene raadselachtige verdwijning. Beter dan Goed: DE BEST E 49ste Jaargang. Maandag 8 November 1926. No. 14703 Bureau mKEOjEM ARKT 4. |Telefoo» Intercommunaal 68085 Postbus 39. A bo nnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440^ Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven' 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht J.U ets. rosieneque- eu n». - Gra tis-Onq e va Hen ver zekerin g f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog; f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duinr^jïltnïi^erlie^anjïen^wijsvin^ Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Zaterdag om half drie hebben de afgevaardig den der regeering de gedelegeerden der mijn werkers ontvangen en om 4 uur de leden der bemiddelingscommissie. Vernomen wordt, dat de eigenaars blijven weigeren een nationale overeenkomst te onder teekenen. De besprekingen zijn tot Maandag verdaagd. De regeering heeft de gedelegeerden der arbeiders een aantal „nationale" beginselen medegedeeld, welke door de eigenaars, naar men meent, zullen aanvaard worden. Het mijuconflict. De regcering heeft Zaterdagavond aan de mijneigenaarsassociatie en aan de mijnwerkers federatie de voorstellen doen toekomen, die zij heeft samengesteld in verband met de bespre kingen met de afgevaardigden der beide licha men. Deze voorstellen behooren naar de meening der regeerii g de basis te vormen van een bij- legging van het conflict. De mijnwerkers hebben het principe aan vaard van districtsregelingen voor de loonen en uren, in overeenstemming met nationale principes, en de regeering heeft daarom de volgende nationale principes vastgesteld, die in alle districtsregelingen zouden moeten wor den gehadhaafd. Een minimumloon, zooals vastgesteld in de overeenkomst van 1921. (Dit beteekent een verlaging van circa 10 %.Vergeleken met de over eenkomst van 1924, die in Mei j.l. door de ei- naars werd opgezegd.) Verdeeling der netto-opbrengst der steen kool tusschen loonen en ondernemerswinst, in de voor de verschillende districten varieerende verhouding van 8713 en 8515. (In de oude overeenkomst is dit percentage uniform 87— ]3) Handhaving van de huidige boekingsme thode voor de vaststelling van die opbrengst, Handhaving van de toeslag voor levenson derhoud voor de laagst betaalde arbeiders, doch het bedrag er van blijft onderhevig aan verdere besprekingen. Bij afwezigheid van een nationale overeen komst zullen de twee partijen in elk district naleving van de bepalingen aan den premier garandeeren. Cook heeft Zaterdag in een rede te Liverpool verklaard Ik zie nog geen teekenen van vrede in het geschil. De vrijwillige heffing brengt 50.000 pond per week op en wij zullen over winnen als wij genoeg zilveren kogels hebben. Ik zal de ons aangeboden voorwaarden m geen enkel opzicht aanvaarden, zelfs niet om het leven van de organisatie te redden. Onder handelen is nog geen teeken van nederlaag. Wij zijn niet verslagen en als wij verslagen Worden, dan zal dat geschieden door een op eenvolging van nederlagen. Ik zal nimmer een overeenkomst onderteekehen, die een lan- geren werkdag instelt. Districtsregelingen zul len geen vrede brengen. Het is evenwel goed er aan te herinneren, dat Cook in al zijn redevoeringen een heel wat heftiger toon aanslaat dan in conferenties binnenshuis. ITALIc. Terreur in Tur ij n Uit Zürich wordt gemeld, dat het telegrafische verkeer met Italië scherp wordt gecensureerd. Telefonische verbindingen worden verbroken, 45 Na deze pleitrede trok het hol zich in raad kamer terug. De zitting werd nauwelijks tien minuten later heropend en de voorzitter, die, zoowel als de andere rechters en alle aanwezigen, rechtop stond, las het vonnis voor, waarbij Sir Owen vrijgesproken en Thomas Tingle tot de straffe des doods veroordeeld werd. De matroos trok de schouders op, wendde zich tot zijne rechters en zei „Zoo is het goed Voer mij weg Toen hij langs ons heenging, om naar de scheepsgevangenis terug te keeren, zeide hij 'net een spotlach „Thomas Tingle wordt opgehangen, maar 'nj heeft er toch eenigen doen verz Wat Sir Owen betreft, hij groette de rechtbank nam zijn hoed en richtte zich naar de scheeps trap. Op zijn weg daarheen bogen alle wacht hebbende officieren zeer diep voor hem en met groote waardeering merkte men op, dat dc consul van Frankrijk op hem toeliep, hem geluk- wenschte. en zijn hand drukte op het oogenblik, 'lat Sir Owen den voet op de eerste treden plaats te. zoodra over een politieke kwestie wordt ge sproken. Dc „Baseier Nachrichten" verneemt uit Italië, dat een algemeene vreemdelingen-controle wordt uitgeoéiend en allen, die verdacht worden van vijandig te zijn aan het fascisme gearresteerd worden, onverschillig tot welke nationaliteit zij behooren. Ook het vertrek uit Italië van bui tenlanders wordt onmogelijk gemaakt. De „Tages-Anzeiger" meldt uit Turijn, dat de fascistische terreur aldaar alles overtreft, wat men tot dusverre heelt meegemaakt. So cialistische leden van vakvereenigingen worden door jeugdige fascistische agitatoren op straat overvallen zonder dat de politie tusschenbeide komt. Dertien personen werden gemolesteerd vijf hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Uit Milaan wordt bericht, dat de eerste krijgs raden Dinsdag te Monza en Verona bijeenko men. Onder anderen staan vijf verkoopers van buitenlandsche bladen terecht, omdat zij zich door het te koop aanbieden van buitenlandsche bladen schuldig hebben gemaakt aan een mis daad tegen de fascistische regeering." FRANKRIJK. F r a n k r ij k-It a 1 i Nadat de toon in de Italiaansche pers gerui- men tijd vijandig was geweest tegenover Frank rijk, is deze thans omgeslagen. Mussolini koestert het verlangen, zoo heet het, de kwesties, die sedert het vredesverdrag de verhouding van Italië tot Frankrijk ver stoord hebben, te liquideeren. Hij gaf daarom het wachtwoord aan de Italiaansche pers uit, haar aanvallen tegen Frankrijk te staken, waaraan deze, als goed gediscipleneerde orga nisatie, onmiddellijk voldeed bereid om, bij het ontvangen van een tegenbevel, even on middellijk hare gallophobe campagne te her vatten. De Fransche pers heeft zich, in haar groote meerderheid, ondanks de periodiek oplaaiende anti-Fransche stemming in Italië, steeds op merkelijk gematigd tegenover dit. land getoond. Men neemt hier Italië misschien niet altijd ge heel au sérieux soms terecht, hetgeen Italië als kleineering voelt maar is het overigens oprecht goed gezind en is ook bereid het tege moet te komen in zijn moeilijkheden. DU1TSCHLAND. Verdeeldheid bij de communisten. De centrale commissie der Duitsche commu nistische partij heeft wederom drie Rijksdag afgevaardigden uit de partij gestooten, namelijk Urban, Scholen en Schwan, die weigerden hun verklaringen met betrekking tot de partij dis cussies in Rusland te herroepen. De communis tische Rijksdagfractie telde oorspronkelijk 45 leden, van wie er tot nu toe 9 zijn uitgestooten. Men verwacht, dat nog vier leden zullen volgen. De uitgestootenen zullen zich tot een nieuwe fractie aaneensluiten. 3528 10 gewone positie terug te brengen en zulks on voorwaardelijk. BELGIE. De kolennood. Naar de minister van nijverheid en arbeid te Brussel mededeelt, heeft, de regeering nieuwe maatregelen tot reglementeering van den kolen- uitvoer getroffen. Schepen, die niet geregeld Belgische havens aandoen of alleen komen bunkeren, zullen geen brandstof meer mogen inladen. Belgische visschersbooten of vreemde visschersbooten, die de vangst in België komen verkoopen mogen voortgaan zich van kolen te voorzien. Voor de andere vaartuigen zal het verbod ten strengste worden toegepast. Aan de burgemeesters zal machtiging worden gegeven de verlichting van straten en openbare gelegen heden te reglementeeren. Verder zal er eveneens een beroep worden gedaan op de burgemeesters ten einde de kolenverdeeling voor de takken van openbaren dienst en particulieren te ver zekeren. SPANJE. Nieuw complot tegen Primo. Officieel wordt gemeld, dat een nieuw com plot tegen de Spaansche regeering te Madrid is ontdekt. Concessies van Primo. De Spaansche regeering heeft besloten, bin nenkort aan den koning ter goedkeuring voor te leggen zekere maatregelen, welke de strek king hebben het artilleriecorps weder in zijn DE BALKANSTATEN. De Griekse h-T urksche grensregeling. Het protocol, in zake de vaststelling van de Grieksch-Turksche grens, hetwelk door de ge mengde commissie, onder voorzitterschap van den Nederlandschen luitenant-kolonel Backer, is uitgewerkt, is te Athene onderteekend./Hier mede zijn de reeds twee jaar hangende grensge schillen tusschen beide landen bijgelegd. MEXICO. Mexicaansche penetratie Naar uit Managua (Nicaragua) aan de „Chi cago Tribune" wordt geseind, maakt men zich in Amerikaansche officieele en handelskringen in Nicaragua ernstig bezorgd over dë politiek van vreedzame penetratie, welke volgens hen thans door Mexico in de Midden-Amerikaansche staten wordt gevoerd, welke „onder bescher ming der V. S. staan." De radicale leiders in Nicaragua geven toe, dat zij steun ontvangen uit Mexico, zoowel geld als wapens. Volgens een Duitsch-Ameri- kaan, die bij een landing van revolutionairen werd gevangen genomen, zou Galles in zijn penetratie-pogingen in Midden-Amerika door den Sovjet-gezant te Mexico worden aange moedigd. Een nieuwe wet in Mexico. De president der Mexicaansche republiek, Calles, heeft bij het Congres een wetsontwerp ingediend, krachtens hetwelk aan de buiten landsche kolonies wordt toegestaan priesters van niet-Mexicaansche nationaliteit te hebben, mits deze zich verplichten Mexicanen in de godsdienstige aangelegenheden onderricht te verstrekken, ten einde dan in zes jaar door dezen te worden vervangen. Drie dagen later bevatte het dagblad, waar aan wij bovenstaand artikel ontleenden, het volgende korte stuk, getiteld Einde van een TrBurspel op Zee. Terdoodbrenging van den schuldige. Gisteren morgen heeft de executie plaats gehad van den matroos Thomas Tingle, over tuigd van vrijwillig en met voorbedachten rade den ondergang van het Fransche Staats schip de Sirius veroorzaakt te hebben, door den krijgsraad ter dood veroordeeld, welke aan boord van de Nelson zitting hield. Op raad van zijn verdediger had de ellende ling op den avond zijner veroordeeling appel aangeteekend. Daar de kommandant van de Nelson tegelijk met den krijgsraad het hof van appel had benoemd, kon het appel reeds den volgenden dag onderzocht worden. Zooals men weet, hebben de hoven van appel alleen toe te zien, of alle wettelijke formalitaiten in acht genomen zijn. Dit hof van appel kon dus enkel het rechtgeding onderzoeken en zien of alle wettelijke voorschriften gevolgd waren. Het proces, dat met de veroordeeling van Thomas Tingle geëindigd was, kon bovendien geen twijfel doen rijzen.. De kommandant Taylor was daarenboven een man van rijpe ervaring, die geen enkele formaliteit, welke ook, zou hebben verwaarloosd. De raad keurde dan ook CHINA. Groote brand in de bureaux der stakingsleiding. Een groote brand is Zaterdag uitgebroken in de bureaux van dc stakingsleiding te Canton, waardoor deze geheel vernield zijn. Zij waren eerst verleden jaar, grootendeels uit bamboe en palmbladeren, opgetrokken. Tot deze ge bouwen behoorde ook de gevangenis, waarin zij, die de blokkade niet nauwgezet uitvoerden, werden opgesloten. Ofschoon de blokkade is op geheven, vreest men, dat nog vele gevangenen in het gebouw waren opgesloten, van wie som mige in boeien waren geslagen en men gelooft, dat deze menschen om het leven zijn gekomen. De berichten aangaande het aantal dooden loo- pen zeer uiteen. Het munitie-depót van de stakingsleiding vloog in de lucht. Binnen een uur was alles tot den grond toe afgebrand. Volgens latere berichten waren er in de ge vangenissen 83 personen opgesloten, van wie naar men vreest, slechts weinigen aan den dood zijn ontkomen. Er zouden minstens 50 hunner bij den brand het leven hebben ver loren. De schade wordt beraamd op 100.000 pond sterling. Groote hoeveelheden in beslag ge nomen goederen zijn vernield. Verraad in het spel. Omtrent de verovering van Kioekiang luid den de laatste berichten, dat verraad een groote rol heeft gespeeld. Een groot aantal Tsjekiang- troepen heeft namelijk geweigerd de stad tegen den aanval te verdedigen. Het Japansche bericht, dat de Noordelijke troepen Kioekiang hebben hernomen, is niet bevestigd, naar men gelooft te weten, dat zij een tegen-offensief willen ondernemen. ALLERLEI. Uit PekingDe Chineesche regeering heeft het Chineeseh-Belgisch verdrag van 1865 op geheven. Uit Berlijn Volgen^ een bericht uit Ko penhagen heeft de Deensche premier Stauning van den koning machtiging gekregen het Fol- keting te ontbinden.- Uit Hannover Op het oogenblik worden in de ziekenhuizen nog 819 typhus-patiënten verpleegd. In totaal zijn er tot dusver 262 gedurende de typhus-epidemie gestorven. Uit WeenenZaterdag werd alhier in een bijeenkomst van de geleerden uit verschil lende academische kringen, een Groot-Duitsche hoogeschoolcommissie benoemd. Uit LondenBij het Zuid-Afrikaansche arbeiderscongres zijn twee resoluties ingediend, waarin de regeering verzocht wordt haar vlagge- ontwerp in te trekken. Zooals men weet, heeft de meerderheid der partij zich voor het plan der regeering uitge sproken. Uit Londen Aan Jaffen Pasja, gezant te Londen, is opdracht gegeven tot het vormen van een nieuw kabinet in Irak. Uit New-York. De regeering heeft een par tij wbiskey ter waarde van 6 millioen dollar in beslag genomen, welke opgeslagen was in het grootste pakhuis van het land. 'Naar gemeld wordt is dit de grootste in beslagneming, welke ooit gedaan is. eenvoudig het vomnis der eerste rechters goed. De terdood brenging heeft niet op de reede plaats gehad. In den morgenstond was de Nelson langzaam vertrokken en had zich in volle zee begeven, met het doel om elke uiting van nieuwsgierigheid te voorkomen, wat zeker niet zou vermeden zijn, als de executie in de nabijheid der stad zou zijn voorgevallen. Nie mand werd ter bijwoning toegelaten. Met enkele collega's van de Grieksche pers en verslaggeveis van buitenlandsche bladen hadden wij een sleepboot gehuurd, die op kleinen afstand de Nelson kon volgen, wat ons veroorloofde, dank zij onzen uitmuntenden verrekijkers, het droevig schouwspel in al zijne bijzonderheden te vol gen. Ziehier wat wij hebben gezien Toen de Nelson een afstand van vijf of zes mijlen had afgelegd, beval de kommandant te stoppen. Het achterschip is geheel verlaten. De wacht; met het geweer in den arm, staat met het gelaat naar het achterschip gekeerd en snijdt allen den toegang af. Men ziet den kommandant der wacht verschijnen, die, door twee mannen geholpen, een touw legt door een katrol van den bezaansmast den kommissaris, die de plaats van griffier vervult en straks den veroordeelde zijn vonnis zal voorlezen einde lijk een burger, gekleed in een lange, zwarte Binnenland, Onze vleeschexporl geknakt. „Zoolang in Nederland nog zulk een groot aantal gevallen van mond- en klauwzeer blijven voorkomen, is opheffing van het verbod van jas, een kleinen, slappen hoed op het hoofd en een boek onder den arm 't is de eerwaarde John Hardstone, sCheeps-aalmoezenierHet bepaalde uur afwachtend, loopt hij de ledige ruimte op en neer met de kin in de hand met een ernstig en nadenkend gelaat. Na eenige oogenblikkcn vervoegde zich de kommandant der wachtnog later wordt de groep door andere officieren vergroot. Het is negen uur. Onze sleepboot kunnen wij de heldere slagen der klok op de Nelson zeer goed onderscheiden. Een bevel. De wacht schoudert het geweer. Op hetzelfde oogenblik werdt een nieuwe groep zichtbaar, 't Is de veroordeelde, met ontbloot hoofd, de handen op den rug gebonden en begeleid door vier matrozen, met de entersabel in de hand. Zoover wij er over kunnen oordeelen, toont hij geen zwakheid en schrijdt met vasten tred tot-in het midden der ledige ruimte voort. De kom- missaris-grilfier, aan wiens zijde zich de regee- rings-kommissaris bevindt, leest het vonnis voor. Wij gelooven door onze verrekijkers heen, het beven van, het blad papier te zien, dat hij in de hand houdt. De zeer korte lezing wordt gesloten met een hernieuwd tromgerof fel. (Wordt vervolgd). "V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1