Jeugdlectuur. Z i e k I e en P Ij n invoer van versch geslacht vleesch in Engeland in geen geval te wachten." Dit was de categorische verklaring, die een hoog ambtenaar aan het Engelsche ministerie van Landbouw ons machtigde te publiceeren, toen wij inlichtingen kwamen inwinnen om trent den stand van zaken nopens de bekende ,,embargo"-kwestie, schrijft de „Tel." Dus de door Nederlandsche deskundigen aan gevoerde argumenten, welke beoogden aan te toonen, dat de maatregelen welke de Neder landsche regeering genomen heeft, afdoende bescherming vormen tegen eenig besmettings gevaar, kunnen de Engelsche deskundigen niet volledig overtuigen derhalve volhardt men in het eens ingenomen standpunt. Het verlies, dat de Nederlandsche export- handel door de Engelsche maatregelen onder vindt, mag op 5.000.000 per jaar geschat worden. Het rapport over de tollen. Het ligt blijkens de mededeelingen over den stand van de werkzaamheden van de verschil lende Staatscommissies, in het voornemen van de Staatscommisie-Patijn om spoedig een rap port over de tollen op wegen voor gewoon ver keer en op bruggen aan den minister van Wa terstaat uit te brengen. Het antwoord van min. Van Karnebeek. De „Residentie.-Bode" (r.k.) zegt dat mi nister Van Karnebeek met zijn bijzondere rede buitengewoon succes gehad heeft. Zoo zelfs, dat men zich afvraagt, of het Ver drag, dat den lsatsen tijd voorgoed afgedaan scheen te hebben, er weer niet bovenop geko men is. Ook moet erkend worden, dat de minister er in geslaagd is vele bezwaren als ongemoti veerd af te wijzen. Maar toch blijft de vraag drukken mag ons land dit verdrag zooals het nu ligt, aanvaar den Op deze vraag zal het parlement a.s. week een antwoord moeten geven. Het blijft ook na de rede van den minister een zeer belangrijke beslissing, die, zegt het blad, een ernstig overleg eischt. De Speelkaartenbelasting. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot afschaffing van de Speelkaartenbelasting wordt de indiening van dit ontwerp toegejuicht. Er wordt evenwel op gewezen, dat de inwer kingtreding van de Afschaffingswet op 1 Juli 1927 voor handel en industrie bezwaren met zich brengt. Het publiek heeft nu de nei ging om met het koopen van speelkaarten te wachten totdat de afschaffing een feit is ge worden, hetgeen handel en industrie, zoo wordt betoogd, enorme schade veroorzaakt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zooals we in de annonces van Zaterdag en heden kunnen lezen, wordt de tentoonstelling van R. K. Jeugdlectuur morgen in een zaal van het gebouw der R. K. Openb. Leeszaal te 5 uur geopend. Het kan geacht worden, onze lezers, door de artikelen in onze krant over deze aangekondigde tentoonstelling geschreven, zoodanig ingelicht zijn, dat. een nadere bespreking op deze plaats wel onnoodig is. Moge het den ondernemers, wier ijver uitgaat naar het heil der aan hen toevertrouwde kinder ziel, gegeven zijn, tastbare, goede resultaten te boeken. Dient nog vermeld te worden, dat event,, bestellingen van de in de tentoonstellingszaal uitgestalde boeken kunnen worden opgegeven aan de boekhandelaren Henri Rebers en J. A. Lllers, beiden op de Hoogstraat,.resp. no. 146 en 19. Gemeenteraad, De agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 12 Nov. a.s., 's namidd. 2 uur, luidt als volgt 1. Benoeming van een lid der commissie voor hét Algem. Handels-Entrepot uit de leden van den Raad buiten de leden van het dagelijksch bestuur, ter voorziening in de vacatbre ontstaan door de periodieke aftreding op 1 Jan. a.s. van den heer J. v. d. Tempel. 2. Voorstellen van de commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen over 1925 vanhet Algem. Handels-Entrepot, het Burgerlijk Armbestuur, de bouwvereen. „Eendracht", de Gem. Fondsen', de Gem.-Reiniging, het Gem .-Ziekenhuis, het Grondbedrijf, de Huurcommissie, het St. Jacobs- Gasthuis, de R. K. bouwvereen. „St. Jozef", de Openb. Leeszaal en Bibliotheek, het Stedelijk Museum, het Stedelijk Muziekkorps, de v\rb.- VVoningbouwvereen. „Schiedam Vooruit", de lechn. Bedrijven, de Vereen. „Volkshuisvesting" en het Gem. Woningbedrijf. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gem.-begrooting, dienstjaar 1926. 4. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van de bovenwoning aan de L. Nieuw- straat aan Dr. G. A. Reeser tegen een huurprijs van 550.per jaar. 5. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring voor den tijd van 10 jaren aan E. Kappetein te R'dam van een strook grond aan den Vlaardingerdijk, nabij den W.-Frankeland- schen dijk, ter oppervlakte van pl.m. 420 vierk. M., tegen een huurprijs van 1.per vierk. M. per jaar, zulks voor den bouw van een koffiehuis. 6. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot vaststelling van een "nieuw uit breidingsplan van Oud-Mathenesse. 7. Voorstel van B. en W. om den eervol ont slagen lossen gemeente-tuinman W. Scholten ook voor het jaar 1927 in het genot te stellen van de uitkeering, die hij dit jaar geniet krach tens raadsbesluit van 7 Dec. 1925. 8. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van straataanleg op perceel XIX van het Grondbedrijf, credieten te verleenen van 15.190.ten laste van het Grondbedrijf en 6160.ten laste van „Kosten werkverschaf fing". 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de gemeente-genees kundigen en vroedvrouwen, belast met de be handeling der armlastigen. En verdere voorstellen en mededeelingen. De stukken liggen vanaf Dinsdag 9 Nov. a.s. ter inzage. Peo Ecclesia et Pontifice. Heden ontving mejuffrouw M. C. G. W. Wenneker, aan den Singel alhier, het verblijden de nieuws, dat het den H. Vader, Pius XI, heeft behaagd haar te begiftigen met het eere- kruis „Pro Ecclesia er Pontitice". Onbeschrijfelijk was haar vreugde, toen de zeereerw. pastoor Janssen, vergezeld van zijn kerkbestuur en de eerw. Paters haar dit heugelijk nieuws kwam mededeelen. In een hartelijke speech herinnerde de zeereerw. pastoor eraan, dat mejuffrouw Wenneker deze hoog,3 onder scheiding was waardig bevonden vanwege haar groote en daadwerkelijke liefde voor kerken, armen en weezen. Moge het mej. Wenneker gegeven zijn nog vele jaren, getooid met dit gouden kruis, hef trelfend voorbeeld te zijn van onze katholieke stadgenooten. Brand. Zaterdagmorgen ten 7 3/4 uur werd der Politie kennis gegeven,dat uit het dak van het pand dei- firma van Ruiven in de Lange Nieuwstraat, waarin een mandenmakerij is gevestigd, rook kwam, zoodat vermoed werd, dat er in de boven verdieping brand was. Het bleek, dat de brand woedde op een zoldertje, een opslagplaats van teen, rotting en afgewerkte dymychus. De po litie was spoedig met den slangenwagen ter plaatse en tastte met een slang op de waterlei ding het vuur aan, terwijl even later de brand weer met de motorspuit verscheen, waarna de brand spoedig was gebluscht. Omtrent de oor zaak van den brand kan worden meegedeeld, dat van R. om half acht in de werkplaats is gekomen en daar de kachel heeft aangemaakt. Even later kwam een burger hem waarschuwen, dat er rook uit het dak kwam, waarop hij zich naar boven begaf en zag, dat verschillende materialen in brand stonden. De brand is ver moedelijk ontstaan door een defect aan den schoorsteen, waartegen bossen rotting stonden te drogen. Het pand, eigendom van S., heeft nogal schade aan het dak bekomen, van R's eigendommen zijn op beurspolis verzekerd. Tarief gaslevering voor industrie. B. en W. schrijven aan den Raad Bij de vaststelling van de redactie van „Ta rief en voorwaarden voor de levering van gas der Gasfabriek van de Gemeente Schiedam uit sluitend voor inclustriëele doeleinden" werd in Uw vergadering van 15 October 1926 het tarief voor de levering aan grootverbruikers (Gemeenteblad no. 21 van 1925) uitsrukkelijk (zie art. 4 der nieuwe regeling) vervallen ver klaard, waar de nieuwe regeling daarvoor in de plaats komt. Achteraf blijkt het echter gewenscht laatst genoemd tarief niet te doen vervallen, daar er nog een categorie bestaat, die wel onder het begrip „grootverbruikers" van de oude rege ling valt, doch niet onder de nieuwe regeling zou vallen, daar het „groot verbruik" niet voor industriëele doeleinden plaats heeft. Aangezien het de uilgesproken bedoeling is geweest, door de nieuwe regeling niemand te benadeelen, stellen wij U voor artikel 4. van de nieuwe regeling te"' doen vervallen en deze in haar geheel opnieuw vast te stellen. Instructie gemeentegeneeskundigen en vroedvrouwen. B. en W. schrijven aan den Raad De thans bestaande Instructie voor de Ge meente-geneeskundigen en -vroedvrouwen, waar van de tekst is bekend gemaakt in Gemeente blad no. 19 van 1914, eischt dringend her ziening. Een groot aantal van de bepalingen dezer Instructie is overtollig geworden (als bijv. die omtrent de geneeskundigen- schoolartsen), ter wijl bovendien de terminologie van vele arti kelen veel te wenschen overlaat. Wij hebben daarom een nieuwe Instructie doen ontwerpen en deze om advies in handen gesteld van het Burgerlijk Armbestuur en de Gezondheidscommissie. Als gevolg van eenige opmerkingen van laatstgenoemde Commissie zijn in het oor spronkelijk ontwerp nog eenige veranderingen aangebracht, dat allerwege instemming gevon den heeft. Wij stellen U voor tot vaststelling van dat ontwerp te besluiten. Wij kunnen nog opmerken, dat alleen art. 10 van het ontwerp, dat de sinds eenige jaren bestaande wekelijksche vaccinatie regelt, nieuw is. Alle overige bepalingen zijn, zij het. met andere woorden, in de thans bestaande Instructie terug te vinden. Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Men schrijft ons Met blijdschap hebben wij vernomen, dat de loten voor d.e zuigelingen-bescherming gedrukt zijn en dat dus de verkoop ervan kan beginnen. en (staan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardl's Sanapirin-tabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 3536 7 Toen wij zoo eens rond keken bij Zuster Mulder (de eindverzamelaarster van alle schat ten hebben wij daar heel wat mooie en prak tische dingen kunnen bewonderen en hoorden we, dat er al ruim 3000 prijzen binnen zijn ge komen. Dit geeft werkelijk reden tot dankbaar heid en gaan wij dus hoopvol aan 't werk om de 10.000 loten te plaatsen. De verloting, wier opbrengst den Schiedam- sclien kleinen peuters ten goede zal komen, bevelen wij met warmte bij alle vrienden aan! Al weten wij, dat er veel en dikwijls van U gevraagd wordt, toch hopen wij dat U dezen keer Uw hart. toch eens open wilt stellen* voor de kleintjes U steunt niet alleen een goed doel, maar ook toont U hierdoor te waardeeren de vele moeiten, die een aantal moeders zich maan den lang getroost heeft door voor deze verloting te werken. II. Jacobs-Gasthuis. De S.D.A.P.-sche gemeenteraadsfractie heeft de volgende motie voorgesteld De Gemeenteraad van Schiedam overwegende dat de wijziging van het regle ment voor het St. Jacobs-Gasthuis de kennelijke bedoeling heeft gehad het College van Regenten veelzijdiger samen te stellen dan voordien het geval was van oordeel dat het gewenscht is, dat het vorengenoemd bestuurscollege zal zijn samen gesteld overeenkomstig de bedoelingen'van het thans van kracht zijnde reglement spreekt als zijn meening uit, dat het wen- schelijk is, dat regenten van het St. Jacobs- Gasthuis hun mandaat ter beschikking van den gemeenteraad zullen stellem. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags dameshandschoen, blauw werkmanspak, cein tuur, paar handschoenen, portefeuille met pa pieren, R. K. kerkboekje, bruin k. schoentje, pet, sleutel, nijptang. Bij vinders postduif, C. de Regt, Leliestr. 21 rozenkrans, G. Polderdijk, Kethelstr. 23 rijwiel- pomp, N. Koppij, Gordonstr. 17c; fittingtang, JBlok, Villastr. 90 rijwielplaatje, W. Willemse, Rozenburgerplein 14b collier met hanger, C. Beradino, Iluijsmanstr. 23cduozitting, H. Groedelbach, Doelhofje 23; rijwielplaatje, F. GrudeLbach, Stationstr. 10/1 sleutel C. Wil lemse, Bëijerlandschestr. 9heerenhoed, J. Baas, Heilevoetschestr. 9b d.handschoen, H. Slootweg, N. Maasstr. 29b witk. handschoentje, G. van Otterloo, van Smaleveltstr. 31b; k. handschoen, J. Prein, Groeneweegje 13; rij wielplaatje G. Jagt, Schie 6; zijden sjaal, j. Willebrand Mariastr. 139 balk 2 M., H. v. d. Kruit, Ploegstr. 32ring met sleutels, H. Vsr- munnicht, Hofje van Belois 3rijwielplaatje, LI. v. d. Bout, Havendijk 3 rozenkrans, M. Vros Pr. F. Ilendrikstr. 4b R. K. kerkboekje, E. Pil. Hagastr. 35 zakmes, W.v. d. Sloot, L. Ach ter- weg 65b; boodsehappenlasch inh. geld, P.Cos- lense, Rozenburgerstr. 38 h. handschoen, G. Verkade, Fabriplein 15b muts, J. de Groot, KI. Baan 12 rijwielplaatje, H. de Jong, ITeeren- str. 3 herdershond, P, de Bruin, IJssehnonde- schestr. 32a. Waar kan ik die mooie dingen vinden E. Iv. schrijft ons Achtereenvolgens''hadden de revue gepasseerd van P. A. Bruinsma o.a, da volgende schetsjes ,,'t Karbonasdje" met die sentimenteele juf- trouw en d r loarissie, pitteiocrissie van 'n hondje, met d r vieze, zomersproetelige meid t Kamertje dat Brieke Bet, de oude Hoof zoo gelukkig zou gemaakt hebben, op 'r ouwe dog, ais ze dat gekregen had en .ast. not least „de Witte Wyandottes van baas Drielmans", den weibespraakten self-smecdmen, die met zijn vrijdenkende hersens zoo kostelijk bij den neus werd genomen door den kurkdrogen, Roomschen Wiet.se, die nog aan dogma's ge loofde. Toen vroeg ik. m'n jongens, of ze wel 'us van Kees Meekel gshoord hadden. Niemand ook de meestontwikkelden van m'n jeugdige gasten bad dien naam ooit ver nomen. Nu gebeurt t wel meer, dat jongelui artikelen of boeken lezen zonder den auteur te kennende jeugd heeft geen interesse voor schrijversnamen. Daarom informeerde ik Wie kent: de Molenbrand. Enkelen hadden dat gelezen. En „de Vrede En „Jeruza lem en 't prachtig Franciscus-drama in de Nieuwe Eeuw. De groote wonderoogen lieten me geen twijfel, of ze hadden niet 't flauwste vermoeden van 't bestaan dier lectuur. Ik neem ,,de Molenbrand" voor me en lees na enkele voorafgaande opmerkingen voor. 't Begin, de beschrijving van den donkeren nacht slaat al m dan dc figuur van Gerrit Remers, den nijdigen, afgunstigen molenaar zijn wraak plan z'n innerlijke strijd den duivel der jalousie tegen den goeden Engel de ontzet tende misdaad do meesterlijke beschrijving van den brand de huichelachtige belangstel ling van den brandstichter zijn noodlottig einde dat alles trok aan 't geestesoog van m'n jonge hoorders voorbij als 'n schrikkelijk visioen. Toch 1 't Geheelsplendid En toen, spontaan Maar waar kunnen we die mooie dingen vinden Daar had je 't weer. Ouders Uw kinderen hunkeren naar goed, gezond geestelijk voedsel. Ze kunnen er niet meer buiten. En als u ze geen Roomschen kost geeft, dan grijpen ze zelf naar verboden waar. 't Is hun niet kwalijk te nemen. Zij missen de gaaf des onderscheids en de verboden vrucht is uiterlijk mooier en lokt zoo verleidelijk. Daarom, ouders waakt Geeft uw oogen goed den kost en duldt nimmer neutrale boeken in de handen van uw kinderen. Is neutraal niet altijd vergif, dan toch minstens schadelijk door klcur- looze halfslachtigheid en gemis aan strekking. Waar kunnen we goede boeken vinden Roomsche ouders, ik prijs uw goeden wil maar ik vraag u Hebben wij geen Roomsche uitgevers meer Is daar niet de firma Malmberg, Spaarne- stad, R. K. Jongensweeshuis, Gregoriushuis, enz. enz. Is er in uwe omgeving geen Roomsch-ka- tholieke boekhandel Bezoekt u de tentoon stelling voor R. K. Jeugdlectuur, als die in uw stad of omgeving gehouden wordt Laat gij u daar behoorlijk inlichten R. K. ouders Sinterklaas nadert. Hij brengt u boeken goede, degelijke, kostelijke R. K. boeken een feest voor een R. K. meisjes- en jongenshart. Zult ge Sinterklaas z'n hand af weren en uw kleuters, uw Mulo-kinderen. Uw LI.B.S.-sers vergasten op Sodoms-appelsop boekwerken schitterend van buiten, voos van binnen of erger Neen, Roomsche ouders, dat wilt ge niet. Koopt dan ook niet, bewust of on bewust, zinnenprikkelende, opwindende, reu- trale lectuur maar houdt hoog uw heilig begin sel Het Roomsche boek voor 't Roomsche kind. Omvergereden. Zaterdagmorgen is de 75-jarige A. van Vliet, wonende Bommelschestraat 75, toen hij in de Hooidstraat een wandeling maakte, in de rich ting der Maas, tegenover den LIavendijk aan- en omvergereden door een groentewagen, waaronder een hond was gespannen, eigendom van en bestuurd door B. Z. Een der wielen ging den man over de borst. Binnengedragen in het kantoor van den Havendienst, bleek, dat v. V. een paar ribben had gebroken, terwijl zijn rechterarm uit den kom was geschoten. Op last van een geneesheer is hij door de politie per rijwielbrancard naar het ziekenhuis overge bracht. v. V. verklaarde, dat Z. met. den wagen met een flink vaartje den Havendijk kwam afrijden in de richting naar het Hoofdplein, wat door Z. werd bevestigd, die verklaarde, den man niet te hebben gezien, omdat hij nogal klein van stuk is en daarom niet over den wagen die met groenten beladen was, had kunnen zien. Nog zij vermeld, dat de Havendijk vanaf de Rijnstraat in de richting Hoofdstraat van overheidswege afgesloten is verklaard voor alle voertuigen. Politieonderzoek wordt nader in gesteld. H. de K. heeft bij de politie aan gil'te gedaan, dat uit zijn in het Volkspark gelegen tuinhuisje is ontvreemd een wasch mand, een bos rotting en een eind touw ter lengte van pl.m. 3 M. De buitendeur was open gebroken. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond te 5L uur viel mej. S. uit de St. Liduinastraat op de Hoogstraat over een bananenschil. Binnengedragen in den winkel van G., klaagde zij over pijn in het rechterdijbeen en was niet tot loopen in staat. Zij is per auto naar hare woning vervoerd. Geslaagd voor het can d.-e x a me n Ncderl. Letteren aan de Vrije Universiteit tc A'dam de heer W. J. Goslinga, inspecteur van het L. O. te dezer stede. Vrij dagmiddag ten 2 uur ont stond brand in de woning van de familie van V. aan de Nieuwe Haven, doordat de vlam in een met boenwas gevulden steenen pot sloeg, die op een gascomfoor stond te smelten. Met eenige natte dweilen is de brand door de politie ge bluscht. G. 1. heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat hij uit zijn tuinhuis in het Sterrebosch vermist een snoeischaar en een bijl. Politieonderzoek wordt ingesteld. V r ij d a g m i d d a g is op den Rot- terdamschcn Dijk een donker bruinharig hond je, door een auto overreden. Het dier is naar de Gemeentereiniging gebracht en daar afge maakt. De eigenaar is niet bekend. Gistermorgen te 5 uur trof de politie twee minderjarige jongens, de gebr. de B- uit Rotterdam, alhier aan. Zij zaten op een bank bij het tramhuisje en verklaarden te Rotterdam naar een feestje te zijn geweest en- na afloop daaryan in plaats van naar huis, naar Schiedam te zijn gewandeld. Zij zijn gisteren naar de politie te R'dam gebracht ter beschikking hun ner ouders. Mej W. v. B. we r d Zaterdagavond in den winkel van V. aan den Buitenhavenweg door een toeval getroffen. Na eenigen tijd kwam de vrouw weer bij, waarop V. haar per auto naar hare woning heeft laten vervoeren. Zaterdagavond hoorde een sur- veillcerend agent van politie een plons in het water van de Lange Haven. Bij het onderzoek dat hij instelde, bleek een hond te water te zijn geloopen. De 17-jarige H. P., ^an den Dam, was bereid het dier te redden, terwijl een agent en een burger hem aan de beenen vasthielden en den hond op het droge bracht. UIT BOTTERDAM. Havenarbeider doodgeschoten Zaterdagmiddag even over half twee is in de Asterstraat de 23-jarige havenarbeider K. Rein- goud, in genoemde straat wonende, vermoord. De bootwerker kwam van zijn werk en werd voor pand 23a aangesproken, door een tot nu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2