POMHER toe onbekend gebleven persoon. Nadat het tweetal eenige minuten met elkaar had staan praten, trok de vreemdeling onverwachts een revolver en schoot op R. Nadat deze in den,hals zoowel links als'rechts een kogel had gekregen, stortte hij kermend in elkaar. De moordenaar loste daarop nog drie schoten, terwijl R. reeds op den grond lag. Daarna stapte ds onverlaat rustig de straat uit en verdween zonder dat iemand op de ge dachte kwam hem aan te houden. Een voorbijgangster, die het twistgesprek 1 usschen beide mannen gehoord had, hoorde dat liet over geld ging. Nauwelijks was zij voorbij of zij hoorde de schoten en liep een nabijgelegen winkel binnen. Daar deelde zij mede, dat er iemand op straat vermoord was, doch men hechtte aan haar mededeelingen geen geloof, men lachtte haar uit. Eenige andere vrouwen, die voor de ramen van haar woningen hadden geze ten, hadden eveneens den moord zien gebeuren. De politie werd nu gewaarschuwd. Men bracht het lijk naar de ouderlijke woning, welke niet veraf gelegen was later op den middag naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Onder leiding van commissaris T. Albarda werd daarop een uitgebreid onderzoek inge steld. Men was hierbij uitsluitend aangewezen op de getuigenissen van de vrouwen, die den moord hadden zien gebeuren. Zij werden aan een nauwgezet verhoor on derworpen. Haar verklaringen waren van dien aard, dat de politie later op den avond eeu café houder, zekeren R. de R„ aanhield en over bracht naar het bureau Paul Ivrugerstraat. Daar werd den vermoedelijken dader een uit gebreid verhoor afgenomen. De ouders van den verslfigene, die eveneens door de politie ontboden werden, deden nog mededeeling van enkele leiten, die de politie waardevol toesche nen. Men kwam na nog kennis te hebben gekregen van meerdere bijzonderheden tot de overtuiging, dat de caféhouder B. de R. onmogelijk de dader kon zijn. Een publicatie te verwachten. Naar „De Msb." verneemt, is ook van het gemeentebestuur van Rotterdam een publi catie te verwachten naar aanleiding van het geen minister Van Karnebeek bij de behan deling van het Tractraat in de Kamer heeft opgemerkt over het antwoord van den burge meester van Rotterdam op het rapport van Buitenlandsche Zaken over het probleem van Rotterdam. Het nieuwe theater. Naar „de Tel." verneemt, is aan de architec ten W. Th. ten Bosch en H. Ie Grand te Amster dam, opgedragen de plannen te ontwerpen voor het theater met winkelgalerij en café, dat, zoo als gemeld, aan den linker Maasoever zal ver rijzen. De naam van 't nieuwe theater zal lui den „Colosseum." W. B. Theater. Behalve door revue en journaal werd het eerste hoofdnummer voorafgegaan door Lwee ecn-acters, ni. „Hij in de danciflgkelder" en „Broeder van de Halve Maan", beiden gespeeld door Kareltje. We herinneren ons bij den eersten film éénmaal en bij den tweeden wel driemaal flauw geglimlacht te hebben. De eerste hoofd film was een drama „De trotsch van de politie" geheetenwat deze film aan inhoud tekort kwam, werd slechts matig vergoed door spel en andere kwaliteiten, welke een film hebben kan. Op het tooneel een Oostersche danseres, dewelke als zoodanig zeer zeker recht had op waardeering. Na de pauze een filmwerk in zeven act.en, genaamd „Zij, die gehoorzaamd moet worden", geheel bewerkt naar het beroemde boek van Sir II. Rider Haggard. De beide hoofdrollen, die van Ayèsha en Kallikrates, waren in handen •'esp. van Betty Blyth en Carjyle Blackwcll, die dit uiterst fantastisch verhaal aanneembaar maakten door hun schitterend spel. Een zeer goede muzikale illustratie verhoogde bet effect van het geheel. Voor hen, die het boek gelezen hebben, zal het begrijpelijk zijn, dal we voorbehoud maken voor onvolwassenen UIT DELFT. Geen huiirverhooging. In een alhier gehouden vergadering van huiseigenaren, leden van de vereeniging „Het eigendom", is besloten voorloopig niet over Ie gaan tot verhooging der huishuren. In de vergadering werd een motie aangeno men, waarin afkeuring werd uitgesproken over de verhuurders, die onmiddelijk na de ophef fing der huurcommissie, zijn overgegaan tot het heffen van een hoogeren huurprijs. Gemengd Nieuws. Wolkbreuk in Italië. Hoor een hevige regenbui is het Westelijk deel der stad Bari onder water geloopen. Na dat het slijk, dat door het water was medege voerd, eenigermate was weggespoeld, werden 111 de stad veertien lijken gevonden. Ten ge- volgy- van de slijkmassa zijn de straten der stad bijna onbegaanbaar. In de omgeving der Rad stortten verscheidene huizen in. Vier Personen zijn verdronken. Hoor onvoorzichtigheid. Te Amsterdam is een 9-jarig jongetje-, dat zonder uitkijken plotseling de straat overstak, door een auto gegrepen en tegen een boom ge- worpen liet kind was op slag dood. hen trein r ij d t in een groep ar beiders. Zaterdagochtend reed een van Hamburg komende goederentrein in een dich ten mist nabij liet station Dergenthin midden in een groep arbeiders. Hierbij werden vier arbeiders gedood en twee zeer zwaar gewond. Vliegtuig valt te pletter. Een Junker-vliegmachine is nabij Santa-Cruz. te pletter gevallen. De piloot, de monteur, vier passagirs, o.w. een vrouw en de consul van Boli via te Arica, zijn gedood. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest matige, wellicht tijdelijk krimpende Z. O. tot Z„ later ruimende wind zwaar bewolkt of betrokken regenbuien iets zachter. Politie-inval. Men meldt ons uit A'dam De politie heeft een inval gedaan in de locali- teiten van de N. V. „De Witte Stad" aan de v. Baarlestraat. Alle aanwezige boeken, bescheiden en loten zijn in beslag genomen. Alles werd bijeengegaard cn in eenige transportauto's vervoerd. Omtrent eenige resultaten van het politioneel onderzoek, dat nog in vollen gang is, is nog niets definitieTnekend. Begrijpelijkerwijs bestond er van de zijde van het publiek groote belangstel ling De directie van het geïllustreerde weekblad „Redux", waarvan de bureaux in hetzelfde perceel gevestigd zijn, verzocht, ons mede te deelen, niets met dezen inval uitstaande te hebben. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 5 Nov. 8 Nev. Londen32.II1/* 12.12% Berlijn -59 46V2 59 39 Parijs - 8 38 - 8.19 België 34 80 34.62V2 Zwitserland 4§ 221jt - 48 20 Amerika - 2.501/g - 2.501/, Weenen- 35 30 - 35.30 Kopenhagen66 48Va 66.50 Stockholm66 80 - 66 79 Oslo - 62.67 V» -62 55 Madrid37 93 - 37.67 V, Milaan10 71 10 52 Telegrammen. DE VERKIEZINGEN. ATHENE, 8 Nov. (draadloos). Volgens de uitslagen hebben de republiek'einen 64250 stem men, de royalisten 32969 en de partij van gene raal Metaxas (republiekein) 14130 stemmen. DE GEVOLGEN VAN. DEN CYCLOON. MANILLA, 8 Nov. (draadloos). Het aantal personen, dat gedood is tengevolge van den cycloon, welke di provincie Batangas geteisterd heeft, bedraagt 200. Twee personen worden vermist. FINANCIEELS OPERATIE. ROME, 8 Nov. (draadloos). De Romeinsche correspondent van de „Daily Mail" weet te melden, dat een enorme financieele operatie zal worden uitgevoerd door de consolidatie van meer dan 20| milliard lire of ongeveer 183 mill, pond der vlottende schuld. Een nieuwe 5 leening zal uitgegeven worden met een koers van 87$ SPORT. Voetbaluitslagen N.V.R. A f d. I. 1ste k 1 a s s e. Haarlem R.C.H. D.F.C.. 2—3. Den Haag H.V.V.—'t Gooi 2—5 Amsterdam: AjaxStormvogels 41. Rotter dam ExcelsiorBlauw Wit 03. Den Haag V.U.C.—Sparta 3—2. Afd. II. 1ste k 1 a s s e. Utrecht U.V.V. H.B.S. 13. Hilversum HilversumH.F.C. 23. Haarlem E.D.O.Z.F.C. 40. Rotter dam V.O.G.De Spartaan 41. 2e Klasse B. Schiedam: H.-D.V.S.— Mcrwede 31. 3 e Klasse C. R'dam OvermaasSchie dam 90. Res. 3e klasse B. Schiedam H.-D.V.S. HI—S.V.V. III 1—3. Rotterd. Voetbalbond. Ursus—F.S.V. N.D. S.F.C. Ill—R. Hope IV 13. D.H.S. II—Fortuna III n.d. D.H.S. III— D.H.S. Ill n.d. GuntoH.W.S. 3—2. Gusto III —F.S.V. Ill 1—2. Schiedam II—R. Hope II n.d. Ursus III—O.D.S. IV 14. Hermes-D.V.SMerwede 3—1 In een slecht gespeclden wedstrijd zijn de Schie dammers er in geslaagd van Merwede te winnen. Merwede is volledig. Bij H.-D.V.S. ontbreekt J. Nolet, die vervangen wordt door Th. Hazer. Direct na den aftrap gaat het op 't Dordtsche doel af. Scheffers schiet op de lat en even daar na doet v. d. Griend 't zelfde. De gasten spelen een zeer enthusiaste partij en de H.-D.V.S.- verdediging heeft handen vol werk. Al spoedig blijkt 't, dat de voorhoede van H.-D.V.S. er niet „in" is. Verscheidene makkelijke kansen worden naast of over geschoten. De keeper van Merwede weet de op z-'n doel gerichtte bal len steeds op safe wijze te keeren. Ook met van Es wil 't maar niet vlotten en hij krijgt geen moment tijd om z'n doodelijk schot te lossen. Door een missen van links weet Merwede dan onverwachts de leiding te nemen. Een goede aanval van rechts levert dan bijna de gelijk maker op, doch Boon had iets te scherp voor gezet. G. Deen is steeds 't struikelblok voor Mer wede en iederen aanval brengt hij om hals. H.-D.V.S. is steeds weer sterker, maar weet dit voor rust niet in doelpunten uit te drukken. Rust treedt in met 10 voor de gasten. Na der hervatting pakken de Ii.-D.V.S.'ers stevig aan. Van Es schiet een paar maal juist naast. Boon verrekt een spiertje en kan niet meer zooals hij gewoon is. De Merwede-keeper verricht heel goed werk. Als van Es een trough- pass van Scheffers krijgt, wringt hij zich door de verdediging en wordt op 't laatste moment, van den bal afgesmakt. Referee geeft penalty, door van Es genomen suist de gelijkmaker in 't net. Dat geeft dc H.-D.V.S.'ers nieuwen moed en aanval op aanval heeft de hechte Merwede- verdediging te doorstaan. Aan den anderen kant blijven Deen c.s. ongenaakbaar en Smoor krijgt niet veel moeilijk werk. Bij een algerneene aan val komt de bal bij van Es. Deze ziet een klein gaatje en probeert het eens. Het vrij zachte rollertje komt zoo onverwachts, dat de keeper er juist overheen valt, (21). Merwede zet er alles op om gelijk te maken, maar ze krijgen daar weinig kar,s toe. wanneer er nog een 6 minuten te spelen zijn, krijgt H.-D.V.S. op circa 25 M. van doel af een vrije schop te nemen. Van Es plaatst zich achter den bal en ontzettend hard vliegt de bal juist in de bovenhoek (31). Een schitterende goal. Na nog eenige vergeefsehe aanvallen van beide zijden komt 't einde. Mer wede speelde een goede partij en zij zal haar weg in de 2e klasse wel vinden. H.-D.V.S. had een oi'f-day, tenminste de voorhoede. Van geen van allen wilde iets lukken. Hazer kon ons J. Nolet niet doen vergeten. Half-linie was minder dan anders. Van de backs was Deen in puike con ditie en na een eenigszins weifelend begin maakte hij geen enkele fout. Scheepvaart. SCHIEDAM, 6 Nov. Aangekomen motor- schoener Nyesiena, kapt. L. Pot, met gebroken glas van Londen voor de Vereenigde Glasfa brieken aan de Buitenhaven. s.s. Modjo- kerto, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven.Zweedsch s.s. Rosafred, ledig van Londen in de Voorhaven. Eng. s,s. Datchet, ledig van Londen. s.s. Jern, van Gent. s.s.Aase, van Boston, allen kolen bunkeren in de Wilhelminahaven. Eng. s.s. Audacity, kapt. William Miller, met olie van Harburg voor N. V. Schieveem aan de -Wil helminahaven. s.s. Gullaug, met olie van La brador, voor N. V. Schieveem. 3 Engelsche stoomtrawlers om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 6 Nov. Vertrokken Eng. s.s. Patra, ledig naar Santa Marka. s.s. Patrick, naar Hamburg. Burgerlijke Stand Geboren Nov. 5. Paula Margaretha, d. v. P. Mak en M. M. J. Bras, Pr. Fred. Hendrikstr. Sophia Frederika Mathilda, d. v. C. Scheffers en C. Kalkhoven, Hoofdstr. 6. Petronella Johanna, d. v. A. W. H. van der Laar en M. M. Tettero, N. Haven. Elisabeth Johanna, d. v. G. P. Rebers en II. Kille, Huysmansstraat. Overleden: Nov. 4. D. van der Spoel, oud 7 mnd., Nassaulaan. 5. M. van Krieken, oud 14 j„ Mariastraat. M. M. Socters, oud 51 j., echtgen. J- F. Gordemans, Nassaulaan. ROTTERDAM, 8 Nov. Ter veemarkt werden heden aangevoerd 497 vette runderen 293 vette kalv. 1576 sch. of lamm. 1037 varkens vette koeien 47, 4712830 ossen 42$39 32 kalv. 87$—70—52$ binn. sch. f7—24 amm. 1428 varkens 3736. INGEZONDEN. R. K. Jeugdlectuur. X schrijft aan vader X 'n Jaar of anderhalf geleden kwam fr. Sig. Rombouts na 'n vrij heftige polemiek met A. B. H. Gielen S.J. over jeugdlectuur tot deze conclusie „Pater Gielen heeft zijn eigen spoorlijntje en wij hebben het onze hij rijdt met zijn pro- pagandawagen voor onschadelijkelectuur, wij met ons bescheiden ditootje voor posilief- gocde, katholieke lectuur. Als we nu beiden zor gen nist de dérailleeren, komt alles wel goed. Dat botsingen zooveel mogelijk worden voor komen, daarvoor willen wij, wat óns betreft, naar best vermogen zorg dragen." En nu meen ik, aan de hand van uw schrijven, Vader X., ook onze kwestie aldus te kunrmn dc- finieeren Vader X. rijdt in 't karretje-Giclen, de heer X. in 't ditootje-Rombouts Vader X. is te- vredeu met 't praedicaat onschadelijk"de heer X. ijvert voor positief-göed katholiek. Tot hiertoe is 't dus vrij eenvoudig wij staan op geheel verschillend standpunt, 't Is 'n kwes tie van negatief en positief. Maar nu komt de vraag „Mag de heele in houd van den propaganda-wagen-Gielen 't stempel „onschadelijk" dragen. En nu raak 'k de kern var de kwestie X. contra X. Mannen van gezag hebben met name aan 't adies der Dik-Trom-lectuur, waarvan vader X. en kele vertegenwoordigers noemde deze vraag met 'n volmondig „neenbeantwoord. In mijn artikel steunde ik op 'n paar hunner. Dat niet alle „neutrale" lectuur direcL uit den booze is, zou vader X. in 't 2de deel hebben kunnen lezen. Maar nog eens, wij willen posilief werken en laten de kinderen niet graag langs dat ge vaarlijke „neutrale" lijntje loopen, want daar liggen voetangels en klemmen. Laten we in verband met 't praedicaat „on schadelijk" nog maar 'ns kijken', wat er zooai óm en in 't treintje-Gielen gezegd wordt. Onze bekende opveedkuridige P. v. Luyle S.J. eischt terecht in zijn keurig werk „Voor het Leven" „Het kind moet een idealen omgang hebben in zijn verbeelding!" En hij voegt erbij „Kie zen wij slechts het best gelukte uit deze geschrif ten en laten we 't overige rusten. Maar zal het kind bij lectuur werkelijk een idealen omgang hebben in d e verbeelding, dan moet dal: geestes- verkeer, dan moeten de idealen van zijn leesboek dooien door Roomsch zijn. En daarom van jongsaf. stelselmatige gewenning aan zuiver Roomsche ontspannings- en (zoovc I mogelijk ook) ontwikkelingslectuur. Van jongsaf en con sequent, want is de jeugdige smaak eenmaal in andere richting' geleid, dan is 't o zoo moeilijk deze weer grondig le. zuiveren." Vader X., hier was ook 'n zoon van Ignatius aan 't woord. Kijk nu 'ns even rond in uw prö- pagandawagen-Gielen en toets 't een en ander 'ns aan de uitspraken van zijn confrater. Geeft de Dik-Tromlectuur uw kind 'n idealen om gang in zijn verbeelding? Neen? Welnu, dan vindt Pater v. Luyk S.J, ze heelemaal niet „on schadelijk", zooals blijkt uit zijn laatste woor den. 'n Tiental jaren geleden reeds schreef Pater H. Duurkens S.J. in de „Voorhoede" Stel len wij dérhalve de vraag, hoe dus de boeken voor onze jongens behooren te wezen, dan luidt het antwoord aldus „Zij moeten zijn vooreerst Roomsche boeken, dat staat voorop zij moeten zijn vervolgens nuttig, leerzaam, onderhoudend, berekend naar ieders aanleg en karakter." En, let wei, 't gaat h'ier niet tegen 'n enkel boek, maar tegen 'n richting. Daarom komt 't er ook niet op aan of er misschien een schrijver op uw lijstje staat.,, die beter door den beugel kan In mijn artikel heb 'k den aard der Dik- Tromlectuur voldoende aangegeven toch heb 'k met opzet vermeden om aanhalingen te doen. Ik vind 't gevaarlijk om in 'n courant, waar ook de jeugd misschien in gaat grasduinen, enkele speciaal afkeurenswaardige practijken uit be doelde boeken, met, naam en toenaam te vermel den. Nu wil 'k toch wel even 'n verdachte uiting van de bovengenoemde richting aanstippen de naaktlooperij Vooral A. C. C. de Vletter houdt er van 'k Noodig u uit, vader X., om b.v. 'ns te lezen „Hein past op de dubbeltjes." Als u dat uit hebt, neem dan 'ns „Zeven Robinsons." En zeg tenslotte 'ns, of deze afdeeling van uw wagen 't praedicaat „onschadelijk" mag voeren. En laten we nu 'ns 'n stem in 't treintje zelf laten klinken. Pater Gielen S.J. schijnt zich op den bok toch ook niet in alle opzichten bc- hagelijk te gevoelen. Hij zou zelf ook wel graag 'n edeler praedicaat voor zijn waar willen heb ben. Luister, 't staat in „Ons Eigen Blad" jaarg. 1925 „De leuze Voor het Roomsche kind het Roomsche bock klinkt heel sympathiek. Maar dat is 'n loekomstplan Onze ervaring is katholieke jeugdlectuur is er volstrekt onvol doende. Zit er niet 'n zich schikken in 'n noodtoe stand, 'n verlangen naar betere dagen in? Welnu, de tentoonstelling is bedoeld las 'n demonstratie van wat er al is, om 'ns te kijken of 't „toekomstplan" van Pater Gielen nog niet verwezenlijkt kan worden. InUisschen worden door den „Standaard- Cataloog", die. 'n niet-opzettelijk bedoelde pro paganda voor „neutrale" boeken is, de meenin gen vertroebeld en zoo vindt 't, Roomsche jeugdboek veel moeilijker zijn weg naar 't Room sche kind. En dus Pater Gielen, die onze leuze sumpathiek vindt, rijdt ons intusschen zij het ongewild in de wielen en dwarsboomt zijn eigen „toekomst plan." Of 'k Vader X. overtuigd heb, dat er werkelijk voetangels en klemmen langs '1. „neutrale" lijntje liggen, die wel 'ns „schadelijk" konden zijn voor zijn kleintjes, 'k weet 't niet Enfin, laat 'k in de beste vriendschap afscheid van hem nemen. En dat maakt hij m,e.zelf ge makkelijk, want voor 't laatste deel van zijn schrijven breng 'k hem openlijk hulde en lof. Daarvoor ben 'k hem dankbaar Juist, m'n goe de vader X., daar moet 't heen, er moet 'n band gelegd worden tusschen de R. K. Leeszaal en de school. En als 'k goed gehoord heli, is er al 'n permanent comité voor R. K. Jeugdlectuur in wording, waarin leeszaal en school zullen ver tegenwoordigd 'zijn. En dan kunt u met 'n gerust hart uw kind den weg wijzen naar de R. K. Leeszaal X. Jeugdlectuur. Ouders, als uw kind speelde met vergift, hoe zoudt ge niet ontsteld het afnemen en vernieti gen uit vrees voor zijn leven. En als 't onbewust van 't gevaar 't geproefd had, hoe zoudt ge niet alles doen, om Aankomende Aanmelden Brandpad 9 of Broersvest 121. 35355 komt binenkorl te Schiedam. op Donderdag 11 November 11)26, des avonds half acht in het Gebouw van den R.-K. Volksbond. SOLISTEN Mevr. Lotti Muskens—Sleurs, Sopraan, s'-Gravenhage. De heer Jos. Holïhaus, Tenor, Rotterdam, lie heer Richard aan Helvoirt Pel, Bariton, Amsterdam. Aan den Vleugel: Gerard Verstraten. 3537—30 Begeleiding door Leden van het Philharmonisch Orkest, R'dam. Voor dit Concert zyn bewijzen van toegang verkrijgbaar a f 1.(plus Sted. Bel.) bij Boekhandel J. S. v. Leeuwen, Broers- vest 67 en Sigarenmagazijn J. Zoetmulder, h. BreedeMarktsteeg (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie1) fPBJT" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst -wordt de kopv n i et t er u g ge g e v'e n 3538—8

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3