Purol by daarna tot een afwijzend oordeel is gekomen en van zijn recht tot critick een meer van be scheiden gebruik heeft gemaakt. Het lijkt vreemd. En het treft, dat ook de drie als anti-papisten gekozen dominees toe vallig dezelfde meening zijn toegedaan. Maar wij hebben de hiervoren bedoelde veronder stelling, als zou anti-papisme bij de Christ.- Historischen een drijfveer zijn, om tegen het verdrag te stemmen, direct verworpen. De woordvoerder der christ.-hist. fractie heeft in de Kamer medegedeeld, dat zij tegen het verdrag zou stemmen ter wille van de na- deelen, die zij vreest van het kanaal Antwerpen- Moerdijk. Deze verklaring hebben wij zonder voorbe houd te aanvaarden- Wij maken van deze veronderstelling dan ook alleen gewag, om te waarschuwwen tegen de pogingen van zekere zijde door allerlei hate lijke en tendentieuze opmerkingen onze binnen- landsche verhoudingen te vergiftigen. Enkele liberale bladen gaan zich wel heel erg te buiten. Het balletje is aan 't rollen ge bracht door den hoefijzerredacteur van het „Handelsblad", die, voor de stemming, in een zijner Kameroverzichten schreef over de re denen, die z.i. de voorstanders van het verdrag leidden. Vele Kamerleden, schreef de hoefijzer redacteur, zijn bang voor de gevolgen. Anderen zijn door den Minister gerust gesteld. En dan komt het En weer anderen (onder de roomschen en de socialisten) laten zich leiden door hun inter nationalisme, dat geteekend is in de lijnen, die er loopen, over de grens heen, van monseigneur tot monseigneur en van partijgenoot tot partij genoot. Na de stemming werd Mgr. Nolens door een aantal liberale bladen, „N. R. Ct." en „Hbl." voorop, met ongemeene felheid aangevallen. Monseigneur was de dictator hij heet de man die de motie-Marchant heeft doen mislukken de man, wien de zegepraal der eindstemming toekomt. En zoo wordt aan dan Publiek de op vatting gesuggereerd, dat de aanneming van het verdrag een gevolg is van een Roomsche manoeuvre. Wij zullen van dit alles niet veel zeggen. Het feit, dat vijf katholieke Kamerleden, onder wie dr. Moller, één van de Katholieken, die voor Brabant cn voor de toenadering van het Zuiden wel het meest voelt, tegenstemden, spreekt toch wel een duidelijke taal. Juist van de Anti-Revolutionaire, Katholieke en Sociaal- Democratische partijen kan, omdat zij verdeeld hebben gestemd, met volstrekte zekerheid wor den gezegd, dat de partij-politiek in den eigen lijken zin van het woord aan deze beslissing volkomen vreemd is gebleven. Laten wij ook van de andere partijen het zelfde blijven veronderstellen. De vlag halfstok. In verband met de aannemeing van het Ne- derlandsch-Belgische verdrag was Vrijdag naar de ,,N. R. Ct." meldt, aan het secretariaat van de Kon. Nederl. Vereeniging Ons Leger de vlag halfstok geheschem Vlaggen t, e Maastricht. Naar aanleiding van de goedkeuring van het Ned. Belg. Verdrag door de Tweede Kamer wapperden Vrijdag van het gebouw van de Maastrichtsche K. v. K. de Vaderlandsche driekleur en de Limburgsche Wit-Roode vlag. Het nationale comité van actie tegen het verdrag van België heeft Zaterdagmiddag in Den Haag een vergadering gehouden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. GROOT „0RPHEIJS"-KINDERFEEST. Heeft jubileerend Orplieus Woensdag en Donderdagavond „de groote mer.schen" van juichend en feestjubelend Schiedam laten ge nieten, Zaterdagmiddag was de jeugd aan de beurt. 's Middags om 2 uur was de met guirlandes en kleurige linten versierde zaal van de Volks bond stampvol met jongens en meisjes, klein en groot, die daar snaterend en schaterend, in blijde spanning over komende dingen, de zaal door hun jeugdig vroolijk lawaai van praten en lachen, schreeuwen en roepen, met een roeze moezig rumoer vulde. Voordat met het uitgebreide programma be gonnen werd, sprak de voorzitter der vereeni ging, de heer W. H. van den Toorn, een kort, eenvoudig woordje tot de kinderen, een harte lijk welkom, een aanmaning' tot kalmte, een belofte van vele mooie, wonderlijke vertoo ningen en tenslotte een aansporing aan kin deren van niet-leden, om hun vader al het ge ziene moois te vertellen en het te vragen om werkend of buigewoon lid of donateur van die heerlijke vereeniging van Orpheus, te worden. Daarna was het groote moment voor de kin deren aangebroken. De leider van dit kinderfeest was de, op dit gebied welbekende, heer Ok- huyzen van Rotterdam. Het eerste nummer van het programma was „Surprisieuse magie", wat tot. resultaat had, dat door ineenfrommeling van 4 gekleurde papiertjes een bos vlaggetjes te voorschijn getooverd werden, waarop, nadat ieder kind een exemplaar had ontvangen, door de gansche, met de kleurige, ritselende vlagget jes zwaaiende kinderschaar, bijwijze van spon tane kinderhulde aan de zangvereeniging 3 maal een „lang zullen ze leven" gezonden werd. Na eenige verbluffende goocheltoertjes, door het laten verdwijnen of tevoorschijn halen van een tweetal gekleurde doekjes, vertoonde de heer O. „Een Chineesche Wonder chatulle", waarvan de slotsom een kleurvolle evolutie was, n.l. voor ieder kind kwam een bont-papieren muts te voorschijn. Zoo werden achtereenvolgens verschillende 3617 8 aardigheidjes door den geestigen leider ten beste gegeven. Eén van de leukste was zeker wel „De Heksenketel", die, nadat hij vol rommel, tot. krantenpapier toe, was gestopt, tenslotte bleek chocoladereepen te hebben voortgebracht, waarop natuurlijk weer een uitdeeling volgde. Het optreden van den salonclown William Corti had een reeks van onbedaarlijke lach salvo's tengevolge. Niet alleen zijn clownerige aardigheidjes en goocheltoertjes deden zijn dankbaar publiek aanhoudend in spontaan ap plaus en geschaterlach uitbarsten, maar vooral z'n komisch gezichtsmimiek werkte op de lach spieren van hc-t jonge volkje de man scheen met. z'n aangeziclits-spieren te kunnen doen wat hij wilde. Daarna kwam de heer Okhuyzen weer op 't tooneel, met „De orgelpijpen van cagliostro", waaruit hij geen 'muziek haalde, maar tafellaken, borden en vingerdoekjes, ham, eieren, brood, kip, taart, appels, peeren, bananen enz. enz., tot stomme verbazing van de groot- oogige en watertandige schare. Een volgend succes nummer van den heer O. was „Het krib betje van Piet Hein", dat was een ledige kist,, het kribbetje, waaruit, tot aller onuitspreeklijke verwondering, klompjes, zuigflesch en speelgoed van „Piet Hein", toen z'n persoontje nog was „klein" kwam, en dit is het groote succes,er kwam ook een trompet uit, waarop weer een wonderbare vermenigvuldiging plaats had, zoo dat na een paar minuten ieder vlagzwaaiend, bont-papier gemutst kind, zich hardnekkig oefende om de wonderlijkste geluiden ter wereld voort te brengen. Was er eerst een vroolijk, luidruchtig rumoer van gepraat en gelach van kinderstemmen in de zaal, nu hoorde men geen woord, men kon geen woord verstaan, ieder* kind blies z'n wangen bol. 't Was werkelijk een sehoone, een overweldigend schoonc mu zikale ontboezeming, een oorverdoovend, hei- densch kabaal, een getoeter in alle toonaarden. Zooals gezegd, een waar succesnummer, want alle kinderen, zonder uitzondering, genoten en dat is immers het doel van een kinderfeest. En ongetwijfeld genoot het bestuur ook, zoo niet van de muzikale ontboezeming, dan toch van de blijde, opgewonden kindergezichtjes. Een origineele neger specialist „Little Sim" speelde daarna een liedje op een viool. Eerst gewoon, zooals ieder normaal mensch, d.w.z. die viool kan spelen, dat doet. Daarna op de onmoog'lijkste wijzen, met de strijkstok onder z'n beenen door, achter z'n rug, boven z'n hoofd, en.z. enz., zelfs met de strijkstok in z'n mond en tusschen z'n knieën. Hij bespeelde achtereen volgens verschillende instrumenten en bootste op meesterlijke wijze een trein op de trommel na, maar toen hij blinkend-tandig grijnslachend z'n publiek inviteerde hem op hun papieren in strumenten te begeleiden, was het gehoorzame volkje dadelijk klaar en hadden al gauw den origineelen neger specialist, van het tooneel geblazen. Als slotnummer van dit schitterend geslaagd kinderfeest stond op het programma „Pliono- grafische radio trildruk", waardóór de heer Okhuyzen, terwijl hij blanco papier door z'n instrument haalde, door hem uitgesproken zinnen afdrukte. Toen „Leve koningin Wilhelmina" langs de zen weg op een groot vel papier kwam te staan, werd spontaan door de geheele zaal het Ned. volkslied gezongen. Tenlaatste drukte de heer O. voor ieder kind een herinneringskaart aan het 60-jarig bestaan van „Orpheus" af, welke kaart ieder kind tegelijk met z'n andere ont vangen schatten mee naar huis mocht nemen, als aandenken aan een prettig kinderfeest, hen aangeboden door het jubileerende Schiedams Maimenkoor „.Orpheus." PLECHTIGE VAANDELWLIDING. Ter gelegenheid van het 2 e lus trum van den Ne d. B. K. Grafischen Bond. 's Morgens. Gisteren vierde de afdceling Schiedam van den Ned. R. K. Grafischen Bond haar 2e lustrum, 's Morgens te uur werd door den geestelijke adviseur der vereeniging, kap. Goossens in de Gorzenlcerk een H Mis gelezen voor de levende en ovorl. leden van den Bond, waaronder alle leden ter communie gingen. Daarna werd in het patronaatsgebouw ge zamenlijk ontbeten. Twee oud-bestuursleden boden een zwart-houten met zilveren band beslagen voorzittershamer aan. Ook was o.a. een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur aanwezig. 's Middags. In de zaal van den R. K. Volksbond had 's middags om 1 uur de plechtige vaandelwijding plaats. Op liet feestelijk met palmen versierde podium stonden, behalve een groote eikenhouten kast, welke Lot bergplaats van het nieuwe vaan del van den Grafischen Bond moest dienen, de vaandels van den Ned. R. K. Volksbond, van den Ned. R. K. Transportarbeidersbond en van de. St. Barbara Ver. Andere vaandels waren om technische redenen afwezig. Voor het eerst prijkte tusschen de banieren der verschil lende plaatselijke vereenigingen het nieuwe vaandel van den Grafischen Bond, waarop de beeltenis van den LI. Petrus Canisius, patroon van den Bond. Vooraan op het tooneel kleurden 2 bloemstuk ken, geschenken van de at'deelingen 's Graven- hage en Rotterdam. Aanwezig waren o.a. de hoogeerw. heer deken Schraag, de geest, adv., kap. Goossens en de vroegere adv. kap. Leesberg (nu in Haarlem), pastoor Moller, de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur en van de afd. Den Haag, R'dam en Gouda. Het Hajkkert-strijkje zorgde op bekende ver dienstelijke wijze voor het muzikale gedeelte. De plechtigheid. Achtereenvolgens voerden verschillende per sonen het woord. De voorz., dc heer G. Nieman, verwelkomde de aanwezigen met een hartelijk woordje. Hun tegenwoordigheid bij het feest van het 10-jarig bestaan, schreef spr. toe aan een blijk van sympathie en goedkeuring. Hierop gaf spr. het woord aan don voorz. van het, Vaandelcomité den heer Reuling. Deze deelde mede, dat in Juni 1925 het voorstel tot gelden verzamelen voor een vaandel was gedaan, zoodat men thans, dank zij de goedgeefs financieelen steun van leden en niet-leden in de gelegenheid zou zijn, mede op te trekken met eigen banier bij plechtigheden en feestelijkheden- Vervolgens verzocht spr. kap. Goossens, tot de vaandel- wijding over te gaan. Alvorens met die plechtigheid aan te vangen, hield zijneerw. nog een kleine toespraak, waarin hij een korte beschouwing hield over het vaandel, over den. gekozen schutspatroon, over de af beeldingen van vakgereedschappen, welke op de banier voorkomen. Spr. ging daarop over tot de wijding, waarna het vaandellied door alle aanwezigen werd gezongen. Vervolgens sprak kap. Paulusse. Zijneerw. gaf een verklaring, waarom juist de H. Petrus Canisius zoo'n mooie schutspaLroon voor dezen bond was. Deze groote Ned. Heilige was immers de strijder voor goede Roomsche lectuur, de voorvechter voor de Roomsche drukkers Nadat hierna kap. Leesberg nog het woord ge voerd had, bood één der leden van de ver., de heer Holsch, namens alle leden een prachtige bloemenmand aan, waarbij hij beloofde, dat de leden in het vervolg trouw alle vergaderingen zullen bijwonen. De afgevaardigde van het hoofdbestuur, de heer Hooghiemstra, hield daarop de feestrede. Hij complimenteerde de ver. met het prachtige vaandel. Hij vestigde de aandacht op het kruis boven het .banier, het kruis, dat onze hoop en onze toevlucht is. Hij sprak over het organische wezen, dat de fundamenten van de katholieke organisatie ons geloof op de eerste plaats is, en daarna stoffelijke verbetering. Spr. zeide, dat de Bond trotsch kon zijn op zijn vereeniging, over zijn collectief verdrag, dat dikwijls als voorbeeld gesteld werd aan andere organisaties. Spr. roemde de goede verstandhouding tusschen den Grafischen Bond en den Volksbond. Spr. eindigde met de aansporing, pal te staan voor de R. K. vakbeweging en beslooL met den wensch, dat de afdeeling van den R.K. Grafi schen Bond met de andere bondsafdeelingen in Schiedam zal samenwerken tot heil en bloei van alle afdeelingen. Ten slotte restte hem nog een kleine plicht, nl. namens de afd. Den Haag, de afd. Schiedam te feliciteeren met haar 10-jarig bestaan en haar banier. Spr. hoopt, dat Schiedam veel genoegen van haar vaandel moge beleven. Nadat de voorz. van de afd. R'dam, de heer Driesman cn de voorz. van de Stands org., Mouens, nog een woord van gelukwensch hadden gesproken, dankte en sloot de voorz. de ver gadering, waarna alle aanwezigen staande „Aan U, o Koning der eeuwen" zongen, do Roomsche hulde en groet aan Christus'Koning. GEMEENTE BEG ROOTING. Algemene beschouwingen. S e c t i e-v e r s 1 a g. AT d. 1, Liet algemeen gevoelen was, dat de begrooting een optimistischen geest ademde. Het werd als een gunstig voorteeken be- s<^h.ouwd, dat geen bijzondere middelen of maatregelen moesten worden voorgesteld om de begrooting kloppend te maken. I och waren enkele leden van oordeel, dat B. en W. voorzichtig moesten zijn in hun oor deel omtrent den financieelen toestand, omdat het over het, algemeen in het zakenleven nog lang niet rooskleurig is. Een van de leden was zelfs van meening, dat de economische toestand van de gemeente nog alles te wenschen overlaat, speciaal in de arbeidersgezinnen zou dit zich doen gevoelen. Aan sociaal werk werd naar de meening van dat lid niet voldoende gedaan in het bijzonder noemde hij de uitgaafposten voor werkeloosheid armenzorg en onderwijs. In overweging werd gegeven over te gaan tot aanstelling van eenige reserve-on dei wijs krachten. Ook moest, het aantal leerlingen per klasse worden teruggebracht. De werkloozen worden hoofdzakelijk gebruikt, naar hij meent, als reserve-materiaal door be drijven gelegen buiten onze gemeente ge vraagd wordt of B. en W. pogingen hebben ge daan om daarin veranderingen te brengen. Verder werd gevraagd of B. en W. in ver band met de toename van het havenverkeer, den tijd nog niet gekomen achten om de Wil- helminahaven verder af te werken. Tot, het kloppend raken der begrooting heeft o.a. medegewerkt de mindere steun, die voor de werkloozen is uitgetrokken. Echter loopen er geruchten, dat het aantal werkloozen in de metaalindustrie weder toenemende is. De tegenwoordige drukte in het scheepvaart verkeer zal waarschijnlijk slechts van tijdelijken aard zijn en, worden de plannen voor aanleg van een havenspoor eenmaal uitgevoerd, dan zal daarmede veel geld gemoeid zijn. Daar de groote bedrijven in verband met den daar gebruikelijken korten opzeggingster mijn steeds gevaar leveren voor toename der Werkloosheid zou vestiging van kleine bedrijven worden aangemoedigd. Er dient echter voor gezorgd te worden, dat Schiedam ook als woonstad aantrekkelijk blijft. Daartoe meenden eenige leden, dat het be- lastingcijfer verlaagd moet worden, ook waf de kleine lasten betreft, zooals apparaten-huur enz. en de prijzen van gas en electriciteit moeten verminderen. Enkele leden gaven ook in overweging door beplanting en aanleg van parken de stad aan trekkelijker te maken. Een lid vroeg of pogingen kunnen worden gedaan om de lasten der werkloozen-onder- steuning niet alleen op de gemeente te doen drukken. Ook werd gevraagd of met het oog op den tegenwoordigen financieelen toestand de 3% pensioenskorting niet zou kunnen vervallen, indien dat zou kunnen samengaan met, belas tingverlaging. Tevens meende dat lid, dat door gemeente werken zeer duur gewerkt wordt, hetgeen door een ander lid werd tegengesproken, tenminste voor zoover een afdeeling betreft, die hem be kend is. Een ander lid beveelt aan om meer tot aan besteding over te gaan. De vraag werd gesteld of aanstelling van een bezuinigingscommissaris geen aanbeveling zou verdienen. Een der leden deelde mede, dat het zijns in ziens aanbeveling had verdiend, inplaats van een inspecteur voor het gemeentelijk onderwijs, een bezuinigingscommissaris te benoemen. Eenige leden meenden, dat de tarieven bij de technische bedrijven niet economisch en niet sociaal waren. Gewezen werd op het verschil in tarieven-politiek te Amsterdam en te Schie dam. Een der leden was zelfs van oordeel, dat, indien een particuliere maatschappij dezelfde winsten maakte als thans de gemeente doet, men zou spreken van woekerwinsten. Hij wenschte daarom de tarieven-politiek te herzien en de minder goed gesitueerden te laten, profiteeren door die herziening en de electri citeit hier in elk geval niet duurder maken dan in Rotterdam. Verder verklaarde dit lid tegenstander te zijn van verhooging van schoolgeld. Een lid verzocht van verzoeken, aan het Rijk gericht om toelagen of andere fihancieele tege moetkomingen, mededeeling te doen aan de leden van den Raad. Verder waren eenige leden van oordeel, dat het aanbeveling zou hebben verdiend, indien het rapport inzake bezuinigingen voor de begrooting aan de leden was toegezonden. Enkele pleiten voor vereeniging van onze gemeente met Rotterdam. Eenige leden beklagen zich erover, dat hun partij niet voldoende vertegenwoordigd wordt in raadscommissiën en commisiën uit de burge rij gekozen. Een lid meent, dat in het Sterrebosch beter toezicht gehouden moet worden om ongerechtig heden te voorkomen een ander lid is van oor deel, dat die kwestie sterk overdreven wordt. Door een lid wordt gevraagd naar de mogelijk heid van asphalteering van winkelstraten een ander lid vraagt of er geen speciale heffing kan worden gevorderd voor vrachtauto's met zware asbelasting, zooals dat naar hij meent, in ,s-Gravenhage geschiedt. In verband met de technische bedrijven wordt door een lid gevraagd naar de mogelijk heid om te zijner tijd te komen tot de oprich ting van een eigen centrale. Jubilé. Lieden herdacht LI. Vrijenhoek den dag, waarop hij 25 jaar in dienst was bij de N. V. Branderij-Distilleerderij A. Daalmeyer. Als jongen zijn loopbaan aldaar begonnen, heeft hij vervolgens alle rangen doorloopen en is thans gedurende 18 jaren als meesterknecht der distilleerderij werkzaam. Na per auto met zijne vrouw van zijn woning te zijn afgehaald, werd hij ten kantore der vennootschap, hetwelk met, groen en bloemen versierd was, toegesproken door den direc teur, den heer R. J. Kleipool, die hem hul digde voor zijn plichtsbetrachting, onder aan bieding van een geschenk onder couvert. Voorts ontving hij van het kantoorpersoneel, alsmede van zijn collega's, na op hartelijke wijze te zijn toegesproken, eenige fraaie cadeaux, terwijl hij verder van verschillende zijden nog vele bewijzen van belangstelling mocht in ont vangst nemen. Na de huldiging werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld den dag verder in familie kring door te brengen. Voor jaarsten toons telling voor handel en industrie 1927. In een gecombineerde bestuursvergadering van de drie hier ter stede gevestigde Midden- standsvereenigingen, onder de leiding van den heer S. Hijman, werd Vrijdag jl. definitief be sloten tot het organiseeren van een tentoon stelling voor den middenstand en de industrie te Schiedam. In onderscheiding van dc vorige tentoon stelling, zal dus ook, behalve de winkelier, de industrieel in onze stad de gelegenheid krijgen aan deze expositie mede te doen. Plaats en tijd zullen nog nader worden bekend gemaakt, doch liet ligt wel in, de bedoeling in het voorjaar van 1927 met de voorbereiding gereed te zijn, zoodat in Mei of Juli 1927 deze voor handel en industrie beteekenisvollé expositie gehouden kan worden- De vooiloopige besprekingen zijn gehouden, waaruit wel af te leiden is. dat het ditmaal wat en linitorwondi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2