Aguade. Deze arrestaties zouden in verband staan met het te Perpignan ontdekte complot. Volgens een draadloos bericht zou Japan van plan zijn de Cantonregeering te erkennen. Uit Berlijn In welingelichte kringen beschouwt men de berichten omtrent plannen van den rijkspresident tot het neerleggen van zijn ambt als dwaze verzinsels. Uit. Parijs Uit-Perpignan wordt aan het „Journal" gemeld, dat een der Catalaansche samenzweerders, die met 27 anderen den trein naar Parijs 1 ad zullen nemen, verdwenen is. Uit Sofia De eerste berichten over de resultaten der verkiezingen wijzen er op, dat in de hoofdstad en in de provincie de regeerings- lijsten meer dan 50 van het totaal aantal stemmen hebben gekregen. De definitieve re sultaten zullen eerst over twee dagen bekend zijn. Binnenland. Nederland en de Volkenbond. De heer Kröller is benoemd tot voorzitter der subcommissie voor handels- en tarieven- vraagstukken der commissie van voorbereiding der economische werelsconferentie. Mgr. Nolens. Bij gelegenheid van het 30-jarig kamerlid maatschap van Mgr. dr. W. H. Nolens, welk feit de jubilaris echter in alle stilte wilde her denken, heeft de R. K. Tweede Kamerfractie hem een geschenk toegezonden, vergezeld van de schriftelijke gelukwenschcn door het bestuur namens de fractie. Voorts heeft de Haagsche Joumalistenver- eeniging in een brief haar ge 1 uk wen sc hen in het bijzonder namens de parlementaire jour nalisten aan den jubilaris doen toekomen. Het bestuur der Nederlandsche R. K. Journa- listenvereeniging, Zaterdag juist in vergadering bijeen te Utrecht., heeft namens deze orga nisatie Mgr. Nolens dien dag van zijn 30-jarig lidmaatschap der Tweede Kamer een telegram van eerbiedigen gelukwensch gezonden. Het Nederlandseh-Belgische verdrag. In de Zaterdag in Den Haag gehouden ver gadering van het nationale comité van actie tegen bet Nederlandsch-Belgische verdrag is besloten, de actie tegen het verdrag, zooals het nu door de Tweede Kamer is aangenomen voort te zeten. De redactioneele commissie, die werd aangevuld met de heeren Van Ves- sem uit Utrecht en NierstraSz uit Amsterdam, zal de minister Van Karuebeek uitgesproken rede, waarmede hij het tractaat in de Tweede Kamer heeft verdedigd, aan beredeneerde, uitvoerige kritiek onderwerpen, en binnenkort zal in Den Haag een groote lezing wordengehou- den, welke per radio over bet geheele land zal worden verspreid. Men verwacht, dat de Eerste Kamer eerst einde Januari of begin Februari het verdrag in behandeling zal nemen. Het leven in de mijnen. Wegens het niet aangeven van mijnongeval len is, zooals men weet, tegen de betrokken mijnondernemingen proces-verbaal opgemaakt. Binnenkort zullen deze zaken voor de kanton gerechten te Sittard en Heerlen behandeld worden. In totaal zijn in 1926 tot dusver 27 doodelijke ongevallen voorgekomen. Het totaalcijfer voor 1925 was 43. In 1925 bedroeg het aantal zware ongevallen 1115. Hoewel de juiste cijfers nog niet vast staan mag men vertrouwen, dat dit aantal over 1926 circa 10 procent lager zal zijn. Dit resultaat is te opmerkelijker, wanneer rekening gehouden wordt met het feit, dat het aantal arbeiders met ruim 800 is gestegen en de pro ductie bijna anderhalf millioen ton grooter werd. De Drentsehe turf. Naar de „Tel." reeds eerder heeft gemeld, zal over 1927 niet meer de bijslag van 25 cent per kub. meter Drentsehe fabrieksturf worden toegekend. Ten aanzien van de kanaalrechten blijft de tegemoetkoming van 5 cent, per kub. meter gehandhaafd. De kerkvervolging in Mexico. De R. K. Middenstand hield te Maastricht dezer dagen een bijeenkomst, waaropde zeereerw. hooggel. pater Molkenboer O. P., lector aan de R. K. Universiteit van Nijmegen, een schit terende redevoering hield. Na een pakkende beschrijving gegeven te hebben van de tropi sche natuur van Mexico, gaf spr. een overzicht der geschiedenis, van af de verovering van Spanje tot op den huidigen dag. Sedert de 18e eeuw werden in Mexico de grondslagen gelegd van de wreede Kerkvervolging onzer dagen. Een distilleering uit de bepalingen der grond wet deed duidelijk uitkomen de geraffineerde sluwheid waarmede gedacht wordt de Kerk in Mexico uit te roeien. Onze lezerszijn meerdere feiten bekend hoe door de militaire macht met mitrailleurs geschoten wordt op vrouwen en kinderen, die in een kerk willen gaan bid den hoe het lezen eener H. Mis een vergrijp tegen den staat is, hoe het dragen van priester- kleeding gestraft wordt met gevangenis, hoe de politie zelfs leeken een openlijk gedragen medaille van de kleeding rukt. En met welk recht Met hetzelfde recht waarmede een tijger zijn prooi bespringt De vrijmetselarij die in Calles, een ouden schoolmeester en bolsje wiek tafeldarser van zijn geloof en vrijmetse laar voor zijn plcizier, een gedwee uitvoerder harer sinistere plannen vindt, wreekt hier, wat Mussolini baar in Italië aandoet. Spr. spoorde aan tot een vurig gebed voor de vervolgden, die trouw blijven en bad God de vervolgers te vernederen. Als les voor ons wees spr. op het groote nut der katholieke or ganisaties, die een hecht bolwerk vormen tegen het anti-clericalisme, dat ook hier op de loer ligt. Een donderend applaus dankte den spreker voor zijn gloedvolle woorden en met dezelfde instemming hechtte de vergadering haar goed keuring aan het volgende telegram Aartsbisschop van Mexico City Mexico. De geestelijkheid en katholieken van Maas tricht, in vergadering bijeen Zondag 14 No vember 1926, spreken hun afschuw uit over Kerkvervolging en bidden God U volharding, moed en overwinning toe." Stads- en Gewestelijk Nieuws. GEMEENTEBEGROOTING. Algemene beschouwingen. S e c t i e-v e r s 1 a g. A f d e e 1 i n g II. Bij het doorlezen der begeleidende stukken is het een der leden opgevallen, dat de econo mische toestand van de gemeente Schiedam nog alles te wenschen overlaat. De gevolgen daarvan doen zich het sterkst gevoelen in de gezinnen der arbeiders en van den kleinen man. Ofechoon B. en W. meenen van eenige verbe tering in den algemeenen toestand te mogen spreken, is het dit lid toch desniettemin uit de vergelijkende cijfers gebleken, dat van het zeer weinige wat van gemeentewege aan sociaal werk wordt verricht, nog steeds afbraak plaats vindt. In het bijzonder blijkt zulks uit de ver gelijkende uitgaafposten voor werkeloosheid, armenzorg en onderwijs. Bij de bezuinigingen door B. en W. op deze posten zal op de medewerking van de fractie waartoe dit lid behoort niet kunnen worden gerekend. Integendeel gevoelt hij zich genoopt ten sterkste verzet aan te teek enen. Liever had dit lid gezien dat B. en W. bij hun pogingen om een sjuitende bcgrooting in te dienen op andere wijze practisch de bezuini ging hadden toegepast. Een rapport over dit vraagstuk, hetwelk door B. en W. aan den Raad zou worden, uitgebracht en waaraan bijna een jaar gewerkt is, mocht den Raad nog steeds niet bereiken. Het minste wat had mogen worden verwacht, was wel, dat bedoeld rapport gelijk tijding met de begroo- ting was ingediend Hetzelfde lid wilde B. en W. vragen 1. Hoe denken B. en W. erover om in het belang van het onderwijs aan het kind van ge meentewege een paar onderwijzers aan te stel len. Daardoor zou een behoorlijke reservedienst kunnen worden onderhouden en tevens de be volking der klasse tot het moer normale worden teruggebracht 2. Is er in de afwijzende meening van B. en W. inzake annexatie door Rotterdam van onze gemeente nog steeds geen wijziging gekomen 3. Vinden zij het dan ook nog steeds in over eenstemming met het beginsel der evenredige vertegenwoordiging, dat een bepaalde richting in den Raad steeds uit de Raadscommissies wordt gehouden 4. Het is gebleken dat onze werkloozen uitsluitend worden gebruikt als reserve-materi aal voor bedrijven gelegen buiten onze gemeente. Zijn er door B. en W. al eens pogingen aange wend daarin verandering te brengen 5. Acht B. en W. den tijd nog niet gekomen, om in verband met de toename in ons havenver- keer in de Wilhelminahaven verder te laten af werken Naar aanleiding der opmerkingen in het be geleidend schrijven van B. en W. dat aan het Grondbedrijf, hoe goed zijn positie thans ook is, bijzondere zorg moet worden gewijd met het ook op de inderdaad hooge brdragen. die aan rente en algemeene onkosten voortdurend op de gronden worden bijgeschreven, terwijl de uitgifte seeds geruimen tijd een tragen gang heeft, wordt, door een der leden de vraag gesteld, of het naar de meening van B. en W. geen aan beveling zou verdienen om zij het dan ook niet direct de navolgende maatregelen te nemen a. Wanneer het Grondbedrijf, zooals dit thans is ingericht, in een of ander jaar verlies lijdt, waarmede hier wordt bedoeld, dat het ver lies op zijn gewonen dienst geleden, te boven gaat de winst, op zijn buitengewonen dienst der Gemeente gebracht. b. dat verlies wordt echter niet gebracht ten laste van één jaar, maar over een zeker bij verordening vast te stellen aantal jaren ver deeld c. het bedrag, dat uit voormelden hoofde ten laste van den gewonen dienst der Gemeente wordt gebracht, wordt telkens gestort in een fonds dat rentegevend wordt belegd d. wanneer het Grondbedrijf, zooals dit thans is ingericht, in een of ander jaar winst, maakt, waarmede hier wordt bedoeld, dat de winst, op zijn buitengewonen dienst gemaakt, te boven gaat het verlies, op zijn gewonen dienst geleden, dan blijft die winst, evenals thans ook het geval is, bij het Grondbedrijf, maar brengt het bedrag daarvan in mindering van hetgeen wegens verlies van de vorige jaren nog ten laste van den gewonen dienst zou moeten worden ge bracht en voor zoover het dit te boven gaat, in mindering van het geen wegens verlies over de volgende jaren ten laste van dien dienst zou gebracht moeten worden. Een der leden heeft niet veel tijd gehad wegens zijn reis buitenslands. Hij betuigt zijn tevreden heid over het sluitend maken der begrooting, al neemt hij aan dat de lasten veel blijven druk ken op den kleinen man. Hij sluit zich aan bij de gemaakte opmerkingen over het Grondbedrijf en meent dan ecu voorzichtige politiek in het Grondbedrijf geboden blijft ook is hij van mee ning dat het z.g. bezuinigingsrapport al wel door Br en W. uitgebracht had moeten zijn. Verder meent spr. dat uit het Havenbedrijf niet die voordeelen komen, die er uitgehaald zouden kunnen worden met inmenging van par ticulieren en vraagt dan ook aan B. en W. te trachten hier een vennootschap voor het Haven bedrijf in te stellen. Ook wijst dit lid op het maken van den nieu wen weg van Rotterdam, via Overschie naai den Haag en wijst op onzen ongelukkigen ver bindingsweg naar Overschie hij vraagt of B. en W. hierin geen verandering kunnen aanbregen, een plan voor betering b.v. Hij meent dat, als straks de nieuwe plannen van Overschie in orde gemaakt zijn, wij als het ware in een uithoek komen te zitten. Een ander lid meent dat de begrooting wat geflatteerd is, vooral wat betreft den belasting- post. Hij maakt de aanmerking op de exploitatie van den Havendienst en vraagt, waarom de Com missie voor den Havendienst geen begrooting van dezen dienst heeft ontvangen voor of gelijk tijdig met de begrooting. Hij meent dat de bemiddeling aan de Arbeids beurs voor de werkloozen niet goed gaat en vraagt of er niet een vaste reserve voor metaal bewerkers kan worden ingesteld, evenals b.v. de Havenreserve in Rotterdam voor havenar beiders Hetzelfde lid vraagt of de 3% pensioenaftrek niet vervallen kan en de bewuste gedupeerden loonsverhooging gekregen hebben Wijst op de groote belemmeringen aan de spoorbrug en vraagt of daarin geen verandering gebracht kan worden Een lid sluit zich ook aan bij degenen die het sluitend maken der gegrooting toejuichen en stelt de vraag of de belasting nu niet vlug ver laagd zal kunnen worden. Hij meent dat het een goede maatregel zal zijn, de waterprijzen te verhoogen. Nog een lid is verheugd over de begrooting. Dil lid vindt het ook noodig een vaste arbeids reserve in te stellen voor metaalbewerkers. Wijst op den ondragelijken toestand die nu heerscht. Keurt het af dat werklooze arbeiders door verschillende bedrijven gereserveerd wor den voor een paar uur en dan weer met een vuil pak op straat gezet worden. Meent verder dot er voor verschillende arbei ders wel een steunregeling noodig zal blijken. Dit lid is er ook voor de 3% pensioenskorting in te trekken en meent verder, dat waterleiding en electriciteit bevredigend werken. Hij zou ver der de belasting willen halen uit het gasbedrijf. Nog een lid sluit zich aan bij de gemaakte opmerkingen over de bedrijven, speciaal het grondbedrijf. Dit zelfde lid vraagt of bij het begin van het boekjaar de belasting al niet verlaagd zou kun nen worden en dringt er ook op aan de 3% pen sioenskorting weer in te trekken. Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur. Voor hen, die nog niet in de gelegenheid waren een bezoek aan de tentoonstelling te brengen dient vermeld, dat morgen, den laatsten dag, de zaal van 29f uur opengesteld zal zijn. Met genoegen vermelden we, dat een groot aantal belangstellenden de expositie hebben bezocht, vooral Zondag j.l. was er veel belang stelling. Overleden. De heer A. v. Vliet, die verleden week aan het Hoofdplein, door een groentenwagen overreden werd, is tengevolge daarvan Zondag j.l. overleden Jeugdlectuur. Aan „De Tijd" ontleenen we dit sterk ty peerend stukje De echtgenoote van v. d. V, te Spekholzer- heide vermiste dertig gulden. Deze som was ontvreemd uit een 'ade van een kast. Het leek een raadsel, wie het geld had gestolen. Er ge schiedde aangifte bij de politie, die al spoedig een spoor vond, dat leidde naar een tweetal jongere broers van de vrouw, knapen van 9 en twaalf jaar, die tijdens de kermis een bezoek brachten. Aanvankelijk ontkenden beiden met al de energie van hun leeftijd, doch toen de aanwijzingen steeds sterker werden, baatte geen ontkennen meer en legden ze een volledige bekentenis af. Hoe ze tot de misdaad waren ge komen Wel, door het lezen van een boek, waarin een diefstal was beschreven, zooals zij hem hadden gepleegd. De politie kop ook beslag leggen op het boek, dat inderdaad het verhaal van een dergelijken diefstal bevatte. 29 Gulden hadden de veelbelovende knapen nog in hun be zit. Eén gulden hadden ze op de kermis verteerd. Dit is weer eens een overtuigend bewijs waartoe de jeugd, door het lezen van neutrale boeken wordt verleid. Laat het een opwekking zijn voor ouders en jeugdopvoeders, die de tentoonstelling voor R. K. Jeugdlectuur op de Lange ITaveA nog niet bezocht hebben, om hedenavond of morgen, den laatsten dag van de tentoonstllling hun verzuim goed te maken, door een kijkje te nemen, en hen door de eerw. broeders over „goede" en toch interressante lectuur te laten inlichten. Volksbadhuis. Op 12 en 13 November werden genomen 465 baden. Ie Klasse25 kuipbaden, 59 regenbaden, 1 kinderbad. 2e Klasse 41 kuipbaden, 329 regenbaden, 10 kinderbaden. „Buitenleven." Men schrijft ons Voor de leden van de tuinbouwvereeniging „Buitenleven" hield de heer A, Geurtsen alhier oj) 9 Nov. eene lezing over het gebruik van kunstmest. Mede waren uitgenoodigd de leden vandezustervereeniging „Nuttige Ontspanning." Aan het gesprokene ontleenen we het volgende Evenals voor het bouwen van een huis moet de aannemer zorgen alle benoodigde materialen ter zijner beschikking te hebben, wil hij tot een gustig resultaat komen, zoo moet ook een plant voor haren goeden opbouw alle benoodigde voedingsstoffen in den grond vinden. En daar voor kan gezorgd worden. De planten hebben de volgende 13 elementen noodig Koolstof, waterstof, zuurstof, stikstof, fosfor kali, kalk, zwavel, ijzer, natrium, magnesium, chloor, kiezel. Deze moeten dus, indien niet in voloende mate aanwezig, worden aangebracht. De eerste drie, koolstof, waterstof en zuurstof, verkrijgen de planten door assimilatie uit de lucht. Zwavel, ijzer, en magnesium komen in de kunstmeststoffen, die we benutten, wel voor, terwijl natrium, chloor en kiezel, desnoods ge mest kunnen worden. Rest ons stikstof, fosfor kali en kalk, die dan ook de voornaamste zijn en wel eens de 4 pooten van een boerentafel genoemd worden, die alle 4 aanwezig moeten zijn, zal de tafel niet omvallen. We zullen deze 4 stoffen afzonderlijk bespreken. Ten eerste stikstof. Deze dienen we toe door middel van chilissalpeter of door zwavelzure ammoniak. Chilisalpeter bevat 15J stikstof, helpt heel vlug, wordt dus als doordrijver gebezigd, be noodigde hoeveelheid 46 K. G. per Are. in 3 maal uitgestrooid en mag niet met de plant zelf in aanraking komen, op gevaar van ver branding van de plant. Zwavelzure ammoniak kunnen we direct na het spitten uitstrooien, daar het in den grond wordt omgezet in salpeter, dit duurt langer en houdt dus langer stand dan chilisalpeter, het bevat 20 stikstof en we geven 35 K. G. per Are. Ook brengen erwten, boonen en tuinboonen veel stikstof in den grond, zoodat we b. v. bij gecombineerde teelt, waarbij we deze gewassen ook verbouwen met 1 /3 der hoe veelheid chilisalpeter, dus met één keer uit strooien kunnen volstaan. Stikstof werkt gun stig op bladvorming dus we benutten het vooral voor bladgroenten als sla, andijvie, spinazie enz. Ten tweede fosfor. Deze delfstof wordt voor al in Algiers gevonden en moet eerst, geschikt gemaakt worden voor opneming door de planten en wordt dan als superfosfaat in den handel ge bracht, dat 14—17 fosfor bevat't wordt ineens uitgestrooid en wel 810 K. G. per Are. Ook in de vorm van Thomas slakkenmeel kunnen we fosfor toedienen, dat evenwel langzamer doch ook langer werkt en dan 1012 K. G. per Are. Op zure gronden wordt de voor keur gegeven aan Thomas slakkenmeel. Fosfor werkt gunstig op de vruchtvorming, dus voor erwten, peulen, boonen enz. De derde poot aan de tafel is kali en wel pa tentkali, dat 2526 kali bevat en 4 chloor en in hoeveelheden van 68 K. G. per Are wordt uitgestrooid, Ook worden voor kalibe mesting wel korniet of kalizout gebruikt, doch deze twee bevatten te veel chloor, zoodat pa tentkali beter is, kali werkt gunstig voor knol gewassen als aardappelen, wortels, rapen enz. Ten slotte kalk. Kalk maakt stugge gronden, dus stijve kleigronden losser, wordt toegediend door middel van kalk mergel, schelpkalk, land- bouwkalk of schuimaarde en wel 2040 K. G. per Are. Men zegt wel kalk maakt rijke ouders, doch arme kinderen, en als men alleen met kalk mest zonder meer. is dit werkelijk waar, daar kalk al de reserve voedingsstoffen in den grond mobiel maakt, dus tijdelijk gunstig voor de plan tengroei werkt, doch een zeer arme grond over laat. Kalk werkt gunstig voor goedprocudee- rende gewassen. Het mag niet met andere kunst meststoffen gelijk worden uitgestrooid met name niet met zwavelzure ammoniak. Resumeerende kwam spreker tot de conclusie dat met kunstmest alleen zeer goede resultaten zijn te bereiken, doch dat door stalmest meer humus in den grond wordt gebracht, hetgeen ook gunstig ja haast onmisbaar is voor een goede grondstructuur. Men kan dus niet on gestraft jaar in jaar uit met uitsluitende kunst mest mesten, maar moet na en paar jaar stal mest en compotshoop toedienen. Beter is nog kunstmest te gebruiken naast stalmest, dus als aanvulling. Kunstmest wordt daarom ook wel hulpmest genoemd. Eenige vragen werden door den spreker nog uitvoerig beantwoord. Het was een leerzame lezing, die door de 3040 aanwezigen met veel aandacht werd gevolgd. Een woord van dank van den voorzitter aan den spreker, was dan ook wel op zijn plaats. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags rozenkrans, dameshandschoen, jonge hond, mantel, papiertje met. geld, nummerplaat, con tributieboekje, sleutel, rijwielplaatje, gebeden boekje, groen kinderschoentje. Bij vinders rijwielplaatje,' P. Bezemer, Briel- schestr. 27 rijwielplaatje, J. Verwaal, Rott. Dijk 76 zijden das, J. de Jonge, Broersvest 11/10; hond, IJ. Meijer, 2e Tuinsingel dames- portemonnaie met inh., J. Koevermans, West- frankelandschestr. 7a portemonnaie met inh., P. Schierpiers, Parallelweg 206b rijwielplaatje, G. Staal, Bakkerstr. 21 koralen rozenkrans, A. van Kan, Nieuwe Haven 77c zwarte kinder schoentjes, LI. Verduin, Broersveld 87 rozen krans, J. Schonenberg, Zijlstr. 28 kam in étui, J. de Goederen, Lange Kerkstr. 80 kinder- portemonnaie en rozenkrans, J. Asselman, Edisonplein 7b bontvacht, B. v.'d. Hoek, Kleine Baan 15 belastingplaatje en dameshandschoen, J. W. Scheffers, Ploegstr. 20 damestasch inh. zakdoek, C. v. d. Vlies, Laan 24 portemon naie met inh., A. Wuisman, L. Kerkstr. 84 zwarte boodschappentasch, E. Eijsberg, Ooster_

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2