ten en verder om die werkloozen, hoofden van gezinnen, die een huur van meer dan 4 per week verwonen on daarvoor in aanmerking komen een huurbon te verstrekken tot het bedrag waarmede de huur de 4 per week over schrijdt, tot een maximum van 1.50 per weck. Ue voorstellen van B. en W. werden in stem ming gebracht en meL algemeene stemmen aan genomen. De amendementen van den heer Schatker betreffende het verstrekken van schoeisel en kleeding en verhooging van den duurtetoeslag w-orden verworpen. Op voorstel van de dames-raadsleden besloot de raad gedurende dezen winter, aanvangend de eerste volle week van December 1 April 1027, dagelijks 1 liter melk te verstrekken aan de zuigelingen van werkloozen. Hierna kwam in behandeling het ontwerp van wet tot wijziging der grenzen van 's-Gra- venhage, Delft en Wateringen en tot opheffing van Voorburg en Rijswijk. In stemming gebracht wordt met 15 Legen 13 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten mede te deelen dat. de raait geen tegenstander is van de tot stand koming varPGle grenswijziging, hoewel het in gediende wetsontwerp niet Voldoende tegemoet komt Delft. aan gerechtvaardigde verlangens van Gemeenteraad. Vervolg van het verslag van de vergadering van Vrijdag, 12 November. A g e n d a. 1Benoeming van een lid der commissie voor het Algem. Handels-Entrepot uit de leden van den Raad buiten de leden van het dagelijksch bestuur, ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding op 1 Jan. a.s. van den heer J. v. d. Tempel. De heer v. d. Tempel wordt herbenoemd. 2. Voorstellen van de commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen over 1925 van het Algem. Handels-Entrepot, het Burgerlijk Armbestuur, de bouw vereen. „Eendracht", de Gem. Fondsen, de Gem.-Reiniging, het Gem.-Ziekenhuis, het Grondbedrijf, de Huurcommis.de, het SI. Jacobs- Gasthuis, de R. K. bqpwvereen. „St. Jozef de Openb. Leeszaal en Bibliotheek, liet Stedelijk Museum, het Stedelijk Muziekkorps, de Arb.- Woningbouwvereen. „Schiedam Vooruit", de Teclin. Bedrijven, de Vereen. „Volkshuisvesting en het Gem. Woningbedrijf. Overeenkomstig het voorstel werden deze rekeningen goedgekeurd 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gem.-begrooting, dienstjaar 1926 met een be drag van 667.000. Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot onderliandsche verhuring van de bovenwoning aan de L. Nieuw- straat aan Dr. C. A. Reeser tegen een huurprijs van 550.- per jaar. Hiertoe wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring voor den tijd van 10 jaren aan E. Kappetein te R'dam van een strook grond aan den Vlaardingerdijk, nabij den W.-Frankeland- schen dijk, ter oppervlakte van pl.m. 420 vierk. M., tegen een huurprijs van 1.per vierk. M. per jaar, zulks voor den bouw van een koffiehuis. Na discussie aangehouden tot de volgende vergadering. übis. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen Lot ingebruikgeving aan de Schie- damsche Usvereeniging tot exploitatie van een ijsbaan, van hel, terrein, gelegen tusschen den spoorweg naar Vlaardingen en de laan naar Spieringhoek en zulks tegen denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden als haar het ter rein sinds 1918 werd afgestaan. Hiertoe wordt besloten- 6. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot vaststelling van een nieuw uit breidingsplan van Oud-Matheiicsse. De heer Swartjes (R.K.) vraagt in ver band met de in de toelichting van B. en W. genoemde details, waardoor tusschen Rotterdam en Schiedam niet de gewcnschte overeenstem ming is bereikt, welke déze détails zijn. De heer Kavelaar (R.K.) vraagt, wat er geworden is van het plan, waarin een kanaal was gi'jiiojecteerd en of er in het nieuwe plan ook plaats is voor ontwikkeling van de industrie. De heer G o I 1 (S.P.) zegt, niet met alles op de hoogte te kunnen zijn en erkent weinig verstand te hebben van uitbreidingsplannen, teekeningen enz. Daarom zou hij gaarne zien, dat in een comité-generaal de Botter damsche directeur 'van gemeentewerken de Rotterdam- sche plannen in verband met die van Schiedam zou komen uiteenzetten. YVclh. Iloutiiia n antwoordt, dal het hooid- motief der besprekingen tusschen Rotterdam en Schiedam is geweest het rekening houden met de toekomst om een behoorlijk en mooi geheel te verkrijgen, wat betreft de bebouwing, die Rotterdam met Schiedam zal verbinden. Ook het artistieke element mag niet uit het oog Worden verloren. Wij hebben onze plannen gericht op die van R'dam. Onze groote nabuur, zegt de weth., de details besprekende, blijkt niet in alles even handelbaar. Zoo zouden o.a. het verplaatsen van riolen op groote kosten komen voor Schiedam. De grenswijziging heeft volgens rechte lijn plaats gehad, zigzagvormig. Later, hij aanbouwing, zal deze lijn gewijzigd, dus definitief juist moeten worden vastgesteld. Noch R'dam, noch Schiedam kan daarover reeds nu disputeeren, aangezien we nog lang niet zoover zijn. Wij dienen echter met onze plannen gereed te zijn met het oog op een gelijktijdig met R'dam indienen der zelfstandige plannen bij de Ged. Staten. De, adviseur van Ged. Staten is volkomen op de hoogte, zegt weth., ir. Houtman, en zal bij nadere beslissingen wel degelijk zijn meening zeggen. Aangezien de plannen vier weken ter visie blijven liggen, wordt thans nog niet aan den Raad gevraagd of op ons grondgebied moet Worden uitgemaakt hoe we ons zullen inrichten. In „Mathenësse" komt een groote woonwijk. Een kanaal, zooals vroeger was vastgesteld, zal dus geheel onnoodig zijn. De uitbreidingsplannen zullen vier weken ter visie worden gelegd, zoodat iedereen ze aan dachtig kan bestudeeren en daarna een meer rijp oordeel daarover kan uitspreken. Den heer Gollé beantwoordend, zegt spr., dat de Rotterd. directeur van gemeentewerken daartoe niet zal overgaan, daar dit plannetje een niet zóó belangrijke aangelegenheid is voor R'dam. 7. Voorstel van B. en W. om den eervol ont slagen lossen gemeente-tuinman W. Scholten ook voor het jaar 192.7 in het genol te stellen van de uitkeering, die hij dit jaar geniet krach tens raadsbesluit van 7 Dcc. 1925. Hiertoe wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van straataanleg op perceel XIX van het Grondbedrijf, credieten te verleenen van 15.190.ten laste van het Grondbedrijf en f 6160.— ten laste van „Kosten werkverschaf fing". Op de vraag van Mr. Kavelaars of deze grond spoedig voor bebouwing in aanmerking komt, meent de W e t h o u d e r bevestigend te kun nen antwoorden. 8bis. Voorstel van' B. en W. a. tot het ver leenen van een crediet van 4540 voor verbe tering van paden in het Sterrebosch en liet verwerken van grond van den heuvel in het Volkspark, een en ander in het belang der werk verschaffing De heer Kavelaars acht een verbetering van den toestand in de Lekstraat hoog noodig en zou ook een goede werkverschaffing zijn. Weth. zal dit punt onder de oogen zien. De machtiging wordt verleend. Ster. Voorstel van B. en W. a. tot het verlee nen van een crediet van 3200 voor de omleg ging van de rioleering van hel Noordelijk ge deelte van het bouwterrein tusschen Hoofd straat en Lek- en Rijnstraat. Hiertoe wordt besloten. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de gemeente-genees kundigen en vroedvrouwen, belast met de be handeling der armlastigen. Na eenige opmerkingen van den heer d. IC r a a n (C. H.) wordt dit voorstel goedgekeurd, waarop de vergadering wordt gesloten. kerk-, maar kwam daardoor drie kwartier ie laat op zijn werk. Om die reden werd hij toen direct ontslagen. G e s l i k t. Aan den Heerenweg te Heemstede is in haar woning de 58-jarige dametje de wed. dood in de badkamer gevonden. Zij bleek door gasverslikking om het leven Ie zijn gekomen. Om de eer der G a r i 15 a I d i's. Kolonel Peppino Garibaldi, de oudste broer van Ricci- otti is uit de Vereenigde Staten te Parijs aan gekomen Hij heeft tegenover de journalisten de vol gende verklaring afgelegd: „lk hen het hoofd der familie. Mijn broer heeft mijn hulp noodig, nu hij in moeilijkheden verkeert. Hier ben ik. Voor anderhalf jaar heb ik mij in Amerika gevestigd. Ik hen daar getrouwd. Ik drijf mijn zaken te Stanford bij New-York. Ik kan u over de onderhavige zaak natuurlijk geen weloverwogen meening geven, want ik beschik nog niet over nauwkeurige in lichtingen, maar ik zal onverwijld de proces stukken bestudeeren. In tusschen ben ik vast overtuigd, dat mijn broeder valschelijk be schuldigd is van daden, die hij ifiet kan hebben gepleegd. Het is alsof men een van ons van een juweelendiefstal beschuldigde. Een Garibaldi is tot zoo iets niet. in staat. „Men zegge het Fransclie volk, dat ik vol strekt geloof in Ricciotti's onschuld en dat ik mij sterk maak, de waarheid aan het licht te brengen. Ik vertrouw dat weldra de naam Garibaldi onbesmeurd uit deze zaak zal Lc voorschijn komen. Ik zal mij bier in Frankrijk niet met politiek bemoeien. Ik kom een mis verstand ophelderen dat is alles." Gemengd Nieuws. Mijnongeluk. Op staatsmijn Wilhelmi- na te Terwinsehen is gisteravond hallzes een groote steen van ongeveer een meter dikte losgeraakt. De steen stortte op den houwer B. Wormhout uit Heerlen, die op slag werd ge dood. Hij was 38 jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. De hulphouwer v. d. Loop, eveneens uit Heerlen, werd ook getroffen en kreeg wonden aan de beenen. Hij is naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Eei\ verzuim? De reizigers, die gister morgen om 11 u. 24 met den trein uit Nijmegen naar Maastricht zijn vertrokken, hebben eenige benauwde ©ogenblikken doorgemaald. Even v:oor het station Reuver voelde men den trein, die in volle vaart reed, slingeren en schokken, zoodat men niet anders dan een ontsporing ver wachtte. De trein kwam evenwel zonder onge lukken te Roermond aan in den restauratie wagen was aanmerkelijke schade aangericht, en het personeel verkeerde in zenuwachtige» toestand. Wij vernemen, dat 10 K. M. Voor het. sta tion Reuver de trein op een zijspoor werd ge leid, en dat verzuimd was, den machinist daar kennis van te geven, zoodat deze met volle stoom was doorgereden. Op do klachten van de passagiers bij den chef te Roermond werd geantwoord, dat de zaak onderzocht zal worden. Nader meldt men Een wisselwachter heeft, hoewel beide lijnen vrij waren, den trein over de zijlijn gevoerd hij had vergelen den wissel om te zetten. De trein had een vaart van ongeveer 80 IC. M. Een nieuwe komee t. Uit, Madrid wordt gemeld, dat de Akadi mie voor wetenschap en kunst aldaar de ontdek king bekend maakt van een nieuwe komeet van de 12de grootte. vernomen te hebben, dat de minister van fi nanciën zich als einddoel van het financieele herstel voor oogen stelt, de mogelijkheid tot het inwisselen van papiergeld in goud, door de Fransche Bank te herstellen hetgeen het af schaffen van den dwangkoers zou beteekenen. Een voorwaarde daarvoor zou zijn, dat geen papiergeld meer zonder gemakkelijk reali seerbare dekking uitgegeven wordt. De hoofd voorwaarde is echter de terugbetaling van on geveer 40 milliard francs, die de Staat van de Fransche Bank geleend heeft. Verder moet een Vermindering der vlottende schuld volgen. Poincaré hoopt nog in dit jaar 2 milliard francs te kunnen terugbetalen. Van belang is het, dat de „Echo de Paris" verklaart, dat Poincaré voornemens is, met de regeeringen van Washington en Londen nieuwe onderhande lingen over de schuldenregeling te openen, om deze op een gunstig tijdstip voor het parlement te kunnen brengen. MORACREWSKI UIT DEN LANDDAG GETREDEN. WARSCHAU 18 Nov. (draadloos). De leider der Poolsche socialisten, Moracrewski die lid is van het huidig kabinet, heeft besloten in het kabinet zitting te blijven nemen en af te treden als soc. afgevaardigde in den Landdag en als lid van den Alg. Raad der Poolsche soc. partij. Zijn ontslag heeft diepen indruk gemaakt en soc. kringen. Kerknieuws, Laatste Berichten. Het communistisch verzet op Java. Hedenavond een treffen verwacht. Anela seint uil Batavia 18 Nov. De nacht is in West-Java rustig verloopen, doch op Midden-Java. hebben aantallen commu nisten de su deer streken onveilig gemaakt. De regent van Djokja heeft het personeel van 20 suikerplantages toegestaan zich te wapenen, waartoe te Djokja 200 geweren zijn aangekomen. Het bestuur houdt zich paraat. Te Solo is een communistische Vergadering uiteengeslagen. 22. personen zijn gearresteerd. Verschillende telefoondraden zijn doorgesneden. Een aanval op den assistent-wedana Bogakali is afgeslagen door 5 politiemannen. Te" G r e <1 j is een tabaksloods in brand gestoken. Uit Serang wordt gemeld Thans hebben 600 militairen in het Bantamsche een offensief geopend. Uit La-boean wordt geseind Kap. Bek king, die twee dagen geen contact had met de verzetslieden, verwacht hedenavond een treffen. Bezuinigingen bij dc scheepvaart. Men meldt ons Wij vernemen, dat de door den minister van Financiën ingestelde scheepvaartcommissie, welker eerste verslag met betrekking tot hij de scheepvaart in kwestie en raad voor de scheepvaart in te voeren bezuinigingen, korten tijd geleden is verschenen, thans onderzoekt, welke bezuinigingen kunnen worden verkregen bij de examens voor de zeevaart. Zijn wij goed ingelicht, dan overweegt de commissie in haar verslag' voor te stellen eenige zeevaartscholen in het Noorden van ons land op Le heffen, terwijl ook voor de examens voor de scheepvaart ingrijpende veranderingen zullen worden voor gesteld. Weerbericht. V erwachting: Krachtige tot stormach- ige, later afnemende, Zuid-Oostelijke lol Zuide lijke of Zuid-Westelijke wind; betrokken met regen later tijdelijk opklarend aanvankelijk iels zachter. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 17 Nov. 18 Nev. Gee n m i s d r ij f. Een nader onderzoek inzake den gesignaleerden „aanval" te Arcen, op twee heeren uit Vcnlo, die gisternacht per auto den rijksweg passeerden (men zie ons blad van gisteravond) heeft aan het lichi gebracht, dat de schoten gelost zijn door rijks-ambtenaren die controle hielden op fraudulues vervoer. Toen de auto niet stopte bij het zwaaien van een roode vlag, werden twee schoten in de lucht gëlost'. Van een overval of poging tot berooving is dus geen sprake. De vermiste Utrechtsche s t u- d e n t. Bij de familie Amerika is Dinsdagavond bericht ontvangen dat het lijk van den voor twee weken vermisten student te Utrecht al daar is opgehaald. Naar alle waarschijnlijkheid is de jonge man door de duisternis misleid te water geraakt. En dat in 1926 1 Op Allerheiligen wilde een katholiek werknemer, die bij een landbouwer te Halfweg in dienst was, zijn Roomsche plich ten waarmeinen. Zijn patroon stelde hem daar toe niet in staat, Zelfs stelde hij hem niet in de gelegenheid de H. Mis bij te wonen. De man ging echter toch 's morgens om 6 uur naar de Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo64 90 Madrid-38.121/* Milaan 10 56 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM 12.1374 -59 34 - 8.58V» - 34.60 - 48 22 - 2.50 - 35,30 - 66.64 - 66.71 l/a 12.13Vb - 59.362 - 8 65 - 34.82 - 48 22 - 2.501/s - 35.30 - 66 61 66 73 - 64.91 - 38.05 10 59 17 Nov. /12.13V4 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen 35.25 Kopenhagen 66.05 Stockholm Oslo New-York 59.35 - 8.57 V - 34 821/a 48.22 - 66.75 - 64 85 -2 50 18 Nov. /12.13V, - 59.37 - 8.63 - 34 82 - 48.25- -35 25 - 66.65 - 66.75 - 64 30 -2.50 V, Telegrammen, Een Katholieke Perstentoonstelling in Engeland. Bij de laatste Engelsche katholiekendag werd een interessante tentoonstelling van katholieke bladen en tijdschriften die in de Engelsche taal verschenen, gehouden. Er waren in het geheel 494 bladen tentoonge steld. Daarvan waren de meesten 176 in getal Engelsche, de Ver. Staten volgden met 156 nummers, Schotland 56, Indië 27, Ierland 20, Canada 17 en Australië 13. Maar ook de Philippijnen waren er met 5 vertegenwoordigd, Burma met 2, China met 2, Ceylon met 3, Zuid-Afrika met 5 en West-Indië eveneens met 5. Daarbij teekende zich het merkwaar dige verschijnsel, dat de geheele Engelsche wereld slechts een enkel katholiek DAGblad bezit., n.l. in Dubuquz, Amerika. De Engelsche katholieke pers is over het al gemeen geen politieke, maar beperkt zich tot de religieus-cultureele berichtgeving, wat met de bijzondere houding der Engelsche en Ameri- kaansche katholieken in het openbaar leven samenhangt. Een Protestantsche gemeente welker dominees de een na den ander katholiek worden. De anglicaansche parochie „Van de Bood schapping" in Brighton heeft dc zeldzame be roemdheid verworven, dat haar vier laatste herders na elkander katholiek werden. De eerste was Mgr. Hinde, die voor zijn be- keering in het jaar 1910 veertien jaar lang aan deze parochie werkzaam was. De laatste is A. T. Parsons, die voor kort le Rome priester gewijd werd. Zusters van Liefde. Het fraaie heerenhuis aan de Oranje Plantage te Delft, thans bewoond door prof. ir G. A. F. Moolengraaff, is aangekocht om te worden ingericht tot klooster voor zusters van Liefde uit Schijndel. Deze zusters zullen onderwijs geven aan een nieuw le bouwen R. K, meisjesschool, welke gebouwd wordt ter plaatse waar thans gevestigd is de leerlooierij van den heer Roes, aan het Oosteinde en die tot dat doel werd gekocht. HET FINANCIEELE VRAAGSTUK. PARIJS, 18 Nov. (draadloos). De „Echode Paris" meldt, uit de omgeving van Poincaré Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland, 18 Nov. v.na. 0.36, nm. 1.04. 19 Nov. v.m. 1.2-3 n.m. 1.49. 20 Nov. v.m. 2.09 n.m. 2.31. Gem. Hoogwater 74 c.M. -1- N.A.P. Gem. Laagwatei 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 17 Nov. Aangekomen: s.s. Eleni S. ïossifoglu, van Nordenham s.s. Fionia, van Middles bro, om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 17 Nov.. Vertrokken s.s. Bettie Maersk, naar New-York. s.s. Chérisey, naar Hampton Roads. s.s. Hampstead. s.s. Westborough. HARBURG, 17 Nov. Aangekomen s.s. Audacity, ledig van Schiedam. §.s. Agility, ledig van Londen, beide om olie te laden voor Schiedam. SCHIEDAM, 18 Nov. Aangekomen s.s. City of Halifax, met stukgoederen van Duin kerken. s.s. Dicto, van Haugesund. s.s. Refiienkam, van Antwerpen. s.s. Prensfjell, van Drammen. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Nov. Officieele Boteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16.50. Namens de commissie voor de neteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 18 Nov. Men noteert voer Spiritus 100 26. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3