1 Backirï BAGBLAB WOBÜ SCMiEBAM EM CÊÊSmBXEm, De Commnnistiscbe actie op Java. """feu 8 LMETOPf. lene raadselachtige verdwijning. Bakpoeder Engelsdse Cake DrOetker's 49ste" Jaargang; Zaterdag 20 November 1926,, No. 14714 Bureau i KOEMARKT t. Telefoon iRtereommun&ai 68085 Postbus 39. Abonn e m 8 d t e n per 3 maanden 2.70, per weak 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering I 56® bij ieveiislaage gëheeie in validiteitS daim; 1 §0 bij verlies van een wijsvinger! f15 bif verlies van eiken anderen vl:a§er. AdveFtontiins 15 regels 1.75, cïks rsgaï daarboven 35 ent, 3 Erna! plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelïngen 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert e eren, Warievsn worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een kaai, voet ®S 12M Mf ia®d i 106 g»Jj| verlies van ©en O® verzekering wordt gewaarborgd dooi de N.Haii.Aigero.'Verg, bank SckiadaM EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeesters en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 18 November 1926 het verzoek van J. P. LAAN om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het pand Fabristraat 32 kasaster Sectie M. no 1588, met één electromotor van 1 P. K. drijvende een amandelmolen en een klutsmachine en met een oventje, verdaagd, aangezien het desbe treffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 20 November 1926. Buitenlandseh Nieuws. Onrust in de vorstenlanden. Uit Soerakarta bericht men Veertig gewa- penden vielen gister om middernacht een in- landsch hoofd van politie aan, maar de aanval werd afgeslagen. Een gearresteerde communist verklaarde, dat 500 man het voornemen hadden denzelfden nacht de politiekazerne aan de Zuid grens van de stad aan te vallen, mat het doel 92 arrestanten te bevrijden. Intijds getroffen maatregelen voorkwamen den aanval. Uit DjokjakartaHet is hier zeer rustig gebleven. De toestand in Wes t-J a v a. Uit Batavia wordt gemeldIn West-Java is het rustig gebleven, in Bantam hadden de troepen kleine schermutselingen met de verzets lieden, maar tot een bepaald contact met den vijand kwam het niet. Een hadji is neergelegd. Het marinevaartuig Krakatau kruist in de Straat Soenda om den verzetslieden het vluchten over zee naar Sumatra te beletten. De leiding van het verzet. Uit CheribonMoenthalib, de hoofdleider voor het verzet op Midden-Java, verklaarde, dat dit verzet uit Cheribon geleid werd, van waaruit tienduizenden gelijkluidende brieven verspreid zijn, niet door middel van de post, doch met behulp van beambten van spoor en irrigatie. De houding der communisten. Uit BataviaDe „Singapore Free Press" meent, dat de wijze, waarop het verzet de kop ingedrukt zal worden de houding van de com munisten zal beinvloeden gedurende den ver deren tijd van het bestuur van dezen landvoogd. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Een. overeenkomst voor den duur van vijf jaar is gesloten tusschen de mijneigenaars in Nottinghamshire en een delegatie, welke min stens 40,000 van de 60,000 mijnwerkers in dit district vertegenwoordigt. Deze mijnwerkers volgen de leiding van het Lagerhuislid Spencer die onlangs uit de federatie werd gezet wegens veroordeeling van de federatiepolitiek. Naar bedrijfsvrede. Uit Londen meldt men De bladen melden, dat een aantal vooraanstaande Labour-leiders voornemens is, een nieuwen stap te doen met 56 Gedurende de laatste uren van dezen dag kwa men zij dan ook maar een honderdtal meter verder, 's Avonds ten negen uren bereikten zij het einde van den wegop deze plaats wachtte hun een nieuwe versperring een muur, gevormd door zeer onregelmatig neergestorte lavablok- ken. In het midden lieten zij tfisschen elkander een gleuf open, te nauw om een man door te laten, maar welke opening vergroot kon worden, als de steen niet te hard was. George stelde voor de handen dadelijk aan het werk te slaan maar Quosé en de dokter waren bepaald uitgeput. „Laat ons eenige uren rusten, mijn arme vriend zei Sergeant. Ik moet u bekennen, dat ik, on danks al mijn geestkracht, niet in staat ben een Werktuig te hanteeren. Met Halgouët is het ook zoo en gij zelf kunt, ondanks al uw moed, geen voldoende poging ondernemen. Maar denk er om, dat wij, al verminderen wij °ok onze dagelijksche portie beschuit en water, Voor 48 uren levensmiddelen hebben Ik weet 'tdoch ondanks alles, is het toch Rog beter, een weinig kracht in onze verzwakte lichamen te behouden. het doel, den vrede op niiverheidsgebied te herstellen. Naar de „Daily News" verklaart, zijn deze leiders van oordeel, „dat de gebeurtenis sen, welke zich dit jaar op nijverheidsgebied hebben afgespeeld, een buitengewoon gunstige gelegenheid bieden om aan te toonen, hoe scha delijk en nutteloos stakingen zijn en welke voordeelen verbonden zijn aan wettige en ver zoenende methoden." Sommige oorzaken der moeilijkheden op in dustrieel gebied, zoo wordt verklaard, zijn het rechtstreekscb gevolg van de concurrentie, mogelijk gemaakt door den lageren arbeids- standaard in het buitenland. Deze moeilijkheden kunnen slechts met succes bestreden worden door wetgevende maatregelen. Voorts wordt aangedrongen op hat scheppen van betere relaties met de werkgevers door het in het leven roepen van een betere bemid delingsorganisatie. De woelingen in Ierland. Uil Dublin bericht men Er zijn 23 personen in staat van beschuldiging gesteld wegens samen zwering tegen den staat in verband met de aanvallen op dc kazernes der burgerwachten op laatstleden Zondag en andere dagen. Zooals bekend, hadden de aanvallers de wach ten geboeid en daarna wapenen en documenten medegenomen. BELGIE. Amnestie aan 400 Belgische regeeringsambtenaren. Uit Brussel bericht men De Belgische Ka binetsraad van gistermiddag heeft de amnestie- voorstellen goedgekeurd ten gunste van een vierhonderdtal regeeringsambtenaren, die ge durende den oorlog een twijfelachtige houding hadden aangenomen, maar wier gedrag geen aanleiding gaf tot inmenging van de justitie. FRANKRIJK. De begrootingsdebatten. t TJit Parijs meldt men In de ochtendzitting van de Kamer werd de begrooling van het departement van arbeid in behandeling genomen. Tot tweemaal toe stelde Poincaré de kwestie van vertrouwenbij de eerste stem ming kreeg de regeering 405 stemmen tegen 150, bij de tweede 350 tegen 200. ALLERLEI. Uit Berlijn: De voor de Opper-Silizische kolenindustrie gevelde scheidsrechterlijke uit spraak, waarbij de loonen met vier procent werden verhoogd, is door de werkgevers ver worpen. Uit BerlijnUit Rome wordt bericht, dat het fascistische hoofdbestuur ter betere controle "van het land, Italië vier zones heeft verdeeld. Binnenland. Drie moties aangenomen. De tweede Kamer heelt aangenomen le. de motie-Bulten, welke de Regeering uit- noodigd tot herziening van het Bezoldigingsbe sluit en aan de ambtenaren en rijkswerklieden een toelage van 5 pet. toe te kennen, met 65 tegen 41 stemmen 2c. de motie-ter Laan, uitsprekende dat bij de rechtspositie der ambtenaren zoowel hun Het zij zoo, zei de kommandant, rust uit. Ik ben minder vermoeid, ik zal waken. Ik zal u over twee uren aflossen, kommandant, mompelde Halgouët, die op den grond uitge strekt, het hoofd rustend op een steen,reeds door den slaap overmeesterd was. Zoodra de twee gezellen waren ingeslapen, maakte George zich van een der ijzeren hef- boomen meester. Hij nam de lamp, welke van een blikken bus gemaakt was, zegte haar bij de versperring en begon de blokken lava te be stoken, welke de gleuf begrensden. Toen hij zulk een blok verbrijzeld had, moest de opening ruim genoeg zijn, om een mensch, als hij er op- zijde doorkroop, doorgang te verleenen. Op het oogenblik, dat hij zich gereed maakte om den laatsten stoot met zijn breekijzer te geven, merkte hij met verwondering op, dat de kleine vlam van zijn lamp danste. Hij was evenwel ver genoeg van haar verwijderd, om deze beweging niet te kunnen toeschrijven aan de lucht, welke door hem in beweging werd ge bracht. Om er zich bepaald van te verzekeren, bleef hij onbeweeglijk staan de kleine lamp ging voort met dansen. George naderde toen de middelste opening en zonder dat hij er aan kon twijfelen, moest hij erkennen, dat door dit gat lucht kwam, niet de zware en stikkende lucht, welke men tot nu toe ingeademd had, maar frissche en zuivere lflcht, waarin het reukorgaan van den zeeman met genoegen den levendmakenden geur van materieele als het formeele recht wordt geregeld, met 46 tegen 31 stemmen en 3e. de motie-Suring, verzoekende onverwijlde indiening van wetsontwerpen tot verplicht stelling van het 7e leerjaar aan alle lagere scho len en invoering van den 7-jarigen leerplicht. Aangenomen is Art. 28 der begrooting van ^innenlandsche zaken en landbouw (burger wacht) met 47 tegen 25 stemmen. Dc Marincbegrooting. Het ligt in het voornemen der regeering een nieuw wetsontwerp samen te stellen in ver band met de voorgenomen samenvoeging van de beide militaire departementen het aanhanig wetsontwerp zal t. z. t. wroden ingetrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. GEMEENTEBEGROOT1NG VOOR 1927. Memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek der Gemeente- begrooting voor 1926 in de afdeelingen van den Gemeenteraad. (vervolg.) Algcmecne beschouwingen. Dat het hier geldt een abnormaal middel zal zoute dampen herkende. Met deze lucht, die hem een wonderbare bode des levens toescheen, vulde hij met graagte de longen. Daarna wekte hij zijn gezellen, in diepen slaap gezonken, dwong hen op te staan en leidde hen naar de opening. Hij behoefde aan deze daad geen ver klaring toe te voegen, want beiden riepen „De lucht 1 de zeelucht!" Zij grepen de breekijzers en in minder dan een uur was de versperring door de vereenigde pogingen der drie mannen bezweken. Zij stapten de opening door en bevonden zich in een ontzaggelijke grot, welke haar ontstaan bepaald te danken had aan een reusachtige opeenhooping van gas in de neerstortende lava. Boven hun hoofd had de land des tijds de half vergane rots doen verweeren en een breede, ronde opening verscheen op een hoogte van een vijftiental meters. Op de randen van de opening zag men de zwarte schaduwen van eenige strui ken, welke zich naar haar toebogen en onder den invloed van den wind, die de stengels der plan ten deed buigen en die zich tot op den bodem van het hol gevoelen deed, zag men boven de opening groote witte wolken voorbijtrekken. De drie gezellen durfden aan de waarheid van dezen droom niet gelooven, stom en onbeweeglijk keken zij naar het voorbijgaan der wolken en toen deze lange zilveren band zich ontrold had, toen het donkerblauw des hemels uit haar laatste opening voor den dag kwam, begonnen schitte rende punten aan het hemelgewelf te flikkeren men moeten toegeven, als men bedenkt, dat men hier een ambtenaar in de Gemeentelijke organi satie invoert, die eigenlijk het beleid van alle andere ambtenaren moet beoordeelen en zich op hun gebied moet bewegen. Behalve allerlei moeilijkheden, die dit moet opleveren, is het gevaar zeer groot, dat, waar de inspecteur on mogelijk van alles grondig op de hoogte kan zijn men zal vervallen in diverse oppervlakkig wel schoonschijnende proefnemingen, die echter ach teraf allesbehalve verbeteringen blijken te zijn. Overigens, gelijk wij te kennen gaven, is thans de beweging voor bezuinigingsinspecteurs, voortgekomen uit den onrust der tijden, ook al weder voorbij. O.i. behoort de verdere bezuini ging langs den normalen rustigen weg plaats te hebben. Ook willen wij er nog op wijzen, dat waar herhaaldelijk is vernomen dat er een te veel is aan hoogere ambtenaren, het weinig in dien gedachtengang past, thans weder een nieu we zoodanige functie in het leven te roepen. Naar aanleiding van de vraag van een lid der 2e Sectie betreffende het Grondbedrijf moeten wij opmerken, dat door dat lid worden verge leken de gewone dienst en de kapitauldienst, dus ongelijksoortige grootheden. Llij spreekt van verlies op den gewonen dienst. Doch wij moeten er de aandacht op vestigen, dat het nadeelig saldo van den gewonen dienst geenszins als verlies is te beschouwen. Dit nadeelig saldo is een gevolg van de renten en de vergoedingen van vruchtopbrengsten en andere onkosten, die op het bedrijf drukken. Deze moeten door de verkoopen worden gedekt. Met het oog daarop worden zij bijgeschreven om bij verkoop te zijner tijd te worden afge schreven. Nu begrijpt men, dat de winst in eenig jaar op de uitgifte gemaald in geen enkel verband staan met de renten en vergoedingen van vruchtopbrengsten, die in dat jaar moeten wor den bijgeschreven. Het is o.i. dan ook duidelijk, dat het volmaakt willekeurig zou zijn een regeling te maken, die op een vergelijking tusschen deze is gegrond. In een jaar waarin toevallig een groote uitgifte zou plaats hebben, zou de Gemeente het bui tenkansje hebben, dat zij minder behoefde bij te passen. In een volgend jaar zou dat weder voorbij zijn. Waar het z.g. verlies zich ieder jaar herhaalt, kan het ook niet, zooals bedoeld lid zich voorstelt, over verschillende jaren wor den verdeeld. Het heeft ons, eerlijk gezegd, eenigszins verwonderd, dat men met zoodanig voorstel kon komen, waardoor onze bemoeiingen reeds eenige jaren buitengewoon is gereserveerd ge worden. Toen -de grond aan Rotterdam werd verkocht., hebben wij dadelijk gevoeld, dat hier een gelegenheid was om de positie van het be drijf te versterken, zonder dat aan de Gemeente kas laten zouden worden opgelegd. Wij hebben dit toen genoemd een gelegenheid om op na tuurlijke wijze n.l. door met de gunstige resultaten van de voordeelige oude gronden, de lasten te verlichten van de minder voordeelige nieuwe gronden het bedrijf te versterken, welke men niet mocht laten voorbijgaan. Waar hieraan slechts voor de helft uitvoering is ge geven, is door ons nu de wenschelijkheid bepleit verder te gaan. Door ons is daarbij als gedrags lijn aangegeven om er zich mede tevreden te stellen, dat de Gemeente van de groote bedragen in de gronden vastgelegd geen lasten draagt en niet, zoolang nog jaarlijks zoo groote be en de dokter riep uit „De hemel, mijn vrienden de sterren „Ja, de sterren, antwoordde George. En kijk, dokterkijk, Halgouët, herkent ge dat sterren beeld, dien driehoek van sterren, welks top bekroond wordt door de schitterendste ster des hemels Dat sterrebeeld is de Groote Hond, mijn vrienden en de schitterende ster aan den top is de Sirius De zeelieden werden niet moede den hemel te beschouwen, die hun verscheen op een oo genblik, waarop zij, uitgeput van vermoeidheid, verzwakt door de ontberingen, ontmoedigd door de zoo dikwijls ondernomen pogingen, welke even zooveel maal mislukt waren, op het punt stonden den moed te verliezen en alle hoop op te geven. Zij hielden elkander bij de hand en een vurig dankgebed, zonder vorm en zonder woorden een van die verheven gebeden, welke niet onder woorden kunnen gebracht worden, waarin de oneindige dankbaarheid der ziel bevat is en dat alleen door God verstaan wordt, steeg uit hun hart naar dien schoonen hemel, waarvan de onverwachte aanblik hun het leven bracht, alsmede de vereeniging met hun betrekkingen, den terugkeer op de aarde "en het einde hunner vreeselijke beproevingen. Deze ster, die zij met een soort van zoete be dwelming beschouwden, was misschien ook door andere, mogelijk dierbare oogen gezien. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT S 9«ckp tt naar Oetker's»Recept, gebakken met oor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. 'et Backin rijst het deeg onder het bakken. 150 gr. boter f 0.70 of margar. f 0.30 250 gram suiker0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/s 150 gram krenten0.1 l citroen 0.05 f 1-51V, Bereiding: Boter en suiker roere men totroom en voege langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roere men het met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge- vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte 1% uurte bakken. Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familiesfeestelijkheden Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, cn dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann S. Co., Aldam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaat kende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekje toezenden. dooo 4/

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1