Losse nummers n.v. Jansen Wonterlood's Drink de overheerlijke Advocaat van de Koop bij ons Uw dranken, MUNHARDT's Sparen brengt Welvaart. SPAARBANK Spaarbusjes. N.7. JANSEN WOöTERLOOD'S Distilleerderij en Likeurstokerij, dragen aan rente enz. worden bijgeschreven, voor de winstreserve, die in het bedrijf wordt gelaten, nog renteuitkeeringen voor de Gemeentekas op te eischen. Wij gaven daarom aan, om, zoo lang de bijschrijvingen zeer hoog zijn, bij n i e u- vv e uitgiften geen rente over de winst aan de Gemeente uit te keeren en voor de storting in de buitengewone reserve te bestemmen de rente over de volle winst gemaakt op de aan Rotter dam verkochte gronden, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Voorloopig zou die storting dan kunnen geschieden uit de oude reserves der Technische bedrijven. Wij meenen, dat op deze wijze een a-lleszins rationeele regeling zou plaats hebben, die ook aansluit aan de tot nu toe genomen maatregelen. Verschillende opmerkingen zijn gemaakt ten aanzien van punten betreffende de Technische bedrijvdn. Wat betreft de apparatenhuur en de prijzen van gas en electriciteit, 'kan het vol gende worden opgemerkt. De apparatenhuur is hier vrijwel gelijk aan die in andere Gemeenten en in overeenstemming met de onkosten, zoodat momenteel niet tot verlaging mag worden overgegaan. Verder is onze gasprijs vrijwel gelijk aan die in de omliggende Gemeenten Rotterdam, gew. gas 11| ct. per M3., muntgas 12 ct. per M3. Vlaardingen gew. gas 12 ct. per M3., muntgas 12 ct. per M3. Delft gew. gas 12 ct. per M3., muntgas 13J ct. per M3. Schiedam gew. gas 12 ct. per M3., muntgas 13 ct. per M3. De gasprijs voor industriegas en de cokesprij- zen zijn in onze Gemeente aanmerkelijk lager dan in de drie genoemde Gemeenten. De electriciteitsprijzen mogen wij niet lager stellen dan die in Rotterdam. Bovendien moet men niet uit het oog ver liezen, dat de kostprijs per K.W.U. voor het electriciteitsbedrijf te Rotterdam lager is dan hij ons, zoodat wij in een enkel geval bij het woonhuis-abonnement den prijs per K.W.U. iets hooger hebben gehouden en het verwar- mingatarief voor electriciteit niet hebben in gevoerd. De overige electriciteitsprijzen zijn alle gelijk aan die te Rotterdam. Niettegenstaan de echter het woonhuis-abonnement voor het grootste deel van de gebruikers voordeelen biedt en na het abonnementsjaar nooit een hoogere prijs per K.W.U. in rekening wordt gebracht dan de prijs van het gewone tarief, gaat de toename van abonné's maar langzaam vooruit. Slechts toename van het verbruik kan ver- laging van de prijzen tengevolge hebben. Dit laatste geldt ook voor den gasprijs. Er is gewezen op het vei schil in tarieven- polil.iek tusschen Amsterdam en onze Gemeente. Wat de gasprijs betrtft, zijn wij echter slechts Weinig hooger dan té Amsterdam. Het daar in gevoerde vastrechttarief heeft ons inziens het overwegende bezwaar, dat iemand, die over de laatste twee jaren weinig of niets heeft ver bruikt, een goedkooper vastrechttarief ont vangt, dan een verbruiker, die altijd naar be hoefte heeft gebruikt. Het water kost daar 20 ct. per M3., dus meer dan hier. Waar alzoo onze prijzen zeer goed zijn te ver dedigen, kan van woekerwinsten niet worden gesproken. Wel erkennen wij, dat ook hier, evenals in andere Gemeenten belangrijke winsten worden gemaakt, doch deze kunnen door de Gemeentehuishouding niet worden ontbeerd. Van een opvoering van de winst van het Gasbedrijf, gelijk door een lid wordt gewenscht, tenzij door zoo zuinig mogelijk beheer, wat onze volle aandacht heeft, kan geen sprake zijn. Voor een verhooging der waterprijzen is o.i. geen reden. Waar het hier betreft een allereersLc levensbehoefte en de hygiënische belangen daar bij ten zeerste zijn betrokken, kan het nooit de bedoeling zijn met de Waterleiding aanzien lijke winsten te' maken. Wij zijn er ons niet van bewust, dat onze ta rieven onsociaal zijn geregeld. Wanneer men het oog heeft op het waterleidingstarief, dan achten wij het juist, dat men ook het water betaalt naar het gebruik.i'Oj (Wordt vervolgd). Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. 3697 10 Bij Apoth. en Drogisten. De klokken van Roomsche actie. Twee weken geleden klepelde er een klokje in Schiedam en het beierde eerst heel bescheiden en zacht Jeugdlectuur Het Room sche boek, voor het Roomsche kind Jeugd lectuur En een paar Schiedammers ontwaak ten en gingen mee luiden, gezamenlijk zochten ze een groot.ere klok en harder en doordringender beierde het, tot tenslotte alle Roomschen door de laatste galmende, lang nadreunende toonen gewekt waren, hun loomigheid van zich afschud den en opgingen naar een Roomsche actie, een actie, tegen de grootste bron van verderfe lijk vergift, tegen slechte lectuur, tegen kinder lectuur. Zij, die de klokken het eerst door Schie dam deden klinken, de broeders, zij kunnen tevreden zijn en zijn het ook. Meer dan tevreden zelfs Er kwamen op de tentoonstelling geeste lijken uit de plaats zelf en uit de omstreken als Rotterdam, Kethel, Overschie de Zusters en onderwijzers van alle katholieke scholen met de vier hoogste klassen en alle dagen stroomde het ouders en belangstellenden. Soms, zooals verleden week Zaterdag en Zondag en Woensdag 1.1., was de drukte zoo overstelpend, dat velen terug moesten gaan, om later terug te komen. Dat de moeite van de broeders niet voor niets is gedaan, blijkt ook nog uit het feit, dat er enorm veel bestellingen zijn gedaan. Boven dien blijven de meeste werken, welke op de tentoonstelling aanwezig waren, in Schiedam, daar ze aangekocht zijn door de broeders voor hun bibliotheek en door de R. K. leeszaal. De eerw. broeders hebben nu den eersten stoot gegeven. Wie zal de beweging nu gaande houden Wie van de enthousiasten, die den mond vol hebben van het goede doel, zal zijn beurs leegstorten op de bestuurstafel van de leeszaal en met een vriendelijk knikkend gezicht het stom-verbaasd bestuur mededeelen, om voor dat geld goede kinderboeken aan te koopen of om b.v. het volgende jaar een tentoon stelling te organiseeren voor „grooteren"? Ook de volwassenen hebben voorlichting noodig in hun lectuur! Voor een bepaald soort lectuur hoop ik echter niemand te behoeven waarschuwen, n.l. tegen een soort lectuur, waarvan we iedere week maar een klein hapje krijgen, de colportage- roman. Wat voor een uitwerking dergelijke lectuur heeft, konden we onlangs in de bladen lezen. Een Weensche 28-jarige vrouw, Leopol- dine Liechtenstein, heeft haar man langzaam vermoord met behulp van rattenkruid, dat zij in kleine hoeveelheden telkens weer over zijn eten strooide. Het plan tot haar daad had de vrouw ont leend aan een roman-in-afleveringen, waarin de „heldin" drie mannen op deze wijze had om gebracht. Ook hier in Schiedam worden de laatste dagen van dit soort heerlijk spannende lectuur ter kennismaking aangeboden. Een schitterend ver haal en maar 5 centen per week. Katholieken van Schiedam, het behoeft wel niet gezegd, U zult den reiziger, dien, zooals op den omslag verzocht wordt, men door een „vriendelijk woord" moet aanmoedigen, omdat „zoovelen onder hen van goede afkomst" zijn, wel zoo gauw moog'lijk, met het vuil, dat hij bij zich heeft, erbij, de deur wijzen. Katholiek Leven." „Roomsche b 1 ij d s c h a p" Het bestuur van K. L. voëgt de daad bij het woord het brengt afwisseling en houdt den geest wakker. Gisteravond was de heer J. Steens, oud-lid der vereeniging, de gast van K. L. en heeft gesproken over „Roomsche blijdschap." Hij heeft dit gedaan op overtuigende en spontane wijze, zoo, dat het zeker aller bewondering en instemming zal hebben weggedragen. Spr. toonde aan, dat indien we de wetenschap met ons dragen, onze plicht te hebben gedaan tenopzichte van God, Kerk en maatschappij, wij de meest ideale vreugde zullen bezitten, die we ons denken kunnnen Uitgaande van Christus en Zijn kruis, als de Verlosser en het verlossingsmiddel, waardoor ons den toegang tot deivreugde der hemelen werd verleend, noemt spr. de H. Sacramenten, die als genademiddelen onze levensreis naar het einddoel vergemakkelijken. Sprekend over de H. Kerk als vreugdebren- gende instelling, noemt spr. de kluizenaars, de heiligen, in 't bijzonder de LI. Dominicus en de H. Franciscus, die spreker noemt de Man der vreugde in 't kwadraat. Met nog meerdere treffende en goed steekhoudende bewijzen toon de spr., die zeer vlot en duidelijk zijn prachtig proza voordroeg, aan, dat de echte Roomsche blijdschap het gevolg is van de gesteldheid der ziel een rein geweten. Na een hartelijk dankwoord aan den heer J. Steens, heette de voorz. de nieuwe leden een bijzonder welkom. Verder doet de voorzitter mededeeling van de plannen voor de volgende excurrie naar Gouda, op 15 of 16 Dec. en van de lezing over de catacomben van p. Hendricks S.J. op 16 Dec. in den Volksbond. Wegens beperkte plaatsruimte voor deze lezing moet men zich voor 10 Dec. opgeven bij den secretaris. Verder waren eenige vragen binnengekomen betreffende het gemengde huwelijk, in verband met het vorstelijk huwelijk in België. Hieraan zal de geest. adv. pater Biesta een avond wijden. Hierna sloot de spr. deze zeer onderhoudende bijeenkomst. It. K. S. V. „Excelsior." Men schijft ons Met het verschijnen van het lustrumnummer van het Excelsiorblad heeft de R. K. S. V. „Ex celsior" hare feestviering ter gelegenheid van de beide lustra ingeluid, en direct reeds kunnen wij verklaren, slaagt de verdere feestviering even zoo goed als de afwerking van dit lustrum nummer, dan mag Excelsior zeer zeker tevreden zijn. Reeds eerder maakten wij melding van het Juniorfeest op Zondag a.s. (21 November), thans kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat ook de Seniorleden om half acht in de Havenkerk worden verwacht en daar gezainelijk met de junioren ter H. Tafel zullen naderen. De H. Mis zal worden opgeluisterd met liturgische gezan gen door een jongenskoortje bestaande uit Excelsior-junioren. Het belooft dus morgen ochtend een spontane demonstratie voor de Roomsche sportbeweging. Wat de verdere feestviering betreftkunnen wij mede deelen, dat op Dinsdag den 30 November a.s. een groote feestavond zal worden gehouden in den R. K. Volksbond alhier. Excelsior dat er op uit is om steeds iets extra's te brengen, heeft voor dien avond een groote propaganda touw gezet, en dien avond als spreker uit- genoodigd den alom bekenden en gevierden redenaar Pater Borromeus de Greve. Het behoeft zeker geen twijfel, dat de groote zaal van den R. K, Volksbond zal blijken voor een dergelijke propaganda-actie te klein te zijn. Na de rede van pater Borromeus zal Excel sior's cabaret club de revue „Black White" opvoeren. Gezien de goede ontvangst bij de eerste opvoering, gelooven wij wel, dat, nu het tweede deel eenigszins gewijzigd is in verband met de beide lustra, het zeker weer een reuzen succes voor deze cabaret-club zal worden. Kosten noch moeiten zijn gespaard om dezen feestavond te maken tot iets geheel bijzonders. Aan de roomsche Schiedammers nu te toonen of Excelsoir's werk hier al dan niet op prijs wordt gesteld. Tot het bijwonen, van dezen feestavond zul len de Eerw. geestelijken te dezer stede, den Edelachtb. heer burgemeester en de R, K. Raadsleden, afgevaardigden van diverse organisaties, Juniorleden, donateurs van Ex celsior worden uitgenoodigd, terwijl voor een zeer beperkt aantal belangstellenden intro ductie zal worden verleend. Wat deze laatstcn betreft zij nog medege deeld, dat vanaf heden bij den heer B. Scholt.e, Boterstraat des avonds van 67 uur eenige introductie kaarten verkrijgbaar zullen zijn, terwijl aan het zelfde adres ook nog eenige exem plaren van het lustrumnummer van het Excel siorblad zijn te bekomen. Op de verdere regeling plaatsbepreken enz. komen wij nog nader terug. Roomsche stadgenooten toont thans dat ge- Excensiors streven op prijs stelt en komt Dins- den 30 November naar den Ft. K. Volksbond, gaat daar hooren wat onze groote strijder voor onze Roomsche zaak te vertellen heeft, toont Uwe belangstelling voor de Roomsche sportbe weging en helpt Excelsior mede in haar streven Alle Roomsche sporters in een Roomsche sport organisatie. Dat zij uwe leuze UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. Als om acht uur het orkest inzet, wordt be gonnen met een actueel en variant journaal. Als eerste hoofdfilm draait vervolgens een van de bekende Watt en half Watt kluchtfilmen. „Watt en half Watt als molenaars" is een ge weldig lachsucces en het publiek gierde dan ook van 't lachen. Deze week is er een buitengewoon variété, n.l. optreden van Jack Henderson, de krachtmensch. Zijn prestaties zijn wel de moeite waard. Na de pauze een zeer mooie en spannende film, getiteld „Machtig als een adelaar." Zij draagt die naam terecht, want het is een machtig filmwerk vol grootsche momenten. Helma Thomas en Carl de Vogt vervullen de hoofdrollen. De film geeft ons een kijkje op het moeilijke en interessante leven van de Tirolers in het hooggebergte. Wij kunnen dit program ten zeerste aanbe velen. Vervolg Kerkbericht. Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, toegewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Warande 125. Eiken morgen te 8 uur H. Mis en Zondags gezongen H. Mis. Eiken Woensdag H. Mis ter eere der H. Liduina en Donderdags ter eere der KI. Theresia. Alsdan worden de intenties herdacht, waarvoor de Eerw. Zusters verzocht zijn te bidden. Heden, 26e Zondag na Pinksteren tevens feest der Opdracht van Maria. Volle aflaat van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Te 5 uur Uitstelling te 5£ uur gewoon Lof en daarna Zielelof. Woensdag, feest van den H. Vader Joannes van het Kruis. Ook volle aflaat. Van 5 tot 6 uur Uitstelling. Zaterdag gezongen H. Mis ter eere der H. fMaagd. HEDEN (Zondag) H. Misoffer uit dank voor de heeren zangers en organist. MAANDAG voor een bekeering. DINSDAG voor een overl. moeder. R. WOENSDAG voor een overl. vader. Z. DONDERDAG voor eenige overledenen. VRIJDAG voor Adriana Zoetmulder. ZATERDAG voor Adriana Zoetmulder. a.s. ZONDAG voor een 35-jarige echtvereeni- ging. KALENDER. (2128 November 1926). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag.-24e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (26e Zondag na Pink steren). Van den Zondag, blz. 463. 2e Oratie van Praesentatie, blz. 914. Prefatie van de H. Drievuldigheid, blz. 51. Maandag.H. Caecilia, Maagd en Martela res, blz. 915. Dinsdag. H. Clemens, Paus en Martelaar, blz. 916. Woensdag. H. Joannes van het Kruis, Belijder, blz. 919. 2e Oratie van den H. Ghry- sogonus, Martelaar, blz. 919. Donderdag. H. Catharina, Maagd en Marte lares, Beschermster onzer Orde, blz. 920. Vrijdag. Z. Jacobus de Benefact.is, Bisschop en Belijder der Dominicanerorde, blz. 923. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II en III. Zaterdag. Van de H. Maria. 2e Oratie, blz. 392 Oratio II. 3e Oratie Ecclesiae. 4e Oratie van den Paus, blz. 89*. a.s. Zondag. le Zondag van den Advent. Van den Zondag. AGENDA. Maandag 22 November. 8 uur. Repetitie R. K. Gein. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid aanmelden lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 23 Noveipber. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8J tot 10J uur. Vrijdag 26 November. 74 u. Ledenvergadering van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders(ters) Bond „St. Willi- brordus" in het gebouw v. d. R. K. Volksbond, L. Haven. De agenda vermeldt o.m. „De beteeke- nis der bedrijfsraden." Opkomst dringend gewenscht. De leden onzer afd. worden er aan her innerd, dat de jaarlijksche II. Mis voor intentie onzer leden en overl. leden a.s. Zondag te 10-f uur in de parochiekerk St. Jan de Dooper, L. Haven, wordt gehouden. Hoestende Kinderen geeft men de verzachtende, hoeststillende Mijnhardt's Thijmsiroop Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. 3698 6 SPORT. Nederlandsehe Voetbalbond. Het programma voor morgen luidt als volgt West A. 1ste klas Rotterdam Sparta Blauw-WitIJmuiden StormvogelsV.U.C. Hilversum 't GooiExcelsior DordtD.F.G. Ajax Haarlem R.C.H.—H.V.V. West B. 1ste klas Amsterdam De Spartaan Z.F.C. Haarlem H.F.C.—V.O.C. Den Haag H.B.S.E.D.O. Rotterdam FeijenoordHil versum Leiden A.S.C.U.V.V. 2de Klas A Schiedam S.V.V.—C.V.V. 2de klas B Leerdam L.S.V.-Hermes-D.V.S. 3de klas G DelftDelfiaSchiedam. Reserve 3de klas B Schiedam S.V.V. III U.S.C. II, elf uur Delft Concordia IIIlermes- D.V.S. III. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 19 Klasina Petronella, d.v. C. Lands bergen en K. P. Kerssen, Ged. Broersvest. 18. Jan Nicolaas Christiaan, z.v. H. J.van Hees en M. E. E. G. de Visser, Noordmolenstr, Arie, z.v. A. Korpel en P. Schouten, Kortlandstr. Hendricus Gerardus, z.v. P. J. Reherman en J. C. van Paterink, Rotterdamsche Dijk. Overleden: Nov. 19 W. J. Brouwer, oud 20 j. b/d gemeente, TABLETTEN 3686 13 Kantoren Lange Haven 8o, Leliestraat Kethel (Oud Pestk.) VAN DE „NIEUWE SCHIED. COURANT", DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, ZIJN VERKRIJGBAAR h 4 CTS. PER EXEMPLAAR IN HET SIGARENMAGAZIJN VAN C. JANSE, KOEMARKT, HOEK HOOGSTRAAT Spaarzegels 2, 5 en ïo Cent. Bewaar-Loketten van f2.— tot f25.- DISTILLEERDERIJ EN LIKEURSTOKERIJ, 36 gemaakt van versche Eieren, fijnen Brandewijn en Suiker. ZE ZIJN DE BESTE. Aanbevelend, Groote Markt 35. VOOR DE ftEEl.VOOR DE STEM Ier verfrissching van dën mond, ter voorkoming van kwalijk riekenden adem verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten 35 cent per doosje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2