Aan het lid, dat verklaart tegenstander te zijn van verhooging van schoolgeld, zij opge merkt, dat hij daarvan kan doen blijken, wan neer een voorstel tot verhooging bij den Raad aan de orde zal worden gesteld. In het verslag wordt er op aangedrongen, dat zal worden gezorgd, dat Schiedam ook als woon stad aantrekkelijk blijft en wordt de wensche- lijkheid uitgesproken, dat door beplanting en aanleg van parken de stad veel aantrekkelijker zal worden gemaakt. Naar aanleiding daarvan moeten wij opmer ken, dat in den loop der jaren op dit gebied zeer veel is tot stand gebracht, zoodat de tegen woordige toestand ruim bevredigend moet ge noemd worden. Wat het toezicht in het Sterrebosch en Volks park betreft, zou het zeker aanbeveling ver dienen, dat voor de handhaving der openbare orde, veiligheid en zedelijkheid, aan het toe zicht van dit 90 H.A. groote terrein, dat boven dien zeer moeilijk te besurveilleeren is, uit breiding wordt gegeven. Hiervoor kan echter met de tegenwoordige sterkte van het politie personeel, dat aan andere noodzakelijk te ver richten diensten niet kan worden onttrokken, niet meer peraoneel beschikbaar gesteld worden. Getracht zal worden door een andere werkver- deeling voor de boschwachters zooveel mogelijk in meer toezicht te voorzien. Op de toegangen van de stad blijft onze aan dacht gevestigd. Speciaal ten aanzien van die van het station, waar het de bedoeling is, dat langs het daar geprojecteerde plein met plantsoen een behoor lijke bebouwing zal verrijzen, is onlangs een type van bebouwing door ons vastgesteld. Wat betreft den nieuwen verkeersweg Rol terdamDen Haag, gelijk bekend is, komt deze te loopen tusschen de Delfshavensche en de Rotterdamsche Schie. Op het Autoverkeer van Schiedam rechtstreeks over Rotterdam zal gaan dan wel over Overschie zal veel af hangen van de vraag, of Overschie een goede verbinding met den nieuwen weg zal verkrijgen. Wat betreft het vraagstuk van vereeniging met Rotterdam is ons standpunt onveranderd gebleven. Uit desbetreffende vraag zagen wij, dat met belangstelling van de in de dagbladen weergegeven adressen die wij over verschillende onderwerpen tot de Tweede Kamer richtten, werd kennis genomen. Gaarne zullen wij daarvan afdrukken aan de raadsleden doen toekomen. Het deed ons genoegen dat de bewering dan duur werken door Gemeentewerken in de be trokken Sectie zelf niet zonder tegenspraak bleef. Wat betreft het punt aanbesteding, een ab solute regel is daaromtrent niet te stellen- Reeds meermalen gaven wij te kennen, dat, wat daarvoor geschikt is wordt aanbesteed. Er blijft echter altijd werk over dat daarvoor niet vatbaar is. Wilde men dit toch aanbeste den, dan zou men aan meerdere controle weer verliezen, wat men aan mindere kosten zou meenen te winnen. Door een lid werd de meening uitgesproken, dat er voor verschillende arbeiders wel een steunregeling noodig zal blijken. Daartegenover plaatsen wij de stelling, dat de steunregelingen dan niet langer noodzakelijk is, moeten worden gehandhaafd. Van den loop der omstandigheden zal afhangen, welke maatregelen het volgende jaar zullen moeten worden genomen. Wij mogen de verzekering geven, dat dit onderwerp onze voortdurende zorg heeft. De vraag, om pogingen aan te wenden, om ook anderen in de werkloozenondersteuning te doen bijdragen is ons niet duidelijk. Wordt hier bedoeld een arbeidsreserve, waarin ook de bedrijven een deel der lasten dragen, dan ver wijzen wij naar hetgeen daarover hierboven werd gezegd. Het kan bedoeld lid natuurlijk niet on bekend zijn, dat het Rijk in die lasten belangrijk bijdraagt, zoodat niet gezegd kan worden, dat de lasten alleen op dc Gemeente drukken. De klacht van eenige leden, dat hun partij niet voldoende vertegenwoordigd wordt in raadscommisiën en commisiën uit de burgerij gekozen, meenen wij, daar wij hier buiten staan, ter zijde te moeten laten- Wanneer gesproken wordt over de asphal- teering van winkelstraten zal men wel voorname lijk op liet oog hebben gehad op de Hoogstraat. Waar het materiaal nog goed was, bestond overwegend bezwaar tot een geheele vernieu wing over te gaan. Intusschen is de bestrating opnieuw gelegd en is zij ook bij wijze van proef voor een gedeelte met een asphaltvulling voor zien Wat betreft de opmerking in de 3e Sectie gemaakt betreffende het in dienst nemen van gehuwd vrpuwelijk personeel, hier is klaarblij- gelijk een misverstand in het spel. Het geval, waarop men blijkbaar doelt, betrof het vervul len van tijdelijke werkzaamheden gedurende een vacature van aankomend bediende aan een der bureaux. Do werkzaamheden, die grooten- deels uit schrijfwerk bestonden, werden het beste verricht door een vrouwelijke kracht. En wat betreft de Opdracht aan een gehuwde, mogen wij opmerken, dat voor tijdelijke waar nemingen ook bij het onderwijs, dikwijls ge huwde vrouwen worden aangesteld. De Veror dening schrij ft iii overeenstemming met dc L. O. wet alleen voor dat onderwijzeressen, die trouwen, haar betrekking neerleggen. Wat betreft de vraag omtrent overwerk ter Secretarie, kan het volgende worden medege deeld. Afd. Bevolking. Hieraan is besteed voor de verkiezingen 905.79. Afd. Belastingen. Voor het bijwerken van achterstand in ver band met ziekte en vacature, voor bijwerking- van de leerplichtadministratie, die van Afd. B. naar Belastingen overging, omdat men daar door het opmaken der schoolgelden met de schoolbevolking bekend is, alsmede voor het bijwerken van de gegevens voor schoolgeldko hieren en forensenbelasting is besteed 1228.25. Door de vacature gedurende 3 maanden viel vrij 725. Bureau Gemeente- Accountant. In verband met het tijdelijk optreden van den Commies als waarnemend ontvanger is besteed 251.50. Wij meenen, dat aan dergelijke gevallen van overwerk niet is te ontkomen- Wat het overschrijven der kiezerslijsten en het schrijven der oproepingen enz. voor de verkie zingen betreft, is het onmogelijk daarop de or ganisatie in te richten. Deze werkzaamheden zullen steeds in overwerk moeten geschieden. Ook meenen wij, dat het de voorkeur verdient, dat de Afdeeling Belastingen gedurende de tij delijke drukte voor het opmaken der Schoolgel den en de forensenopgaven, van tijdelijke hulp gebruik maakt. Naar aanleiding van de desbetreffende op merking zullen wij in het vervolg de Gie. voor den Havendienst de ontwerpbegrooting betref fende haar dienst doen toekomen. Ontvangsten. Volgn. 146. Belasting op de bon den. Naar aanleiding van een desbetreffende op merking moeten wij er de aandacht op vestigen dat de hondenbelasting hier, althans voor de hoogst aangeslagenen reeds hoog is. Uitgaven. Volgn. 322 Onderhoudenenschoon houden van het gebouw of ver trek bestem dvoor de vergader in van den Raad enz. Naar aanleiding van de vraag over een betere ventilatie van de raadszaal, kunnen wij mede- deelen, dat na de werkzaamheden aan het dak en op den zolder in het plafond van de Raadzaal eenige ventilatieopeningen zijn gemaakt om te zien of deze verbetering brengen. Is dit niet het geval, dan zal alleen met geforceerden trek een betere toestand zijn te verkrijgen. Daar het zeer bezwaarlijk is deze geruischloos te houden, is eerst beproefd wat met natuurlijken trek is te bereiken. Het lid dat meent, dat deze post te hoog is uitgetrokken, zij er op gewezen, dat voor herstelling van het dak aan de Marktzijde 2500 is uitgetrokken. Ook zij er de aandacht op gevestigd, dat deze post geldt zoowel voor het gebouw op de Groote Markt als voor de gebouwen in de Nieuwstraat. Volg. 324. Verlichting en verwar ming. Naar aanleiding van de desbetreffende vragen kunnen wij mededeelen, dat een regeling ten aanzien van het, vrij gebruik van vuur, licht, water e.d. voor verschillende Gemeenteambte naren in voorbereiding is. Volgn. 327. Kosten van aanplak ken en omroepen. Aangezien deze dienst gunstige resultaten oplevert, zijn er geen termen aanwezig om over te gaan tot, het aanbesteden van het aanplakken. Volgn. 328. Kostenwegenshetplaat- sen van advertenties. Nu de „Rotterdammer" evenals de „Voor waarts" en „het Rotterdamsch Nieuwsblad" een plaatselijk blad is geworden, met, een eigen bureau, is dit, op gelijken voet behandeld als deze andere bladen. v In verband hiermede moest deze post hooger worden uitgetrokken. Volgn. 345. Verteringen ten be- hoevevanhetbureauvoorstemop- neming. Daar er in 1927 twee verkiezingen moeten plaats hebben, n.l. die van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad kan het op dezen post uitgetrokken bedrag niet worden teruggebracht. Volgn. 370. Belooning van de in specteurs, dienaars en verdere beambtenvanpolitie, mitsgaders van de veldwachters. Naar aanleiding van de vraag ons de veror dening regelende de inrichting der gemeente politie te Schiedam (Gemeenteblad no. 4 van 1926) in overeenstemming met den werkelijken toestand te brengen moet erop gewezen worden, dat door de slotbepaling van de salarisverboo- dening ongeveer alle bepalingen van de bedoelde verordening zijn ingetrokken, uitgezonderd art. 1, waar het aantal ambtenaren beambten wo_rdt genoemd en art 9 dat de posthuizen aan wijst. Waar de praktijk aan deze beide bepalingen geen behoeften heeft, zal een voorstel tot in trekking der verordening worden ingediend. Volgn. 373. Kosten van wachtge- bouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. Het voorstel om dezen post te verlagen moe ten wij ontraden. Echter kan wel worden mede gedeeld, dat ernstig getracht zal worden, deze kosten zooveel mogelijk te beperken. Met name zal streng gewaakt worden tegen een te groote brandstoffen verbruik. Uitdrukkelijk wordt voor geschreven de temperatuur, nauwlettend door middel van thermometers te controleeren. Een wachtgebouw (politieposthuis) voor het Gorzenkwartier kan nog niet bepaald noodza kelijk geacht worden in verband met de nabij heid van het Hoofdbureau. Volgn. 379. S u b s i d u e a-a n de ver eeniging „de Schiedamsche bu r- gerwacht." Het voortbestaan der Burgerwacht blijft nog steeds gewenscht om in buitengewone gevallen, waarnij men ook denke aan groote branden of andere rampen van omvangrijken aard, de poli tie behulpzaam te zijn bij de handhaving van openbare orde en veiligheid. Volgn. 380. Subsidie aan de gewes- t e l ij k e 1 a n d s t o r m c o m m i s s i e Z u i d- Holland West. Waar deze post reeds tweemalen op de be grooting voorkwam, en de redenen daarvoor n.l. om de mogelijkheid van een verkorten dienst tijd te bevorderen nog bestaan, meenen. wij niet opnieuw in een verdediging daarvan te behoeven te treden. Volar.. 390. B e 1 o o n i n g en p r e m i n aan brandmeesters en bran d— spuitlieden. Bij de Brandweer wordt getracht alles met de meest mogelijke soberheid te doen om zooveel mogelijk te bezuinigen. Het materiaal moet, ech ter in goede.conditie blijven. In de eerste sectie sprak een lid de wensche- lijkheid uit van het hebben van een drij venden brandspuit, waarop door een ander lid wordt gevraagd, of er geen regeling bestaat voor as sistentie bij brand in havens en dokken en op de werven aan de Maas.Wij meenen, dat hier vraag en antwoord naast elkaar staan, hetgeen wij willen aanvullen met de mededeeling, dat in derdaad de toezegging indertijd van Rotter damsche zijde is verkregen, dat aan aanvragen om hulp in dezen zal worden voldaan. Daarbij boude men in het oog, dat vele sche pen betrokken zijn bij de werven, van welke verwacht mag worden, dat zij zelf in staat zijn althans het begin van brand te bestrijden. Bovendien zal allicht particuliere hulp kunnen worden verkregen. Wij mogen er op wijzen, dat het volstrekt niet ongewoon is, dat Gemeenten die overigens zelf een behoorlijke Brandweer hebben, op de hulp rekenen van grootere ge meenten voor bijzondere gevallen, die daar ge durig voorkomen, en waarop deze kunnen zijn ingericht. De brandkranen aan de Lange Nieuwstraat zijn beproefd. Drie naast elkaar gelegen kranen kunnen onze drie machines, op volle capaciteit werkende, voldoende voeden. Met voldoening mag derhalve worden geconstateerd, dat aldus op vrij eenvoudige wijze een, afdoende beveiliging van dit stadsgedeel tegen brand is verkregen. Wordl vervolgd). va een aandachtig, stil genietend gehoor ver heugen, en moest na afloop steeds weer een daverend applaus in ontvangst nemen. Het optreden van den heer de Bruijn en mevr. Remmerswaal scheen bijzonder in den smaak van het publiek te vallen zij mochten zich ten minste verheugen in dankbaar geapplaudiseér en gulle lachsalvo's. Toch zouden we gaarne zien, dat bij een volgend optreden van bet duo bij een feest van een of andere vereeniging, het duo hun coupletten met wat meer zorg kiest. Tijdens de pauze werden bloempjes verkocht tot ondersteuning van onkosten op vaandel en vaandelkast, terwijl ook nog voor dit doel lootjes verkocht werden, waarop een gelukkige winnaar een prijsje kon trekken. Ook bleef een kleine bloemenhulde niet achterwege. Het dank bare bestuur overhandigde mej. Hakkert en mevr. Remmerswaal uit dankbaarheid voor het genotene een paar fraaie bouquetten. Om 3 uur gingen de feestvierenden rustig huiswaarts. Tweede lustrum van den Ned. R. K. Graf. Rond. Had verleden week Zondag de plechtige vaandel- wijding plaats van den Ned. R. K. Grafischen Bond, afd. Schiedam, Zaterdagavond jl. werd in het gebouw van den Volksbond het 10-jarig bestaan op feestelijke wijze gevierd. In bonte mengeling zaten, leden en genoodig- den om de tafeltjes gegroept, vroolijke clubjes vormend. Aan de bestuurstafel merkten we nog op den voom. van de afd. Den Haag, tevens afgevaardigde van het hoofdbestuur, den heer Hooghiemslra en den afgevaardigde van. de afd, Rotterdam, den beer Driesman. De voorzitter, dc heer C. Nieman, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. dankte nog maals voor de bloemstukken, welke verschillen de afdeelingen bij de vaandelwijding de zuster- afdeeling Schiedam hadden toegezonden en bracht nog eens in het kort den heuglijken dag van de vaandelwijding in herinnering, het gezamenlijk ter communie gaan, het ontbijt, de receptie en de vaandel wij ding. Spr. voelde zich gedrongen nogmaals zijn dank te betuigen aan de feestcommissie, die verleden week alles zoo schitterend geregeld had en ook nu weer een veelbelovend en afwisselend programma in elkaar heeft gezet. Zoo beloofde de medewerking van het Hakkertstrii kjewelks tegenwoordig heid elk feest tot een succes maakt, een schitte renden avond. Het optreden van het duo, den heer L. de Bruijn en mevr. A. Remmerswaal, dat bij wedstrijden altijd hooge prijzen behaalt, garandeert geen dilettanten- maar vakwerk. Vervolgens deelde spr. eenige veranderingen van het programma mede en besloot met allen een gezelligen feestavond toe te wenschen. De heer llooghiemstra vroeg hierna nog even het woord le mogen voeren. Het groolc aantal aanwezige dames deed hem een groot genoegen, daar hij voornamelijk tot hen wenschte te spreken- Met aandrang overtuig de spr. de vrouwen van de leden, dat een sterke vakbeweging niet alleen ten voordeele van den man; maar vooral ook in 't belang van vrouw, ja, van het heele gezin is. De vrouwen en meisjes moeten de leden dus niet afhouden ter vergade ring le gaan, maar hen integendeel er juist toe aansporen in hun eigen belang. Een goede Roomsche vakbeweging zal meer bereiken dan een éénling. Spr. wees er nogmaals op, dat de jonge Schiedamsche afd. van den Ned. R. K. Graf. Bond reeds een voorbeeld was voor ver schillende andere bonden, en als zoodanig ook beschouwd werd, dus moet de Bond er ook voor zorgen, dat hij toonaangevend blijft. Maar ook, vervolgde spr., moeten we propagandist zijn voor de heele R. K. vakbeweging. Niet-georga- nisserden moeten ook in den Bond komen- Hierna spoorde spr. diegenen aan, die de capaciteiten bezaten om een bestuursfunctie te bekleeden, dat zulke personen zich hieraan niet mogen onttrekken, maar zulks moeten aan vaarden. Na nog een woordje te hebben gesproken tegen neutrale bladen, en de aanwezigen te hebben aangespoord zich te abonneeren op een R. K. blad, eindigde spr. zijn toespraak, hopende dat zij goede vruchten zal voortbrengen. Nadat hierna de voorz. nog even de aanbieding van een bloemenmand door een der leden, ter gelegenheid van de vaandel wij ding gememoreerd had en tevens de belofte, welke toen namens alle leden gedaan is, nl. om in 't vervolg trouw alle vergaderingen bij te wonen, werd tot het minder officieele gedeelte van het programma overge- gat De afwerking van de verschillende nummers, afwisselend Ilakkert-strijkjes, coupletten van den heer de Bruijn of mevr. Remmerswaal, en kleine stukjes door het duo, had een vlot ver loop. Het Hakkertstrijkje mocht zich ook nu weer Recolleetie. Het schijnt, als moet de Recollectie oen lij densgang ondergaan. Deze schijn is er althans de laatste maanden. Eerst, was bet de nieuw- opgerichte Jongelinen-congregatie in het Fran kenland, die als haar meest geschikten avonden Woensdag uitkoos en daarmede beslag legde ook op den, derden Woensdag, den traditionee- len Recollectie-avond. Zij mocht dit doen, want wat is in onzen tijd meer noodig dan de geeste lijke verzorging der jeugd. En bovendien de Congregatie vergadert elke week, de Recollectie ééns in den maand en waarom zou de Recol lectie niet even goed marchecrcn op een Vrijdag als op een Woensdag De derde Vrijdag werd voor het Vervolg aan gewezen, maar de Recollectie ging laar lijdens gang reeds de eerste bijeenkomst werd ver ijdeld door een misverstand. Dan maar naar den Vierden Vrijdag maar ziet al weer 'een bezwaar de zoo drin gend noodzakelijke ver zorging der jeugd maakt ook de November -oefening onmogelijk. Op ver langen van niemand minder dan den Paus zei ven wordt in dit jubeljaar van Sint Aloysius ook in deze stad een grootsch opgezet Triduüm gehouden voor geheel de mannelijke jeugd. En zoo zullen de oud-retraitanten het zich tot plicht, rekenen hun avond wederom om hoogere motieven af te staan voor anderen. Nu zou men allen moed willen stellen op de December-oefening, maar ook dan weer nieuwe strubbeling, want de vierde Vrijdag van Decem ber is de vooravond van Kertsmis. Bij al die wederwaardigheden zou men den moed laten zinken, wat toch zeker niet mag. Vandaar, dat er voor deze twee maanden een afzonderlijke regeling is bedacht. Beide oefe ningen zullen worden gehouden en wel op de eerste en derden Vijdag van December. Zoo zal de Recollectie niets te kort komen en mogen we vertrouwen, dat in het nieuwe jaar de Recol lectie haren lijdensgang zal kunnen verlaten. Zegt het voort Katholieke Radio Omroep. Men meldt ons, dat Dinsdag j.l. de radio luisteraars hebben kunnen hooren, dat zich te Schiedam een commissie heeft gevormd, ten einde leden aan te werven voor den K(atholieken R(adio) O(mroep). De Katholieke luisteraars hier ter stede wor den vriendelijk verzocht zich als lid te willen laten inschrijven bij een der leden dezer Commis sie, bestaande uit de heeren pater Biesta, H. Willemse en J. N. Post. Binnen enkele dagen zal voor dit doel een circulaire worden uitgereikt. „De steenen spreken." Het plaatselijk comité voor de K. S. A. heeft zich na eenigen tijd van rust herteld en is in samenwerking met de aangesloten vereenigingen zijn actie begonnen. Op den 16en December a. s. zal de geleerde en door zijn conferenties voor Katholieken en niet- Katholicken alom bekende pater F. Hendricks S. J. hier zijn lezing komen houden onder den titel „De steenen spreken." Deze lezing behandelt hel leven der eerste christenen in de catacomben naar de nieuwste ontdekkingen en wordt verduidelijkt door de vertooning van meer dan honderd lichtbeelden. Het onderwerp werd zooals bekend door pater Hendrichs zelf in de. catacomben te Rome be studeerd, zoodat hier iets geheel bijzonders geboden wordt. Voor hen, die geen lid zijn van de bij de K. S. A aangesloten vereenigingen zal op nader aan te. kondigen voorwaarde nog gelegenheid bestaan een gereserveerde plaats te bekomen de leden der aangesloten vereenigingen kunnen tegen gereduceerde entrée-prijzen door bemiddeling van het bestuur hunner vereeniging- de door hen gewenschte plaatsen laten reserveeren, mits voor den lOen December opgegeven. In den loop van den winter hoopt de K. S. A- nog eenige öntwikkelingsavonden te organiseeren waarvan verdere mededeelingen t.z.t. zullen volgen. „Toonkunst.' De mij. t. bev. der Toonkunst geeft Dinsdag 23 November een solisten-concert in Musis Sa crum met medewerking van het dameskoor der afd. Solisten zijn de dames Else Nollhenius (piano) en mej. Beatr. Nolgora (zang). Kinderlijkje opgehaald. Vrijdagmiddag ten omstreeks 4| uur werd door den sluiswachter de Blois in de Spuiliaven drijvende gevonden het lijkje van een ongeveci 4 jarig-knaapje. Met behulp der politie is het uit het water gehaald en bleek het te zijn het kind van E. T. van Pelt, wonende in de Abben-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2