DAGBLAD UODH SCHIEDAM EN OMSTHEKS-m De Gommnnlstische actie op Java. FEUILLETON. ïene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Dinsdag 23 November 1926. No. 14716 Buienn t KOEMARKT I. Telefoon ImteseommGmEaS 68085 Postbua s 39. Abonnementen per 3 maasden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Adverts ntiSni 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelingen 75 o per regel. Speciale conditiSn voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 5516 bij levenslange geheele invaliditeit1266 fejy verlies vüs een band, voet ©f oog 1 260 feij dood-; f 100 bjj verlies van een duim; f 60 Mj verlies vaneen wijsvinger?, f 15 bij verlies van eiken anderen vinger*Da verzekering wordt gewaarborgd door ie N.Hell.Alffem.Vcn. bank Schiedam Buitenlands©!* Nieuws. In West-Javakeert de rust terug. Uit Batavia meldt men: Een nieuwe dictator van de communisten, Soerioesoeparmo, die zich pas als zoodanig opgeworpen had, is te Welte vreden gearresteerd. De dames die uit Bantam uitgeweken waren, kceren naar haar woonplaatsen terug. Het bestuur zegde de goedgezinde bevolking aan naar haar kampong terug te keeren. Zij, die buiten de kampongs worden aangetroffen, zullen als verzetslieden beschouwd worden. Verschillende brigades zijn uitgezonden naar Zuid-Westelijk Batavia en Noord-Westelijk Pre- anger, teneinde het daarheen uitwijken van t Bantammers te beletten. Het verzet is gebroken. U-it Sèmarang Volgens De Locomotief ligt de communistische organisatie uit elkaar, nu de leiders overal opgeborgen zijn. Hoe listig en vernuftig het verzet ook georganiseerd was, was het materiaal waarmede gewerkt werd, van zoodanig gehalte, dat overal een handjevol flinke mannen in staat waren, desnoods een twintigvoudige overmacht weg te ranselen. Regeeringsverklaring ver wacht. Uit Batavia Een tweede buitengewone zitting van den Volksraad is noodig geoordeeld. Zij zal 30 November aanvangen en de mogelijkheid bestaat, dat er een nadere verklaring van de regeering in zake de onlusten gedaan zal worden. Inmenging van Rusland. Reuter seint uit Londen, dat te Riga de com munistische aanvallen op Java de aandacht hebben getrokken van de Communistische In ternationale. Wellicht zal zij er veld voor haar verdere werkzaamheden vinden. Volgens het uitvoerend comité zou er een beroep gedaan worden op de arbeiders der ge heele wereld om massa-meetings te houden tegen het imperialistisch terrorisme in Nederlandsch- Indië te demonstreereö voor alle Nederlandsche gezantschappen, en consulaten met den eisch tot de terugtrekking van alle Nederlandsche strijdkrachten uit de streken. DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksdag. Uit Berlijn meldt men Alle burgerlijke par tijen hebben in verband met de heden beginnen de debatten over de buitenlandsche politiek een motie ingediend, waarin tot de regeèring het verzoek gericht wordt, te onderzoeken, in hoeverre de statuten van den volkenbond en van het permanent hof van internationale justitie de mogelijkheid bieden om een onder zoek der schuldkwestie bij deze instanties aan hangig te maken. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Uit Londen wordt aan ,,de Tel." bericht In vele districten zullen heden de onderhande lingen ^beginnen tusschen de eigenaars en mijn werkers, die het conflict tot een einde moeten brengen, terwijl tegen Woensdag in de overige districten conferenties worden, voorbereid. Er kan een algemeene wensch geconstateerd worden, nl. verwijdering van elke vertraging. Niettemin blijven groote moeilijkheden te overwinnen, vooral het verzet tegen den lageren koers is nog in geenen deele opgegeven. 58 XVIII. HET LEVEN DOOR DEN DOOD. Er werd ten eerste besloten, dat men geen verblijf zou houden in het magazijn van dood kisten dat men er zich alleen voorzien zou van (de noodzakelijke bouwstoffen en dat men terug zou keeren om de ladder klaar te maken op de plaats zelve, waar men haar gebruiken moest George de Malher had doen opmerken, dat het Vervoer van een stuk timmerwerk van vijftien meters lengte door de bochtige gangen veel moeilijkheden zou opleveren, ook wat de samen stelling van de ladder zelve en het ontbreken der noodige werktuigen betreft. Toch trokken de drie zeelieden een mogelijk gereedkomen vol strekt niet in twijfel. Hun zeemaussclianderheid ^oest nogmaals het gebrek aan werktuigen aanvullen. Hun eerste zorg was natuurlijk te onderzoe ken, welke hulpmiddelen het magazijn van den dood hun aanbood. Bij het eerste onderzoek tooesten zij inderdaad erkennen, dat de opeen- De eigenaars eischen nog steeds een acht- urendag in de armere en in de exportdistric ten, terwijl een dag van 7\ uur in de betere districten onvermijdelijk wordt geacht. Het feit, dat bijna 400.000 mannen het werk hebben hervat, met een werkdag van meerendeels 8 en in vele gevallen 1\ uur, doet dc eigenaars sterk staan. De kwestie van het verdeelingspercentage tusschen loonen en winst zal, naar verwacht wordt, nergens onoverkomelijke moeilijkheden opleveren. Ten aanzien van den duur der nieuwe over eenkomst zijn de eigenaars verdeeld. In de di stricten die voor de binnenlandsche markt wer ken, wenschen de eigenaars een langen, in de exportdiotricten daarentegen een korten ter mijn. Sir Laming Wothington Evans en Churchill blijken de die-hards in het kabinet niet te heb ben kunnen overtuigen, dat het een daad van verstandig beleid zou zijn, den nationalen ar bitrage-raad toch in te stellen, 'al hebben de mijnwerkers-leiders de regeering heden offi cieel in kennis gesteld van de verwerping harer voorstellen. De regeering zal de desbetreffende wet niet bij het parlement indienen. BELGIE. België vraagt handhaving zijner rechten in China. Uit Brussel wordt gemeldDe Chineesche gezant te Brussel heeft gistermorgen uit naam van zijn regeering een nota overhandigd aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde. Deze nota bevestigt de persberichten, dat de Chineesche regeering weigert een compromis te sluiten, waarbij het conflict tusschen België en China in zake het recht van opheffing van het Belgisch-Chineesch verdrag van 1865 naar het Permanent Hof van Internationale Justitie wordt verwezen. Dientengevolge heeft de Belgische regeering besloten het geschil zelfstandig voor te leggen aan het ITaagsche Hof, welks competentie door China is erkend. Daar China reeds is Overgegaan tot handelingen, welke in strijd zijn met de ver plichtingen, welke voortspruiten uit het ver drag van 1865, ziet de Belgische regeering zich genoopt het Haagsche Hof te verzoeken de middelen aan te wijzen, die det noodzakelijk acht voor de handhaving der rechten van België en zijn onderdanen. FRANKRIJK. Een rede van Poincaré. Uit Parijs meldt men Poincaré heeft te Tar- bes een groote politieke rede gehouden, waarin hij de handhaving der Nationale Unie bepleit heeft. De rede van Poincaré beteekent een waar schuwing aan het land, wijl hij aantoonde, dat indien de politieke unie verbroken wordt, een nieuwe catastrofe onafwendbaar is. Men merkt voorts op, dat Poincaré aan den vooravond der wetgevende verkiezingen in 1924, zich als minister-president onthield van iedere manifestatie en dat deze onthouding een verschuiving veroorzaakte onder de groepen van zijn meerderheid en niet vreemd was aan het succes van het linksche blok Aan den voor avond der senatoriale verkiezingen heeft Poin caré op bescheiden, doch heldere wijze een waar schuwing gericht tot en den weg gewezen aan de kiezers. gestapelde stukken hout hun in geen opzicht van dienst konden zijn. De buitenste omtrek van de stapels gaf alleen den schijn van een regelmatige hoop planken en balkjes. Op de plaatsen waar het niet verkoold was, bood de samenhang van het geheel verrotte hout vol strekt geen weerstand het was een zachte massa welke voor een vingerdruk week. Het was niets dan een hoop vette stof, geheel aan elkander verbonden. Toen begaf men zich naar de doodkisten. Men ondervond toen weder opnieuw eene teleurstelling de kisten, die ge kruist op elkander stonden en de geheele rech terzijde van den kamer vulden, waren niet beter dan het hout. Daartegenover stond, dat een vijftiental grafmonumenten, welke langs de mure stonden, geheel ongeschonden waren gebleven Deze toestand werd door twee zaken voortge bracht deze monumenten stonden gescheidenn van elkaar en waren bereid met het oog op een spoedig gebruik d. w. z. zij waren afgewerkt en met eene hun beschermende laag kalk overtrok ken. Vervolgens was een zeker getal van deze grafteekenen met bijzondere zorg afgewerkt wij waren ongetwijfeld voor rijke overledenen bestemd en de kunstenaar had dan ook alle hulpmiddelen der kunst aangewend om ze tot een waardig verblijf in te richten. Zij hadden den vorm van een foedraal en gaven in groote omtrekken den vorm van het menschelijk li chaam aan, hetwelk zij moesten bevatten. De DE VOLKENBOND. Uit Genéve wordt berichtHet door de ver- keerseommissie van den Volkenbond in het leven geroepen comité voor electriciteitskwesties heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Het heeft besloten aan 'de betrokken regeeringen ,te advi- seeren, het in 1923 gesloten internationale ver drag over transport en transito van electrische kracht en de exploitatie van waterwerken te ratificeeren. Verder wordt voorgesteld de stich- ring van een informatie-centrale voor electrici teitskwesties en de directe onderlinge verbinding der internationale organisaties, die zich met het opwekken en distribueeren van electrische kracht bezig houden. ITALIË. Garibaldi stond in relatie met Z a n i b o n i. Uit Nice bericht men Bij de huiszoeking in de woning van kolonel Ricciotti Garibaldi heeft men brieven gevonden, waaruit blijkt, dat de kolonel in relatie stond met den Italiaanschen afgevaardigde Zaniboni, die thans in de gevan genis vertoeft. ALLERLEI. Uit Parijs wordt gemeld In verband met den gewapenden overval op de „Action francaise" is Valois, die alle verantwoordelijkheid op zich genomen had, wegens gewelddaden, huisvrede breuk en het dragen van verboden wapenen in staat van beschuldiging gesteld. In tegenspraak met onlangs in Nederland sche bladen gepubliceerde berichten met be trekking tot een oproerige beweging in het Zuiden van Brazilië, deelt de Braziliaansche 'legatie te 's-Gravenhage mede, dat volgens de laatste telegrammen uit Rio de Janeiro, in het geheele land de groote kalmte en orde heerscht.' Uit Londen Het aantal arbeidende mijn werkers bedraagt thans 390.981, zijnde 14.007 meer dan gisteren. Uiy Nauen Volgens de Parijsche bladen zal de sedert den oorlog opgeschorte uitwisseling van wetenschappelijke publicaties tusschen Duitschland en Frankrijk weder aanvangen. Uit BrusselBinnenkort zal tegemoet gekomen worden aan de bezwaren van de si- garenindustrie tegen de onlangs opgelegde'be- belastingen. Deze belastingen zullen binnen kort worden verminderd. Uit Berlijn Het Mexicaansche blad „Ex celsior" meldt, dat Mexico bij eventueele inter ventie der V- S. in Nicaragua de diplomatieke betrekkingen met. Washington onmiddellijk zal verbreken. Binnenland. Nederl. R. K. Middenstandsbond. Dezer dagen heeft te Utrecht het hoofdbestuur vergaderd van den Ned. R.K. Middenstands bond onder leiding van zijn voorzitter, den heer C. J. G. Struycken uit Den Haag. De vergadering bepaalde o.a., dat het congres 1927 zal worden gehouden te 's-Hertogenbosch, omdat in 1927 de Diocesane Bond van den Bosch zijn 25-jarig bestaan herdenkt. Het on derwerp van het congres zal zijn de betrekking tusschen werkgevers en werknemers, speciaal in liet middenstandsbedrijf. Als inleiders hebben zich beschikbaar gesteld de heeren mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van arbeid, handel en nijverheid R. J. Dongelmaus, Den Haag en G. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer, Utrecht. Het grootste gedeelte der vergadering werd wanden waren zeven of acht duim dik en ge maakt van vijgenhout hetwelk, dank zij de beschermende laag, door den invloed van den tijd nog harder was geworden. Geen enkele spijker was ih het geheele samenstel geslagen de samenstelling was tot stand gebracht door pennen of lange acaciadorens.' Rondom waren opschriften in geheimschrift, met zwarte letters op de witte laag kalk getrokken. Inwendig ver toonden zich andere opschriften en spreuken uit het Boek der Dooden- Ter zijde der grafmonu menten stonden hun deksels, die in vage om trekken de menschelijke vormen wedergaven, die er ter eeuwige rust in moesten worden neder- gelegd deze menschelijke gestalten hadden een groote pruik op het hoofd groote amandelvor- moge oogen, waarvan het netvlies verblindend wit was geschilderd de gitzwarte oogappels kwamen daardoor zoo schril mogelijk uit. De vermiljoenkleurige handen waren samengevou wen en hielden een kruis vast, welks kortste balk een schild voorstelde dit kruis Was bij de Egyptenaren het zinnebeeld des levens. De doodkistenfabrikant hield er niet alleen lijkkisten op na deze werden op haar beurt door een oneindig getal voorwerpen geflankeerd 't waren alle benoodigdheden voor de. dooden, welke door de Egyptenaren gebruikt werden om ze bij den overledene in den grafkuil neer te laten stoelen, tafels van kleine afmetingen, allerlei soorten van huishoudelijke voorwerpen, aan het middenstandscredietwezen en over heidssteun besteed. Van alle zijden bleek ern stige ontstemming over de ongelijke houding, welke door de regeering was aangenomen tegen over de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand (A.C.B.) eenerzijds en de Hanze-banken anderzijds. Dit meten met tweeërlei maat achtte men niet te verdedigen. De vergadering achtte het een billijken eisch, dat het R. K. Middenstandscredietwezen dat nog bestaat, alsnog wordt geholpen, terwijl verder maatregelen moesten worden genomen, welke er toe leiden, dat de verleende garantie aan de A. C. B., a. dan niet verhoogd, ook zou strekken ten voordëele van de R. K. Midden- standscredieten. De reeds door het dagelijksch bestuur in die richting gedane stappen werden goedgekeurd. De ex-kefzer ongesteld. Na een lichte ongesteldheid begaf de ex- keizer zich Zaterdag buitenshuis. Hij is toen echter plotdseling opniew ongesteld geworden. Medegedeeld wordt, dat de ex-keizer koorts heeft en zijn ongesteldheid hem veel pijn veroor zaakt. Er bestaat echter in geen geval oogen- blikkelijk gevaar. Geen postpakketbestelling op 5 December. Op het verzoekschrift aan den directeur- generaal der Posterijen en Tel., om met het oog op de. Zondagsrust op 5 December a.s. geen postpakketten te doen bestellen, heeft de R. K. Bond „St. Petrus" bericht ontvangen, dat op 5 December a.s. geen pakketpostbestelling zal worden uitgevoerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1927. M emorie van antwoord op het verslag van het onderzoek der Gemeente- begrooting voor 1926 in de afdeelingen van den Gemeenteraad. (slot.) Algemeene beschouwingen. Volg. 391. Belooning voor ver richte brandwachtdiensten. Voorheen werden de ontvangsten voor brand wachtdiensten door de brandwachten direct geind en verder niet verantwoord. Op aanschrij ving van Gedeputeerde Staten worden echter thans de gelden in ontvangst en uitgaaf geboekt, daarom is behalve post 391 der uitgaven even eens volgnummer 28 van de ontvangsten met eenzelfde bedrag verhoogd. Het betreft hier dus balanceerende posten in ontvangst en uitgaaf. Volgn. 392. Onderhoud van brand- bluschmiddelen en reddings middelen. Deze_j)ost was vorige jaren begroot op 6700 doch kon op de be^rooting 1926 met 500 ver laagd worden, daar de meeste brandslangen van oorlogskwaliteit vervangen waren. Het in 1996 tot 6200 verlaagd bedrag kon niet ander maal verlaagd worden. In jaren met veel bran den is dit bedrag absoluut noodig, terwijl in andere jaren hiervan overblijft. Volgn. 393. Onderhoud van brand weerkazernen en brandspuit- h u ijt e n. Het gewone jaarlijksche onderhoud van de acht over de stad verspreide deels primitieve gebouwtjes, voor het brandweermateriaal kan bijna nooit goed bestreden worden uit de elk standbeeldjes van goden en godinnen, kofl'ers, die de kleederen van de overledenen moesten bevatten. De Egyptische doode moest, zoo moge lijk, een kompleet ameublement met zich in het graf hebben en de armsten familiën zelfs beproefden zich aan het gebruik te houden, door de mummiën hunner gestorven bloedver wanten op de goedkoopste wijze van meubelen te voorzien, of ze hun ten minste in afbeelding mede te geven. Stoelen en meubelen van alle vormen en af metingen vielen in stof. Quosé en George zoch ten evenwel in dezen warboel van vreemde en dooreengeworpen zaken, in de hoop iets te vin den, dat hun bij hun werk van dienst zou kunnen zijn. De rechthoekige koffers, met holle of tweekleppige deksels in den vorm van een huisdak, geheel door deden roest verteerd en de ijzeren banden, welke de koffers omgaven en welke nog slechts eenigen dienst hadden kunnen doen, waren even broos als slechte gebakken steen. Na eenige minuten gezocht te hebben, ver klaarde de dokter, die van zijnen kant de graf monumenten nauwkeurig onderzocht en gemeten had,dat daar hout genoeg aanwezig was om een balk te vervaardigen en dat eenige stukken, als zij aan elkander verbonden werden, de ver langde hoogte zouden bereiken. {Wordt vervohjd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT B^——1—m—we—a—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1