de Franschen en de Druzen een wapenstilstand gesloten, ten einde gelegenheid te hebben de vredesvoorwaarden te bestudeeren. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Milaan, zal de weder ingevoerde doodstraf in Italië vol trokken worden door militiesoldaten. De execu tie is niet openbaar. Ststen-Genersal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 24 November. De wet op de middelen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De algem. beschouwing over de Marine- begrooting worden voortgezet. De heer Oud (V. D.) trekt het amendement om den post van 4| ton voor den aanbouw van twee torpedoboot.jagers te schrappen, in. De heer J. v. D ij k (A. R.) handhaaft zijn opinie over het nuttig gebruik van watervlieg tuigen, welke van groote beteekenis kunnen zijn. Minister L a m b o o y verdedigt nader de afschaffing van de watervliegtuigen, welke over bodig zijn en geheel door Iandvliegtuigen kunnen worden vervangen door verkenningsdoeleinden. Deze verkenningen moeten daarbij niet ge schieden van twee bekende vliegkampen uit, doch over de geheele kust. De zeevliegtuigen zou den ook een rem zijn. want, voor andere operaties zijn ze onbruikbaar. De uitgave voor water vliegtuigen is bepaald onnoodig. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. ltaadsoverzieht. Ge. meentebegrooting. Algemeene beschouwingen. Dankbaarheid over het tijdig indienen der begrooting tevredenheid over een sluiten- d e begrooting, belastingverlaging en de 3 pensioenpremie, dat zijn zoo ongeveer de slag woorden, die door de Algemeene Beschouwingen gevlochten en innig daarmee verbonden zijn. Wat de uitingen van dankbaarheid en te vredenheid betreffen, wij kunnen dit volkomen begrijpen en daarmede instemmen. Wat de twee laatste stokpaardjes, n.l. de belastingverlaging en ue 3 pensioenpremie betreffen, hieromtrent tasten wij volkomen in het duister niet zoo zeer wat de afloop betreft, want met 'n klein beetje optimisme zouden we durven aannemen, dat deze misschien wel gunstig zal zijn als wel hoe hel mogelijk is,datoverdezeonderwerpen nog zóóveel woorden kunnen vallen. Immers, in het sectieverslag lezen we, dat dc begrooting een optimistischen geest ademt en in het Menu van Antwoord maken B. en W. melding van een indruk, die gunstig was, mot een waarschu winkje erbij tegen al te optimistische opvattin gen. Natuurlijk ,,te" is nooit goed, maar een unstige begrooting wil toch zeggen, gunstig oor dc burgerij en hoe wil de Raad dezen term tegenover haar verantwoorden als zij t volgende jaar wederom met ledige handen komtwan neer de Raad b.v. niet besluit tot verlaging der bedrijfs-tarievcn, welke verlaging wij intusschen niet als het meest gewenscht achten of overgaat tot een vermindering van de vermenigvuldi- gings-factor De eerste spreker, de heer Evers, die namens de R. K. raadsfractie het woord voerde, heeft begrepen wat de Algem. Beschouwingen eischen, weinig omhaal en wat gesproken wordt moet steekhoudend zijn. Namens meerdere fractie leden deed hij het voorstel de 3 pensioen premie te heffen van de ambtenaren en gemeen tewerklieden, weer in te trekken- Zeer zeker een billijken eisch, als we weten, dat verleden jaar de motie tot heffing van de 3 uitgaande van de R. K. raadsfractie, werd aangenomen onder beding, dat, zoodra de gemeentefinanciën het toelieten, deze premie weer los te laten. De heer Scheffers was evenwel van meening, dat indien men deze 3 die 30.000 opbrengen, prijs gaf, de regeering wel eens kon overgaan tot vermindering van de 75 crisissteun, die,' volgens spr., alleen nog maar door Schiedam wordt genoten en acht het niet onmogelijk, dat deze maatregel nog wel eens cadeeliger ge volgen voor de gemeente kon hebben. Wij mee- nen echter, dat indien de regeering goed wordt ingelicht, zij niet tot dezen barren maatregel zal overgaan. Danig is er aan het grondbedrijf getornd, zoodanig zelfs, dat de heer Ingelse moest con- stateeren, dat de weth. onrustig werd als de waarheid werd gezegd, hetgeen deze evenwel ten stelligste ontkende. Ook de bedrijven zijn er niet malsch afgekomen. De heer Dinkelaar, sprekende namens de S.D.A.P.-sche fractie, legde den technische bedrijven woekerwinsten ten laste. Als verdediger trad op weth. v. Velsen, die in een kort betoog, aan de hand van verhoudings- cijfers van verschillende gemeenten glashelder uiteenzette, dat de gedane aantijgingen óf lich telijk óf zelfs sterk overdreven waren, dat ver laging der tarieven niet alleen niet gewenscht, maar zelfs nadeelig voor de gemeente Schiedam zou kunnen zijn. De weth. adviseert, in verband met het be woonbaarder maken van onze stad, de inkom stenbclasting te verlagen, daar dit, ook de poli tiek van R'dam is en daar zeer gunstig blijkt te werken. Wederom is ons de houding van de S.D.A.P. een raadsel gebleken. Wat het verschil is tus- schen de motie van de R.K. raadsfractie en die, der S.D.A.P.-sche, welke premievrij pensioen voorstelt is ons ten eenenmale onbegrijpelijk, daar de resultaten hetzelfde zijn. Het is niet anders dan een traditioneel tegenwerken een zinlooze demonstratie, die ten allen tijde weer onschadelijk gemaakt kan worden. Het democratisch orakel van den heer Dir kelaar, door den weth. van financiën zoo toege juicht, was niet alleen in de raadzaal geenszins op zijn plaats, maar houdt ook geen steek als we nagaan, dat de S.D.A.P.-sche democratie zich alleen uitstrekt over een bepaalde klasse. (Wordt vervolgd). De annexatie-beweging. Bij de gister in de gemeenteraadszitting ge houden algemeene beschouwingen, waar ook de annexatie ter sprake kwam, heeft de burgemees ter zich als volgt daarover uitgelaten Hedenmiddag toch werd door verschillende leden, zeer terecht, het vraagstuk der annexatie wederom besproken. Eerst door den heer Hijman en daarna door het lid den heer Collé. Door dezen laatsten spreker werd uit een der bladen aangehaald het gesprokene door een der Wethouders van Rotterdam, waarbij deze zich in stellige bewoordingen een voorstan der noemde van annexatie der omliggende gemeenten door Rot terdam. Ik meen echter ook te weten, dat verschillende andere leden van dien Raad, eveneens bij de behandeling der begrooting als hun meening te kennen gaven, dat met de omringende Gemeen ten in onderling overleg, de regeling der weder- zijdsche belangen, vooral bij aansluitende be bouwing, moest plaats hebben. Twee wegen dus, of annexatie of wel een oplossing door samenwer king. Over deze beide wijzen om tot een oplossing te komen, waar ik herhaal nog eens, een aaneensluitende bebouwing en wat daarmede in verband staat tot moeilijkheden aanlei ding zou kunnen geven, lezen wij in een rapport over gemeentelijke grenswijziging, uitgebracht door den hoogleeraar Mr. J. v. d. Grinten van zeer recenten datum ,1ste. Het algemeen belang moet de an nexatie bevorderen, m.a.w. de nood zakelijkheid van deze diep ingrijpende maatregel moet worden aangetoond." ,,2e. Noodzakelijkheid van annexatie b e- staat nooit, wanneer de oplossing van nabuurschapsprobl e>m e n door in tercommunale samenwerking kan worden ver kregen." In de Memorie van Antwoord onzer begroo ting op de desbetreffende vraag in het Sectie- verslag, wordt gezegd „Dat wat betreft het vraagstuk van dever- eeniging met Rotterdam het standpunt van het College nog onveranderd is gebleven." Dit wil zeggen, dat de meening van het Col lege is, dat de weg van annextie moet uitgaan van de annexeerende gemeente. Eerst echter voor loyale samenwerking en wel op de wijze als eenige jaren geleden heeft plaats gehad. Ik mag er nogmaals aan herinneren, bij de on derhandelingen waarbij Rotterdam in het bezit is gekomen van de noodige terreinen tot uitbrei ding van haar havens. j|g Zoo is dan ook geschied bij het totstandkomen van het streeknet op telefoongebied hier ook een gemeenschappelijkeregelingder wederzijdsche belangen. Aldus kunnen o.i. de verschillende inzichten der beide aangrenzende gemeenten inzake hare toekomstige ontwikkeling, en ik noem dan vooral de in den tegenwoordigen tijd zoo zeer op den voorgrond dringende eischen van een goed ge regeld verkeer, onderling aansluitende, door in gemeenschappelijk overleg en samenwerking gemaakte uitbreidingsjrlan,voor beide gemeenten tot een bevredigende oplossing gebracht. Bezuinigingsrapport. Verschenen is het bezuinigingsrapport van B. en W., waarin het resultaat van hun onder zoek is vastgelegd. We ontleenen hieraan het volgende Door B. en W. is* thans gepubliceerd het re sultaat van hun onderzoek op het punt van bezuiniging. In den geleidebrief bij de overge legde staten wordt opgemerkt, dat onder be zuiniging wordt begrepen, al wat kan strekken tot verbetering van den tinancieelen toestand na de ontwrichting door en na den oorlog. Met het oog daarop wordt het gewenscht ge acht naar de volgorde van de begrooting de belangrijkste punten onder het oog te zien. Daarbij wordt erop gewezen, dat vergelijkingen tusschen nu en vóór den oorlog zonder meer geen waarde hebben, ja zeer gevaarlijk zijn, doch dat deze vergelijkingen, als men in de zaken door dringt, nuttige aanwijzingen kunnen geven. De brief Wijst het eerst op de saldo s, die zeer den, invloed hebben ondervonden van de wisse lende tijdsomstandigheden. Opgemerkt wordt, dat het saldo 1925, waarmede de dienst 192-7 opent,nog hoog is en dat ook het saldo 1926hoog zal zijn waar echter tegenover staat de reser veering in 1927 van een gedeelte van de winst der bedrijven. Als tweede punt. wordt gewezen op de Rijks uitkeeringen- In den tijd, dat geen sluitende stautsbegrooting werd verkregen, zijn voor en na maatregelen ten nadeele van de Gemeente genomen, waarvan de schade in 1923 voor Schie dam werd berekend op 145.000.Nu de toestand der rijksfinanciën zich verruimt en voorstellen tot belastingverlaging werden ge daan, is er door het Gemeentebestuur in adressen aan de Tweede Kamer krachtig op aangedrongen, dat vóór alles dit nadeel zal worden goedge maakt, waarbij er op is gewezen, dat de gelden ook het nuttigst zouden worden besteed, wan neer de Gemeenten in de gelegenheid werden gesteld hun belastingen, die de drukkende last vormen voor de kleine en middelbare inkomens, te verlagen. Daarbij zou een verhooging van de uitkeering volgens de Wet van 1897 die in 1921 en 1922 plaats had, maar niet werd gecon tinueerd met het oog op de mindere koop kracht van het geld, vooropstaan. In een nadere uiteenzetting, in een staatje samengevat, wordt er een indruk gegeven, welke voordeekn deze verlrooging voor de belastingbetalers in de min der bevoorrechte gemeenten zou hebben boven bijv. verlaging van de rijksinkomstenbelastir.g of overdracht van de personeele belasting of een gedeelte daarvan aan de gemeenten, waar van laatstelijk in de Tweede Kamer sprake was. De hoop wordt verder uitgesproken, dat geen ingrijpende wijziging wordt gebracht in de fo rensenbelasting, gelijk in 1924 voorgesteld en dat men ook aan het wegnemen van uitwas sen daarvan het zooveel urgenter herstel van het aan de Gemeenten toegebracht nadeel zal doen voorafgaan. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de regeering .de in het Schiedamsche adres voor gestelde wijziging der dividend- en tanticme- belasting, die voor onze gemeente van belang is, heeft overgenomen. Als derde punt. wordt behandeld de aangroei ing van de improductieve schuld, waarvan de lasten van rente en aflossing in 1922 werd ge raamd op 225.000.-Er wordt op gewezen, dat de daarvoor vatbare schuld telkens is geconverteerd, waardoor volgens bij den brief opgenomen staatje een netto-voordeel is ver kregen van ruim 40.000. Wat de bijdragen voor den woningbouw betreft, wordt herinnerd ahn de adhaesiehe- tuiging aan .het adres van den Protestantsch christelijken besturenbond, waarin afschrijving van de te hooge huren werd bepleit, waarvan de kosten door rijk en gemeente in de gewone verhouding zouden worden gedragen. In aan sluiting daaraan werd het .rijk gevraagd de rente- winst niet in mindering te doen komen van de tekorten, doch deze te bestemmen voor huur- vermindering, waar deze het meest noodig is' en daarvoor ook voor alle blokken de maximum- bijdragen beschikbaar te stellen. Zoo zou voor huurverlaging beschikbaar komen aan rente winst 7350.— en als suppletie der bijdragen 14666.waarvan 11000.door het rijk en ƒ3666.door de gemeente te dragen. Later werd op het voetspoor eener andere gemeente gevraagd aflossing der voorschotten door kapi talisatie van dc rijksbijdragen. Er wordt op gewezen dat, alvorens tot de aflossing van de betrekkelijke voorschotten kan worden over gegaan, het antwoord der Regeering moet wor den afgewacht. B. en W. herinneren verder aan hun afzonder lijk voorstel betreffende het bewaarschoolonder- wijs, waarbij zij er o.a. op wezen, dat de jaar- lijksche kosten daarvan in 1905 nog slechts 460 bedroegen; bij uitbreiding der subsidie in 1911 2010.en dat zij thans reeds meer dan 100.000.beloopen. Zij wijzen erop, dat deze zaak thans aanhangig is bij de onderwijscom missie, die h.i. daarbij ook in overweging heeft te nemen de invoering van een schoolgeld, waar door zij, die daartoe behoorlijk in staat zijn, den kostenden prijs zullen betalen en dat men ook het oog zal moeten richten naar andere ge meenten, speciaal ook naar een naburige ge meente, waar een reorganisatie plaats had en de gemeente Utrecht, waar bezuiniging op dit gebied wordt, voorgesteld. Er wordt op gewezen, dat over twee in verband met de na den oorlog gewijzigde omstandighe den, voorgestelde maatregelen, te weten de pensioenskorting en de verlaging van den afti k voor noodzakelijk levensonderhoud Lij de in komstenbelasting, de raad het vorig jaar reeds een beslissing nam. Een andere dergelijke zaak, de herziening der schoolgelden, is nog in onder zoek. Wat de maatregelen ten aanzien van de werk loosheid betrefö, verklaren B. en W. dat deze hun volle aandacht hebben. Ten aanzien van het grondbedrijf werd reeds voorgesteld de uitkeering van rente over de winstreserve te beperken, waarvoor de oude reserves der technische bedrijven werden aan gewezen. Ten slotte komt dc*brief tot het belangrijke - punt de bezetting der diensten. B. en W. zeggen, dat het onderzoek in dezen, dat een moeilijk en tijdroovend werk was, mede in verband met de overlading met werk, tot hun spijt het rapport geruimen tijd heeft opgehouden. Als basis van het onderzoek strekte in de eerste plaats het verloop' sinds 1914. Dit is in staten, voorzien van afzonderlijke toelichtingen, neergelegd. In overzichten is de toestand ver geleken van nu en 1914 en tusschen gelegen tijd vakken waarbij ook steeds het tijdvak van hoog ste bezetting werd genomen. Voor een goede vergelijking werden de tegenwoordige salaris sen aangenomen. Voor de secretarie had mede een vergelijking, plaats met de bezetting in andere gemeenten op de basis van de Schie- damsche traktementen. Voor andere diensten had vergelijking met andere gemeenten geen zin, met het oog op het groote onderlinge ver schil in de feitelijke toestanden. Er wordt op gewezen, dat de brandweer met de bezuiniging de kroon spant, vooral door de aanschaflir.g van de auto-gerce'dschapswagen en een verbe terd alarmsysteem. De uitgaven waren in 1920 '21 en '22 bij 18 branden gemiddeld 2584 en in 1923, '24 en '25 bij 22 branden slechts gemid deld 1437.72 per jaar. Doch niet bij de brand weer alleen, maar met een beroep op de staten wordt geconstateerd, dat ook bij de andere diensten de bezetting hun hoogste punt reeds lang hebben bereikt en zeer belangrijke inkrim ping en bezuiniging heeft plaats gehad. Volgens het rapport kan over het algemeen worden ge zegd, dat de tegenwoordige bezettingen btvrc- digerfd kunnen worden genoemd en tot een punt zij gekomen, dat als evenwichtstoestand moet worden beschouwd, hetgeen trouwens volgens B. en W. niet behoeft te verwonderen na de maatregelen in 1923 genomen en vermeld in de Memorie van Antwoord bij de begrooting 1924. Daaruit worden verschillende aanhalingen gedaan O.a. dat er daarin reeds op werd gewezen, dat niet alleen hetinwonertalwasvermeerderd, doch dat de gemeente langzamerhand in een andere categorie van gemeenten was gekomen, met nieuwe behoeften en waarin hoogere eischen worden gesteld dat ook de oorlog indirect in dezelfde richting had gewerkt dat ook de nieuwe tijd veel nieuwe wetgeving meebracht, genoemd werd b.v. de nieuwe ondeiwijswetge ving. Verder dat gewezen werd op de ontwik keling van den accountantsdienst, waai door de financieele boekhouding en controle kwam op de hoogte van den tijd. Gewezen weid op de uitbreiding van de openbare werken, "Wilhelmi- nahaven, Koemarktbrug, de a.s. spooiwegaan- sluiting en op het vroegere dure stelsel van bij zondere opdracht aan speciale ingenieurs. Wij ders, dat, gewezen werd op dc greote uithic'dii g van het straatoppervlak en de vei mindering van de vpor bestrating beschikbaar gestelde bedragen, en op de besnoeiing op de begrooting van gemeentewerken met 670C0. Ook dat gewezen werd op het betrekkelijk gcrirge a*n,tal politieagenten in onze gemeente, vei gekken net andere gemeenten. Verder dat gewezen weid op de inkrimping van het losse personeel lij de gasfabriek met 23 en aan gemeentcweiken n et 18 werklieden; op het niet. vei vullen van de functie van adj. directeur aan de technische bedrijven op het. niet vei vullen van een plaats van hoofdagent en agent bij de politie en de toezegging van den burgemeester om het vol gendjaar komende vacatures voor dat jaar on bezet te laten op de vervulling van een vacature van concierge aan een school door een werkman bij de reiniging, wiens plaats onvervuld weid gelaten, op de vervulling van de werkzaamheden van den afgetreden spuiwachter door een haven beambte, op de voorkoming van overtollig personeel aan de scholen. De brief wijst er op, dat men ook na 1923, waarop de vorige aanhalingen betrekking had den, niet is blijven stilstaan, en dat, gelijk uit de staten blijkt, telkens bezuinigingen zijn in gevoerd, als de gelegenheid zich daarvoor aan bood. B. en W. besluiten met de verklaring, dat daarop ook voor het vervolg hun streven ge richt blijftdat echter de gelegenheden moeten worden afgewacht en dat zij in het algemeen weinig voelen voor het op wachtgeld stellen van personeel, waarbij zij er op wijzen, elat men in- verband met de nieuwe pensioenwet ook niet zou kunnen volstaan met de tegenwoordige wachtgeldregeling. Serenade. De laatste leetstuiting. Tot sluiting van de feestvoering'ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan der Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor Orpheus zal haar voor zitter worden gehuldigd. De heer W. H. van den Toorn is juist 20 jaren De verkiezing voor de Prov. Staten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be paald, dat de stemming voor de verkiezing van de Staten in dit gewest, zal plaats hebben op Woensdag 6 April 1927. Amendementen op de Marine-begrooting. De heeren Oud c.s. hebben twee amendemen ten ingediend op de Marinebegrooting voor 1927, strekkende tot het schrappen der gelden aangevraagd voor den aanbouw van een onder zeeboot bestemd voor den dienst in Nederland en van twee torpedojagers. Nederland en Duitsehland. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 20 Mei 1927 te 's-Gravenhage tus schen Nederland-en Duitsehland gesloten Arbi trage- en Verzoeningsverdrag, met bijbehoorend slotprotocol, werd de totstandkoming van dit verdrag in de afdeelingen algemeen toegejuicht, vooral omdat daarin bepaald is, dat alle geschil len, die tusschen Nederland en Duitsehland zouden mogen rijzen, langs minnelijken weg zullen moeten worden beslecht. Met ingenomenheid was voorts gezien, dat daarbij niet zijn uitgesloten die geschillen, welke de eer, de levensbelangen of de onafhankelijk heid der partijen raken, en dat van een aanvanke lijk door Duitsehland gewenschte uitzondering te dien aanzien op aandrag van de Nederland- sche regeering is afgezien. Mr. II. C. Dresselhuys. Naar wij vernemen is de toestand van mr. H. C. Dresselhuys, die^ al geruimen tijd ziek is en laatstelijk in een Rotterdamsche Ziekenhuis werd verpleegd, zeer zorgelijk. De heer Dresselhuys is voorzitter van den Vrijheidsbond en lid der Tweede Kamer. Autobusbedrijf der N. S. Het autobusbedrijf der Nederlandsehe Spoor wegen, dat. 1 Januari a.s. in werking zou treden, zal voorloopig nog wel op zich laten wachten. Er zijn zoovele moeilijkheden te overwinnen, voornamelijk voor de verkrijging van cunces- sies van Ged. Staten uit de verschillende pro vincies, dat het vooralsnog absoluut niet te zeggen is wanneer het bedrijf in werking ge steld kan worden. Intusschen wordt alles wat met het autobusbedrijf in verband staat in studie genomen. Zoo bijv. de vraag wij melden er reeds kort geleden iets over hoe dit bedrijf dienstbaar gemaakt kan worden aan de bezuiniging bij de Necl. Spoorwegen, b.v. door opheffing van lijnen, welke thans niet rendabel zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2