MOOIE HANDEN Uw handen worden mooier en blanker door Als de nacht op de steppen en oerwouden neerdaalt, kan men ook het geluid dier trom mels hooren. Dan begrijpt men ook, hoe op deze wijze berichten snel worden doorgegeven vgn stam tot stam. Verbazingwekkend is niet slechts de vaardigheid, waarmee de zwarten „telegrafeeren" of liever trommelen, maar ook de scherpte van gehoor, waarmee dat getrom meld nieuws wordt opgevangen. Kerknieuws. De Gouden Paus-medaille. Jaarlijks geeft de Heilige Vader een gouden medaille om verloot ten worden tusschen de studenten der Gregoriaansche Universiteit te Rome, die liet doctoraal examen in de Godge leerdheid afleggen „summa cum laude." Dit jaar zijn er van de ruim 120 doctorandi, vertegenwoordigers van verschillende landen, 3 geslaagd „summa cum laude", waaronde de Nederlandsche pater Antonius Hulselmans, van de paters der H.H. Harten te Ginneken. Bij verloting werd dézen de gouden medaille toe gewezen. Als bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat Pater Dr. Hulselmans alle zes graden in dc Wijsbegeerte en Godgeleerdheid behaald heeft „summa cum laude", behalve één dien hij ver wierf „cum laude". Dr. Hulselmans is thans professor van de dogmatiek in het scholastikaat van de Paters der H.H. Harten te Valkenburg („Msb.") Rechtzaken. dagnacht circa 2 uur. reed de chauffeur V. S. uit R'dam vermoedelijk in beschonken toe stand met een, door hem bestuurde auto, over den Schiedamschen dijk, in de richting R dam. Toen de wagen te ver naar rechts reed, sloeg hij over den kop en rolde van den dijk in de vaart. De chauffeur sprong bijtijds uit den wagen. Ook de passagier wist zich tijdig te redden. S. heeft het rechtersleutelbeen gebroken en is per auto naar R'dam gebracht, waar hij door politie is aangehouden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 26 Nov. 29 Nev. De Portugeesche banlibiljettenkwestie. De officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank Mr. Bauduin heeft Vrijdag requisi toir aangenomen in de strafzaak tegen den heer K. M. van IJ. over de Portugeesche bankbil jetten quaestie. Mr. Bauduin eischte veroordeeling van den heer M. tot een gevangenisstraf van 4 jaren. Voorts vroeg de officier vernietiging van alle iljetten. De moord te Overs (•hie- De 27-jarige straatventer M., te Rotterdam, die gearresteerd was als verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal met geweldple ging in den nacht van 16 op 17 Mei te Over- schie op de gebroeders Hoogorbrugge, is Vrijdag middag te zes uur op vrije voeten gesteld. Verdachte V. had gezegd, dat hij M. zeer goed kende en hij vóór den moord reeds om gang met hem had. De andere daarentegen heeft steeds pertinent volgehouden, dat hij V. in het geheel niet kende. Nadat M. Vrijdagmiddag nogmaals aan een langdurig verhoor onderworpen was, gaf de rechter-commissaris last tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Dit incident maakte het er echter voor verdachte V. met beter op. Immers het onderzoek heelt aangetoond, dat hij de daad verricht heeft. Bij hem is immers de revolver gevonden. Hij was ook in het bezit van de pa tronen, die op de revolver jTasten en van bel kaliber zijn, als die, welke op Jan en Wynand Hoogerbrugge werden afgevuurd. Voorts zijn te zijnen huize do gestolen kijker en de met bloed bevlekte kleeren gevonden, die hij tijdens de inbraak gedragen heeft. De behandeling van de zaak tegen V. zal nu over drie weken worden voortgezet. Londen Berlijn - Parijs - - België Zwitserland Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Milaan WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm New-York - 59.37 - 8 971/j - 34 80 - 48 23 - 2.50 Vg - 35.30 - 66 60 66 71 - 64.— - 37.97V, - 10 55 12.13V* - 59.42 - 9.17V2 - 34.80 - 48.25 - 2.507» - 35.25 - 66.627a 66 731/» - 63 20 - 37.90 10 67 TE AMSTERDAM. 26 Nov. 29 Nov. 12.12*% /12.13i/j 59.37 - 59.43 - 8.79 - 9.26 - 34 80 - 34.80 - 48.24 - 48.25 - 35.30 - 35.321/a - 66.65 - 66.627a - 66.75 66.777a - 64 20 - 63 10 - 2 501/, - 2.507. Telegrammen. Laatste Beriehten. Weerbericht. Verwachting: Matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind gedeeltelijk bewolkt eenige kans op regen of sneeuw in het Zuiden des nachts lichte vorstoverdag weinig verandering n temperatuur. Auto-ongeluk op den Schiedamsche dijk. Uit Vlaardingen wordt ons berichtZater- HEVIGE SNEEUWVAL. PARIJS, 29 Nov. (draadloos). Hevige sneeuw val wordt gemeld uit het Alpengebied. Op den St. Gothard is 10 M. sneeuw gevallen. KABINETSCRISIS. LONDEN, 29 Nov. (draadloos). Uit Peking wordt gemeld, dat het Chineesche kabinet is afgetreden. DE TOESTAND VAN DEN JAPANSCIIEN KEIZER. TOKIO, 29 Nov. (draadloos). Uit Tokio wordt medegedeeld, dat de toestand van den keizer spel achteruit gaat. SPORT. Voetbaluitslagen. A f d. I. Den Haag V.U.C.-'t Gooi 43. Rotterdam ExcelsiorD.F.C. 33. Amster dam AjaxR.C.H. 60. Den Haag H.V.V. Sparta 23. IJmuiden StormvogelsBlauw- Wit 2—1. A f d. II. Zaandam Z.F.C.H.F.C. 32. Rotterdam V.O.G.FI.B.S. 35. Haarlem E.D.O.Feijenoord 31. Hilversum: Flilver- sumA.S.G. 61. Utrecht. U.V.V.De Spar taan 12. 2e Klasse A. ZandvoortZandvoort S.V.V. 1—2. 2e Klasse B. Schiedam Hermes-D.V.S. S.V.W. 3—2. 3e Klasse C. Delft Delft—Schiedam 4—2. 4e Klasse. Schiedam: D.H.S.Naaldwijk 2—2. Res. 2e klasse A. Den Flaag A.D.O. II H.-D.V.SJIÏ 5—2. B. Schiedam S.V.V. II— V.O.G. II 4—2. Res. 3e klasse B. R'dam V.O.C. III S.V.V. III 5—1. Ursus IIFlorisant 70 S.F.C.Dirksland 50 (w.n.o.) Schiedam IIR.F.C. IV n.d. H.-D.V.S. IVSparta V 21 DemosMaggie 2—4 D.H.S. Ill—D.R.L. II n.d. D.O.V.— R.D.D. 2—3; Gusto III—V.D.B. II 1—0; Ursus-Levant 10. Handel en Nijverheid. Ilapag weder de grootste reederij van de wereld. De voor kort doorgevoerde samensmelting van de Hapag met het Deutsch-Austral- Kosmos Konzern heeft eerstgenoemde maatschappij van de zevende plaats onder de groote scheepvaart maatschappijen van de wereld op de eerste plaats gebracht. De Hapag bezit thans een schepenmateriaal van bruto 869.000 bruto re- gisterton en heft daarmede een voorsprong van 100.000 ton op de grootste Engelsehe maatschap pij, de British Iridia Line. De Norddeutsche Lloyd, als tweede Duitsche firma, neemt in de Internationale volgorde de vijfde plaats in Wanneer de voorloopig uitgestelde overgang van de White Star Line aan de firma Furness toch tót stand mocht komen, dan wordt dit konzern de grootste reederij van de wereld, onder Engelsehe vlag. De Furnessvloot is groot 156 stoomschepen en motorschepen met een tonneninhoud van 1.134.000 ton, dus ongeveer 30% tonnage meer dan de tegenwoordige Fla- pagvloot bezitten zou. Van de tien grootste ree- derijen van de wereld, waarbij de Hansa in Bremen op de derde plaats staat, varen zes onder Engelsehe vlag, twee onder Duitsche, één onder Fransche en één onder Japansche vlag. wezig. Bij A. D. O. speelden de halflinie en rechtsbuiten een goede partij. Bij H.- D. V. S. was er niemand die op viel. Voor rust speelde IJ. Jansen een goede partij. Il.-D.V.S.—S.V.W. 3—2. Er was Veel belangstelling voor deze ont moeting. H.-D.V.S. is geheel volledig. S.V.W. heeft één invaller. II.-D.V.S. trapt af, maar S.V. W. neemt gelijk den bal over, doch G. Deen redt. Smoor is er goed in en stopt een paar schoten op soliede wijze. Als Jurgens te ver naar voren is gedrongen belandt de bal bij de linksbuiten, die opdrijft en met een hard schot doelpunt. H.-D.V.S. pakt nu steviger aan. We noteeren diverse flinke schoten van van Es, doch de doel man, gesteund door een eminent stel backs blijkt safe. Bij een algemeene aanval maakt een der backs hands in 't beruchte gebied. De referee geeft een vrijen trap op den rand ervan, hoewel de overtreding zeker een tweetal meters er binnen was. Van Es plaatst zich achter den bal en ontzettend hard vliegt de bal langs eenige tegenstanders in 't net. Nu is IJ.-D.V.S. in de meerderheid. Van der Griend schiet eens tegen de buitenkant van den paal. Even daarna vangt P. Scheffeis een voorzet van Nolet ineens op en schiet rakelings over. Dan krijgt van Es den bal van rechts. Hij draait even met den bal en lost dan een vervaarlijk schot, dat juist onder de lat verdwijnt (21). Den Hoed werkt goed, maar plaatst, dikwijls naar de tegenpartij. Met den stand 21 gaat de rust in. Na de hervatting is H.-D.V.S. in 't begin sterker.. Er wordt echter nogal eens geknoeit. Nolet laat eenige gemakke lijke kansen onbenut. Smoor verricht goed werk door eenige gevaar lijke ballen goed te verwerken.De scheidsrechter geeft intusschen nogal rare beslissingen en gcefl eenige vrije schoppen tegen H.- D. V. S. die glad verkeerd waren. Geregeld zwermen de Schiedammers om 't S. V. W.-doel. De keeper redt eens op keurige wijze als hij een schot van van Es corner werkt. Een scherpe voorzet van Nolet vliegt hoog over den keeper langs de lijn, waar Scheffers hem voor doel kopt. Na wat geharrewar fabriceert van Es '1 derde goaltje. 31. Nu krijgt H.- D. V. S. 't hard te verant woorden. Een missen van de Bruin bezorgt H.- D. V. S. een gevaarlijk moment, dat door Deen wordt bezworen door den man van den bal af te loopen. Forsch optreden van Deen wordt o.i. ten onrechte, daar 't volkomen fair geschiedde, met een penalty gestraft. Met een geweldig schot doelpunt S. V. W. daaruit 3|2 't Gaat nu spannen. Een pracht schot van Boon ketst tegen de binnenkant van den paal en huppelt over de doellijn. Onder groote spanning komt 't einde. Voor de rust werd er goed ge speeld. Daarna werd 't veel minder. De voor hoede was niet op dreef, speciaal Scheffers en de vleugelspelers waren eruit. Jurgens minder dan anders. Smoor heel goed. Bij S. V. W. vielen linksback, keeper en linksbuiten op. Scheids rechter Versteeg Meulemans had een off-day. Hij floot bepaald slecht. G.D.A. IExcelsior I 0—0. Onze stadgenooten zijn erin geslaagd op de Loosduiners een kostbaar puntje te veroveren. Als scheidsrechter F. v. Veen beginnen blaast mist Exc. B. Janse en G. D. A. haar mid-voor. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een enthou siast spel. Er wordt in een vlot tempo gespeeld. De rechts-binnen van Exc. leidt de meeste aan- aanvallen. v. Linge schiet rakelings over. G.D.A. brengt dan enkele tegenbezoeken. De verdedi ging is echter in uitstekende conditie. Kloos breekt menigen aanval en brengt steeds keurig op. Noestheden is zeer trapvast. Vollebregt geeft in uiterste instantie geen krimp. G.D.A. forceert dan een corner, welke op niets uitloopt. Uit een der voorzetten van Groenewegen schiet Peters in. De keeper redt dan met veel geluk. Bij een volgenden aanval vangt de G.D.A. keeper den bal op. Peters maakt den bal af handig, kan niet inschieten, v. Linge doelpunt echter onhoudbaar. Dit doelpunt wordt terecht wegens buitenspel geannuleerd. Hierna is het rusten. Na de thee is G.D.A. sterker. Van Kemenade die na de rust veel beter speelt, kan de onstui mige G.D.A.'ers niet meer houden en haalt de rechts-binnen in de lialf-linie. Vollebregt toont zich van zijn beste zijde. De Exc. doorbraken zijn niet van gevaar ontbloot. Groenewegen schiet in 't zijnet.' J. Rebers zet eenmaal schitterend voor, niemand is er bij om de kans te benutten. G.D.A. pakt nu stevig aan. Peter onderneemt 'n snelle uitval. Plotseling staat v. Linge alleen voor doel, mist echter jammerlijk. Nu blijft G.D.A. aan 't woord. Vollebregt redt eenige malen achtereen, waaronder een schitterenden kopbal. Met G.D.A. in 't offensief blaast scheids rechter v. Veen, die den teugels strak hield, einde. Excelsior kan op een goed gespeelde wed strijd terugzien. A.D.O. II—H.-D.V.S. II 5—2. Met niet minder dan 5 invallers trokken de Schiedammers naar den Haag waar zij een flinken nederlaag te slikken kregen. Om even over tweeën fluit de scheidsrechter beginnen A. D. O. heeft direct na den aftrap het beste van 't spel en, bestookt de Schiedamsche veste die echter van geen wijken weet. Na ongeveer 10 minuten moeten ze echter zwichten. En hard schot op 'L H. D. V. S. doel heeft succes daar E. Ilodes uitglijdt 10. Spoedig hierna komt ook 'L 2e goaltje uit een aanval van rechts. De H.- D. V. S. aanvallen worden aardig opgezet maar daar alles veel te laks gebeurd is 't geen moeilijkheid voor A. D. O. backs om steeds in te grijpen. A. D. O. weet op fraaie wijze no 3 te scoren. Na 'n goede aanval van H.-D.V.S. gelukt 't Boon tegen tc scoren. Hierna is 't rust. Na de hervatting pakt A. D. O. weer stevig aan. De H.-D.V.S. verdediging houdt echter langen tijd stand. H.- D.V.S. weet zelfs den achterstand te verkleinen door toedoen van J. Sterkman. A. D. O. weet na goed werk van rechts de stand op 52 te brengen. Nu komen de II.-D. V. S.'s opzetten maar het is te laat en als den scheids rechter afblaast is de stand nog 52 in 't voor deel van A. D. O. De uitslag is wel eenigszins geflatteerd. In 't veld waren de II.-D.V.S.'ers lang niet de minderen maar de schutter was af- Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 25 Jan Cornelis, z.v. L. K. Zwamborn en ld. IC. Smit Groenelaan. 26 Johannes Gerardus, z.v. J. II. Prein en M.II. Veltman, Singel. Adriaan Johan, z.n. J. M. Planije en A. J. Cornax, Heerenstr. Gatheri- nus Johannes, z.v. W. van Akkeren en P. C. van Wezenberg, Laan ons Genoegen. Susanna Johanna, d.v. C. van Beek en E. A. Wesdorp, Achter de Teerstoof. Geboren Nov. ^6 Apolina, d.v. G. Blonk en J. Stok hof, Parallelweg. Overleden: Nov. 26 B. W. Gerritsma, oud 27 j., Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Heiland. 29 Nov. v,m. 9 53 n.m. 10.24. 30 Nov. v.m. 11.07 n.m. 11 32. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwatei 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 26 Nov. Aangekomen s.s. Nautik, van Hull s.s. Witram, van Seattle, beide om hier kolen te bunkeren in de Wilhel- minahaven. s.s. San José, van Londen. SCHIEDAM, 26 Nov. Vertrokken s.s. Presi dent, naar Huil. s.s. Spar, naar Sydney. LONDEN, 26 Nov. Vertrokken s.s. Mentor, met olie van Japan naar Schiedam wordt heden hier verwacht. HARBURG, 26 Nov. Vertrokken s.s. Auda city, met olie nlar Schiedam. HARBURG, 27 Noij. Vertrokken ts.s. Al- chymist, met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, 27 Nov. Aangekomen: Eng. s.s. Audacity, kapt. W. Miller, met olie van Harburg voor de N.V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven het vertrok heden weder derwaarts. Eng. s.s. Mentor, met olie van Yokohama via Londen voor de N.V. Schieveem het vertrok heden naar Rotterdam. - s.s. Miranda, van Londen s.s. Caparica, van Kopenhagen s.s. Imacos, van Londen s.s. Northlea, van Londen; s.s. Rita Moersk, van Trelleborg en s.s. Giglio, van Londen, allen om hier kolen te hunkeren SCHIEDAM, 27 Nov. Vertrokken motor- schoener Nyssiena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen naar Londen. s.s. Harbor, naar Valencia. s.s. Witram, naar Bremen. SCHIEDAM, 29 Nov. Aangekomen Deensch s.s. Elisabeth Moersk, van Hamburgs.s. Gudrum Moersk, van Havre s.s. Eemdijk, van Hull s.s. Hertha Moersk, van Zwijndrecht s.s. Victoria, van Londen aan de Maaskade, eersten steiger s.s. Trode, van Lowestoft aan den steiger Oosterhavens.s. Bristhol, van Londen, aan boei 10 op stroom s.s. Imatra, van Gent, aan boei 12 op stroom en s.s. Berit, van Londen, aan boei 8 op stroom, allen om hier kolen te bunkeren. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 29 Nov. Officieele notecring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16.50. Namens de commissie voor de noteerng- H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 29 Nov. Men noteert voor Spiritus f 100 28. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.50 per ketel. Oslo 12 13i/a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3