loor i ai. St. Haas: van de bakkerij H. BEHLE, Eeie raadselachtige verdwijning. Boterletters, Spritsletters, Choc, letters, Speculaaspoppen, Marsepam Hoogstraat 33, - Tel. 68913. FEUILLETON. Dinsdag 30 November 1926. Bureau KOEMARKT 4.gjTelefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Posiehèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitI 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: Buitenlandseh Nieuws. OOST-INDIE. Bedrijfskosten van de vloot. Uil Batavia bericht men In den Volksraad heeft bij de behandeling van de begrooting van Marine de regeeringsgemachtigde voor Marine, vicc-admiraal A. F. Gooszen, verklaard, dat de bedrijfskosten van de vloot 1.500.000 be neden de bij de Vlootwet gemaakte raming zijn gebleven. Nieuwe arrestaties van Indische communisten. Uit Batavia De arrestaties in het Bantam- sche duren voort. Uit PadangDe communistische posthuis commandant en eenige agenten van de veld politie zijn te Sawah Loentoe gearresteerd. 68 clandestiene revolvers. Bij huiszoeking in de huizen van communisten in de kampongs Sewoe en Lawéan te Solo, mocht het de Solosche politie, volgens de „Nwe.Vor- stenlanden, gelukken in totaal 68 clandestiene revolvers met de bijbehoorende patronen in beslag te nemen. verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HoIl.Algem.Verz. bank Schiedam DUITSCHLAND. Arbeidsbescherming. Uit Berlijn wordt gemeld Het nieuwe reeds bij den Rijksraad ingediende ontwerp in zake de bescherming van den arbeid regelt in 60 artikelen den arbeidstijd, de kwestie der arbeids bescherming, het overwerk en een aantal andere kwesties. Na aanneming van dit wetsontwerp zal een groot aantal verouderde bepalingen en wetten (die ten deele reeds een halve eeuw oud zijn) komen te vervallen. Wat den arbeidstijd betreft, zullen door rege ling van den achturendag de bepalingen der wet in overeenstemming worden gebracht met de conventie van Washington, zoodat de rati ficatie van deze laatste dan t. z. t. zal kunnen plaats vinden. ENGELAND. Naar het einde der mijnwer- kersstaking. Uit Londen meldt men Gisteren is er weer een belangrijke stap gedaan naar de hervatting van het werk in de mijnen. In Yorkshire is namelijk een overeenkomst geteekend op basis van den 7J-urendag. In Durham en Zuid-Wales wordt gestemd over de kwestie of aan de executieven der districten volmacht zal worden gegeven de onderhande lingen tot een gunstig resultaat te brengen, doch terwijl men in Zuid-Wales een meerder heid verwacht voor het voortzetten der onder handelingen, zal Durham waarschijnlijk wei geren. De mijnwerkers van Cumberland zullen voor Donderdag hun stem moeten uitbrengen over de voorwaarden, die voorloopig door hun afgevaardigden zijn aanvaard. Wanneer in die drie districten overeenkomsten zullen zijn af gesloten, kan men zeggen, dat de staking voorbij is. Overeenkomstig zijn thans reeds afgesloten Schotland, Lancashire, Cheshire, Nottingham shire, Derbyshire, Northumberland en thans Ook in Yorkshire. Nottingham, Derby en Yorkshire hebben den 7|-uren werkdag aanvaard, Northumberland de 7J uur slechts voor de houwers, terwijl voor 64 Eensklaps teekende zich aan dc oppervlakte van het tot nu toe rustige water een hevige stroom af. De zoogenaamde schuit onderging een plotselinge beweging en draaide in het. rond. Halgouet klampte zich aan een der paaltjes van den toren vastdaartoe moest hij den arm tot den schouder in het water steken maar het hout brak en toen hij een ander wilde grijpen kwetste hij zijn hand. „Kijk, kommandant, zeide de dokter, die rechtopstaaude den arm uitstak kijk, daarginds de vergeten veronderstelling, hot onvoorziene, zie." George keek en in een der somberste hoeken van het hol zag hij nog een zwarter vlek, een scheur in den wand, waardoor het water zich een weg baande met de snelheid van een waterval Hij verloor het hoofd niet. Met vaste hand wierp hij de dreg door de opening. Het werktuig haakte daarbuiten onmiddellijk vast. De schuit bleef, aldus geankerd, een oogenblik stil ligen, ooruit, mijn vrienden, riep George, laat ons heengaan Werkt u het eerst tegen den kabel omhoog, Halgouet." „Kommandant de andere arbeiders slechts een werkdag van acht uur is vastgesteld. In Schotland, Lancashire is voor allen de achturendag aangenomen. Het is van groote Leteekenis, dat de overeen komsten voor langen tijd zijn afgesloten name lijk in Nottinghamshire. Derbyshire voor vijf jaar, Schotland, Yorkshire en Lancashire drie jaar en Northumberland voor den tijd van twee jaar. Er blijven nog slechts enkele kleine districten over, waar geen voorloopige overeenkomst is bereikt. BELGIE. Advies der reizigerstarieven in B e 1 g i e. Uit Brussel wordt berichtDe Commissie van advies in zake de spoorwegtarieven aonclu- deerde in de vergadering van gister, dat de voorgestelde verhooging van 10 der reizigers- tarieven gewettigd is, daar met deze verhooging de prijzen in goudwaarde uitgedrukt, nog be neden die van voor den oorlog zijn. FRANKRIJK. De staatsambtenaren volgen P o i n c a r Uit Parijs bericht men De ambtenaren zijn al geruimen tijd ontevreden over hun salarissen en verschillende afgevaardigden hebben er reeds bij Poincaré op aangedrongen, een hooger bedrag daarvoor op de begrooting uit te trekken. Steeds heeft dc premier e chter geantwoord, dat hij aan dat verzoek niet kon voldoen. Daar de ambtenaren met dit antwoord na tuurlijk niet tevreden waren, stelde de Fédé- ration des Fonctionnaires, waarbij de meeste ambtenaren zijn aangesloten, voor, een congres te houden op 29 November. Poincaré liet daarop verordenen, dat aan geen enkelen ambtenaar vóór 20 December, den datum, waarop de begrooting waarschijn lijk zal zijn afgehandeld, verlof mocht worden verleend. De voornaamste vertegenwoordigers der fede ratie hebben gisteren te Parijs een bijeenkomst gehouden, om na te gaan wat na dit verbod gedaan moest worden. De strijdlustigen wilden gaarne de actie doorzetten, doch een desbetref fende motie werd met een stemmenverhouding van 2 tegen 1 verworpen. Daarop werd besloten 21 December a.s. bijeen t.e komen. ALBANIË. Een offensief der regeerings- troepen. Uit Belgrado wordt gemeld Het Albaneesche gezantschap alhier deelt mede, dat de opstand in Albanië als onderdrukt kan worden beschouwd Zevenduizend vrijwilligers hebben zich bij de 15 „Gehoorzaam De matroos greep het koord, doch op het oogenblik, dat hij zich zou gaan opheffen, werd de snelheid van den stroom sterker. Dc kabel brak, de boot werd onwederstaanbaar medege- sleept, en verdween in een zwarte gang, zoo laag, dat de mannen zich moesten bukken, om het hoofd niet te verbrijzelen tegen de rots, welke het gewelf ervan vormde. Zij doorliepen aldus een ruimte, welke zij nooit zouden kunnen bepalen. De slag, die hen trof, op het oogenblik zelf, waarop zij hun mar teling een einde hoopten te zien nemen, was zoo onverwacht, zoo bliksemsnel, dat alle drie een oogenblik hun verstand verloren. Stilzwijgend en met hijgende borst in hun zonderlinge boot tegen elkander neergehurkt, gaven zij zich eerst rekenschap van den toestand, toen het vaartuig stilhield. In diepe duisternis gedompeld, waren zij zoo verdoofd door het gedruisch van het water dat zich neerwierp als 'n waterval in de eene af andere ruimte, zoo verstomd door deze brutale en beslissende nederlaag, dat zij er niet aan dach ten iets tot hun redding te ondernemen, het eene of andere onmogelijk middel daartoe in het werk te stellen. Deze drie mannen met hun heldenmoed, met hun bovenmenschelijke koelbloedigheid, die bijna zonder zich te laten afschrikken twintig dagen lang een reusachtigen strijd hadden gevoerd tegen een allerverschrik kelijkst lotdeze drie dapperen waren overwon- regeeringstroepen aangesloten. Het regeerings- leger rukt verder op en het is te verwachten, dat de opstandelinfen binnen twee dagen om singeld zullen zijn. SPANJE. Primo doet een beroep op de a r t i 11 e r i e-o fficieren. Uit Madrid meldt men Kort voor het af- loopen van den door Primo de Rivera gesteldcn termijn voor den terugkeer-in-dienst der ar tillerie-officieren, heeft de Spaansche premier een zeer uitvoerigen oproep tot dezen gericht. Hij verklaart daarin, dat hun terugkeer slechts gewenscht is uit overwegingen van militaire discipline. De verspreide geruchten omtrent een voor de deur staand groot nationaal gevaar, zijn geheel onjuist en een terugkeer der offi cieren met het oog hierop, is dan ook niet noodig. ALLERLEI. Uit BoekarestHet Rador-telegraafagentschap spreekt de verontrustende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den koning tegen. Eiken dag wordt zijn toestand beter. Uit Londen Een vertegenwoordiger van de „Daily Mail", die aan boord van de „Beren- garia" koningin Maria van Roemenië heeft geintervieuwd, laat in zijn bericht doorsche meren, dat de koningin bij haar terugkeer in Roemenië tot regentes zou worden benoemd. Uit Berlijn De nieuwe Pruisische be grooting is in evenwicht met een bedrag voor ontvangsten en uitgaven van 3.473.000.000 mark Uit Hamburg De zeelieden en de Ham- burgsche havenarbeiders hebben de arbeids contracten tegen het einde dezer maand opge zegd. Uit Brussel wordt bericht De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Vander- velde, zal op 6 December dc zitting van den Volkenbondsraad te Genéve hijwonen. Binnenland. Zakelijke uitzending. Met ingang van 1 Januari a.s. zal door het Rijk een begin worden gemaakt met radio- telefonische uitzending van particuliere, zake lijke berichten en wel van Scheveningen-Haven uit. De kosten hiervan zullen worden berekend per gesprekseenheid van drie minuten of een gedeelte daarvan tegen een maximum-tarief van 3 per gesprekseenheid de gebruikers, die geregeld zakelijke berichten zullen doen uitzenden, zullen echter 1.50 per drie minuten moeten betalen. Geregelde gebruikers zijn zij, die minstens op drie vaste dagen per week gedurende een overeengekomen tijdperk van minstens een jaar van dezen rijks-omroep zullen gebruik maken. Voor rekening van den gebruiker moet een rechtstreeksche verbinding met het rijkstele foonkantoor worden aangelegd, terwijl de ge bruiker ook de kosten voor het binnenbrengen der geleiding in het Rijkska.ntoor zal hebben te dragen. De ccom. wereldconferentie te A'dam. In verband met de mogelijkheid om de eco nomische wereldconferentie te Amsterdam te organisderen deelt het „Journal de Geneve" mede, dat het op grond van inlichtingen uit goede bron kan verklaren, dat de Nederland- sche regeering zich nog niet met deze kwestie nen, zonder zelfs voor elkander een woord van afscheid te vinden, zonder elkander hun laatste gedachten anders mede te deelen, dan door een stommen handdruk zij waren gelijk aan den gladiator, die, na er twaalf te hebben neerge veld, zelf door een laatste tegenstander doodelijk gewond, zich gelaten neerlegde op het zand van den circus, om er den dood en de eeuwige rust af te wachten. En plotseling, op het oogenblik zelf, waarop dc wanhoop met haar zwarten sluier hun geest kracht bedekte, op het oogenblik, waarop ieder, in afwachting van den onvermijdelijkcn dood, in zijn bijna uitgebluscht verstand niet meer overhield dan een gedachte aan de voor altijd verloren betrekkingen op dit oogenblik, waarop hun hart zich tot den almachtigen God verhief, op dat oogenblik hoorden zij een ver verwijder den vreeselijken donderslag. Terzelfder tijd brak het steenen gewelf op eenige meters voor hen uiteen massa roststeen plofte in het water neer en liet een kleine opening over, waardoor de dag opnieuw naar binnendrong en op de kanten van deze opening brak de stroom, die hen had medegevoerd. Het vaartuig werd medegesleurd, kantelde om en bleef tusschen de wanden hangen. Zonder zelfs te weten, wat zij deden, nog bijna ingeslapen door de duister nis van het graf, dat zij voor„zich hadden zien openen, wierpen de drie mannen zich in hét water en trachtten al zwemmend de opening tebereikeu. heeft beziggehouden. Het voegt er aan toe, dat Van Karnebeek tijdens zijn verblijf te Geneve over twee punten inlichtingen zal inwinnen, ten eerste of er wezenlijk een ernstig verlan gen bestaat, dat op goede gronden gebaseerd is, om Amsterdam boven Geveve te verkiezen als plaats voor de wereldconferentie, en ten tweede wat de onvermijdelijke kosten zouden zijn, die de Nederlandsche schatkist te be strijden zou hebben. Na over deze twee punten ingelicht te zijn, zou het Nederlandsche kabinet een beslissing nemen. Esperanto. Volgens Holanda Esperantosto (Off. Orgaan der Nederlandsche Esperantobeweging) is de finitief besloten het 3e Nederlandsche Esperanto Congres te houden te Haarlem op 25 en 29 Mei 1927. In 1927 zal het tevens 40 jaar geleden zijn, dat Dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van de wereldhulptaal Esperanto, zijn eerste brochure over deze taal het licht deed zien. Nederland als voorbeeld. In het te Parijs verschijnende maandblad -,,Le monde nouveau" heeft de heer Charles Dupuis, der Academie des scienes morales et politiques een artikel gewijd aan het herstel van de Nederlandsche staatsfinanciën. De vriendelijke en zeer waardeerende beschou wingen aan den persoon en het werk van onzen oud-minister van Financiën gewijd, leidt de schr. in met eenige voor ons land vleiende op merkingen over het belang, dat er voor groote staten in gelegen kan zijn om na te gaan, wat er in z.g. kleine landen plaats vindt, met name wat. betreft de wijze, waarop deze hun huishou ding beheeren. De groote staten dus schrijft hij maar al te vaak trotsch op hun macht en op de be kwaamheden, die zij zich zelf op grond van die macht, toeschrijven, schenken slechts zelden aandacht aan de ervaringen, welke door de kleine staten worden opgedaan. Niettemin worden deze kleine staten klein althans indien men enkel de uitgestrektheid van hun grondgebied of het cijfer van hun bevolking beschouwt dikwijls beter geleid, beter ge regeerd zijn aldus in zedelijken en politeken zin grooter dan de mogendheden, die zich erop verhoovaardigen, in alle opzichten groot te zijn. omdat zij een uitgestrekter grondgebied met grooter aantal inwoners of onderdanen be- heerschen. Alle landen, welke dan ook hun vermeende bekwaamheden of hun afmetingen mogen zijn, hebben er belang bijzich bezig te houden met wat er voor goeds tot stand wordt gebracht aan de andere zijden van hun grenzen om daar voor beelden te zoeken en te vinden, die hun zoo noodig tot leering kunnen strekken. De heer Dupuis gaat dan de oorzaken na, die tot de ontwrichting van het financieele even- wichtihier telande hebben geleid en bespreekt uitvoerig de wijze, waarop de heer Colijn er in geslaagd is, het evenwicht te herstellen en de grondslagen te leggen om aan ons nationale ruilmiddel de oude standvastigheid te hergeven. De verkregen resultaten, aldus besluit hij, hebben de lessen der economische politiek en der ervaring van alle tijden bevestigd. En de heer Colijn is een groot minister van Financiën geweest, waardig om ten voorbeeld te worden gesteld als een man, die weer met beslistheid, vastberadenheid en volharing heeft weten toe te passen de fundamenteele en altijd van kracht blijvende stelregels, welke het heele geheim vor- XX. VERRIJZENIS. Men zal zich herinneren, dat Sir Owen er zeer verbaasd over was geweest, dat mevrouw De Malher, ofschoon door het denkbeeld vervolgd dat haar echtgenoot niet dood was, er in had toe gestemd,de plaats te kiezen, waar het gedenk- teeken, op te richten ter gedachtenis aan de slachtoffers van de Sirius, zich op het eiland Syros verheffen zou. Hij geloofde, dat zij had toegegeven om een tegenspraak te vermijden, welke haar pijn zou doen en hij verwachtte dan ook, dat hij haar den volgenden dag wel in een anderen geestestoestand zou vinden. Doch den volgenden dag wasmevrouwDe Mal- heer de eerste, die hem vroeg op welk oogenblik men zich naar land zou begeven. Sir Owen ant woordde haar, dat hij een sloep zou uitrusten, zoodra de Sirius naar de Piraeus op weg zou gegaan zijn. Overeenkomstig de bevelen, welke hij gegeven had, waren gedurende den nacht alle maatre gelen genomen om zee te kunnen kiezen. Wordl vervolgd). duim' t fift Iili irorlioc vnn «en wnsvinner; f 1 int hii verlies can e I hor» «mlaren «innn» r>n aJ»1\T UaII Al»»»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1