£N OMSTREM Yoor lie a.s. St. licolaas van de babkerjj H. BEHLE, Eeie raadselachtige verdwijning. Boterletters, Sprltsletters, Choc. letters, Speculaaspoppen, Harsepain - Tel. 68913. FEUILLETON. 49ste Jaargang. Woensdag 1 December 1926. No. 14729 Bureau KOEMARKT 4.g— Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— pér kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Posichèque- cn girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van P. J. KOOIJ om vergunning tot uitbreiding van de smederij in het pand Vlaardingerstraat la, kadaster Sectie C. no. 234, met 2 electromotoren van resp. 1 en 1/8 P.K., drijvende een boormachine en een smidswan. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 15 December 1926, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente,van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 1 December 1926. Bultenlandseh Nieuws. OOST-INDIE. H e t P. K. I.-c omplot. Uit Batavia meldt men Officieus wordt mede gedeeld, dat er sterke aanwijzingen zijn, dat de leiding van de communisten hier te lande, ten gevolge van een omstreeks het einde van '1925 genomen besluit plannen gekoesterd heeft reeds eerder in 1926 ongeregeldheden te ver wekken en wel, zoodra zij de beschikking zou den hebben over de noodige fondsen. Met de leiding van de P.K.I., waarvan een deel in het buitenland, o.a. in Singapore, vertoefde, schijnt verschil van meening ontstaan te zijn over de vraag, of de verwekking van ongeregeldheden afhankelijk gesteld moest worden van het besit Van geld of van voldoende kracht, die door de volgelingen o.ntwikkeld zou worden. De plannen tot het verwekken van ongere geldheden in den nacht van 12 op 13 Novem ber zijn besproken op 7 November, den her denkingsdag van de stichting van de Sovjet republiek. Op verschillende plaatsen werden toen besloten bijeenkomsten gehouden en het tijdvak van 7 tot 12 November is benut tot het bezoeken van de verschillende secties van de P.K.I. De order tot het verwekken van onge regeldheden in den nacht van 12 op 13 Novem ber is nauwelijks een etmaal van te voren uit gevaardigd. Dat de ongeregeldheden zich tot dusverre niet verder konden ontwikkelen, moet, be halve aan de genomen maatregelen van de overheid, tevens worden toegeschreven aan de onvoldoende organisatie en ontwikkeling van de afdeelingen van de P.K.I. Oproerlingen in Atjeh achtervolgd. Uit Koetaradja bericht men Een patrouille van de bevolking legde in Boven-Tripa een op roerling neer en verwondde het bendehoofd Pangkarim. Militairen zetten de achtervolging voort. De amok maker gearresteerd. Uit Batavia De korporaal, die amok maakte, was met den trein naar Poerwakarta vertrokken. Hij is eergistermiddag gearresteerd. 65 Een der stoomers moest het vlotgebrachte schip sleepen. De andere, door een noodlijn aan de Sirius verbonden, moest het konvooi bege leiden, en een helpende hand uitstekend, zoodra een ongeval of een schok, door de zee veroor zaakt, den eersten sleeper in ongereede bracht. De kommandant van de Investigator had een zeker getal mannen zijner eigen equipage op de Sirius ingescheeptzij moesten er voor waken, dat het schip tijdens den overtocht geen nieuwe averij bekwam. Hij wilde evenwel niet dat het Fransche schip in de Piraeus aankwam met een uitsluitend Engelsche bemanning, daarom verzocht hij den Franschen marine- ingenieur, die hem ter zijde had gestaan, het bevel over zijn mannen op zich te willennemen dit had het voordeel, dat er dan bovendien een man aan boord was, die met gezag bekleed, tus- schenbeide kon komen en als er sprake was van een ongeval, de eerste maatregelen nemen kon. Sir Owen had verlangd, dat Poulpiquet en de andere duikers, zich ook zouden inschepen maar de vriend van Halgouët vroeg voor zich DUITSCHLAND. De „Deutsche A 11 g. Z e i t u n g" moet weg. Uit Berlijn bericht men In de begrotings commissie van den Rijksdag vonden gister debatten plaats in verband met den aankoop der „Deutsche Allgemeine Zeitung" door het Rijk. Minister Stresemann herhaalde zijn, in de rijksdagcommissie voor buitenlandsche aange legenheden te dien aanzien afgelegde verkla ringen. Hij voegde er aan toe, dat reeds het eerste kabinet-Luther, een poging tot aankoop van het blad had gedaan, welke poging evenwel vergeefsch was gebleven. Pruisen was toen maals het Rijks voor geweest. In het belang van de bevordering der rijkspolitiek is het blad toen later onder het tweede kabinet-Luther door het Rijk van Pruisen aangekocht- De sprekers der regeeringspartijen drongen er op aan, dat het Rijk de „Deutsche Allgemeine Zeitung" zoo spoedig mogelijk weder van de hand zou doen. ENGELAND. Naar het einde der mijnwerkersstaking- Uit Londen wordt bericht Meer dan de helft der mijnwerkers, die in April van dit jaar in de Engelsche mijnen werkzaam waren, zijn thans weder aan den arbeid en heden is boven dien de weg gebaand voor de werkhervatting in de twee belangrijke export-districten Zuid- Wales en Durham. Een stemming in Durham over door de lei ders onvoldoende geachte voorwaarden, door de eigenaars aangeboden, bracht een meerder heid voor verwerping, doch daar 49.000 stem men uitgebracht waren voor verwerping en 40.000 voor aanvaarding, was de vereischtc 2/3 meerderheid niet verkregen, zoodat de execu tieve opdracht heeft gegeven het werk wel to hervatten. In Zuid-Wales is, zooals verwacht, bij stem ming een meerderheid verkregen voor het voorstel om het districtsbestuur te machtigen een overeenkomst met de eigenaars te sluiten. De mijnwerkersafgevaardigden hebben gister middag van de voorwaarden kennis genomen. De eigenaars blijven vasthouden aan den acht- urendag eit het blijkt, dat de mijnwerkers in de essentieele punten der voorwaarden hebben toegestemd. Een overeenkomst kan hier spoe dig verwacht worden. De laatste phase van het conflict- is in het kleine Cumberland-district ingetreden. En wordt nog gestemd, doch ook hier verwacht men, dat heden of uiterlijk morgen het conflict zal 15 zeiven en uit naam zijner gezellen als hoogste belooning voor hun gemeenschappelijken po gingen, te mogen medewerken aan het grafmonu ment dat Fransche handen hulp konden verke nen bij het brengen van deze hulde en daar de grens var» den tijd, door admiraal De la Réo- liere aangewezen, toen hij zijn zeelieden ter be schikking van Sir Owen stelde, nog niet bereikt was, stond de kommandant van de Investigator het verzoek dezer brave lieden toe. Tegen negen uur waren alle toebereidselen geëindigd. De Grieksche stoomschepen lagen onder stoom en wachtten slechts op het teeken van vertrek. Sir Owen begaf zich aan boord van de Sirius en doorliep het ongelukkige vaartuig. De aanblik van het dek leverde niets bijzonders op door allerlei kunstmiddelen hadden de ma trozen van het Engelsche jacht de gevolgen van de schipbreuk zooveel mogelijk doen ver dwijnen maar het inwendige zag er beklagens waardig uit. De tapijten der hutten waren ver kleurd en hun levendige kleuren waren opgegaan in een doffe tint. De zeeinstrumenten, de baro meters, de lampen die eertijds met angstval lige zorg onderhouden, glinsterden als goud, waren met een dikke, groene laag koperroest bedekt.Het mahoniehout der tafels en wanden, eentijds glimmend als een spiegel, was opge zwollen, ontk eurd, gespeten en van allen glans eindigen, zoodat dan in het geheele land de staking voorbij zal zijn. In de districten, waar het werk hervat is zonder dat overeenkomsten geteekend zijn dit zijn voornamelijk de Midland-districlen verwacht men geen moeilijkheden bij de slui ting van overeenkomsten. In verband met deze gebeurtenissen is het aantal der mijnwerkers, dat naar den arbeid terugkeert gister zeer groot geweest. Volgens officieele opgave bedroeg het aantal gister ruim 62.000 man, maar men mag wel aannemen, dat er in totaal 70.000 man naar de mijnen zijn teruggekeerd, zoodat thans meer dan de helft van het totaal aantal arbeiders aan het werk is. FRANKRIJK. Incident in de Fransche Kamer. Uit Parijs meldt men De Fransche Kamer heeft een begin gemaakt met de begrooting voor Buitenlandsche Zaken. De communist Marcel Cachin deed een hef- tigen aanval op den Volkenbond, het staal- cartel en de groote internationale overeen komsten. Cachin wees voorts op een artikel in de „Echo de Paris" over de manoeuvres en strategische werken van Italië, dat het oog richt op Savoie. Hier interrumpeerde de afgevaardigde voor Savoie, Borel, onder algemeen applaus der geheele Kamer, alsook van Poincaré en Briand dat de Savoyaarden aan deze feiten niet veel belang hechten. Maar het is van belang, dat de Italiaansche openbare meening niet bedro gen wordt. Borel verzocht tevens aan de Italiaansche pers niet tot polemieken in die provincie aan leiding te geven. Savoie is altijd Fransch ge weest. Hierna zette Cachin zijn rede voort. VOLKENBOND. De ontwapeningsconferentie in 1927 niet b ij een. Uit Genéve wordt berichtDe Internationale Ontwapeningsconferentie, die krachtens besluit der Assemblée in September 1927 zou bijeen komen, zal naar lord Robert Cecil tegenover journalisten verklaarde, volgend jaar niet plaats vinden. Daarentegen zal de voorbereidende ontwapeningscommissie begin 1927 bijeenkomen en wel in elk geval vóór de vergadering van den Volkenbondsraad van Maart a.s., om op grond van de werkzaamheden der militaire en econo mische subcomité's een beslissing te nemen over de mogelijkheid van het houden der Inter nationale Ontwapeningsconferentie. ITALIË. Democratische stroom ing in het fascisme. Uit Rome wordt berichtDe democratische beweging in de fascistische gelederen heeft een eerste overwinning behaald. Het recht t,ot het bespreken en becritiseeren van de methoden en de politiek der medewerkers van Mussolini, dat kort na het uitbreken van de fascistische revolutie der fascisten werd ontzegd, is hun thans teruggegeven. ALBANIË. Concentratie van regeering s- troepen. Uit Parijs meldt men Het „Journal"verneemt uit Skoetari, dat een opstandige beweging is uitgebroken in Noord-Albanië, waar gisteren een geheelen dag gevochten is tusschen opstan delingen en geregelde troepen. Op 10 K.M. ten Zuiden van Skoetari, te Poeka, is een nieuwe opstand uitgebroken. De regeering heeft 12.000 man geregelde troepen en vrijwilligers geconcentreerd, waar mede zij de opstandelingen hoopt te overwin nen. ontdaan. De vloer was met een menigte van de meest verschillende voorwerpen bezaaid tafel en keukenbenoodigdheden, toiletartikelen, klée- deren, verroeste wapenen en opgezwollen boeken wier bladen aan elkander zaten vastgekleefd. In de hut van den kommandant was de wand, waaraan de koffer, inhoudende de papieren en de scheepskas, was vastgeklonken, uit elkander gesprongen, en de ijzeren kast lag onderst boven, steunend op den rand van het bed. Sir Owen zamelde in deze kamer tal van woor- werpen bijeen twee lijsten, welke verkeerde photografiën inhielden, een sabel, .een horloge, een zakmes even zooveel gedachtenissen, welke hij zijn nicht wilde ter hand stellen. Tuschen de verbrijzelde wanden verscheen de machine als een reusachtig, geelachtig geraamte, bedekt met dikke laag roest. In het verblijf van de bemanning en in het tusschcndek was het een onuitwarbare opeenstapeling van hangmatten, matrassen, dekens, vermengd met geweren, bijlen, sabels, soepketels, etensbakken en klee- renkisten Toen het bezoek geëindigd was, plaatste Sir Owen twee matrozen voor den koffer van den kommandant, welke niet geopend mocht worden dan in tegenwordigheid van den Fran schen consul. Hij keerde naar het dek terug klom op de brug en gaf het bevel, om zee te kie- CHINA. Opmarsch der Cantonneezen. Uit Amoy meldt men Het Zuidelijke Canton- neesche leger blijft in Noordelijke richting op rukken. Het bevindt zich thans op schoots afstand van Foetsjau, de belangrijke verdrags haven met 700.000 inwoners, die de hoofdstad is der provincie Foekiën. Reuter meldt nog uit Sjanghai, dat de troe pen van den dictator van Sjanghai Soen-Tsjoean- fang terugtrekken voor de oprukkende Zuide lijken. De Chineesche burgerlijke gouverneur heeft besloten, de terugtrekkende troepen niet in Foetsjau toe te laten. ALLERLEI. Uit BerlijnUit Constantinopel wordt het tot stand komen van een Turksch-Russisch handelsverdrag gemeld. Uit Berlijn De bladen vernemen, dat de Duitsche delegatie naar de Volkenbondsraads zitting te Genéve, bestaan zal uit dr. Stresemann, rijksminisler van Buitenlandsche Zaken, Von Schubert, staatssecretaris, dr. Gaus, departe mentschef en de heeren Von Bülow en Boltze. Uit Rome: De „Stampa", te Turijn,-is gistermorgen voor het eerst sedert don aan slag te Bologna weer verschenen, onder een anderen eigenaar, nl. senator Agnelli, die het blad voor 40 millioen lire heeft gekocht, Eenige anti-fascistische medewerkers zijn ontslagen. Uit Athene Het Grieksche kabinet-Kon- dilis is afgetreden, ten einde de vorming van een coalitie-regeering mogelijk te maken. Uit BrusselBijna alle Belgische bladen verhoogen met ingang van morgen hun prijs van 25 centimes tot 30 centimes per nummer. Uit Berlijn In verband met een loon- eonflict in de textielindustrie van Saksen en Thüringen is door de werkgevers een uitsluiting geproclameerd, waarbij 26.000 arbeiders be trokken zijn. -Uit Brussel De Belgische gezant te Peking seint, dat de Belgische priester Peten, die de vorige week in de provincie Sjansi door een troep afgedankte soldaten gevangen was ge nomen, weer in vrijheid is gesteld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 30 November. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van arbeid, handel en nijverheid betoogt minister Slotemaker de Brui- n e, dat hij economische bezwaren heeft tegen de bindend-verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten, al zal hij alles doen, om de sociale positie dier contracten te versterken De toepassing van de geheele Arbeidswet is thans niet te eischen. Spr. moest dus een keuze doen en deze is gevallen op de combinatie beperking werktijd van het winkelpersoneel en winkelsluitingswet. Inzake de regeling van den werktijd bij ver- plegingsinrichtingen moet nog overleg gepleegd worden tusschen de betrokken departementen. Inzake de moederschapszorg deelt de minister mede, dat deze week de ziektewet het departe ment verlaten zal. Daarin zal voorzien zijn in zes weken uitkeering vóór en zes weken uit- zen. Daarna begaf hij zich naar het achterschip De sleeptros werd gespannen en de Sirius, verzwaard door depantons,welke haar omringden aarzelend en verwonderd, dat zij opnieuw de golven ging klieven, nadat zij eerst den zwaren slaap der verloren schepen geslapen had, zette zich langzaam in beweging. Toen overhandigde Sir Ower. een der matrozen een vlag, welke hij had medegebracht. De man verbond haar aan de vlaggelijn en op de Sirius, zoowel als op de Grieksche schepen en de In vestigator, ontdekte iedereen het hoofd, toen de drie kleuren zich in den top van het vaartuig verhieven, dat men aan Frankrijk ging terug geven. Nadat Sir Owen eenige minuten later de ze kerheid verkregen had, dat de overtocht zoo goed mogelijk zou afloopen, drukte hij voor het laatst de hand van den ingenieur, daalde in zijn sloep af en keerde naar zijn jacht terug. Toen hij terugkeerde, werd zijn sloep gekruist door een andere, welke aan aantal mannen naar het eiland overbracht, om er de ontgraving te beginnen, zoodra de plaats zou aangewezen zijn- Ee uur later stapte mevrouw De Malher in gezelschap van haar oom op het eiland §yr- tos aan land. (Wordi vervolgd HW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1