men met het beleid inzake de A. C. B. Waarom heeft de Ned! Bank niet veel eerder de maat regelen genomen, die zij thans noodig acht Een ding staat wel vast, dat het midden- standscrediet niet goedkoop mag zijn. Men maakt zich den laatsten tijd wel eens de illu sie, dat goedkoop crediet van sommige banken te krijgen is, maar het is wel gebleken, dat het de banken dan, niet goed kan gaan. Het toezicht moet intens en individueel en dus het crediet duur zijn. Spr. meent, dat de Staat niet te veel geld in garanties moet steken en betreurt het, dat de minister niet reeds in Decèmber 1925 een wets ontwerp heeft ingediend tot goedkeuring van deze garantie. Spr. voelt voorloopig niet veel voor de wijziging door den heer v. Wynbergen voorgesteld, die den weg voor blanco credieten opent. De heer v. d. Tempel (S.D.A.P.) heeft principieele bezwaren tegen deze steunverlee- ning, tegen de methode n.l., dat de Staat zich garant stelt voor verliezen, door particulieren geleden. Nadrukkelijk moet spr. zich verzetten tegen de wijziging door den heer v. Wijnbergen voor gesteld. De heer v. d. Heuvel (A. R.) acht ga rantie den meest onschuldigen vorm van Staats hulp, doch vraagt, hoe de regeering denkt nog eens weer van die garantie af te komen. Spr. sluit zich aan bij de door den heer van Wijnbergen voorgestelde wijziging. De heer Oud (V. D.) herinnert aan de voor geschiedenis en is het met den heer Van Gijn eens, dat de Staat tegenover deze instelling niet zoo vrij staat als tegenover andere bank instellingen. Spr. erkent, dat hij niet zoo gemakkelijk over het voorstel heen zou stappen als het al leen ging om de vraag of de Staat verlies zal lijden. Want door dit voorstel neemt de Staat een nieuwe garantie van 11 millioen op zich. Er is echter nog iets anders, n.l. een zekere, zoo al niet juridische, dan toch moreele gebon denheid. De Staat heeft zich reeds lang bemoeid met het middenstandscredietwezen. De Middenstandscredietbank moet blijven wat ze is en niet probeeren groote bank te spelen. Ook moet zij begrijpen, dat haar crediet duur der moet zijn, zooals de heer Van Gijn reeds opmerkte. In deze richting kan de Staatshulp gunstig werken. De minister aan het woord. De Minister antwoordt op de opmerking van den heer v. Wijnbergen, dat er van par tijdigheid geen sprake is. Niet alleen heeft de Staat reeds lang relaties met de A. C. B., maar er is ook niet gezien naar de richting. De Hanze- bank heeft niet voldaan aan den eisch van de Ned. Bank om inzage van boeken. Zonder over dien eisch te willen oordeelen, zegt spr., dat dit er toch op wijst, dat de strijd liep over zuiver materieele zaken en niet over de richting. Ook wijst spr. erop, dat in den Raad van Commissa rissen van de A. C. B. goed-roomsche mannen zaten en dat hij eerst door de oprichting der Hanzebanken in een neutraal licht gekomen is. Spr. zal, nu daartegen bezwaar gemaakt is de door den heer v. Wijnbergen gewenschte wijziging niet aanbrengen. De garantie kan niet beperkt worden tot het uitstaande crediet, maar het is niet de bedoeling dat aandeelhouders kunnen profiteeren van de garantie. Wanneer er aan de garantie een eind zal komen zal afhangen van den spoed waar mee de reorganisatie haar voorstellen tot fusie dient. Men kan niet zeggen dat de Staat de Ned. Bank van een strop heeft afgeholpen, want in de eerste verliezen is de Ned. Bank on middellijk participeerende. Spr. sluit zich overigens aan bij den heer Oud. Het artikel wordt aangenomen z.h.st. Begrooting Waterstaat. D e spoorwegongevallen. Daarna betreurt de heer Heemskerkde qaestie der ongevallen. haïw hebben we gehad de ongelukken bij De Vink, ontstaan door den slechten toestand van den weg bij Warmond, hetgeen te wijten was aan een wissel en een laschplaaten ten slotte het ongeluk bij Zoetermeer, dat' een ge volg was van te snel rijden. Spr, herinnert er aan hoe bij dit laatste on geluk journalisten getracht hebben toegang te krijgen tot de plaats des onheils, doch dit werd hun geweigerd. Dit geschiedde misschien vol komen terecht, doch toen de journalisten zich naar een particulier terrein begaven en vandaar trachtten een l'oto te nemen, werden zij ook daarin belemmerd. Spr. kan niet inzien wat er tegen is, om daarvan een foto te maken. Hij wil niet op komen tegen het niet-toelaten van vertegenwoor digers van de pers, doch wel tegen het gooien met kluiten en grind naar de journalisten. Spr. vraagt in dit verband of de inspectie wel steeds voldoende is. Wanneer de maatre gelen van de spoorwegdirectie niet voldoende zijn, kan het spoorwegtoezicht aan den minis ter voorstellen deze zelf te nemen. Spr. wil niet zeggen, dat dit noodig is, maar wel vraagt spr. zoo uitgebreid mogelijk maat regelen voor de veiligheid op het baanvak Amsterdam—Rotterdam en verder voor het ge- heele land. De heer Krijger (C. H.) onderschrijft de bezwaren van den Persooneelraad tegen de sa mensteling van de comfhussie-Kraus. Dit neemt niet weg, dat spr. allen lof heeft voor dS wijze waarop deze commissie het onderzoek heeft geleid. Spr. betreurt echter nu in de commissie niet een vertegenwoordiger der organisaties is op genomen, dat de vakorganisaties niet een rui mer gebruik hebben gemaakt van de gelegen-* heid om voor de commissie-Kraus te verschij nen. Publicatie gevraagd. Voorts dringt spr. aan op de publicatie der rapporten. Het rapport van de chefs van Weg en Werken heeft op spr. van den beginne af een onbevredigenden indruk gemaakt. Nadat de heer v. Braambeek (S. D.) heeft gewezen op het gevaar van ondeskundig personeel wijst spr. op de roekeloosheid, waar mede de dienst wordt uitgevoerd. Spr. is van meening, dat gebroken moet. worden met het stelsel, om alle werkzaamheden zoo spoedig mogelijk door los personeel te willen laten verrichten. Thans heeft men 40.516 man personeel in dienst, dat is ongeveer 11.000 man minder dan vroeger. Spr. dient de volgende motie in „De Kamer van oordeel, dat een grondig onderzoek naar den algemeenen veiligheidstoe stand bij de spoorwegen door een deskundige commissie, waarin ook de vakvereenigingen vertegenwoordigd zijn, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag." Verder worden uitvoerige discussies gevoerd over de spoorwegongevallen van den laatsten tijd. De minister aan 't woord. Wat aangaat de ingediende motie, deze zal spr. niet naast zich neerleggen, wanneer zij mocht worden aangenomen. De onbewaakte overwegen. Komende tot de onbewaakte overwegen, zegt spr. den toestand in Akkrum geheel gewoon te vinden. Hij zou gevaarlijke overwegen kunnen noe men. Wanneer het onderzoek zal zijn beëin digd, zal spr. óók zijn aandacht nóg eens wijden aan Akkrum en Kethel. Wat den Personeelraad aangaat, zegt de Mi nister, dat van deze jonge instelling nog niet te veel moet worden verwacht. De voorzitter stelt voor over de motie te stemmen gister om 1 uur. Daartoe wordt besloten. Bij art. 188 is de heer Van Braambeek van meening, dat het verlies op de spoorweg exploitatie te groot geraamd is. De Minister hoopt dit met den heer Van Braambeek en hij heeft een stille Verwachting, dat de uitkomsten zullen meevallen. Te halftwee wordt de vergadering verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland. 24 uur tijdrekening. Naar wij vernemen, zal ten behoeve van den 24 uur tijdrekening, welke, zooals wij reeds eer der berichten, bij den aanvang van den zomer dienst op 15 Mei 1927 door de sjroorweg-en zal worden ingevoerd, zal reeds spoedig een aan vang worden gemaakt met het overschilderen der stationsklokken. Deze zullen dan bij de nummers 1 tot en met 12 de nummers 13 tot en met 24 aangeven. De voorzitter der Tweede Kamer. Evenals president Kooien de Tweede Kamer hard liet werken, weet voorzitter Ruys er den slag in te houden. Ook weet hij de Kamer te laten werken, en hij geeft zelf het voorbeeld. Zoo schrijft bijv. de (liberale „Prov. Gron. Crt." over de begrootingsdebatten „Er wordt hard gewerkt op het Binnenhof. In onafgebroken rij volgt de eene spreker den andere op. En dat gaat zoo door den ganschen lieven dag. en tweemaal in de week, den avond, er bij, tot soms diep in den volgenden morgen. Want de Voorzitter is onvermoeid en altijd als een rechtgeaard Limburger goed geluimd. Hij kent geen genade in het minst niet met zich zelf." Het blijkt wel, dat de Kamer ook met dezen katholieken voorzitter een uitnemende keuze heeft gedaan. Bijeenkomst R. K. Iudischgasten. Het „Katholiek Indisch Bureau" verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerst volgende bijeenkomst van R. K. Indischgasten, Oud- Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië deuken te vestigen, zal plaats hebben op Donderdag 16 December a.s. in „Huize Voorhout no. 19 te den Haag, des avonds om 8 uur. Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen, kunnen zich in verbinding stellen met bovengenoemd berneau De Carpentierstraat 153 te Den Haag. liet verdrag met Belgic. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben gistermiddag het onderzoek over het Neder- landsch-Belgisch verdrag beëindigd Stads- en Gewestelijk Nieuws. Katholieke Kring. 't Was geen wonder dat de lezing welke kap. Paulussen gisterenavond in de Katholieke Kring gaf, zooveel belangstelling trok. Het aangekon digde onderwerp was interessant en veelbelovend en, we zullen de zaak maar vooruitloopen, de lezing met lichtbeelden is prachtig geslaagd. De voorzitter der ver., de heer Vincent sprak een kort woord van welkom tot alle aanwezigen maar in 't bijzonder tot den spreker van dezen avond kap. Paulussen, die door een lezing met lichtbeelden zijn indrukken van Amerika, zou trachten weer te geven welke hij op zijn reisnaar en in dat wonderland bij gelegenheid van het Euch. Congres te Chicago, heeft opgedaan. Kap. Paulussen deelde eerst even mede, dat hij nog geen 2 maanden weg was geweest, terwijl hier bovendien nog 3 weken voor de reis per Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. 4012 6 boot afgaat, zoodat spr. maar op z'n Ameri- kaansch, d.w.z. vliegend en hollend, een gedeelte van Amerika heelt gezien. Spr. dee'de nog mede, dat hij een massa afbeeldingen had, zoodat hij meer zou laten zien dan zou zeggen. Om te beginnen werden we op de boot rond geleid. De luxueuse pracht van eet- en rook- sa'on en van de zondig-weeldrige Japansche theesalon werd ons voor oogen gebracht. We zagen ongeveer de geheele inrichting van het schip verschillende cabine's, het promenade dek, de conversatiezaal, waar dagelijks ongeveer 15 H. Missen gelezen werden, enz. enz. En on derwijl legde zijneerw. alles uit, noemde maten en gewichten, verhaalde bijzonderheden, anec dotes, en meegemaakte wederwaardigheden. 't Eerste wat we van Amerika te zien kregen was natuurlijk het „Vrijheidsbeeld" en ver volgens eenige eeuwig eentoomge wolkenkrab bers. Bijzonder interessant waren de afbeeldin gen en de explicaties over de „pullmancars", met z'n comfortabel ingerichte eet-, slaap- en salon-rijtuigen. In Chicago gearriveerd kregen we de enorme stations, hotels met duizenden kamers en an dere ontzag'iijke bouwwerken te zien, als het stadhuis, museum, kathedraal, stadion enz. enz. Zijneerw. begon nu aardig Amerikaansch te doen met opsommingen van inrichtingen, prijzen, enz., want gedurig rolden getallen door de zaal, die een ui-klank hadden, duizenden, tien-, honderdduizenden. Spr. sprak die voor ons enorme bediagen op bijna Amerikaansch- flegmatieke wijze uit. Eerst overrompelde deze becijfering het verbaasd aandachtige gehoor, maar langzamerhand werden ook wij gewoon aan die duizendtallen, zelfs begonnen we de ui- klank ui-ig te vmden en begonnen we stil mee te taxeeren. Machtig en grootsch was de in druk, dien de afbeeldingen van het Eu'ch. Con gres ons gaven, van processie, van God-eer- brengende menschen-menigten, enz. enz. Vele photo's waren bekend, maar een groote hoe veelheid niet. Na een korte pauze kregen we stadsgezichten te zien, gebouwen en straten, alles in bloksys- teem. De Amerikanen hebben geen eigen cul tuur. De enkele bouwwerken, die niet in blok- systeem zijn gebouwd, zijn duidelijke imitaties van bekende Europeesche gebouwen. Toch schijnen de nuchtere en practische Amerikanen gevoel voor achoonheid te bezitten, hetgeen zijneerw. ons aantoonde, door ons op het doek vele kiekjes van parkgezichten te laten zien, met imposante monumenten, karakteristieke bruggen en schilderachtige waterpartijen. Ver volgens gingen we een kijkje nemen in de een- toonige, doodsche prairiën en werd ons door middel van de projectielantaarn een indruk gegeven, hoe de olievelden eruit zien. Ook werd oos nog eenig inzicht gegeven in het sterk ont wikkeld geloofsleven van de katholieke Ameri kanen en maakte zijneerw. ook nog even pro paganda voor het Roomsch onderwijs, naar aanleiding van een paar frappante staaltjes van opofferingen, die de Amerikanen zich, naar spr. vernomen had, voor het Roomsche onder wijs getroosten. Ten slotte kregen we een massa foto's uit het Nationale Park te zien, machtige, indruk wekkende afbeeldingen van watervallen en warme bronnen, overweldigende natuurmonu menten. Daar de foto's genoeg voor zichzelf spraken en hier geen commentaar bij noodig was, volgden de platen elkaar met zulk een snel heid elkaar op, dat de heeren Steens en Groenen- daal, die de projectielantaarn hanteerden, Ame- rikaansche handen schenen te bezitten. De voorzitter sprak na afloop van deze wel geslaagde lezing een woord van welverdienden dank tot den eerw.spr.,alsooktotdeheerenSteens en Groenendaal, waarna de leden heerlijk vol daan over het genotene huiswaarts keerden. Verecniging „Verjaardag." Gistermiddag heeft bovengenoemde veree- niging hare December vergadering gehouden om de ontvangsten der busjes over de maanden October en November vast te stellen. De voorzitster mevr. S. Nyman heette alle damesbestuursleden hartelijk welkom, in het bijzonder de nieuwe bestuursleden Mevr. Dr. J. A. H. v. d. Berg en Mevr. H. J. de Boer zij hoopte dat zij met denzelfden ijver en liefde werkzaam zullen zijn als de overige damesbe stuursleden tot heil van onze zieke stadgenooten. De opening der busjes leverde weer een zeer mooi resultaat op en was de inhoud weer hooger dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Een heerlijke voldoening voor de vele werkzaam heden van de damesbestuursleden. Baloten werd aan vier aanvragen financieelen steun voor drie maanden te verleenen t.w. een patiënt in 't R. K. Sanatorium, „Berg en Bosch", een patiënt in 't Sanatorium te Hellendoorn. een patiënt in 't Kindersanatorium „Hoog Blaricum" en een patiënt in een tuinders gezin in de Betuwe. Na bespreking van eenige huishoudelijke aan gelegenheden, w.o. verandering vaneenigewijken werd deze vergadering onder dankzegging aan de damesbestuursleden voor hunne aanwezig heid, door de voorzitster gesloten. Brand in een sigarenmagazijn. Gisteravond omstreeks 9. 45 werd brand ont dekt in den sigarenwinkel van J. Z. wonende Westfrankelandschestraat 2. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was het vuur echter al ge- bluseht door de de politie en eenige burgers met behulp Van water en zand. De brand heeft onder den toonbank ge woed, waardoor deze, alsmede een partij si garen is verbrand. De oorzaak is niet bekend. De winkelier verklaarde te 9 uur nog een fami- liedlid te hebben uitgelaten en zich daarna te bed te hebben begeven. Te 9.45 hoorde hij de ruit van de winkeldeur inslaan en bemerkte hij, dat er brand was. Aan de sabel. Gistermorgen te 8^ uur is de 13-jarige W. de R. uit het Groeneweegje in de Raamgracht geval len. Een agent van politie wist den knaap door het toereiken van zijn sabel naar den wal op het droge te brengen. Op hol. Twee paarden van D. v. d. E. zijn gisteravond te 5f uur op hol geslagen vanaf de werf in de Overschieschestraat. De dieren liepen langs de Emmastraat Singel en Lange Singelstraat, aan het einde waarvan zij door een agent van po litie tot staan werden gebracht. Een der paarden liep aldaar tegen een hek, waarvan 2 latten braken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de politie uit Amsterdam is hier aangebracht het minderjarige meisje A. W., Van Duitsche nationaliteit, dat daar was aangetroffen. Zij is ter beschikking harer moeder gesteld, die alhier verblijft. De 17-jarige B II. uit de A ma li a van Solmsstraat is gisteravind te 7. 45 in de Groenelaan in elkander gezakt en bewusteloos binnengedragen in den melk winkel van van O. Nadat het meisje geneeskundige hulp was ver leend is zij door de politie per rijwielbrancard naar huis gebracht. Ned. Roomsche Reisvereeniging. Op Woensdag 8 December Werd in hotel Beyersbergen, de afd. Schiedam der Ned. Room sche Reisvereeniging opgericht. 28 personen gaven zich als lid op. De heer Stumpet, bondsvoorzitter, door wie de vergadering geleid werd, zette het doel en streven der Ned. Reisvereeniging uiteen en spoorde de toegetreden leden aan veel propagan da te maken, opdat Schiedam ook spoedig een groote en krachtige afdeeling onzer vereeniging moge zijn. UIT ROTTERDAM. De nieuwe Koninginnebrug. De naamlooze vennootschap v. d. Tak's bergingsbedrijf, welke het opruimen van de oude pijlers van de Koninginnebrug heeft aan genomen, is met den Zuidelijken pijler gereed gekomen. Met den Noordelijken peiler denkt men in den loop van deze maand klaar te zijn. De midden pijler zal in de tweede helft van Januari wegge ruimd zijn. Nu het werk zoover gevorderd is, heeft men inmiddels op het Timmerhuis de stukken gereed gekregen voor de aanbesteding van het eerst uit te voeren onderdeel van den bouw van de nieuwe Koninginnebrug, n.l. het maken van de putten en het paalwerk van de fundeering van de nieuwe pijlers. Dit werk zal nog deze maand onderhands worden aanbesteed, zoodat waarschijnlijk da delijk nadat de laatste pijler geheel verdwenen zal zijn, met het voorbereiden van den bouw van de nieuwe brug kan begonnen worden. De nieuwe gemeente-ontvanger. De gemeenteraad alhier heeft gisteren be noemd tot gemeente-ontvanger, in de plaats van den heer P. Lamaison van Heenvliet, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag had gevraagd, den heer P. C. van der Have, administratuer ter gemeente-secretarie alhier. De heer Van der Have die op 18 Januari 1874, te Oosterland werd geboren, trad op 1 December in dienst der gemeente als adjunct commies. In 1902 werd hij benoemd tot commies. In 1908 volgde zijn aanstelling tot hoofdinspec teur van financiën. Sindsdien heeft de heer Van der Hoeven zich gespecialiseerd in de gemeente- financiën. Hij werd in 1914* hoofdambtenaar. In 1920 kwam de benoeming tot zijn laatst waargenomen functie, n.l. die van administra teur. Als zoodanig was hij de raadgever van de opeenvolgende wethouders van financiën, die zijn hulp en adviezen steeds op hoogen prijs stelden en daaivan herhaaldelijk in het openbaar getuigenis aflegden. UIT DELFT. De Volksbond. In de Woensdagavond gehouden Bestuurs vergadering van den R. K. Volkenbond deelde de Voorzitter de heer R. K. Spendel, mede, dat de onderhandelingen inzake den eventu- eelen aankoop van een nieuw bondsgebouw defi nitief zijn afgesprongen. Het 15de verlaat de stad. De Minister van Oorlog deelt de Kamer o.m. mede, dat het in het voornemen ligt om het 15de reg. infanterie te Delft in 1927, nog voor de pepode van grootere sterkten, naar Nijmegen over te brengen. Gemengd Nieuws. Door - electrise hen stroom ge dood. Woensdagavond ruim 5 uur toen de 18-jarige zoon van C. van Arkel te Herwijnen bezig was een looplamp te schakelen, kwam hij in aanraking met den electrischen stroom. Hij riep om hulp en verzocht het licht uit te draaien Zijn broer draaide het licht af, doch het slacht-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2