Uitverkoop!! Winterjassen f4.95 VAR DELDEN's Volkskleedingmagazijn, Hoogstraat 84, Schiedam. offer was reeds bewusteloos. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch pogingen, om de levensfeesten weer op te wekken, waren tever geefs. Een agent majoor van politie als inbreker. Nadat de Dordtsche politie het vermoeden had gekregen, dat den laatstcn tijd des nachts eenige diefstallen, die onopge helderd bleven, gepleegd konden zijn door den agent-majoor van politie, werden de laatste weken door den commissaris van poli Lie uitge breide maatregelen genomen om den vermoede- lijken dader op heeterdaad te kunnen betrappen. Dit ging uit den aard der zaak hoogst moeilijk, daar de politieman het feit zou bedrijven des nachts in diensttijd, terwijl hij op surveillance was. Indien hij aldaar in een pand werd aange troffen, kon hij laten voorkomen de deur te hebben opengevinden, zooals meermalen wordt geconstateerd door bona fide politiemannen Het trok daarom de aandacht zijner superieuren en collega's dat hij zoo bijzonder actief was iï het open vinden van buitendeuren, speciaal van niet bewoonde panden. Den afgeloopen nacht is de agent-majoor, genaamd A. L. A. in pand 110 23 aan de Groote- kerkebuurt politie G. J. v. Ze ben en den hoofd agent-rechercheur B. van den Bont, die zich verdekt in dat pand hadden opgesteld en wel op het oogenblik toen hij daar binnen was gekomen door middel van een valschen sleutel. Naar wij vernemen was hij in het bezit van verschillende gevijlde sleutels (loopers). Reeds heeft hij bekend, aan andere diefstal len, op dezelfde wijze gepleegd, zich te hebben schuldig gemaakt. Het politieel onderzoek is nog in vollen gang. De onbetrouwbare politieman is vanmorgen reeds der beschikking van de justitie gesteld. De typhus. De typhus in Breda en omge ving' kan als geëindigd beschouwd worden. In de Bredasche barak ligt nog een patiënt, en in Princenhage zijn nog twee patiënten. Er zullen geen officieele gegevens meer ver strekt worden. Aanslag op een trein. Even over de grens onder de gemeente Gildehaus is op het stationemplacement een spoorwegaanslag ge pleegd. Door misdadige hand werd op eeT pu- t, waar enige lijnen elkaar kruisen, een dwarsligger uit de rails gehaald. Tengevolge daarvan is bij het rangeeren een locomotief ontspoord. Voor het aanwijzen van den dader is een belooning van 500 mark in uitzicht gesteld. Aardverschuiving in A s t u r i Uit Oviedo (Noord-Spanje) meldt men Ten ge volge van de geweldige regens der laatste dagen heeft een verschuiving plaats gehad van een gedeelte van een heuvel in de nabijheid van van- Montalea. Verscheidene huizen werden meegesleurd. 7 personen werden gedood en drie gewond. Hevige sneeuwstormen ii Noord Japan. Uit Tokio meldt men - In Noord-Japan woeden hevige sneeuwstormen. Er worden op het oogenblik reeds zestig visschcrsschepei ver mist Noodlottige hittegolf in Ar gentinië. Uit Parijs bericht men Uit Buenos Aires wordt aan de Matin" gemeld, dat een hevige hittegolf in Argentinië woedt. Gedurende de afgeloopen 24 uur zijn 25 personen door zonnesteek om het leven gekomen. Groot spoorwegongeluk in, Z u i d-M antsjoerije. Uit Parijs bericht men De bladen melden uit Moekden, dat bij een treinbotsing in Zuid-Mantsjoerije 25 perso nen zijn gedood en 54 ernstig gewon,d. Het Lagerhuislid Hore-Belisha bracht deze aangelegenheid heden ter sprake in het Lager huis en verklaarde, dat er in het land groote ongerustheid heerscht. De premier Baldwin gaf in zijn antwoord te kennen, dat hij het on geluk betreurt doch dat hij er van overtuigd is, dat alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn om het leven der militaire vliegers te bescher men. Bankroof met een proclamatie. In de plaats Issoudun is een brutale aanslag gepleegd op het filiaal van het „Crédit Lyon- nais." Het was reeds over vijf uur de gordijnen waren neergelaten, terwijl het personeel de laatste hand legde aan de werkzaamheden van den afgeloopen dag. Plotseling verschenen door een achterdeur twee gemaskerde kerels, de revolvers in de vuist. Een hunner posteerde zich bij den hoofd uitgang, vanwaar hij liet personeel met de revolver in bedwang hield. Intusschen las zijn kameraad een „proclamatie" voor van den vol genden inhoud „Oud-strijders en verminkten, die gedurende vijf jaar hebben gevochten, terwijl anderen zich achter het gront verrijkten, komen heden een gerechtvaardigd deel opeischen van den buit, die de kooplieden hebben bemachtigd. Gij zijt arbeiders, evenals wij. Beweegt u niet, anders zullen onze vrienden, die bij de deur wachten en met granaten gewapend zijn, tusschenbeide komen. Wij zijn tot alles in staat Een oogenblik meende het personeel, dat men hier met ongevaarlijke menschen te doen had, maar de directeur van het filiaal was die mee ning geenszins toegedaan. Na het voorlezen van het document, richtte de bandiet der evol- ver op hem, terwijl hij hem toevoegde „Geen woord, hoor 1 En van de telefoon af blijven Anders En een veelzeggend ge baar zette de bedreiging kracht bij. De directeur liet zich echter niet overbluffen. Met luider stem beval hij, de deuren te openen, opdat het publiek zou kunnen zien, wat er aan de hand was. Daarop greep hij bliksemsnel een revolver uit een lade en vuurde tweemaal ach tereen op den bedreiger. Door dezen onverwachten aanval van de wijs gebracht, namen de beide individuen hals over kop de vlucht, doch een hunner werd ingehaald en aan de politie overgeleverd. Na een scherp Verhoor bekende hij volledig, waarbij hij den naam van zijn medeplichtige noemde. Deze werd gearresteerd, juist toen hij thuis kwam, om van kleeren te verwisselen. Eerst ontkende ook Hij hardnekkig, maar bloedsporen verrieden hem. Toen dan ook de commissaris van politie hem beval zich te ont- klceden, bleek hij een schotwond te hebben gekregen bij het overbluffend optreden van den directeur der bank. Ontkennen kon toen niet langer baten en de arrestant verhaalde dan ook nauwkeurig, hoe de vork in den steel zat. Het plannetje was opgezet door een vriend van zijn vrouw. Ook deze werd in den loop van den dag achter slot, en grendel gezet, eveneens de vrouw van den gewonde. De bandieten zouden, indien hun opzet was gelukt, een goeden slag geslagen hebben, daar zich dien dag juist 600.000 francs in de kassen der bank bevond. SPORT. Twintig arbeiders bedolven. Uit Berlijn wordt gemeld Bij een te Hallein aan de Salzach in aanbouw zijnde cellulosefabriek is een muur, die in de rivier werd gebouwd, ingestort. Twintig arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven. Twee hunner werden ge dood en achttien gewond. Auto door bandieten in Marok ko overvallen. Uit Parijs meldt mcn- Volgens een telegram uit Rabat aan de „Matin is een vrachtauto, toebehooreïM aan een Span jaard, door roovers overvallen in het gebiedvan Boedenib,aan de grens van de|Saliara ten Oosten van het atlasgebergte. De vrachtauto, die gela den was met koopmansgoederen, werd bestuurd door een Europeeschen chauffeur en begeleid do(& een escorte inboorlingen onder bevel van een Fransch sergeant. De roovers openden het vuur uit een hinderlaag. Zij doodden den Ser geant, den chauffeur en een Èuropeesch soldaat en verwondden tien inboorlingen van het escorte. Daarna plunderden de roovers den auto alle gewonden werden om het leven gebracht. Er zijn troepen uitgezonden om hen te ach tervolgen en uit de naburige stammen heeft men gijzelaars genomen als waarborg, dat de bevolking de roovers niet zal helpen. Men be schouwt heL incident niet als van politieke beteekenis. Het vijfde vliegtuigongeluk in zeventien dagen. Uit Londen wordt ge meld Gister heeft nogmaals een ongeluk met een Britsch militair vliegtuig plaats gehad, thans bij Ilawkinge in het, graafschap Kent. Hierdoor is het aantal soortgelijke vliegonge lukken in 1926 gestegen tot 51, ten gevolge waarvan 83 personen den dood vonden. Het is het vijfde ongeluk in zeventien dagen. Een bodemlooze pan als b o-o d- s c h a p p e n m a n d. Een bescheiden huis moedertje kwam dezer dagen te Gent binnen stappen. Ze klemde een groote pan tegen zich aan, waarin alle bestellingen zorgzaam werden geborgen en moeizaam greep zij naar haar zak, om haar boodschappen te betalen. Daar had ze warempel haar portemonnaie vergeten Maar wacht, ze zou even om den hoek geld halen en zoolang de pan met boodschappen achterlaten. 1 oen hei meer dan een uur had geduurd, besloot de winkelier toch maar eens het dek sel van de pan op te lichten. Men kan zich zijn schrik voorstellen, toen hij zag, dat de pan bo demloos was, zoodat alle boodschappen, die schijnbaar in de pan werden opgeborgen, in wer kelijkheid in het schort van de vrouw terecht kwamen. Op die manier kon deze Danaïden-pan al oor een zeer groot bedrag aan waren bevatten Denzelfden dag waren verscheidene Gentsehe winkeliers op dezelfde wijze opgelicht,de po litie zoekt naar de vernuftige oplichtster. SL o f e n j a s in één dag ge maak t! Een blad te J orento is op het origineele denk beeld gekomen, een wedstrijd uit te schrijven in het vervaardigen van een overjas, die aan geboden zou worden aan den vice-gouverneur van Qubec. Als voorwaarde gold echter, dat ook de grondstof speciaal en uitsluitend voor deze jas aangemaakt moest, worden. In één dag werd door den winnaar aan deze voorwaarden voldaan. Des morgens zeer vroeg werden vier schapen per auto over een af stand van twaalf mijl vervoerd naar een fa briek te Brantford, waar zij direct, om 5 uur in den ochtend, geschoren werden. In een half uur was de wol ontvet en gereinigd, gereed om te worden geveifd. Het kaarden en de verdere be werkingen geschieden zoo vlug, dat de kleer maker na eenige uren zich op zijn tafel kon neer zetten, om de laatste hand aan het kleeding- stuk te leggen. De jas werd vervolgens per vlieg machine naar Toronto gebracht, waar hij om kwartVoor 7 in den vroegen avond dus, van den zelfden dag, aan den vice-gouverneur werd aan geboden. BILLARTEN. „Promenade"„Ons Genoegen". De stand s Pr. 965 car. O. Gen. 1007 car. Hedenavond zullen de drie laatste partijen gespeeld worden in café Promenade, Singel 114, alhier, o.m. v. d. Toorn.Westbroek. Hoogeschool voor Kch. opv. Ie Praag. Wie de plannen ziet, die door de Cechiscbe regeering ontworpen zijn tot stichting eener hoogeschool voor lichamelijke opvoeding, zal zich verbaasd afvragen, door welke grootsche gedachten de Cechen wel bezield zijn. Op eer. hoogvlakte in de nabijheid van Praag zal een sport-instituut komen, een gebouwen complex met sportvelden, st'adia, zwemscholen enz. zoo breed van opzet en door zulke ver ziende mannen ontworpen, dat zelfs de meest enthousiaste sportliefhebber zijn stoutste droo- men verwezenlijkt zal zien. In Cechoslovakije is sport een staatszaak. De, staat zorgt ook voor ziekenhuizen, welnu, redeneert men in Praag, het is beter te voor komen dan te genezen. Als wij een instituut hebben, waar sportbeoefening op de juiste wijze onderwezen wordt en goede sport- en turnleeraren hun onderricht zullen ontvangen, zal dit van zoo'n groot belang voor de geheele bevolking zijn en op den algemeeuen gezond heidstoestand zoo'n gunstigen invloed uitoefe nen, dat het bouwen vsn ziekenhuizen in de toekomst aanmerkelijk verminderd zal kunnen worden. De studie aan de „Ilochschule für Körper- kultur" duurt, vier jaar. Want de kei.nis der sport leeraren zal op een brcede theoretische basis berusten. Aan de hoogeschool zal men leerstoelen aantreffen voor biologie, anatomie, physiologic, antropometrie, orthopedie, hygiëne psychologie, paedagogie, paedapathologre, socio logie, ethica, «esthetica, etc. Practisch worden de studenten in bijna alle takken van sport onderricht en natuurlijk ook in het turnen, de nationale sport der Cechen. De plannen zijn in de eemte plaats te danken aan het ministerie van gezondheid, dat tot nu toe de administratie voerde der lichamelijke opvoe ding in Cechoslovakije. Telegrammen. DE RUSSISCHE OPPOSITIE. BERLIJN, 10 Dec. (draadloos). Volgens be richten aan do „Voss. Ztg." heeft Zinnowjef, ondanks het feit, dat de Russische delegatie zich er tegen verklaarde, in plenaire zitting van hit Komintern toch het woord genomen. De Franda beschouwt dit optreden als een nieuwen aanval der oppositie en wijst er op, dat Zinnowjef poogt in de Russische partij de oppositie eèn internationalen basis te geven. OE IH ÏTSCH-POOLSCIIE ONDERHAN DELINGEN. WARSCHAU, 10 Dec. (draadloos) De voor zitter van de Poolsche delegatie voor de Duitsc'h- Poolsche onderhandelingen is gisteravond naar Berlijn vertrokken. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige Wes telijke tot Zuid-Westelijke indnevelig tot zwaar bewolkt weinig of geen neerslag weinig verandering in temperatuur. Lund, een Noorsche schrijfster, die zich van het protestantisme tot het katholieke geloof heeft bekeerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 9 Dec. 10 Dec. Londenƒ12.13 12.131/,, Berlijn -59 47 - 59 5072 Parijs - 9.9372 - 9 75 België- 34.80 - 34 80 Zwitserland - 48 287a - 48 22 Amerika -2.507, - 2.507a Weenen- 35.2272 - 35.227, Kopenhagen- 66.00 - 66.627a Stockholm- 66 84 66 85 Oslo - 63 427 a - 63.2272 Madrid- 38.07 - 36 Milaan- 10.85 - 1084 Kerknieuws. Een bekeering te Rome. Een praticulier telegram uit Rome meldt ons In de basiliek van St. Pieter werd heden de plechtige geloofsbelijdenis afgelegd door. mevr. Mgr. Schaepman. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, president van het Groot-Seminarie Rijsenburg, heeft het zie kenhuis te Bussum hersteld verlaten en zijn werkzaamheden op het Seminarie wederom her vat. Wetenschappelijk Nieuws. Vallende sterren in December. Naar men weet, zijn in de maanden Augustus en November, wanneer het weer er gunstig voor is, veel vallende sterren waar te nemen- Ook in December komen die echter voor, al is 't dan ook niet in zoo groote getale als in de twee genoemde maanden. Aanstaanden Zondag zal men er waarschijnlijk kort na middernacht de. meeste kunnen zien. in 1922 hebben twee waarnemers in den vroe gen morgen van 13 December ongeveer 5 vallende sterren per minuut geteld. Wanneer ze dit jaar met, dezelfde activiteit verschijnen, zal het schouwspel wel de moeite waard zijn, De vallende sterren (of meteoren, zooals ze dikwijls genoemd worden) zullen komen van het sterrenbeeld „De Tweelingen", dat zich s'avonds zal bevinden aan den Noord-Oostelij ken hemel en tusschen 2 en 3 uur hoog aan den Zuidelijken hemel zal staan. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 8 PhilippüS Cornelis, z.v. W. van Beek en J. M. Kers, Fabriplein. Maria, d.v. W. H. van dr Kaaij en J, M. Krijger, Amalia van Solmstraat. Adrianus Leonardus, z.v. A. L. Hoozemans en L. J. van Gervcn. Antli. Muysstraat. Jan, z.n. A. Levering en W. C. van der Lubben, Doelehofje. 9 Johanna Tlie- resia, d.v. H. Leerentveld en M. S. van Schaik, Strijenschestraat, Adrianus Wilhelmus Jo- sephus, z.v. W. J. G. Willemse en A. van Steen oven Rozenburgerplein. Ondertrouwd: J. C. Meijer, 29 j. en D. Meder, 19 j. G ehu w d A. Tettero, 21 j. en S. M. Soiarö- ne, 17 j. C. Heerkens, 30 j. én O. van Dreht, 25 j. P. van de Vijver, 31 j. en P. Tanis, 29 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 10 Dec. v.m 5.26 n.m. 5.42. U Dec. v,m. 6.18 n.m. 6.38. 12 Dec. v.m. 9.19 n.m. 7,49. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 10 Dec. Aangekomen s.s. Ches- ham, van Falmouth, om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 9 Dec. Vertrokken s.s. Angelica Moersk, naar Oporto. s.s. Imperator, naar Huil. Handelsberichten. Beurs van Sefeledam. Moutwijn. SCHIEDAM, 10 Dec. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 16.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 10 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 31. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel. DELFT, 9 Dec. Veemarkt. Vette koeien le kwal. ƒ170375, kalfkoeien le kwal. 200 415, vaarkoeien le kwal. 150275, vette lam meren 1826, magere varkens 1859, nuch tere kalveren 818, biggen 10—18, paaiden 100275, alles per stuk rundvleesch per k.g. 907560 c. Aanvoer 153 runderen, 10 paarden, 90 magere kalveren, 57 schapen of lammeren, 436 varkens, 541 biggen en 5 geiten of bokken. DELFT, 9 Dec. Boter 2.30—2.40 .per kilo. Aanvoer 8/8, 2/16, wegende samen 180 k.g. Handel vlug. DELFT, 9 December. Eierenveiling. Aanvoer 1562 kipeieren, prijs 9.3012, 47 eendeieren, prijs 9-9.70, per 100 stuks. Wie geld wil verdienen moet nu koopen wegens enorme voorraad geven wij het bijna voor niets. Winterjassen, Ulsters ea Paletots, Ratiné- en Fantasie- stoffen van 9.75 voor 4.95 enz. Motorjekkers van 8.75 voor 4.p5 enz. Jongensjassen en Jekkers vanaf 1 95. Fantasie- en Werkbroeken van,'f 1.19. Regenjassen en Regenmantels, zuiver Wollen Gaberdine van 22.75 voor 11.75. Heeren Overhemden 98, 1.39, 1.98 enz. Bretels, Sokken, Dassen enz. voor prijzen ver beneden inkoop. Overtuigt U Nu koopen is geld verdienen. Wegens de enorme avonddrukte, gelieve men zooveel mogelijk op dén dag té koopen. 4014 50

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3