GESTEMDE DE A KINDEREN 75c! Th ij msi roop' zijner hoorders. Nadat hij gisterenavond, wat hij onder de H. H. Missen verkondigd had,, in schitterende variatie van tonen en kleuren ge resumeerd had en uitgewerkt, betrad de pastoor der parochie mei: zijn assistenten het priester koor en wijdde het daar Opgestelde beeld. Waar helaas ook do Theresiareproducties beginnen te ontaarden, deed het ons good dit Italiaanschc kunstwerk, in het hart der christenheid te Rome vervaardigd, te aanschouwen, vreemd als het is aan zoetelijkheid er sentimentaliteit, maar geheel waar en juist de gelijkenis weergevend van Haar, die lief was en aantrekkelijk, doch tegelijk sterk in de geestelijke liefde. Na de wijding begon de feestelijke processie. Voorafgegaan door ceremoniarius, het kruis en toortsdragende acolythen, door een altoos aan- valligen stoet van hier vooral op haar plaats zijnde hloemenstrooistertjes, droegen vier ge sluierde bruidjes den rijk gesierden troon, van waar de kleine Theresia als zegenend neerzag op de haar geestdriftig toezingende scharen. Achter den draagtroon volgde, met zijn assis tenten, pater Canisius en de overige parochie geestelijken, pastoor Ligthart in gouden koor- mantel en droeg op een zijden kussen de kost bare relikwie der heilige voor zich uit. Na den breeden tempel in al zijn gangen door kruist te hebben, bereikte de stoot de voor het beeld bestemde plaats. Deze, de ruimte namelijk in het achterste gedeelte der rechterzij beuk, waar reeds het beeld staat van den Patroon, der zieken, hebben de kunstzinnige en technische leiding van pastoor Ligthart en den heer J. B. Wuisman in een echt devoot kapelletje her schapen. Binnen door het bronsgeschilderde, fraai gesmeden hek verheft zich een weinig bot'en den beganen grond de keurige wit-zwarte tegelvloer. De wand is afgezet met een eiken houten lambriseering. Rechts van Sint Petrus Martelaar, tegen de pilaster, die achter- en zij wand der kerk verbindt, sluit aan deze lambri seering het eveneens eikenhouten, doch rijk vergulde voetstuk aan, waarop zich het beeld o'er kleine Theresia verheft. Achter het beeld hangt aan een massief ko peren stang een gobelin, een juweeltje van handwerkkunst, geweven in de bruine en witte kleuren der Carmelietenorde, bovenaan bekroond niet het wapen van den Carmel, bezijden kwistig bezaaid met natuurtrouwe rozen, bestikt boven dien met letters, die duidelijk te lezen geven ,,H. Theresia v./h. Kind Jezus, bidt voor ons" en „Ik zal mijn hemel doorbrengen met wel te doen op aarde." Aan de voeten van het beeld prijkt een sierlijk in een halven cirkel ombuigende koperen kaar senbak, die middenin de heilige relikwie geëx poseerd houdt en den geloovigen gelegenheid geeft zelf de gereedliggende kaarsen MT offeren. De daarvoor bestemde penningen worden ge stort in een tegen het hek aangebrachte metalen bus. Het kapelletje is verder gemeubileerd met een dozijn roodleerbekleedde bidstoelen, die in- of uittredenden kerkbezoekers nooden de voor spraak der kleine Theresia in te roepen. De aloude Sint Jan is in waarheid een echt kunststuk rijker geworden, dat, hopen wij, zijn edel doel niet za! missen. Harmonie-orkest „O.B.K." Gisteravond heeft het harmonie-orkest „Oefe ning baart kunst' in den Volksbond zijn jaar lij ksch winterconcert gegeven, die schitterend geslaagd mag heet en. O.B.K. heeft zich bij de Schiedamsche burgerij al reeds geheel ingebur gerd, getuige het groote aantal hoorders, dat zich gisteravond in de zaal had vereenigd. Bij den aanvang uitte zich de voorzitter van O.B.K. met enkele woorden tot de aanwezigen en bracht naar voren den vooruitgang, welke bij elke nieu we uitvoering van O. B. K. te bespeuren is. \ervoIgens bracht hij hulde aan den directeur, de heer J. C. M. Fellzer en bracht, in herinne ring het succes van verleden jaar op het fede ratie-concours, n.l. de 1ste prijs in de afd. uit muntendheid ouder de bekwame leiding van den heer J. Feltzer behaald. Spr. verklaarde zich unaniem met den wensch van den directeur om bij 't. volgend concours in de eere-afdeeling uit te komen. Het orkest opende met de Tanhauser-marsch, die als een waardevolle inleiding op keurige wijze werd uitgevoerd. Van de hoofdnummers „Ouverture Ruyblas" van Mendelsohn en de ,Lacmé''-fantasie was het eerste zeker wel het zwaarst. Voor de uit voering hiervan worden aan het orkest hooge tischen gesteld, die zeer wei zijn overwonnen, zoodat de vertolking, als we in aanmerking nemen dat hier dilettanten aan het werk zijn, uitstekend geslaagd mag heeten. Bij de uitvoering van de „Lacmé"-fantasie hebben we kunnen constateeren, dat de heer Feltzer over zeer goede krachten beschikt. De in de fantasie voorkomende solo's voor ïluit, habo, biigle en taba werden op zeer goede wijze Len gehoore gebracht, waarom we vrij kunnen aannemen, dat O.B.K. nog vele successen te wachten staat. Vervolgens vertolkte de heer M. Kars de „Derde'soio de concert" van Closé voor klarinet, met begeleiding van het orkest. De uitvoering hieivan viel zeer te prijzen en mocht dan ook veel bijval oogsten. Een welkome afwisseling mag zeker genoemd worden htt optreden van het inannen-quartet, bestaande uit de hoeren C. v. Noort, F. Hengst,A. Scholte en A. Langsborgcn vier waardige ver tegenwoordigers van Orpheus, die door hun prachtige zang den avond hebben opgeluisterd. „Die Nacht" van Schubert en „Waldesrau- sches" vai Ullrich werden voor de pauze op de bekende sublieme wijze ten gehoore gebracht, terwijl na dc pauze twee Holiar.dsche liederen werden vertolkt, n.l. „Vineta" van Abt en „Wat ik heb" van Zanden. Het ging het viertal zóó gemakkelijk af en de uitvoering was zóó excellent, zoowel wat opvatting als de details betreft, dat bet een lust was voor de ooren. Het daverend applaus was dan ook ten volle ver diend. Vermelden we nog, dat het trio van der Horst en Rongo de aanwezigen op aangename wijze heeft bezig gehouden. Tot slot werd do^r het orkest uitgevoerd den marsch „Der Zeit geist" van den bekenden marsch-componist Blankenberg, waarna verder nog een gezellig samenzijn plaats vond. De leden en donateurs van O. B. K. zullen over het bun gebodene gisteravond zeer zeker tevreden zijn. Vereeniging tot brsehemiing van zuigelingen. De secretaresse van het jubileum-comité van bove?igenoemde Vereeniging schrijft ons Wij kunnen thans mededeelen, dat de tentoon stelling van de prijzen voor de verloting ten bate der Vereeniging tot bescherming van zui gelingen vastgesteld is op 15, 17 en 18 Januari 1927. in den Sint Joris Doele en dat de uitloting der prijzen direct hierna zal plaats hebben. Wij sporen iedereen aan om nog loten te koo- pen. Er zijn vele en mooie prijzen. Wij kunnen hier melden als hoofdprijzen aangekleeds wieg, luiermand, babyboks, aange- kleede poppen, spreien, goud dames armband horloge, terwijl er verder vele heel mooie prijzen zijn als mooie handwerken, schilderijen, babykleertjes, taarten, voorwerpen van kunst, smaak en nut enz. enz. in totaal 3000 Loten zijn nog steeds voorradig aan het adres Amalia van Solmstraat 31. „St. Franeiseus van Assisie." Donderdagavond vergaderde de afd. Schiedam van bovengenoemde bond in een zaal der R. K. Kring en werd na voorlezing van de notulen en ingekomen stukken de volgende aangelegenheden besproken. Omtrent het werktijden besluit voor kantoor en winkelbedienden werd door een lid van het hoofdbestuur mededeeling gedaan betreffende een conferentie met den Minister van Arbeid, waaruit blijkt dat het hoofdbestuur ten deze immer diligent blijft. Voorts vond een bespreking plaats voor het organiseeren van een wintercursus in de Spaansche taal, waarvoor het'bestuur de noodige stappen zou ondernemen. Op de viering van het patroonsfeest zal t.z.t. nader worden teruggekomen zoodra het bestuur den tijd daarvoor aangebroken acht. Vervolgens werd door het lid van het hoofd bestuur een causerie gehouden over den toestand van de afd. Schiedam, waarin spreker de aan wezigen tot het maken van propaganda aanspoor de en vooral de nadruk legt op het feit, dat waar Schiedam minstens 300 katholieke kantoor en winkelbedienden telt er nog slechts ruim 10% in de organisatie is opgenomen. Dit feit bracht spreker vooral onder de aandacht, waarbij hij als voorbeeld stelde een plaats als Lobith waar van het aantal Katholieke bedienden bijna 95% georganiseerd is en men het feitelijk als een schande beschouwt ongeorganiseerd te zijn. Spre ker doet een beroep op de medewerking van de leden, opdat zij met het bestuur krachtig zullen medewerken aan den uitbouw van de afd. Schie dam. Nog werd van die zijde medegedeeld, dat een circulaire zal worden verzonden aan de verze- ke ringsma at scha ppij omtrent een regeling van de rechtspositie voor de bedienden in dat vak werkzaam. Deze circulaire werd in samenwer king met andere organisaties opgesteld en blijkt ook uit dit document hoe de vakvereeniging ook steeds streeft naar een stoffelijke verbetering voor onze vakgenooten. Besloten werd nog deze maand het huisbezoek ter hand te nemen terwijl de volgende ledenver gadering werd vastgesteld in de eerste dagen van Januari a.s. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags rijwielplaatje, parapluie, kinderbontje, hondje, jasje, R. K. kerkboekje, d. handschoen, broche, grijze handschoenen, jongensschoen, zakmesje, broodmes, zwarte glacé handschoen, horloge- glas, onderdeeltje van een Ford, sleutel. Bij vinders looden penning, J. Kalfsbeek, Maasdijk 126b koperen vulpotlood, P. Mak, Mariastr. 103 stuk paardentuig, A. de Nijs, Rott. Dijk 119 pakje briefkaarten, M. Brons, Zijlmanstr. 51, Rotterdam d. portemonnaie, J. Fontijne, Boterstr. 38; schipperslantaarn, A. van 't Hof, Zwaansteeg 30 wollen das, N. Oostrum, Fabristr. 33 rijwielgereedschap- taschje met inh., T. van Dijk, Roonschestr. 7. nemen gaarne MIJN HARDT'S Mishandeling. W. A. R. deed Vrijdagavond bij de politieaan- gifte, dat hij te 9| uur door zekeren C. V. uit Rotterdam was mishandeld, waardoor hij aan het rechteroog bloedend werd verwond. Even later deed P. T. R. aangifte, dat hij eveneens door Vwas geslagen, waardoor hij een bloedende hooidwonde bekwam. Hij is door een geneesheer verbonden. V. is door de politie aangehouden en tot nader onderzoek in bewaring gesteld. Aanrijding. Zaterdagmorgen reed een automobiel van P., bestuurd door J. W., op den Singel, toen een bestuurder van een bakkerswagen te kennen gaf, dat hij de Villastraat in wilde rijden. De chauf feur minderde zijn vaart, wat te laat werd be merkt door J. V., die met een niet paard be spannen vierwielig voertuig achter de auto reed. Bij de botsing, die ontstond, werd oen der spatschermen van de auto ernstig beschadigd. De schade bedraagt 40'.—. doosje inh. centen, J. v. d. Heiden, Singel 184/15; parapluie, G. v. d. Berg, Nieuwe Haven 145 portemonnaie inh. sleuteltjes, C. Kooy, Singel 36 glacé handschoen, rijwielbewaarplaats, Sta tionsplein rozenkrans, P. Kuiper, Kortland straat 12muilkorf, van Beus, Mariastr. 14b paar kinderhandschoenen, A. Vermaat, Brand- pad 19 blauwe pet, J. W. de Zwaan, Beijerland- schestr. 9a wol kinderbroekje, P. Soeters, Noordvestsingel. 55 handschoen, H. Eggers, Fabriplein 14b heerenhandschoen, F. v. d. Kraan, Groenweegje 27 heerendas, H. de Raaij, van Smaleveltstr. 15b handschoen, B. van 't Hof, Lange Haven 102a blauwe duif, J. Land man, Poortugaalschestr. 4 rozenkrans in étui, W. van Nugteren, Raam 176/19; steunkaart, J. Heggelman, Nieuwe Haven 25 blauwe sjaal, F. Zandstra, deii Bcmmelschestr. 1 d.porte monnaie met inh., M. Spaan, Mariastr. 84 bos sleutels I. van Dijk, Heerenstr. 21 hand- taschje met inh., C. Schuurmans, Wattstr. 10a pakje ondergoed, J. Koster, Hoofdstr. papieren zakje met inh., C. Jongerius, Streijenschcstr. 45 doublé kettinkje, J. de Groot, Visscherstr. 21 mondharmonica in étui, G. v. d. Horst, Westmolenstr. 15; d.taschje met inh., B. Pil, Boterstr. 16a konijn, C. Touw, St. Pieter- steeg 1. Zaterdag is door de politie' aangehouden C. S. uit Leiden, verdacht van verduistering van wugenveeren ten nadcele van den smid B., gepleegd in September j.l. J. B. deed Zaterdagavond b ij de politie aangifte, dat hij in een café aan de Broersvest was mishandeld door L. F., die door de politie terzake openbare dronkenschap in bewaring was gesteld. Hij liep een bloedende wonde aan den duim op. D. van M. gaf Zaterdagmiddag der politie kennis, dat er een paar kinderklompen in de sluis nabij den Dam dreven. Daar de mee ning voorzot, dat een kind te water was geraakt, werd door de politie onmiddellijk met dreggen begonnen. Een uur later deed zekere G. mede deeling bij de politie, dat hij voor zijn dochtertje schoei'tjes had gekocht en dc afgedankte klom pen te water had geworpen. N. P. van de Noordvestlaan heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een hem toe- behoorende postduif, vertegenwoordigende een waarde van pl.m. 30 is aangeschoten. Hij ver klaarde, dat hij den laatstcn tijd reeds 8 van der gelijke dieren worden vermist, die naar hij ver moedt, zijn neergeschten. De politie stelt een onderzoek in. rijdagmiddagzijndoorde politie en boschwachter 4 koeien opgevangen van den veehouder A. H., die onbeheerd in het Sterre- bo»ch liepen. Proces-verbaal wordt terzake op gemaakt. A. B. heeft bij de politie aangif- t,e gedaan van diefstal van 2 jutten zakken, ge pleegd m het logement waar hij verblijf houdt. Gisteravond kwam de 21 jarige S. Iuit Delft op zijn rijwiel de Broersvest afge reden, toen plotseling een hond voor zijn rijwiel liep, waardoor hij kwam te vallen en de knie ernstig bezeerde. Na eenigen Lijd in den politie post Koemarkt te hebben vertoeft is hij, daar hij niet in staat was te Ioopen, per auto naar de woning van een familielid in de Wattstraat overgebracht. huis gekomen, waarna zij het luik in den gar.g geopend hebben. Vervolgens hebben zij een steench muurtje gesloopt. Op deze wijze kwamen zij onder dor, vloer van den goudsmids winkel. Door een luik in dezen vloer zijn zij verder binnengekomen. Alles was overhoop gehaald. Een act on! ascli met gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van 2&Ü0 lag gereed. Voorts werd nog oen compleet stel inbrekers- werktuigen gevonden. De manr.on verklaarden bij hun verhoor niets van oen inbraak af te weten. Zij hadden naar hun zeggen de deur van den winkel opengevonden, en waren daarop naar binnen gegaan om eens een kijkje te nemen. Toen zij onraad hoorden en begrepen, dat zij van inbraak verdacht zouden kunnen worden, gingen zij naar het dak. Beide mannen zijn naar het bureau Rergsingel overgebracht. De 9 jarige A. O. uit het Bubber- mansgesticht, deed gistermiddag bij de politie aangifte, dat een jongen haar op de Hoogstraat haar handtaschje met inhoud had ontrukt en er mede vandoor was gegaan. De jeugdige dader is bekend. FIT ROTTERDAM. ivee mannen op het dak gearresteerd. Zaterdagnacht is hier opnieuw een zeer brutale inbraak gepleegd, waarbij de politie na een tocht over de daken er in slaagde de daders te arresteeren. Om vijf uur Zaterdagmorgen werden twee in den Zwaanshals surveilleerende agenten ge waarschuwd, dat in den goudsmidswinkel van den heer J. W. aan den Zwaanshals inbrekers hun slag sloegen. De agenten probeerden in den winkel te komen, hetgeen niet gelukte. Weldra bemerkten zij echter, dat zich op het dak eenige mannen bevonden. Zij belden daar na aan bet onder den winkel gelegen huis aan. De deur werd opengetrokken, doch deze stuitte tegen een half openstaand luik. Nadat het luik was verwijderd, begaven de agenten zich door den gang naar het dak, waar zij achter een schoorsteen twee mannen aantroffen, die zij arresteerden en naar den politiepost in de Wiekstraat overbrachten. Het bleken te zijn de 40-jarige muzikant J. W. en de 32-jarige los werkman C. B. Uit een onderzoek, dat onmiddellijk in den winkel werd ingesteld, bleek dat deze des nachts niet bewoond is, Vermoedelijk zijn de dieven met behulp van valsche sleutels in het Amiexsafie van Maassluis. Eenige ingezetenen van Maassluis hebben het initiatief genomen om een adres aan den Raad te verzenden en bij de inwoners om handteeke- ningen, in welk adres wordt te kennen gegeven, dat de financieele toestand der gemeente hen met de grootste zorg vervult, dat zij verzoe ken bij de regeering stappen te doen sterker er op aan te dringen, dat zij de gemeete helpe door, indien mogelijk, overname van Kapelpol der en woningbouwvereenigingen, dat zij mee- nen, als het Rijk niet afdoende zou helpen er niets anders over blijft dan pogingen te doen dat Maassluis, zij het ook noode, door Rotter dam wordt geannexeerd, dat zij dit als twee de naar voren brengen, omdat zooals gezegd, naar hun oveituiging zonder krachtige hulp de gemeente Maassluis niet zelfstandig kan blijven bestaan. Een krachtige gemeente als Rotterdam kan doen wat voo,' Maassluis niet mogelijk is. Gelet op de gunstige ontwikkeling, die Maassluis heeft aan den Nieuwen Wateiweg, bedoelen zij daar mede de ontwikkeling vffn den Rechteroever tus- schen liet reeds tot Rotterdam belioorende Hoek van Holland en Maassluis, wat bij vérbe- teriging der economische verhouding in de toe komst zonder twijfel zal geschieden en als de mogelijkheden zich dan daarvoor opdoen wel Rotterdam, maar zeker niet Maassluis de daar mede in verband staande werken zal kunnen ter hand nemen. Een raadslid gearresteerd. De heer Brautigam heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat het lid van den Rotterdamschen gemeenteraad, de heer G. Van Burink op Donderdag 9 December, des middags te 2 uur, op het tijdstip dat de zitting van den gemeenteraad zou aanvangen, bij de ingang van 't raadhuis te Rotterdam door de Rijksveldwacht werd gearresteerd, om hechte nis te ondergaan Kan de Minister mededeelen, wie voor deze arrestatie en die plaats verantwoordelijk is Acht de Minister deze arrestatie onder de omstandigheden, waaronder deze plaats vond, afkeurenswaardig en is hij bereid den betrokken ambtenaren daarvan te doen blijken. De Kersluilkeering aan de wcrkloozen. Naa, de „Voorw." verneemt, heeft het be stuur van den gemeentelijken dienst voor Maat schappelijk hulpbetoon beslot,en,aan de werk- loozen en doorloopend ondersteunden (onder steuning van dezen dienst ontvangende) met Kerstmis 25 pet. extra uitkeering te verstrekken. UIT DELFT. De inbraak in liet Prinsenhof. Zooals men zicb zal herinneren, heeft in den nach van 2 op 3 November een inbraak plaats gehad in heq Prinsenhof te Delft. Na een moei lijke klauterpartij heeft iemand zich toen toe gang verschaft tot het museum en een groote partij gouden en zilveren munten gestolen. Eenigen tijd geleden kreeg de Haagsche polite het vermoeden, dat de dader in Denllaag woonde Men kreeg eenige aanwijzingen tegen een per soon en achtte deze voldoende om tot zijn arres tatie over te gaan. Eeristeravond omstreeks halfnegen heeft de politie aangehouden den 32-jarigen smid J. J. L. J. wonende in de Wieringseheotraat. in Den Haag. Men meent in hem den dader van de inbraak te hebben. Van de gestolen partij munten heelt men nog niets gevonden, men vreest, dat deze reeds omgesmoï ten zijn. De aangehoudene is gisterochtend op trans port naar Delft gesteld. INGEZONDEN. Radio-amateurs. Geachte Redactie. Mag ik voor het volgende eenige plaatsruimte in Uw geacht blad. Voorzeker was er in den laatsten tijd geen uitvinding in de techniek welke zoo'n groote populariteit verkreeg dan de uitvinding der draadlooze telefonie. Lliervan een verklaring te geven zou te veel plaatsruimte van U vergen, doch dat is hierin ook niet noodig, waar ik alleen er op wil wijzen, hoe de radio in groote mate het huiselijk leven bevorderd, in de ziekenzalen den lijder ver troosting, ontvangt enz. enz. Voor de meeste beoefenaars is er echter nog heel veel in te leeren, van daar dat dezer dagen in Schiedam werd opgericht de „S. R. A. V." dbt. (Schiedamsche Radio Amateurs-vereeni- ging). Vele zijn reeds lid geworden doch veel meer moeten nog toetreden willen wij wat bereiken. FLACON Bij Apoth.en Drogisten Naam Mijn hardt, op de verpakking. Let hierop is-W 0 AaSfi! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2