vooral de pasbeginnenden, welke zoo vaak door onwetendheid genotvolle avonden van an deren door hun zoeken bederven. Laat dus iedere radiobezitter lid worden, al was het alreeds daarom, den jankenden hond te doen verdwijnen, de contributie bedraagt waar schijnlijk maar 2 gulden per jaar. Zij!, gij lid en U heeft last van een buurman Welke zijn toestel steeds laat genereeren, U bericht het aan het bestuur, dat dan een onder- Zoek insteld. Zend dus allen uit welken stand gij ook zijt, Uw kaartje aan ondergeteekende als bewijs, gij lid van bovengenoemde vereeniging wilt Worden. Nogmaals dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, Joh. NAUMAN. Lange Haven 64, telef. 68382. Gemengd Nieuws. Moord. Te Groningen is Vrijdagavond een laaghartige moord gepleegd. Toen de chef der machinezetterij J. B. Wolters om 7 uur de drukkerij in de Akkerstraat verliet, werd hij •mverhoeds van achteren aangevallen door ie mand, die hem blijkbaar had opgewacht. Met een mes werd hem de halsslagader doorge sneden. De man zakte met een gil ineen en over leed zonder eenige aanwijzing te hebben kunnen geven omtrent den dader. Deze heeft, naar men Vermoedt, de vlucht genomen door een gangetje naast het gebouw. Hij was ongeveer 2 jaar geleden uit Nijmegen gekomen en had naar de meening van iemand °nder het personeel absoluut geen vijanden onder zijn ondergeschikten. Hij laat een weduwe met vier kinderen, waarvan het jongste drie maanden is. Nader wordt gemeld Het trok Zaterdagmor gen ter drukkerij der uitgeversmaatschappij J. B. Wolters, in de Akkerstraat te Groningen, de aandacht, dat de 29-jarige W. S., een zetter Van deze drukkerij kreupel liep. Het was bekend, dat men gisteravond iemand over een schutting in de nabijheid van do plaats van den moord heeft zien klimmen- Een en ander maakte dat men S. ging verdenken van den Vrijdagavond gepleegden moord op den 42-jarigeif J. 8., voorman van de machinezetters van dezelfde drukkerij. Op grond ook van verdere inlich tingen heeft de politie S. om 1 uur aangehouden Na met het lijk van den verslageno te geconfron teerd, heeft hij de misdaad bekend. Hij heeft verklaard te hebben gehandeld uit wrok over vermeend onrecht. Brutale overval. Op vijf minuten afstand van Zwolle in de buurtschap Schelle Woont het echtpaar Dijks. Donderdagavond j.l. Was Dijks naar de kerk gegaan om de feestelijke herdenking bij te wonen van liet- jubileum der paters Dominicanen. Zijn vrouw bleef alleen thuis. Omstreeks zeven uur werd er op de deur geklopt en op haar vraag, wie er was, werd dadelijk geantwoord „Kamphuis' Aangezien er in die huurt twee Kamphuizen wonen, deed de vrouw open. Voor haar stonden drie gemas kerde mannen. De een had een revolver en riep „Je geld of je leven". De mannen praatten met een plat Zwolsch accent. Zij drongen naar binnen en moeder Dijks in de keuken. Deze ver- Weerde zich flink, en zij schreeuwde zoo hard zij maar kon. Om haar dit te beletten, stopte een der bandieten baar een prop papier in den mond. Daarbij heeft de vrouw hem flink in zijn banden gebeten, zoodat deze bloedend verwond werden. Terwijl zij nog druk bezig waren om te trachten, de vrouw, die er krachtig opsloeg, te overmees teren, kwam er een wagen aan, die heel zacht ging rijden. Blijkbaar uit vrees, dat de wagen bij Dijks zou stilhouden, is het drietal toen op de vlucht geslagen. Toen de man een paar uur later thuiskwam, heeft de vrouw eerst de geheele geschiedenis aan hem verteld. Deze is daarop naar overburen gegaan, die de marechaussee waarschuwden. Zoo spoedig mogelijk kwam wachtmeester Vos. Maar ondertusschen was het reeds lcwait voor tien geworden. Er waren geen vingerad- drukken en geen voetsporen te vinden. De prop paicr had de vrouw in de kachel gestopt. Slechts een klein afgescheurd stukje ervan is nog gevonden. Vrouw Dijks meende, dat de bandieten jonge mannen waren, maar over hun kleeding wist ze niets te zeggen, daar het zeer donker was. Donderdagmorgen had men in Schelle een drietal mannen gezien, doch deze zijn niet bij Dijks aan huis geweest, wel bij de zusters van Dijks, die in de buurt wonen. Vele be woners van woonwagens en andere rondtrekken de kooplieden kloppen daar aan, aangezien zij buitengewoon vrijgevig zijn. Daar zijn ge noemde mannen wel geweest, maar de zusteis Weigeren elke inlichting. De onderzoekingen zijn Vrijdag met kracht Voortgezet in en om Zwolle tot aan Ilattem. O r o o t e brand in Japan. Uit. Parijs bericht, men De bladen melden uit lokio Een geweldige brand heeft een groot gedeelte Van de stad Noemazoe, 100 K. M. ten Z. W. Van Yokohama gelegen, verwoest, Het stad huis, dc gevangenis, de ziekenhuizen en 1500 woonhuizen zijn in de asch gelegd. Tienduizend personen zijn dakloos. Koning Alfonso kan wachten, Primo niet. Naar de „Chicago Tribune" uit Madrid verneemt, heeft koning Alfonso het decreet ter bijeenroeping van de Nationale Vergadering nog steeds niet geteekend. Deze houding van dei: koning schijnt samen te hangen met het verzet der oude politieke partijen tegen dit nieuwe instituut van Primo de Rivera. Volgens een berichtje uit Barcelona aan de „Voss. Ztg." zou ook de persoonlijke verhouding tusschen den koning en Primo niet al tc vrien delijk zijn. Toen Alfonso dezer dagen van de jacht terugkeerde, werd hij te Madrid, zoo- als gebruikelijk is, aan hei station opgewacht door het heele ministerie Een klein defect aan den trein vroorzaakto eenige vertraging in de aankomst. Toen Primo dit vernam, verliet hij oogenblikkelijk het station en liet. als boodschap voor den koning achter, „dat hij ni ;t Janger kon wachten, omdat hij uit dineeren moest." Om de eer van zijn naam. De Para- mount-filmmaatschappij heeft in een te Parijs draaiende rolprent „Zaza" aan een der figuren, die een buitengewoon onsympathieke en ten overvloede nog zeer belachelijke rol heeft te vervullen, den naam „Brissac." gegeven. Daarop heeft de in de Fransche hoofdstad woonachtige hertog de Brissac vlam gevat en de maatschappij voor een schadevergoeding van 10;.000 francs aangesproken. De rechtbank heeft hieraan gevolg gegeven en de onderneming veroordeeld tot 75.000 francs schadevergoeding, alsmede tot publicatie van het vonnis in een groot aantal Fransche en Amerikaansche dagbladen. Boven dien zijn vier bioscopen, waar de film was afge draaid, elk tot 400 francs schadevergoeding- veroordeeld. De banksprong tweemaal op één middag. De eerste dagen van het speelsei zoen te Monte Carlo hebben meteen voor een verrassing gezorgd. Een dezer middagen sprong de bank in het Casino tot tweemaal toe, en onder enorme' opwinding streken de spelers, de klei nigheid van bijna 4 millioen francs op Beide slagen kwamen voor bij „trente- et- quaranle", dat in de z.g. Salie Privée gespeeld wordt. De voornaamste winners waren vier Oostenrijkers en eenige Engelschen. Op het groote nieuws van den eersten slag- stroomden de menschen uit de andere zalen toe, en in een ommezien hadden 200 liefliebers op de voordeelige speeltafel gezet. Gelijk gezegd, waren de kansen fel tegen de bank. Rood was op een gegeven moment zoo in trek, dat er een half millioen op rood ingezet stond tegen zelfs niet éénmaal het minimum van 20 francs* op zwart. Dien keer, en nog een tweede maal, was de bank niet in staat om uit te beta len en moest het spel tijdelijk gestaakt worden. De bekende mr. Wells, „the man who broke the bank at Monte Carlo," is dus op overtuigende wijze geklopt. Telegrammen. STOOMSCHIP VERGAAN. LONDEN 13 Dec. (draadloos). Volgens een telegram uit Buenos Aires is een stoomboot in een tornado vergaan ongeveer 70 opvarenden zijn verdronken- Laatste Berichten. Weerbericht. V erwachting: Zwakke tot matige Zui delijke tot Zuid-Westelijke wind nevelig tot zwaar bewolktweinig of geen regen weirdg verandering in temperatuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 10 Dec. 13 Dec. Londen12.13 12.133/4 Berlijn - 59 47 - 59 51 Parijs 9.93V2 -L8 9972 België 34.80 - 34.80 Zwitserland48 281/, - 48 33 Amerika 2.50V, - 2.501/, Weenen -35 221/i - 35 261/, Kopenhagen66.60 - 66 61 Stockholm- 66 84 66 85 Oslo63.42V, - 63.20 Madrid -38.07 - 38.01. Milaan10.85 - 10.8 SPORT. Afd. 1. 1ste klasse. IJmuiden Storm vogels—'t Gooi 3—0. Amsterdam Blauw-Wit— D.F.C. 2—1. Den Haag: V.U.C.—R.C.H. 3—1. Rotterdam ExcelsiorH.V.V. 3—2. Amster dam AjaxSparta 23. Afd. II. 1ste klasse. Haarlem: LI. F.C.—H.B.S. 2—2. Zaandam Z.F.C.—Feije- aoord I7. Rotterdam V.O.C.A.S.G. 02. Haarlem: E.D.O.—U.V.V. 5—0. Hilversum! HilversumDe Spartaan 02- 2de Klasse A. Delft: D.H.G.—S.V.V. 3—2. B. Schiedam: H.-D.V.S.AD.O. 2—4. 3de Klasse C. SchiedamSchiedam Transvalia 28. Res. 2de klasse A. Leiden: A.S.C. II —H.-D.V.S. II 2—0. B. Schiedam: S.V.V. II—Neptunus II 2—0. Res. 3de klasse B. Schiedam II.-D. V.S. III Fortuna II 14, Maassluis V.D.L. II—S.V.V. III 3—1, Ursus—W.R.W. 3—3 Ursus II—Erasmus II 4—3 S.V.V. V—D.C.L. Ill n.d. S.F.C.-B.A.S. 8—0; S.F.C. Ill—O.D.J. IV 0—5; S.F.C. II LI.G.S. II 0 3 D.H.S. III—de Transvaliaan III 32. Gusto IIHios II 50; Schiedam II—U.D.J. 3—0. H.-D.V.S.—A.D.O. 2—4. Voor een goede 3000 toeschouwers werd onder leiding van den heer Castelein om ongeveer 2 uur 10 aangevangen. Beide teams zijn volledig. H.-D.V.S. trapt af. Al direct zijn dc blauw- witten i» de meerderheid en Quax krijgt 't eerste schot van Scheffers te verwerken, 't Spel golft zeer snel op en neer. Een algemeene aanval besluit J. Nolet met een hooge voorzet, die over de handen van den keeper heenvliegt. Boon. heeft slechts voor 't uittrappen doch mist op jammerlijke wijze. G. Deen toont zich een first-class back en weet door goed opstellen iederen A.D.O.-aanval den kop in tc drukken. Als Boon goed aan Scheffers doorgeeft, vangt, deze den bal op en schiet hoog onder de lat. Quax verwerkt den hal tot corner. Boon en Nolet krijgen van hun binnenspelers een paar dotten van kansen, maar ze missen ze allen. Smoor stopt eenige goede schoten op solide wijze. Een A.D.O.-aanval, geleid door W. Tap, levert 't. eerste doelpunt op, als Tap aan den links binnen geeft, die onverwachts een keihard schot inzendt. Smoor valt er goed naar uit, maar kan niet verhinderen, dat de bal over den doellijn rolt (0-1). Overdonderend pakt H.-D.V.S. aan, luide aangemoedigd. Niets wil echter lukken, 't A.D.O.-backstel met Quax retourneert alles. Rust gaat in met stand 01. Na de hervatting is H.-D.V.S. weer direct in den aanval. Ouax doet keurig werk. Boon krijgt eenige vrije ballen van Scheffers op nog geen tiental meters van 't A.D.O.-doel, doch benut geen enkele kans. Jurgens en de Bruin zijn minder op dreef dan anders. Op schitterende wijze doelpunt de linksbinnen voor de 2e maal, warneer, na eenig getreuzel in de verdediging de bal bij hem belandt. Direct hierop ligt no. 3 in de H.-D.V.S.-touwen als W. Tap een handige goal maakt. Dat is H.-D.V.S. toch te bar. A.D.O. wordt weer geheel teruggedrongen. Als v. d. Griend inschiet stopt Quax slechts ten halve en van Es schiet in (13). Nog is er een goede kans voor H.-D.V.S. Ze zijn ver in de meerder heid. Op gelukkige wijze rollen de Hagenaars er doorheen als een voorzet va» Nolet hard wordt ingeschoten, juist tegen een A.D.O^-been aan. Engeriug maakt dan bijna een goaltje bij zijn eigen partij, doch hij redt dan weer zelf. Dan maakt de A.D.O.-linksbinnen een ontzetten de goal (14). Er is nog maar kort te spelen. Boon knoeit er lustig op los en maakt heel wat vrije hallen ongedaan. Eindelijk komt 't, al reeds heel wat vroeger verdiende, 2e tegenpunt, als van Es een mooie goal maakt. Nog geeft H.-D.V.S. zich niet gewonnen, 't A.D.O.-doel krijgt een geweldigen druk te doorstaan.'t Einde komt spoedig hierna met een overwinning voor A.D.O. Volgens onze meening kreeg A.D.O. meer dan haar toekomt. '1 BinnenIrio van H.- D.V.S. was vrij goed op dreef. Boon was heel slecht. Nolet herstelde zich na half-time. Jur gens was minder dan anders. Denv Hoed en En- gering goed. G. Deen was schitterend. Eens redde hij nog een vasten goal door z'o fraai op stellen. Ook Smoor cn de Bruin waren goed. Bij A.D.O. speelden 't heele team een zeer goeden wedstrijd. De referee hield de teugels goed in handen, maar hield 't spel veel te veel op. De wedstrijd stond op een hoog peil. D.H.C.—S.V.V. 3—2. Het is gisteren voor de Schiejjamsche 2e klas- sers geen gelukkigen dag geweest. Ook S.V.V. moest gisteren de meerderheid veikennen van haar grootste concurrent. Nochthans hebben ze een kans, al is deze thans met, 50 gedaald. We kunnen niet aannemen, dat D.LI.C. de les- teerende wedstrijden allemaal zal winnen, maar S.V.V. mag geen enkel puntje meer verliezen wil ze haar kansje behouden. Intusschen toonae D.H.C. zich in deze afdeeling wel de sterkste 2e klasser. Als begonnen wordt stellen beide elftallen zich volledig op. D.H.C. neemt den aftrap. Men krijgt al spoedig een snel op- en neergaand spel te zien, waarbij we eenige zeer goede aanvallen noteeren van D.LI.C., die echter dood loopen op de S.V.V.-verdediging. Dan volgt weer een goede D.H.C.-aanval. De S.V.V.- verdedigers begrijpen elkaar niet goed en 't is Bout, die daarvan weet te profiteeren en z'n club de leiding weet te geven. S.V.V. valt nu fanatiek aan en lang duurt 't niet of Versteeg brengt de partijen op gelijken voet als Huyskes hem de kans daartoe geeft (11). D.H.C. wordt nu veel sterker en de aanvallen zijn uiterst gevaarlijk. Bout is wel degene, die den S.V.V.-aanhang de meeste benauwde oogen- blikken bezorgt. Door toedoen van de D.H.C.- midlialf, die 't spel met een goede pass ineens verplaatst, neemt D.HjC. dan weer de leiding. Versteeg krijgt den bal te pakken en stuift er met den bal vandoor. Verscheidene tegenstan ders passeerend zwenkt hij op 't laatst naar binnen en lost een hard schot, dat van den paal weer 't veld inketst. Huyskes is er snel hij en kopt den bal in 't net (2—2). 't Spel wordt er intusschen niet mooier op. Er wordt nogal eens gesmeten en verschillende waarschuwingen wor den uitgedeeld. Vooral de D.H.C.'ers spelen ruw. Wanneer er weer een goede aanval van D.H.C. volgt scoort de rechtsbinnen onhoud baar (32). Kort hierop gaat de rust in. Direct na de hervatting neemt D.H.C. 't spel weer in handen, 't S.V.V.-doel krijgt 't hard tè ver antwoorden en was Malta niet zoo geweldig' op dreef geweest, dan had S.V.V. een flinke nederlaag geleden. Op meer dan schitterende wijze weet Malta zijn doel schoon te houden. Eenige S.V.V.-aanvallen loopen op niets uit. Van beiden kanten wordt hard gewerkt maar tot doelpunten komen ze niet meer. Meer en meer verstrijkt de tijd. Voor beide doelen ontstaan gevaarlijke momenten. Als de scheidsrechter 't einde aankondigt heeft S.V.V. z'n 2e neder laag geleden. Van de S.V.V. verdient Malta een extra pluim voor z'n fraai verdedigen. A.S.C. II H.-D.V.S. II 2—0. H.-D.V.S. II trok gisteren met 10 man naar Leiden toe en wist 't daar niet tct een overwin ning te brengen. Ze staan nu op de laatste plaats met niet veel kans om daar vanaf te komen. Direct na den aftrap neemt A.S.C. 't spel in handen. De H.-D.V.S.-verdediging weerstaat eenigen tijd den druk maar kan 't ten slotte niet meer bolwerken. Een hard schot van den A.S.C.-rechtsbinnen laat Ilodes uit z'n handen glippen. Bij H.-D.V.S. onderneemt Brandenburg een paar fraaie rennen, maar de lie man wordt hierbij zeer gemist, daar hij zelf te veel moet doen en den bal niet goed kan overgeven. Nog voor rust scoort A.S.C. haar 2e doelpunt (2-0). Na de hervatting zijn de bordjes verhangen. H.-D.V.S. is geregeld sterker en hoewel met 4 man in de voorhoede spelend, uiterst gevaar lijk. De A.S.C.-keeper is in schitterenden vorm en weet alles te stoppen. A.S.G. is geheel terug gedrongen en verdedigt met man en macht. De H.-D.V.S.'ers kuiken echter 't net. maar niet vinden en als de referee einde blaast heeft A.S.C. geflatteerd gewonnen. Bij H.-D.V.S. waren backstel en midhalf vrij goed. Bij A.S.C. de keeper. Fortitado IExcelsior I 02. Or ze zwart-witte stadgenoten hebben gis teren een lastige klip omzeild door Forti in eigen home te kloppen. Excelsior kreeg meer dan haar toekwam, door haar enthousiasme en volhou den verdiende zij de overwinning volkomen. De talrijke Forti-aanvallen strandden allen op de hechte verdediging, waar Noestheden uitblonk en Vollebregt it) d<i laatste instantie alles re tourneerde. Spaarde van Kemenade zich zicht baar vóór de rust en speelde Lij dan ook vrij slap, na de rust echter was hij schitterend op dreef en brak nagenoeg alle Forti-aanvallen. De voorhoede ontplooide haar volle kracht niet, daar v. Geloven te veel achterbleef en deze linie weer gewijzigd is, ofschoon zij niet onverdien stelijk werkte. Over 't geheel genomen speelden de Culemborgers beter dan de zwart-witten, samenhang en combinatie waren beter, 'n Tegen- puntje hebben ze althans zeker verdiend. Over de wedstrijd, die op hoog peil stond 't volgende Scheidsrechter Valkerburg laat precies twee uur beginnen. Forti is direct in den aanval en behoudt langen tijd 'L beste van 'tspel. Noest heden is echter niet te genaken. Vollebregt stopt verschillende lastige schoten. We zien dan ver schillende snelle aanvallen van Peters en van Lingen. 'n Vliegend schot van Peters beukt de deklat. Even hierna brengt dezelfde speler op, geeft 'n pass naar van Lingen, deze gaat alleen op den keeper af. Er onstaat een duel tus schen deze twee, waaruit van Lingen scoort- Op onbegrijpelijke wijze annuleert de scheids rechter dit doelpunt echter. Als de rust aan breekt is de stand nog dubbel blanc. Na de rust is ForLi sterker. Kemenade is nu op zijn best. Langzamerhand komt Excelsior in den aanval. Voorloopig nog zonder succes. De Forti-links- buiten onderneemt intusschen enkele snelle aanvallen, maar de verdediging geeft geen krimp, v. Geloven brengt den bal op, geeft door aan Kloos en deze ztt voor. Peters mist en Rebers schiet onhoudbaar in. Peters bevond zich in buitenspel-positie. Kort hierop ziet Forti 'n strafschop toegekend. Vollebregt stopt 't harde schot schitterend. Het leder belandt hierna hij Rebers, deze zet goed voor, er ontstaat een schermutseling, waar uit Kloos den hal in 't doel werkt. Excelsior legt zich nu op verdedigen toe, zoodat er in 't geheel geen doorkomen meer aan is. Spoedig hierna is 't einde. Scheidsrechter was zeer slecht. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 9. Catharinus Cornells, z.v. J. F. Keidel en J. J. Nijhoff, Lekstr. Overleden: Dcc. 10 G. Snijders, oud 78 j., wed. D. van Driel, Leliestr. Scheepvaart, Hoog water te Hoek van Holland, 13 Dec. v.m 8.29 n.m 9.06. 14 Dec. v,m. 9.50 n.ra. 10.23. 15 Dec. v.m. 11.04 n.m. 11 30. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 11 Dec. Vertrokken: zeelichter Frisia, kapt. W. van Rees, ledig naar Vlaardin- gen. -Motorschoener Nyssiena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen naar Londen. Eng. s.s. Alchymist, kapt. A. lladlow, ledig naar LIarburg. SCHIEDAM, 11 Dec. Aangekomen s.s. City of Genoa, met stukgoederen van Antwerpen in de Willielminahaven. s.s. Vardefjell, van Bergen aan de eerste steiger Maaskade. s.s. Bik, van Oslo aan de steiger Oosterhaven. s.s. Farel, van Antwerpen in de Wilhelminahaven allen om hier kolen te bunkeren. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 13 Dec. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 13 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 32. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3