gepleegd en desnoods haar te wijzigen waar beter inzicht geboden wordt. Dit kweekt waar deering en vertrouwen, wanneet dit is géén willoos bukken, doch resultaat van ernstig be raad. Dc verschillende factoren die bij de vorming van politieke inzichten onder de onzen aan wezig ziin, moeten wij weten te onderkennen, weten aan te voelen en in de juiste banen leiden. Dit wordt door een krachtige, maar tactvolle leiding, die soepel moet zijn, zoowel als onver murwbaar,warneer het geldt de grondslagen dor R. K. Staatspartij ongerept en onverzwakt te handhaven. Het is onze taak, de verschillende deelen onzer partij in een gezonde ontwikkeling tot een harmonisch geheel samen te vatten. Dit geldt vooral bij het altijd eenigszins teere werk van verkiezingen, waarhij leiding niet kan ont breken. Zoo ziet spr. de taak der leiding en dit geldt voor alle bestuursorganen in de partij. Onze onderlinge verhouding worde beheerscht door liefde voor de goede zaak en vertrouwen in elkander. Tusschen de beide bestuursorganen Par tijbestuur en Dagelijksch Bestuur heersche eenzelfde vertrouwen er. waardeering. Spr. ver zekert ér steeds naar te zullen streven, dat de bevoegdheden van het Partijbestuur, als hoogste orgaan der leiding, in alles en immer worden er kend en geëerbiedigd. Aan het Dagelijksch Bestuur worde vertrouwvol initiatief, voorbe reiding en uitvoerende zorg toevertrouwd. Ten slotte stelt spr. voor bij den aanvang der werkzaamheden vast te leggen, dat nie mand der leden van het P. B. of van het D. B. een dezer bestuurslichamen of de Partij ver bindt door woord of geschrift. Het P. B. ver bindt zich enkel door besluiten, die in den vorm van mededeelingen of brieven worden openbaar gemaakt. Het D. B. verbindt zich op volkomen gelijke wijze. Dit om misverstand te voorkomen. Spr. hoopt, dat onder Gods onmisbaren zegen onze arbeid tot heil moge strekken van ons volk. 2. Hierna werden de notulen der laatste Bondsbestuursvergadering goedgekeurd en ken nis genomen van eenige ingekomen stukken (w.o. de opgave der adviseereïide leden van den Partijraad door het R.K. Werkliedenverbond). Medegedeeld werd de samenstelling van het Dagelijksch Bestuur en het voornemen om een Adresboek van den Partijraad samen te stellen. 3. 1 ot Partijsecretaris werd benoemd Mr. Frans Teulings te 's-Hertogenbosch. Tot Ad junct-secretaris (met ingang van 1 Januari 1927) Mr. H. Kolfschoten te 's-Gravenhage. Aan Mr. A. de Groet te '-Gravenhage, die zich in verhand niet de zich uitbreidende werkzaam heden niet meer voor het adjunct-secretariaat beschikbaar stelde, werd hartelijk dank gebracht voor de vele diensten gedurende zoovele jaren als adjunct-secretaris bewezen aan de R. K. Staatspartij. 4. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het R. K. Werkliedenverbond, werd besloten eene Commissie in te stellen tot het bestudeeren van het vraagstuk „Een So ciale Kamer", met opdracht de resultaten van het onderzoek in een beknopt rapport neer te leggen. 5. Naar aanleiding van het verzoek van de Algem. R. K. Kunstenaarsvereniging. om een afgevaardigde harer organisatie op te nemen in de lijst der gekwalificeerde adviseerende le den van den Partijraad, werd besloten ter eerst volgende vergadering van den Partijraad dien overeenkomstig een voorstel van het Partij bestuur te doen behandelen. 6. Naar aanleiding der motie-A'dam jo. het amendemenL-Barl i.z. een onderzoek, om te komen tot samenwerking met R. K. Partijen in het buitenland, werd besloten eene Commis sie in te stellen, die in verband met dit punt in- l'ormecrend zal optreden en daarover aan het Partijbestuur verslag zal uitbrengen. 7. Ter uitvoering van art. 12 laatste alinea, werd een „Reisbesluit" vastgesteld voor de onder letter B. sub 3 en 4 van art. 12 bedoelde personen. Het zal in het Adresboekje van den Partijraad worden afgedrukt. 8. Besloten werd eene Commissie aan te wijzen bestaande uit de heeren A. C. de Bruyn, G. van Spanje en prof. Veraart, met opdracht de reglementen der Rijkskieskringorganisaties te onderzoeken op het punt der waarborgen voor een veelzijdige samenstelling van het stemgerechtigd deel van den Partijraad (art. 14, alinea 2) en daarover aan het P. B. te rappor teeren. 9- Besloten werd eene Commissie in te siellen t>t voorlichting van het. Partijbestuur, en van andere Katholieke organen en perso nen, omtrent Indische aangelegenheden. Aan het voorstel, door dr. Moller in de Partij raad-vergadering van 23 October j.l. gedaan, om over te gaan tot oprichting van een Katho- ïo v Indisch Bureau in Nederland wordt op deze wijze uitvoering gegeven. 10. Besloten werd in 1927 eene Politieke Bijeenkomst te orgamseeren, te houden Zater dag en Zondag 23 en 24 April 1927, in een internaat, dat een ruime: en mooie gelegenheid daartoe biedt. De Directie van het Pensionaat „St. Louis" te Amersfort werd zeer welwillend bereid ge vonden de deelnemers aan deze bijeenkomst gastvrij te ontvangen. De bedoeling van dit plcn moge blijken uit het volgende ontwerp-program. Algemeen onderwerp. Bevordering van belangstelling voor en me deleven met het practische werk der R. K. Staatspartij Zaterdag 11£ uur. Opening door den Voorzit ter van het Dagelijksch Bestuur. Onderwerp De grondslag van onze belangstelling in de politiek het gewichtige Katholieke belang h*et goede werk er mede verricht. 1 uur Middagmaal. 3 uur Behandeling van het onderwerp Wat is het practische werk in de politiek, waarvoor wij belangstelling vragen )Het practisch werk der R. K. Staatspartij). Na afloop gedachten- wisseling. 7 uur Avondeten. Daarna gezellig samenzijn. Zondag 8 uur H. Mis, waaronder korte predi- catie. Daarna ontbijt. 10 uur Behandeling van het onderwerp De hinderpalen, die de algemeene belangstelling voor het practische werk in de politieke actie in den weg staan. (De afzijdigheid van het po litieke werk in onze R. K. bevolkingsgro- pen). Na afloop gedachten wisseling. 12J uur Middagmaal. 2} uur Behandeling van het onderwerp Welke zijn de middelen om de belangstelling in de politieke actie te bevorderen (Bevorde ring van politieke activiteit). Na afloop ge dachten wisseling. 5 uur Sluitingslof, waarna eenvoudig avond eten en vertrek. De opzet is, om personen, die in de organi satie der R. K. Staatspartij en haar werk be lang stellen, gedurende twee dagen bijeen te brengen, om zoodoende het onderling contact de onderlinge damenwerking en de onderlinge waardeering te bevorderen. Het plan is geïnspireerd door het welslagen der Limburgsche Sociale Week. Ook op po litiek terrein lijkt zulk een „politieke retraite" nuttig en gewenscht 11. Omtrent eenige andere punten, weiden besluiten genomen, waaromtrent binnenkort nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Dit geldt ook de samenstelling der drie in gestelde Commissies, waarvoor eerst bepaalde personen zullen worden uitgenoodigd. Na gehouden rondvraag werd de vergadering gesloten. De nieuwe Engelsche gezant. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten 12 ure ten Koninklijke Paleize in het Noordeinde ontvangen den nieuwbeoemden Biitschen ge zant bij Haar Hof, Graaf Granville, ter overhan diging van zijnen* geloofsbrief De gezant en de leden van het gezantschap werden met. het gebruikelijke eerbetoon naar het Koninklijk Paleis geleid. R. K. Jongc-middenstanders. Te Leiden heeft gisteren de oprichtingsverga dering plaats gehad van de Diocesane Federatie van R. K. Jongemannen-vereenigingen uit den middenstand. Na een openingswoord van den heer de Graaf (Leiden) verwelkomde de voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer G. v. d. Kamp (Rotterdam) de aanwezigen, in 't bijzonder de eerw. paters Adrianus O. M. C. (Rotterdam) en v. d. Donk (Leiden), en de commissie van advies, de heeren Chr. Jansen (Amsterdam), I-I. Jansen (Den Haag) en v. Doorn (Rotter dam). De heer Chr. Jansen hield een korte inleiding, waarin hij pleitte voor een „huwelijk" tusschen de verschillende afdeelingen, waarvoor ieder der afdeeling wellicht iets van haar standpunt moet prijsgeven om op deze wijze een compromis te sluiten. Bijlagen pensioenen. De Stichting tot het toekennen van bijlagen op bepaalde ongevallenrenten en pensioenen is thans nagenoeg gereed met het verzamelen van gegevens nopens do personen, die eventueel daarvoor in aanwerking komen. Naar wij ver nemen is dan ook aan de meeste gemeentebe sturen reeds mededeeling gedaan van degenen, aan wie een bijslag zal worden verstrekt, zoodat deze maand de eerste uitkeeringen zullen worden gedaan. Aan de gemeentebesturen, ten opzichte waar van zulks tot nu toe nog niet is geschied, zal binnenkort kennis worden gegeven van de namen van degenen, aan wie een bijslag zal worden verstrekt. De uitkeeringen hebben terugwerkende kracht van 1 November j.l. af. Internationale samenwerking. De heer Luchaire, algemeen directeur van het order den Volkenbond ressorteeronde insti tuut voor internationale samenwerking te Parijs,, zal, 14 dezer, elf uur, een bezoek brengen aan de Leidsche universiteit, waar hij door do com missie voorinternationale.studicaangelegenheden van de Leidsche Universiteit in de Senaatskamer zal worden ontvangen. Hat doel van dit bezoek is zich o.a. op de hoogte te stellen van het academisch onderwijs hier te lande en de internationale intellectueele samenwerking te bevorderen. Rijwielbelastiugplaatjes. In verband met de drukke werkzaamheden op de postkantoren gedurende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop van rijwiel- belastingmerken voor het jaar 1927 op die kan toren eerst worden aangevangen op 1 Januari 1927. leneinde aan hel publiek gedurende eenige dagen de gelegenheid te geven zich van een belastingmerk te voorzien, heeft de minister van financiën, de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen opgedragen de controle op de na leving van de rijwielbelastingwet gedurende de eerste zes dagen van de maand Januari niet uit te oefenen. Mat ingang van 7 Januari 1927 zal die controle echter worden hervat. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkantoor in het bijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belasting- merken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling hel koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men dit moet gebruiken. Duisburg—Rotterdam. De burgemeester van Duisburg, dr. Maiweg heeft in de vergadering van den Nederlandschcn Vereins fur Luftschiffahrt de mededeeling gedaan dat de luchtlijn mot. watervliegtuigen Duisburg— Rotterdam Mei 1927 zal geopend woiden. Uitkeeringsduiir. Het bestuur van den Ned. B. K. Bouwvak arbeidersbond heeft den minister van Arbeid verzocht den uitkeeringsduur over 1927 te mogen brengen van 40 op 44 dagen per jaar. Het Drcnlsche veenkiud. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de Propaganda-Commissie van het Landelijk Comi té, fusie van Onderwijzerscorporaties en Veree- nigingen voor Gezondheidskolonies van alle gezindten, een schrijven doen toekomen, waarbij H. M. mededeelt met belangstelling kennis te hebben genomen van den heilzamen arbeid der vereeniging, terwijl H. M. tevens een belangrijke gift beschikbaar heeft gesteld. Bovendien is een gift ingekomen van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering. Ambtenaren bij de Nederl. Spoorwegen. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd Zondag een buitengewone vergadering gehouden van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen De voorzitter, zette uiteen, dat de poging van den B. A. N. S. om tot samenwerking te komen inzake de actie tot verbetering van dienst- en rusttijden, in den personeelraad goed ontvangen is. De personeelraad zal wel voor dit doel een bestuurscongres houden. Met algemeene stem men werd besloten aan dit congres deel te ne men. Het hoofdbestuur zegde toe, dat het, indien het besturencongres geen bevredigend resultaat mocht opleveren, zal overwegen ol' een massaal optreden gewenscht is. Vervolgens werd de classificatie der stand plaatsen besproken. In de jongste conferentie met de directie is deze kwestie behandeld. De directie wil een algeheele herziening aan de orde stellen, maar dit is door den personeelraad afgewezen. De raad staat eenstemmig op het standpunt, dat de rijksregeliug moet worden in gevoerd. Ten slotte werden besprekingen gevoerd over het eventueel afsluiten van een collectieve ziekteverzekering voor leden van den B. A. N. S. Amsterdam—Parijs in zeven uur. Met de zomerdienstregeiing 1927 zullen de Nederlandsche en Fransche spoorwegen twee nieuwe exprestreinen AmsterdamParijs wor den ingelegd, meldt de „Rott.", die don afstand in zeven uur zullen afleggen. Deze treinen zullen dan ook alleen aan de voornaamste hoofdsta tions stoppen. De douanen en passencontrole heeft in den trein plaats. De treinen zullen besta*;», uit zoogenaamde Pulman-wagons, zooals die op de Amerikaan- sche spoorwegen in gebruik zijn en die met een groote snelheid kunnen rijde» zonder merkbaar te schokken. De wagons zijn bijzonder luxueus ingericht en van alle gemakken voorzien. Stads- en Gewestelijk Nieuws. S.V.V. „Oud Vitesse." Bovengenoemde voetbalvereeniging heeft gis teravond om 8 uur in het gebouw Musis Sac rum" haar jaarlijksche gezellige bijeenkomst gegeven, ter sluiting van het seizoen 1926. De voorzitter, de heer W. Verwaijen heet alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. deelde mede, dat voor dezen avond een speciale feest commissie was benoemd, onder de bekwame leiding van den heer C. Noordergraaf. Spr. dank te den heer Noordergraaf en zijn staf voor de uitstekende wijze, waarop hij dezen veelbeloven- den feestavond heeft georganiseerd. Vervolgens richtte de heer Verwaijen zich met een woord van dank tot den penningmees ter, voor z'n voorzichtig financieel beleid aan de adverteerders in het programma aan den heer G. Roey, die belangloos de humoristische nummers zou voordragen en tevens het bal zou leiden. Tenslotte had de voorzitter nog een verzoek te doen, nl. dat een ieder zijn volle attentie aan het programma zou wijden en aan de wenken van de feestcommissie en de leiders gevolg zou den geven, opdat deze feestavond weer bijzonder goed mocht slagen. Hierna bood de voorzitter van de feestcommis sie, de heer C. Noordergraaf, als voorzitter van Swift, namens deze vereeniging een schitterende bloemenmand aan, waarop de heer Verwayen. na voor de bloemen z'n dank te hebben betuigd, zeide, dat hij deze mand beschouwde als bewijs voor de goede verstandhouding, welke tusschen Swift en Oud-Vitesse heerscht. Spr. hoopte, dat deze nog langen tijd zou blijven bestaan. Dat de feestcommissievoor haar werk het dank woord van den voorzitter verdiende, bleek al spoedig. Het orkest cn de humoristen, die deze com missie voor den feestavond geïntroduceerd had, hebben alle aanwezigen, zonder uit zondering, een pleizirigen avond bezorgd. Her orkestje bracht al direct bij den aanvang de feeststemming erin, terwijl de geestige voor drachten en smakelijke anecdoten van de hu moristen, de heeren P. Groenendaal, G. Roey en v. d. Maesen spoedig de vroolijkheid ten top deed stijgen. Het eene lachsalvo daverde na het andere. De feestcommissie kan tevreden zijn met haar keuze van artisten. Natuurlijk weiden er bloempjes verkocht ten bate van de vereeniging, terwijl een gedeelte van de opbrengst van de tombola voor de „zuigelin- genvereeniging" is. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat de verloting van de prijzen een sensatie-nummer was, dat niet weinig tot de algemeene vroolijkheid bijdroeg. De attentie van eenige H-D-V-S-leden werd zeer op prijs gesteld. Na afloop vond nog een gazellig samenzijn plaats waarna de meer dan tevreden feest vierenden rustig huiswaarts keerden, spijtig dat deze avond alweer „voorbij" was. Volks badhuis. Op 10 en 11 December 1926 werden genomen 527 baden. Ie Klasse 35 kuipbaden, 66 regenhaden,i 2 kinderbaden. 2e Klasse 40 kuipbaden, 375 regenbaden, 9 kinderbaden. UIT ROTTERDAM. De Ilotterdamsche Bankvereeniging. Naar de „Tel." verneemt, heeft de heer J. F. van Hees te Parijs thans bericht ontvangen van den Officier van Justitie alhier, mr. A. Rom- bach, dat er voor hem geen aanleiding bestaat betreffende de klacht tegen het bestuur van de Rottérdamsche Bankvereeniging een vervol ging in te stellen. Intusschen wordt ons nog medegedeeld, dat eenige belanghebbenden pogingen willen aan wenden om door het gerechtshof in Den Haag den Officier van Justitie te doen gelasten, de vervolging voort te zetten. De Eransehe kroonpretendent. De hertog van Guise, de Fransche kroonpre tendent, is met zijn zoon Prins Henri en leden van hun gevolg te Rot lerdam aangekomen, van waar zij Woensdag met het s.s. Tjeriinai naar Tandjer zullen vertrekken. De hertog heeft n.l. groote bezittingen bij Larrasj, waarheen hij, nu hij uit Frankrijk verbannen is, via ons land zal gaan. Ongeval op het station D. P. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tus schen 4 en 5 uur, is op het station D. P. te Rot terdam, nabij het seinhuis D„ een losse locomo tief op een trein geloopen, die van den anderen kant afkwam. Vermoedelijk was de machinist van de locomotief door een onveilig signaal ge reden. De machine is vernield persoonlijke on gelukken zijn er niet gebeurd de machinist en een leerling-machinist waren bijtijds van Je locomotief afgesprongen. Gemeenteraad. Vergadering van Donderdag, 25 November. Vervolg algemeene beschouwingen. Weth. Houtman vervolgt zijn rede Daarwerkelijk kan van bedrijfswinsten geen sprake zijn. Spr. acht het aannemelijk, dat werkzaamheden in overheidsdienst worden uit gevoerd. Wat de 3 pensioenkorting betreft, .verklaart spr. zich tegen annuleering, omdat deze uit gave weer zal gaan drukken op de bedrijven. De heer Ingelse heeft gezegd, dat er niet vol doende wordt aanbesteed. Spr. ontkent dit, aangezien er zoovéél, aanbestedingen worden uitgeschreven als mogelijk is. Slechts de kleinere werken, worden door Gemeentewerken uitge voerd en als deze methode de goedkeuring van den Raad niet kan wegdragen zal Gemeente werken moeten worden afgeschaft. Het argu ment, door den heer Ingelse aangevoerd om te geraken tot het benoemen van een bezuinigings- inspecteur, omdat de wethouders geen tijd zou den hebben, kan geen opgeld doen omdat de wethouders tijd moeten hebben, al zou het zijn ten koste van eigen zaken. Spr. meent er verder op te moeten wijzen, dat B. en W. ook van andere richtingen, in den Raad vertegenwoor digd, steun heeft ontvangen dan alleen van rechtsche zijde, zooals werd beweerd. Het grondbedrijf besprekende, zegt de weth., dat hij dit bedrijf heeft ontvangen uit handen van den heer Goslinga, met wien hij reeds vóór zijn wethouderschap had samengewerkt als lid van de commissie voor Grondbedrijf en is de meening toegedaan, dat van de tot heden ge volgde lijn niet behoeft te worden afgeweken- Voor het Havenbedrijf heeft spr. als zoodanig veel kunnen doen. Er zijn in overeenstem ming met de bevoegde autoriteiten contracten afgesloten met „Schieveem" en anderen,'welke jaarlijksch aan de Gemeente 157.000.— opleveren. Het lag aanvankelijk niet in het voornemen zóóveel grond te koopen, maar vaak bleek dit noodzakelijk te zijn. Uit commercieel oogpunt bezien kunnen we niet blind zijn voor den tijd, die achter ons ligt. Ook de lieer Ingelse weet dat dezen tijd zeer riskant was voor het zaken leven. Gedurende een aantal jaren heeft er bijna geen gronduitgifte plaats gehad, terwijl ook de huizenbouw zeer schaars is geweest. Spr. heeft reeds herhaalde malen den Raad gewaar schuwd om voorzichtigheid in acht te nemen. Ook de heer Kavelaars heeft zijn waarschuwende stem doen hooren en als we weten, dat deze op dit terrein een deskundige is, wil dat heel wat zeggen. Spr. wil het wel bekennen, dat opmerkingen van den heer Kavelaars hem meer te denken geven dan b.v. van den heer Noor dennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2