Binnenland. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 dezer des avonds te halfnegen. Paspoorten. Naar „De Tijd" uit goede bron verneemt, wordt aan het departement van Buitenlandsche Zaken druk gewerkt aan het treffen van maatre gelen in verband met de voorgenomen verlaging van de kosten der paspoorten. Het kan nog wel Ma; rt worden eer de zaak definitief zal geregeld zijn. Verwacht wordt, dat de prijs der paspoorten 1.50 zal bedragen, terwijl de geldigheidsduur twee jaren zal du rei1 Rijkscommissie voor werkverruiming. De Rijkscommissie vooi de Werkverruiming vergaderde dezer dagen te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Besloten werd, dat de commissie haar aandacht zal blijven schenken aan de plannen tot ontgin ning van de woeste gronden door middel van stedelijke afval. Van gedachten werd gewisseld omtrent de stappen, welke zouden kunnen worden gedaan om te bevorderen, dat de werken voor de verbetering van het wegennet zooveel mogelijk zullen ten goede komen aan de werkgelegen heid. Besloten werd de aandacht van de be treffende autoriteiten te vestigen op de wen- schelijkheid uit een ooppunt van werkver- .uiming om den aanleg van enkele weggedeel ten tijdelijk ter hand te remen. Besproken werd voorts de moeilijkheid die het drukkersbedrijf ondervindt bij het verkrijgen van orders voor drukwerk dat bestemd is om per po»t naar het buiterland te worden ver zonden. Uit de mededeelingen van het secretariaat bleekT dat weder in tal van gevallen met de commissie overleg was gepleegd in zake de plaatsing van orders welke naar het buitenland dreigden te gaan, bij Nederlandsche onder nemingen en dat in vele gevallen de adviezei der commissie geleid hadden tot het wegnemen van bezwaren, welke aan de plaatsing van orders bij Nederlandsche fabrieken in den weg stonden. Protestvergaderiug. Te Nijmegen is gisteravond op initiatie! va.) verschillende vooraanstaande Katholieken al daar een protestvergadering gehouden tegen de kerkvervolging in Mexico. De ex-keizer weer ziek. De ex-keizer moest weer te bed blijven wegens influenza en verkoudheid. Weggegooid geld. De heer J. G. Herfst, wethouder der gemeente Waddinxveen, een tegenstander van de spoor lijn Gouda—Boskoop—Alphen aan den Rijn, heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht geen gelden voor de voltooiing dezer lijn beschik baar te stellen omdat z.i. door de steeds beter georganiseerde autobusdiensten het weggegooid geld zal zijn. Bond van Piano- en orgelliandelaren. „De Nederlandsche Bond van Piano- en Or gelhandelaren en Fabrikanten" herdenkt heden het 15-jarig bestaan. Dit feit wordt herdacht door het houden van een feestvergadering in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam waar vele NederUndsche cn Bui tenlandsche gasten vei wacht worden. In verschillei de deelen van ons land zal er vanaf den heidenkingsavond van den Bond gedurende een week ir eenige Bioscooptheaters een film vertoond worden, die het publick een inzicht zal geven van het buitengewoon ver nuft, de opmerkelijke verbeteringen en het bijna volmaakte in de piano- en orgelindustrie tot aan de laatste periode van het schitterende kunstspelinstrument toe. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Inschrijving dienstplicht. Voor het doen van inschrijving van den dienstplicht 1927 zal i.n den St. Joris Doele zitting worden gehouden op Woensdag 5 en Donderdag 6 Januari a.s. telkens van des voor- middags 9—12 en des namiddags 14 uur. Kinderzegels. Met dankbaarheid kan de Propagandacom- missie voor den verkoop van Weldadigheidspost zegels en Jan Steen-briefkaarten melding maker-, dat zij reeds vele blijken van sympathie heeft mogen ontvangen maar wij hebben het aantal zegels, dat het vorige jaar verkocht werd, nog lang niet bereikt. Nu de Kerstdagen aankomen en deze feest dagen door zeer velen gebruikt zullen worden om familie of vrienden een Kerstgroet te zenden doet de Commissie nogmaals een beroep op de offer vaardigheid van allen om haar te steunen mogen velen voor de verzending per poM ge bruik maken van deze Weldadigheidspostzegels ten behoeve van het kind. De Steenen Spreken. Men verzoekt ons mede te deelen, dat heden avond aan de zaal nog een aantal kaarten van 10 ct. verkrijgbaar zijn, voor de lezing van Pater Hendrichs, welke heden avond te 8.15 uur in den R. K. Volksbond zal worden gehouden. Kamer van Koophandel en Fabrieken de beneden-Maas. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden- Maas wordt belegd tegen Woensdag 22 December 1926, des namiddags half Iwee, in de groote ver gaderzaal van het Handelsgebouw teVlaardingen. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Wetsontwerp betref fende Handelsagenten en Handelsreizigers. 5. Advies op ingekomen verzoek om als make laar te worden toegelaten. 6. Verzoeken oin subsidie van, a. de Nederlandsch-Amerikaan- sche Kamer van Koorhandel b. het Comité vooi wetenschappelijk visscherij-onderzoek. 7. Bestrijdiig verkoop met cadeuax. 8. Verdrag Nederland-België. 9. Indrukken uit Suriname door den heer Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oostcrhotf, te 's-Gravenhage. 10. Rondvraag en sluiting. Katholiek Leven. Naar Goedewaagen te Gouda. Het actieve bestuur van Katholiek Leven weet wat goed en nuttig is voor de leden der vereeniging. Bij K. L. valt een gestadigen bloei te constateeren, welk feit gemakkelijk te ver klaren is, als we nagaan de vele gelegenheden voor ontwikkeling, die worden geboden, waarbij het „aangename" niet uit het oog wordt ver loren. De onderlinge verstandhouding, de geest, die heerscht, is een waarborg voor de toekomst van K. L., zoodat deze vereeniging, die reeds een belangrijke plaats inneemt in het katholieke vereenigingsleven van Schiedam, nog vele malen van zich zal laten hooren. Het is aan het be stuur, door zijn activiteit voor de Roomsche zaak en aan de leden, door een daadwerkelijk medeleven met het wel en wee hunner vereeni ging om den goeden naam van K. L. te be stendigen. Voor gisteren stond op het program een excursie naar Goedewaagen's Kon. Holl. Pijpen en Aardewerkfabriek, annex Plateelbakkerij „De Distel", te Gouda. Gevolg gevende aan een vriendelijke uitnoodiging van een der bestuurs leden, hebben ook wij ons aangesloten en zijn met 'n club van c.a. 25 man opgetrokken naar onzen vaderlandschen pijpenleverancier. In ons midden hadden we den geestelijken adviseur, pater Biesta O. P., die natuurlijk als een zeer welkome gast werd begroet. Even over half twee stapten we te R'dam in een gereserveerden wagon van den „boemel" naar Gouda. Zoodra de trein rolde, kwam natuurlijk de stemming erin. Er werd spontaan gezongen, terwijl de vorige excursie naar de klompenmake rij van den heer Kwant te R'dam een dankbaar onderwerp van bespreking uitmaakte, waarbij vooral de gelukkige ontvanger van een paar klompen het moest ontgelden. Ongemerkt boe melden we Gouda binnen, zoodat we reeds na 'n uurtje voor den ingang stonden van het be drijf, dat ons zoo menig smakelijk „pijpje" heeft geschonken. Een der bedrijfs-chefs, die met alle finèsses van het vak op de hoogte bleek te zijn,, expli ceerde ons het geheele verloop der verschillen de processen van pijp- en aardewerkartikelen. Onze verwachtingen na de bezichtiging waren niet teleurgesteld.Deze bijzondere tak van indus trie is een buitengewoon interressante en staat als 'Lware geheel apart,voornamelijk ook doordat in deze gebouwen en gebouwtjeshoegenaamdgeen machines worden aangetroffen, zoodat hier het oorverdoovend geraas en geratel der machines ontbreken, wat ons aanstonds opviel toen wij arriveerden. Wij durven meenen dat dit door. vele werklieden zou worden geprefereerd boven de daverende machines waartusschen zij zich als nietige wezentjes, dag in - dag uit, bevin den. In deze werkplaatsen heerscht de volkomen rust van de handwerk-industrie. De klei, samen gesteld uit Limburgsche, Belgische en Duitsche klei, wordt met de hand gemodelleerd, nog ruw natuurlijk, tot een pijp. Op handige wijze wordt dan een pen door de steel gehaald, waardoor een opening blijft in de klei, die goed hanteerbaar is. Na 2 3 dagen als de klei iets harder is geworden, wordt de pijp verder afgewerktwaaronder wordt ver staan het polijsten, het bijwerken der kanten en het opdrukken van den naam. Vervolgens wordt de pijp met agaatstecn glimmend ge maakt. Nadat het dan verkregen product in een verwarmd lokaal is gedroogd geworden, gaat het in een pot, die in een oven verwarmd wordt tot op 1000", C, om te bakken. Zoo worden per dag c.a. 1000 pijpen gepro duceerd. Dit is natuurlijk de bewerking van een model en wel het gewone Goudsche model. Als we weten, dat deze firma over c.a. 2000 modeller beschikt, begrijpen we, dat dit ook vele variaties in de werkwijze medebrengt. Zoo zijn daar o.m. de z.g. „doorrookers", die worden vervaardigd uit vloeibare klei, gegoten in gips- vormen. De figuren, die bij het doorrooken naar voren komen, worden aangebracht door calceer- plaatjes, waarna de pijpen worden geglazuurd en gebakken. Het verven of kkuren der pijpen geschiedt door middel van een spuit, waarin vloeibare verf. Op dezelfde wijze geschiedt het glazuren. Ook de aardewerkfabricage is een interessant bedrijf. Als de gemalen klei in de lilterpers van het water is vrijgemaakt, wordt deze c.a. 1§ jaar bewaard in een ruimte, voorzien van dub bele wanden, waarvan het resultaat hetzelfde is als de klei in den grond zou worden bewaard. Het vormen geschiedt door middel van scha- blones, wat betreft schalen, borden enz. Vazen en dergelijke worden gegoten in vormen. De z.g. schilderafdeeling is wel een van de meest aantrekkelijke. Daar worden de siervoorwerpen geglazuurd, beteeken.d en beschilderd, waarna ze eveneens in de oven onder hooge temperatuur worden gebakken. Vermakelijk om te zien was inderdaad het „draaien" van bloempotten. In een hoeveelheid klei, geplaatst op een snel ronddraaiend plankje worden de handen gezet en binnen eenige se conden komt een goed gevormde bloemppt te voorschijn. Vervolgens kregen we nog een kijkje in de modelkamer, waar ons o.m. werden getoond afgietsels van eenige heiligen-beeldjes n.l. van de H. Maria, H. Petrus, H. Catharina en H. Barbara, gevonden bij Utrecht. Deze af gietsels zullen thans in opdracht van hetUtrecht- sche archief in den handel worden gebracht. Zoo zien we, dat deze excursie wederom heeft bijgedragen tot onze ontwikkeling en we zullen nog langen tijd terugdenken aan dezen aange- namei) middag, alsook aan de voorkomendheid, waarmede de fa. Goedewagen ons heeft ont vangen Met den sneltrein van zes uur stoomden we weer naar de Maas. Handels- en Nijverheids-onderwijs. Volgens de wijziging van de Verordening op de heffing van schoolgeld voor den gemeente lijken Handels-avondcursus wordt thans ar tikel 3 gelezen Het schoolgeld wordt berekend naar het inkomen van de ouders of verzorgers en bij ontstentenis van dezen of wanneer het op zichzelf levende meerderjarige leerlingen met eigen inkomen betreft, naar'het inkomen der leerlingen zeiven. Wanneer meerderjarige ongehuwde leerlingen, die eigen inkomsten ge nieten, bij hunne ouders inwonen, wordt het schoolgeld geheven naar het gezamenlijke in komen van de ouders en van deze leerlingen. Het schoolgeld bedraagt per jaar en per leer ling Voor hen, die niet zijn aangeslagen in de Rijks inkomstenbelasting en voor hen, die zijn aange slagen naar een belastbaar bedrag van minder dan ƒ1000.-- ƒ2.50. Voor hen, die zijn aangeslagen naar een be lastbaar bedrag van 1000.tot beneden 1200.- 5. - 1200.— - 1400.— - 7.50 - 1400.— - 1600.— -10.— - 1600.— - 1800.— -12.50 - 1800.— -2000.—' -15.— -2000.— -2200.— -17.50 -2200.— -2400.— -20.— -2400.— -2800.— -25.— -2800.— - $300.-30.— -33Q0.— -3800.— -35.— - 3800.en daarboven - 40. Ingevoegd wordt een nieuw artikel 8a, luiden de B. en W. zijn bevoegd leerlingen, voor welke in verband met het onvermogen der schoolgeld- plichtigen bezwaarlijk schoolgeld kan worden gevorderd, op schriftelijk verzoek van laatst genoemden, kosteloos tot de school toe te laten. Deze wijziging treedt een dag na haar af kondiging in werking met dien verstande, dat het schoolgeld vanaf den len September 1926 wordt geheven met inachtneming van deze wijziging. Volgens de wijziging van de verordening op de heffing van schoolgeld voor de Nijverheids avondschool wordt thans art. 3 gelezen Het schoolgeld wordt berekend naar het in komen van de ouders of verzorgers, en bij ont stentenis van dezen of wanneer het op zichzelf levende meerderjarige leerlingen met eigen inkomen betreft, naar het inkomen der leerlingen zeiven. Wanneer meerderjarige ongehuwde leer lingen, die eigen inkomsten genieten, bij hunne ouders inwonen, wordt het schoolgeld geheven naar het gezamenlijke inkomen van de ouders en van deze leerlingen. Het schoolgeld bedraagt per jaar en per leerling Voor hen, die niet zijn aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting en voor hen, die zijn aangeslagen naar een belastbaar bedrag van minder dan 1000.2.50. Voor hen, die zijn aangeslagen naar een belastbaar bedrag van - 1000.— tot beneden 1200.— 3.— - 1200.— - 1400.— - 3.75 1400.— -1600.— - 5.— - 1600.— - 1800.— - 6.25 - 1800.— 2000.— - 7.50 -2000.— -2200.— - 8.75 -2200.— -2400.— - 10.— -2400.— -2800.— - 12.50 -2800.— -3300.— - 15.— -3300.— -3800.— - 17.50 - 3800.en daarboven - 20. Ingevoegd wordt een nieuw artikel 8a, luiden de B. en W. zijn bevoegd leerlingen, voor welke inverband met het onvermogen der schoolgeld- plichtigen bezwaarlijk schoolgeld kan worden gevorderd, op schriftelijk verzoek van laatst genoemden, kosteloos tot de school toe te laten. Deze wijziging treedt een dag na haar afkondi ging in werking met dien verstande, dat het schoolgeld vanaf den len September 1926 wordt geheven met inachtneming van deze wijziging. Jubileum. Dinsdag 21 Dec. a. s. hoopt mej. M. v. Geene den dag te herdenken, dat zij voor 12| jaar bij den heer J. v. Vondere Warande 79 als huis houdster in dienst trad. Zij die haar met dit heug lijke feest willen compiimenteeren worder op dien dag van 122 uur in de gelegenheid daar voor gesteld. Wij hoper dat het de jubilaresse niet aan belangstelling zal ontbreken. Heden slaagde te s-G raven h age voor het examen Post-radicaal de heer H. Leenderts, ambtenaar var de Posterijen en Te legrafie, alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand December 1926. Brieven binnenland: Job v. d. Meer, Kampen. D. Mollander, Rotterdam. Ponds Extract Co., Amsterdam. Postbus 597, Rotter dam. Reekers, 's-Hage. Briefkaarten binnenland: De Wed. van Geijl, Rotterdam. Reekers, 's-Hage, A. Romein, Rotterdam. Brieven buitenland: Lohin de Cirer, Manilla. I. Westerlynk, Duinkerken. Gemengd Nieuws. Auto door een sneltrein gegrepen. De onbewaakte overweg bij Diemen heeft gis ter zijn eersten slachtoffer gemaakt. Omstreeks halfacht reed de heer Wolfenbuttel met zijn vrachtauto, op weg naar de beenzwartfabrif k, over den overweg, toen uit de richting Amster dam een sneltrein naderde. De machinist remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de wagen gegrepen en geheel versplinterd werd. De lieer Wolfenbuttel werd onmiddellijk gedood het hoofd was den ongelukkige van den romp gescheiden. Het zwaar beschadigd chassis van den auto zat op de buffers van de locomotief. De verongelukte passeerde dagelijks dezen overweg. Door een auto gedood. Gisteravond kwart voor zes is op den Haarlemmerweg tus- schen Halfweg en Sloterdijk een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Op den weg reed een handkar en daarachter kwam eveneens in de richting naar Amsterdam een personen auto en daarachter weer een. De bestuurder van de handkar haalde naar links uit, toen hij den eersten auto hoorde naderen. Hij bemerkte bij dezen manoeuvre niet, dat de tweede auto kwam aanzetten. Deze reed den ongelukkige met de handkar ondersteboven. Het slacht offer was op slag dood. Het lijk is naar het Wilhelniinagasthuis overgebracht. Wage n mettweepaarden te water Een wagen, bespannen met twee paarden, van de firma Meyer uit de Langestraat, is Dins dagmiddag tegen zes uur in de Heerengracht bij de Leliegracht gereden. Een der twee paarden schrok en maakte een zijsprong. De voerman kon het paard niet houden en paarden en wagen gleden de gracht in. De voerman sprong nog tij - tig van den bok. De brandweer werd gewaarschuwd. Bij haar komst was reeds een der paarden verloren. Het lag onder den wagen. Het tweede paard kon nog bijtijds losgemaakt worden en met zijn kop boven water gehouden tot het nieuwe reddingstocstel van de brandweer gearriveerd' was. Nadat eerst het levende paard op den wal was geheschen, volgden daarna cadaver en wagen onder groote belangstelling' van het publiek. Een verboden vereeniging'?- Zoo a's bekend is verleden week door den waarne- menden burgemeester van Vlissingen de ver tooning van de film Potemkin verboden. Het Instituut voor Arbeidso.ntwikkeling heeft als gevolg daarvan opgericht dc- vereeniging „Ar tikel 188" die tot doel heelt het vertoonen van tooneelstukken en films met hooge moreele en artistieke waarde, die door den burgemeester verboden zijn. De contributie werd vastgesteld op 50 cent per jaar, terwijl de eerste vertooningen n.l. die van de Potemkin-fi.m met de origineele muziek, werden bepaald op 21, 22 en 23 dezer. Dinsdagavond hield het bestuur der nieuwe vereeniging zitting om leden in te schrijven en reeds waren ruim 300 personen aangeteekend, toen de commissaris var politie met eenige politiemannen verscheen en alle bescheiden in beMag nam. Naar wij vernemen, is een en ander geschiedt in overleg met de justitie, ten einde een onderzoek in te stellen of hier al of niet sprake is van een verboden vereeniging. Overreden en gedood. Dinsdagmid dag liepen te Akkrum eenige schoolkinderen achter een vrachtwagen. Een der kleinen, het zes-jarig dochtertje van den heer Kuindersma, liep van den vrachtwagen vandaan, juist toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. De kleine werd gegrepen en ernstig gewond. Zij werd direct naar Leeuwarden vervoerd. Bij aan komst in het ziekenhuis was zij reeds overleden. De ware bestemming van den nob el-v redesprijs. Uit Berlijn wordt ge meld Naar gemeld wordt, heeft de Duitsche gezant te Washington generaal Dawes geluk- gewenscht met het feit, dat hem den Nobelprijs voor den vrede werd toegekend. De generaal zal naar verluidt het hem geschonken bedrag aan een pacifistische vereeniging doen toekomen. Vreeselijke daad van eenwaan- zinnige. Uit Parijs bericht men Het „Petit Journal" meldt uit Louhans, dat daar een boer in een vlaag van waanzin, zijn dienstbode, haar zoontje van drie jaar en zijn eigen kind van 15 maanden heeft vermoord en daarna een einde aan zijn eigen leven gemaakt heeft. Het aantal slachtoffers der chloorontploffing te St. Au ban. Uit Nice meldt men Het aantal slachtoffers van de chloorgas:ontploffing te St. Auban is, naar thans gemeld, gestegen tot, 22 dooden en 80 gewonden. Een aantal der laatsten was be wusteloos geraakt ten gevolge van de gasin- ademing. St. Miguel door een waterhoos geteisterd. Draadloos wordt gemeld, dat het eiland St. Miguel (Azoren) door een water hoos is geteisterd, waardoor een groot aantal visscherswoningen werden weggespoeld. Onge veer zeventig personen worden vermist. De prairiën tot 20 voet onder sneeuw. Uit Winnipeg (Canada) meldt men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2