schestr. 4paar heerenschoenen, J. Kool, 's- Gravenlandsche Polder 47 kinderportemonnaie met inh., M. Hoofd, Singel 120 handschoen, A. Huigen, Rott. Dijk 1/10 paar kinderhand schoenen, M. Noordijk, Abbenbroekschestr. 16a 3 zegels van een organisatie, A. v. d. Horst, Munnekenbuurt 15 wollen handschoen, C. v.' d. Mark, Baan 23 „De Steenen Spreken". Voor een geheel bezette zaal van den R. K. Volksbond heeft pater Hendricks S. J. de reeds lang aangekondigde lezing gehouden over de catacomben. De gewijde en geleerde spr. gaf een korte inleiding waarin hij wees op de uitge strektheid der catacomben. Het is belachelijk om te hooren vertellen van iemand die in Rome is geweestik heb de catacomben gezien, als we weten, dat deze, alle uit gangen bestaan met een gezamenlijke lengte van 900 K.M. Daarbij komt, dat slechts 3 catacomben n.l. die van St. Pris- cula, St., Agnes en St. Domitilla, opengesteld zijn voor het publiek, terwijl alle andere voor een groot deel nog moeten worden uitgegraven, welke werkzaamheden tot op heden nog wor den belemmerd, zoowel om technische als fi- nancieele redenen. Dan Iaat pater Hendrichs aan de hand van een groot aantal schitterende lichtbeelden zien, wat de steenen ons te zeggen hebben. De meest sprekende van de in de catacomben aanwezige steenen zijn de sarcophagen. Dat zijn marmeren platen, rijk gebeeldhouwd, die als afsluitings- steenen van een graf dienst doen. Dat beeld houwwerk dan heeft ons het meest te zeggen omdat, wat heel goed begrijpelijk is deze voor stellingen betrekking hebben op den overledene, voor wien een dergelijke sarcophaag geplaatst is. andaar dan ook chit deze geleerde catacom ben-kenner vrijelijk cmze „bidprentjes" waarop in woord vermeld staat, dat wat betrekking heelt op den betrokken overledene, durft ver gelijken met deze sarcophagen waarop hetzelfde staat aangegeven in beeldvorm. De rijke sym boliek waaraan ons Katholiek gèloof zoo rijk is, is door onze eerste Christen-kunstenaars in dit marmer vastgelegd, en hier komen we aan het getuigenis der catacomben, van o.m., de zending der apostelen, het privaatschap van den paus, zoo zijn er een groot aantal afdeeldingen van de H. Petrus betrekking hebbende op zijn positie als Hoofd der Kerk, de H. Eucharistie, de vereering van Maria, enz. Dit al deze voorstelling spreekt het streven naar het hoogere leven hiernamaals door afbeeldingen van b. v. het Doopsel van Christus, het slaan van Mozes op den rots, de wonderbare broodverme nigvuldiging enz. Het uitgebieid studiemateriaal dat pater Hen dricks heeft opgedaan gedurende zijn onderzoe kingen in de catacomben, waarvan hij er 11 heeft bezocht, heeft hem doen besluiten, een boek daarover te schrijven, hetwelk reeds ter perse is en wij met belangstelling tegemoet zien. Het spreekt vanzelf, dat daarin de stof veel uit voeriger en het aantal afbeeldingen veel grooter is, dan een lezing met lichtbeelden ons kan bieden. Wij kunnen thans ten volle begrijpen, hoe pater Hendrichs met zooveel enthousiasme deze studie is begonnen daar deze voor hem, den grooten apologeet, den bekenden leider van niet- katholieken, een schat van gegevens en bewijs materiaal verstrekt, waarmede hij vele moeilijk heden kan overbruggen. Met groote aandacht hebben de aanwezigen den onderhoudenden spreker gevolgd, terwijl een daverend applaus aan het einde hem ten deel viel. Het eerste wederoptreden van de K. S. A. mag zeker door deze lezing van pater Hendricks, die als gast van de K. S. A. hier optrad, zien succesvol geweest. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren Th. Mouwens, voorz., W. v. d. Weijden, secr., Th. Kemenade, penm., de heeren H. J. Steens en Joh. Brounts, be stuursleden. De voorz. opende en sloot de vergadering met den Christelijken groet gaf bij den aanvang een kleine uiteenzetting van het doel der plaatse lijke afdeeling van de K. S. A. en dankte aan het eind der lezing pater Hendricks met eenige korte, hartelijke woorden, alsmede de „onzicht bare helpers" achter het doek die voor de licht beelden zorgden. Moge „K. S. A." nog vele der gelijke avonden organiseeren tot het geestelijk heil en de ontwikkeling van de Katholieke Schiedamsche bevolking. Baldadig. Een aan de gemeente toebehoorend hek, staande op den walkant van de Raamgracht is Zondag j.l. door baldadige jongens losgerukt en in het water geduwd, waardoor het werd ver bogen en belangrijke schade werd angericht. Po litieonderzoek wordt ingesteld. De vermoedelijke daders zijn bekend. Diefstal. Enkele dagen geleden heeft een timmerman alhier bij de politie te Delft aangifte gedaan, dat men hem ih een woning, waarin bruiloft werd gehouden, van zijn portefeuille, inhoudende 6o0 had beroofd. Het vermiste voorweip is gisteren teruggevonden in bedoelde woning, waar het, naar men vermoedt, door den dief was verstopt. De po'itie tracht thans uit te vinden wie van de gasten getracht heeft, den timmer man te bestelen. Door B. en W. is met ingang van 1 Jan. a.s., aan A. Vermeulen en C. de Lange eervol ont slag verleend, als kring-commandant bij de Brandweer, alhier. Door den Burgemeester als Hoofd der politie is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot agent van politie Th. van Lienden, alhier. De 16 jarige J. H. uit de Maria- straat,reod eergisteravond te 5| uur op de Koe markt met zijn rijwiel naar de brug, toen hij door een onbekend gebleven wielrijder werd aan gereden. Het achterwiel van zijn rijwiel werd verbogen. Bij het acheruitrijden van den ladderwagen der gemeente, werd efergistermorgen den melkwagen van J. C. van L. in de Lange Nieuwstraat aangereden, waardoor een maten- bakje werd vernield. De schade zal worden her steld. Door den chauffeur L. van een autobus is eergistermorgenaanhetHoofdbureau van Politie gebracht zekere G. W. die uit de tasch van den bestuurder 3 guldens had ont vreemd. De diefstal is gepleegd, toen de chauf feur zich eenigen tijd uit de bus had verwijderd, doch zijn tasch met geld daarin had achterge laten. W. is heden ter beschikking van de Jus titie te Rotterdam gesteld. Eer gis ter m i d d a g te 1 uur ontstond een schoorsteenbrand in pand Mariastraat 103 bewoond door het gezin S. De bewoner en een brandweerman hebben het vuur gedoofd. Mej. A. van 't H. wonen de Korte Achterweg, is eergistermiddag op de Lange Haven in elkander gezakt. Binnengedragen in de woning van dr. G., is h$ar door dezen genees kundige hulp verleend. Later is zij door de po litie per rijwielbrancard naar hare woning ver voerd. Mej. A. v a n W. d e e d eergisteravond bij de politie aangifte, dat zij in de Oosterstraat vas mishandeld door zekeren K„ waardoor zij bloedend aan de rechterhand werd verwond. K. is door de politie aangehouden en na verhoor heengezonden. Door een bosch wachter zijn gis- teré.navond ten 8 uur op den Vlaardingerdijk aangehouden de alhier wonende personen E. W. en G. F., die in het bezit waren van 6 bossen boonenstaken, die zij bekenden te hebben ont vreemd uit het Sterrebosch. De boonenstaken zijn inbeslag genomen en de verdachten na verhoor door de politie heengezonden. UIT ROTTERDAM. Een dertigtal vooraanstaande Rotterdammers schrijven aan de Eerste Kamer der Slaten- Generaal het volgende In aanmerking nemende, dat de Tweede Kamer het Nrderlandsch-Belgische verdrag s'echts met een uiterst kleine meerderheid aanvaardde dat er onder de voorstanders velen waren, die ernstige bedenkingen hadden dat meer en meer blijkt, dat bij het overgroote deel van het Nederlandsche volk overwegende bezwaren tegen het verdrag in zijn huidigen vorm bestaan dat aanvaarding beteekent het onherroepelijk vastleggen van verplichtingen, waarop later niet kan worden teruggekomen, terwijl in het tegenovergestelde geval België nog altijd kan worden tegemoet gekomen ten aarzien van redelijke veilangens; dringen er bij Uwe Ver gadering met klem op aan om het verdrag, zoo als het thans luidt, niet te aanvaarden. Rotterdamsclie El. Tramweg Mij. Met ingang van 17 December a.s., zal lijn 12 worden doorgetrokken van voorloopig eind punt Groene Zoom bij Lange Geer tot Groene Zoom bij Lecde (einde). Gemengd Nieuws. Weer twee spoorwegongevallen. Ontsporing bij Alphen a/d Rij n en De Steeg. Gistermorgen omstreeks halfelf is op het sta tionsemplacement te Alphen a/d Rijn een goe derenwagen bij het rangeeren gederailleerd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is, dat bij het rangeeren de wissel vastliep, waar door een der wagens uit de rails werd geworpen. De koppeling brak en de buffers werden vernield. De rails zijn vrijwel intact gebleven. Liet op- en afgaand verkeer (UtrechtLeiden en LeidenUtrecht) is onderhouden, doordat men de reizigers liet overstappen. Het verkeer zou waarschijnlijk vandaag nog in orde komen. Liet verkeer werd gistermiddag op de volgende wijze onderhoudenTreinen van Leiden en Utrecht loopen tot aan de versperde plaats. De reizigers stapten daar over en zetten dan de reis verder voort. Liet verkeei\ ondervindt daar door aanmerkelijke vertraging. Om vier uur hoopte men de baan weder vrij te hebben. De ontspoorde goederenwagen stond dwars over de rails. Onder de leiding van den inspecteur van de lijn. den heer Bouman, is het opruimingswerk onmiddellijk aangevangen. Het verkeer over een spoor was om ruim twee uur hersteld. Het onderzoek wees uit, dat de wissel waar op de wagon ontspoorde in orde was. Vermoe delijk was deze echter door het bedienend per soneel niet geheel omgetrokken. Door het krachtig remmen van den machinist is de lijn niet noemenswaard beschadigd. Men deelde ons mede, dat bij het rangeeren al eens meer wagens uil de rails geloopcn waren. Omstreeks halftien Maandagnacht is bij De Steeg van een uit de richting Dieren komenden goederenwagen een tweetal wagens uit de rails ge loopen, met het gevolg, dat de lijn tot des ochtends zes uur versperd is geweest. Een later komende personentrein moest terugrijden naar Dieren om op een andere lijn De Steeg te berei ken. De trein kwam 'snachts te halftwee te Arnhem aan. De goederenwagens, zoo vernemen wij nader, waren bij het ra^geeren op een zijspoor gede railleerd en versperden toen het daarnaast liggende spoor Deventer—Arnhem, zoodat de treinenloop moest worden omgelegd. 'sNachts is men met het opruimingswerk begonnen, en zijn de wagens, die niet gekanteld waren, weer in de rails gezet. De oorzaak is nog onbekend. De wissels lagen, naar wij hoorden, goed. Gemeen teraa d-s pektakel. De ge meenteraadsvergadering van Lloeven was eer gisteren weer ten prooi aan den felsten politieken hartstocht, schrijft de „N. R. C." Naar aan leiding van de in een vorige vergadering geuite beschuldiging, als zouden oud-wethouder Broer man en de gemeente-secretaris J. Kouters ieder een bedrag van circa 12.000 gulden hebben gestolen van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf, stond thans als punt 1 op de agenda het verzoek van de beide beschuldigden om een openbaar onderzoek. Oud-wethouder Broerman bevond zich op de publieke tribune. Reeds aanstonds na de opening van de vergadering was burgemeester Van Meer de leiding absoluut kwijt. De grofste beschuldigingen wierp men elkander naar het hoofd. Dé secretaris sommeerde thans tot be handeling van zijn verzoek. Toen de vei warring ten top steeg, nam oud-wethouder Broerman van de tribune af het woord hij wees alle be schuldigingen af, noemde de_ raadsleden, die den vorigen keer hem hadden beschuldigd, lafbekken en verzocht hun, nu eens te herhalen, wat zij toen gezegd hadden. De secretaris Öeed daarop het voorstel, dat de raadsle'den, die aan de beschuldiging van den diefstal geloof sloegen, dit zouden toonen door even op te staan. Alle raadsleden bleven echter zitten. Daarop werd besloten, den accountant Van den Ouweraa een onderzoek in de boeken te laten instellen. De moord in de De Riemer- straat. Gisternamiddag is de verdachte van den moord op Van der Stijl te 's-Gravenhage door den rechter-commissaris in verhoor ge nomen. Na een langdurige ondervraging, waarbij ook de verdediger van M. tegenwoordig was, verklaarde de rechter-commissaris geen termen aanwezig te achten M. op vrije voeten te stellen. Hij is in het huis van bewaring ingesloten. Boefjes. Maandagavond werd te Deven ter de bakkerslooper Vrieling op het Knuttel dorp aldaar beroofd van een tasch met geld, door den 16 jarigen G. V,, die er zich mede uit de voeten maakte. In gezelschap van zijn in Twello wonenden 14-jarigen kameraad is hij toen naar IJmuiden getrokken. G. V. was reeds in het bezit van een revolver sn hij kocht er voor zijn vriend nog een bij. Ook werden dekens ge kocht om in de duinen den nacht te kunnen doorbrengen, hetgeen gebeurde. Den volgenden morgen bracht het tweetal een bezoek aan Wijk aan Zee, toog daarna naar Beverwijk en vervolgens naar Amsterdam, waar van den nog resteerende gcroofden buit goede sier werd gemaakt. Toen nagenoeg al het geld was doorge bracht werd de reis naar huis aanvaard. In Twello aangekomen werden de jongens door menschen gezien, die van de bcrooving hadden gehoord. Men ontnam hun de revolvers en waarschuwde de politie te Deventer, die het tweetal Woensdagavond arresteerde. Brand te Vlissingen. Te Vlissingen heeft gisternacht een groote brand gewoed. De panden van den bakker de Vlieger met winkel woonhuis en bakkerij op den hoek van de LIol- beinstr<iat en de timmerwerkplaats van den heer Boone met bovenwoning in de Bouwen- woutstraat zijn totaal uitgebrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Meer „vrouwelijkheid". Natuurlijk is dat instituut in Amerika. Daar vond een 85 jaar oude millionair W. V. Lawrence, te New-York de Vrouw zoo verworden, zoo over- „studeerd", dat zij het huwelijic bijna een on- mogelijicen wijze van leven vinden. Eu dit toch, zoo zegt de heer Lawrence, is de bestemming der vrouw. Om nu de vrouwelijke jeugd meer huwe- lijksfahig te malten, heeft hij het plan opge vat een Instituut te stichten, waarvoor hij reeds 1.250.000 dollar beschikbaar heeft gesteld. Den jonge dames zal daar in twee jaar een beetje algemeene ontwikkeling en veel „vrouwelijkheid ingestampt worden. Aan sport zal niets gedaan worden, want dat is volgens den heer Lawrence vreeselijk onvrouwelijk. BRUSSELSCHE KRONIEK. B r u s s e 1, 15 December 1926. De schoolstrijd. Een katholieke levens kwestie. H^Onze Brusselsche correspondent schrijft ons Het is opvallend hoe sedert eenigen tijd in België opnieuw de schoolstrijd is ontbrand en er een felle beweging voor en tegen het openbaar of privaat onderwijs is ontstaan. Over het alge meen is de kwestie van de toelagen aan het bij zonder onderwijs de inzet van de besprekingen tusschen de politieke partijen in de gemeente over de vorming van het College van B. en W., nu de nieuwe gemeenteraden weldra gaan zete len. Voor de katholieke partij is de zaak een levenskwestie daar de bijzondere scholen in België doodeenvoudige katholieke scholen zijn en de Belgische katholieke partij in hun handha ving en ontwikkeling het voornaamste middel vinden voor eigen vooruitgang. Om de zaak goed te begrijpen dient men het volgende óe weten. In 1842 werd in België voor de eerste maal aan de gemeenten de verplichting opgelegd ten minste één lagere school te bezit ten. De aanneming van een bijzondere school kon van deze verplichting ontslaan.In 1879 had de wissseling in de politiek geleid tot een nieuwe wet, die tot oogmerk had Staat en Kerk op school gebied te scheiden door b.v. te bepalen dat het godsdienstonderwijs geen verplicht leervak meer is en buiten de klasuren wordt gegeven. Deze wet was de aanleiding tot den schooloorlog, die, wat door de vijanden tan de katholieke school niet was verwacht, eigenlijk leidde tot het onder mijnen van de officieele school want de bijzondei e scholen van de katholieken werden als het ware uit den grond gestampt en toen in .1884.de libe rale regeering, die den maatregel had ingevoerd viel, was de officieele school, de plattelands- school als ontredderd, niet minder in elk geval dan de bijzondere scholen, die natuurlijk den strijd niet waren te boven gekomen zonder ge havend te worden. Om opnieuw orde in de zaken te brengen keurde het Belgische parlement in 1884 nog een wet goed waarbij de gemeentebe sturen gemachtigd waren scholen op te heffen. Vele officieele scholen moesten hier boeten. Doch de bijzondere katholieke school bleef ook steeds in het onzekere en moest leven?van gifteij daar waar door de gemeente de öhderwijslastgn niet werden overgenomen. Voor den onderwijzer van de private school geen rechtszekerheid, geen minimum-wedde, geen pensioen 1895 be zorgde den onderwijzer echtereen wedderegeling en 1901 brengt hem een pensioen. De aanneem bare scholen, d.z. die scholen die volgens de wettelijke bepalingen door de gemeenten konden worden aangenomen, kregen recht op Rijkssub sidie. Maar aan het beheer van een school zijn nog andere uitgaven verbonden dan bezoldiging en de katholieke schoolbestuurders aanzien liet als de verzekering van hun tekomst als ook deze uitgave door de gemeenschap zouden worden gedragen, evenals dit geldt voor de openbare school. De katholieke burgers van een gemeen te betalen evengoed belasting als de anderen, wordt, ter wettiging van dien eisch aangevoerd en nochtans, als zij aan hun kinderen een katho liek onderwijs wenschen te bezorgen dan moeten zij dit nog steeds uit hun zak bekostigen wat wel op een dubbele belasting gelijkt. Van katho lieke zijde wordt er dus in elke gemeente ge tracht deze uitgaven in de gemeentebegrooting te krijgen, bij gebreke aan een wet, wat dus ei genlijk neerkomt op een aanneming van de school die op eenzelfden voet komt te staan in elk opzicht als de officieele school. Met andere woorden, na de aanneming staat in de gemeente begrooting een dubbel stel van scholen een dat de gemeente zelf heeft gesticht en een waarvan het personeel door haar zelf wordt benoemd en bestuurd en een door particulieren opgericht en waarvan de kosten, althans binnen een vooraf bedongen raming, door staat, provincie en ge meente worden gedragen, terwijl de leerkrachten als vroeger door de particulieren worden bestuurd en ontslagen. Alleen aanvaarden die scholen, buiten het Staatstoezicht, ook het toe zicht der gemeente, en ontzeggen zij zich, in zekére mate, het recht om leerlingen aan de openbare school te onttrekken. Zoo is o.m. het Antwerpsche stelsel. De toe passing ervan ontmoet echter bezwaren bij som mige socialisten en liberalen, die dan beweren dat er grondwettelijk niet tot volledige gelijkstel ling van de openbare en de private school kan worden overgegaan. Dit bezwaar houdt natuur lijk geen steek. Naast dit bezwaar hebben de vijanden van de gelijkstelling nog andere pijlen op hun boog. Zij beweren namelijk dat de verruiming van de middelen der bijzondere school de mededinging die zij aandoet aan de officieele nog zal doen uitbreide^, alhoewel er, na naar hun eigea be kentenis, nu reeds zoo moeilijk het hopfd is aan te bieden. Ten slotte vreest men dat de gelijk stelling van de openbare en de private school het aantal scholen buiten mate zal doen toene men. Lot. dusver echter heeft de openbare meening in België zich slechts'met katholieke bijzondere scholen ingelaten. Maar de Belgische schoolwet van 1895 erkent ook, voor de subsidieering, rationalistische scholen. Dat is niet juist het zelfde als neutrale scholen. Een neutrale school is een school zonder godsdienstigen grondslag, doch waar kinderen van geloovigen godsdienst onderwijs kunnen ontvangen. Uit een rationa listische school wordt prir.cipieel alle godsdien- onderwijs verbannen. De neutrale school loopt hier bovendien nog het verwijt op dat zij geen rekening houdt met de gevoelens der republikeinen en dat zij in dienst staat van het kapitalisme. De mogelijkheid is dan ook niet uit gesloten dat de gelijkstelling hier te lande een bijzondere school zou brengen die zonder het koningdom af te vallen zich onthoudt van elke loyauteitsbetuiging, en bovendien een stren ge alzijdigheid in acht neemt ten aanzien van eiken vorm en gedachte die gewijzigd zou kun nen komen uit den kroes der politieke gistinge.). Dat kan dan een school zijn met een vaag hu manitair ideaal, staande buiten de huidige wer kelijkheid. Gewis zullen de Belgische Katholieken, in hun droom van gelijkstelling werkelijkheid te doen worden deze mogelijkheid aanvaarden maar dan ook met het voornemen om een zoo danige school scherper dan ooit te bestrijden. Het staat nu eenmaal vast dat de gelijkstelling der scholen den schoolstrijd wel kan milderen, maar nooit heelemaal zal wegnemen, vooral niet in een land als België waar de partijdriften zoo onberedeneerd vinnig zijn, wat niet wegneemt dat het de ideale oplossing is in het belang van het onderwijs zelf, Want, voor wie de zaken in België beschouwt is, tegenover de feiten, de vraag gewettigd of de voorstanders van een degelijk volksonderwijs niet een overdreven belang' hebben gehecht aan de politieke zijde van het vraagstuk, of de vlag die de lading dekt niet te zeer de aandacht heet afgeleid van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2