"'feuilleton Voor de a.s. Kerstdagen Batterij B. BEHLE, DAGBLAD VOOR CHS EDAMOMSTREKEN* Het Heemscii-IatiioUek Ziekenhuis. Hooflstraat 33. Tel. 68913. Philip, de kleine Zanger W einachtsstollen, Fijn Krentenbrood, Kerstkransen, Fijne Koekjes en Gebakjes 49ste Jaargang. Zaterdag 18 December 1926, No. 14738 BureauKOEMARKT i - Telefoon Inteireainmoiaaal «8085 Pesthui s 39. Abonnementen per 3 maanden f 2./Ü, per wesk 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondriummer met Officieel Kcrkbesicht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. AdvcrtontiCni 15 regels f 1.75, elke rage! daarboven SB e nt, 3 rmsI plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedeelingec 78 o per regel. Specials conditiën voor herhaaldelijk sdvertesren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering s 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 208 kif verlies van een hand. voet oog I 288 dood 1100 fefj verlies van «en dnim; {60 baf verlies van een wijsvinger? 115 bij verlS_as_van elkcn anderen vinder. De verzekering wordt gewaarborgd doop ie N.HoH.Aigem.Vera. bank Scbiedat EERSTE BLAD. Er ontplooit zich dezer dagen over Roomsch Schiedam een sympathieke, grootsch-opgezette actie, om een krachtige hulp te vcrleenen aan de mooie nieuwe stichting, die in onze stad ver rijzen gaat het Roomsche ziekenhuis, waar aan Roomsche zieken een volop Roomsche verpleging zal worden gegeven. Het kan en zal ons aan de overzijde niet kwa lijk worden genomen, dat wij met dankbare herinnering aan de gastvrijheid in het algemecne ziekenhuis ondervonden de gelegenheid aangrij pen om een eigen, een Roomsch tehuis te openen voor onze zieken die juist in de dagen hunner ziekte het eerste en voornaamste geneesmiddel voor de ziel -en daardoor niet zeldzaam ook voor het lichaam vinden in dc volle beleving van onzen heiligen godsdienst. Door een groote .erflating van een voorname figuur uit het oude Roomsche Schiedam en door de spaarzaamheid van een deel der tegenwoordi ge bevolking onzer stad is de commissie van de dokter-Nolet-Stichting in staat geweest, om onafhankelijk van een nieuw beroep op Schie dam's milddadigheid reeds te beginnen met den bouw van den romp dezer stichting. Want het huis zonder meer is slechts een romp te noemen voor de inrichting, die een ziekenhuis worden moet. Dit kan het alleen worden door het in brengen van een zeer dure installatie. Het is op aansporing van den HoogEerw. deken, dat ondergeteekende zich op het ver zoek van de ziekenhuiscommissie bereid ver klaard heeft, om ernstige pogingen aan te wen den, ten einde met vereeniging van alle krachten van Roomsch Schiedam het inbrengen dezer installatie mogelijk te maken. Mijn eerste zorg is geweest, op dit werk het cachet te drukken van de zoo noodige samen werking van allen, het ook in deze onmisbaar medeleven onzer geheele Katholieke bevolking. Daarom voelde ik het als mijn eerste werk aan, een comité bijeen te brengen, dat een weer spiegeling zou zijn van de samenstelling van het Roomsche deel der stad. Daarom ging mijn eerste vraag uit tot vier Kerkmeesters uit de vier verschillende parochies, om in hen al ter stond een duidelijk-sprekende vertegenwoordi ging der parochie-groepen te bezitten. Daaiom ook stelde ik er prijs op de twee groote stands- organisaties in bedoeld comité op te nemen. Daarom eindelijk is er voor gezorgd, dat in de keuze van het dertigtal dames, die in het com té zitting wilden nemen, genoegzame verscheiden heid werd betracht. Eerst nu dit naar wensch geschied is, meen ik met groot vertrouwen een aanvang te mogen maken met het eigenlijke werk. Nu moeten de papieren worden opengelegd. Nu moet naai buiten worden gewerkt en de zaak ruchtbaar worden gemaakt, om nu ook inderdaad aller krachten tot actieve samenwerking op te roepen. Want voor onze zaak is inderdaad de samen werking aller krachten noodig: de begrooting van de installatie, van de inrichting van ons ziekenhuis wordt op niet minder geschat dan op een halve ton, op vijftig duizend gulden. Nu hoede men zich voor overdrijving bij al zijn mooi optimisme meent ons comité niet, dat zijn actie dit geheele kapitaal bijeen te zullen krij gen, maar wel hopen we voor een groot deel er van te kunnen instaan. 13 „JesusMaria 1" fluisterden nog de bleeke lippen, en een tweede aanval van hoest volgde. Het kruisbeeld ontglipte aan dc hand der ziel togende en viel op den grond. Isabella raapte het op en bracht het aan de lippen harer moeder. Zij kuste het vurig, en de aanval Week, zooals hij gekomen was. Wederom trachtte zij, te spreken, doch t was Isabella niet meer mogelijk, een woord te ver staan. Zij ijlde Nog voor de priester met de H. Olie was teruggekeerd, had zij het bewust zijn verloren. „Eerwaarde, riep Isabella angstig, ik gelooi dat moeder gaat sterven De priester trad de kamer binnen, wierp een blik op dc zieltogende, diende haar met den grootsten spoed 't H. Olie-el toe en begon toen met luider stem de Gebeden der Stervenden te lezen. Nog waren zij niet geëindigd, toen eene lange sidderii g door het lichaam der vrouwe vloog eene seconde lang werd heur gelaat door smart verwrongen, maar schier onmiddellijk maakte die roerende uitdrukking van lijden plaats voor die var. de ijzige rust des doods, En waarom Waarom hopen we inderdaad erin te slagen alle beschikbare krachten in 't, geweer te roepen Omdat onze actie zulk een schoon, zulk een warm en sympathiek doel heeftde Roomsche ziekenverpleging mogelijk maken, dat is het werk doen van den barmhartigen Samaritaan, door Christus ons ten voorbeeld gestelddat is aan de lijdende leden onzer Kerk de hoogst denkbare troost en opbeuring te brengen de troost en de opbeuring cn dc kracht, die onze heilige godsdienst zoo heel speciaal voor de zieken bezit dat is die lijdende mensclun on der één dak doen samenwonen met den Goddc- lijken Lijder in Zijn heilig Saciament, wiens voorbeeld in het lijden hen sterkt, wiens lijdens vruchten hen troosten zal. We hebben getracht de meest aantrekkelijke, de minst lastige wijze te bedenken waarop wij onze actie zouden inrichten en we meenen hierin te zijn geslaagd. Wie hiervan meer wil weten doorleze de circulaire, die dezer dage aan elk Roomsch adres wordt thuisbezorgd. De actie zal ten slotte bestaan in een uitnoodiging aan alle Roomschen, om hun medewerking tc doen bestaan in het aanbrengen van een of meer on derdeden der installatie van ons ziekenhuis. Ditkan dan geschieden door particuliere personen als ook door familiegroepen, zoodat wat te duur zou zijn voor den enkeling bereikbaar wordt voor een familie. De verzameling van het benoodigde geld voor de uitgekozen installatie-onderdeelen kan door de schenkers zelf worden bepaald door giften ineens, door maandelijksch of door wekelijksche giften, als het totaal maar bijeen gebracht is op 1 Januari 1928. Want we stellen ons voor deze actie slechts één jaar te laten duren oo meenen we de medewerking bereikbaar te maken voor allen want wie zou niet in staat zijn voor deze mooie zaak b.v. één dnbeltje per week af te zonderen, waardoor dan toch zulk- een jjde kosten dekt van een minder duur onder doe. als hij maar een jaar lang dit sparen bij de hem bezoekende dames vol houdt. Uit nu reeds gedane toezeggingen blijkt mij genoegzaam, dal er verschillende zullen zijn, die door hoogere bijdragen veel kostbaardere onderdeelen zullen bekostigen. Moge ons vertrouwen niet beschaamd worden, en dit zal het geval niet zijn, als men de schoon heid overweegt van dit werk voor de zieken en daarbij bedenkt dat het toch niet onmogelijk is, dat ook wij zelf eens van het succes van dit werk zullen moeten profiteered, wat ik echter geen van U allen toewensch 1 L. Beune pr. Buitenlandseh Nieuws. van de 4049 15 „God trooste u, lieve Isabella" fluisterde ju rouw evoreux het arme mei&je toe. Méér x oe e zijI met te zeggen op heur gelaat kor Isabella duidelijk lezen, dat alles voorbij was. ce er, vertrouwelijk, boog zij zich over het lijk harer moeder en zoende haar kille slapen. ieve moeder, sprak zij, onhoorbaar \oor e aanwezigen, lieve moeder, God heeit mijn ge e ver ïoord, mijn smeeken aangenomen, en gij zij m den schoot onzer Moeder, de H. erv ges orven. Thans ken ik mijne roeping; uwe p aa s zal ik innemen en voor Maria en Philip en Karei eene moeder zijn HOOFDSTUK VI. Een onwrikbaar besluit. Op een Decembermorgen hield een rijtuig stil voor het groote huis, aan tal van gezinnen \ei uurd. Eerst stapte juffrouw Devereux uit, waarna zij Maria, Philip en Karei bij het uit stappen hielp. Schoon de gelaatskleur der kinderen frisscher was dan toen zij, in de laatste dagen van Novem ber, hunne woning verlaten hadden, toch zagen DUITSCHLAND. De politieke crisis. Uit Berlijn wordt bericht De houding der Duitsch-nationalen is nog steeds onzeker. In de kringen der fractie wordt daarover stilzwijgen bewaard, hoewel er op gewezen wordt, dat de houding van de partij door het feit, dat zij op positie partij is, zal worden bepaald Zoo dus op het laatste oogenblik geen wijziging in den toestand intreedt, zou de val van het kabinet Marx kunnen worden verwacht. Van den anderen kant beseft men in Duitsch- nationale kringen, dat de regeering om buiten- landschè politieke overwegingen op het oogen blik niet in staat is dien uitbreiding der regee- ringscoalitie naar rechts tot stand te laten ko men. Het is dus mogelijk, dat, indien van de zijde der regeeringscoalitie het voorstel wordt gedaan om de behandeling van de so ciaal-democratische motie van wantrouwen uit te stellen, de Duitsch-nationalen daarvoor zul len stemmen, zonder zich echter voor den toekomst te binden. Het ministerie treedt af. Gistermiddag 12 uur heeft president Loebe de Rijksdagzitting geopend. Nadat eenige wets ontwerpen zonder debat en zonder stemming waren aangenomen, werd voortgegaan met de behandeling in derde lezing der suppletoire begrooting, waarbij ook de moties van wan trouwen der socialisten en communisten aan de orde zijn. Na een lang en hevig debat maakt graaf Wes- tarp aan de onzekerheid een einde, door, onder groote beweging in de zaal, te verklaren, dat ook de Duitsch-nationalen de situatie willen ophelderen en dus voor de motie van wantrou wen zullen stemmen. Hierop werd de motie van wantrouwen met 249 stemmen tegen 171 aangenomen. Vóór stemden de sociaal-democraten, Duitsch-natio nalen, communisten en Völkischen. De ministers verlieten direct de zaal. Nog wordt uit Berlijn gemeld De rijkspre sident nam kennis van de verklaring, dat het kabinet zal aftreden en droeg den rijkskanselier alsmede den anderen leden der rijksregeering op, de loopende aangelegenheden voorloopig af te wikkelen. Uit naam van het kabinet verklaar de de rijkskanselier zich hiertoe bereid. FRANKRIJK. Aan de Franse h-I taliaansche grens. Uit Parijs meldt men De verontrustende berichten omtrent troepenconcentraties aan de Fransch-Italiaansche grens worden in eén of ficieus bericht uit Rome tegengesproken. De taak der Italiaansche militie aan de grens is zuiver van politioneelen aard. De maatregelen zijn slechts tegen de misdadigers gericht. Er bestaat geen aanleiding, dat de openbare meening zich door alarmeerende geruchten laat verontrusten. De Grande Chartreuse. Naar de „Liberté" meldt, worden er'op het oogenblik onderhandelingen gevoerd over den terugkeer van de karthuizers naar de Grande Chartreuse, welke negen eeuwen lang het hoofd klooster van de orde dezer monniken is geweest. In 1901 werden de karthuizers uit Frankrijk verjaagd. Sindsdien is het klooster geweldig in verval gekomen en sinds eenigen tijd werd al gemeen toegegeven, dat alleen een terugkeer der kloosterlingen de historische gebouwen voor den ondergang kon behoeden. ITALIË. Financieele wetten. De minister van financiën heeft in de kamer verklaard dat de inschrijving op de binnen- landsche leening een gunstig verloop neemt. Hij sprak dejhoop uit dat de Italiaansche valuta verder zal stijgen. De regcering heeft den onwrikbaren wil het bedrag der in omloop zijnde bankbiljetten te verminderen. De kamer heeft daarop de financieele wetten met bijna algemeene stemmen geoedgekeurd. zij er stil en treurig uit. Duidelijk zag men, dat zij bitter hadden geweend. Nauwelijks hield het rijtuig stil, or Isabella \loog de trappen af, om hare lievelingen te ont vangen. „Mijn lieve Maria, mijn lieve goede Philip, mijn arm Kareltje!" riep ze uit; en achtereen volgens drukte zij elk der aangesprokenen teeder aan hare borst. Isabella, ik wil moeder zien ik wil haar den morgenkus geven 1" riep Maria. „Zij is niet dood 1" zei de Philip. „Ik kan het niet gelooven. Is zij werkelijk dood, Isabel la 1" „Ja, lieve jongen," antwoordde het meisje, terwijl Kareltje begon te snikken. „Onze arme moeder L dood. En gij kunt haar niet meer zien Maria zij is reeds begraven, en de geneesheer wilde niet, dat gij naar huis zoudt komen, om de begrafenis bij te wonen. Maar dikwijls heeft zij over u allen gesproken, en zij heeft mij opgedra gen, u voor haar te zeggen, hoe onbeschrijflijk teeder zij u liefhad Zij stierï in vrede en geluk kig, voorzien van de laatste H. Sacramenten- Daarom, lieve, zoete kinderen, moogt gij niet weenen 1" „Kom, Isabella," fluisterde juffrouw Deve reux, met een blik op de kinderen, die bitter schreiden. „Laten wij de weesjes naar uwe kamer brengen. Zij hebben, zich gedurende deze drie weken voortreffelijk gedragen, en de brave, RELGIE. Beslissing van den arbiter. Uit Antwerpen wordt aan de „Tel." gemeld De arbiter in de kwestie der diamantbewerkers- loonen, gouverneur Holvoet, heeft gisteren middag beslist, dat onmiddellijk 10% verhoo ging zal moeten worden verleend. Bij een verdere stijging van het indexcijfer moet 5% loonsverhooging worden gegeven per 25 punten stijging. LITAUEN. Uit Memel wordt gemeld Naar de „Memeier Dampfboot" uit betrouwbare bron verneemt, is gisternacht de regéering te Kowno ten val gebracht en gevangen gezet. Geheel Litauen is in staat van beleg verklaard. Nog wordt uit Riga bericht Over den staats greep in Litauen meldt het Letlandsche telegraaf- agentschap nog, dat de geheele macht is over gegaan in handen van de nieuw-gevormde mi litaire regeering. De afgezette staatspresident Grinius is in het kasteel geïnterneerd, terwijl Smetona tot president is uitgeroepen. Tot commandant van de stad Kowno is be noemd overste Grigaliunas Glovackis, leider der Litausche fascisten. De omwenteling heeft zonder bloedvergieten plaats gehad en de toe stand is rustig. Volgens een bericht aan het „Berliner Tage- blatt" uit Koningsbergen, wordt in een pro clamatie der nieuwe regeering gezegd, dat het leger gedwongen is geweest het bewind aan zich te trekken, omdat de vorige regeering en de Litausche Landdag Litauen aan Rusland wilden verraden. OOST-INDIE. Wetsontwerp voor het vërze- kerings bedrijf in Indië. Uit Batavia bericht men De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, regelende het ver zekeringsbedrijf, waarbij de Nederlandsche re geling te dier zake toepasselijk verklaard en tevens de instelling van verzekeringskamers mogelijk gemaakt wordt. Verhooging van invoer re cht op sigarettenpapier. Uit Batavia wordt gemeld De Raad van Justitie alhier heeft in het geding tegen de wet tigheid van de Verhooging van het invoerrecht op sigarettenpapier, de regeering in het gelijk gesteld. CHINA. Hangtsjau weder ontruimd. Uit Shanghai wordt gemeld Het blijkt thans, dat na de bezetting, door in burger gekleede Can- tonneezen, van Hangtsjau op Dinsdag j.l. en lieden, bij wie zij gastvrijheid vonden, dragen hun de innigste genegenheid toe. Juffrouw Devereux nam Kareltje in heur armeren Isabella gaf Philip en Maria beiden de hand, waarna zij de trappen beklommen. Toen zij het vertrek der familie Lachaoce bin nentraden, riep Philip verbaasd rondziende, uit „Wat is er toch in onze kamer gebeurd Alles komt mij zoo veranderd voor „Ik heb alles ingepakt, lieve kleinen binnen eenige dagen moeten wij gereed zijn om te ver trekken." „Vertrekken vroeg Philip, nog meer ver wonderd. „Waarheen luidde Maria's vraag. „Naar Milwaukee, beste kinderen'" Philip zette groote oogen 'op, en ook Maria begreep blijkbaar niets van het reisplan. „Waarom naar Milwaukee 't Is zoo ver" hernam het meisje treurig en wij kennen daar niemand of „Zullen wij daar blijven vroeg Philip nog voor Isabella op Maria's vraag kon ant woorden. „Ja, wij zullen er blijven, ten minste voor eeoigen tijd, Philip." „En Keeren wij dan terug naar New-York, {Wordt vervolgd). COURANT ja

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1